Holdet 2024n MA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Matematik A
Lærer(e) Aynur Arica
Hold 2024n MA (3n MA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Repetition: Differentialregning
Titel 2 Integralregning
Titel 3 Funktioner af to variable
Titel 4 Differentialligninger
Titel 5 Vektorfunktioner
Titel 6 Repetition
Titel 7 Forberedelsesmateriale -
Titel 8 Repetition og Eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Repetition: Differentialregning

INDHOLD
Grænseværdier
Sekant og differenskvotient
Tangent og differentialkvotient
Tretrinsreglen
Væksthastighed
Kontinuitet og differentiabilitet
Kendte afledede funktioner
Regneregler for differentiation
Tangentligning
Tangent med givet hældning




MATERIALER
iBog MAT A2 stx (Systime, 2024)




  -
  

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
  • IT
  • Lectio
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 2 Integralregning

FORMÅL:

Formålet med forløbet i integralregning er at videreudvikle elevernes analyseværktøjer til (integrable) funktioner, som finder bred anvendelse i det virkelige liv.

---

Det er hensigten, at forløbet i særlig grad arbejder med følgende faglige mål jævnfør læreplanen i matematik A fra 2017:
Eleverne skal kunne:                                                                                                                          a) operere med tal og repræsentationer af tal samt kritisk vurdere resultater af sådanne operationer,
b) håndtere formler, opstille og redegøre for symbolholdige beskrivelser af variabelsammenhænge og anvende symbolholdigt sprog til at løse problemer med matematisk indhold,
c) genkende og skifte mellem verbale, grafiske og symbolske repræsentationsformer,
d) anvende funktionsudtryk og udtryk for afledede funktioner i opstilling af matematiske modeller på baggrund af datamateriale eller viden fra andre fagområder, kunne analysere givne matematiske modeller, foretage simuleringer samt fremskrivninger og forholde sig reflekterende til idealiseringer og rækkevidde af modeller,
e) anvende forskellige fortolkninger af stamfunktionsbegrebet og forskellige metoder til løsning af differentialligninger,
f) opstille geometriske modeller og løse geometriske problemer baseret på en analytisk beskrivelse af geometriske figurer og flader i koordinatsystemer samt udnytte dette til at svare på teoretiske og praktiske spørgsmål, herunder problemløsning med anvendelse af vektorfunktioner og funktioner af to variable,
g) anvende matematiske værktøjsprogrammer til eksperimenter og begrebsudvikling samt symbolbehandling og problemløsning,
h) operere med og redegøre for matematiske ræsonnementer og beviser samt de induktive og deduktive sider ved opbygningen af matematisk teori,
i) demonstrere viden om matematikanvendelse inden for udvalgte områder, herunder viden om anvendelse i behandling af en mere kompleks problemstilling,
j) demonstrere viden om matematikkens udvikling i samspil med den historiske, videnskabelige og kulturelle udvikling,
k) demonstrere viden om fagets metoder og identitet,
l) anvende begreber og metoder fra diskret matematik inden for udvalgte områder,
m) beherske mindstekrav omfattende grundlæggende matematiske færdigheder og kompetencer inden for kernestoffet,
n) kommunikere aktivt i, med og om matematik i både mundtlig og skriftlig formidling,
o) læse matematikfaglige tekster på engelsk samt, når det er muligt, på andre fremmedsprog.

INDHOLD:

Forløbet dækker følgende kernestof jævnfør læreplanen matematik A fra 2017:

a) funktionsbegrebet, sammensat funktion, stykkevist defineret funktion, invers funktion, karakteristiske egenskaber ved
følgende elementære funktioner og deres grafiske forløb: lineære funktioner, polynomier, eksponential-, potens- og
logaritmefunktioner samt trigonometriske funktioner
b) stamfunktion for de elementære funktioner, ubestemte og bestemte integraler, sammenhængen mellem areal og
stamfunktion, regneregler for integration af sum og differens af funktioner samt af en funktion gange en konstant og
integration ved substitution, anvendelser af integraler

Derudover dækker forløbet følgende supplerende stof jævnfør læreplanen matematik A fra 2017:

a) vægt på deduktive metoder og bevisførelse inden for udvalgte emner, herunder infinitesimalregning,
b) inddragelse og diskussion af videnskabsteoriske spørgsmål og matematiske metoder.

METODE:

I forløbet har eleven arbejde med indholdet på følgende måder:
• Læreroplæg
• Gruppearbejde
• Mundtlige fremlæggelser
• Skriftlige hjemmeopgaver

MATERIALE:

MAT A3 kapitel 1 og 2 vedrørende integralregning - Jens Carstensen, Jesper Frandsen, Espen Wendt Lorenzen og Adam Lund Madsen.

EVALUERING:

Skriftlige hjemmeopgaver. Mundtlige præsentationer. Observationer af elevernes faglige formåen ved tavlepræsentationer og arbejde med opgaver individuelt og i grupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Funktioner af to variable

FORMÅL:

Formålet med forløbet i funktioner af to variable er at videreudvikle elevernes analyseværktøjer og forståelse for multivariable funktioner, som finder bred anvendelse i det virkelige liv.

---

Det er hensigten, at forløbet i særlig grad arbejder med følgende faglige mål jævnfør læreplanen i matematik A fra 2017:
Eleverne skal kunne:                                                                                                                          a) operere med tal og repræsentationer af tal samt kritisk vurdere resultater af sådanne operationer,
b) håndtere formler, opstille og redegøre for symbolholdige beskrivelser af variabelsammenhænge og anvende symbolholdigt sprog til at løse problemer med matematisk indhold,
c) genkende og skifte mellem verbale, grafiske og symbolske repræsentationsformer,
d) anvende funktionsudtryk og udtryk for afledede funktioner i opstilling af matematiske modeller på baggrund af datamateriale eller viden fra andre fagområder, kunne analysere givne matematiske modeller, foretage simuleringer samt fremskrivninger og forholde sig reflekterende til idealiseringer og rækkevidde af modeller,
e) anvende forskellige fortolkninger af stamfunktionsbegrebet og forskellige metoder til løsning af differentialligninger,
f) opstille geometriske modeller og løse geometriske problemer baseret på en analytisk beskrivelse af geometriske figurer og flader i koordinatsystemer samt udnytte dette til at svare på teoretiske og praktiske spørgsmål, herunder problemløsning med anvendelse af vektorfunktioner og funktioner af to variable,
g) anvende matematiske værktøjsprogrammer til eksperimenter og begrebsudvikling samt symbolbehandling og problemløsning,
h) operere med og redegøre for matematiske ræsonnementer og beviser samt de induktive og deduktive sider ved opbygningen af matematisk teori,
i) demonstrere viden om matematikanvendelse inden for udvalgte områder, herunder viden om anvendelse i behandling af en mere kompleks problemstilling,
j) demonstrere viden om matematikkens udvikling i samspil med den historiske, videnskabelige og kulturelle udvikling,
k) demonstrere viden om fagets metoder og identitet,
l) anvende begreber og metoder fra diskret matematik inden for udvalgte områder,
m) beherske mindstekrav omfattende grundlæggende matematiske færdigheder og kompetencer inden for kernestoffet,
n) kommunikere aktivt i, med og om matematik i både mundtlig og skriftlig formidling,
o) læse matematikfaglige tekster på engelsk samt, når det er muligt, på andre fremmedsprog.

INDHOLD:

Forløbet dækker følgende kernestof jævnfør læreplanen matematik A fra 2017:

a) funktionsbegrebet, sammensat funktion, stykkevist defineret funktion, invers funktion, karakteristiske egenskaber ved
følgende elementære funktioner og deres grafiske forløb: lineære funktioner, polynomier, eksponential-, potens- og
logaritmefunktioner samt trigonometriske funktioner
b) stamfunktion for de elementære funktioner, ubestemte og bestemte integraler, sammenhængen mellem areal og
stamfunktion, regneregler for integration af sum og differens af funktioner samt af en funktion gange en konstant og
integration ved substitution, anvendelser af integraler
c) funktioner af to variable, partielle afledede og grafisk forløb, herunder niveaukurver

Derudover dækker forløbet følgende supplerende stof jævnfør læreplanen matematik A fra 2017:

a) vægt på deduktive metoder og bevisførelse inden for udvalgte emner, herunder infinitesimalregning,
b) matematikhistorisk perspektiv
c) inddragelse og diskussion af videnskabsteoriske spørgsmål og matematiske metoder.

METODE:

I forløbet har eleven arbejde med indholdet på følgende måder:
• Læreroplæg
• Gruppearbejde
• Mundtlige fremlæggelser
• Skriftlige hjemmeopgaver

MATERIALE:

MAT A3 kapitel 3 og 4 vedrørende funktioner af to variable - Jens Carstensen, Jesper Frandsen, Espen Wendt Lorenzen og Adam Lund Madsen.

EVALUERING:

Skriftlige hjemmeopgaver. Mundtlige præsentationer. Observationer af elevernes faglige formåen ved tavlepræsentationer og arbejde med opgaver individuelt og i grupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 17,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Differentialligninger

FORMÅL:

Formålet med forløbet vedrørende differentialligninger er at videreudvikle elevernes analyseværktøjer og forståelse for brugen af differentialregning og integralregning til løsning af (differential)ligninger, som finder bred anvendelse i det virkelige liv.

---

Det er hensigten, at forløbet i særlig grad arbejder med følgende faglige mål jævnfør læreplanen i matematik A fra 2017:
Eleverne skal kunne:                                                                                                                          a) operere med tal og repræsentationer af tal samt kritisk vurdere resultater af sådanne operationer,
b) håndtere formler, opstille og redegøre for symbolholdige beskrivelser af variabelsammenhænge og anvende symbolholdigt sprog til at løse problemer med matematisk indhold,
c) genkende og skifte mellem verbale, grafiske og symbolske repræsentationsformer,
d) anvende funktionsudtryk og udtryk for afledede funktioner i opstilling af matematiske modeller på baggrund af datamateriale eller viden fra andre fagområder, kunne analysere givne matematiske modeller, foretage simuleringer samt fremskrivninger og forholde sig reflekterende til idealiseringer og rækkevidde af modeller,
e) anvende forskellige fortolkninger af stamfunktionsbegrebet og forskellige metoder til løsning af differentialligninger,
f) opstille geometriske modeller og løse geometriske problemer baseret på en analytisk beskrivelse af geometriske figurer og flader i koordinatsystemer samt udnytte dette til at svare på teoretiske og praktiske spørgsmål, herunder problemløsning med anvendelse af vektorfunktioner og funktioner af to variable,
g) anvende matematiske værktøjsprogrammer til eksperimenter og begrebsudvikling samt symbolbehandling og problemløsning,
h) operere med og redegøre for matematiske ræsonnementer og beviser samt de induktive og deduktive sider ved opbygningen af matematisk teori,
i) demonstrere viden om matematikanvendelse inden for udvalgte områder, herunder viden om anvendelse i behandling af en mere kompleks problemstilling,
j) demonstrere viden om matematikkens udvikling i samspil med den historiske, videnskabelige og kulturelle udvikling,
k) demonstrere viden om fagets metoder og identitet,
l) anvende begreber og metoder fra diskret matematik inden for udvalgte områder,
m) beherske mindstekrav omfattende grundlæggende matematiske færdigheder og kompetencer inden for kernestoffet,
n) kommunikere aktivt i, med og om matematik i både mundtlig og skriftlig formidling,
o) læse matematikfaglige tekster på engelsk samt, når det er muligt, på andre fremmedsprog.

INDHOLD:

Forløbet dækker følgende kernestof jævnfør læreplanen matematik A fra 2017:

a) funktionsbegrebet, sammensat funktion, stykkevist defineret funktion, invers funktion, karakteristiske egenskaber ved
følgende elementære funktioner og deres grafiske forløb: lineære funktioner, polynomier, eksponential-, potens- og
logaritmefunktioner samt trigonometriske funktioner,
b) definition og fortolkning af differentialkvotient, herunder væksthastighed, afledet funktion for de elementære funktioner samt regnereglerne for differentiation af sum, differens og produkt af funktioner samt differentiation af sammensat funktion,
c) stamfunktion for de elementære funktioner, ubestemte og bestemte integraler, sammenhængen mellem areal og
stamfunktion, regneregler for integration af sum og differens af funktioner samt af en funktion gange en konstant og
integration ved substitution, anvendelser af integraler,
d) funktioner af to variable, partielle afledede og grafisk forløb, herunder niveaukurver,
e) lineære og separable differentialligninger af første orden, herunder den logistiske differentialligning, kvalitativ analyse af differentialligninger samt opstilling af simple differentialligninger,

Derudover dækker forløbet følgende supplerende stof jævnfør læreplanen matematik A fra 2017:

a) vægt på deduktive metoder og bevisførelse inden for udvalgte emner, herunder infinitesimalregning,
b) matematikhistorisk perspektiv
c) inddragelse og diskussion af videnskabsteoriske spørgsmål og matematiske metoder.

METODE:

I forløbet har eleven arbejde med indholdet på følgende måder:
• Læreroplæg
• Gruppearbejde
• Mundtlige fremlæggelser
• Skriftlige hjemmeopgaver

MATERIALE:

MAT A3 kapitel 5 vedrørende Differentialligninger - Jens Carstensen, Jesper Frandsen, Espen Wendt Lorenzen og Adam Lund Madsen.

EVALUERING:

Skriftlige hjemmeopgaver. Mundtlige præsentationer. Observationer af elevernes faglige formåen ved tavlepræsentationer og arbejde med opgaver individuelt og i grupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Vektorfunktioner

Formålet med forløbet vedrørende vektorfunktioner er at videreudvikle elevernes analyseværktøjer og forståelse for funktioner af én variabel, der er skrevet som vektorer, hvilke finder bred anvendelse i det virkelige liv.

---

Det er hensigten, at forløbet i særlig grad arbejder med følgende faglige mål jævnfør læreplanen i matematik A fra 2017:
Eleverne skal kunne:                                                                                                                          a) operere med tal og repræsentationer af tal samt kritisk vurdere resultater af sådanne operationer,
b) håndtere formler, opstille og redegøre for symbolholdige beskrivelser af variabelsammenhænge og anvende symbolholdigt sprog til at løse problemer med matematisk indhold,
c) genkende og skifte mellem verbale, grafiske og symbolske repræsentationsformer,
d) anvende funktionsudtryk og udtryk for afledede funktioner i opstilling af matematiske modeller på baggrund af datamateriale eller viden fra andre fagområder, kunne analysere givne matematiske modeller, foretage simuleringer samt fremskrivninger og forholde sig reflekterende til idealiseringer og rækkevidde af modeller,
e) anvende forskellige fortolkninger af stamfunktionsbegrebet og forskellige metoder til løsning af differentialligninger,
f) opstille geometriske modeller og løse geometriske problemer baseret på en analytisk beskrivelse af geometriske figurer og flader i koordinatsystemer samt udnytte dette til at svare på teoretiske og praktiske spørgsmål, herunder problemløsning med anvendelse af vektorfunktioner og funktioner af to variable,
g) anvende matematiske værktøjsprogrammer til eksperimenter og begrebsudvikling samt symbolbehandling og problemløsning,
h) operere med og redegøre for matematiske ræsonnementer og beviser samt de induktive og deduktive sider ved opbygningen af matematisk teori,
i) demonstrere viden om matematikanvendelse inden for udvalgte områder, herunder viden om anvendelse i behandling af en mere kompleks problemstilling,
j) demonstrere viden om matematikkens udvikling i samspil med den historiske, videnskabelige og kulturelle udvikling,
k) demonstrere viden om fagets metoder og identitet,
l) anvende begreber og metoder fra diskret matematik inden for udvalgte områder,
m) beherske mindstekrav omfattende grundlæggende matematiske færdigheder og kompetencer inden for kernestoffet,
n) kommunikere aktivt i, med og om matematik i både mundtlig og skriftlig formidling,
o) læse matematikfaglige tekster på engelsk samt, når det er muligt, på andre fremmedsprog.

INDHOLD:

Forløbet dækker følgende kernestof jævnfør læreplanen matematik A fra 2017:

a) funktionsbegrebet, sammensat funktion, stykkevist defineret funktion, invers funktion, karakteristiske egenskaber ved
følgende elementære funktioner og deres grafiske forløb: lineære funktioner, polynomier, eksponential-, potens- og
logaritmefunktioner samt trigonometriske funktioner,
b) definition og fortolkning af differentialkvotient, herunder væksthastighed, afledet funktion for de elementære funktioner samt regnereglerne for differentiation af sum, differens og produkt af funktioner samt differentiation af sammensat funktion,
c) stamfunktion for de elementære funktioner, ubestemte og bestemte integraler, sammenhængen mellem areal og
stamfunktion, regneregler for integration af sum og differens af funktioner samt af en funktion gange en konstant og
integration ved substitution, anvendelser af integraler,
d) vektorfunktioner, grafisk forløb af banekurver, herunder tangentbestemmelse, samt anvendelser af vektorfunktioner

Derudover dækker forløbet følgende supplerende stof jævnfør læreplanen matematik A fra 2017:

a) vægt på deduktive metoder og bevisførelse inden for udvalgte emner, herunder infinitesimalregning,
b) matematikhistorisk perspektiv
c) inddragelse og diskussion af videnskabsteoriske spørgsmål og matematiske metoder.

METODE:

I forløbet har eleven arbejde med indholdet på følgende måder:
• Læreroplæg
• Gruppearbejde
• Mundtlige fremlæggelser
• Skriftlige hjemmeopgaver

MATERIALE:

MAT A3 kapitel 6 vedrørende vektorfunktioner - Jens Carstensen, Jesper Frandsen, Espen Wendt Lorenzen og Adam Lund Madsen.

EVALUERING:

Skriftlige hjemmeopgaver. Mundtlige præsentationer. Observationer af elevernes faglige formåen ved tavlepræsentationer og arbejde med opgaver individuelt og i grupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Forberedelsesmateriale -

FORMÅL:

Forløbet dækker følgende faglige mål jævnfør læreplanen hørende til matematik A fra 2017

a) operere med tal og repræsentationer af tal samt kritisk vurdere resultater af sådanne operationer,
b) håndtere formler, opstille og redegøre for symbolholdige beskrivelser af variabelsammenhænge og anvende symbolholdigt sprog til at løse problemer med matematisk indhold,
c) genkende og skifte mellem verbale, grafiske og symbolske repræsentationsformer,
d) anvende funktionsudtryk og udtryk for afledede funktioner i opstilling af matematiske modeller på baggrund af datamateriale eller viden fra andre fagområder, kunne analysere givne matematiske modeller, foretage simuleringer samt fremskrivninger og forholde sig reflekterende til idealiseringer og rækkevidde af modeller,
g) anvende matematiske værktøjsprogrammer til eksperimenter og begrebsudvikling samt symbolbehandling og problemløsning,
h) operere med og redegøre for matematiske ræsonnementer og beviser samt de induktive og deduktive sider ved opbygningen af matematisk teori,
i) demonstrere viden om matematikanvendelse inden for udvalgte områder, herunder viden om anvendelse i behandling af en mere kompleks problemstilling,
j) demonstrere viden om matematikkens udvikling i samspil med den historiske, videnskabelige og kulturelle udvikling,
k) demonstrere viden om fagets metoder og identitet,
l) anvende begreber og metoder fra diskret matematik inden for udvalgte områder,
m) beherske mindstekrav omfattende grundlæggende matematiske færdigheder og kompetencer inden for kernestoffet,
n) kommunikere aktivt i, med og om matematik i både mundtlig og skriftlig formidling,
o) læse matematikfaglige tekster på engelsk samt, når det er muligt, på andre fremmedsprog.

INDHOLD:

Forløbet dækker følgende kernestof jævnfør læreplanen hørende til matematik A fra 2017:

• kombinatorik, grundlæggende sandsynlighedsregning, sandsynlighedsfelt og stokastisk variabel, binomialfordeling og
normalfordeling, konfidensintervaller, hypotesetest i binomialfordelingen
• principielle egenskaber ved matematiske modeller, matematisk modellering, herunder anvendelse af nogle af ovennævnte
funktionstyper og kombinationer heraf, samt modellering med anvendelse af afledet funktion.
• Indhold af forberedelsesmateriale

Forløbet dækker følgende kernestof jævnfør læreplanen hørende til matematik A fra 2017:

• vægt på deduktive metoder og bevisførelse inden for udvalgte emner, herunder infinitesimalregning.
• bearbejdning af autentisk datamateriale
• begreber og metoder fra diskret matematik
• inddragelse og diskussion af videnskabsteoriske spørgsmål og matematiske metoder.


METODE:

I forløbet har eleven arbejde med indholdet på følgende måder:

• Læreroplæg
• Gruppearbejde
• Mundtlige fremlæggelser
• Skriftlige hjemmeopgaver
• Skriftlige prøve uden og med hjælpemidler

MATERIALE:

Følgende materiale er anvendt i dette forløb:

• Forberedelsesmateriale 2024-2025 vedrørende Sandsynlighedsregning

EVALUERING:

I forløbet bliver eleverne evalueret baseret på følgende kriterier:

• Skriftlige hjemmeopgaver.
• Mundtlige præsentationer.
• Skriftlig prøve uden og med hjælpemidler
• Observationer af elevernes faglige formåen ved tavlepræsentationer og arbejde med opgaver individuelt og i grupper.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Repetition og Eksamensforberedelse

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer