Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Musik B
|
Lærer(e)
|
Kristoffer Vammen
|
Hold
|
2022ABXZ Mu (1.ABXZ Mu, 2.ABXZ Mu, 3.ABXZ Mu)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Sang og sammenspil
Sang og sammenspil er den musikudøvende del af undervisningen og dækker dermed over den praktiske del af musikundervisningen. Men da undervisningen er en vekselvirkning mellem teori og praksis, er der sjældent helt klare grænser mellem undervisningen i musikteori, og sang- og sammenspilsundervisningen.
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne udvikler deres evner og kendskab til at bruge krop, stemme og instrumenter. Eleverne skal også opnå et grundlæggende kendskab til det tekniske aspekt af musikudøvelse. Det indbefatter evner til tilslutning af instrumenter og udstyr samt basale evner til at betjene en lydmixer.
Eleverne skal derudover lære at samarbejde om fremførelse af musikstykker, og på et mere personligt plan udvikle sociale kompetencer til at respektere hinandens forskellige forudsætninger og evner.
I forhold til fagets formål samt læringsmålene for Musik B i Grønland er det primært de følgende der er i fokus:
a) Eleverne skal have faglige redskaber i form af viden og færdigheder, så de kan udtrykke sig om musik, og så de har forudsætninger for selv at udvikle og realisere musikalske udtryk.
b) Gennem kunstnerisk skabelse tilegner eleverne sig performative og oplevelsesorienterede kompetencer. Faget udvikler samtidig elevernes kreative og innovative evner. I arbejdet med musikkundskab og musikudøvelse skal eleverne kunne udvise ansvarlighed, disciplin, selvstændighed, fokusering og samarbejde samt kunne disponere længere arbejdsforløb.
Musikudøvelse
f) arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre, med henblik
på at udvikle og realisere musikalske udtryk,
g) udfylde en plads som vokalist - eller instrumentalist - inden for et grønlandsk og internationalt
repertoire af en- og flerstemmige sange, satser og numre,
h) samarbejde om indstudering af musik med henblik på selvstændig fremførelse for et publikum
i) opstille, anvende og nedtage instrumentarium og periferiudstyr nødvendigt for afvikling af en
mindre koncert.
Indhold
Sang:
- Enstemmige fællessange og flerstemmige korsatser
- Grundlæggende stemmedannelse gennem opvarmningsøvelser, en smule stemmeteori og et bredt sangrepertoire
- Gospel workshop i samarbejde med byens musikskole med koncert i byens kulturhus, Taseralik
Sammenspil:
- Basal teknik på rytmeinstrumenter og bas i sammenspil
- Simpelt akkordspil på klaver i hhv. klaverlab og med midi-keyboards
- Indstudering og fremførelse af selvvalgte musiknumre
- Diverse SDS-øvelser
- Optræden til fællessamlinger (såfremt fysiske fællessamlinger ikke aflyses pga. coronarestriktioner)
I forhold til læreplanens kernestof er det de følgende punkter, der er i fokus:
Musikudøvelse
g) indstudering, fortolkning og fremførelse af musik, solistisk og/eller i gruppe,
h) et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland,
i) et udvalg af flerstemmige vokalsatser og/eller instrumentalsatser fra ind- og udland og
j) grundlæggende stemmedannelse og instrumentbeherskelse.
Metode
Koropvarmning, SDS-øvelser, rytmetræning, vekslen mellem lærerstyret indstudering og elevstyret gruppesammenspil med læreren som konsulent.
Materiale
Enstemmige fællessange:
Swing Low, Sweet Chariot
Greensleeves
Hey Jude – The Beatles
With a Little Help From my Friends – The Beatles
Nuanneq Niperput – Efraim Kristiansen
Ikusimiaq – Kimmernaq
Silarsuaq Takuiuk – Siiva Fleischer
Sila Perseqaaq – Ulrik Augustussen
Imigassaq – Sumé
Inuit Nunaat – Sumé
Mfl.
Flerstemmige korsatser:
Aputsiaq
We Are the Arctic
Silarsuaq Takuiuuk
Apereqqaassuinga
The Future
Ikusimiaq
Sammenspilsnumre:
Another Brick in the Wall
Evaluering
Der evalueres løbende i undervisningen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
45,00 moduler
Dækker over:
47 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Grundlæggende musikteori
FORLØBSPRÆSENTATION
Eleverne arbejder med grundlæggende musikteori:
Puls, tempo, taktart
Nodesystemet
Nodernes navne + fortegn
Intervaller
Rytmenotation
Skalaer (dur + ren mol)
Arbejdet med skalaer og tonearter har kun været gennemgået i mindre grad i slutningen af skoleåret.
FORMÅL
a) anvende musikfagets metoder, teori og terminologi i analyse af vestlig og grønlandsk kunst-, populær- og folkemusik samt ikke-vestlig musik,
c) demonstrere kendskab til musikalsk notation
INDHOLD
d) musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori,
e) skriftlig og mundtlig musikalsk analyse,
f) medier og musikteknologi og
METODE
Eleverne træner teorien igennem diverse spil og igennem øvelsesprogrammet på musikipedia.dk
Læreroplæg, pararbejde, gruppearbejde,
MATERIALER:
Musikipedia.dk
-Teori
-Øvelser
Lærerproduceret materiale - hovedsageligt opgaver
EVALUERING
Løbende mundtlig og skriftlig evaluering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
47 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Sang og sammenspil 2
Sang og sammenspil er den musikudøvende del af undervisningen og dækker dermed over den praktiske del af musikundervisningen. Men da undervisningen er en vekselvirkning mellem teori og praksis, er der sjældent helt klare grænser mellem undervisningen i musikteori, og sang- og sammenspilsundervisningen.
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne udvikler deres evner og kendskab til at bruge krop, stemme og instrumenter. Eleverne skal også opnå et grundlæggende kendskab til det tekniske aspekt af musikudøvelse. Det indbefatter evner til tilslutning af instrumenter og udstyr samt basale evner til at betjene en lydmixer.
Eleverne skal derudover lære at samarbejde om fremførelse af musikstykker, og på et mere personligt plan udvikle sociale kompetencer til at respektere hinandens forskellige forudsætninger og evner.
I forhold til fagets formål samt læringsmålene for Musik B i Grønland er det primært de følgende der er i fokus:
a) Eleverne skal have faglige redskaber i form af viden og færdigheder, så de kan udtrykke sig om musik, og så de har forudsætninger for selv at udvikle og realisere musikalske udtryk.
b) Gennem kunstnerisk skabelse tilegner eleverne sig performative og oplevelsesorienterede kompetencer. Faget udvikler samtidig elevernes kreative og innovative evner. I arbejdet med musikkundskab og musikudøvelse skal eleverne kunne udvise ansvarlighed, disciplin, selvstændighed, fokusering og samarbejde samt kunne disponere længere arbejdsforløb.
Musikudøvelse
f) arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre, med henblik
på at udvikle og realisere musikalske udtryk,
g) udfylde en plads som vokalist - eller instrumentalist - inden for et grønlandsk og internationalt
repertoire af en- og flerstemmige sange, satser og numre,
h) samarbejde om indstudering af musik med henblik på selvstændig fremførelse for et publikum
i) opstille, anvende og nedtage instrumentarium og periferiudstyr nødvendigt for afvikling af en
mindre koncert.
Indhold
Sang:
- Enstemmige fællessange og flerstemmige korsatser
- Grundlæggende stemmedannelse gennem opvarmningsøvelser, en smule stemmeteori og et bredt sangrepertoire
- Gospel workshop i samarbejde med byens musikskole med koncert i byens kulturhus, Taseralik
Sammenspil:
- Basal teknik på rytmeinstrumenter og bas i sammenspil
- Simpelt akkordspil på klaver i hhv. klaverlab og med midi-keyboards
- Indstudering og fremførelse af selvvalgte musiknumre
- Diverse SDS-øvelser
- Optræden til fællessamlinger (såfremt fysiske fællessamlinger ikke aflyses pga. coronarestriktioner)
I forhold til læreplanens kernestof er det de følgende punkter, der er i fokus:
Musikudøvelse
g) indstudering, fortolkning og fremførelse af musik, solistisk og/eller i gruppe,
h) et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland,
i) et udvalg af flerstemmige vokalsatser og/eller instrumentalsatser fra ind- og udland og
j) grundlæggende stemmedannelse og instrumentbeherskelse.
Metode
Koropvarmning, SDS-øvelser, rytmetræning, vekslen mellem lærerstyret indstudering og elevstyret gruppesammenspil med læreren som konsulent.
Materiale
Enstemmige fællessange:
- Greensleeves
- Ikusimiaq – Kimmernaq
Flerstemmige korsatser:
- Apereqqaassuinga – Ole Kristiansen
- Aputsiaq – TIU
Sammenspilsnumre:
- Oqaqqusaajunnaaruma – Ole Kristiansen
- The Scientist – Coldplay
- Come together – The Beatles
Evaluering
Der evalueres løbende i undervisningen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
45,00 moduler
Dækker over:
85 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Musikteori og musikhistorie 2
Musikteori og musikhistorie er musikkundskabs delen af undervisningen og dækker dermed over den teoretiske del af undervisningen. Musikkundskabsdelen er dog ikke adskilt fra musikudøvelse, tværtimod arbejdes teorien så vidt muligt ind gennem praktiske øvelser. Det at klassen er blevet mindre har gjort det lettere at favne elevernes meget forskellige faglige og sproglige forudsætninger.
Der refereres løbende til musikhistorien i ind- og udland i undervisningen, men hovedfokus dette skoleår ligger på musikteori. Dog har vi haft et mere intensivt musikhistorie-fokus i et musikemne om filmmusik i efterårssemesteret af 2.g.
Formål
Under fagets formål i læreplanen fremgår det at eleverne skal have faglige redskaber i form af viden og færdigheder, så de kan udtrykke sig om musik, og så de har forudsætninger for selv at udvikle og realisere musikalske udtryk. Dertil kommer at eleverne skal kunne arbejde med analyser af musik og musikrelaterede forhold og arbejde med musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori. Eleverne skal kunne inddrage globale, historiske, samfundsmæssige og kulturelle perspektiver i musikfaglige sammenhænge med henblik på at udvide deres musikforståelse såvel som deres kultur- og omverdensforståelse.
I forhold til læringsmålene for Musik B i Grønland er det primært de følgende der er i fokus:
a) anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i analyse af såvel klingende musik som mindre grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer,
b) sætte analyse af musik, herunder grønlandsk musik, ind i en global, historisk, samfundsmæssig, kulturel, genre- og stilmæssig sammenhæng,
c) demonstrere kendskab til musikalske notationsformer,
d) undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes
e) opsøge, bearbejde og anvende fagrelevant kildemateriale.
Indhold
Forløbet bygger videre på Grundlæggende musikteori.
Vi arbejder med:
Skalaer
Treklange
Firklange
Tonearter
Harmonisk analyse
I forhold til læreplanens kernestof er det de følgende punkter, der er i fokus:
Musikkundskab
a) korte satser, mindre værker og numre fra væsensforskellige perioders og genrers musik
gennem tiderne og på tværs af kulturer,
d) musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori med henblik på kvalificering af musikalsk opmærksomhed, oplevelse og analyse,
e) elementær satsteknik og
f) tekster med relation til den udvalgte musik.
Metode
Undervisningen består af teoriundervisning, som kobles til praksis gennem sang og spil. Eleverne arbejder i musiklokalet og i musikskolens klaverlab.
Arbejdsformer: Klassediskussion, læreroplæg, pararbejde, gruppearbejde, individuelt arbejde, CL strukturer (Quiz og byt, dobbeltcirkler), praktiske øvelser på klaver, keyboards, boomwhackers etc.
Materiale
Johannes Grønager, Nøgle til musikken, 2007
Hjemmesider:
https://www.musikipedia.dk/
http://jakobmjensen.dk/
https://musikteori.systime.dk/ (Musikteori på video)
Lærerproducerede opgaver og øvelser
Der er lavet trinanalyse af følgende sange:
Juullimi pilluaritsi – Per & Birthe
Can You Feel the Love Tonight – Elton John
Amazing Grace
I arbejdet med funktionsharmonisk analyse er følgende funktioner gennemgået: T, S, D, Tp, Sp, Dp, DD og bidominant
Der er lavet harmonisk analyse af følgende sange:
Nuanneq Niperput
Hey Jude
Hvalen Hvalborg
Nunaga-aa
Derudover arbejdes med diverse sange fra børnesangbogen Erinarsuutikka ifm. harmonisering, reharmonisering og harmonisk analyse.
Evaluering
Der evalueres løbende i undervisningen. Derudover evalueres elevernes forståelse af det faglige stof i skriftlige og mundtlige opgaver i timen og som afleveringsopgaver.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
50,00 moduler
Dækker over:
85 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Grønlandsk musikhistorie
Forløb om grønlandsk musikhistorie med udgangspunkt i Andreas Ottes grønlandske musikhistorie.
Vi har været inde på følgende emner:
Qilaat – den grønlandske rammetromme
Kalattuut – grønlandsk folkedans
Kor- og salmesang
Kolonisering og industrialisering
2. verdenskrig og vaigat-musikkens fremkomst
Daniseringen og rockens indtog
Grønlandiseret populærmusik
Undervisningen har været en veksel mellem læsning af forskellige afsnit i musikhistorien, afprøvning af musik fra de forskellige perioder (herunder kalattuut dans og salmesang). Vi har taget udgangspunkt i Andreas Ottes materiale og elever har suppleret med egne eksempler. Vi har løbende diskuteret hvilken status de forskellige typer musik har i det moderne Grønland.
Materialer:
https://www.musikipedia.dk/groenlandsk-musik
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Sang og sammenspil 2
Sang og sammenspil er den musikudøvende del af undervisningen og dækker dermed over den praktiske del af musikundervisningen. Men da undervisningen er en vekselvirkning mellem teori og praksis, er der sjældent helt klare grænser mellem undervisningen i musikteori, og sang- og sammenspilsundervisningen.
Formål
Formålet med forløbet er at eleverne udvikler deres evner og kendskab til at bruge krop, stemme og instrumenter. Eleverne skal også opnå et grundlæggende kendskab til det tekniske aspekt af musikudøvelse. Det indbefatter evner til tilslutning af instrumenter og udstyr samt basale evner til at betjene en lydmixer.
Eleverne skal derudover lære at samarbejde om fremførelse af musikstykker, og på et mere personligt plan udvikle sociale kompetencer til at respektere hinandens forskellige forudsætninger og evner.
I forhold til fagets formål samt læringsmålene for Musik B i Grønland er det primært de følgende der er i fokus:
a) Eleverne skal have faglige redskaber i form af viden og færdigheder, så de kan udtrykke sig om musik, og så de har forudsætninger for selv at udvikle og realisere musikalske udtryk.
b) Gennem kunstnerisk skabelse tilegner eleverne sig performative og oplevelsesorienterede kompetencer. Faget udvikler samtidig elevernes kreative og innovative evner. I arbejdet med musikkundskab og musikudøvelse skal eleverne kunne udvise ansvarlighed, disciplin, selvstændighed, fokusering og samarbejde samt kunne disponere længere arbejdsforløb.
Musikudøvelse
f) arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt, individuelt og i samspil med andre, med henblik
på at udvikle og realisere musikalske udtryk,
g) udfylde en plads som vokalist - eller instrumentalist - inden for et grønlandsk og internationalt
repertoire af en- og flerstemmige sange, satser og numre,
h) samarbejde om indstudering af musik med henblik på selvstændig fremførelse for et publikum
i) opstille, anvende og nedtage instrumentarium og periferiudstyr nødvendigt for afvikling af en
mindre koncert.
Indhold
Sang:
- Enstemmige fællessange og flerstemmige korsatser
- Grundlæggende stemmedannelse gennem opvarmningsøvelser, en smule stemmeteori og et bredt sangrepertoire
- Korworkshop med de øvrige musikhold i samarbejde med Line Groth med afsluttende korkoncert.
Sammenspil:
- Basal teknik på rytmeinstrumenter og bas i sammenspil
- Simpelt akkordspil på klaver i hhv. klaverlab og med midi-keyboards
- Indstudering og fremførelse af selvvalgte musiknumre
- Diverse SSB-øvelser
- Optræden til fællessamlinger
I forhold til læreplanens kernestof er det de følgende punkter, der er i fokus:
Musikudøvelse
g) indstudering, fortolkning og fremførelse af musik, solistisk og/eller i gruppe,
h) et varieret udvalg af enstemmige sange fra ind- og udland,
i) et udvalg af flerstemmige vokalsatser og/eller instrumentalsatser fra ind- og udland og
j) grundlæggende stemmedannelse og instrumentbeherskelse.
Metode
Koropvarmning, SSB-øvelser, rytmetræning, vekslen mellem lærerstyret indstudering og elevstyret gruppesammenspil med læreren som konsulent.
Materiale
Enstemmige fællessange især fra Sangbogen I-IV, Appitta, Inuusuttut Nipaat og Erinarsuutit
Flerstemmige korsatser:
War – Zika
Draw me close – Tore W. Aas
Aputsiaq – TIU
Opførelse af Draw me close, Aputsiaq, Tidsrejsen og Sinnattoraara Juullilersoq til fællessamling.
Sammenspilsnumre:
Blinding Lights - The Weeknd
Enter Sandman - Metallica
Tassa Juulli - Miki Thomsen
Evaluering
Der evalueres løbende i undervisningen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
45,00 moduler
Dækker over:
117,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Musikteori og musikhistorie 2
Musikteori og musikhistorie er musikkundskabs delen af undervisningen og dækker dermed over den teoretiske del af undervisningen. Musikkundskabsdelen er dog ikke adskilt fra musikudøvelse, tværtimod arbejdes teorien så vidt muligt ind gennem praktiske øvelser.
Formål
Under fagets formål i læreplanen fremgår det at eleverne skal have faglige redskaber i form af viden og færdigheder, så de kan udtrykke sig om musik, og så de har forudsætninger for selv at udvikle og realisere musikalske udtryk. Dertil kommer at eleverne skal kunne arbejde med analyser af musik og musikrelaterede forhold og arbejde med musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori. Eleverne skal kunne inddrage globale, historiske, samfundsmæssige og kulturelle perspektiver i musikfaglige sammenhænge med henblik på at udvide deres musikforståelse såvel som deres kultur- og omverdensforståelse.
I forhold til læringsmålene for Musik B i Grønland er det primært de følgende der er i fokus:
a) anvende musikfagets teori, terminologi og metoder i analyse af såvel klingende musik som mindre grafiske repræsentationer inden for væsensforskellige stilarter og genrer,
b) sætte analyse af musik, herunder grønlandsk musik, ind i en global, historisk, samfundsmæssig, kulturel, genre- og stilmæssig sammenhæng,
c) demonstrere kendskab til musikalske notationsformer,
d) undersøge problemstillinger og udvikle og vurdere løsninger, hvor fagets viden og metoder anvendes
e) opsøge, bearbejde og anvende fagrelevant kildemateriale.
Indhold
Forløbet bygger videre på Grundlæggende musikteori.
Vi arbejder med:
Skalaer
Treklange
Firklange
Tonearter
Harmonisk analyse
I forhold til læreplanens kernestof er det de følgende punkter, der er i fokus:
Musikkundskab
a) korte satser, mindre værker og numre fra væsensforskellige perioders og genrers musik
gennem tiderne og på tværs af kulturer,
d) musikalske parametre, musiklære, hørelære og musikteori med henblik på kvalificering af musikalsk opmærksomhed, oplevelse og analyse,
e) elementær satsteknik og
f) tekster med relation til den udvalgte musik.
Metode
Undervisningen består af teoriundervisning, som kobles til praksis gennem sang og spil. Eleverne arbejder i musiklokalet og i musikskolens klaverlab.
Arbejdsformer: Klassediskussion, læreroplæg, pararbejde, gruppearbejde, individuelt arbejde, CL strukturer (Quiz og byt, dobbeltcirkler), praktiske øvelser på klaver, keyboards, boomwhackers etc.
Materiale
Hjemmesider:
https://www.musikipedia.dk/
http://jakobmjensen.dk/
Lærerproducerede opgaver og øvelser
Der er lavet funktionsanalyse af følgende sange:
Hvalborg af Shubidua
Nuanneq Niperput
Piitaq Aasiannguaq
Kamaleruit
Nunaga-aa
I arbejdet med funktionsharmonisk analyse er følgende funktioner gennemgået: T, S, D, Tp, Sp, Dp, DD og bidominant
Evaluering
Der evalueres løbende i undervisningen. Derudover evalueres elevernes forståelse af det faglige stof i skriftlige og mundtlige opgaver i timen og som afleveringsopgaver.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
50,00 moduler
Dækker over:
117,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Musikemne: Popmusik i det 21. århundrede
Vi arbejder i forløbet med at opnå en dybere forståelse af popmusik som genre, først med en definition af hvad popmusik er, hvordan det adskiller sig fra populærmusik, samt hvilke mekanismer der ligger bag popmusikindustrien. Derudover skal vi lære at analysere moderne popmusik gennem musikteori, herunder harmonik, groove, sound og formanalyse. Derigennem kortlægges nogle af de stiltræk der findes i moderne popmusik.
Gennem arbejdet med nyere popmusik skabes et indblik i popmusikkens historie og hvordan popmusikken har udviklet sig gennem de seneste årtier. Her inddrages også perspektiver på stiltræk i popmusikken i 1980'erne og 1990'erne. Hvordan har popmusik ændret sig?
Materialer:
https://pop.systime.dk/
2.1 Rytmik
2.2 Hooks og gimmicks
2.4 Harmonik
2.5 Form
2.6 Rum
2.7 Stemmen
3.1 Popforbrug og identitet
3.2 Popmusik
Kalaallit nipilersugaat - Grønlandsk musik
Undergrundsmusik
https://grlmusik.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=158
Analyse af sangene:
Dua Lipa: Don't Start Now
Charli XCX feat. Dorian Electra og Mykki Blanco: Femmebot
- Og mange flere under de enkelte temaer og analysemetoder
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
48 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Musikalsk produktionsprojekt: Filmmusik
Formål:
Eleverne skal i musikemnet Filmmusik opnå en grundlæggende viden filmmusikkens historie, filmmusik teori og analyse af filmmusik. Forløbet afsluttes med at eleverne, som deres musikalske produktionsprojekt, skal lave en filmmusik produktion til en kortfilm.
Indhold:
Forløbet består af tre dele:
Filmmusikkens historie
Kort introduktion til musikkens rolle i stumfilm, tonefilm og nyere filmmusik
Filmmusik teori
Nøglebegreber: Diegetisk, ikke-diegetisk, reallyde, parafraserende, kontrapunktisk og polariserende
Filmmusik produktion
Forløbet afsluttes med at eleverne præsenteres for et lille udvalg af kortfilm uden lyd/musik og udvælger en kortfilm, som de selv helt eller delvist skal producere lydsiden til. Herunder en introduktion til brug af DAW'en Reaper, brug af lydeffekter (reverb, EQ, tonehøjde, hastighed mm.) og lydoptagelse.
Analyserede værker
Tenet (2020): Freeport (Komp. Ludwig Göransson)
Psycho (1960): Shower scene (Komp. Bernard Herrmann - The Murder, 1960)
https://youtu.be/0WtDmbr9xyY
King Kong (1933): Beauty Killed the Beast Scene (Komp. Max Steiner)
Mfl.
Materialer:
https://www.musikipedia.dk/filmmusik
https://musikalskproduktion.systime.dk/
www.reaper.fm
freesound.org
zapsplat.com
Evaluering:
Mundtlig evaluering
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
51,5 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
10
|
Forløb#4
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526738021",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526738021",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526738021"
}