Holdet 2022ABXZ Id - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Idræt B
Lærer(e) Anders Brink Nyberg, Sofie Elleby
Hold 2022ABXZ Id (1.ABXZ Id, 2.ABXZ Id, 3.ABXZ Id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 #1 Floorball og teamudvikling (Teori+Praksis (T+P)
Titel 2 #2 Redskabsgymnastik, akrobatik og motorik (T+P)
Titel 3 #3 Futsal, fysiologi og fankultur (T+P)
Titel 4 #4 Gymnastik og kropsbevidsthed (Praksis)
Titel 5 #5 Almen fysiologi (Teori)
Titel 6 #6 Jive (Praksis)
Titel 7 #7 Grundtræning (Teori + Praksis)
Titel 8 #8 Klassisk langrend - teknik (Praksis)
Titel 9 #9 Badminton (Praksis)
Titel 10 #10 Idrætssociologi i Grønland og Danmark (Teori)
Titel 11 Ultimate
Titel 12 Forløb#15 vandretur
Titel 13 Hip-hop
Titel 14 Forløb#14 Pickelball
Titel 15 Forløb#13 Friluftaktiviteter - teori og praksis
Titel 16 Forløb#16 styrketræning teori og praksis
Titel 17 Volleyball
Titel 18 Forløb#18 Drejebøger, repetition og led og anatomi
Titel 19 Led og anatomilærer repetition og eksamenstræning

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 #1 Floorball og teamudvikling (Teori+Praksis (T+P)

Forløbet bygger videre på elevernes erfaringer fra boldbasis og ultimateforløb på Idræt Fællesfag

FORMÅL:

Det overordnede formål for forløbet er, at eleven kan indgå på et team og derigennem i det færdige spil. Forløbet har fokus på team, taktik og teknik, og der findes således læringsmål inden for hver del:

Team:
-  Redegøre for definitionen af et team og teamudvikling
- Identificere roller på et hold
- Udføre målsætning
- Forklare kohæsion
- Diskutere teamets produktivitet ift. potentiale (udgangspunkt), procesgevinst (+) og procestab (-)
Teknik:
- have kontrol over bold og stav ved dribling og i løb
- kunne lave trækskud og håndledskud på mål eller til medspillere
- kunne modtage bolden kontrolleret
-       Kunne indgå i kampsituationer, hvor bolden modtages og spilles videre eller på mål
-       Kende til slagskud, baghåndspasning og kropsfinter
Taktisk:
- taktisk kendskab til basale regler
- kunne gøre sig spilbar i det tomme rum, herunder kendskab til forskelllige løb; krydsløb, bandespil og modløb
- kunne gøre sig spilbar

Forløbet dækker følgende læringsmål i læreplanen på Idræt B 2022:
a) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne 1) boldspil (…),
c) gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed have fortrolighed med centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning,
h) have en grundlæggende viden om udvalgte områder inden for den humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori med hovedvægt på grønlandske og danske forhold inden for idrætshistorie og idrætssociologi,
k) kende til roller og etik i idræt,


INDHOLD:
Teamudvikling:
• Team vs. gruppe
• Synergieffekt og Ringel-maneffekten
•  Målsætning
• Teamudviklingsproces
• Målsætning
• Roller og rollekonfliker
• Normer
• Kohæsion
Floorball:
• Tekniske færdigheder såsom boldkontrol, dribling, pasninger, slagteknik og modtagninger.
• Taktisk forståelse og færdigheder; spilbarhed, løbemønstrer, traditionelle forsvarsopstillinger; 2-1-2 eller 2-2-1.
• Fairplay
• Floorballturnering

Følgende kernestof dækkes i læreplanen for Idræt B 2022:
A) aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
b) alsidige idrætsdiscipliner og -aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse og boldbeherskelse.
e) idrætsdiscipliner og -aktiviteter samt træning, der tilgodeser fordybelse under inddragelse af fagets teoriområder,
g) idrætter, der fokuserer på samarbejde og etik og fremmer selvværd
h) fagets relevante videnskabelige metoder og begreber.


METODE:

Teambaseret undervisning med opgaver efter rammeprincip samt deduktive opgaver.
Lærerstyrede oplæg – teoretisk og praktisk med mulighed for refleksioner og klassedialog.
Gruppeoplæg om centrale figurer.


MATERIALER:

Relevant floorballudstyr.
- Wolf, Troels & Hansen, Jørn (2020). B – for bedre idræt. 1. iBogsudgave. Gyldendal. Kap. 10 Team og hold. (ligger også som PDF på lektionen 17/1-23)
- Diverse teamark og opgaveark på OneNote (SIS_ 2022ABXZ Id - 1. Floorball og teamudvikling)
- Uddrag om teknik fra Yubio/Floorball, herunder videoer af greb, trækskud/pasning, dribling, håndledsskud

EVALUERING:

• Løbende teamudvikling og evaluering heraf
• Afsluttende kamp mellem teams
• Løbende elevfeedback gennem Onenote og afsluttede individuel evalueringsopgave af teams
• Drejebog

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Drejebog: Floorball 13-04-2023
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 #2 Redskabsgymnastik, akrobatik og motorik (T+P)

FORMÅL:

Formålet med forløbet er et indblik i de basale teknikker ved både springgymnastik og
akrobatik – og den kropsbasis forbundet hermed. Forløbet er bygget op, så det giver forståelse for udførelsen af ruller, spring, balance og akrobatik. Udgangspunktet er grundlæggende bevægelser, som tilpasses den enkeltes niveau.

Praktisk:
Eleven skal kunne:
- Kropsspænding
- Forlæns rulle samt flyverrulle
- Hovedstand & håndstand (evt. med modtagning – hånd mellem fødder)
(- intro håndstand rulle)
- Vejrmølle
- Lavt overslag
- Akrobatiske balanceøvelser med partner
- Kunne modtage teknisk korrekt

Teoretisk:
Eleven kan:
• redegøre for, hvordan kropslig indlæring finder sted.
• beskrive og skelne mellem forskellige typer af færdigheder.
• analysere og vurdere dine egne og andres færdigheder.

Forløbet dækker nedenstående læringsmål jf. Idræt B læreplanen 2022:
a) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne (...) 3) klassiske og nye idrætter,
b) have kropsbevidsthed,
c) gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed have fortrolighed med centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
g) kunne analysere og vurdere fysisk aktivitet i et trænings- og sundhedsmæssigt perspektiv
i) kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier,
l) kunne udarbejde og gennemføre et opvarmningsprogram,

INDHOLD:

Generelt:
• Kropsspænding, balance, timing, koordination, styrke
Akrobatik:
• Parakrobatik; Kontrabalance, modbalance, stå på ryg, kunstridning, flyveren; gasten, udkigget, begynderhåndstand
• Gruppeakrobatik; Pyramide
Redskabsgymnastik:
• Ruller + modtagning
• Flyveruller
• Hovedstand og håndstand + modtagning
• Intro til håndstand rulle + modtagning
• Vejrmøller + modtagning
• Lavt overslag + modtagning
Teori:
• Fundament for bevægelser
• Forskellige typer af færdigheder
• Færdighedsniveauer

METODE:

Praktisk: Deduktiv undervisning smat rammesatte opgaver. Individuelt og gruppe arbejde.
Teoretisk: Par- og gruppearbejde. Læreroplæg. Casearbejde. Minifremlæggelser.

MATERIALER:

Relevant redskabsgymnastik udstyr
Diverse opgaver og arbejdsark på One Note: SIS_2022ABXZ
Iversen, Evald Bundgaard, Larsen, Signe Højbjerre & Nielsen, Jacob Have (2019). Din Idræt C. Kapitel 5, afsnit 5 tom. 5.7: Når kroppen skal lære (ligger som Word-fil på lektionen 2/5-23) og på One Note: SIS_2022ABXZ

EVALUERING:

Løbende formativ evaluering. Løbende forevisning af færdigheder på diverse spring på baner og stationer.
Løbende mini-fremlæggelser og skriv af vigtige pointer på mini-tavler. Herudover findes skriflige opgaver og arbejde på OneNote: SIS_2022ABXZ
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 #3 Futsal, fysiologi og fankultur (T+P)

FORMÅL
Formålet med det koblede forløb i futsal, fysiologi og fankultur er, at eleverne opnår kompetencer, læring og viden indenfor futsalteknik, fodbold-fitness, samt, hvad fodbold-fankultur indebærer.

Følgende læringsmål er dækket ift. læreplanen for idræt på B-niveau (2022):
a) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser
færdighedsområderne 1) boldspil
d) kende grønlandske idræts- og kropskulturelle traditioner,
e)   have viden om og kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for
sundheden, herunder kunne orientere sig om muligheder for at dyrke idræt i fritiden,
g) kunne analysere og vurdere fysisk aktivitet i et trænings- og sundhedsmæssigt perspektiv,
i) kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier,
k) kende til roller og etik i idræt,

INDHOLD
Driblinger, tæmninger, afleveringer, afslutninger, taktiske kompetencer.
Fan- og hooligankultur.
Fodbold-fitness, hvor fodbold sammenlignes med jogging ift. bl.a. ændringer i muskelmasse, kondital, fedtprocent og oplevet hårdhed.

MATERIALER
Futsalbolde, overtrækstrøjer.
Skadhede et al.; Yubio Idræt C+B (2023), 6. udgave; ISBN: 978-87-93970-16-8; s. 537-541.
Wolf, Troels & Hansen, Jørn (2020). B – for bedre idræt. 1. iBogsudgave. Gyldendal. Kap. 14.5 (Fankultur, hooliganisme og sikkerhed)

Artikel; https://videnskab.dk/krop-sundhed/fodbold-giver-70-aarige-knogler-som-25-aarige/
Artikel: Forsker undersøger fankultur og politi; https://videnskab.dk/kultur-samfund/forsker-undersoeger-fankultur-og-politi/
P3 Essensen: Hvordan kan voldelige hooligans stoppes? https://www.youtube.com/watch?v=A1AsNqPVLcA

METODE
Makkerarbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, gruppearbejde.

EVALUERING
Løbende evaluering og afsluttende forløbsprøve.

Fodbold Fitness - din sunde og fleksible mulighed, Nordea Fonden.
Artikel: Forsker undersøger fankultur og politi; https://videnskab.dk/kultur-samfund/forsker-undersoger-fankultur-og-politi

Den praktiske del af forløbet blev afsluttet med en forløbsprøve.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 #4 Gymnastik og kropsbevidsthed (Praksis)

FORMÅL
Formålet med forløbet i gymnastik og kropsbevidsthed er at udvikle kropsbevidst ifm. gymnastik (både rytmisk og spring). Forløbet er en videreudvikling af redskabsrymnastik-forløbet fra 1.g.


INDHOLD
Flyverulle
Håndstand
Forlæns rulle
Vejrmølle
Araberspring
Lavt overslag fra springbræt
Spring over buk
Baglæns rulle
Hovedstand
Håndstand m. rulle

Jf. Læreplanen for idræt B-niveau (2022): Eleverne skal:
a) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne 3) klassiske og nye idrætter,
b) have kropsbevidsthed,
c) gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed have fortrolighed med centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning,


MATERIALER
https://www.youtube.com/watch?v=ENeIKhEHMCU
https://www.youtube.com/watch?v=fwaIiqHHHlQ
https://www.youtube.com/watch?v=GKBUQjGHZ7Q
https://www.youtube.com/watch?v=KEFP__Hfj6M
https://www.youtube.com/watch?v=jwD33e0Xoo0
https://www.youtube.com/watch?v=cmyOkDWPdMA
https://www.youtube.com/watch?v=mv0ZPYq7yzM
https://www.youtube.com/watch?v=wByr0mkcGp4
https://www.youtube.com/watch?v=c3EWIQOgkocH
https://www.youtube.com/watch?v=iZg0FMVujFg&t=32s
https://grlmusik.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=136
https://www.youtube.com/watch?v=lI7TkHU3Ozc&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=0MwhNlf0Aa8
https://www.youtube.com/watch?v=vzgW0QIFIgw
https://www.youtube.com/watch?v=_yib8kmnBA4
https://www.youtube.com/watch?v=0VLcOajlGIk&feature=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=fmO_AI2q2jU
https://www.youtube.com/watch?v=LaY3lKWwWNo
https://www.youtube.com/watch?v=d175T7rFL-U
https://www.youtube.com/watch?v=AZc8TAyXjwE
https://www.youtube.com/watch?v=NiVAwm534xY
https://www.youtube.com/watch?v=A7ARty_ncOM
https://www.youtube.com/watch?v=VfwB4aw9cmg
https://www.youtube.com/watch?v=RsK5Cz7E2p0


METODER
Praktisk undervisning. Lærerstyret undervisning. Gruppearbejde. Gruppefremlæggelse.


EVALUERING
Løbende evaluering, hvor forskelige spring vises på Airtrack.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 #5 Almen fysiologi (Teori)

FORMÅL
At lære om menneskets fysiologi.

INDHOLD
Åndedrætssystem og blodkredsløb.
Puls; hvile- og maxpuls.
Blodets bestanddele.
Reguleringsmekanismer ifm. blodkredsløb.

MATERIALER
Skadhede et al.; Yubio Idræt C+B (2023), 6. udgave; ISBN: 978-87-93970-16-8; s. 45-52.

METODER
Læreroplæg. Tavleundervisning. Gruppearbejde. Arbejdsspørgsmål

EVALUERING
Afsluttende multiple choice prøve.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 #6 Jive (Praksis)

FORMÅL
Formålet med det dybdegående forløb i jive er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer af denne dans. Afslutningsvist har eleverne udviklet deres egen jive-koreografi i grupper af fire personer.

Følgende læringsmål er dækket ift. læreplanen for idræt på B-niveau (2022):
a) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne 2) musik, lyd og bevægelse
b) have kropsbevidsthed,


INDHOLD
I de første moduler vil hovedvægten være på dansens trin, teknikker og enkelte variationer samt på at få en musikforståelse for dansens rytme og tælling. I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder.
Hvad skal jeg kunne?
- Tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i dansen
- Tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger
- Kunne flere forskellige dansevariationer
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for jive
- Beherske en længere rutine
- Bevægelser i takt til musikken
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken
- Kunne føre en partner/blive ført af en partner


MATERIALER
https://www.youtube.com/watch?v=TikGWeSrdjc&feature=youtu.be (Grundtrin. Lukket dansefatning.)
https://www.youtube.com/watch?v=ahwD_OiG8Mk&feature=youtu.be (Damedrejning ud under arm)
https://www.youtube.com/watch?v=1kauZ1CsCL0 (Damedrejning hjem under arm)
https://www.youtube.com/watch?v=QJUFOLNy3pM (Damedrejning sammensat)
https://www.youtube.com/watch?v=5x06x8hoYPI (Chassé ved siden af hinanden)
https://www.youtube.com/watch?v=kvwZPbKyJjE&feature=youtu.be (Vindmøllen)
https://www.youtube.com/watch?v=LRXJQtJUC3Y (Stop and go)
https://www.youtube.com/watch?v=7pwW911vdNc&feature=youtu.be (American Spin)
https://www.youtube.com/watch?v=z6cxIQq48og&feature=youtu.be (Bytte hånd bag herrens ryg)
https://www.youtube.com/watch?v=qeUv4AWqbo8&feature=youtu.be (Kick and Change)


METODE
Gruppearbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, pararbejde.


EVALUERING
På baggrund af undervisningen skal du til forløbsprøven kunne vise en rutine sat sammen af dig/jer selv.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 #7 Grundtræning (Teori + Praksis)

FORMÅL
Formålet med det forløb i grundtræning er, at eleverne opnår;
- forståelse for, hvad grundtræning er
- viden om, hvad et generelt grundtræningsprogram kan indeholde
- forståelse for effekten at inkludere remedier i sit grundtræningsprogram
- forståelse for effekten af, at inddrage musik i sit grundtræningsprogram

Derudover er det et formål, at eleverne i grupper udarbejder, gennemfører og fremviser deres gruppe-grundtræningsprogram. Vi har en teorikobling til aerobt processer.


Forløbet omfatter følgende læringsmål fra læreplanen for Idræt B 2022:
b) have kropsbevidsthed
c) gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed have en fortrolighed med centrale begreber inden for idrættens discipliner og træning
j) kunne udføre og have indsigt i enkle fysiologiske test,
m) kunne udarbejde, gennemføre og evaluere et grundtræningsprogram


INDHOLD
Opstilling af gruppegrundtræningsprogram.
Fremvisning af program.
Grundtræningstests.



MATERIALER
Skadhede et al.; Yubio Idræt C+B (2023), 6. udgave; ISBN: 978-87-93970-16-8; s. 823-825, 841-842.

METODE
Lærerstyret undervisning, gruppearbejde, praktisk øvning, fremvisning af gruppe-grundtræningsprogram.
Læreren viser eksempler på generelle grundtræningsprogrammer hhv. med og uden remedier og med og uden musik.


EVALUERING
Fortløbende evaluering.
Herudover findes skriftlige opgaver og arbejde på OneNote: SIS_2022ABXZ
Aflevering af Gruppe-grundstræningsprogram.
Test af elevernes kompetencer indenfor forskellige fysiske områder ifm. 'Grundtræningstest', herunder Armstrækkere, Kropshævninger, Mavebøjninger, Smidighed, Statisk benstyrke, Statisk corestyrke, Balance og Kondition (YuBio s. 842).

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 #8 Klassisk langrend - teknik (Praksis)

FORMÅL:
Formålet med dette 3-delte forløb er at lære teknik i klassisk langrend. Forløbet er 3-delt, idet det starter med 'Introduktion til langrend' i 1.g, fortsætter med dette teknik-forløb i 2.g og afsluttes i 3.g med forløbet 'Træningsprojekg og Klassisk langrend - kondition'. Denne Studieplan dækker dækker 2.g-forløbet.

Følgende læringsmål er dækket ift. læreplanen for idræt på B-niveau (2022):
a) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne (...) og 3) klassiske og nye
idrætter,
b) Have kropsbevidsthed (balance, glid og koordination)
c) Kende til centrale begreber inden for idrættens discipliner (…)  (klassisk stil – diagonalgang)
d) kende grønlandske idræts- og kropskulturelle traditioner,



INDHOLD:
Diagonalgang/diagonalløb.
Dobbbelt stavtag og dobbelt stavtag med fraspark.
Plov og halv-plov.
Sildeben.

METODE:

Langrendssporerne ved Sisimiut.
Leg og eksperiment
Deduktive instruktioner - herunder tekniske øvelser.
Induktive aktiviteter – balance- og grupperelaterede.

MATERIALER:
Langrendsski, stave og støvler.
https://www.youtube.com/watch?v=4aQVNyY52Pc

EVALUERING:
Løbende formativ evaluering ift elevens niveau.
Eleverne filmes i langrendsløjpen løbende, så der er tilgængeligt videomateriale, såfremt en elev vælger langrend som eksamensidræt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 #9 Badminton (Praksis)

FORMÅL
At lære at spille badminton, herunder pointtælling og regler, for både single og double.
At lære at holde med korrekt greb, både for- og baghånd.

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i teknikken omkring spil på en fuld
bane. Først læres de basale greb og svingsløjfer, derefter bygges benarbejdet og flere forskellige
slag på. Der arbejdes med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende spil på en halv bane.

Følgende læringsmål er dækket ift. læreplanen for idræt på B-niveau (2022):
a) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne (...) og 3) klassiske og nye idrætter,
b) Have kropsbevidsthed
e) have viden om og kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden, herunder kunne orientere sig om muligheder for at dyrke idræt i fritiden,

INDHOLD
Teknik ift. forhåndsclear, forhåndslob, forhåndsdrop, for- og baghånds-netdrop, lang forhåndsserv, kort for- og baghåndsserv.
Teknik ift. benarbejde, både i kort og lang hhv. for- og baghåndsside.
Forskellige slagsekvenser.


MATERIALER
Bolde, ketchere, net.

Skadhede et al.; Yubio Idræt C+B (2023), 6. udgave; ISBN: 978-87-93970-16-8; s. 852-858, 863-864, 867-868.
B - for bedre idræt; Troels Wolf og Jørn Hansen; Gyldendal s. 146-147.

METODE
Lærerstyret forevisning, videoforevisning, elevøvning, makkerarbejde.
Lektielæsning ift. regler og forberedelse ift. videosekvenser.


EVALUERING
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egenfærdigheder inden for nogle
isolerede øvelser testes. De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne
bliver bedst mulig klædt på til denne.
Desuden fortløbende evaluering og en afsluttende turnering.

Det forventes at eleverne har/er:
- kendskab til slagene serv, clear, drop, netdrop, lob & smash
- bekendte med de grundlæggende regler i badminton
- Behersker grundlæggende benarbejde frem til nettet og tilbage til baglinjen
- Behersker benarbejde til henholdsvis kort forhånds- og kort baghånds-hjørne
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 #10 Idrætssociologi i Grønland og Danmark (Teori)

FORMÅL
At eleverne opnår indblik i og forståelse for forskelle og ligheder i grønlandske og danske idrætsforhold og idrætskultur. Samt at eleverne kan fremlægge kort om idrætssociologi i Grønland med fokus på enten børn/unge eller voksne.


Forløbet omfatter følgende læringsmål fra læreplanen for Idræt B 2022:
d) kende grønlandske idræts- og kropskulturelle traditioner,
h) have en grundlæggende viden om udvalgte områder inden for den humanistiske og samfundsvidenskabelige idrætsteori med hovedvægt på grønlandske og danske forhold indenfor idrætshistorie og idrætssociologi
i) kunne analysere og reflektere over idrættens kulturelle værdier

INDHOLD
Faciliteter til idræt i Grønland
Idrætsforeningerne og de frivillige kræfter/ildsjæle i Grønland.
Særlige udfordringer i Grønland.
Idrætsdeltagelse blandt børn/unge og voksne i Grønland.

De største idrætter i Danmark.
Kvindernes fremmarch i idrætten i Danmark.
Idrættens organisering i Danmark.
Sociale forskelle i idrætsadfærd i Danmark.
Inaktivitet og betydningen af idrætsfaciliteter i Danmark.

MATERIALER
- Idræt i Grønland Kort fortalt, Hovedpunkter og anbefalinger fra analysen af idræt i Grønland (2015). Idrættens analyseinstitut for Grønlands Idræts-Forbund.
- National handleplan for fysisk aktivitet 2015 s. 4-7.
- Grønlandsk idræt i bevægelse (2020), Analyse af de grønlandske idrætsvaner 2019, hvor halvdelen af klassen har læst om børn/unge s. 16-30, og den anden halvdel har læst om voksne s. 30-53.
Alle 3 tekster ligger som PDF’er på lektionen 2/5-24

Skadhede et al.; Yubio Idræt C+B (2023), 6. udgave; ISBN: 978-87-93970-16-8; s. 34-39 om Idrætssociologi i Danmark.

Diverse opgaveark på OneNote (SIS_ 2022ABXZ Id)

METODE
Højtlæsning, Makkerarbejde, Gruppearbejde og fremlæggelse af nedenstående spørgsmål med fokus på idrætssituationen i Grønland med fokus på enten børn/unge eller voksne.
• Hvor mange dyrker idræt/sport/motion i Grønland i jeres gruppe
• Hvordan dyrker folk idræt/sport/motion
• Hvorfor/hvorfor ikke dyrker folk idræt/sport/motion
• Hvilke fordele er der ved at dyrke regelmæssig idræt/sport/motion
• Hvilke ulemper er der ved ikke at dyrke regelmæssig idræt/sport/motion
• Hvilke grupper er særligt aktive/inaktive
• Hvorfor starter/stopper folk med at dyrke idræt/sport/motion
• Hvor ofte og hvor meget idræt/sport/motion dyrker folk


EVALUERING
Fortløbende evaluering.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Ultimate

FORMÅL
At give eleverne indsigt i generelle færdigheder inden for ultimate. Herunder regelforståelse, håndtering af et kompetitivt spil afviklet uden brug af dommer (fair play) samt tilegnelse af tekniske og taktiske færdigheder. Målet er desuden at introducere eleverne til et spil, hvori spiløvelser og det ”færdige” spil fordre høj og vedvarende intensitet. Det forventes at eleverne i løbet af forløbets varighed, kan mestre baghånd, forhånd og gribe en disc, har en god spilforståelse herunder kendskab til primært individuel forsvars- og angrebstaktik (opdækning, løbemønstre, omstilling mellem forsvar og angreb).

Følgende læringsmål dækkes i forløbet, jf. Læreplanen Idræt B:
b) besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne 1) boldspil,

INDHOLD
Introduktion til regler og håndtering af disse.
Anvendelse af begreber som tidligere er introduceret ifm. boldbasis (eks. spilbarhed, bredde/ dybde mm) ifm. ultimate samt anvende nye begreber (eks. cut. pivotering, og overlap)

Tekniske og taktiske færdigheder:
• Kast (forhånd, baghånd samt upsidedown/hammerkast)
• Gribninger (pandekage og pincet)
• Pivotering
• Personlig opdækning
• Individuelle løbemønstre samt samarbejde 2 og 2
• Cuts
• Overlap
• Generel spilforståelse
Generelt at kunne indgå i et team, hvor fokus er på sammenspil og dygtiggørelse af holdet. Ydermere at kunne være selvledende i spilsituationer uden spilleder.

MATERIALER
Links til videoer fra Yubio:
- Gribe: https://www.youtube.com/watch?v=Y0liaKerkUk
- Hammerkast: https://www.youtube.com/watch?v=eMakbkWhluk
- Forhånd: https://www.youtube.com/watch?v=QMPnhCHktug
- Baghånd: https://www.youtube.com/watch?v=xKLCJQ6FoxA
- Regler Ultimate (ligger på lektionen 23/8-22)

METODE
Lærerstyret undervisning, makkerarbejde, gruppearbejde, kamp.

EVALUERING
Løbende evaluering over elevernes kompetencer mht. ovenstående tekniske og taktiske færdigheder.

En uddybning af evalueringen af ultimate niveau.

For at bestå ultimate på idræt B-niveau, forventes det at eleven kan:
• Aflevere discen med for- og baghånd til en medspiller i øvelses-situationer 1 til 1, og at discen som regel flyver lige
• Udføre de tre gribninger sikkert under øvelsessituationer, hvor discen modtages kontrolleret – samt bevæge sig i retning af, hvor discen vil lande
• Af og til i stand til at træffe korrekte og hensigtsmæssige valg i spilsituationer både individuelt og i forhold til med- og modspillere, samt sporadisk taktisk kommunikation.
• Har forstået reglerne overordnet og kan anvende dem i praksis

Ved en middel præstation i ultimate på B-niveau forventes det, at eleven kan:
• Aflevere discen med for- og baghånd oftest teknisk korrekt til en medspiller i spilsituationer
• Forevise hammerkast
• Udføre de tre gribninger sikkert under spiløvelser samt bevæge sig hen hvor discen lander
• Ofte træffe korrekte og hensigtsmæssige valg i spilsituationer både individuelt og i forhold til med- og modspillere, samt indgå i den taktiske kommunikation.
• Har forstået reglerne overordnet og kan anvende dem i praksis og derved få spillet til at fungere flydende

For den gode præstation i ultimate på B-niveau kræves det, at eleven kan:
• Aflevere discen med for- og baghånd næsten altid teknisk korrekt til en medspiller i spilsituationer samt i det færdige spil
• Anvende hammerkast
• Udføre de tre gribninger sikkert under spiløvelser og i det færdige spil samt oftest anvende den passende gribning ift. situationen.
• Kan anvende både pincet og pandekage greb i spilsituationer
• Oftest eller altid træffe korrekte og hensigtsmæssige valg i spilsituationer både individuelt og i forhold til med- og modspillere i det færdige spil, samt vise stort taktisk overblik – også kommunikationsmæssigt. Indgår i den taktiske kommunikation
• Har forstået reglerne og kan anvende dem i praksis samt afgøre eventuelle tvivlsspørgsmål i det færdige spil.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Drejebog ultimate 17-09-2024
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Forløb#15 vandretur

Formålet med dette forløb er at styrke elevernes sociale og personlige kompetencer gennem oplevelser i naturen, hvor eleverne skal være sammen med elever på tværs af årgange i hel dag. Eleverne skal opnå indsigt i naturens betydning for sundhed og trivsel.

Indhold:
Eleverne skal gå ulke bugten rundt og reflektere over hvilke konsekvenser det har på naturen at etablere en vandrerute om Ulke bugten. Kommer der flere motionister som vil bruge ruten? Øget motion til befolkningen? en turist vandrerute? kommer du slev til at bruge den?

Metode:
- Situationsbasseret undervisningen.
- klasseundervisning på tværs af årgange.

Materiale:
Vandre sko
praktisk tøj

Evaluering.
Ingen egentlig evaluering.
Overvej inddragelse af frilufttrekanten.


Indhold
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Hip-hop

FORMÅL
Formålet med det dybdegående forløb i Hip-hop er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer af denne dans (breakdance, battle, freezes, koreografier) . Afslutningsvist har eleverne udviklet deres egen hip-hop-koreografi i grupper af fire personer, hvor alle elementerne indgår.


INDHOLD
I de første moduler vil hovedvægten være på at lære basale hip-hop bevægelser og koble musikkens rytme til dansens attitude. I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på dansebevægelser og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder, og til relevant musik.
Hvad skal jeg kunne?
- Tekniske færdigheder. Bounce til musik, fald naturligt ind i musikkens rytme, udtrykke hip-hoppens attitude.
- Basale tekniske færdigheder indenfor kropsholdning, battle, freezes, bounce, breakdance.
- Kunne flere forskellige dansevariationer.
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for hip hop.
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken, og lave bevægelser i takt til musikken
- Lave relevant opvarmningsøvelser til hip-hop.

Teoretisk:

Historisk baggrundsviden Hip hop. Yubio. s.1377-1380.
Idrættens organisering Yubio. Idrættens organisering 33.6. s. 1399-1401.
oplæg fra gymnaster om gymnastikkens betydning for deres liv.
Foreningsidræt vs. selvorganiseret idræt.


Materiale:
https://www.youtube.com/watch?v=s84jhddIn24
https://www.youtube.com/watch?v=wByr0mkcGp4
https://www.youtube.com/watch?v=c3EWIQOgkoc
https://www.youtube.com/watch?v=3VvYTAHnbiQ

Breakdance:

https://www.youtube.com/watch?v=RPV-24MPWSY

https://www.youtube.com/watch?v=3VvYTAHnbiQ

https://www.youtube.com/watch?v=OXN3NKko9Wg

Freeze:

https://www.youtube.com/watch?v=6YOotvsnztA

https://www.youtube.com/watch?v=2NFC0-muZpU&feature=youtu.be

Hip hop dance moves:

https://www.youtube.com/watch?v=NM-2XSQc2q0

https://www.youtube.com/watch?v=sofG3xQkLCo&t=76s

koreografi:
hop. https://www.youtube.com/watch?v=mSIk8FtK9SE

METODE
Gruppearbejde, individuelt arbejde, lærerstyret undervisning, pararbejde.

EVALUERING
Løbende evaluering samt på baggrund af undervisningen skal du kunne vise en koreografi sammensat af gruppen.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Forløb#14 Pickelball

Formålet med forløbet er en grundlæggende indføring i reglerne, teknikken og taktikken i pickleball.

Først læres grebet og de forskellige slag. Herefter sættes slagene sammen i forskellige slagserier, og der spilles en masse kampe.
Mange af slagene øves på halv bane for at få så mange boldberøringer som muligt.

HVAD SKAL JEG KUNNE?
- Kende slagene serv, grundslag, returnering, dink, dropshot, lob & flugtning/smash
- Være bekendt med de grundlæggende regler i pickleball
- Rimelig beherskelse af grundslag, dink, flugtning og dropshot (både i for- og baghånd)
- Rimelig beherskelse af serv, returnering og smash i forhåndssiden
- Kunne udføre slagsekvenser, hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen.

Repetition af fodboldforløbet. Opvarmningsøvelser, tekniske øvelser, taktiske øvelser og småspil.

Teoretisk:
Vi har haft forelæsning af Rikke og Jacob som har fortalt om gymnastikkens betydning for dem, hvordan gymnastikken har udviklet sig, og repeteret begreberne organiseret og uorganiseret idræt. Ydermere har vi har haft om sportens etiske dilemmaer og diskuteret fair og foul play situationer.

Materiale:
Yubio:9.7.2 Fair & foul play s. 409-416.
Repetition: Organiseret og uorganiseret idræt.

Metode: Mesterlærer, vis forklar vis, gruppearbejde og individuelt arbejde.


Evaluering:
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve og turnering, hvor elevernes egen færdigheder inden for nogle isolerede øvelser testes. Desuden bedømmes eleverne på deres evne i kamp.
De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne bliver bedst mulig klædt på til denne.

Teoretisk
Fair og foulplay afsluttes med en quiz.
forelæsningen afsluttes med uddybende spørgsmål fra eleverne.

  

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Forløb#13 Friluftaktiviteter - teori og praksis

Formål: At introducerer eleverne til friluftaktiviteterne snesko og fjeldski som kan anvendes lige uden for døren ved nyfalden sne.

Indhold:
- Have viden om og kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden, herunder kunne orientere sig om muligheder for at dyrke idræt i fritiden.

- Aktiviteter som fremmer den fysiske kapacitet.
- Alsidige idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser kropsbeherskelse.
- Grønlandske kropskulturelle traditioner og idrætslige aktiviteter i naturen.

Teori:
Yubio s. 1154-1157. Regler ide og organisering.

Følgende begreber er bearbejdet i undervisningen. Friluftsliv, friluftsaktiviteter og friluftssport. Som er blevet sat i relation til grønlandske forhold. Elever skal kunne nævne aktiviteter som de kan placeres i friluftstrekanten.

Metode: en sneskotur og fjeldskitur i baglandet, med definering af begreber undervejs og deres eksempler koblet på friluftstrekanten.

Materiale:
Yubio s. 1154-1157. Regler ide og organisering.

Evaluering: Efter turen skal eleverne kunne argumenterer for hvilket begreb en sneskotur og fjeldskitur er under. Friluftaktivitet, friluftssport eller friluftsliv.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 Forløb#16 styrketræning teori og praksis

Formålet med forløbet i styrketræning er at få kendskab til en lang række øvelser så du kan lave et velbegrundet træningsprogram. Under forløbet har vi adgang til styrketræningscenteret og afprøver øvelserne, squat, bænkpres, dødløft, row, lateral pull down, biceps curl, vi har primært fokus på squat, dødløft, bænkpres.

Eleverne har lavet en begyndelsestest. Lodret hop, vandret hop, sprint, kast med medicinbold, og har selv udvalgt en af testene de ville forsøge at forbedre. Ydermere har de i teoriundervinsingen valgt en case hvor eleverne laver træningsplanlægning ud fra.


Hvad eleven skal kunne:
Praktisk
- Udføre enten, bænkpres, dødløft, squat med moderat belastning teknisk korrekt.


Teoretisk:
- Vise teoretisk forståelse ved udarbejdelse af træningsprogrammer til en given case.
- Kende til basale begreber inden for styrketræning og kunne anvende dem til konkrete eksempler til træningsplanlægningen.
Kunne fagbegreber og planlægge træningen ud fra principperne: Hypertrofi, maksimal styrke, eksplosivitet og muskeludholdenhed, sæt, gentagelser/repetitioner, 1 RM og superkompensations princippet.


Materiale:
Yubbio kapitel.
28.2 Træningsprincipper
28.2.2 Superkompensation
28.2.4 De fire fokusområder
28.2.5 Vægte eller maskiner.

Udvalgte case
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 Volleyball


Formålet med forløbet er at udvikle elevernes tekniske og taktiske færdigheder i volleyball gennem praktisk spil og teoretisk refleksion. Derudover skal eleverne opnå indsigt i teampsykologiens betydning for præstationer i holdsport og lære at anvende videoanalyse som et værktøj til feedback, udvikling og evaluering af egen færdigheder.

Indhold:
Teknisk træning: Serv, baggerslag, fingerslag, smash og blokade

Taktisk træning: Opstilling, rotation, kommunikation, spilopbygning og angrebsformer

Teampsykologi: Roller, kommunikation, typer af hold.

Videoanalyse af små øvelser fingerslag og baggerslag.

Metode:
Praktisk undervisning: Spil og øvelser med fokus på teknik og taktik

Teoretisk undervisning: Oplæg, diskussioner og refleksioner over teampsykologi (cases og rollespil)

Differentiering: Tilpasning af øvelser ift. niveau, rollefordeling på holdet og ansvar i spillet

Anvendelse af videoanalyse: Eleverne arbejder i grupper med at optage hinanden, Analyserer fingerslag og baggerslag.

Refleksionsopgaver: Skriftlige og mundtlige refleksioner med kobling mellem teori og praksis

Materiale:
Volleyballudstyr: bolde, net, baner
Teampsykologi. yubio 2023. s. 138-145. Holdet toppræstation.  

Evaluering
Løbende evaluering: Observationer af spil, samarbejde og kommunikation i praksis

Elev-evaluering: Videoanalyser, hvor eleverne selv vurderer og reflekterer over egne og andres præstationer ud fra konkrete kriterier.

Skriftlig refleksion: Opgave, hvor eleverne kobler teampsykologisk teori med filmen "Remember the titans". roller, rollekonflikter, synergieffek,

Summativ vurdering: Helhedsbedømmelse af teknisk kunnen, taktisk forståelse og teoriforståelse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 19 Led og anatomilærer repetition og eksamenstræning

Formålet med dette undervisningsforløb er at klargøre eleverne til den afsluttende eksamen i Idræt B ved at repetere og fordybe sig i centrale teoretiske områder. Forløbet har til hensigt at styrke elevernes evne praktisk og teoretisk, for at klæde eleverne på i forhold til eksamenssituationen. Vi repeterer faglige begreber, gennem figurer og praktisk arbejde.
Der lægges vægt på, at eleverne opnår en forståelse for kroppens led og anatomi. Gennem en kombination af praktiske øvelser, gruppearbejde, teori og eksamensforberedende aktiviteter opøver elevernes faglige kompetancer, så de står godt rustet til at formidle og anvende deres idrætsfaglige viden under eksamen.

Læringmål: a og f.
a. Besidde færdigheder indenfor udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, som tilgodeser færdighedsområderne. Blodspil og klassisk og nye idrætter.
f. have grundlæggende viden om centralt arbejdsfysiologisk og funktionelt anatomi.

Indhold:
Aktiviteter der fremmer den fysiske kapacitet.
Grundlæggende principper for træning og test.

Metode: Klasseundervisning, undervisning i hallen. Gruppe arbejde og individuelt arbejde.

Materiale:
- Eksamens spørgsmål.
- Idræt b - materiale. Bevægelseslærer 3.1: https://bforbedreidraet.systime.dk/?id=151
- Bevægelseslærer ankelleddet.
- skellettet.

Evaluering:
- Eksamens spørgsmål omhandler kondition.
- Formative feedback på drejebøger.
- Aflevering af drejebøger.


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer