Holdet 2024n id - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Sofie Elleby
Hold 2024n id (3n id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Forløb#1 ultimate, gruppe psykologi,
Titel 2 Forløb# 2 Badminton
Titel 3 Forløb#2 hiphop
Titel 4 Forløb#5Langrend
Titel 5 Forløb#4

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Forløb#1 ultimate, gruppe psykologi,

FORMÅL
At give eleverne indsigt i generelle færdigheder inden for ultimate. Herunder regelforståelse, håndtering af et kompetitivt spil afviklet uden brug af dommer (fair play) samt tilegnelse af tekniske og taktiske færdigheder. Målet er desuden at introducere eleverne til et spil, hvori spiløvelser og det ”færdige” spil fordre høj og vedvarende intensitet. Det forventes at eleverne i løbet af forløbets varighed, kan mestre baghånd, forhånd og gribe en disc, har en god spilforståelse herunder kendskab til primært individuel forsvars- og angrebstaktik (opdækning, løbemønstre, omstilling mellem forsvar og angreb).

INDHOLD
Introduktion til regler og håndtering af disse.
Anvendelse af begreber som tidligere er introduceret ifm. boldbasis (eks. spilbarhed, bredde/ dybde mm) if multimate samt anvende nye begreber (eks. cut og overlap)

Tekniske og taktiske færdigheder:
• Kast (forhånd, baghånd samt upsidedown/hammerkast)
• Gribninger (pandekage, høje og lave gribninger
• Pivotering – med skiftende greb
• Personlig opdækning
• Individuelle løbemønstre samt samarbejde 2 og 2
• Cuts
• Overlap
• Generel spilforståelse
Generelt at kunne indgå i et team, hvor fokus er på sammenspil og dygtiggørelse af holdet. Ydermere at kunne være selvledende i spilsituationer uden spilleder.

Teoretisk:
At opnå teoretisk kendskab til og praktisk forståelse for psykologiske processer inden for holdidræt med fokus på motivationsteorier, grupper, kohærens, normer, målsætninger og teambuilding.

MATERIALER
Systime. ”Idræt - C Teori i praksis” af Jan K. Sørensen m.fl.  https://idraetc.systime.dk/, kap. 5 (Idrætspsykologi, 18 ns.)

EVALUERING
Forløbsprøve samt løbende evaluering over elevernes kompetencer mht. ovenstående tekniske og taktiske færdigheder.
For at bestå ultimate på idræt C-niveau, forventes det at eleven kan:
• Aflevere discen med for- og baghånd til en medspiller i øvelses-situationer 1 til 1, og at discen som regel flyver lige
• Udføre de gribninger sikkert under øvelsessituationer, hvor discen modtages kontrolleret – samt bevæge sig i retning af, hvor discen vil lande
• Af og til i stand til at træffe korrekte og hensigtsmæssige valg i spilsituationer både individuelt og i forhold til med- og modspillere, samt sporadisk taktisk kommunikation.
• Har forstået reglerne overordnet og kan anvende dem i praksis

Ved en middel præstation i ultimate på C-niveau forventes det, at eleven kan:
• Aflevere discen med for- og baghånd oftest teknisk korrekt til en medspiller i spilsituationer
• Udføre de gribninger sikkert under spiløvelser samt bevæge sig hen hvor discen lander
• Ofte træffe korrekte og hensigtsmæssige valg i spilsituationer både individuelt og i forhold til med- og modspillere, samt indgå i den taktiske kommunikation.
• Har forstået reglerne overordnet og kan anvende dem i praksis og derved få spillet til at fungere flydende

For den gode præstation i ultimate på C-niveau kræves det, at eleven kan:
• Aflevere discen med for- og baghånd næsten altid teknisk korrekt til en medspiller i spilsituationer samt i det færdige spil
• Anvende hammerkast
• Udføre de tre gribninger sikkert under spiløvelser og i det færdige spil samt oftest anvende den passende gribning ift. situationen.
• Kan anvende både en- og tohåndsgribninger i spilsituationer
• Oftest eller altid træffe korrekte og hensigtsmæssige valg i spilsituationer både individuelt og i forhold til med- og modspillere i det færdige spil, samt vise stort taktisk overblik – også kommunikationsmæssigt. indgå i den taktiske kommunikation
• Har forstået reglerne og kan anvende dem i praksis samt afgøre eventuelle tvivlsspørgsmål i det færdige spil
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb# 2 Badminton

FORMÅL
At lære at spille badminton med fokus på tekniske og taktiske elementer, herunder det færdige singlespil.  


Efter forløbet forventes det at eleverne kan følgende elementer:

Praktisk  
- Er bekendte med slagene serv, clear (“kun” forhånd), drop (“kun” forhånd), netdrop, smash og lop.  
- Kender regler og pointtælling i badminton.
- Behersker for spænding og grundlæggende benarbejde til de 4 hjørner.  

-Anvende for og baghåndsserve.
- Rimelig beherskelse af netdrop og lob fra både forhånd og baghånd.
- Rimelig beherskelse af clear, drop og lang forhåndsserv.
- Kunne udføre slagsekvenser hvor det er tydeligt at se hensigten med slaget.
- Have en taktisk forståelse af både boldens og egen placering på banen, og læse modstanders “svagheder”.

Teoretisk

- Kunne redegøre for sundhedstrekanten og reflektere over hvordan badminton som foreningsgren kan bidrage til sundhedstrekanten.  

- Ud fra “danskernes motionsvaner” kunne analysere og vurdere fysisk aktivitets indflydelse på livsstilen med særligt fokus på badminton.


Følgende læringsmål i den danske læreplanen for idræt på c-niveau behandles i forløbet:

Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.  

besidde færdigheder inden for udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter, der tilgodeser færdighedsområderne (...) og 3) klassiske og nye idrætter,

opnå kropsbevidsthed.

have viden om og kunne redegøre for den fysiske aktivitets og livsstilens betydning for sundheden, herunder kunne orientere sig om muligheder for at dyrke idræt i fritiden.  

INDHOLD

Indholdet tager afsæt i grundlæggende undervisning i teknikken omkring spil på en fuld
bane. Først læres de basale greb, serve og regler. Dernæst benarbejdet og slag til forreste del af banen (for-og baghånd lop og netdrop), derefter benarbejde og slag til bagerste del af banen (clear og drop forhånd). Der arbejdes efterfølgende med forskellige sammensætninger af slag, og det hele bliver pakket ind i mange forskellige kamplignende spil.  

Tekniske elementer:  

Serve kort og lange med forhånd og baghånd. Forhåndsclear, forhåndsdrop, for- og baghånds-net drop, for- og baghånds lop.  

Benarbejde til alle 4 hjørner.  

Slagene: clear, drop, lob, netdrop i forskellige spilsekvenser.  

Taktiske elementer:

Forståelse af både boldens og egen placering på banen, og læse modstanders “svagheder”.

MATERIALER
Bolde, ketchere, net.

Inspirations litteratur: Skadhede et al.; Yubio Idræt C+B (2023), 6. udgave; ISBN: 978-87-93970-16-8; s. 853-877.

”Idræt C- teori i praksis” Systime. Fysisk aktivitet og sundhed: Kap. 2 s. s. 17-29 (13 ns.) 


METODE
Lærerstyret forevisning, videoforevisning, elevøvning, makkerarbejde.
Lektielæsning i forbindelse med regler og forberedelse af lektier ved videosekvenser.

EVALUERING
Forløbet afsluttes med en forløbsprøve, hvor elevernes egen færdigheder inden for nogle
isolerede øvelser testes. De enkelte lektioner er bygget op omkring forløbsprøven, så eleverne
bliver bedst muligt klædt på til denne forløbsprøve. Desuden fortløbende evaluering og en afsluttende turnering.


Forløbets struktur

1-2 lektion dato (24.10): Fokus på greb og serv. Repetition opvarmningsprogram.

3-4 lektion dato (29/10): Fokus på benarbejde korte hjørner og slagene net drop og lob. Repetition opvarmningsprogram.  

5-6 lektion dato (12/11): Fokus på benarbejde til de bagerste hjørner. Slagene clear, drop, (smash). teori, fysisk aktivitet og sundhed.  

7-8 lektion: Fokus på spilsekvenser og repetition af serv og benarbejde.

9-10 lektion: Forløbsprøve, turnering og teori gennemgang.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb#2 hiphop

FORMÅL
Formålet med det dybdegående forløb i Hip-hop er at opnå en grundlæggende forståelse af de centrale elementer af denne dans (breakdance, battle, freezes, koreografier) . Afslutningsvist har eleverne udviklet deres egen hip-hop-koreografi i grupper af fire personer, hvor alle elementerne indgår.


INDHOLD
I de første moduler vil hovedvægten være på at lære basale hip-hop bevægelser og koble musikkens rytme til dansens attitude. I de følgende moduler vil fokus være på at få bygget flere variationer på dansebevægelser og få finpudset dansens trin, teknik og udtryk. Der arbejdes løbende med flere forskellige rutiner, hvor de lærte variationer sættes sammen på relevante måder, og til relevant musik.
Hvad skal jeg kunne?
- Tekniske færdigheder. Bounce til musik, fald naturligt ind i musikkens rytme, udtrykke hip-hoppens attitude.
- Basale tekniske færdigheder indenfor kropsholdning, battle, freezes, bounce, breakdance.
- Kunne flere forskellige dansevariationer.
- Sætte variationerne sammen til små serier inden for hip hop.
- Begynde på det korrekte taktslag i musikken, og lave bevægelser i takt til musikken
- Lave relevant opvarmningsøvelser til hip-hop.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb#5Langrend

FORMÅL:

Eleverne skal kunne:
- Udføre klassisk diagonal gang med fokus på vægtoverføring, koordination og fraspark.
- Have kendskab til dobbeltstavisæt med fokus på koordination og kraft
- Have kendskab til dobbelt stavisæt med fraspark
- Udføre nedkørselteknik; Plov, halvplov, blive i spor
- Udføre opkørselteknik: Diagonalgang og fiskeben
- anvende forskellige skiteknikker afhængig af terræn

INDHOLD:

Undervisnignen er delt op i tre dele:
1. Skileg og -teknik

2. Fokus på grundlæggende skifærdigheder:
- balance
- glid
- koordination og rytme

3. Grundlæggende introduktion til langrendsteknik (klassisk stil):
- dreje-/bremseteknik. (Plov og halvplov)
- diagonalgang
- stagning
- dobbelt stavisæt
- teknikskifte i forhold til terræn

METODE:
Skileg og -teknik i langrendsporene
Deduktive instruktioner - herunder tekniske øvelser.
Intervallege.


MATERIALER:
Langrendsudstyr og praktisk lånetøj fra GUX Sisimiut.

Systime. ”Idræt - C Teori i praksis” af Jan K. Sørensen m.fl.  https://idraetc.systime.dk/
- kap. 12 (Træningsprojektet, 5 ns.)
- kap. 2.3 (Forebyggelse af livsstilssygdomme) og 2.4 (Hvorfor er fysisk aktivitet sundt?) (3 ns.)
- kap. 11.3 (Træningslære), 11.4 (Træning) og 11.5 (Muskeltræning) (9 ns.)


YouTube-videoer ift. klassisk langrendsteknik:
- https://www.youtube.com/watch?v=JdvUibe750k: Basic Classic Ski Techniques: Hills & Herringbone
- https://www.youtube.com/watch?v=nsO-ko8Bzek: Skiskolen- Dobbelttak med fraspark
- https://www.youtube.com/watch?v=J5Ivxdsw2Bg: dobbelttak Team United Bakeries



EVALUERING:
Elevernes færdigheder vurderes løbende. Løb af antal runder som mål for forbedringer af teknik og kondition.
Eleverne filmes til brug ved eventuel eksamen (dispensation givet af fagkonsulenten Lasse Beck Meinicke). Diagonalgang, stagning, plov, halvplov, og løb tilpasset hastighed og terræn.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Forløb#4

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer