Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2023/24
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Kulturforståelse B
|
Lærer(e)
|
Tukummeq Berthelsen
|
Hold
|
2023B Kf (1.B Kf)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb#1 Gymnasiet #WTF #Kulturchok
Forløbet handler om GUX Sisimiuts skolekultur og hvordan det er at starte i gymnasiet. I forløbet skal I lære om antropologisk metode, som vi skal bruge til at undersøge skolekulturen på GUX Sisimiut:
Kvantitativ metode
• Spørgeskema
Kvalitativ metode
• Interview
• Deltagerobservation
I skal også lære en række begreber og teorier, som vi skal bruge til at analysere skolekulturen:
• Kulturmøde
• Kulturchok
• Normer
• Værdier
Edward Halls teorier
• Lav- og højkontekstkulturer
• Spacebegrebet
Derudover inddrages studiemetodik om læseforståelsesstrategier, herunder "Læseforståelsesstrategi: Se teksten an!", i forløbet, hvor vi skal arbejde med, hvordan I læser i kulturfag.
FORMÅL
Faglige mål
• Skal have viden om såvel egen som andre kulturer og have redskaber, så I på et grundlæggende niveau kan forstå interne såvel som eksterne kulturelle forskelle
• Skal med udgangspunkt i teori og praksis kunne forholde sig til kulturelle møder både lokalt, nationalt og internationalt
• Skal have sådanne kompetencer, at I i jeres arbejde med faget kan bygge på forståelse af enkelte processer, der sker i et kulturelt møde
• Skal kunne forstå, hvad der sker i det kulturelle møde ved at være opmærksomme på egne reaktioner og kunne undres over andres
• Skal være bevidste om egne læreprocesser og I skal kunne udvikle faglig og studiemæssig selvstændighed
• Skal kunne indgå i både par- og gruppearbejde og kunne være opmærksomme, koncentrerede og kritiske ved elevfremlæggelser
• Skal have selv- og omverdensforståelse og derigennem kunne skabe et fundament for selvstændig stillingtagen og aktiv deltagelse i et moderne, flerkulturelt og demokratisk grønlandsk samfund i konstant udvikling
Læringsmål
a) Demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) Reflektere over egne og andres kulturelle værdier
d) Identificere og beskrive forskellige kulturelle kommunikationsformer med vægt på kulturens indre dimensioner; værdier, normer og udtryksformer f) Anvende enkelte metoder på et simpelt plan i forbindelse med feltarbejde
INDHOLD
Kernestof
c) Kommunikationsformer, herunder forskellige kultursyn
e) Metoder i forbindelse med feltarbejde
METODE
Forelæsning
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
MATERIALER
Antropologisk metode:
Helligsøe, Kasper Pape, Line Beck & Malthe Barnkob Lehrmann. "Feltarbejde - Antropologisk metode i gymnasiet". L & R Uddannelse 2015.
Kultur, kulturmøde og kulturchok:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen. ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse 2014, s. 7-9; 13; 17-19
Edward Halls teorier om høj- og lavkontekstkulturer og spacebegrebet:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen. ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse 2014, s. 53-57; 61-62
Redaktionen. "Mange grønlandske efterskoleelever stopper før tid". Sermitsiaq.ag, 9. januar 2017: http://sermitsiaq.ag/node/193057
Interview:
Sunngu. "Vi er Grønlands fremtid. Interviews med grønlandske studerende i Grønland - Tukuminnguaq (Samfundsvidenskab)": https://sunngu.gl/da/Studieliv/GLfremtid
EVALUERING
Mundtlig evaluering gennem CL-strukturen "Huskesedler" og skriftlig evaluering gennem "Trepunktsevaluering"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
21,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb#2 Kikkuuvugut? #kalaallit #kultoori
Forløbet handler om grønlandsk kultur i et historisk og globalt perspektiv: fra traditionel grønlandsk kultur til moderniseringen og nutidig grønlandsk kultur. I forløbet skal I lære en række begreber, som vi skal bruge til at analysere grønlandsk kultur:
• Materiel og immateriel kulturarv
• Det beskrivende og komplekse kulturbegreb
• Etnocentrisme og kulturrelativisme
• Stereotyper og fordomme
I forløbet skal I også bruge antropologisk metode i forbindelse med feltarbejde om grønlandsk kultur. Derudover inddrages studiemetodik om evaluering, herunder Blooms taksonomiske niveauer, i forløbet, hvor vi skal arbejde med, hvordan I redegør, analyserer og diskuterer i kulturfag.
FORMÅL
Faglige mål
• Skal have viden om såvel egen som andre kulturer og have redskaber, så I på et grundlæggende niveau kan forstå interne såvel som eksterne kulturelle forskelle
• Skal med udgangspunkt i teori og praksis kunne forholde sig til kulturelle møder både lokalt, nationalt og internationalt
• Skal have sådanne kompetencer, at I i jeres arbejde med faget kan bygge på forståelse af enkelte processer, der sker i et kulturelt møde
• Skal kunne forstå, hvad der sker i det kulturelle møde ved at være opmærksomme på egne reaktioner og kunne undres over andres
• Skal være bevidste om egne læreprocesser og I skal kunne udvikle faglig og studiemæssig selvstændighed
• Skal kunne indgå i både par- og gruppearbejde og kunne være opmærksomme, koncentrerede og kritiske ved elevfremlæggelser
• Skal have en vis indsigt i, at I selv er opdraget ind i kulturelle kontekster, hvor I efterfølgende i mødet med andre både producerer og reproducerer kultur
• Skal have selv- og omverdensforståelse og derigennem kunne skabe et fundament for selvstændig stillingtagen og aktiv deltagelse i et moderne, flerkulturelt og demokratisk grønlandsk samfund i konstant udvikling
Læringsmål
a) Demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) Reflektere over egne og andres kulturelle værdier
c) Skelne mellem materiel og immateriel kulturarv
e) Redegøre for stereotype forestillinger og fordomme i forbindelse med kulturelle forskelle
f) Anvende enkelte metoder på et simpelt plan i forbindelse med feltarbejde
INDHOLD
Kernestof
a) Kulturbegrebet
b) Traditionel og nutidig grønlandsk kultur i globalt perspektiv
d) Kulturforståelse og kulturmisforståelse eksempelvis i forhold til begrebet universalisme
e) Metoder i forbindelse med feltarbejde
METODE
Forelæsning
Lærerstyret undervisning
Pararbejde Gruppearbejde
Individuelt arbejde
MATERIALER
Grønlands historie:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse, s. 23-27
Materiel og immateriel kulturarv:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse, s. 27-29
Qeqqata kommunia. "UNESCO verdensarvsområde". Hentet d. 23.september 2019: https://qeqqata.gl/Emner/Om_kommunen/UNESCO?sc_lang=da
Kulturbegreber:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse, s. 9-12
Traditionel vs. nutidig grønlandsk kultur:
Ritzau. "Den traditionelle grønlandske kultur er truet". Sermitsiaq 17.april 2015: https://sermitsiaq.ag/node/177838
Netredaktionen. "Dødstrusler mod kamik-designer". Sermitsiaq 24.marts 2009: https://sermitsiaq.ag/node/67848
Moderniseringen og nutidig grønlandsk kultur:
Dokumentarserien "Rigsfællesskabets historie" (2016), DR1 – afsnit 1: Det vanskelige møde & afsnit 5: Tid til forandring
Etnocentrisme og kulturrelativisme:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse, s. 14-17
Friis Wang, Laura. ”’Jeg kender alle grønlændervittigheder’”. Dagbladet Information, 21. oktober 2015
Stereotyper og fordomme:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse, s. 19-21
Bruvoll, Janne. ”Fordomme står i vejen for grønlændere”. Institut for Menneskerettigheder, 22. oktober 2015: https://menneskeret.dk/nyheder/fordomme-staar-vejen-groenlaendere-danmark
EVALUERING
Mundtlig evaluering gennem spillet "Kahoot" og begrebs-vendespil, samt skriftlig evaluering gennem "3-2-1-evaluering"
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Miniforløb om juletraditioner
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526738712",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526738712",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526738712"
}