Holdet 2023C Kf - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Kulturforståelse B
Lærer(e) Niviaq Fleischer
Hold 2023C Kf (1.C Kf)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Materiel og immateriel kultur
Titel 2 Kulturmøder

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Materiel og immateriel kultur

Indhold:
Forløbet introducerer eleverne både til begreberne materiel og immateriel kultur(arv), samt til traditionel og nutidig grønlandsk kultur i et globalt perspektiv.

Formål:
Eleverne skal kunne skelne mellem materiel og immateriel kultur, både i traditionel og nutidig grønlandsk kultur.

Eleverne tog blandt andet selv fotografier i byen, og søgte informationer og billeder på nettet, som de mener var materiel og immateriel kultur, som de senere skulle redegøre og analysere og sammenligne. De skulle analysere hvad de var lavet af, hvad de var blevet brugt til, og til sidst sammenligne om genstandene/fremgangsmåderne havde en anden betydning i dag end det havde hos de traditionelle grønlændere.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kulturmøder

Indhold:

Forløbet handler om grønlændernes første møder med nordmændene, og dansk-norske kolonisering af Grønland, hvor kulturmøderne eller kultursammenstødet mellem disse folkeslag dengang og i dag har været det centrale.



Formål:
Formålet med forløbet er at eleverne skal kunne gøre rede for og analysere kulturmøder ved at bruge begreber fra faget blandt andet ved mødet mellem nedenstående folkeslag:

a) inuitternes møde med nordboerne, hvalfangerne og mødet med Hans Egede og kristendommen, dvs. under og efter den europæiske kolonisering.

b) møder mellem europæiske kolonialister og de indfødte amerikanere og afrikanere.

c) samt nutidig unges møde med lokale, nationale og internationale kulturmøder med unge med andre andre kulturelle baggrund.

Eleverne skal kunne gøre reder for følgende begreber:

Fremmedbilleder
- det venlige,
- det fjendtlige
- det eksotiske
- det arrogante
- det paternalistiske

Integrationsmodellen
- integration
- assimilation
- segregation

Begreber til analyse af kulturmøder
- Etnocentrisme
- Kulturrelativisme
- Stereotyper
- Fordomme
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 28,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer