Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Kulturforståelse C
|
Lærer(e)
|
Trine Landt
|
Hold
|
2024K kf (1.K kf)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Forløb 1: Introduktion
Forløbet er en introduktion til kulturfag og handler om, hvad kultur er og hvordan vi kan undersøge det.
Kvantitativ metode
• Spørgeskema
Kvalitativ metode
• Interview
• Deltagerobservation
I skal også lære en række begreber og teorier, som vi skal bruge til at analysere kultur:
• Det beskrivende og komplekse kulturbegreb
• Kulturmøde og kulturchok
• Normer og værdier
FORMÅL
Følgende læringsmål fra kulturfag C læreplanen (2018) dækkes:
a) Demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) Reflektere over egne og andres kulturelle værdier
f) Anvende enkelte metoder på et simpelt plan i forbindelse med feltarbejde
INDHOLD
Følgende kernestof fra kulturfag C læreplanen dækkes:
a) Kulturbegrebet
e) Metoder i forbindelse med feltarbejde
METODE
Lærerstyret undervisning
Gruppearbejde
Pararbejde
Individuelt arbejde
MATERIALER
Antropologisk metode:
Helligsøe, Kasper Pape, Line Beck & Malthe Barnkob Lehrmann. "Feltarbejde - Antropologisk metode i gymnasiet". L & R Uddannelse 2015: 18-20
Det beskrivende og komplekse kulturbegreb: Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen. ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse 2014: 9-12
Kulturmøde og kulturchok:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen. ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse 2014: 7-9; 13; 17-19
Rasmussen, Inge S. "- Mit hjerte banker for naturen". Sermitsiaq.ag d. 1. september 2024: https://www.sermitsiaq.ag/kultur/mit-hjerte-banker-for-kulturen/2130999
EVALUERING
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Forløb 2: Kikkuuvugut? Kalaallit kultoori?
Forløbet handler om grønlandsk kultur i et historisk og globalt perspektiv: fra traditionel grønlandsk kultur til moderniseringen og nutidig grønlandsk kultur. I forløbet skal I lære en række begreber, som vi skal bruge til at analysere grønlandsk kultur:
• Materiel og immateriel kulturarv
• Etnocentrisme og kulturrelativisme
• Stereotyper og fordomme
• Kulturel identitet, herunder national identitet
• Edward Halls teorier om høj- og lavkontekstkulturer samt spacebegrebet
I forløbet inddrages studiemetodik om evaluering, herunder Blooms taksonomiske niveauer, hvor vi skal arbejde med, hvordan I redegør, analyserer og diskuterer i kulturfag.
FORMÅL
Følgende læringsmål fra kulturfag C læreplanen (2018) dækkes:
a) Demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) Reflektere over egne og andres kulturelle værdier
c) Skelne mellem materiel og immateriel kulturarv
d) Identificere og beskrive forskellige kulturelle kommunikationsformer med vægt på kulturens indre dimensioner; værdier, normer og udtryksformer
e) Redegøre for stereotype forestillinger og fordomme i forbindelse med kulturelle forskelle
INDHOLD
Følgende kernestof fra kulturfag C læreplanen (2018) dækkes:
a) Kulturbegrebet
b) Traditionel og nutidig grønlandsk kultur i globalt perspektiv
d) Kulturforståelse og kulturmisforståelse eksempelvis i forhold til begrebet universalisme
METODE
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
MATERIALER
Grønlands historie:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse: 23-27
Materiel og immateriel kulturarv:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse: 27-29
Andersen, Nina-Vivi Møller. "Qilaatersorneq optaget på UNESCOs immateriel kulturarv". Sermitsiaq.ag 15. december 2021: https://www.sermitsiaq.ag/kultur/qilaatersorneq-optaget-pa-unescos-immateriel-kulturarv/399895
Det beskrivende og komplekse kulturbegreb:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse: 9-12
Etnocentrisme og kulturrelativisme:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse:
Stereotyper og fordomme:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen (2014). ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse: 19-21
Filmen "Lykkelænder" (2018)
Sangen "Tupilak" (2016)
Edward Halls teorier om høj- og lavkontekstkulturer samt spacebegrebet:
Davidsen, Jonbert, Motzfeldt, Vivian & Anne Skaarup Rasmussen. ”Kultoori”. Nuuk: Departementet for uddannelse 2014: 31-47, 53-57; 61-62
Krebs, Martine Lind. ”Med Grønland malet i ansigtet”. Arnanut, nr. 57, efterår 2017, s. 31-33
EVALUERING
Skriftlig evaluering gennem trepunkts-evaluering og prøveeksamen
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Forløb 3: Er du køn?
Forløbet handler om køn i grønlandsk kultur, hvor vi skal undersøge de sociale konstruktioner vi skaber omkring køn og som dermed opfattes som normalt. I forløbet skal I lære en række begreber, som vi skal bruge til at analysere grønlandsk kultur:
• Geert Hofstedes dimension femininitet/maskulinitet
• Biologisk køn
• Kønsidentitet, herunder ciskønnet og transkønnet
• Social konstruktivisme, herunder Judith Butlers teori om det performative køn
I forløbet inddrages studiemetodik om evaluering, herunder Blooms taksonomiske niveauer, hvor vi skal arbejde med, hvordan I redegør, analyserer og diskuterer i kulturfag.
FORMÅL
Følgende læringsmål fra kulturfag C læreplanen (2018) dækkes:
a) Demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) Reflektere over egne og andres kulturelle værdier
d) Identificere og beskrive forskellige kulturelle kommunikationsformer med vægt på kulturens indre dimensioner; værdier, normer og udtryksformer
e) Redegøre for stereotype forestillinger og fordomme i forbindelse med kulturelle forskelle
INDHOLD
Følgende kernestof fra kulturfag C læreplanen (2018) dækkes:
a) Kulturbegrebet
b) Traditionel og nutidig grønlandsk kultur i globalt perspektiv
c) Kommunikationsformer, herunder forskellige kultursyn
d) Kulturforståelse og kulturmisforståelse eksempelvis i forhold til begrebet universalisme
METODE
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
MATERIALER
Klippet "Girl toys vs boy toys: The experiment – BBC Stories": https://www.youtube.com/watch?v=nWu44AqF0iI
Geert Hofstedes dimension femininitet/maskulinitet:
Kultoori, s. 33-34; 44-47
Afsnittet "Diskursivt køn". I: iBogen "Køn og ligestilling" (2020): https://xn--knogligestilling-lxb.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=249#c857
Mette Trudsø. "Derfor gør vi vores piger til små prinsesser", 16. April 2016 TV2: https://livsstil.tv2.dk/samliv/2016-04-23-derfor-goer-vi-vores-piger-til-smaa-prinsesser?fbclid=IwAR0dLMwUJrPbz3n54KYyV-Xms5AaoHLTlssRbiSwuaLGGx239zyTwtgsNhw
Reklamefilm for Always "Be like a girl": https://www.youtube.com/watch?v=5yLXrWLvwAo
Maja Nyvang Christensen. "136 nye ord om køn og seksualitet er på vej til grønlandsk ordbog", 14. Februar 2024 DR: https://www.dr.dk/nyheder/kultur/136-nye-ord-om-koen-og-seksualitet-er-vej-til-groenlandsk-ordbog
Afsnittet "De tre køn". I: iBogen "Silamiut - Grønlands forhistorie" (2025): https://silamiut.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=186
Figur 2. "Erhvervsbeskæftigelsen i 2023 blandt mænd og kvinder". Grønlands statistik: https://stat.gl/dialog/main.asp?lang=da&version=202416&sc=AR&subthemecode=o2&colcode=O
Filmen "Eskimo Diva" (2015): https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/eskimo-diva
Andersen, Jette. ”Chefredaktøren anbefaler: Det bedste af begge nationaldragter”. Sermitsiaq.ag 2. juli 2022: https://www.sermitsiaq.ag/kultur/chefredaktoren-anbefaler-det-bedste-af-begge-nationaldragter/312957
EVALUERING
Skriftlig evaluering gennem prøveeksamen.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Forløb 4: Migration
Forløbet handler om migration i grønlandsk kultur, men også i andre kulturer. I forløbet skal I lære en nogle begreber, som vi skal bruge til at analysere migration:
• Segregation, assimilation og pluralistisk integration
I forløbet inddrages studiemetodik om evaluering, herunder Blooms taksonomiske niveauer, hvor vi skal arbejde med, hvordan I redegør, analyserer og diskuterer i kulturfag og træne mundtlig eksamen.
FORMÅL
Følgende læringsmål fra kulturfag C læreplanen (2018) dækkes:
a) Demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
b) Reflektere over egne og andres kulturelle værdier
e) Redegøre for stereotype forestillinger og fordomme i forbindelse med kulturelle forskelle
INDHOLD
Følgende kernestof fra kulturfag C læreplanen (2018) dækkes:
b) Traditionel og nutidig grønlandsk kultur i globalt perspektiv
d) Kulturforståelse og kulturmisforståelse eksempelvis i forhold til begrebet universalisme
METODE
Lærerstyret undervisning
Gruppearbejde
Pararbejde
Individuelt arbejde
MATERIALER
Segregation, assimilation og pluralistisk integration:
Sondum, Billa og Thor Banke Hansen. "Grønland. Samfund, politik og økonomi". Systime 2018: https://glsamf.systime.dk/index.php?id=128
Tabel 1.2. "Befolkningens statsborgerskab pr. 1. januar 2018-2024". Grønlands statistik: https://stat.gl/dialog/main.asp?lang=da&sc=BE&subthemecode=O1&colcode=O&version=202301
Karoline Platou. "Asiater i Grønland: Der er ingen racisme over os". KNR, 4. december 2022: https://knr.gl/da/nyheder/asiater-i-gr%C3%B8nland-der-er-ingen-racisme-over-os
Claus Blok Thomsen. "Asiatiske migrantarbejdere vækker stærk debat i Grønland". Politiken 27/9 2024
Britta Søndergaard. "Thailandske indvandrere som Prasoet og Nattaphon er uundværlige for Grønland. Men de udgør også et dilemma". Kristeligt Dagblad, 28. februar 2024
Dollerup-Scheibel, Mads. ”Drømmen om Japan gik i opfyldelse”. Sermitsiaq 7 2010
Tabel 1: Studerendes overvejelser om at flytte til Grønland på et tidspunkt (i %). I: Den Nordatlantiske Gruppe. ”Hvorfor grønlændere bosætter sig i Danmark”, s. 11. April 2011: http://f9044f872b204c6bb5d7-48c4fcf08944d29dd1fe655f58532e06.r94.cf1.rackcdn.com/myfiles/1354109936_hvorforgrnlnderebosttersigidanmark.pdf
EVALUERING
Mundtlig evaluering gennem prøveeksamen
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Join our Cloud HD Video Meeting
-
Arbejdsplan uge 13
-
Læs afsnittet "Majoriteten og minoriteter". I iBogen: Sondum, Billa & Thor Banke Hansen. "Grønland - Samfund, økonomi og politik". Systime (2015): https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=128#c330
-
Elever, der skal forklare begreber i begrebs- og teorilisten: Begrebs- og teoriliste, kulturfag C.docx, som de skal fremlægge i undervisningen:
-
Læs bilag 1 til øvelse 1 uge 15: Bilag 1 - Øvelse 1 uge 15.pdf, som vi skal arbejde med i undervisningen.
-
Elever, der skal forklare begreber i begrebs- og teorilisten: Begrebs- og teoriliste, kulturfag C.docx, som de skal fremlægge i undervisningen:
-
Læs bilag 1 til øvelse 1, som vi skal arbejde med i undervisningen.
-
Begrebs- og teoriliste, kulturfag C.docx
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526738725",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526738725",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526738725"
}