Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2024/25
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
Fag og niveau
|
Teknologi C
|
Lærer(e)
|
Aynur Arica, Jan Jensen, Mads Rasmussen
|
Hold
|
2024n ark (3n ark)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
intro, Problemer og teknologi
intro:
Hvad er arktisk teknologi?
Klassen opdeles i 4 grupper, kaffebrygning. Da ikke alle drikker kaffe, tilbydes der også the og cacao.
Denne uge:
- Hvordan arbejde vi i Arktisk teknologi faget?
- Hvad forventer jeg som lærer, hvordan vi klassen arbejde?
- Fremlæggelse som grupper.
FORMÅL:
Eleverne skal lære noget om:
- Teknologi løser problemer,
- Teknologianalyse,
- Teknologivurdering og
- Teknologihistorie
INDHOLD:
Som overordnet formål er problemet som skal defineres, det kan være en utilfredstillende situation, som et spørgsmål, man vil prøve at finde svar på.
Herunder teknologi som udviklende værktøj som benyttes for at løse problemet med. De fire begreber som er: Teknik, viden, organisation og produkt undersøges. Hvor en af vigtig del af processen at kunne analysere problemet. Teknologianalyse vil kunne splitte de 4 begreber, så man kunne bedre kigge på hvordan man skal gribe fremstillingsprocessen. Derefter kunne man vurdere problemet omfang og indhold vha. teknologivurdering. Under teknologivurdering undersøges og beskrives de konsekvenser, som er både positive og negative teknologien får, som er en del af processen af samfundets teknologi.
En stor del af teknologi er historien bag produktet. Man fremstiller nogle produkter for at udvikle dem, men man skal også kunne forstå hvorfor og hvordan det er fremstillet, også for at gøre dem bedre end det er nu.
METODER:
Gruppearbejde om små opgaver og opsamling gennem fremlæggelser og diskussioner i klassen.
Fælles klasse-diskussion og oplæg om projekt.
Par/gruppearbejde om at lave af større projekter.
MATERIALER:
Problemer og teknologi, Peter Larsen [2006-2009]
EVALUERING:
Klasseevaluering, gruppeevaluering, samtaler i gruppen, klasse-diskussion.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Produktudvikling
FORMÅL:
Eleverne skal lære om
a) kreative processer og metoder til idéudvikling,
b) systematisk produktudvikling med faserne behovserkendelse, behovsundersøgelse, produktprincip, produktudformning og produktionsforberedelse og
c) form og funktion i forbindelse med design af udvalgte produkter.
Eleverne skal lære noget om:
- Hvorfor udvikle nye produkter,
- Systematisk produktudvikling
INDHOLD:
Udviklende produkter undersøges. Hvad har vi som produkter til dagligt, os som børn-unge-ældre. Hvad er det der er vigtigt at udvikle for at gøre vores liv lettere eller vores hverdag generelt.
Udvikling er af nye produkter har forskellige karakter, enten evolution, revolution eller nye opfindelser. Dermed kan virksomhederne udvikle produkter løbende som har en gradvis forbedringer. Hvad skal vi som borger/forbruger ønske at forbedre.
Der skal undersøges systematisk produktudvikling, som er en stor del af processen generelt. Problemet opstår dermed også tænkes en løsning, men man skal gå systematiks til værks, gennem bestemte faser for at kunne styre projektet.
METODER:
Gruppearbejde om små opgaver og opsamling gennem fremlæggelser og diskussioner i klassen.
Fælles klasse-diskussion og oplæg om projekt.
Par/gruppearbejde om at lave af større projekter.
MATERIALER:
Kapitel 2, Problemer og teknologi, Peter Larsen [2006-2009]
EVALUERING:
Klasseevaluering, gruppeevaluering, samtaler i gruppen, klasse-diskussion.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Designbaseret produktudvikling
FORMÅL:
Eleverne skal lære om
a) kreative processer og metoder til idéudvikling,
b) systematisk produktudvikling med faserne behovserkendelse, behovsundersøgelse, produktprincip, produktudformning og produktionsforberedelse og
c) form og funktion i forbindelse med design af udvalgte produkter.
Eleverne skal lære noget om:
- Hvorfor udvikle nye produkter,
- Systematisk produktudvikling
INDHOLD:
Udviklende produkter undersøges. Hvad har vi som produkter til dagligt, os som børn-unge-ældre. Hvad er det der er vigtigt at udvikle for at gøre vores liv lettere eller vores hverdag generelt.
Udvikling er af nye produkter har forskellige karakter, enten evolution, revolution eller nye opfindelser. Dermed kan virksomhederne udvikle produkter løbende som har en gradvis forbedringer. Hvad skal vi som borger/forbruger ønske at forbedre.
Der skal undersøges systematisk produktudvikling, som er en stor del af processen generelt. Problemet opstår dermed også tænkes en løsning, men man skal gå systematiks til værks, gennem bestemte faser for at kunne styre projektet.
METODER:
Gruppearbejde om små opgaver og opsamling gennem fremlæggelser og diskussioner i klassen.
Fælles klasse-diskussion og oplæg om projekt.
Par/gruppearbejde om at lave af større projekter.
MATERIALER:
Kapitel 3, Problemer og teknologi, Peter Larsen [2006-2009]
EVALUERING:
Klasseevaluering, gruppeevaluering, samtaler i gruppen, klasse-diskussion.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Teknologi og miljø
FORMÅL:
Eleverne skal lære om teknologisk forståelse:
a) teknologi som teknik, viden, organisation og produkt,
b) teknologiudvikling som interaktiv udvikling,
c) globale, regionale og lokale miljøeffekters årsag og virkning og
d) vurdering af materialer og produkters påvirkning af miljøet
Eleverne skal lære noget om:
Teknologiens samspil med det omgivende samfund i Grønland og Arktis, samt i et globalt perspektiv, herunder miljømæssige forhold.
INDHOLD:
De produkter vi daglig bruger undersøges og vurderes dermed også deres påvirkning på miljøet. Er det nogle produkter som skal fornyes og reproduceres for at skåne miljøet passe bedre på os? De udviklende overvejelser mest hensyn til miljøet skal diskuteres og opereres i dette emne. Når produktet opstår hvad er miljømæssigt processer og overvejelser der er indgået gennem i fremstillingsprocessen.
De kommunale, nationale, internationale og globale miljømæssige politiske overvejelser og regler undersøges. Hvad er vores ressourcer for at udvikle og opretholde de miljømæssige udfordringer til daglig.
Produktets livscyklus vurdering undersøges, fra råvare til bortskaffelse.
METODER:
Gruppearbejde om små opgaver og opsamling gennem fremlæggelser og diskussioner i klassen.
Fælles klasse-diskussion og oplæg om projekt.
Par/gruppearbejde om at lave af større projekter.
MATERIALER:
Kapitel 2, Problemer og teknologi, Peter Larsen [2006-2009]
EVALUERING:
Klasseevaluering, gruppeevaluering, samtaler i gruppen, klasse-diskussion.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Virksomhederne og verden
FORMÅL:
Eleverne skal lære om
a) Produkterne udvikles i virksomhederne, fra ide til virkelighed
b) Konkurrencen mellem virksomhederne om produkterne
c) arbejde med kreative processer og anvende metoder til idéudvikling i forbindelse med udvikling af produkter
Herunder internationalisering og samfundet. Kommunikation mellem lande og kontinenter, samt allianceret lande omkring produkter og udvikling af varer og salg.
INDHOLD:
Alt udvikler sig: Finansverden, kommunikation, selskaber, internationalisering, samt politik. Produktivitets udvikling undersøges. både i Danmark, Grønland, samt de arktiske lande som producenter. hvad er det Arktiske primære produkter som eksporteres ud til andre lande, og hvad stor er import her i Grønland og i de arktiske lande. Der er selvfølgelig udfordringer ift, produktionsudviklingen generelt, hvad kan det være, hvad kan også forvente som udfordring i fremtiden når det angår produktion.
De internationale produkter som udvikles fra dag til dag. hvad producere andre lande, arbejdsgangen i lande, produktionsniveauet undersøges. Vækstraten ift. produktion af forskellige produkter i de pågældende lande . Hvordan ser markedet ud for 50 år siden, hvordan har landende opnået det produkt som er tilgængelig pt. Hvad kan man også forvente fremover. De fremtidig planer som individer lande og de arktiske lande, hvad kan vi som forbrugere forvente og hvordan kan man se den udviklende fremgang.
METODER:
Gruppearbejde om små opgaver og opsamling gennem fremlæggelser og diskussioner i klassen.
Fælles klasse-diskussion og oplæg om projekt.
Par/gruppearbejde om at lave af større projekter.
MATERIALER:
Kapitel 4, Problemer og teknologi, Peter Larsen [2006-2009]
EVALUERING:
Klasseevaluering, gruppeevaluering, samtaler i gruppen, klasse-diskussion.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Værkstedsforløb med 3D print i fokus
Formål
Eleverne skal opnå grundlæggende forståelse af 3D-printteknologi og værkstedsprocesser. De skal lære at designe og fremstille enkle produkter ved brug af CAD-software og 3D-printere. Målet er at give eleverne indsigt i iterativ design og produktion, samtidig med at de udvikler tekniske og praktiske færdigheder samt samarbejdsevner.
Indhold
Forløbet starter med en introduktion til skolens værksted Fablabs muligheder og begrænsninger. Forløbet køres men en "use, modify, create" tilgang hvor de først printer andres produkter og senere i forløbet har eleverne mulighed for at arbejde med CAD-software for at designe deres egne modeller.
Processen inkluderer også fejlfinding og forbedring af prototyper. Undervejs reflekteres over designets funktionalitet og æstetik.
Metode
Forløbet kombinerer teoretisk undervisning med praktiske øvelser. Eleverne arbejder først individuelt med at lære CAD-software og senere i små grupper for at udvikle deres design og dele erfaringer. Klassediskussioner og korte oplæg bruges til at dække teori og teknologi. Hands-on værkstedsarbejde foregår under vejledning, hvor eleverne kan teste og iterere deres designs i praksis.
Materialer
CAD-software (PrusaSlicer)
3D-printere og tilhørende filamentmaterialer (Prusa i3)
YouTube-videoer og online tutorials om 3D-design og print
Teoretiske oplæg om 3D-printteknologiens anvendelser
Værkstedsmanual og sikkerhedsinstruktioner
https://www.thingiverse.com/
Evaluering
Elevernes læring evalueres gennem:
Præsentationer: Hver elev eller gruppe præsenterer deres færdige design og beskriver deres arbejdsproces og udfordringer.
Skriftlig refleksion: Eleverne udfylder en kort rapport om deres design- og produktionsproces eller fører daglig logbog.
Peer-evaluering: Eleverne giver feedback på hinandens arbejde, herunder designets funktionalitet og æstetik.
Produktkvalitet: Det færdige produkt vurderes på funktionalitet og præcision i forhold til det oprindelige design.
Afsluttende test: En mindre teoretisk test om 3D-printteknologiens grundprincipper.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Tegningslære, bearbejdningsprocesser, materialer.
Eleverne får en kort introduktion i projektionstegning, så de kan lave tegninger der kan anvendes i værkstedet i forbindelse med deres projekt. Der gives ligeledes en introduktion til forskellige materialer, deres mekaniske egenskaber og samspillet mellem materialer og bearbejdningsprocesser.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Projekt med slædeudstyr
Eleverne skal i grupper udvikle/nytænke udstyr, der kan anvendes i forbindelse med hundeslædekørsel. De ideudvikler og gennemgår de forskellige faser af produktudviklingen og udarbejder tegninger der kan anvendes når produktet til sidst skal fremstilles i værkstedet.
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
23,00 moduler
Dækker over:
21 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Udarbejdelse af prøvemappe
Eleverne udarbejder deres prøvemapper
|
Indhold
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526738772",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526738772",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d73526738772"
}