Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2022/23 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - GUX - Sisimiut
|
|
Fag og niveau
|
Kemi B
|
|
Lærer(e)
|
Malika Karoui, Morten Lindhardt Christensen
|
|
Hold
|
2024Z Ke (1.Z Ke, 2.Z Ke)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundstoffer – Mineraler i Grønland
Formål
at eleverne får kendskab til grundstofferne, deres opbygning og minedrift i Grønland
Indhold
Grundstoffer
Elektronstruktur
Det periodiske system
Reaktionsskemaet
Metaller og ikke-metaller
Molekyleforbindelser
Elektronegativitet
Polære bindinger og polære molekyler
Hydrofile g hydrofobe grupper
øvelser
Chokolade og Tyggegummi
Finde grundstoffer i stensamling
Kovalente bindinger med molekylebyggesæt
Matrialer
Basiskemi C, K. Helge Mygind, Ole Vesterlund, Vibeke Axelsen, Haase og Søns Forlag 1. udgave, 2014, kap 1 fra side 7 -28 og Kap 3 fra side 53-76
Evaluering
feedback på afleveringer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Præsentation af et Grundstof
|
29-08-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Salte
Formål
Gennem en mordgåde for eleverne kendskab til ioner og ionforbindelser, samt oplever hvordan deres viden kan bruges til at opklarer til mord
Indhold
Ioner og ionforbindelser
Ioners navne
Fældningsreaktioner
Metode
Klasseundervisning med elevinddragelse, spil, opgaver og øvelser
Foredrag Offentlige foredrag i Naturvidenskab, AU om: Vores cellers saltbalance ved molekylærbiolog Hanne Poulsen
Materialer
Basiskemi C, K. Helge Mygind, Ole Vesterlund, Vibeke Axelsen, Haase og Søns Forlag 1. udgave, 2014, kap 2 fra side 31 -46
øvelser
Saltindhold i havvand
Fældningsreaktioner
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Mængdeberegninger og Blandinger
Formål
at giver eleverne kendskab til mængdeberegning af både faste stoffer og væsker
Indhold
Stofmængdeberegninger
Beregningsskemaer
Mængdeberegninger/stofmængde
Stofmængdekoncentration
Formel og aktuel koncentration
øvelser
krystalvand i kobber (II)sulfat
Ophedning af Natron
Havvand
Materialer
Basiskemi C, K. Helge Megind, Ole Vesterlund, Vibeke Axelsen, Haase og Søns Forlag 1. udgave, 2014, kap 4 fr a side 79-89 og kap 5 fra side 101-115
Gymnasiekemi: Mængdeberegning https://www.gymnasiekemi.com/c7.html
stofmængdekoncentration Koncentration og massefylde (gymnasiekemi.com)
C7 (gymnasiekemi.com)
instruktion til bunsenbrænder - YouTube
Metoder
Klasseundervisning med elevinddragelse, spil, gruppearbejde og øvelser
Evaluering
gennemgang på klasse af afleverede opgaver
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Alkohol
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Hemmelige kemikalier i hjemmet
Formål
at eleverne får kendeskab til syre og base, samt introduktion til pH
Indhold
a) redegøre for sammenhængen mellem struktur og egenskaber i
uorganiske stoffer samt redegøre for deres anvendelse i hverdagen
c) udføre beregninger,
e) tilrettelægge og udføre kemiske eksperimenter med udgangspunkt i kendte metoder samt
omgås kemikalier og laboratorieudstyr på forsvarlig og reflekteret vis,
f) registrere og efterbehandle data og iagttagelser samt analysere, vurdere og formidle forsøgsresultater såvel mundtligt som skriftligt,
h) formidle kemisk viden såvel i fagsprog under anvendelse af kemisk nomenklatur som i dagligsprog
i) identificere og redegøre for enkle, kemiske problemstillinger fra hverdagen og den aktuelle debat samt perspektivere den opnåede faglige viden.
Kernestof
Syre og baser
Korresponderende syre-basepar
Beregninger af pH
Titrering af stærk syre og stærk base
Titring af svag syre med stræk base
Materialer:
Basiskemi C, K. Helge Mygind, Ole Vesterlund, Vibeke Axelsen, Haase og Søns Forlag 1. udgave, 2014, kap 7 fra side 153-170
Videoer:
Koncentration og massefylde (gymnasiekemi.com)
Øvelser
Titrering af husholdningseddike
Metoder
Gruppearbejde og elev inddragende klasseundervisning
Evaluering
feedback på afleveringer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Journal Titrering af eddike syre
|
08-03-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Redoxkemi
Formål
at give eleverne et kendskab til redox reaktioner, hvor de bruges i hverdagen og i lab.
indhold
jern og andre metaller
Oxidation og reduktion
Spændingsrækken
Oxidationstal
afstemning af simple redoxreaktioner med kun metaler
Materialer
basiskemi C fra 173-185
Videoer:
Redoxreaktioner (gymnasiumkemi.dk)
oxidationstal (gymnasiumkemi.dk)
Øvelser:
Reaktioner med kaliumpermaganat
Metode
klasseundervisning med elevinddragelse og gruppearbejde
Evaluering
feedback på afleveringer og gennemgang i klassen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Rapport reduktion af KMnO4
|
06-04-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Oil og gas i Grønland
Formål: At giver eleverne grundlæggende kendeskab til organisk kemi, gennem oile og gas udvinding i Grønland, samt alternative energikilder
kernestof
Carbonatomets bindingsforhold
Carbonhydrider
Alkaners kemiske og fysiske egenskaber
Organiske reaktions typer
Cycloalkaner og cycloalkener
Olie
Materialer
Forløbsplan og elevkompendium på:
https://iserasuaat.gl/sitecore/service/notfound.aspx?item=web%3a%7b974FBED1-B08B-4E34-813C-BC559E5E835A%7d%40da
Basiskemi C, kap 6 fra sid 117-141
Tv:
Discovery Channel, 2013, Biobrændsel; 23 min
øvelser
Ligthergas
Biodiesel
Metode
Gruppearbejde, klasseundervisning med elevinddragelse
Evaluering
feedback på afleveringer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Fremstilling af biodiesel
|
27-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Reaktionshastighed
Formål
at få kendskab til reaktionshastighed og hvad denne påvirkes af og hvordan dette kan bestemmes eksperimentelt
Indhold
Basis kemi bog 2, kap 1 s7-14, 19-25
https://phet.colorado.edu/en/simulations/reactions-and-rates
Kernestof
Reaktionshastighed
og hvordan denne påvirkes af
koncentration
temperatur
overflade
samt katalysatorer
øvelser
Forsøg opløsning af en treo tablet
Metode
klasseundervisning
laboratoriearbejde
gruppearbejde
interaktive simulation
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Kemisk ligevægt
Kernestof:
Helge Mygind m. fl.: Basiskemi B, (1. udgave, Haase & Søns forlag 2010): side 29-35, 40-45 minus side 43, 51-55, 62-66
Supplerende stof:
Helge Mygind m. fl.: Basiskemi B, (1. udgave, Haase & Søns forlag 2010): side 36-40
Rapportøvelse:
Indgreb i ligevægt
Redegøre for og behandle kemisk ligevægt på kvalitativt og kvantitativt grundlag
Registrere og efterbehandle data og iagttagelser samt analysere, vurdere og formidle forsøgsresultater såvel mundtligt som skriftligt
Gruppearbejde
Klasseundervisning
Eksperimentelt arbejde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
rapport indgreb i ligevægte
|
09-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
syre base 2
Formål
at eleverne får udvidet deres kendeskab til syre og base, samt regne pH for stærke og svage syre og baser
Indhold
a) redegøre for sammenhængen mellem struktur og egenskaber i
uorganiske stoffer samt redegøre for deres anvendelse i hverdagen
c) udføre beregninger,
e) tilrettelægge og udføre kemiske eksperimenter med udgangspunkt i kendte metoder samt
omgås kemikalier og laboratorieudstyr på forsvarlig og reflekteret vis,
f) registrere og efterbehandle data og iagttagelser samt analysere, vurdere og formidle forsøgsresultater såvel mundtligt som skriftligt,
h) formidle kemisk viden såvel i fagsprog under anvendelse af kemisk nomenklatur som i dagligsprog
i) identificere og redegøre for enkle, kemiske problemstillinger fra hverdagen og den aktuelle debat samt perspektivere den opnåede faglige viden.
Kernestof
Syre og baser som lige vægte
Syrestyrke
Basestyrke
Korresponderende syre-basepar
Beregninger af pH
Titrering af stærk syre og stærk base
Titring af svag syre med stræk base
Materialer
H. Mygind, Basis Kemi B, 1udg., side 73-100 og 107-114
Øvelser
koncentration af syre i vin
Metoder
Gruppearbejde, klasseundervisning
Evaluering
feedback på afleveringer
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
repetition carbonhydrider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Karakteristiske grupper og stofklasser
Formål
at eleverne får mere kendskab til organiske kemi og funktionelle grupper og deres kemiske og fysiske egenskaber
Indhold
Organisk kemi
alkohol, syre, ethere, aldehyder, ketoner og estere
intermolekylære bindinger
biologiske aktive stoffer
Materialer
Basiskemi B fra 143-170
Metoder
klasseundervisning med elveinddragelse og gruppearbejde
øvelser
Ester syntese
oxidation af alkoholler
Evaluering
Fælles opsamling og feedback på aflevering
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
2. års opgave
Tværfagligt projekt med kemi og teknikfag
Eleverne har valgt mellem problemformuleringerne
1. Gør rede for, hvad klorofyl er og hvad klorofylets funkƟon er. Forklar fotosyntesen og berør herunder lys- og
mørkeprocessen.
Forklar, hvordan tyndlagskromatografi virker.
Beregn Rf-værdierne for de forskellige farvepigmenter og brug dem Ɵl at idenƟficere farvepigmenterne.
Diskuter, hvilken betydning de forskellige farvepigmenter har for planten.
Diskuter, hvad man kan bruge kromatografiske metoder Ɵl.
Diskuter, hvilken betydning fotosynteƟserende organismer (f.eks. planter, træer eller alger) har for at løse
klimakrisen.
2. Beskriv DNA’s form og funkƟon. Berør herunder replikaƟonsprocessen.
Forklar PCR-metoden og forklar, hvornår PCR-metoden bruges.
Forklar, hvordan gelelektroforese virker.
Evaluer resultaterne fra ”hvem er gerningsmanden” og ”hvem er faren” færdig-kits. Lav herunder en
standardkurve for at bestemme størrelsen af DNA-stykkerne i øvelsen ”hvem er faren”.
Diskuter, hvad gelelektroforese kan bruges Ɵl.
Diskuter, hvorvidt gener og/eller miljø påvirker en persons personlighed.
3. Beskriv DNA’s form og funkƟon. Berør herunder replikaƟonsprocessen og proteinsyntesen.
Beskriv kromosomers form og funkƟon. Gør herunder rede for et karyogram.
Forklar, hvordan DNA isoleres i laboratoriet.
Forklar, hvad mutaƟoner er, hvad der forårsager mutaƟoner og hvad konsekvensen af mutaƟoner kan være.
Diskuter, hvordan man kan begrænse mængden af mutaƟoner.
Diskuter, hvad man kan bruge DNA isolering Ɵl og kom herunder eventuelt ind på eƟske overvejelser om
brugen af den nye teknologi. Du kan f.eks. komme ind på fossilt DNA, CRISPR teknik, DNA biblioteker eller
poliƟets centrale DNA-profil-register.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Carbonhydrider
Formål : At giver eleverne grundlæggende kendeskab til organisk kemi/ carbonhydrider , navngivning og de udvalgte reaktionstyper: forbrænding addition, substitution og elimination.
materiale: Basis kemi B 117-141
Kernestof:
Carbonhydrider
Alkaners kemiske og fysiske egenskaber
Organiske reaktions typer
Cycloalkaner og cycloalkener
øvelser:
Reaktioner med carbonhydrider
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
15
|
Det du spiser - Den lille forskel
Formål
at eleverne får mere kendskab til kost indholdet og isomeri
Indhold
Isomeri: kædeisomeri, stillingsisomeri, funktionsisomeri og geometrisk isomeri
Cis/trans Z/E
Fedtstoffer mættede og umættede, cis trans
reaktioner med fedtstoffeer, additionsreaktioner, hærdning
Materialer
Basis kemi B 193-198
232 -238
Metoder
klasseundervisning med elveinddragelse
laboratoriearbejde
øvelser
bestemmelse af syretal i olie
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80666346286",
"T": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80666346286",
"H": "/lectio/1539/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80666346286"
}