Holdet 1.K kf (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Kulturforståelse C
Lærer(e) Michael Bang Sørensen
Hold 2025K kf (1.K kf)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 forløb 1_Hvad er kulturforståelse?
Titel 2 Forløb 2 - Køn og normalitet
Titel 3 Forløb 3 - Diskrimination og kulturelle fordomme
Titel 4 Forløb 4: Integration, identitet og kulturmøder

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 forløb 1_Hvad er kulturforståelse?

1.k - Kulturforståelse - introducerende forløb.

Overskrift: Hvad er kulturforståelse?


I dette forløb tager vi afsæt i nogle af de helt grundlæggende holdninger, der er til faget ‘kulturforståelse’ og vi skaber et begrebsapparat, så vi kan analyser kultur, og så vi kan diskutere og skabe fagligt rum for bedre kulturel interaktion.



Kernestoffet i forløbet:  

Vi kommer til at arbejde med begreber som stereotyper, etnocentrisme, kulturrelativisme, beskrivende og komplekse kulturbegreb og fordomme. Desuden kulturforståelse og kulturmisforståelse   

Kulturbegreber
Kulturforståelser og kultur misforståelser
Forskellige kultursyn

Læringsmål

- demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer  

- reflektere over egne og andres kulturelle værdier.


Materialer:  
Grundbog i Kultoori: Side 7-21 + 31-32 + 80-83


Film: Det moderne Grønland på film: https://www.youtube.com/watch?v=GmUcBDJnW74&t=8s  

Klip om stereotyper: https://www.youtube.com/shorts/cGXJIF8Q2Ug   

Oplæg om kulturbegreber: Kulturrelativisme, etnocentrisme og stereotyper.pptx  

Oplæg om beskrivende og komplekse kulturbegreb:  

Beskrivende og komplekst kulturbegreb.pptx   

Artikel: 'Er dine forældre alkoholikere?': Grønlandske studerende i Danmark møder fordomme. Fra dr.dk 15.09.23

Diverse små klip, artikler og øvelser på Padlet. Betragtet som sekundært materiale
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Forløb 2 - Køn og normalitet

Tema: Køn & normalitet

Hvordan krop og forståelser af køn kan afhænge af tid, sted og kultur.  

Forløbets formål:  

I forløbet skal vi tale om køn og normalitet og vi dykker vi ned i diskussionen om biologisk og socialt køn.

Vi skal kigge på de fordomme og stereotyper, der knytter sig til vores opfattelse af køn og krop og undersøge de sociale konstruktioner vi bygger omkring vores køn. Med andre ord skal vi se på hvordan normalitet konstrueres (fx i forhold til hvad vi normalt forstår når vi taler om køn, krop og seksualitet).

Her kommer vi også ind på kulturelle markører og kigger på den udvikling, der er sket inden for køn og kønsopfattelse i forhold til udviklingen af nye køn.  


Forudsat viden / kendskab til kernebegreber:  

- Viden om hvad kultur er
-Viden om kulturbegreber som fx det beskrivende og komplekse kulturbeg
-Godt kendskab til begreber som stereotyper og fordomme
- Viden om etnocentrisme


Nye begreber:
-Sociale konstruktioner (socialkonstruktivisme)  
-Biologisk køn & socialt køn
-Kulturelle markører og sociale kategorier  
-Normalitet

Læringsmål
Identificere og beskriv kulturelle kommunikationsformer.
Vægt på værdier og normer og udtryksformer

Kernestof:
Traditionel og nutidig grønlandsk kultur - Fokus på køn
Mindre feltarbejde - fotografier og samtaler med forældre/bedsteforældre.


Materiale  - bøger, artikler, visuelt materiale mm.  

Bog; Køn og ligestilling. Forlaget Columbus 2017.
VIGTIGT: Side 65-70 køn og diskurser + side 61-62 om biologisk og kulturelt køn  


- Artikel_ Kvinden bag kedeldragten. Sermitsiaq 16.08.25
https://www.sermitsiaq.ag/sport/kvinden-bag-kedeldragten/2270288

- Reklame fra Always: Like a girl)  
https://www.youtube.com/watch?v=qtDMyGjYlMg&ab_channel=cteintrocommercials  

-Artikel; 136 nye ord om køn og seksualitet er på vej ...  
Dr.dk. 14.02.24: https://www.dr.dk/nyheder/kultur/136-nye-ord-om-koen-og-seksualitet-er-vej-til-groenlandsk-ordbog   


-Artikel: I Grønland har de ikke 200 nye ord for sne, men snart har de nye ord om LGBT  
https://verdensbedstenyheder.dk/nyheder/i-groenland-har-de-ikke-200-ord-for-sne-men-snart-har-de-nye-ord-om-lgbt/  

-Artikel: Nu er Nuka officielt en kvinde Nuka har skiftet køn.docx

-Artikel: 136 nye ord om køn og seksualitet er på vej til Grønlands ordbog: https://www.dr.dk/nyheder/kultur/136-nye-ord-om-koen-og-seksualitet-er-vej-til-groenlandsk-ordbog  

-FILM: Eskimo Diva - (findes på filmstriben)

-Om normalitet: https://www.paerspektiv.dk/tanker-om-normalitet-hvad-er-normalt/   

Artikel / uddrag fra bog: De tre køn:  https://silamiut.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=186    

Sociolog: Stereotype forestillinger om køn får børn til at mistrives
https://www.kristeligt-dagblad.dk/debat/sociolog-stereotype-forestillinger-om-koen-faar-boern-til-mistrives

Sekundært [i behøver ikke læse så meget op]
Hvis jeg var en mand - Kvindelandsholdet  
https://www.youtube.com/watch?v=VtxohqF4YqY  


Tre små fil om opdragelse og børn:
https://www.youtube.com/watch?v=LseIxjxd5M8&t=221s https://www.youtube.com/watch?v=itm3x1YYEZ0
https://www.youtube.com/watch?v=6iL1nXGeQ68

Desuden mindre feltarbejde. Foto af genstande. præsentationer og lidt om metode.  
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Forløb 3 - Diskrimination og kulturelle fordomme

Tema: Kulturel diskrimination og racisme

I dette forløb arbejder vi med kulturel diskrimination.

Vores udgangspunkt er ‘Grønland i dag’ og den aktuelle debat der er om diskrimination. Vi ved fx fra undersøgelser (2023) at unge med Grønlandsk baggrund oplever diskrimination i Danmark, og det er et problem som vi dykker mere ned i. Vi ser også på diskrimination i Grønland.

I forløbet arbejder vi med forskellige former for diskrimination, og vi lærer om begrebet racisme. Som del af forløbet bruger vi også den viden vi allerede har om betydning af begreber som; fordomme, stereotyper og etnocentrisme  

Vi starter forløbet med at tale ud fra egen viden. Er der nogle der har set andre blive diskrimineret, eller er der nogle der selv har oplevet det?  

Undervejs skal vi prøve at forstå hvorfor diskrimination opstår og hvordan vi med vores viden om fra Kulturfag (og interkulturel kompetence) kan bekæmpe alle former for diskrimination.  



Læringsmål:
-demonstrere kendskab til relevant kulturteori med henblik på at redegøre for kulturelle problemstillinger inden for såvel egen som andre kulturer
-reflektere over egne og andres kulturelle værdier  
-redegøre for stereotype forestillinger og fordomme i forbindelse med kulturelle forskelle.

Kernestof:
Kulturbegreber og kulturmøder
Nutidig grønlandsk kultur

Materialer – bøger, artikler, filmklip mm  
-Thomas Hylland Eriksen; Kulturforskelle - kulturmøder i praksis. Mungsgaard 2002. Side 37-43 + 70-71  

-Iben Jensen: Grundbog i kulturforståelse. Samfundslitteratur. 3. udgave 2022.
Side 181+185

-Artikel: Grønlandsk regeringschef er mødt op til demonstration mod dansk racisme
Ritzaus Bureau 28. Feb.

-Artikel: “Grønlandske studerende skal diskutere fordomme og diskrimination med statsministeren” Sermitsiaq 19.04.25

-Klip om racisme:  https://www.tiktok.com/@tv2echo/video/7306403498885729569  

-Uddrag fra dr.dk : ‘Med tape for munden demonstrerede grønlændere mod racisme og diskrimination’ :
https://www.dr.dk/nyheder/indland/groenland/med-tape-munden-demonstrerede-groenlaendere-mod-racisme-og-diskrimination  


- Fokus; Flertallet af grønlandske studerende i Danmark oplever fordomme og eksklusionKilde: https://menneskeret.dk/nyheder/flertallet-groenlandske-studerende-danmark-oplever-fordomme-eksklusion  

-Hele rapporten som sekundært anvendt i små uddrag: https://menneskeret.dk/files/media/document/Gr%C3%B8nlandske%20studerende%20i%20DK.pdf  

Diverse artikler i korte uddrag til øvelser, begrebskort, eksamenstræning mm.  -


Forudsætning:  
Kendskab til grundlæggende kulturbegreber fra første forløb. En del af materialet genlæses.  

Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Forløb 4: Integration, identitet og kulturmøder

Tema: Integration, identitet og kulturmøder

I dette forløb arbejder vi med integration i Grønland. Vi trækker på den viden vi har om kulturmøder og alle de begreber vi kender til om minoriteter, majoriteter, fordomme, stereotyper og etnocentrisme.

Vi skal også tale om hvilke former for integration i foretrækker: Pluralistisk integration, assimilation og segregation.

Og vi skal også tale om hvorfor nogle minoriteter i Grønland oplever dis-integration.

Læringsmål:
-Egne og andres kulturelle værdier
-Stereotyper og fordomme og kulturelle forskelle

Kernestof:
-Kommunikation
-forskellige kultursyn
-Kulturelle misforståelser og kritisk blik på egen kulturelle forståelse.

Materiale:
Grundbogen KulturNU https://kulturnu.systime.dk/?id=167
Afsnit 5.4 + 4.1 + 3.4 +

Grundbogen: Grønland -  samfund, økonomi og politik.
https://glsamf.iatuagaq.iserasuaat.gl/?id=1
Kapitel 3.5.4

Grundbogen Kultoori: side 31-32

-Artikel: Thai'er og filippinere: Mange grønlændere ser ned på os. Sermitsiaq 2014

-Artikel: Antallet af asiatere er mere end fordoblet – men politikerne har glemt én vigtig ting - KNR 03. april 2025  
https://knr.gl/da/nyheder/antallet-af-asiatere-er-mere-end-fordoblet-men-politikerne-har-glemt-en-vigtig-ting

Andet materiale:
-Link til kort video der forklaret etnocentrisme: https://youtu.be/t6SsBVzdh4k?si=R-xQgLUYWjkdfVBN  

-Filmen half&half _ fra https://nordeniskolen.org/da/undervisningsmaterialer/halfhalf   



Indhold
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer