Holdet 2.A sa (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - GUX - Sisimiut
Fag og niveau Samfundsfag C
Lærer(e) Niels Galsgaard Olsen
Hold 2024A sa (2.A sa)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 d
Titel 2 d
Titel 3 Sociologi forløb
Titel 4 Politik og det politiske system
Titel 5 Økonomi
Titel 6 Internationale forhold
Titel 7 Undervisningsbeskrivelse
Titel 8 Forløb#1

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 d

Hvordan skabes vores identitet og hvad påvirker vores beslutninger i livet? (fokus på sociologi)  

Kort introduktion til forløbet (formål)
Med forløbet ser vi på, hvad der kendetegner processen med identitetsdannelse og socialisering. Vi får en fornemmelse for kendetegn ved det traditionelle, moderne og senmoderne samfund. Herunder indblik i levevilkår og sociale forskelle i det grønlandske samfund. Vi kommer til at snakke om muligheder for at bryde med den negative sociale arv og blive mønsterbryder. I den forbindelse arbejder vi med Pierre Bourdieu og Anthony Giddens teori.
Der vil være mulighed for at træne fagbegreber – vælg holdet på Lectio -> dokumenter -> værktøjskassen.  

Indhold – Læringsmål - Eleverne skal kunne - Fra læreplan i samfundsfag C – 2022
Læringsmål
Eleverne skal kunne:
a) anvende grundlæggende viden om sociologi... til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå,
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre,
f) formulere samfundsfaglige spørgsmål,
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge,
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer,
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber,
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer,
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling og
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.
Kernestof i sociologi
d) identitetsdannelse og socialisation,
e) sociale og kulturelle forskelle.
Indhold
Materiale (Materiale)
Peter Brøndum og Thor Banke Hansen: ”Luk samfundet op”, Columbus, 3 udgave,
S. 67-74 – 3.3. Anthony Giddens – refleksivitet i det senmoderne samfund
S. 95-98 – Pierre Bourdieus teori

E-bøger (Materiale)
Sondum, Billa & Thor Banke Sørensen: Grønland – samfund, politik og økonomi. Systime,2019
https://glsamf.systime.dk/
3. Sociologi – Identitet, samfund og kultur i Grønland
3.1 Det sociale menneske
3.1.1 Relationer og socialisering
3.1.2 Primær og sekundær socialisering
3.1.3 Kultur og normer
3.4 Grønlands samfund og kultur i forandring
3.4.1 Det traditionelle inuitsamfund
3.4.2 Det moderne grønlandske samfund
3.4.3 Diskussion af det moderne samfunds udfordringer og konsekvenser  
3.4.4 Det senmoderne samfund
E-bøger (Materiale)
Artikler (Materiale)
Arne Mølgaard: Mange bygder i en kritisk situation. Sermitsiaq. 22.07.25
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/mange-bygder-i-kritisk-situation/2259580


Filmsekvenser (Materiale)
Socialisering (6.33)
Socialisering - YouTube
DR udsendelse fra 2022 – Grønlands forsvundne børn (afsnit 1,2,3)
https://www.dr.dk/drtv/se/groenlands-forsvundne-boern_-en-ukendt-fortid_288652

En ukendt fortid (1)
Adoption i den bedste mening (2)
En ny familie (3)
Historien om Grønland og Danmark – Det nye Grønland - DR udsendelse fra 2022
https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-groenland-og-danmark_-det-nye-groenland_424641

Årene 1960-1979 Grønland skal være et moderne land på højde med Danmark, og i 1960'erne rejser tusindvis af danskere til Grønland for at opbygge samfundet. Mange grønlændere forlader deres gamle liv i bygderne og skifter fangst og jagt ud med et job i fiskeindustrien og en lejlighed i byen. Men under overfladen lurer oprøret. For det er ikke alle, der mener, at man kan bygge et lille Danmark i Grønland.


Filmsekvens om socialisering og dobbeltsocialisering (7.41)
https://www.youtube.com/watch?v=mple-MbQuXw
Filmsekvens: verdensmål nr. 10 – mindre ulighed (3.24 sekunder)
https://www.youtube.com/watch?v=Fi7JdkMwQlo

Evaluering og øvelser
Øvelse – DBU – Vil det være en god ide at lukke flere bygder i Grønland? (samtalecirkel)
Øvelse – DBU – Skal alle borgere i verden have samme levestandard som os i Grønland? (samtalecirkel)
Øvelse – skriveøvelse om kulminebyen Qullissat (indtage rollen som politiker og tage stilling til om man vil lukke eller bevare byen)…
Begrebsparadiset til sociologi med definitioner
Øvelser til identitet, sociale fællesskaber og socialisering
Øvelser til primær og sekundær socialisering
PowerPoint: om samfundstyper og teori om Pierre Bourdieu og Anthony Giddens

Øvelser til sociale forskelle og ulighed
Øvelser til samfundstyper og identitetsdannelse (Begrebsbingo i sociologi, skriveøvelse om social arv ud fra billede)

Sommerfuglemodellen – Primær og sekunddær socialisering

Introduktion til samfundsfag
Introduktion til samfundsfag
Sociologi
Politik           Emne i dag: Bygderne i Grønland       Økonomi
Internationale forhold
Individuel læseøvelse af aktuel artikel: Mange bygder i en kritisk situation
Mundtlig opsamling (2 personer i hver gruppe) I skal ikke skrive noget ned.  
Spørgsmål 1 - Hvad handler artiklen om?
Spørgsmål 2 - Hvilke synspunkter har økonomisk råd og bygdeforeningen om økonomi?
Spørgsmål 3 - Der er 17 byer og 54 bygder i Grønland. Diskuter om det vil være en god ide, at lukke nogle af bygderne.
DBU: Samtale i en cirkel – Vil det være en god ide at lukke nogle af bygderne i Grønland?
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 d

Hvordan skabes vores identitet og hvad påvirker vores beslutninger i livet? (fokus på sociologi)  

Kort introduktion til forløbet (formål)
Med forløbet ser vi på, hvad der kendetegner processen med identitetsdannelse og socialisering. Vi får en fornemmelse for kendetegn ved det traditionelle, moderne og senmoderne samfund. Herunder indblik i levevilkår og sociale forskelle i det grønlandske samfund. Vi kommer til at snakke om muligheder for at bryde med den negative sociale arv og blive mønsterbryder. I den forbindelse arbejder vi med Pierre Bourdieu og Anthony Giddens teori.
Der vil være mulighed for at træne fagbegreber – vælg holdet på Lectio -> dokumenter -> værktøjskassen.  

Indhold – Læringsmål - Eleverne skal kunne - Fra læreplan i samfundsfag C – 2022
Læringsmål
Eleverne skal kunne:
a) anvende grundlæggende viden om sociologi... til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå,
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre,
f) formulere samfundsfaglige spørgsmål,
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge,
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer,
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber,
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer,
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling og
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.
Kernestof i sociologi
d) identitetsdannelse og socialisation,
e) sociale og kulturelle forskelle.
Indhold
Materiale (Materiale)
Peter Brøndum og Thor Banke Hansen: ”Luk samfundet op”, Columbus, 3 udgave,
S. 67-74 – 3.3. Anthony Giddens – refleksivitet i det senmoderne samfund
S. 95-98 – Pierre Bourdieus teori

E-bøger (Materiale)
Sondum, Billa & Thor Banke Sørensen: Grønland – samfund, politik og økonomi. Systime,2019
https://glsamf.systime.dk/
3. Sociologi – Identitet, samfund og kultur i Grønland
3.1 Det sociale menneske
3.1.1 Relationer og socialisering
3.1.2 Primær og sekundær socialisering
3.1.3 Kultur og normer
3.4 Grønlands samfund og kultur i forandring
3.4.1 Det traditionelle inuitsamfund
3.4.2 Det moderne grønlandske samfund
3.4.3 Diskussion af det moderne samfunds udfordringer og konsekvenser  
3.4.4 Det senmoderne samfund
E-bøger (Materiale)
Artikler (Materiale)
Arne Mølgaard: Mange bygder i en kritisk situation. Sermitsiaq. 22.07.25
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/mange-bygder-i-kritisk-situation/2259580


Filmsekvenser (Materiale)
Socialisering (6.33)
Socialisering - YouTube
DR udsendelse fra 2022 – Grønlands forsvundne børn (afsnit 1,2,3)
https://www.dr.dk/drtv/se/groenlands-forsvundne-boern_-en-ukendt-fortid_288652

En ukendt fortid (1)
Adoption i den bedste mening (2)
En ny familie (3)
Historien om Grønland og Danmark – Det nye Grønland - DR udsendelse fra 2022
https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-groenland-og-danmark_-det-nye-groenland_424641

Årene 1960-1979 Grønland skal være et moderne land på højde med Danmark, og i 1960'erne rejser tusindvis af danskere til Grønland for at opbygge samfundet. Mange grønlændere forlader deres gamle liv i bygderne og skifter fangst og jagt ud med et job i fiskeindustrien og en lejlighed i byen. Men under overfladen lurer oprøret. For det er ikke alle, der mener, at man kan bygge et lille Danmark i Grønland.


Filmsekvens om socialisering og dobbeltsocialisering (7.41)
https://www.youtube.com/watch?v=mple-MbQuXw
Filmsekvens: verdensmål nr. 10 – mindre ulighed (3.24 sekunder)
https://www.youtube.com/watch?v=Fi7JdkMwQlo

Evaluering og øvelser
Øvelse – DBU – Vil det være en god ide at lukke flere bygder i Grønland? (samtalecirkel)
Øvelse – DBU – Skal alle borgere i verden have samme levestandard som os i Grønland? (samtalecirkel)
Øvelse – skriveøvelse om kulminebyen Qullissat (indtage rollen som politiker og tage stilling til om man vil lukke eller bevare byen)…
Begrebsparadiset til sociologi med definitioner
Øvelser til identitet, sociale fællesskaber og socialisering
Øvelser til primær og sekundær socialisering
PowerPoint: om samfundstyper og teori om Pierre Bourdieu og Anthony Giddens

Øvelser til sociale forskelle og ulighed
Øvelser til samfundstyper og identitetsdannelse (Begrebsbingo i sociologi, skriveøvelse om social arv ud fra billede)

Sommerfuglemodellen – Primær og sekunddær socialisering

Introduktion til samfundsfag
Introduktion til samfundsfag
Sociologi
Politik           Emne i dag: Bygderne i Grønland       Økonomi
Internationale forhold
Individuel læseøvelse af aktuel artikel: Mange bygder i en kritisk situation
Mundtlig opsamling (2 personer i hver gruppe) I skal ikke skrive noget ned.  
Spørgsmål 1 - Hvad handler artiklen om?
Spørgsmål 2 - Hvilke synspunkter har økonomisk råd og bygdeforeningen om økonomi?
Spørgsmål 3 - Der er 17 byer og 54 bygder i Grønland. Diskuter om det vil være en god ide, at lukke nogle af bygderne.
DBU: Samtale i en cirkel – Vil det være en god ide at lukke nogle af bygderne i Grønland?
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Sociologi forløb

Hvordan skabes vores identitet og hvad påvirker vores beslutninger i livet? (fokus på sociologi)  

Kort introduktion til forløbet (formål)
Med forløbet ser vi på, hvad der kendetegner processen med identitetsdannelse og socialisering. Vi får en fornemmelse for kendetegn ved det traditionelle, moderne og senmoderne samfund. Herunder indblik i levevilkår og sociale forskelle i det grønlandske samfund. Vi kommer til at snakke om muligheder for at bryde med den negative sociale arv og blive mønsterbryder. I den forbindelse arbejder vi med Pierre Bourdieu og Anthony Giddens teori.
Der vil være mulighed for at træne fagbegreber – vælg holdet på Lectio -> dokumenter -> værktøjskassen.  

Indhold – Læringsmål - Eleverne skal kunne - Fra læreplan i samfundsfag C – 2022
Læringsmål
Eleverne skal kunne:
a) anvende grundlæggende viden om sociologi... til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå,
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre,
f) formulere samfundsfaglige spørgsmål,
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge,
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer,
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber,
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer,
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling og
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.
Kernestof i sociologi
d) identitetsdannelse og socialisation,
e) sociale og kulturelle forskelle.
Indhold
Materiale (Materiale)
Peter Brøndum og Thor Banke Hansen: ”Luk samfundet op”, Columbus, 3 udgave,
S. 67-74 – 3.3. Anthony Giddens – refleksivitet i det senmoderne samfund
S. 95-98 – Pierre Bourdieus teori

E-bøger (Materiale)
Sondum, Billa & Thor Banke Sørensen: Grønland – samfund, politik og økonomi. Systime,2019
https://glsamf.systime.dk/
3. Sociologi – Identitet, samfund og kultur i Grønland
3.1 Det sociale menneske
3.1.1 Relationer og socialisering
3.1.2 Primær og sekundær socialisering
3.1.3 Kultur og normer
3.2 Sociale forskelle i Grønland
3.2.1 Indkomstforskelle i Grønland
3.2.2 Social ulighed
3.2.3 Gini-koefficienten
3.2.4 Findes der fattigdom i Grønland?
3.4 Grønlands samfund og kultur i forandring
3.4.1 Det traditionelle inuitsamfund
3.4.2 Det moderne grønlandske samfund
3.4.3 Diskussion af det moderne samfunds udfordringer og konsekvenser  
3.4.4 Det senmoderne samfund
E-bøger (Materiale)
Artikler (Materiale)
Arne Mølgaard: Mange bygder i en kritisk situation. Sermitsiaq. 22.07.25
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/mange-bygder-i-kritisk-situation/2259580
Merete Lindstrøm: Ny forskning belyser velfærd og trivsel i Østgrønland. Sermitsiaq. 01.02.21
Ny forskning belyser velfærd og trivsel i Østgrønland
Hvad handler artiklen om?
Hvilke kulturelle traditioner skrives der om i artiklen?
Diskuter hvilke konsekvenser fattigdom har for det enkelte individ og for samfundet

Filmsekvenser (Materiale)
Socialisering (6.33)
Socialisering - YouTube
DR udsendelse fra 2022 – Grønlands forsvundne børn (afsnit 1,2,3)
https://www.dr.dk/drtv/se/groenlands-forsvundne-boern_-en-ukendt-fortid_288652

En ukendt fortid (1)
Adoption i den bedste mening (2)
En ny familie (3)
Historien om Grønland og Danmark – Det nye Grønland - DR udsendelse fra 2022
https://www.dr.dk/drtv/se/historien-om-groenland-og-danmark_-det-nye-groenland_424641

Årene 1960-1979 Grønland skal være et moderne land på højde med Danmark, og i 1960'erne rejser tusindvis af danskere til Grønland for at opbygge samfundet. Mange grønlændere forlader deres gamle liv i bygderne og skifter fangst og jagt ud med et job i fiskeindustrien og en lejlighed i byen. Men under overfladen lurer oprøret. For det er ikke alle, der mener, at man kan bygge et lille Danmark i Grønland.
Filmsekvens om socialisering og dobbeltsocialisering (7.41)
https://www.youtube.com/watch?v=mple-MbQuXw
Filmsekvens: verdensmål nr. 10 – mindre ulighed (3.24 sekunder)
https://www.youtube.com/watch?v=Fi7JdkMwQlo

Evaluering og øvelser
Øvelse – DBU – Vil det være en god ide at lukke flere bygder i Grønland? (samtalecirkel)
Øvelse – DBU – Skal alle borgere i verden have samme levestandard som os i Grønland? (samtalecirkel)
Øvelse – skriveøvelse om kulminebyen Qullissat (indtage rollen som politiker og tage stilling til om man vil lukke eller bevare byen)…
Begrebsparadiset til sociologi med definitioner
Øvelser til identitet, sociale fællesskaber og socialisering
Øvelser til primær og sekundær socialisering
PowerPoint: om samfundstyper og teori om Pierre Bourdieu og Anthony Giddens
Øvelser til sociale forskelle og ulighed
Sommerfuglemodellen – Primær og sekunddær socialisering


Øvelse – Præsentation om Pierre Bourdieu og Giddens, hvor man kan inddrage overvejelser om Bourdieu og Giddens


Mindmap til sociologi
Mindmap kan se ud på forskellige måder og man forsøger at få styr på sin viden inden for et emne ved at tegne. Tag udgangspunkt i begreber, emner, teori til sociologi (Værktøjskassen med begrebsparadiset til sociologi)  
  

Introduktion til samfundsfag
Introduktion til samfundsfag
Sociologi
Politik           Emne i dag: Bygderne i Grønland       Økonomi
Internationale forhold
Individuel læseøvelse af aktuel artikel: Mange bygder i en kritisk situation
Mundtlig opsamling (2 personer i hver gruppe) I skal ikke skrive noget ned.  
Spørgsmål 1 - Hvad handler artiklen om?
Spørgsmål 2 - Hvilke synspunkter har økonomisk råd og bygdeforeningen om økonomi?
Spørgsmål 3 - Der er 17 byer og 54 bygder i Grønland. Diskuter om det vil være en god ide, at lukke nogle af bygderne.
DBU: Samtale i en cirkel – Vil det være en god ide at lukke nogle af bygderne i Grønland?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Politik og det politiske system

Hvad ønsker de politiske partier i Grønland og hvordan fungerer det politiske system? (Fokus på politik)

Kort introduktion til forløbet (formål)
I forløbet skal vi opnå en forståelse af de tre dominerende ideologier i vestlige samfund – Liberalismen, konservatismen, socialismen – fundamentet for vores forståelse af de politiske partier i Grønland og mange lande. Vi skal også opnå kendskab til det politiske system i Grønland
Indhold – Læringsmål
a) anvende grundlæggende viden om sociologi, økonomi og politologi til at redegøre for aktuelle, grønlandske samfundsmæssige problemer og løsninger herpå.
b) undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable…
c) undersøge konkrete, politiske beslutningsprocesser.
f) formulere samfundsfaglige spørgsmål.
g) opsøge, anvende og kritisk vurdere informationer til at dokumentere enkle faglige sammenhænge.
h) formidle faglige sammenhænge i enkle modeller, tabeller og diagrammer.
i) formidle viden om faglige sammenhænge ved anvendelse af faglige begreber.
j) formidle og analysere på fagets taksonomiske niveauer.
k) indgå i en faglig dialog og diskutere en faglig problemstilling.
l) argumentere for egne standpunkter på et fagligt grundlag.

Kernestoffet er: politik
a) politiske ideologier, herunder konservatisme, liberalisme og socialisme inkl. moderne fortolkninger.
b) demokrati og menneskerettigheder, herunder betydningen af retssystemet.
c) politiske beslutninger i Grønland og Danmark, herunder politiske deltagelsesmuligheder.

Indhold
Materiale (Materiale)
E-bøger (Materiale)
Sondum, Billa & Thor Banke Sørensen: Grønland – samfund, politik og økonomi. Systime,2019
https://glsamf.systime.dk/
4.4 Ideologier og partier i Grønland
4.4.1 Liberalisme
4.4.2 Konservatisme
4.4.3 Socialisme
4.1.1 Demokrati og det politiske system (direkte og repræsentativt demokrati)
4.4.4 Siumut
4.4.5 Inuit Ataqatigiit
4.4.6 Atassut
4.4.7 Demokraterne – Demokraatit
4.4.8 Partii Naleraq
4.5 Skillelinjer i grønlandsk politik

Morten Bülow (red): ”SamfNU STX og HF B Niveau”, Systime, 2017-2018
4.1 – Politik – teori og praksis
4.1.1 – Det politiske system og omgivelserne
4.1.6 Påvirkning af de politiske beslutninger gennem politisk deltagelse
Læse individuelt eller sammen med makker ud fra følgende bog ibog. Gl.samf (fokus på læsestrategier + udvælge relevant indhold)

Afsnit
4.2 Grønland, samfund, økonomi og politik
Grønlands selvstyre – Magt, ret og lovgivning
4.2.1 Inatsisartut – Den lovgivende magt
4.2.2 Naalakkersuisut – Den udøvende magt
4.2.3 Parlamentarisme og regeringsdannelse
4.2.4 Lovgivningsprocessen
4.2.5 Domstolene – Den dømmende magt
4.2.6 Magt og demokrati i Grønland og forholdet til Danmark
4.3 Retssamfundet, medier og menneskerettigheder
4.3.1 Magtmisbrug og korruption
4.3.2 Medier – Den fjerde statsmagt
4.3.3 Menneskerettigheder
4.3.4 Oprindelige folk

Filmsekvens
Artikler
Erik Jensen presser naalakkersuisut: Upopulære reformer eller skattestigninger
https://knr.gl/da/nyheder/erik-jensen-presser-naalakkersuisut-upopulaere-reformer-eller-skattestigninger
Finanslovsaftale er på plads – store besparelser fastholdes og flere er fundet
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/finanslovsaftale-er-pa-plads-store-besparelser-fastholdes-og-flere-er-fundet/2304964

What is socialism? (filmsekvens på 3.48 sekunder)
https://www.youtube.com/watch?v=Rax4xTpsJEg
Filmsekvens om socialisme (20 min) – Klippet er lidt langt men kan være en indgangsvinkel til at forstå socialisme og liberalisme. (ikke vist i undervisningen, men kan bruges i forbindelse med repetition)
https://www.youtube.com/watch?v=SdVenNTqHXQ&index=6&list=PLX7RXkfKBay8N0gLnj-CFiOTVW_FI7EzN
DR dokumentar: Grønland 1977 (40 min.)

Dansk dokumentarserie fra 1977. Grønlænderne vil gerne have hjemmestyre, og olieboringer, mineraludvinding, magtfordeling og forurening debatteres i både Danmark og Grønland. Politikere, eksperter og græsrødder udtaler sig. Hør blandt andet, hvad Jørgen Chemnitz, Lars-Emil Johansen og Aqqaluk Lynge forstår ved grønlandisering. Som baggrund opridses den historiske og kulturelle udvikling på den store ø i nord.

Handler om politik og økonomiske prioriteringer
Filmsekvens: Gaden hvor det offentlige forsvandt – vi stopper undervejs og diskutere om vi vil bruge penge på de samme ting (uddrag)

Øvelse - Indtage rollen som politiker og forholde sig til følgende emner
Explainer – Er energidrikke farlige? 7 min, 2023
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-er-energidrikke-farlige_393982
Hvad er Jeres holdning: Skal Grønland være med til at bekæmpe klimaudfordringer?
Explainer – Betaler fattige lande for de rige lande? 9 min, 2023
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-betaler-fattige-lande-for-de-rige-landes-klimaregning_423960
(Ordliste: CO2, fattige lande, i-lande, industrialiserede

Metode
  
Diskussion spørgsmål i grupper
Skal prisen på cigaretter være lavere i Grønland? Kr. 100 for 20 prince
Skal skatten på arbejde være højere i Grønland? Skatten ligger på ca. 42-45 %
Skal der indføres mere brugerbetaling i sundhedsvæsenet? (altså skal det eksempelvis koste penge at gå til tandlæge, læge)
Skal uddannelse fortsat være gratis?
Skal de ældre mennesker have mere hjælp? (eks. mere i pension)
PowerPoint: Hvad ønsker de politiske partier og hvordan fungerer det politiske system?
PowerPoint: Politiske partier og det politiske system
Skema til ideologier
Partier og skillelinjer
  
Højre/venstre skalaen – snakke om denne inden I læser om politiske skillelinjer

Øvelse til Eastons model – har inddraget den men endnu ikke læst om den.

Evaluering og øvelser
Øvelse – Der har været begrebstræning til politik

Fokus på Folketingsvalget

https://www.dr.dk/nyheder/politik/folketingsvalg/resultater
Fokus på valget til Inatsisartut 2021
https://nyheder.tv2.dk/live/2025-01-06-kampen-om-groenlands-fremtid/saadan-endte-valget-i-2021?entry=bbdf6f02-37d3-43d7-8f19-b0869cd57ccd

Hvad er Jeres holdning: Skal energidrikke forbydes til unge under 18?
Explainer – Er energidrikke farlige? 7 min, 2023
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-er-energidrikke-farlige_393982

Hvad er Jeres holdning: Skal Grønland være med til at bekæmpe klimaudfordringer?
Explainer – Betaler fattige lande for de rige lande? 9 min, 2023
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-betaler-fattige-lande-for-de-rige-landes-klimaregning_423960
(Ordliste: CO2, fattige lande, i-lande, industrialiserede

Explainer – Sådan kan naturbrande være med til at hjælpe jorden. 7 min. 2023
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-saadan-kan-naturbrande-hjaelpe-jorden_407669

Øvelse og fokus på taksonomiske niveauer

Dagens opvarmning: Kender i til ordene redegørelse og analyse fra andre fag?
Vælg mellem øvelse A og B – Artiklen som I skal bruge er vedhæftet i lectio
Øvelse A: Redegørelse: Hvad handler artiklen om: Livet koster penge – Jeg vil kompenseres
(Det er godt, hvis du kan vise overblik og vælge det vigtigste fra artiklen, når du redegøre for artiklen)
Øvelse B: Analyser hvilke ideologiske synspunkter som kommer til udtryk i artiklen.
(Det vil være godt, hvis du kan slå præcist ned i teksten og vise med side og linjenummer)
Øvelse C:  Hvis vi havde haft det sidste taksonomiske niveau med, kunne spørgsmålet have lydt på følgende måde. Diskuter og vurder fordele og ulemper ved at have et socialistisk samfund.  

Fokus på kvantitativt materiale og aflæsning af statistik (Fra Grønland i tal 2023)
   
Formål: Træning i inddragelse at kvantitativt materiale – statistik  
Jeres opgave er at læse en smule tekst om et emne, aflæse statistikken og formidle indholdet til de andre på holdet. Måske får I brug for at undersøge.
Skriv Jeres navn på tavlen når I er klar til at præsentere.
Fremlæggelse skal foregå ved tavlen og på dansk men vi rykker tæt sammen så alle kan se og så det bliver nemmere at præsentere. Selve statistikken vises på skærmen fra Nielses computer.
Velkommen og dagens program  
S. 6 Befolkning –
S. 13 Politik –
S. 10 Sundhed –
S. 12 Uddannelse –
Eksamenstræning og taksonomi i samfundsfag
Gammelt eksamenssæt - ideologier og politik
Redegør kort for ideologierne liberalisme og socialisme (redegørende niveau)
Undersøg med udgangspunkt i bilag 1, om demokraternes formand Jens-Frederik Nielsen har socialistiske eller liberalistiske holdninger. (analyserende niveau)
Diskuter om det vil være godt, hvis Grønland bevæger sig i en mere liberalistisk retning med mindre stat. Inddrag bilag 2. (vurderende niveau)
Bilag 1: Artikel – Opgør med kæmpestor offentlig sektor – Vi vil ikke drukne i papir
Bilag 2 – Tal fra Grønlands statistik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Økonomi

Hvilke ressourcer har Grønland og hvordan kan man skabe en god samfundsøkonomi? (Fokus på økonomi)

Kort introduktion til forløbet (formål)
Dagens opvarmning - budget, indtægter og udgifter
Fokus på privatøkonomi -  budget og eleverne individuelle økonomi

Hvor mange af Jer laver budget?
Hvilke indtægter har I?
Hvilke udgifter har I?
Vi arbejder med et konkret værktøj til at I får bedre overblik over Jeres økonomi. I kan bruge øvelsen fremadrettet i forhold til Jeres privatøkonomi og vi kan bruge øvelsen i samfundsfag til at diskutere, hvad der kendetegner den gode samfundsøkonomi, økonomiske mål, finanslov.
Artikel som handler om privatøkonomi (Fælleslæsning + definition af begreber)
Camilla Schjølin Poulsen: Sæt din økonomi op til succes i 2026. Euroinvestor. 5. jan. 2026
https://www.euroinvestor.dk/finanskommentar/saet-din-oekonomi-op-til-succes-i-2026

Materiale (Materiale)
E-bøger (Materiale)
Sondum, Billa & Thor Banke Sørensen: Grønland – samfund, politik og økonomi. Systime,2019
https://glsamf.systime.dk/
5. Økonomi - Velfærd, ressourcer og fordeling i Grønland
5.1 Det økonomiske kredsløb
5.1.1 Den offentlige sektor
6.2 Interne udfordringer og muligheder
6.2.1 Øget pres på den offentlige sektor
6.2.2 Fra- og tilflytning
Morten Bülow (red): ”SamfNU STX og HF B Niveau”, Systime, 2016-2017
10.1.2 De økonomiske målsætninger (Uddrag og mest fokus på økonomisk vækst, fuld beskæftigelse, lav inflation)
  

10.2.6 oversigt over de økonomiske politikker (fokus på finanspolitik, pengepolitik og strukturpolitik)

Artikler
Jørgen Schultz-Nielsen: Økonomisk råd – beskeden vækst i økonomien. Sermitsiaq. 02.02.26
https://www.sermitsiaq.ag/samfund/okonomisk-rad-beskeden-vaekst-i-okonomien/2336737

Øvelser
Øvelse til det økonomiske kredsløb
Fokus på velfærdsmodeller


Passer velfærdsmodellerne med det som I ved om liberalisme, konservatisme og socialisme?
PowerPoint om velfærdsmodeller (lærerstyret og mulighed for spørgsmål)  
Øvelse – Billedtolkning til samfundsfag (gætte konteksten til billedet) (mundtlighed)
Øvelse til økonomiske målsætninger
Konjunkturer og økonomiske mål


Øvelse – begrebsparadiset til økonomi
Øvelse – Tegne modellen med konjunkturer fra sidst
Økonomi for dummies – forbrug og vækst
Øvelse – Tip en 13 til økonomi
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Internationale forhold

Internationale forhold og andre emner – (teorierne realisme og liberalismen)

Kort introduktion til forløbet (formål)

Fokus på den aktuelle udvikling mellem Grønland og USA
Filmsekvenser – TvA 5 januar – ca. 15 min.
https://www.dr.dk/drtv/se/tva_-groenlands-regeringsleder_-groenland-er-ikke-som-venezuela_569685
https://www.dr.dk/drtv/se/tva_-trump_raadgiver_-ingen-vil-i-kamp-med-usa-om-groenland_569859

Snak om forsvarsalliancerne NATO og Warszawapagten


Danmark: 70 år som NATO-medlem. 2019 (internationale forhold)
https://www.youtube.com/watch?v=2HxZah4RsIo
FN – 3 min (internationale forhold – overstatslig organisation)
https://www.youtube.com/watch?v=lPO14Dl-c_g
Kan en Europahær beskytte Danmark i fremtiden?
Kan en Europahær beskytte Danmark i fremtiden?
Explainer: Hvorfor er Taiwan så vigtig for USA? (udsyn til verden)
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-hvorfor-er-taiwan-saa-vigtig-for-kina-og-usa_329776

Fokus på Arktis og Grønland
  
Hvilken historieopfattelse tror I mest på? I skal tage stilling og Jeres opfattelse af verden har indflydelse på Jeres beslutninger.  

PowerPoint med kampen om Arktis
Peter Nedergaard: Kampen om Arktis - Teoretiske tolkninger af udviklingen i Arktis. 2022. s. 27.32 (realisme og liberalismen)
Historien om Camp Century - Den hemmelige by under isen (uddrag)
En tikkende affaldsbombe lurer under Grønlands indlandsis. Dens navn er Camp Century og er en hemmelig amerikansk militærbase anlagt i 1959. Da basen lukker ned i 1967, efterlader man størstedelen af Camp Centurys atomaffald. Men nu spår forskere, at det vil komme op til overfladen, når isen smelter på grund af klimaforandringer. Hvad sker der, hvis Camp Century frigør sig fra isen - og ender i havet ved Thule?
Udsendelsesdato: Wednesday den 7. October 2020
Udgiver: DR2
Spilletid: 52 min.

Fokus på Ukraine

Dansk dokumentar fra 2025: Mr. Nobody against Putin (uddrag)
https://www.dr.dk/drtv/se/mr-nobody-mod-putin_551829
Fokus på Ukraine i forbindelse med 4 års dagen for krigens start (uddrag)
Ukrainsk dokumentar: 2000 meter fra Andriivka. 2025
https://www.dr.dk/drtv/program/2000-meter-fra-andriivka_571537


Fokus på krigen mellem Iran og USA/Israel
   

Filmsekvenser
Filmen: historien om menneskerettigheder – 9 minutter
https://www.youtube.com/watch?v=tiAc52Rkviw

Explainer
Hvem skal betale? Betaler de fattige lande for de rige landes klimaregning? (8 min)
https://www.dr.dk/drtv/se/explainer_-betaler-fattige-lande-for-de-rige-landes-klimaregning_423960

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Undervisningsbeskrivelse

Under dokumenter er der oprettet en undervisningsbeskrivelse, som viser alt det som vi har været igennem. Det er samme indhold som det I finder under studieplaner, men sat op på en mere overskuelig måde end det som funktionerne i studieplan giver mulighed for.

Lectio -> dokumenter -> vælg Jeres samfundsfagshold
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Forløb#1

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer