Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
ZBC
|
|
Fag og niveau
|
Afsætning A
|
|
Lærer(e)
|
Christina Gottschalck
|
|
Hold
|
N2023f AF (N1f AF, N2f AF, N3f AF)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Markedsanalyse (kap. 1)
Systime iBogen "Marketing - en grundbog i Afsætning" Kapitel 1 om Markedsanalyse.
I kapitlet er gennemgået de 4 dele i markedsanalyseprocessen:
Fase 1 - Formål med analysen (problemformulering, hypoteser, analysebehov)
Fase 2 - Undersøgelsesdesign (datakilder, kvantitative & kvalitative data, spørgeskemaudformning)
Fase 3 - Dataindsamling (respondentudvælgelse, stikprøveplan)
Fase 4 - Præsentation (databehandling, rapportudarbejdelse, konklusion)
Forløbet/kapitlet er afsluttet med case 1.4 fra iBogen, hvor eleverne i praksis selv har skullet gennemføre en selvvalgt markedsanalyse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Markedsanalyse case 1.4
|
08-12-2023
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Interne forhold- virksomheden
Kernestof – Kapital 2 – Den interne situation (37 Side)
Interne forhold, karakteristik, forretningsmodeller, værdikæde, SW
Formål - Eleverne skal kunne redegøre for en given virksomheds forretningsområde og forretningsmodel, kunne fastlægge virksomhedens kernekompetencer gennem en værdikædeanalyse og kunne opstille et strategisk beslutningsgrundlag (SW-opstilling mm) med udgangspunkt i den intern analyse.
I dette forløb lægges særligt meget vægt på elevernes evne ti at forstå arbejdsgangene i forskellige virksomhedstyper, samt deres modelleringskompetencer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Opstart 2. år
Opsamling i fht. første års del af pensum. Fokus på modellerings- og ræsonnementskompetencen.
- overblik modeller og teori
- begrebstræning
- fagliglæsning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Faglig læsning
|
22-08-2024
|
|
AØ Karakteristik og analyse
|
26-08-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Segmentering
Kernestof – Kapitel 11 Segmentering, målgruppevalg og positionering BtC.
Formål - Eleverne skal kunne foretage en segmentering af markedet (konsumentmarkedet) og herudfra argumentere for valg af en målgruppe, de skal kunne forklare formålet med at segmentere og kunne vurdere potentialet i en given målgruppe.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Darcia
|
06-09-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
PBL - Temu
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Ny opgave
|
20-09-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Virksomhedens nationale marketingmix
Kernestof - Marketingbogens kapitel 14 Marketingmix, 15 Produkt, 16 Serviceydelser, 18 Pris, 20 Distribution og 22 Promotion suppleres med bogen Online marketing – afsnit – Hvad er online marketing (omhandler købsadfærd på de sociale medier). Afrundes med kapitel 25 om markedsføringsplanen
Opdeles i delområder;
Intro til marketingmix
Produktparameteren
PrisParameteren
Distribution - Place
Promotionparameteren, herunder online marketing
Marketingplanen.
Formål: Eleverne skal have forståelse for samspillet af virksomhedens nationale marketingmix og øvrige aktiviteter, samt kunne redegøre for formålet med en markedsføringsplan, diskutere og vurdere en markedsføringsplans realisme samt økonomiske konsekvenser.
Ligeledes skal eleverne have kendskab til og kunne anvende de faglige begreber og metoder der er knytte til anvendelse af de enkelte parametre i marketingmixet i nationalt perspektiv.
I forhold til online marketing skal eleverne kunne forklare kundernes brug af de sociale medier i forbindelse med købsprocessen, samt komme med forslag til hvorledes virksomheder kan benytte de sociale medier i forbindelse med deres markedsføring.
Samtidig skal eleverne kunne forklare de fordele og ulemper, der er ved at anvende sociale medier aktivt i markedsføringen og dialogen med kunderne.
Der er fokus på tankegangs- og ræsonnementskompetencerne.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Optikerbranchen
|
06-10-2024
|
|
Aflevering 1: Padel, del 1
|
15-12-2024
|
|
modulopgave
|
19-12-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
35,00 moduler
Dækker over:
19 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Marketingplanen
Kernestof - Marketingplanen kapitel 25
Eleverne skal kunne arbejde med en marketingplan nationalt. Arbejdet vil samtidig inddrage andre dele af pensum og vil således også være en repetition af dette.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Aflevering: Padel, del 2
|
25-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
1 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Strategisk Analyse
Kernestof - Marketingbogen kapitel 10 Strategiske analyser
Formål - eleverne skal kunne forklare, analysere og diskutere en given virksomhed strategiske plan og muligheder. Herunder inddrage porteføljeanalyser, forretningsmodeller og bæredygtighed.
Der vil være fokus på kommunikationskompetencen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Efterspørgselsteori på producentmarkedet
Kernestof - Kapitel 7 Købsadfærd på producentmarkedet og kapitel 13 Segmentering på producentmarkedet i Marketingbogen
Formål - Eleverne skal kende og kunne forklare forskellen på efterspørgselsforholdene på de to markeder, konsument og producent. Ligeledes skal eleverne kunne fastlægge virksomhedens målgruppe på producentmarkedet, samt kunne analysere købsadfærden på dette marked.
Der vil være fokus på ræsonnementskompetencen samt modelleringskompetencen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Ny lærer - nyt hold og kernestof
Præsentation af ny lærer i afsætning for klassen - opsamling på kernestof fra 1. og 2. g samt en uddybning af kapitel 10
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Int. marketingmix og genbesøg af kap 9
Forløbet dækker kernestofområdet:
Internationalisering
– Kulturelle forhold
– Markedsudvælgelse
– Internationaliseringsmodeller
Der behandles også den globale del af kernestofområderne:
Segmentering, målgruppevalg og positionering
– Segmentering, målgruppevalg og positionering både nationalt og globalt
Marketing mix
– Marketing mixet både nationalt og globalt
Der er i hele forløbet fokus på den skriftlige formidling og sideløbende med forløbet afvikles også skriftlighedsøvelser i forbindelse med skriftlige afleveringer og afkodning af disse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
42 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
2025/26 - Eksamensforløb - og repetition + SOP
Forløbet dækker:
Arbejde med eksamensprojektet
Eksamensforberedelse - skriftlig herunder to terminsprøver
Eksamensforberedelse - mundtlig
SOP
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
45 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Forløb#3
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/156/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62899710719",
"T": "/lectio/156/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62899710719",
"H": "/lectio/156/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62899710719"
}