Holdet Ngh8 øg (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution ZBC
Fag og niveau Økonomisk grundf. -
Lærer(e)
Hold N2025gh8 øg (Ngh8 øg)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Livsstadie - Unge hjemmeboende gymnasieelever
Titel 2 Livsstadie - Unge udeboende studerende
Titel 3 Livsfase 3 - Ung Familie

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Livsstadie - Unge hjemmeboende gymnasieelever

Kernestof Systime I bog "Økonomisk Grundforløb" - Til dette forløb skal der læses kap. 1 0g 5

Livsstadie - Unge hjemmeboende gymnasieelever
Introduktion og forløb 1
Formål: at få forståelse for de privatøkonomisk udfordringer der er forbundet med dét at være ung hjemmeboende gymnasieelev.
Mål:
- at afgøre hvilke forhold, der har betydning for privatøkonomiske beslutninger for en ung gymnasieelev
- at identificere og formulere problemer der knytter sig til privatøkonomiske beslutninger med udgangspunkt i købe- og forbrugsvaner
- at få forståelse for begreberne indkomst, skat og disponibel indkomst
- at lægge et simpelt budget
- at få forståelse for husholdningernes rolle i det økonomiske kredsløb
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Livsstadie - Unge udeboende studerende

Livsstadie - Unge udeboende studerende/under uddannelse
Kernestof Økonomisk Grundforløb Systime I bog,  -følgende kapitler skal læses 4 - 7 - 9

Forløb 2 starter på blokdag, hvor der skal udarbejdes budget for en ung studerende (gruppearbejde, hvor hver gruppe tildeles en bestemt  personprofil).

faglige mål:
- At få forståelse for de privatøkonomisk udfordringer der er forbundet med dét at være udeboende og under uddannelse samt hvilken betydning uddannelses-/karrierevalg har for livsindkomsten.
Mål:
- At identificere, formulere og behandle de problemer, der er knyttet til privatøkonomiske beslutninger i forbindelse med dét ”at flytte hjemmefra”.
- At lægge et budget og kunne skelne mellem faste udgifter og variabelt forbrug
- At have forståelse for konsekvenserne af et for stort forbrug.
- at indsamle, bearbejde og præsentere informationer om privatøkonomiske forhold
- at have kendskab til forskellige lånemuligheder og danske unges gæld
- at kende til sammenhængen mellem uddannelse og livsindkomst
- at have kendskab til forskellige lånemuligheder og danske unges gæld
- at kende til sammenhængen mellem uddannelse og livsindkomst
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
ung udeboende - Budgetopgave 09-09-2025
Ung udeboende studerende Endelig version 16-09-2025
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Livsfase 3 - Ung Familie

Livsfase 3 - Ung Familie
Kernestoft " Økonomisk Grundforløb Systime Bog (følgende kap skal gennemgås 2-3-6-8)

Formål: at få forståelse for de privatøkonomiske udfordringer, der er forbundet med dét at være ung familie med små børn og egen bolig.

Mål:
- At afgøre hvilke forhold, der har betydning for privatøkonomiske beslutninger for en familie med børn
- At identificere, formulere og behandle problemer der knytter sig til privatøkonomiske beslutninger, herunder beslutninger vedr. bolig, transport, forsikringer, pension, opsparing, lån m.v.
- At lægge et budget og håndtere når budgetforudsætningerne ændres
- At kende til forsikringssystemet og pension
- udarbejde et økonomisk ræsonnement
- indsamle, bearbejde og præsentere informationer om privatøkonomiske forhold som fx familiens valg af serviceydelser og drømmeferie
- at fortolke og formidle informationer om konsekvenserne af familiens valg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer