Holdet R3 SP (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution ZBC
Fag og niveau Spansk A
Lærer(e)
Hold R2023 SP (R1 SP, R2 SP, R3 SP)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Den spansktalende verdens kulturelle identiteter 1
Titel 2 Den spansktalende verdens kulturelle identiteter 2
Titel 3 SO3: Kulltur, marked og kommunikation
Titel 4 1: La vida en Málaga
Titel 5 2: Comunicación de la empresa
Titel 6 Los Jóvenes en España
Titel 7 Cuentos
Titel 8 Una Vida Mejor

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Den spansktalende verdens kulturelle identiteter 1

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Indsætningsopgave med verber 09-11-2023
Restaurant, Skriftlig aflevering 27-11-2023
Grammatiske emner 11-12-2023
SP Temaopgave 1: Pol y su familia 14-01-2024
Omfang Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Den spansktalende verdens kulturelle identiteter 2

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 38,00 moduler
Dækker over: 22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 1: La vida en Málaga

I forløbet ’La vida en Málaga’ har vi sat fokus på interkulturelle møder mellem Danmark og Spanien. Vi har arbejdet med repetition af grammatiske områder samt arbejdet med udbygning af ordforråd. I forbindelse med emnet har eleverne ligeledes arbejdet med SO2-forløbet: ’Kultur, marked og kommunikation, hvor de skulle arbejde tværfagligt i hhv. spansk og afsætning mhp. Place og nation branding og udarbejde en turistvideo på spansk.

Faglige mål:
• Tilegne sig viden om regionen Andalusien og Málaga.
• Styrke grammatik og kendskab til spansk sprog og kultur.
• Opnå kulturel- og samfundsmæssig forståelse for nationale og regionale forhold i Spanien.
• Få kendskab til kulturforskelle mellem hhv. Danmark og Spanien og kunne formidle disse forskelle i hhv. skriftlige afleveringer samt i mundtlige samtaler.

Kernestof:
• I-bog ‘Un mes en Málaga’ af Lærke Marie Ryge & Camilla Jürgensen. Forlaget MitDigitaleGym 2018, kap. 1-12.

Supplerende stof:

Om Andalusien:
• Introducción histórica sobre Andalucía, s. 72-79 i ’Mundo hispano’. Gyldendal 2011.

Tv-udsendelser:
• “¡Lengua!” 31.3.2013/SVT (9 min) CFU.
www.youtube.com: “Málaga ciudad genial”
• “Crisis económica” 27.3.2016/SVT2 (10 min) CFU.
Relevante sange + sangtekster, vi har arbejdet med:
• Marc Anthony – Vivir mi vida: https://www.youtube.com/watch?v=YXnjy5YlDwk
• Manuel Carrasco – Yo quiero vivir: https://www.youtube.com/watch?v=SF18N-CGHFU
• India Martínez – Si ella supiera: https://www.youtube.com/watch?v=DVjB9E0mtqw

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Spanskopgave 1 29-09-2024
Una presentación de Manuel 03-10-2024
Billedbeskrivelse 01-11-2024
Spanskopgave 2 01-11-2024
Afleveringsmappe til kortfilmsbeskrivelse 21-11-2024
Spanskaflevering 3 - Los jóvenes españoles 20-12-2024
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 60 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 2: Comunicación de la empresa

Kernestof:
- El grupo inditex og Zara s. 66-67, Any Holmgaard, forlaget EA 2016.

- Entrevista con Luna Christofi, kap. 7 i Cultura y negocios en España. https://lru.praxis.dk/Lru/microsites/cultura/reklamefilm.html

- Entrevista con Lorena López de Bestseller s. 14-16, kap. 1 i Cultura y negocios en España, Dan Albertsen mfl., Lindhardt og Ringhof 2013.

Presentación de Bestseller: https://lru.praxis.dk/Lru/microsites/cultura/

- Kulturforskelle, Breve, En forretningsgang, E-mails og interne meddelelser i Spansk virksomhedskommunikation i-bog. Systime, kap. 1-5.

Skriftligt arbejde:
- Træning af erhvervssprog på spansk i form af mails med særligt fokus på forespørgsler, interne meddelelser, tilbud og ordre. Derudover får eleverne kendskab til høflighedsfraser i handelskorrespondancer.

Særlige fokuspunkter:
At eleverne opnår kendskab til virksomheder i den spansktalende verden i form af læsning om og præsentationer af virksomheder i Spanien og Latinamerika. Hensigten er også at lære at bruge spansk erhvervssprog.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Kommunikative færdigheder
Væsentligste arbejdsformer
  • Gruppearbejde
  • Pararbejde

Titel 6 Los Jóvenes en España

Forløbsbeskrivelse:
I dette forløb arbejder vi med temaet “Los Jóvenes en España”, hvor vi tager på en sproglig og kulturel rejse til Spanien. Her møder vi unge spaniere i alderen 14–30 år og får indblik i deres hverdag. Fokus er på emner som familieliv og samliv med forældre, uddannelse og arbejde, fritidsinteresser samt de udfordringer, fordele og ulemper, der præger deres liv.
Formålet med forløbet er at styrke elevernes evne til at kommunikere på spansk ved at sætte ord på unge spanieres livsvilkår. Samtidig arbejder vi med at drage paralleller til danske unges hverdag, så eleverne kan perspektivere og reflektere over kulturelle ligheder og forskelle.

Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner

- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede (fiktive) og ikke-fiktive, herunder erhvervsorienterede, tekster

- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskriver oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger

- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk, herunder skrive kortere tekster

- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, samfundsmæssige og historiske sammenhænge

- demonstrere viden om fagets identitet og metoder


Andet materiale:
- Ordbogen.com bruges i denne undervisning

- Onenote bruges i denne undervisning online, men må IKKE bruges online til eksamen. Eleverne vejledes i at gøre onenote offline


Litteraturliste:

Montalbán, F.A., Beeck, Hans L., Håkanson, Ulla. (2006). Buena Idea 1. Kapitel: "1. Malene". Sanoma.

Clausen, Inge Margrethe. (2001). Tapas. Kapitel: "Los jóvenes españoles". Systime, Gyldendal.

Montalbán, F.A., Beeck, Hans L., Håkanson, Ulla. (2007). Buena idea 2 – Libro de textos. (2010). Kapitel:  "Derecho a techo". L & R Uddannelse.

Montalbán, F.A., Beeck, Hans L., Håkanson, Ulla. (2006). "La historia de Jorge". ). Buena Idea 1. Kapitel: "1. Malene". Sanoma.

"Los (…) jóvenes emprendedores españoles que debes conocer". (2023).
https://www.afiglobaleducation.com/post/los-6-jovenes-emprendedores-espanoles-quedebes-conocer.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Entrega 1: Resumen del texto "Malene" - papel 01-09-2025
Práctica 1: Las cartas de manila 17-09-2025
Entrega 2: Resumen del texto "Malene" - elec. 21-09-2025
Práctica 2: Los glosarios inspirados (...) 26-09-2025
Practica 3a: Glosarios del tema "Jóvenes en (...)" 12-11-2025
Práctica 3b: La prueba de los glosarios 12-11-2025
Entrega 4: Resumen del texto "Jorge" - papel 16-11-2025
Entrega 5: Análasis del texto "Jorge" - elec. 30-11-2025
Omfang Estimeret: 39,00 moduler
Dækker over: 39 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Cuentos

Forløb: Cuentos

Forløbsbeskrivelse:
I dette forløb, “Cuentos”, bevæger vi os ind i fiktionens verden med fokus på samspillet mellem magi og realisme. Eleverne arbejder med udvalgte tekster, hvor vi introducerer begrebet magisk realisme og anvender aktantmodellen til at analysere fortællingernes opbygning og personrelationer.
Formålet med forløbet er at give eleverne en forståelse for den litterære bevægelse magisk realisme. Der lægges særligt vægt på at undersøge modstandsforhold i teksterne og på, hvordan disse kan fremstilles både tydeligt og mere nuanceret.
Undervejs stifter eleverne bekendtskab med mexicanske og colombianske traditioner, arbejder med et klassisk eventyr og afslutter med en genkendelig fortælling – denne gang på spansk.

Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner

-læse og forstå ubearbejdede spansksprogede (fiktive) og ikke-fiktive, herunder erhvervsorienterede, tekster

-deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskriver oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger

- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk, herunder skrive kortere tekster

- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, samfundsmæssige og historiske sammenhænge

- demonstrere viden om fagets identitet og metoder


Andet materiale:
- Ordbogen.com bruges i denne undervisning

- Onenote bruges i denne undervisning online, men må IKKE bruges online til eksamen. Eleverne vejledes i at gøre onenote offline



Litteraturliste:
Aldrich Matthew & Adrian Molina. 2017. Coco. Pixar Animation studios. Walt Disney Pictures.

Garcia, Celia Domínguez. 2013. El príncipe y el dragón. Editorial Amarante. Salamanca, Spain.

Lima, Kevin & Buck, Chris. (1999). Tarzan. Walt Disney Feature Animation & Walt Disney Pictures.

Smith, Charise Castro & Bush, Jared. 2021. Encanto. Walt Disney Animation Studios.

Tarzán de Disney:
https://www.mercaba.es/usa/tarzan_de_disney.pdf
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 32,00 moduler
Dækker over: 42 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Una Vida Mejor

Forløb: Una Vida Mejor

Forløbsbeskrivelse:
I forløbet “Una Vida Mejor” arbejder vi med temaer fra Latinamerika med fokus på arbejdsvilkår, familieliv samt fordele og ulemper ved at forlade sit hjemland i søgen efter et bedre liv. Eleverne læser og analyserer udvalgte tekster, der belyser realiteterne bag drømmen om et “bedre liv”.
Formålet med forløbet er at styrke elevernes mundtlige og skriftlige kompetencer med henblik på eksamen. Der lægges samtidig vægt på, at eleverne kan drage paralleller mellem forskellige tekster inden for emnet og perspektivere til lignende problemstillinger.

Faglige mål:
- forstå hovedpunkterne i et tydeligt talt spansk om almene og kendte emner

- læse og forstå ubearbejdede spansksprogede (fiktive) og ikke-fiktive, herunder erhvervsorienterede, tekster

- deltage i samtale og diskussion på et klart og nogenlunde flydende spansk, herunder beskriver oplevelser og begivenheder samt begrunde og forklare holdninger

- udtrykke sig skriftligt på et ukompliceret og sammenhængende spansk, herunder skrive kortere tekster

- analysere og fortolke tekster inden for forskellige genrer samt sætte den enkelte tekst ind i kulturelle, interkulturelle, samfundsmæssige og historiske sammenhænge

- demonstrere viden om fagets identitet og metoder


Andet materiale:
- Ordbogen.com bruges i denne undervisning

- Onenote bruges i denne undervisning online, men må IKKE bruges online til eksamen. Eleverne vejledes i at gøre onenote offline




Litteraturliste:

Clausen & Flintholm. (2004). Al otro lado. Pacheco, Jose Emilio. Kapitel: “El camino de Santa Fe”. Gyldendal.

Clausen & Flintholm. (2004). Al otro lado. Anzaldúa, Gloria. Kapitel: “Sobre piedras con lagartijos”. Gyldendal.

Loumann. (2002). Retratos Cubanos. Kapitel: “Una aventura loca”. Gyldendal.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 37 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer