ZBC Handels- og Teknisk gymnasium Ringsted
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
ZBC Handels- og Teknisk gymnasium Ringsted
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet R3a DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
ZBC
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Hold
R2023a DA (
R1a DA
,
R2a DA
,
R3a DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Den moderne familie herunder skriftlighedsforløb
Titel 2
Nytårstaler
Titel 3
Krop, køn og identitet
Titel 4
Hvem er lyset for?
Titel 5
Nytårstaler
Titel 6
Reklamer og visuelle virkemidler
Titel 7
Litteraturhistorie og ismer Det moderne gennembrud
Titel 8
Diskursanalyse
Titel 9
Løgnere
Titel 10
Sanserne
Titel 11
Metoder i børnelitteratur
Titel 12
Medier og kommunikation
Titel 13
Kanonforfattere
Titel 14
Eksamensrepetition
Titel 15
Forløb#4
Titel 16
Forløb#6
Titel 17
Det moderne gennembrud litteraturhistorie og ismer
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Den moderne familie herunder skriftlighedsforløb
Forløbets indhold og fokus:
Temaets hovedfokus er analyse og fortolkning af fiktive såvel som ikke-fiktive tekster, der tematiserer den moderne familie. Indledningsvis bliver der arbejdet med Denciks familietyper.
Faglige mål:
Analysere og fortolke fiktive tekster
Udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
Analyse af enkelte ikke-fiktive tekster
Anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre
Indhold
Kernestof:
Kapitel 2: Identitet i forandring
2.1 Hvad er socialisering?
5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary (LEKTIE)
Dokumentarfilm 1a.pptx
description
Torben og Maria.pdf
description
1. Litterær analyse af romaner, noveller og kortprosa
Indledning og afslutning
Filmiske virkemidler
- Billedskæring:
Spørgsmål til kortfilmen Natsværmer.docx
description
Natsværmer
Primærtekst: "Biller" (IKKE lektie)
Spørgsmål til Biller af Charlotte Weitze.docx (IKKE lektie)
description
1980-1990: Firserpoesi og fabulerende prosa (IKKE lektie)
3.1 Hvad handler teksten om? (IKKE lektie)
Læs H.M. Dronningens nytårstale 2023
Skriv jeres egne nytårstaler: I skal vælge et fokuspunkt for talen, der er relevant for jeres egen generation eller en aktuel samfundsdebat. Vær forberedt på at læse talen op for jeres klassekammerater. ChatGPT må IKKE bruges til at skrive jeres tale
Børnepsykolog: Forældre skal lære at sige NEJ (IKKE LEKTIE)
Argumenttyper (IKKE LEKTIE)
Gruppediskussion:
3.1 Hvad handler teksten om? (IKKE LEKTIE)
Sociale akvarium, Det - Samfundsfag (IKKE LEKTIE)
Spørgsmål Elsker og elsker Thomas Korsgaard.docx
description
Hvad er en fortolkningshypotese.pptx
description
I skal arbejde med jeres kommende analyser og fortolkninger af novellen 'Rosas mor'. Arbejd ud fra jeres fortolknings hypoteser. Upload dagens arbejde i elev-feedback.
En helt almindelig familie spørgsmål.docx
description
Filmens dramaturgi
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 28
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Nytårstaler
Formål:
At eleverne får indsigt i den traditionelle genre nytårstale.
At eleverne lærer at analysere og fortolke en nytårstale.
At eleverne opnår forståelse for, hvordan man bruger retoriske virkemidler i en tale.
Forløbets varighed: 4 lektioner
Indhold
Kernestof:
Læs H.M. Dronningens nytårstale 2023
Skriv jeres egne nytårstaler: I skal vælge et fokuspunkt for talen, der er relevant for jeres egen generation eller en aktuel samfundsdebat. Vær forberedt på at læse talen op for jeres klassekammerater. ChatGPT må IKKE bruges til at skrive jeres tale
Børnepsykolog: Forældre skal lære at sige NEJ (IKKE LEKTIE)
Argumenttyper (IKKE LEKTIE)
Gruppediskussion:
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Krop, køn og identitet
Du skal demonstrere viden om de tre forskellige temaer:
1. krop og køn, 2. identitet og 3. relation i litteratur fra samtiden.
Du skal kunne analysere og fortolke tekster med temaerne krop og køn, identitet og relation fra samtiden.
Du skal kunne arbejde kreativt med egenproduktion af tekster.
Indhold
Kernestof:
Øvelse 5: Redegørelse for synspunkter og indledning (IKKE lektie)
Øvelse 5: Redegørelse for synspunkter og indledning
https://padlet.com/annesofiebagge1/krop-k-n-og-identitet-wfu050wk4ra3kk3j
Forløb - Kønsroller og seksualitet
https://docs.google.com/document/d/1duGpgNHCAzwAlhH0DS87MKVhCVHszmhkEhSF_xzkaHw/edit?usp=sharing
Øvelse 3: Præsentation, resumé, citater og overskrift (IKKE LEKTIE)
Impressionismen og Herman Bang
Herman Bang (Pernille).pdf
description
https://diskurs.systime.dk/?id=136
Begrebsoversigt, opgaver og analyseeksempel
Om diskursanalyse - introduktion til begreber (IKKE LEKTIE)
Begrebsoversigt, opgaver og analyseeksempel (IKKE LEKTIE)
https://danskpaany.systime.dk/?id=321
Opgaver til "Hvad er det? Det er kvindekampens nyeste fortrop"
Matrixgrupper 1a:
https://www.zetland.dk/historie/s8lE9m4w-aoV3ME1j-f942f
Opgaver til "Lænken om min hals"
Lyrikværktøjskasse.pdf
description
Lænken om min hals (1977)
Titel
Værnepligt for kvinder er ikke ligestilling kronik.docx
description
Læserkommentarer.docx
description
Debatindlæg
https://danskpaany.systime.dk/?id=324
Opgaver til "Den perfekte vej"
Gå på nettet eller find teori om fortællende journalistik i en fagbog. Hvad kendetegner fortællende journalistik som genre? Skriv minimum seks træk ned.Derefter skal du læse ”Den perfekte vej” igen og undersøge, hvilke genretræk teksten har. Vær især
Når mænd græder.docx
Køn, krop og seksualitet kompendie.pdf
https://docs.google.com/document/d/1AUOg18xSml-yPqC1PfoBSonSReibndpg0lwrbGyhdxg/edit?usp=sharing
Argumentation (IKKE LEKTIE)
Ved sin computer i Herning har han lavet en liste. Han vil kun have kvinder, der vil »adlyde hans ordrer« (IKKE LEKTIE)
Køn, krop og seksualitet kompendie.pdf (IKKE LEKTIE)
2. Litterær analyse af digte
https://guidetilskriftligdanskhhx.systime.dk/
Øvelse 9: Udvælg indhold til analyse
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 20
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Hvem er lyset for?
Hvorfor går man i skole? Hvorfor er uddannelse så vigtig? Den enkelte elev og kursist har selvfølgelig sit eget formål med at tage en uddannelse. Man vil gerne være pædagog, folkeskolelærer eller læge. Det kræver nogle karakterer, og derfor går man i skole. Men skole – og karakterer – handler også om dannelse: At skabe mennesker, der kan forstå og acceptere andres måder at tænke verden på. At skabe mennesker, der ved, hvordan man har tænkt tidligere i historien, så de er i stand til at se sig selv i et perspektiv og forstå, hvad man er skabt af. At skabe mennesker, der er i stand til at navigere i den verden, man er en del af, og tage fornuftige beslutninger i sit liv og på den måde turde tage herredømmet over sin egen tilværelse og ikke lade andre træffe valg for en. (Dansk i tiden)
Faglige mål
Når eleverne har arbejdet med forløbet Hvem er lyset for?, kan de:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt.
anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier.
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden.
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
Kernestof:
Forløbet Hvem er lyset for? har overordnet et litterært perspektiv, men indeholder også en række sproglige elementer knyttet til det analytiske arbejde med tekster. I forløbet indgår fiktive og ikke-fiktive tekster fra centrale litteraturhistoriske perioder, og en række kanonforfattere er inddraget i forløbet.
Forløbet giver et litteraturhistorisk overblik, og det er oplagt at bruge mere tid på en enkelt periode, end der er lagt op til i forløbsoversigten, så man får læst en periode ind i forløbet og ikke blot bruger det som et oversigtsforløb over litteraturhistorien.
Indhold
Kernestof:
7. Hvem er lyset for?
https://danskitiden.systime.dk/?id=207
Oplysningen: fornuftens tidsalder
https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw (ikke lektie)
Modul 1 (90 minutter): Oplysningstiden ca. 1720-1800: Lyset tændes, men hvem lyser det på?
HUSK HØRETELEFONER :)
Ludvig Holberg - Kanon14 - podcast til undervisning
Modul 2 (90 minutter): Oplysningstiden ca. 1720-1800: Holbergs drama (IKKE LEKTIE)
Transaktionsanalyse
Transaktionsanalyse.pdf
description
Ludvig Holberg.doc
description
Modul 2 (90 minutter): Oplysningstiden ca. 1720-1800: Holbergs drama
https://danskitiden.systime.dk/?id=257#c1008 (LEKTIE)
https://www.youtube.com/watch?v=bMeBVNkgBmM (IKKE LEKTIE)
Adam Oehlenschläger - Kanon14 - podcast til undervisning
Modul 3 (90 minutter): Romantikken ca. 1800-1870: Er lyset for de lærde blot? Nationalromantikken
https://docs.google.com/document/d/1yMN1yg-Z6a14EB44zL0Ijl-Jm-kkm6W8vKsacH05s9c/edit?usp=sharing
Titel
https://padlet.com/annesofiebagge1/min-skinnende-padlet-uerok6bbwbtubcei
LEKTIE: Arbejd kreativt med en nationalromantisk tekst
Modul 4 (90 minutter): Romantikken ca. 1800-1870: Er lyset for de lærde blot? Højskolerne
N.F.S. Grundtvig - Kanon14 - podcast til undervisning
N.F.S. Grundtvig - Kanon14 - podcast til undervisning (LEKTIE)
Modul 4 (90 minutter): Romantikken ca. 1800-1870: Er lyset for de lærde blot? Højskolerne (IKKE LEKTIE)
14. Medieanalyse af reklamefilm
3.4 Analyse og vurdering
https://www.youtube.com/watch?v=BqHK5gUqzus
Modul 5 (90 minutter): Det moderne gennembrud ca. 1870-1900: Er lyset for mændene blot?
Herman Bang - Kanon14 - podcast til undervisning
LEKTIE: Lyt til podcasten om Herman Bang. Notér de 5 vigtigste ting fra podcasten der kendetegner Bangs forfatterskab.
Tekstens rum – personer, tid, sted og miljø | Dansk i tiden. Grundbog (IKKE LEKTIE)
Modul 5 (90 minutter): Det moderne gennembrud ca. 1870-1900: Er lyset for mændene blot? | Dansk i tiden. Grundbog
Mande- og kvinderoller til debat | Brug litteraturhistorien
Link til arbejd-selv.
Mande- og kvinderoller til debat | Brug litteraturhistorien (LEKTIE)
Modul 6 (90 minutter): Krigs- og mellemkrigstiden ca. 1900-1945: Arbejderklassens mørke | Dansk i tiden. Grundbog
Grupper og matrixgrupper til mellemkrigstidslitteratur
https://docs.google.com/document/d/1Zf1Gax9OEAD_-vpIx12itwrJvGhjq4sdvEMl0SFyNIY/edit?usp=sharing
Modul 7 (90 minutter): Krigs- og mellemkrigstiden ca. 1900-1945: Lyset ses andre steder end i borgerskabet | Dansk i tiden. Grundbog
Tom Kristensen - Kanon14 - podcast til undervisning
Johannes V. Jensen - Kanon14 - podcast til undervisning
1. Find tre til seks steder i digtet, hvor I kan se, at Johannes V. Jensen har skrevet teksten. Begrund jeres valg.
7. Krigs- og mellemkrigstiden ca. 1900-1945: Lyset ses andre steder end i borgerskabet | Dansk i tiden. Grundbog
Johannes V. Jensen: hyldest til den moderne verden | Brug litteraturhistorien
Ekspressionisme
Lektie: Skriv et digt til dine forældre (aflevér under opgaver)
8. Det moderne ca. 1945-1970: Det litterære lys virkeliggøres | Dansk i tiden. Grundbog
Kopi af Anders Bodelsens: ‘Bliver vi ensrettet af velfærdsstaten 2a
Argumentation/debat | Dansk i tiden. Grundbog
9. Det senmoderne ca. 1970-2000: Lyset under omvæltning – frisættelse og fristeder | Dansk i tiden. Grundbog
Det senmoderne – ca. 1970-i dag | Dansk i tiden. Grundbog
Det senmderne: 1970-2000: Frisættelse og fristeder
Lyrik | Dansk i tiden. Grundbog
10. Årtusindeskiftet til nyeste tid ca. 2000-2020: Er lyset for de blonde blot? | Dansk i tiden. Grundbog
Diskurs | Dansk i tiden. Grundbog
Sprogsociologi | Dansk i tiden. Grundbog
https://docs.google.com/document/d/1XSKr6hadn4OndgaaaBEomP5apG78zw4-KsRSz62XabU/edit?usp=sharing
Analysemodeller | Dansk i tiden. Grundbog
Analyse og fortolkning | Dansk i tiden. Grundbog
Guide til skriftlig dansk hhx/eux | Guide til skriftlig dansk hhx/eux
8. Retorisk analyse af meningsjournalistik | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
https://danskitiden.systime.dk/?id=265
Gør følgende (indtil jeg er retur fra møde omkring kl. 9:30):
11. Vis, hvad I kan! | Dansk i tiden. Grundbog
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Modsvar til Holbergs 'Moralske tanker'
03-09-2024
Analyse og vurdering
03-11-2024
Gruppefremlæggelse Johannes V. Jensen
14-11-2024
Forældredigte
18-11-2024
Debatindlæg: velfærdsstaten
25-11-2024
Digtanalyser det senmoderne
26-11-2024
Analyse og vurdering 2
19-01-2025
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 46
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Nytårstaler
Indhold
Kernestof:
H.M. Nytårstale
Retoriske virkemidler oversigt
Kong Frederiks nytårstale.docx
description
politiken.dk
4.9 Retorik | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Oversigt over retoriske virkemidler
Oversigt over argumenttyper og argumentationskneb
Nytårstaler præsentationer opdateret version.pptx
description
Oversigt retoriske virkemidler
Reklame | iDansk (IKKE LEKTIE)
Reklame | iDansk
At analysere en trykt reklame | iDansk (IKKE LEKTIE)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Reklamer og visuelle virkemidler
Fokus på visuelle virkemidler i både faste og levende billeder, filmiske virkemidler, filmgenrer og fremstillingskoncepter, herunder influencermarketing og diskursanalyse.
Indhold
Kernestof:
5.6 Reklamer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (LEKTIE)
Reklametyper med opgave.pptx
description
Filmens sprog og virkemidler | Dansk med merkantil vinkel
Det er tid til at ændre billedet på dansk idyl
https://docs.google.com/document/d/1K0ZDNyS2HtGzIJceNNv_GDB-uXfiQi_8T8KhBPCQHvk/edit?usp=sharing
Reklamens komposition
Tesla Y reklame:
Reklamens komposition (IKKE LEKTIE)
I skal læse hele artiklen (inkl. videoerne) og lave opgaverne ned til og med 'Øvelse: Do it for Denmark - forløb). Se også reklamerne jeg har linket til. Aflevér i elevfeedback, hvor der tages fravær herefter.
Kampagnevideoens genretræk | Textur (IKKE lektie)
Buddweiser reklame
Find reklamen 'Act Now' af Ørsted (Hvis I googler finder I den på Facebook)
Kampagnevideoens genretræk | Textur
Spies Do it for Denmark
Ordspil | Textur (IKKE lektie)
Schulstad Reklame Niels Olsen
Lalandia, Bademestre paa golfbanen
Lalandia - Bademestre paa golfbanen, TV-reklame
14. Medieanalyse af reklamefilm | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
11. Medieanalyse af dokumentarfilm | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Den globale opvarmning - Jordens klima
Spørgsmål til filmen 'Den globale opvarmning - jordens klima':
Den globale opvarmning kampagne eller dokumentar?
Billedanalyse SMK DHO.docx
description
Selvironi | Textur
Opel: 'Det fornuftige valg' reklame
Opel: Det fornuftige valg
Undervisningsevaluering
Situationsironi | Textur
Sarkasme og satire + Overlegenhed og afstand arbejd-selv 2a:
3.3 Analyse, fortolkning, sammenligning og perspektivering | Guide til skriftlig dansk hhx/eux
6. 1870-1890: Det moderne gennembrud | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
1800-tallets naturvidenskabelige gennembrud | Brug litteraturhistorien
Det moderne gennembruds samfund | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Romantismen | Brug litteraturhistorien
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 17
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Litteraturhistorie og ismer Det moderne gennembrud
Indhold
Kernestof:
3.3 Analyse, fortolkning, sammenligning og perspektivering | Guide til skriftlig dansk hhx/eux
6. 1870-1890: Det moderne gennembrud | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
1800-tallets naturvidenskabelige gennembrud | Brug litteraturhistorien
Det moderne gennembruds samfund | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Romantismen | Brug litteraturhistorien
Det moderne gennembrud intro pp.ppt
description
H.C. Andersen Den grimme ælling 1843.pdf
description
Henrik Pontoppidan Ørneflugt 1894.pdf
description
Færdiggør spørgsmålene til 'Den grimme ælling' og 'Ørneflugt' til i dag. Spørgsmålene ligger i Powerpointet fra onsdagens 4. modul.
Litteraturens rolle i det moderne gennembrud | Kreative produktioner i dansk
LEKTIE: Skriv jeres eget digt ud fra følgende:
Opponent og refleksion:
En litterær revolution | Litteraturens veje (IKKE lektie)
Georg Brandes Af Indledning til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Litteratur (3).pdf
At sætte problemer under debat:
Kære 2a:
1800-tallet på vrangen spørgsmål.docx
description
R | Litteraturens veje
N | Litteraturens veje
Erik Henningsen, ‘Sat ud’
Drachmann, Holger: Engelske Socialister (1871) | Litteraturens huse
Sat ud, 1892 | SMK Open
Lektie: Læs digtet 'Engelske socialister', og find ud af hvad digtet handler om. I skal arbejde aktivt med det i timen, hvor I skal præsentere digtet for klassen på en kreativ måde.
Kreativ opgave: 'Engelske socialister'
Engelske socialister.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Diskursanalyse
Man har i diskursanalyse fokus på den kommunikation, der foregår gennem tekster i bred forstand. Den måde, vi italesætter et emne på, påvirker vores holdninger til emnet og derfor også vores handlinger.
Diskursanalyse kan anvendes på mange forskellige typer af tekster, både fiktive og faktuelle, men teksterne skal bevidst eller ubevidst udtrykke eller afspejle en holdning. Inden for alle genrer er det vigtigt både at arbejde med nærlæsning og tekstens kontekst. Opmærksomheden på det dialektiske forhold er vigtig, når man arbejder med diskursanalyse (Fra Diskursanalyse i dansk)
Faglige mål:
- udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
- demonstrere indsigt i sprogets opbygning, brug og funktion, herunder anvende grammatisk terminologi
- demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge
- anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre,
kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
Indhold
Kernestof:
4.11 Diskursanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Begrebsoversigt, opgaver og analyseeksempel | Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet
3.4 Analyse og vurdering | Guide til skriftlig dansk hhx/eux
Carsten Jensen Vejle Fjord.pdf
description
Rettark analyseopgaver.docx
description
Gode og dårlige opgaver analyse og vurdering.pdf
Ord, der skaber, hvad de nævner - hvad er diskursanalyse? | Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet (IKKE lektie)
4.11 Diskursanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (LEKTIE: Læs færdigt til i dag)
Vores politik | Liberal Alliance
https://danmarkshistorien.lex.dk/Christian_Christensen_om_fattigdom_i_1880'erne
https://verdenefter1914idanskperspektiv.systime.dk/?id=322
Opdater jeres problemstilling og problemformulering her:
https://ordlab.dk/hjaelpemiddel/word-mac/
Inden onsdag: Opdater problemstillingsdokumentet med jeres problemstilling og formulering.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Løgnere
Indhold
Kernestof:
Løgnere forløb.pptx
description
Pia Juul En sang til hans søster.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 5
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Sanserne
Indhold
Kernestof:
Analysevejledninger | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
1. Litterær analyse af romaner, noveller og kortprosa | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Helle Helle: måden, hvorpå ingenting sker | Brug litteraturhistorien
Skrivestile i 1990"erne | Brug litteraturhistorien
1.Metaforer 1.Hverdagsmetaforer og idiomer: Erik, Barbaros og Oliver 2.Strukturelle metaforer: Andreas, Mikkel og William 3.Orienteringsmetaforer: Gustav og Mac 4.Litterære metaforer: Møenbo og Magnus 5.Personifikation og besjæling: Noah, Silke og Ma
4.2 Sproglige billeder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Alle har læst kapitel 4.2 i Håndbog til Dansk til i dag. Se link nedenfor:
I skal have lavet jeres plakater færdige til i dag. (Jeg kan printe dem, hvis I får brug for det).
Afsnit
H.C.A. - Hist hvor vejen slår en bugt - HCA.docx
description
2. Litterær analyse af digte | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
•Opgave: •Hver gruppe får en strofe •Undersøg følgende: •Hvad står der i strofen •Er der sproglige virkemidler, som spiller på sanserne? •Er der nogle beskrivelser, som skaber billeder i hovedet på læseren? •Alle skal skrive ned. • •Nu skal i: •Ved h
I skal lave jeres visuelle fremlæggelser færdige til i dag.
5.5 Billeder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
9. Billedanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Arbejd-selv: Film og sanser
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Metoder i børnelitteratur
Indhold
Kernestof:
Evaluering på sanseforløb:
H. C. A. - Den lille havfrue slutningen (3).docx
description
3.7 Litterære metoder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (Lektie)
Astrid Lindgren, Pippi flyttar in i Villa Villekulla (2).docx
description
3.7 Litterære metoder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Peter Plys
•Vælg en tekst fra forløbet •Forbered en kort pitch på maks 2 min. •Hvilket budskab har teksten? •Hvilken metode kan hjælpe os bedst med at forstå den? •Præsentér for klassen.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Medier og kommunikation
Indhold
Kernestof:
Læs H.M. Kongens nytårstale 2025
Argumentation | Dansk i tiden. Grundbog
Tip en 13'er om kongens nytårstale i 2025 MED SVAR.docx
description
3.7 Essay | Guide til skriftlig dansk hhx/eux
4.10 Argumentation | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
4.12 Kommunikationsanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Kommunikationsforløb.pptx
description
Komminikation under pres: Anders Hemmingsen
Paradise Hotel
3.7.3 Opgavebesvarelse | Guide til skriftlig dansk hhx/eux
4.9 Retorik | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Kommunikationsmodeller | Erhvervsfag Business
Lektie til i dag: Alle skal hjemmefra have fundet en tale I synes enten er god eller dårlig. Talen skal være på dansk (må dog gerne være oversat fra et andet sprog). Talen må være indenfor alle kategorier, så længe det er en tale. Det kan være satiri
Apacha En drøm om et menneske
Lektie til i dag: Alle skal hjemmefra have fundet en tale i synes enten er god eller dårlig. Talen skal være på dansk (må dog gerne være oversat fra et andet sprog). Talen må være indenfor alle kategorier, så længe det er en tale. Det kan være satiri
Genstart | Skæbnetimen i Washington | Lyt som podcast | DR LYD
DRTV - Skam: Jeg skal nok forklare det hele (LEKTIE)
Do it for Denmark | for Mom | Forever - Spies
Kampagnevideoens genretræk | Textur
Dansk eksamen analyse og vurdering god opgave.pdf
description
5.6 Reklamer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Vinnie & Mario - Director's Cut - Spies Reklamefilm
5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
DRTV - Spies og morgenbolledamerne: Heidis farlige rejse
•Gå sammen max 3 og 3 •I skal nu lave et miniprojekt om Spies rejser •Projektet skal indeholde: •2 x reklamefilm fra timerne •1 x reklamefilm Do it for Denmark (ligger op Lectio) •1 x dokumentar om Spies •Info fra hjemmeside og/eller SoMe •Kommunikat
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Kanonforfattere
Indhold
Kernestof:
Kanonforfattere - intro.docx
description
Forside - sproget.dk
Hjem | forfatterweb
1. Litterær analyse af romaner, noveller og kortprosa | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
2. Litterær analyse af digte | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Værklæsningsplan Plastic Mette Thomsen.docx
description
Mette Thomsen, Plastic.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Eksamensrepetition
Indhold
Kernestof:
Læs: Plastic (roman). Kap 1-2 (LEKTIE)
LEKTIE: Plastic kapitel 3-4. (LEKTIE!!)
LEKTIE:
Sidste del af romanen skal være læst færdig til i dag!!
Plastic: LÆS kap. 5-epilog.
Arbejd-selv: I skal arbejde med romanen 'Plastic'.
2. Litterær analyse af digte | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Bech Glenn af 'Jeg anderkender ikke længere jeres autoritet - manifest' 'X'.pdf
description
Hjemmearbejdsopgaver med videopræsentation.pptx
description
Ebbe Skammelsøn video
Ebbe Skammelsøn | Tekster før 1700-tallet
folkeviser ppt.ppt
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Forløb#4
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 16
Forløb#6
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 17
Det moderne gennembrud litteraturhistorie og ismer
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/158/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62644392621", "T": "/lectio/158/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62644392621", "H": "/lectio/158/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62644392621" }