ZBC Handels- og Teknisk gymnasium Ringsted
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
ZBC Handels- og Teknisk gymnasium Ringsted
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet R3b DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
ZBC
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Hold
R2023b DA (
R1b DA
,
R2b DA
,
R3b DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Den moderne familie herunder skriftlighedsforløb
Titel 2
Nytårstaler
Titel 3
Krop, køn og identitet
Titel 4
Hvem er lyset for?
Titel 5
Nytårstaler
Titel 6
Reklamer og visuelle virkemidler
Titel 7
Litteraturhistorie og ismer Det moderne gennembrud
Titel 8
Diskursanalyse
Titel 9
Løgnere
Titel 10
Sanserne
Titel 11
Metoder i børnelitteratur
Titel 12
Medier og kommunikation
Titel 13
Kanonforfattere
Titel 14
Eksamensrepetition
Titel 15
Forløb#4
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Den moderne familie herunder skriftlighedsforløb
Forløbets indhold og fokus:
Temaets hovedfokus er analyse og fortolkning af fiktive såvel som ikke-fiktive tekster, der tematiserer den moderne familie. Indledningsvis bliver der arbejdet med Denciks familietyper.
Faglige mål:
Analysere og fortolke fiktive tekster
Udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
Analyse af enkelte ikke-fiktive tekster
Anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre
Indhold
Kernestof:
Kapitel 2: Identitet i forandring
2.1 Hvad er socialisering?
Sociale akvarium, Det - Samfundsfag
https://hbdansk.systime.dk/?id=224#c745 (LEKTIE)
Dokumentarfilm 1b.pptx
description
Torben og Maria.pdf
description
1. Litterær analyse af romaner, noveller og kortprosa
Det senmoderne – ca. 1970-i dag
Indledning og afslutning (IKKE LEKTIE)
Filmiske virkemidler (IKKE LEKTIE)
https://filmcentralen.dk//grundskolen/film/natsvaermer-0
Spørgsmål til kortfilmen Natsværmer.docx
description
Grupper:
Natsværmer
Filmiske virkemidler
Primærtekst: "Biller" (IKKE lektie)
Spørgsmål til Biller af Charlotte Weitze.docx
description
1980-1990: Firserpoesi og fabulerende prosa
3.1 Hvad handler teksten om?
Læs H.M. Dronningens nytårstale 2023
7. Retorisk analyse af taler
LEKTIE: I skriver analyserne af nytårstalerne færdig til i dag.
https://hbdansk.systime.dk/?id=212
•Hver gruppe fremlægger deres analyser og vurderer hinandens arbejde ud fra følgende kriterier: •Nævn én ting I synes der var særligt godt ved analysen, og én ting der fungerede mindre godt. •Kommenteres der på retoriske virkemidler (appelformer, sti
Børnepsykolog: Forældre skal lære at sige NEJ (IKKE LEKTIE)
https://danskitiden.systime.dk/?id=288 (IKKE LEKTIE)
Diskussion i grupper:
3.1 Hvad handler teksten om? (IKKE LEKTIE)
Sociale akvarium, Det - Samfundsfag (IKKE LEKTIE)
Spørgsmål Elsker og elsker Thomas Korsgaard.docx
description
Hvad er en fortolkningshypotese.pptx
description
https://www.survey-xact.dk/LinkCollector?key=NE96UQ9QLJ1J
I skal arbejde med jeres kommende analyser og fortolkninger af novellen 'Rosas mor'. Arbejd ud fra jeres fortolknings hypoteser. Upload dagens arbejde i elev-feedback.
Analyse og fortolkning Rosas mor.docx
description
https://skriveoevelsertildansk.ibog.gyldendal.dk/?id=188
Filmens dramaturgi
En helt almindelig familie spørgsmål.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 30
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Nytårstaler
Formål:
At eleverne får indsigt i den traditionelle genre nytårstale.
At eleverne lærer at analysere og fortolke en nytårstale.
At eleverne opnår forståelse for, hvordan man bruger retoriske virkemidler i en tale.
Forløbets varighed: 4 lektioner
Indhold
Kernestof:
Læs H.M. Dronningens nytårstale 2023
7. Retorisk analyse af taler
LEKTIE: I skriver analyserne af nytårstalerne færdig til i dag.
https://hbdansk.systime.dk/?id=212
•Hver gruppe fremlægger deres analyser og vurderer hinandens arbejde ud fra følgende kriterier: •Nævn én ting I synes der var særligt godt ved analysen, og én ting der fungerede mindre godt. •Kommenteres der på retoriske virkemidler (appelformer, sti
Børnepsykolog: Forældre skal lære at sige NEJ (IKKE LEKTIE)
https://danskitiden.systime.dk/?id=288 (IKKE LEKTIE)
Diskussion i grupper:
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Krop, køn og identitet
Du skal demonstrere viden om de tre forskellige temaer:
1. krop og køn, 2. identitet og 3. relation i litteratur fra samtiden.
Du skal kunne analysere og fortolke tekster med temaerne krop og køn, identitet og relation fra samtiden.
Du skal kunne arbejde kreativt med egenproduktion af tekster.
Indhold
Kernestof:
Øvelse 5: Redegørelse for synspunkter og indledning (IKKE LEKTIE)
Forløb - Kønsroller og seksualitet
https://padlet.com/annesofiebagge1/krop-k-n-og-identiet-zofy4vaskvbjpxih
https://www.wordclouds.com/
Afsnit
skriveoevelsertildansk.ibog.gyldendal.dk (IKKE LEKTIE)
Impressionismen og Herman Bang (IKKE lektie)
Herman Bang (Pernille).pdf (IKKE lektie)
Upload hurtigskrivningen i elev-feedback.
https://danskpaany.systime.dk/?id=327
Om diskursanalyse - introduktion til begreber
https://diskurs.systime.dk/?id=215
Hvad er dét? Det er kvindekampens nyeste fortrop (2016)
Hvad er dét? Det er kvindekampens nyeste fortrop
Opgaver til "Hvad er det? Det er kvindekampens nyeste fortrop"
Matrixgrupper 1b
Lænken om min hals (1977)
Lyrikværktøjskasse.pdf
description
https://hbdansk.systime.dk/?id=188#c545
Opgaver til "Lænken om min hals" (IKKE LEKTIE)
2. Litterær analyse af digte
Værnepligt for kvinder er ikke ligestilling kronik.docx (IKKE lektie)
description
Drenge har fået nok af at diskutere ligestilling artikel.docx (IKKE LEKTIE)
description
https://docs.google.com/document/d/1MJLxA0SUaVAU_DfufK-A2va0ngG5iWLWXidcJxZgHKk/edit
Værnepligt for kvinder er ikke ligestilling. Punktum
Læserkommentarer.docx
description
Drenge har fået nok af at diskutere ligestilling artikel.docx
description
Opgaver til "Den perfekte vej"
Den perfekte vej (2013) (IKKE lektie)
Gå på nettet eller find teori om fortællende journalistik i en fagbog. Hvad kendetegner fortællende journalistik som genre? Skriv minimum seks træk ned. Derefter skal du læse ”Den perfekte vej” igen og undersøge, hvilke genretræk teksten har. Vær isæ
Genretræk fortællende journalistik: Den perfekte vej
Når mænd græder.docx
description
https://www.youtube.com/watch?v=F5lq3NINeww
Begrebsoversigt, opgaver og analyseeksempel
Køn, krop og seksualitet kompendie.pdf
‘Når mænd græder’
https://docs.google.com/document/d/1AUOg18xSml-yPqC1PfoBSonSReibndpg0lwrbGyhdxg/edit
No Doubt.docx
Ved sin computer i Herning har han lavet en liste. Han vil kun have kvinder, der vil »adlyde hans ordrer«
Argumentation
Guide til skriftlig dansk hhx/eux
8. Retorisk analyse af meningsjournalistik
Login - Infomedia Insight
Skriftlig fremstilling.pptx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 23
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Hvem er lyset for?
Hvorfor går man i skole? Hvorfor er uddannelse så vigtig? Den enkelte elev og kursist har selvfølgelig sit eget formål med at tage en uddannelse. Man vil gerne være pædagog, folkeskolelærer eller læge. Det kræver nogle karakterer, og derfor går man i skole. Men skole – og karakterer – handler også om dannelse: At skabe mennesker, der kan forstå og acceptere andres måder at tænke verden på. At skabe mennesker, der ved, hvordan man har tænkt tidligere i historien, så de er i stand til at se sig selv i et perspektiv og forstå, hvad man er skabt af. At skabe mennesker, der er i stand til at navigere i den verden, man er en del af, og tage fornuftige beslutninger i sit liv og på den måde turde tage herredømmet over sin egen tilværelse og ikke lade andre træffe valg for en. (Dansk i tiden)
Faglige mål
Når eleverne har arbejdet med forløbet Hvem er lyset for?, kan de:
- udtrykke sig præcist, nuanceret og formidlingsbevidst mundtligt, skriftligt såvel som multimodalt.
anvende centrale skriftlige fremstillingsformer (herunder redegøre, diskutere, analysere, fortolke og vurdere) med formidlingsbevidsthed.
analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier.
- dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden.
- demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund.
Kernestof:
Forløbet Hvem er lyset for? har overordnet et litterært perspektiv, men indeholder også en række sproglige elementer knyttet til det analytiske arbejde med tekster. I forløbet indgår fiktive og ikke-fiktive tekster fra centrale litteraturhistoriske perioder, og en række kanonforfattere er inddraget i forløbet.
Forløbet giver et litteraturhistorisk overblik, og det er oplagt at bruge mere tid på en enkelt periode, end der er lagt op til i forløbsoversigten, så man får læst en periode ind i forløbet og ikke blot bruger det som et oversigtsforløb over litteraturhistorien.
Indhold
Kernestof:
7. Hvem er lyset for?
https://www.youtube.com/watch?v=BeNuTibYyLw
Begrebsoversigt, opgaver og analyseeksempel
Modul 1 (90 minutter): Oplysningstiden ca. 1720-1800: Lyset tændes, men hvem lyser det på?
LEKTIE: Forbered og færdiggør analysen af Holbergs 'Moralske tanker' til i dag. Skriv desuden et modsvar til teksten 'Moralske tanker'. Opgaven skal afleveres under 'opgaver'.
Ludvig Holberg - Kanon14 - podcast til undervisning
LEKTIE: (Gen)lyt til podcasten om Holberg
Ludvig Holberg - Kanon14 - podcast til undervisning (LEKTIE)
I skal arbejde med podcasten og lave opgaverne 1-4 dertil. I finder podcasten i linket ovenfor.
Modul 2 (90 minutter): Oplysningstiden ca. 1720-1800: Holbergs drama
Transaktionsanalyse.pdf
description
Modul 3 (90 minutter): Romantikken ca. 1800-1870: Er lyset for de lærde blot? Nationalromantikken
Rather Homemade Præsenterer: Romantikken - Hvad skete der lige der?
Adam Oehlenschläger - Kanon14 - podcast til undervisning
Titel
Dansk guldalder
Opgave: Arbejd kreativt med en nationalromantisk tekst
'Er lyset for de lærde blot? Højskolerne'
4.2 Sproglige billeder
Lyrik
Modul 4 (90 minutter): Romantikken ca. 1800-1870: Er lyset for de lærde blot? Højskolerne
Modul 4 (90 minutter): Romantikken ca. 1800-1870: Er lyset for de lærde blot? Højskolerne (LEKTIE)
Modul 5 (90 minutter): Det moderne gennembrud ca. 1870-1900: Er lyset for mændene blot?
hbdansk.systime.dk
Herman Bang - Kanon14 - podcast til undervisning
Modul 5 (90 minutter): Det moderne gennembrud ca. 1870-1900: Er lyset for mændene blot? | Dansk i tiden. Grundbog
https://bl.systime.dk/?id=192
Modul 6 (90 minutter): Krigs- og mellemkrigstiden ca. 1900-1945: Arbejderklassens mørke | Dansk i tiden. Grundbog
https://docs.google.com/document/d/1yBORa5jxlRS3ZNjmqhQGjJOqr5t75SAWGuMvAYg3h54/edit?usp=sharing
Modul 7 (90 minutter): Krigs- og mellemkrigstiden ca. 1900-1945: Lyset ses andre steder end i borgerskabet | Dansk i tiden. Grundbog
I må gerne gøre jer tanker om hvilken én af de to forfattere i vil arbejde med i dagens lektioner: Johannes V. Jensen eller Tom Kristensen.
7. Krigs- og mellemkrigstiden ca. 1900-1945: Lyset ses andre steder end i borgerskabet | Dansk i tiden. Grundbog
Tom Kristensen: fantasi om en kunstnerisk revolution | Brug litteraturhistorien
Johannes V. Jensen: hyldest til den moderne verden | Brug litteraturhistorien
Tom Kristensen - Kanon14 - podcast til undervisning
Johannes V. Jensen - Kanon14 - podcast til undervisning
8. Det moderne ca. 1945-1970: Det litterære lys virkeliggøres | Dansk i tiden. Grundbog
Det senmoderne – ca. 1970-i dag | Dansk i tiden. Grundbog
9. Det senmoderne ca. 1970-2000: Lyset under omvæltning – frisættelse og fristeder | Dansk i tiden. Grundbog
Det senmoderne 1970-2000
Lyrik | Dansk i tiden. Grundbog
10. Årtusindeskiftet til nyeste tid ca. 2000-2020: Er lyset for de blonde blot? | Dansk i tiden. Grundbog
Sprogsociologi | Dansk i tiden. Grundbog
Stilistiske virkemidler (LEKTIE) Stilistiske virkemidler
‘Er lyset for de blonde blot
11. Vis, hvad I kan! | Dansk i tiden. Grundbog
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Modsvar til Holbergs 'Moralske Tanker'
29-08-2024
Opgaver til podcast
02-09-2024
Podcast H.C. Andersen
18-09-2024
Nationalromantisk billede dengang og idag
24-09-2024
Analyse og vurdering
03-11-2024
Præsentation af kanonforfatter
14-11-2024
Forældredigte
21-11-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 40
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Nytårstaler
At eleverne får indsigt i den traditionelle genre nytårstale.
At eleverne lærer at analysere og fortolke en nytårstale.
At eleverne opnår forståelse for, hvordan man bruger retoriske virkemidler i en tale.
Indhold
Kernestof:
Kong Frederiks nytårstale.docx
H.M Nytårstale 2024 - Google-søgning
Retoriske virkemidler oversigt
Katherine Diez: Det er ikke tiden for den lange, dybe søvn. Det er tid til at rejse sig og gå i krig
4.9 Retorik | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Oversigt over retoriske virkemidler
Nytårstaler præsentationer.pptx
description
Argumenttyper oversigt
Grupper nytårstaler 2b.docx
description
3.4 Analyse og vurdering | Guide til skriftlig dansk hhx/eux
Omfang
Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Reklamer og visuelle virkemidler
Fokus på visuelle virkemidler i både faste og levende billeder, filmiske virkemidler, filmgenrer og fremstillingskoncepter, herunder influencermarketing og diskursanalyse.
Indhold
Kernestof:
5.6 Reklamer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (LEKTIE)
Reklame | iDansk
At analysere en trykt reklame | iDansk
Reklametyper med opgave.pptx
description
Filmens sprog og virkemidler | Dansk med merkantil vinkel
Reklamens komposition (IKKE LEKTIE)
https://www.youtube.com/watch?v=TgK0p4JCjvk
https://docs.google.com/document/d/1K0ZDNyS2HtGzIJceNNv_GDB-uXfiQi_8T8KhBPCQHvk/edit?usp=sharing
Reklamens komposition
https://docs.google.com/document/d/1E3OTVq_QmgkKXFwAOgN364MOlbAynKLoZJL09RwSLIE/edit?usp=sharing
Kampagnevideoens genretræk | Textur (IKKE LEKTIE)
Kampagnevideoens genretræk | Textur
Spies do it for Denmark
Opgave 4
HERRELOGEN
14. Medieanalyse af reklamefilm | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Feedback skriftlig opgave 2b skriv en indledning.pptx
description
11. Medieanalyse af dokumentarfilm | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Den globale opvarmning - Jordens klima
- Er der tale om en kampagnefilm eller en dokumentar? - Hvilke virkemidler gøres der brug af her? (skriv liste) - Hvilke virkemidler kan film-mediet gøre brug af, som sproget ikke kan? Hvordan kan man sprogligt kompensere for dette?
Spørgsmål til filmen: 'Den globale opvarmning - jordens klima'
Padlet - den globale opvarmning
Ordspil | Textur
Schulstad reklame
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Litteraturhistorie og ismer Det moderne gennembrud
Indhold
Kernestof:
Verbal ironi | Textur
Lalandia kampagne lang
Lalandia - Bademestre paa golfbanen, TV-reklame
Undervisningsevaluering
Selvironi | Textur
Opel kampagnevideo
Padlet Opel 'Det fornuftige valg'
LEKTIE: Færdiggør spørgsmålene til Opelreklamen. Spørgsmålene findes i linket nedenfor. Post svarene i Padlet.
Padlet til Opelreklamen
Situationsironi | Textur (LEKTIE)
Sarkasme og satire | Textur
Det moderne gennembrud intro pp.ppt
description
H.C. Andersen Den grimme ælling 1843.pdf
description
Henrik Pontoppidan Ørneflugt 1894.pdf
description
LEKTIE: Læs 'Den grimme ælling' af H.C. Andersen og Ørneflugt af Henrik Pontoppidan. Besvar spørgsmålene i Powerpointet (I finder dem på slide 16).
Litteraturens rolle i det moderne gennembrud | Kreative produktioner i dansk
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Diskursanalyse
Man har i diskursanalyse fokus på den kommunikation, der foregår gennem tekster i bred forstand. Den måde, vi italesætter et emne på, påvirker vores holdninger til emnet og derfor også vores handlinger.
Diskursanalyse kan anvendes på mange forskellige typer af tekster, både fiktive og faktuelle, men teksterne skal bevidst eller ubevidst udtrykke eller afspejle en holdning. Inden for alle genrer er det vigtigt både at arbejde med nærlæsning og tekstens kontekst. Opmærksomheden på det dialektiske forhold er vigtig, når man arbejder med diskursanalyse (Fra Diskursanalyse i dansk)
Faglige mål:
- udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
- demonstrere indsigt i sprogets opbygning, brug og funktion, herunder anvende grammatisk terminologi
- demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge
- anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre,
kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
Indhold
Kernestof:
4.11 Diskursanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Carsten Jensen Vejle Fjord.pdf
description
Gode og dårlige opgaver analyse og vurdering.pdf
description
4.11 Diskursanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (LEKTIE)
Begrebsoversigt, opgaver og analyseeksempel | Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet (Lektie)
Vores politik | Liberal Alliance
Rettark analyseopgaver.docx
description
https://danmarkshistorien.lex.dk/Christian_Christensen_om_fattigdom_i_1880'erne
https://verdenefter1914idanskperspektiv.systime.dk/?id=322
Opdater jeres problemstilling og problemformulering her:
https://ordlab.dk/hjaelpemiddel/word-mac/
Inden onsdag: Opdater problemstillingsdokumentet med jeres problemstilling og formulering.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Løgnere
Indhold
Kernestof:
Løgnere forløb.pptx
description
Pia Juul En sang til hans søster.docx
description
3.1.2 Disposition | Guide til skriftlig dansk hhx/eux
3.1.4 Det ser censor efter | Guide til skriftlig dansk hhx/eux
Afsnit
Helle Helle: måden, hvorpå ingenting sker | Brug litteraturhistorien
Skrivestile i 1990"erne | Brug litteraturhistorien
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Sanserne
Indhold
Kernestof:
Helle Helle: måden, hvorpå ingenting sker | Brug litteraturhistorien
Skrivestile i 1990"erne | Brug litteraturhistorien
Kære 3b
Sanseforløb Powerpoint.pptx
description
4. Sprog | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
1.Hverdagsmetaforer og idiomer: Jacob, Jacob, Møller, Joachim 2.Strukturelle metaforer: Mahdi og co. 3.Orienteringsmetaforer: Manal, Andreas D, Rasmus, Mads 4.Litterære metaforer: Benjamin, Rasmussen, Bertram, Laurits 5.Personifikation og besjæling,
4.2 Sproglige billeder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Alle har læst kapital 4.1 om sproglige virkemidler til i dag i Håndbog til Dansk. Se link nedenfor:
H.C.A. - Hist hvor vejen slår en bugt - HCA.docx
description
2. Litterær analyse af digte | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
•Digtanalyse: •Håndbog til dansk – litteratur, sprog og medier, kap. ”Analysevejledning”. • •Opgave: •Hver gruppe får en strofe •Undersøg følgende: •Hvad står der i strofen •Er der sproglige virkemidler, som spiller på sanserne? •Er der nogle beskriv
5.5 Billeder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
9. Billedanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Arbejd-selv- ark 3b
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Metoder i børnelitteratur
Indhold
Kernestof:
3.7 Litterære metoder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Genskabning af Evaluering på sanseforløb
H. C. A. - Den lille havfrue slutningen (3).docx
description
Den lille havfrue
Den lille havfrue Tv2
Astrid Lindgren, Pippi flyttar in i Villa Villekulla (2).docx
description
3.7 Litterære metoder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (LEKTIE)
Find 5 vigtige facts om Astrid Lindgren på nettet (IKKE AI, da den ikke altid er helt skarp på forfattere). Notér især hvor hun godt kunne minde om Pippi. (LEKTIE)
Peter Plys
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
Medier og kommunikation
Indhold
Kernestof:
Læs H.M. Kongens nytårstale 2025
•1. Ord, stilistik, retorik, sproglige billeder •2. Indhold og temaer •3. Iscenesættelse og visuel kommunikation: symbolik i blomsterbukettens farver, konges entré, stemning signaler, mm.
Tip en 13'er om kongens nytårstale i 2025 MED SVAR.docx
description
3.7 Essay | Guide til skriftlig dansk hhx/eux
4.10 Argumentation | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
4.12 Kommunikationsanalyse | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Argumentation | Dansk i tiden. Grundbog
Kommunikationsforløb.pptx
description
Kommunikation under pres: Anders Hemmningsen
Paradise Hotel
3.7.3 Opgavebesvarelse | Guide til skriftlig dansk hhx/eux
Lektie til i dag: Alle skal hjemmefra have fundet en tale i synes enten er god eller dårlig. Talen skal være på dansk (må dog gerne være oversat fra et andet sprog). Talen må være indenfor alle kategorier, så længe det er en tale. Det kan være satiri
4.9 Retorik | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
DRTV - Året der gik 2025 22:33
Kommunikationsmodeller | Erhvervsfag Business
Apacha en drøm om et menneske
Ciceros pentagram
opgavesæt
Dansk eksamen analyse og vurdering god opgave.pdf
description
Genstart | Skæbnetimen i Washington | Lyt som podcast | DR LYD
DRTV - Skam: Jeg skal nok forklare det hele
Spies do it for mom
5.6 Reklamer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Reklamefilm Brochure.docx
description
Vinnie & Mario - Director's Cut - Spies Reklamefilm
5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier (IKKE LEKTIE)
Opgaver til dokumentaranalyse arbejd-selv-ark.docx
5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
DRTV - Spies og morgenbolledamerne: Heidis farlige rejse
11. Medieanalyse af dokumentarfilm | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
•Gå sammen max 3 og 3 •I skal nu lave et miniprojekt om Spies rejser •Projektet skal indeholde: •2 x reklamefilm fra timerne •1 x reklamefilm Do it for Denmark (ligger op Lectio) •1 x dokumentar om Spies •Info fra hjemmeside og/eller SoMe •Kommunikat
Do it for Denmark | for Mom | Forever - Spies
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 34
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Kanonforfattere
Indhold
Kernestof:
Mette Thomsen, Plastic.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 1
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Eksamensrepetition
Indhold
Kernestof:
Kanonforfattere intro.docx
description
Hjem | forfatterweb
Læs kap 1-2. i Plastic (læs hjemme)
Mette Thomsen, Plastic.pdf
description
Plastic: I læser kap 3 + 4 til i dag. (I læser kapitlerne med fokus på jeres fokus fra sidste time hvor vi skrev porteføljeskrivning).
Plastic gennemgang kap 3 og 4.pptx
Alle formulerer et spørgsmål på skrift over hvad man vil fokusere på i de to sidste kapitler. Aflevér i elevfeedback.
Lektie: I læser kap. 5 OG 6 til i dag (altså resten af romanen) :)
Arbejd-selv: I arbejder med romanen 'Plastic':
Plastic værklæsning.pptx
description
Ebbe Skammelsøn | Tekster før 1700-tallet
Rather Homemade Productions: Ebbe Skammelsen - Hvad fanden skal det nu betyde?
LEKTIE: I læser Ebbe Skammelsøn færdig. Lav derudover en planche hvor I tegner et graf over de vigtigste hændelser i folkevisen. Begraber som billedsprog, symbolik og temaer skal indgå i jeres noter her.
Bech Glenn af 'Jeg anderkender ikke længere jeres autoritet - manifest' 'X'.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 16
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 15
Forløb#4
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/158/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62653717663", "T": "/lectio/158/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62653717663", "H": "/lectio/158/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d62653717663" }