Holdet V2022b AF - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2020/21 - 2024/25
Institution ZBC
Fag og niveau Afsætning A
Lærer(e) Peter Lindhardt Tønnesen
Hold V2022b AF (V1b AF, V2b AF, V3b AF)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Købsadfærd
Titel 2 Den interne Situation
Titel 3 Den Eksternesituation
Titel 4 Konkurrenceforhold
Titel 5 Branche
Titel 6 Strategi, del 1
Titel 7 Segmentering B2C
Titel 8 Marketingmix
Titel 9 Strategi, del 2
Titel 10 Forløb#12: Vordingborg Køkken
Titel 11 B2B markedet
Titel 12 Internationalisering
Titel 13 Marketingmix i internationalt perspektiv
Titel 14 Marketingplan - Projektforløb
Titel 15 Eksamensprojektet

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Købsadfærd

Formål
Forløbet har til formål at udvikle elevernes evne til at redegøre for og analysere forbrugeres købsadfærd, herunder hvilke faktorer der påvirker købsbeslutningen før, under og efter købet. Eleverne trænes i at anvende afsætningsøkonomiske modeller og begreber til at forstå forbrugeradfærd i en aktuel samfundsmæssig kontekst.

Kernestof:
Kapitel 6 i Marketing – en grundbog i afsætning (Systime). Dækker kernestoffet "Den eksterne situation" med fokus på købsadfærd på B2C-markedet og samfundsvidenskabelig metode.
Supplerende stof: Artikler om inflation og forbrugeradfærd, herunder "Knap halvdelen af danskerne har skåret i deres forbrug" og materiale om influencermarketing.

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, gruppearbejde, casearbejde og individuelle opgaver.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Den interne Situation

Formål
Eleverne skal kunne analysere virksomhedens interne forhold som grundlag for strategisk planlægning, herunder anvende modeller som værdikæde, BMC og SWOT. Målet er at kunne vurdere virksomhedens styrker og svagheder i en markedsføringsmæssig kontekst.

Kernestof:
Kapitel 2 i Marketing – en grundbog i afsætning (Systime). Dækker kernestoffet "Den interne situation", herunder værdikæder, forretningsmodeller.
Supplerende stof: Artikler om kønsforskelle i forbrugeradfærd ("Køber du ind som kvinde"), Lego og Miinto-cases, projektarbejde med Bestseller.

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, gruppearbejde, casearbejde og projektarbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Den Eksternesituation

Formål
Formålet er at give eleverne forståelse for virksomhedens makroforhold gennem analyse af omverdenen. Eleverne lærer at anvende PESTEL-modellen til at identificere muligheder og trusler i markedet.

Kernestof:
Kapitel 3 i bogen Marketing  fra Systime.
Dækker kernestoffet "Den eksterne situation" med fokus på omverdensforhold nationalt og globalt.


Arbejdsformer:
Klasseundervisning, gruppearbejde og opgaveløsning.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Konkurrenceforhold

Formål
Eleverne skal kunne analysere virksomhedens konkurrencesituation ved hjælp af modeller som konkurrencemæssige positioner og tragtmodellen. Fokus er på markedsanalyse og vurdering af konkurrencesituation.

Kernestof:
Kapitel 4 i bogen Marketing fra Systime
Dækker kernestoffet "Den eksterne situation" med fokus på konkurrence- og brancheforhold.
Supplerende stof: Bottled Water in Denmark-case, , markedsanalyse fra Passport og grafisk materiale om markedsandele.

Arbejdsformer:
Gruppearbejde, skriftligt individuelt arbejde, casearbejde og mundtlige fremlæggelser.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Konkurrence projekt 12-03-2023
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Branche

Formål:
Eleverne skal opnå indsigt i, hvordan en brancheanalyse foretages og anvendes strategisk. Fokus er på konkurrenceforhold og markedsstruktur ved hjælp af Porters Five Forces.

Kernestof:
Kapitel 5 i bogen Marketing fra Systime.
Dækker kernestoffet "Den eksterne situation" med fokus på brancheforhold og konkurrencestruktur.
Supplerende stof: Kreative rollespilsfilm med Porters Five Forces.
Arbejdsformer:
Klasseundervisning, gruppearbejde, casearbejde og kreative øvelser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Strategi, del 1


Formål
Eleverne skal opnå forståelse for strategiske analyser og virksomhedens grundlæggende strategivalg. Fokus er på mission, vision, SWOT og konkurrencestrategier.

Kernestof:
Kapitel 8 i Marketing fra Systime
Dækker kernestoffet "Strategi", herunder mission, vision, værdier, SWOT og konkurrencestrategier.
Supplerende stof: SWOT-opgaver, case om Rema 1000 og refleksionsopgaver.

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, gruppearbejde og skriftligt refleksionsarbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Segmentering B2C

Formål :
Forløbet har til formål at give eleverne kompetencer til at segmentere markedet og udvælge målgrupper. Fokus er på positionering og brug af segmenteringsmodeller.

Kernestof:
Kapitel 11 i Marketing fra Systime.
Dækker kernestoffet "Segmentering, målgruppevalg og positionering".
Supplerende stof: Film: "Kender du typen?", podcast med Audi’s CMO, Geomatic/Conzoom og Minerva-modellen.

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, gruppearbejde, medieanalyse og præsentationer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Marketingmix

Formål
Eleverne skal opnå viden om og kunne anvende marketingmixets fire P’er. Fokus er på produktudvikling, prisstrategi, distribution og promotion i praksis.

Kernestof:
Kapitel 14, 15, 16, 18, 20 og 22 i Marketing fra Systime.
Dækker kernestoffet "Marketingmix".
Supplerende stof: Cases om Matas, Innocent Drinks, Thisted Bryghus og Ben & Jerry’s, samt artikler om influencer marketing og oplevelsesøkonomi.

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, casearbejde, gruppearbejde, mundtlige fremlæggelser og praktiske øvelser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Strategi, del 2

Formål
Eleverne arbejder med avancerede strategier som vækst-, portefølje- og digital strategi. Forløbet styrker evnen til at forbinde flere IT værktøjer hensigtsmæssigt til læring.

Kernestof:
Kapitel 10 i Marketing – en grundbog i afsætning. Dækker kernestoffet "Strategi".
Supplerende stof: Øvelser med ChatGPT og GAI, quizzer, eksamensopgaver fra Arla og Lego.

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, digitale øvelser og gruppearbejde.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Forløb#12: Vordingborg Køkken

Formål:
Forløbet har til formål at repetere centrale modeller og begreber i en virkelighedsnær kontekst. Eleverne arbejder med strategiske analyser i praksis.

Kernestof:
Tværgående gentagelse af kernestof inden for interne og eksterne situation, strategi, segmentering og marketingmix.
Supplerende stof: Virksomhedsbesøg, elevfundet artikler og præsentationsøvelser med refleksion.

Arbejdsformer:
projektarbejde og præsentationer
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 B2B markedet


Formål
Eleverne skal opnå forståelse for virksomheders købsadfærd på producentmarkedet, samt segmentering.

Kernestof:
Kapitel 7 og 13 i Marketing – en grundbog i afsætning. Dækker kernestoffet "Købsadfærd og segmentering på producentmarkedet".
Supplerende stof: Artikler, film og caseopgaver, herunder niveau inddelte artikler.

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, film, gruppearbejde og skriftligt arbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Internationalisering

Formål
Eleverne skal lære at analysere eksportmuligheder, eksportberedskab og vælge markeder. Fokus er på virksomhedens globale strategi og kulturforståelse.

Kernestof:
Kapitel 9 i Marketing – en grundbog i afsætning.
Dækker kernestoffet "Internationalisering".
Supplerende stof: Case om Lakrids by Bülow.

Arbejdsformer:
Klasseundervisning, skriftligt arbejde og casebaseret gruppearbejde.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Marketingmix i internationalt perspektiv

Formål
Eleverne skal vurdere om marketingmixet skal tilpasses eller standardiseres på udenlandske markeder. Fokus på global pris, produkt, distribution og promotion.

Kernestof:
Kapitel 17, 19, 21, 23 og 24 i Marketing fra systime. Dækker kernestoffet "Marketingmix og segmentering" i internationalt perspektiv.
Supplerende stof: Cases: Barberklingen, A.C. Perchs Thehandel og projekt og besøg om Møns Bryghus.
Film om Neuromarketing.

Arbejdsformer:
Klasseundervisning gruppearbejde, film, projektarbejde og mundtlige fremlæggelser.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 52 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Marketingplan - Projektforløb

Formål
Formålet er at anvende den samlede viden faget til udvikling af en konkret marketingplan for en virksomhed.

Kernestof:
Kapitel 25 i bogen Marketing fra Systime
Dækker hele kernestoffet med fokus på "Marketingplan – national og global".
Supplerende stof: Case om B&O, Euromonitor, præsentationsmateriale og dataindsamling.

Arbejdsformer:
Projektarbejde, selvstændigt arbejde, gruppearbejde og research.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Eksamensprojektet

Formål
Eleverne arbejder målrettet frem mod den mundtlige eksamen ved at fordybe sig i en eksamenscase og træne formidling og perspektivering.

Kernestof:
Dækker hele kernestoffet bredt og forbereder til eksamen.

Supplerende stof: Eksamenscase fra Ditur.dk, bilagsmateriale, Euromonitor.

Arbejdsformer:
Projektarbejde, vejledning, eksamenstræning og refleksion.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer