Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - Odense Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Nat. grundf. -
|
|
Lærer(e)
|
Jon Gaarsmand, Kit Bjerregaard Nielsen
|
|
Hold
|
2025 nv/g3 (g3 nv bi, g3 nv1 ke, g3 nv2 fy)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Hvordan påvirker saltvand liv?
Formål
Vand er vigtigt for alt liv på jorden. Derfor er livet i vand, tilpasninger til saltvand og vand som opløsningsmiddel temaet for dette forløb
Indhold
Biologi
I biologi undersøger vi spørgsmålene: Hvordan er livet påvirket af salt, og hvorfor er det vigtig for mange levende organismer? Hvordan påvirker saltvand den levende celle?
Eksperimenter i biologiforløbet
- Saltsmagning
- Osmose
- Hjemmeforsøg
Der skrives journal over forsøgene.
Kemi
I kemidelen fokuserer vi på den eksperimentelle arbejdsmetode. Heri indgår hvordan man udfører og planlægger eksperimentelt arbejde, relevant anvendelse af laboratorieudstyr samt oprydning og rengøring.
Der arbejdes med at læse, forstå og udføre et forsøg ud fra en vejledning samt forsøg hvor eleven selv skal planlægge og udføre et forsøg. Den naturvidenskabelige arbejdsmetode benyttes til dette.
Der arbejdes med forskellige former for efterbehandling. Blandt andet vil der blive benyttet lineær regression. I forbindelse med forståelse og tolkning af data vil der blive omtalt fejlkilder og usikkerheder. Forskellen på kvantitative og kvalitative data vil blive diskuteret
Det eksperimentelle arbejde afsluttes ved udarbejdelse af laboratoriejournaler.
Eksperimenter i kemiforløbet:
- Måleøvelse
- Reaktion mellem natron og eddike
- Sand, salt og vand
- Fortynding og farve
Metode
I forløbet vil der blive undervist på flere forskellige måder, tavleundervisning, par- og gruppearbejde og en stor grad af eksperimentelt arbejde.
Materiale
Litteratur
Hvordan påvirker saltvand liv - kompendie 1 i biologi
Appendiks - v5 side 1-20
Øvelsesvejledninger
Journal 1 biologi - Saltsmagning
Journal 2 biologi - Osmoseforsøg med planter
Journal 1 kemi - Måleøvelse
Journal 2 kemi - Reaktion mellem natron og eddike
Journal 3 kemi - Sand, salt og vand
Journal 4 kemi - Fortynding
Evaluering
Rettede journaler
En journal i hvert fag vil blive gennemgået fælles i klassen.
En journal i hvert fag bliver rettet af læren i det pågældende fag.
Evaluering af undervisningen
En gang i hvert fag og forløb bliver undervisningen evalueret - læreren vælger den evalueringsform som man mener giver mest mening.
Den afsluttende prøve
I slutningen af begge NV-forløb er der en mundtlig prøve, som tager udgangspunkt i alle de journaler som eleven har fået undervisning i. Eleven udvælger to forsøg som bliver fremlægt til prøven, hvorefter lærerne vil stille spørgsmål til forsøget og evt. de andre forsøg.
Prøven afsluttes med en karakter.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Hvad sker der når man løber?
Formålet
Formålet med forløbet er at undersøge hvordan kroppen tilpasses til løbetræning (teoretisk), hvordan kroppen virker når den løber (energiomdannelse, forbrænding) og hvordan forskellige biologiske faktorer påvirker løb (åndedræt, kredsløb og muskler).
Formålet med de biologiske undersøgelser er, at du skal blive i stand til at vurdere, hvordan løb påvirker din krop gennem naturvidenskabelige undersøgelser.
Formålet med de fysiske undersøgelser er, at beskrive energiomdannelse i kroppen gennem naturvidenskabelige undersøgelser af energiomdannelser.
Indhold
I biologiundervisningen vil vi se på, hvordan kroppen fysiologisk tilpasses til løbetræning. Vi vil komme ind på, hvordan træning påvirker åndedræt og kredsløb. Vi vil også kigge på, hvorfor det ikke er hensigtsmæssig at anvende bloddoping for at forbedre sine sportslige præstationer.
I forbindelse med fysikdelen af forløbet, har eleverne stiftet bekendtskab med termisk energi, effekt og kemisk energi ved en forbrænding. Disse begreber er blevet anvendt og undersøgt gennem eksperimenter med opvarmning af vand ved varmeafgivelse fra kroppen og ved en omdannelse af kemisk energi under forbrænding af peanuts.
Metode
I forløber vil der blive undervist på flere forskellige måder, tavleundervisning, par- og gruppearbejde og en stor grad af eksperimentelt arbejde.
Materialer
Litteratur
Kompedium: "Hvad sker der når man løber?" Side 1-32
Appendiks - v5 side 1-20
Øvelsesvejledninger
Journal 6 - Varmeafgivelse fra en hånd (findes i kompendiet)
Journal 7 - Energiindholdet i peanut (findes i kompendiet)
Journal 7 - Lungefunktion
Journal 8 - Hæmatokrit
Evaluering
Rettede journaler
En journal i hvert fag vil blive gennemgået fælles i klassen.
En journal i hvert fag bliver rettet af læren i det pågældende fag.
Evaluering af undervisningen
En gang i hvert fag og forløb bliver undervisningen evalueret - læreren vælger den evalueringsform som man mener giver mest mening.
Den afsluttende prøve
I slutningen af begge NV-forløb er der en mundtlig prøve, som tager udgangspunkt i alle de journaler som eleven har fået undervisning i. Eleven udvælger et forsøg som bliver fremlægt til prøven, hvorefter lærerne vil stille spørgsmål til forsøget og evt. de andre forsøg.
Prøven afsluttes med en karakter.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1600/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75798220248",
"T": "/lectio/1600/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75798220248",
"H": "/lectio/1600/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d75798220248"
}