Holdet 2022 d25DA - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Alssundgymnasiet Sønderborg
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Kate Fuchs Andersen, Mads Pedersen, Michael Jesper Børlum Lillquist
Hold 2022 d25DA (d25DA, d25DA, d25DA, d25DA terminsprøve)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Tidlig nordisk litteratur.
Titel 2 Nyhedsformidling og fortællende journalistik
Titel 3 Træer i litteraturen
Titel 4 Karen Blixen,  kunst og fortælleteknik
Titel 5 Retorik
Titel 6 Noveller
Titel 7 Sport og identitet
Titel 8 En stemme til de andre
Titel 9 Skriftlighed
Titel 10 Holberg og oplysningstiden
Titel 11 De moderne gennembrud
Titel 12 Romantik, romantisme og poetisk realisme
Titel 13 Reaslims e- modernisme. (Opgives ikke).

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Tidlig nordisk litteratur.

Formål:
Eleverne introduceres til sagaen og myten som genre.

Kernestof:

Uddrag af Laksdølasaga. Fra: Litteraturhistorien på langs og på tværs af Barbara Kjær-Hansen. Systime.dk


Supplerende stof.

Syndefaldsmyten. Fra: https://www.bibelselskabet.dk/brugbibelen/bibelenonline/1_Mos/3

Vikings. Afsnit 1 sæson 1. Hvad har vi af litteratur fra samtiden. 2013.
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Nyhedsartikel 09-12-2022
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Nyhedsformidling og fortællende journalistik

Formål:
Eleverne stifter bekendtskab med avisernes genrer og særkende. Desuden arbejdes der med den fortællende journalistik og dennes kendetegn.

Kernestof:

Signalement af Ekstra Bladet, Kristeligt Dagblad, Berlingske Tidende og Politiken.

Den journalistiske fortælling af Søren Boyjd Skjold. Dansklærerforeningens Forlag, 2015. Kap. 1-

Bruderov af Hanne Mølby Henriksen. Fra: Den journalistiske fortælling af Søren Boyjd Skjold. Dansklærerforeningens Forlag, 2015.

På flugt fra Ukraine side om side med kampvogne, luftalarmer og eksplosioner. Fra: https://www.information.dk/udland/2022/03/paa-flugt-ukraine-side-side-kampvogne-luftalarmer-eksplosioner?fbclid=IwAR15FAmsjT4YrE3foKfdn1EQ02Hlfmt0_A1UOZYecI84tJRu7kvl8Ay--A

Reportage fra flygtningelejr. Jeg vil allerhelst bare hjem. Fra: https://www.dr.dk/nyheder/udland/reportage-fra-flygtningelejr-jeg-vil-allerhelst-bare-hjem


Supplerende stof:

Minervamodellen. Fra: https://re-ad.dk/minerva-modellen/




Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Magasin 15-09-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Træer i litteraturen

Formål:
Eleverne bevidstgøres om træer i litteraturen med fokus på træers symbolik og fascinationskraft i dansk lyrik (med en enkelt afstikker i form af et eventyr) med udgangspunkt i 1800-tallets romantiske naturfilosofi og op til nyere tid, hvor træer anskues ud fra et økokritisk og naturvidenskabeligt perspektiv. I forløbet undersøges det, hvordan digte fremstiller interaktionen med naturen, og det kan måske starte en refleksion over, hvordan lyrik og litteratur generelt kan præge vores selvforståelse og oplevelse af os selv i forhold til naturen og omverdenen. Måske kan den gamle og den nye form for naturromantik, som giver sig til udtryk i kunst og digtning, hjælpe os gennem klimakrisen?


Kernestof:

N.F.S Grundtvig: ”Gunderslev Skov” 1808 Fra: https://www.xn--grundtvigsvrker-7lb.dk/pdf/1808_88_txt.pdf

H.C. Andersen: ”Det gamle Egetræs sidste Drøm”: https://www.andersenstories.com/da/andersen_fortaellinger/det_gamle_egetraes_sidste_drom

H.C. Andersen: I Danmark er jeg født. Fra: https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/h-i/i-danmark-er-jeg-foedt

Adam Oehlenschläger: Der er et yndigt land. Fra: https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/d/der-er-et-yndigt-land

Peter Wohlleben: ”Træernes hemmelige liv”. Fra: Peter Wohlleben. Forlag: Peoples pres. 2016

Dina Charlotte Damgaard Bodé: ”Træportræt”. Fra. Dina Charlotte Damgaard Bodé: Hus så blød. Forlaget Korridor, 2022.

Andkjær Olsen, Ursula: ”Skønheden hænger på træerne” (uddrag), 2017 & Benny Andersen: ”Kærligheden”, 1964.


Supplerende stof:

Fibiger, Johannes: Litteraturens Veje. Systime.2010. S. 137 - 140 om romantikken.

1800-tallet på vrangen. Guld, hor og romantik. https://www.dr.dk/studie/historie/1800-tallet-pa-vrangen

Pocahonta: Vindens farver. Fra: https://www.youtube.com/watch?v=BEedBuld76E
Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Reflekterende artikel 13-11-2023
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Karen Blixen, kunst og fortælleteknik

Formål:
Eleverne er blevet introduceret til Karens Blixens skrivestil og liv. Under dette forløb er der desuden lagt vægt på på den nykritiske og den biografiske metode. Dvs. hvordan kan Babettes gæstebud læses via to forskellige metoder. Desuden vægtes Blixens holdning til kunstens rolle i livet.  


Kernestof:
Babettes Gæstebud af Karen Blixen. Gyldendal, 2018.
Uddrag af "Mit Afrika", hvor Meryl Streep vises som storyteller.  Af Sydney Pollack. 1986.

Supplerende stof:
https://www.youtube.com/watch?v=DyzjhsLghIg
https://www.youtube.com/watch?v=WQ2oNQ_MRng
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Retorik

Formål:
Eleverne introduceres til, hvordan retorik spiller en rolle.

Kernestof:

Kronprins Frederiks tale ved gallatafel i anledning af  Dronning Margrethes 50 års regeringsjubilæum.
https://www.dansketaler.dk/tale/h-k-h-kronprins-frederiks-tale-ved-gallataffel-i-anledning-af-h-m-dronningens-50-aars-regeringsjubilaeum-2022


Supplerende stof:

Lærerhandout om retorik.
Lærerhandout om stilistiske virkemidler.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Noveller

Forløb:
Novellegenrens kendetegn introduceres og der trænes tekstanalyse. Især brugen af fortælleren. Midt i forløbet deltager holdet i en workshop om medier og vores forhold til dem. Eleverne udarbejder selv et nyhedsindslag. Dette arbejde ledes af Constructive Institute fra Aarhus Universitet.

Kernestof:

Uddrag af Francis Ford Coppolas: "Bram Stoker's Dracula", 1992 (film)

Pär Lagerkvist: "Far og jeg". Fra: Bedste fortællinger. Forlag Fischer: 1946.

Charlotte Weitze: "Villy". Fra: Bjergtaget: Noveller. Dansklærerforeningens Forlag, 1999.

Naja Marie Aidt: "Bulbjerg". Fra: Begreb om dansk. Litteratur, sprog og medier af Birgitte Darger.  Dansklærerforeningens Forlag, 2009.


Supplerende stof:

Dansksiderne.dk "om novellen": https://dansksiderne.dk/index.php?id=3479

Interview med Naja Marie Aidt om novellesamlingen: "Bavian", DR2 2006, på: https://www.youtube.com/watch?v=ghTkpaB6pyQ
- Uddrag af Joel Schumacher: "Falling Down", 1993
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Sport og identitet

Formål:
Idrætsklassen her introduceres til, hvordan sport og identitet kommer til udtryk i forskellige genrer. Der er her særligt lagt vægt på fascinationen af sport og teambuilding.

Kernestof:

Reklamevideo med Zlatan for Volvo: https://www.youtube.com/watch?v=cbvdzQ7uVPcPc,st

Klaus Rifbjerg: Håndbold. Litteraturportalen,  1956.

All the way: Teambuilding med BS. In: https://www.youtube.com/watch?v=cEmxds2i9Lw

Supplerende stof:
Re-Sepp-Ten. https://genius.com/Landsholdet-re-sepp-ten-lyrics
https://www.youtube.com/watch?v=EVvFgLIBiAo
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 En stemme til de andre

Formål:
Eleverne konfronteres med de stemmer i samfundet, som oftest er overset. Dem, som forfatterne på forskellig vis, giver en stemme.


Kernestof:

Niels Hav: En bristefærdig. Fra: Den iranske sommer, Gyldendal, 1990

Herman Bang: Den sidste balkjole. Fra: https://dansksiderne.dk/index.php?id=7289

The Minds of 99: Til Dem. In: https://genius.com/The-minds-of-99-til-dem-lyrics og https://www.youtube.com/watch?v=2tcPV2jJGDI (en stemme til de mange, der er ensomme sensitive etc.) Lyrik

Yahya Hassan: Yahya Hassan. Gyldendal, 2013.
Alberte Vinding: Kastevind. Rosinante, 2018.

Indefra med Anders Agger: Syg ungdom. 3. episode. Fra: https://www.dr.dk/drtv/se/indefra-med-anders-agger-_-syg-ungdom_-aandenoed_445920


Supplerende stof:

Mick Øgendahl og de store forfattere. Uddrag af afsnittet om Michael
Strunge i forbindelse med værklæsningen af Yahya Hassan. Fra: https://www.dr.dk/skole/michael-strunge

Om impressionisme i Litteraturhistorien - på langs og på tværs. Systime.
Lærerdokument om impressionisme.

Black Swan. Film af Darren Aronofsky. 2011.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 Holberg og oplysningstiden

Formål:
Eleverne introduceres til oplysningstiden, Holberg og Kvindesynet hos Holberg.

Kernestof:

Ludvig Holberg: Erasmus Montanus. Gyldendal, 2016.
Klip af Jeppe på Bjerget, hvor Nille slår Jeppe med Mester Erik. Film. 1981


Supplerende stof:

Nikolai Arcel: En kongelig affære. Nordisk film, 2012.

Arbejde med oplysningstidens filosoffer: Voltaire, Montesquieu, Immanuel Kant, Adam Smith og John Locke.
Lærerark med Ludvig Holberg og Rousseaus  kvindesyn under oplysningstiden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 De moderne gennembrud

Formål:
Under dette forløb har vi beskæftiget os med perioden 1870 - 1914 og følgende gennembrud:
- Det naturvidenskabelige gennembrud
- Det politiske og sociale gennembrud
- Det urbane gennembrud
- Det kønspolitiske gennembrud


Kernestof:
De moderne gennembrud af Jacobsen og Paludan. Systime, 2011. S. 7 - 19.

Herman Bang: Irene Holm. In: Madsen, Egon Nyrup et al: Dansk historie og litteratur. Systime, 2010.

Johannes V. Jensen: Cecil. In: Brodersen, Chr. N. et al.: Litteraturudvalg bd. 3. Gyldendal, 1979.


Supplerende stof:

Jeppe Aakjær: Jens Vejmand. In: https://www.youtube.com/watch?v=6-lC49ImqnA

https://www.youtube.com/watch?v=6-lC49ImqnA

https://www.youtube.com/watch?v=BqHK5gUqzus
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Romantik, romantisme og poetisk realisme

Formål:
Eleverne møder baggrunden for at skrive, som de gjorde under nationalromantikken og universalromantikken. Desuden bliver de opmærksom på, hvordan overgangen var til romantismen og poetiske realisme. Herunder overgangen til De moderne gennembrud.

Kernestof:

Adam Oehlenschläger: Det er et yndigt land. Fra: https://hojskolesangbogen.dk/om-sangbogen/historier-om-sangene/d/der-er-et-yndigt-land

H.C. Andersen: Klokken. Fra: https://www.andersenstories.com/da/andersen_fortaellinger/klokken

Emil Aarestrup: Paa sneen. Fra: https://kalliope.org/da/text/aarestrup1838b14

Steen Steensen Blicher: Sildig opvaagnen. Fra: Mesterfortællinger – Blichers noveller som værklæsning af Mette Moltesen og Dorrit Færk Møller.  Dansklærerforeningens forlag. 2020.


Supplerende stof:

Filmen Goethe. Philipp Stölzl. 2010.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Reaslims e- modernisme. (Opgives ikke).

Forløb:
Eleverne introduceres kort til modernismen fra 18880 til i dag. Af hensyn til tiden blev dette ikke uddybet.

Kernestoffet:
Edith Södergran: Vierge Moderne.
Michael Strunge: Det blomstrende slagsmål.

Supplerende stof.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer