Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Deutsches Gymnasium für Nordschleswig
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2023 da/ a (1a da, 2a da, 3a da)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Litteraturhistorisk oversigtsforløb
Formål: At skabe et sammenhængende overblik over litteraturhistorien med særligt fokus på litteraturhistoriens dialektik og kendetegn for perioderne fra sagatiden til det folkelige gennembrud.
Kernetekster:
Ravnkel Frøjsgodes saga (uddrag, kap 1- 6)
Njalds saga, Branden (uddrag)
Ebbe Skammelsen
Harpens Kraft
Kong Lindorm
Rosens Navn (Film)
Hver har sin Skæbne (strofe 1-3), Kingo
Jeppe på Bjerget, 1723 (uddrag, Akt 2, scen. 1, scen.2, epilog)
Indvielsen, 1804, Schack von Staffeldt
Niels Lyhne, uddrag 1880, I.P. Jacobsen
Lønningsdag, 1906, Martin Andersen Nexø
Supplerende litteratur:
Den lille litteraturdk: Vikingetid og middelalder, Renæssance og oplysningstid (s. 25-28, 33-38), Romantik (s. 47-50), Omkring det moderne gennembrud (s. 69-72, 79-80)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Saga
|
17-12-2023
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
42 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - Litteraturhistorisk oversigt
- Læse
- Søge information
- Skrive - Mindre skriftlige opgaver
- Almene (tværfaglige)
- Overskue og strukturere - Mindmap over perioderne
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Forberedelse til DaGeDeu
Forløbet er optaktsforløb til DaGeDeu-opgaven med fokus på filmanalyse. Begreber: Berettermodellen, tre-parts-modellen, perspektiver, billedbeskæring, klipning, lyd, lyd.
Fakta/ fiktionskoder, dokumentartyper
Kernestof:
Dronning Magrete den Første, Film
En kongelig affære, Film
Kongehuset, Dokumentarfilm
Supplerende litteratur:
Håndborg til Dansk: Spillefilm, Dokumentarfilm, Filmiske virkemidler (systime,dk)
Dokumentaren i undervisningen: Dokumentar typer.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - Filmanalyse
- Diskutere
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
3
|
Taler og terror
Indlæring af begreber samt analyse af taler.
Talegenrerne (politisk tale, lejlighedstale, informerende tale), appelformerne, det retoriske pentagram, stilistiske figurer, billedskabende sprog og billedsprog.
Kernestof:
Bush tale til nationen, 9/11
Poul Nyrup Rasmussen, SID kongressen, 13.9.2001
Supplerende stof.
Fra "Perspektiver i Dansk, Grundborg": Taler i en terrortid: s. 112-119, Paris under angreb(stilistiske figurer): s. 121-122, (billedskabende sprog, billedsprog): s. 126-130
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Diskutere
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Internet
- Konferencesystem
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
4
|
Journalistik/ Nyheder
Dette forløb lægger op til arbejdet med Herman Bangs reportagejournalistik i forløbet "Det moderne gennembrud."
Forløbet er ikke afsluttet, idet tanken er, 2. del (fortællende journalistik)
Centrale begreber: avistyper, samfundsområder, nyhedstrekanten, nyhedskriterier, layout elementer, avisens genrer, sociale medier
Kernestof:
Håndbog til Dansk: Avisjournalistik 5.1: (Avisen: Nyhedsjounalistisk, meningsjournalistik)
Dansk på ny: Opinonstekster (meningsjounalistik), brugstekster, nyhedstekster, sociale medier.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Argumenterende artikel, Øvelse 1
|
11-09-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - Arbejde med aviser
- Diskutere
- Formidling
- Personlige
- Kreativitet - Forslag til andre mulige layout
- IT
- Tekstbehandling
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
5
|
Renæssance
Eleverne har tilegnet sig viden om renæssancen og dens litteratur og trukket paralleler til det nutidige samfund.
Luther: Den lille Katekismus (uddrag)
Vor Gud han er så fast en borg
Peder Palladius: En formaning til folket om at sætte deres børn til skole
Leonora Christina: Jammersminde (uddrag)
Tycho Brahe: Danmark, hvad har jeg forbrudt (uddrag), 1597
Suppl. stof:
Litteraturhistorien på langs og på tværs: Renæssance
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Ergebnis der Dänischstunde
|
24-09-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Barok
Formål: Kendskab til perioden, herunder dualisme, Planton, vanitastanken og motiver.
Kernestof:
T. Kingo: Ked ad verden, kær ad himlen (remedieret)
Gæt et ønske
Vanitas (tanken i litt, kunst og filosofi)
Eleverne har selv fundet vanitas stilleben og præsenteres billedet og symbolerne heri.
Versaille (arkitektur)
Kreativt: Eleverne har lavet en kollage, der fremstiller vanitastanken på en nutidig måde.
Supplerende stof:
Litteraturhistorien - på langs og på tværs: Barokken
Afsnit fra: Historien om Danmark.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Fremstillingen af køn i reklamer
|
25-10-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Skrive
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Personlige
- Kreativitet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
7
|
Skriftlig dansk
Supplerende stof til udarbejdelse af den debatterende og den analyserende artikel.
Kernestof
Fra: Skriftlig eksamen i dansk, Gyldendal:
- Den debatterende artikel (s.35-44)
- Den analyserende artikel (s. 19-34)
Tilladt hjælpemiddel til skriftlig eksamen: googledocs: https://docs.google.com/ (udelukkende som stavekontrol)
Derudover adgang til systime.dk (online)
Studie-net: Materialet skal være downloaded i appen. Eksamens-modus påkrævet.
Fra: Eksamengenrerne dansk STX:
- Den reflekterende artikel
Derudover egne materialer. Huskeliste, opbygning/ struktur, nøglesætninger.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Husk at tage udeblade, aviser, tilbudsaviser osv med, så vi kan arbejde med vores Vanitas-motiver.
-
Erasmus Montanus
-
Erasmus Montanus.pdf
-
Oplysningstidens genrer | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
4.10 Argumentation | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier - Vi repeterer i timen.
-
Medbring KANON 1
-
Livssyn | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Periodenoter: Oplysningstiden | Litteraturportalen
-
Medbring Kanon 1
-
Opgavesæt 1 | Skriftlig eksamen i dansk
-
Den analyserende artikel | Skriftlig eksamen i dansk
-
5.4 Spillefilm | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
-
3.7 Litterære metoder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
-
Filmiske virkemidler | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
-
Min mor siger, Stine Pilgaard OCR.pdf
-
Kald mig ikke en af de perfekte piger, Sofie Nellemann Kryger OCR.pdf
-
SRA Tage 2a Programm.pdf
-
Begynder A Les jeunes J'en ai assez.pdf
-
Comment la jeunesse pense le monde.pdf
-
Essentiel_Jeune_Alcool.pdf
-
Le tabagisme chez les jeunes en France.pdf
-
Deckblatt SRA 2025.docx
-
Problemformulierung SRA 2025.docx
-
Informationen mündliche Prüfung SRA.pdf
-
Abstract.pdf
-
Gliederung.pdf
-
Formalitäten und inhaltliche Aspekte.pdf
-
kurzer Leitfaden Harvard 2022_.pdf
-
SRA2025 Aufgabenstellung.pdf
-
10. Medieanalyse af nyhedsjournalistik og fortællende nyhedsjournalistik | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
-
Medbring Kanon 1.
-
Universalromantik: Adam Oehlenschläger og H.C. Andersen | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Adam Oehlenschläger: Morgen-Vandring | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Afsnit
-
Den religiøse digtning og N.F.S. Grundtvig | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Sitzordnung bis Osterferien
-
Eksamenssæt 2 | Eksamensgenrerne dansk stx
-
N.F.S. Grundtvig: Danmarks Trøst | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Steen Steensen Blicher
-
Sildig opvågnen (1828) | Litteraturportalen
-
Biedermeier og poetisk realisme | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Klokken, tekst og opgaver OCR.pdf
-
Det uhyggelige i Glasskabet OCR.pdf
-
Den lille Karen, pdf OCR.pdf
-
FruMarieGrubbe OCR.pdf
-
Skrivestil og sprog | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Nyt Kompendie, Moderne Gennembrud OCR.pdf
-
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Spørgsmål til Brandes og det moderne gennembrud.odt
-
Login på mitcfu.dk
-
Læs: s. 98-100 i Kanon 2: af forordet til 2. udgaven af Stuart Mills "Kvindernes underkuelse", af Georg Brandes. Vær opmærksom på, at der Brandes, der skriver forordet til Mills bog. - Hvilke pointer, trækker Georg Brandes frem? (Find 3- 5). Herefter
-
Avisjournalistikkens udvikling OCR.pdf
-
Et svin i Berlin OCR.pdf
-
Læs: Lighuset, s. 153-155 lige under midt. Hvor sanses der? Hvor selviscenesætter journalisten sig selv som skribent?
-
Dramaet i det moderne gennembrud (1870-90) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Miss Julie
-
Schopenhauer og Nietzsche, fra De europæiske ideers historie, Gyldendal OCR.pdf
-
Greta
-
Om medieanalyse og dokumentarfilm .docx
-
Filmiske virkemidler - opslagsværk (1) (2).pdf
-
DRTV - De unge grønlændere
-
DRTV - PETs livvagter: Højrisiko i Ukraine
-
DRTV - Dig, mig og jalousi: Jalousien flytter ind
-
Fra Dokumentaren i undervisningen OCR.pdf
-
på_memphis_station__jvj_ OCR.pdf
-
Marinetti, Filippo Tommaso: Futurismens Manifest (uddrag, 1909) | Litteraturens huse
-
Digtet Jens Vejmand af Jeppe Aakjær.docx
-
Efterkrigstid og eksistentialisme fra Litt. håndbogen OCR.pdf
-
Høstgildet, Martin A. Hansen OCR.pdf
-
Patienten, Seeberg OCR.pdf
-
Eksitentialisme, indføring OCR.pdf
-
10. Novelle | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
I skal som aftalt inden ferien have læst Høstgildet færdigt. Helt færdigt.
-
Det sjælelige gennembrud – symbolisterne | Litteraturens genveje
-
Sophus Claussen
-
Storbymodernisme og postmodernisme (1980-1990) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Strunge og SUT OCR.pdf
-
DRTV - Bøger, der gør en forskel: Michael Strunge
-
Michael Strunge: Natmaskinen | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Minimalisme og modernistisk lyrik (1990-2000) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Helle Helle: Film | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Sonnergaard OCR.pdf
-
Naja Marie Aidt - interview OCR.pdf
-
Som_englene_flyver_af_Naja_Marie_Aidt OCR.pdf
-
Som englene flyver - spm.docx
-
8. 2000-2020: Eksperimenterende realisme | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Tendenser i nyere dansk litteratur, Anne-Marie Mai, SDU
-
Find Holger Danske OCR.pdf
-
Find Holger danske - grupper.odt
-
Yahya Hassan: YAHYA HASSAN (2013) | De seneste fem års litteratur
-
Leonora Christina Skov: Den, der lever stille | De seneste fem års litteratur
-
Glenn Bech: Farskibet | De seneste fem års litteratur
-
Thomas Korsgaard: Fuldstændig famlieløs! – Det næste kapitel – Podcast
-
Et langsomt mord | 1:6 - Kan man høre rørene op gennem bygningen? | Lyt som podcast | DR LYD
-
PODCAST | Podcast
-
Guldhornene - Third Ear Podcast
-
Vanvittig verdenshistorie
-
Karoline, Journal 5305
-
Bakspejl | Revselsesretten | Lyt som podcast | DR LYD
-
Lav en mini-analyse af "Bakspejlet".
-
027 - I Et Forhold Med
-
Medieanalyse af podcastdokumentar.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
231 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - Arbejde med de skriftlige eksamens genrer.
- Læse
- Skrive
- Diskutere
- Formidling - Skriftlig formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner - Tekstarbejde
- IT
- Tekstbehandling
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
8
|
Oplysningstiden og argumentation
Klassen har arbejdet med oplysningstiden, dens tanker og dens genrer. Ifm. Holbergs epistler og "Erasmus Montanus" har klassen tilmed arbejdet med argumentation , herunder Toulmins grundmodel samt udvidede model og argumenttyper.
Kernestof:
- Rousseau
- Voltaire
- Kant
H.A. Brorson: Her vil ties.
L. Holberg: Epistler: 89, 303
Erasmus Montanus (værk)
Historien om Danmark, Enevælde og oplysningstid (S.1, E.7) - dokumentarfilm
Supplerende stof:
Litteraturen på kryds og tværs. Kapitel om oplysningstiden. (systime.dk)
Kapitlet "Argumentation" fra Håndbog til dansk, s. 157-167.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Oplysningstidens genrer | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
4.10 Argumentation | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier - Vi repeterer i timen.
-
Medbring KANON 1
-
Livssyn | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Periodenoter: Oplysningstiden | Litteraturportalen
-
Medbring Kanon 1
-
Opgavesæt 1 | Skriftlig eksamen i dansk
-
Den analyserende artikel | Skriftlig eksamen i dansk
-
5.4 Spillefilm | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
-
3.7 Litterære metoder | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
-
Filmiske virkemidler | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
-
Min mor siger, Stine Pilgaard OCR.pdf
-
Kald mig ikke en af de perfekte piger, Sofie Nellemann Kryger OCR.pdf
-
SRA Tage 2a Programm.pdf
-
Begynder A Les jeunes J'en ai assez.pdf
-
Comment la jeunesse pense le monde.pdf
-
Essentiel_Jeune_Alcool.pdf
-
Le tabagisme chez les jeunes en France.pdf
-
Deckblatt SRA 2025.docx
-
Problemformulierung SRA 2025.docx
-
Informationen mündliche Prüfung SRA.pdf
-
Abstract.pdf
-
Gliederung.pdf
-
Formalitäten und inhaltliche Aspekte.pdf
-
kurzer Leitfaden Harvard 2022_.pdf
-
SRA2025 Aufgabenstellung.pdf
-
10. Medieanalyse af nyhedsjournalistik og fortællende nyhedsjournalistik | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
-
Medbring Kanon 1.
-
Universalromantik: Adam Oehlenschläger og H.C. Andersen | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Adam Oehlenschläger: Morgen-Vandring | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Afsnit
-
Den religiøse digtning og N.F.S. Grundtvig | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Sitzordnung bis Osterferien
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Konstruktive nyheder
|
09-12-2024
|
|
Fremstillinger af barndommen- analyserende artikel
|
24-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
43 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - Litteraturhistorie
- Lytte - Notatteknik
- Læse - Læsning af periodens tekster.
- Skrive - Analyse
- Diskutere
- Selvrefleksion - Kant-citat
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
9
|
Præromantik,Romantik,nationalromantik, romantisme
Klassen har beskæftiget sig med romantikken, herunder præromantik, universalromantik, biedermeier, poetisk realisme og romantisme (det uhyggelige og dobbeltgængermotivet).
Kernestof:
Johannes Ewald: Rungsteds Lyksaligheder
Henrik Steffens: af Indledning til filosofiske forelæsninger
Staffeldt: Kunstnerlængsel
St.St. Blicher: Præludium / fra Trækfuglene
Sælsorten/ fra Trækfuglene
Sildig Opvaaning (værk)
Oehlenschläger: Der er et yndigt land, 1819
Morgenvandring, 1805
N.F.S. Grundtvig: Danmarks trøst, 1820
De levendes land, 1845
B.S. Ingemann: Selvcitationen
Glasskabet
H.C. Andersen: Klokken
Thomassine Gyllembourg: Den lille Karen
Supplerende Litteratur
Litteraturen på langs og på tværs: s. 87-89 (Overgang til 1800-tallet), Kapitlet: Romantikken (systime.dk
Galskab i litteraturen: s. 172-174: Galskab og fortælleteoriens begreb om upålidelighed, Det uhyggelige og det hjemlige.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Naturlyrik
|
12-05-2025
|
|
Indledning (mandag d. 26.5)
|
26-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
23 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte - Læreroplæg
- Læse - Tekster fra perioden
- Diskutere
- Formidling - Elevoplæg
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Ansvarlighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
|
|
Titel
10
|
Moderne gennembrud, Folkeligt gen.brud, Avisrappor
Kernestof:
Moderne Gennembrud:
G. Brandes: Hovedstrømninger i det 19de århundredes litteratur
I.P. Jacobsen: Fru Marie Gruppe (uddrag)
A. Strindberg: Frk. Julie (værk)
Bang: Ved vejen, uddrag, Kanon 2
Pontoppidan: Naadsensbrød, 1887
Lykke Per (filmværk)
Olivia Levison: Støv, 1885
Amalie Skram: uddrag af Constanze Ring, 1885
Herman Bang: Den sidste ballkjole, 1887
Folkeligt Gennembrud:
Jeppe Aakjær: Jens Vejmand
Pontoppidan: Muldskud¨
Johannes V. Jensen: Paa Memphis Station
Avisreportagen:
Herman Bang: Fra Lighuset, uddrag, Kanon 2
Morten Sabroe: Et svin i Berlin
Supplerende litteratur:
Avisreportagens udvikling (fokus på reportagen og den fortællende journalistik.)
Håndbog til dansk: Fortællende journalistik, New Journalism s. 213-215.
Litteraturen på lang og på tværs: Det moderne gennembrud, Realisme, Folkeligt Gennembrud, Naturalistisk Drama
Håndbog til dansk: Spillefilm s. 243-248, Analysemodel: Medieanalyse af spillefilm, s. 316-317
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Nyt Kompendie, Moderne Gennembrud OCR.pdf
-
Henrik Pontoppidan: Naadsensbrød | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Spørgsmål til Brandes og det moderne gennembrud.odt
-
Login på mitcfu.dk
-
Læs: s. 98-100 i Kanon 2: af forordet til 2. udgaven af Stuart Mills "Kvindernes underkuelse", af Georg Brandes. Vær opmærksom på, at der Brandes, der skriver forordet til Mills bog. - Hvilke pointer, trækker Georg Brandes frem? (Find 3- 5). Herefter
-
Avisjournalistikkens udvikling OCR.pdf
-
Et svin i Berlin OCR.pdf
-
Læs: Lighuset, s. 153-155 lige under midt. Hvor sanses der? Hvor selviscenesætter journalisten sig selv som skribent?
-
Dramaet i det moderne gennembrud (1870-90) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
-
Miss Julie
-
Schopenhauer og Nietzsche, fra De europæiske ideers historie, Gyldendal OCR.pdf
-
Greta
-
Om medieanalyse og dokumentarfilm .docx
-
Filmiske virkemidler - opslagsværk (1) (2).pdf
-
DRTV - De unge grønlændere
-
DRTV - PETs livvagter: Højrisiko i Ukraine
-
DRTV - Dig, mig og jalousi: Jalousien flytter ind
-
Fra Dokumentaren i undervisningen OCR.pdf
-
på_memphis_station__jvj_ OCR.pdf
-
Marinetti, Filippo Tommaso: Futurismens Manifest (uddrag, 1909) | Litteraturens huse
-
Digtet Jens Vejmand af Jeppe Aakjær.docx
-
Efterkrigstid og eksistentialisme fra Litt. håndbogen OCR.pdf
-
Høstgildet, Martin A. Hansen OCR.pdf
-
Patienten, Seeberg OCR.pdf
-
Eksitentialisme, indføring OCR.pdf
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Stil 1 (fra 2023)
|
04-09-2025
|
|
Dansk-dag
|
20-10-2025
|
|
Opgave 2: Fiktive fremstillinger af vrede
|
16-11-2025
|
|
Skrivedag
|
12-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
66 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Ekspressionisme og surrealisme
Kernetekster:
F. Marinetti: Futurismens Manifest
J.V. Jensen: Paa Memphis Station
E. Bønnelycke: Aarhundredet
T. Kristensen: Det blomstrende Slagsmål
J. A. Schade: På Cafe
J. A. Schade: På den lille ensomme Cafe
Supplerende litteratur:
Litt. hb.: Egen læsning om ekspressionisme
Litteraturen på langs og på tværs: s. 142-154 (Tidlig modernisme)
Picasso: Kvindeportrætter
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Personlige
- Selvstændighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
12
|
Efterkrigstid, eksistentialisme, modernisme
Kernetekster:
Ole Sarvig: Tankestille (1944) (remedieret)
Martin A. Hansen : Høstgildet (1947)
Klaus Rifbjerg: Det er blevet os pålagt (1960)
Røntgen (1960)
Peter Seeberg: Patienten (1959)
Supperende litteratur:
Litteraturhåndbogen: s. 278-290, siderne om eksistentialisme intensivt.
De europæiske ideers historie: Begrebslæsning: Absurditet, 356, 359-360
Litt. på langs og på tværs: s 161-164 (60'er modernisme/Konfrontationsmodernisme)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Læse
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
80'er lyrik
Kernetekster:
Michael Strunge: Stinkende lig i gadernes nodesystem af strammelæber (1980)
Natmaskinen
Søren Ulrik Thomsen: Levende
Supplerende litteratur:
Litteraturen på langs og på tværs: s. 173-178 (80er lyrik, Kroppen og storbyen)
Øgendahl og de store forfattere: Michael Strunge.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Diskutere
- Formidling
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvtillid
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Eksperimentelt arbejde
-
Gruppearbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
14
|
Novelleteori, 90'erne
Særligt fokus: Komposition, fortælleforhold, realisme, ydre/ indre konflikt - moderne/klassisk novelle
Kernetekster:
Jan Sonnergaard: Polterabend (1997)
Naja Marie Aidt: Som englene flyver (1993)
Helle Helle: Film (1996)
Supplerende tekster:
Fra systime,dk
Litteraturen på langs og på tværs: Det 21. årh. Eksperimenterende Realisme
Litteraturen på langs og på tværs: Noveller i 1900-tallet, Noveller fra nyeste tid
Litteraturen på langs og på tværs: Film
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige - Genrelæsning
- Læse
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
15
|
Nyeste tid
Kernestof:
Autobiografi:
Maja Lee Langvad: Find Holger Danske (2006)
Yahya Hassan: Yahya Hassan (2013), uddrag
Leonora Christina Skov: "Den, der lever stille", uddrag, (2019)
Seneste 5 år:
Glenn Bech: Farskibet (2021)
Nyt værk:
Stine Pilgaard: Meter i sekundet, værk (2020)
Meter i sekundet, film (2023)
Fortabt er jeg stadig indgår i romanen, digt og melodi.
Supplerende litteratur:
Litteraturen på langs og på tværs: Det 21. årh. Eksperimenterende Realisme 191ff.
Litteraturen på langs og på tværs: Noveller fra nyeste tid (s. 215-217), 1990érnes og 00'ernes eksperimenter med genrer, sprog og stemmer (266-268)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Diskutere
- Selvrefleksion
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Ansvarlighed
- IT
- Tekstbehandling
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Podcast
Fokus har været på podcast som lydmedie - herunder typer: storytelling og "snakkepodcast". Eleverne har øvet sig i strukturel og lydmæssig analyse.
- Mediebilliedet idag
- Mediers, herunder teksters, kommunikative betydning
Third Ear: Guldhornene
Vanvittig verdenshistorie - medieplatformen på nettet, som det nyeste afsnit.
DR Lyd: Bakspejlet (historieposcast sammenlignet med "Vanvittig verdenshistorie")
Et langsomt mord
Third Ear: I et forhold med, 1 afsnit, uddrag.
TV2: En fremmedflytter ind, 1 afsnit (remediering af "I et forhold med")
Mimi Olesen, Martin Houlind, Dorte Palle: Podcast
- Podcast særtræk og formater
- Podcast: True crime
- Podcast: Fortælleforhold
- Podcastens virkemidler
-Podcarstens dramaturgi
https://iscene.dk/2016/12/14/vi-er-ikke-ude-paa-at-genopfinde-dramaturgi-portraet-af-third-ear/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Øvelse i skriftlig eks. disposition
|
20-04-2026
|
|
Sidste stil
|
08-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
{
"S": "/lectio/162/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61217520257",
"T": "/lectio/162/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61217520257",
"H": "/lectio/162/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d61217520257"
}