Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
|
2022/23 - 2024/25
|
Institution
|
Haderslev Katedralskole
|
Fag og niveau
|
Idræt C
|
Lærer(e)
|
Nicolai Tang Sten
|
Hold
|
22-c-id (22-c-id, 22-c-id, 22-c-id)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel
1
|
Opvarmningsprogrammer
Forløbets fokus er udarbejdelse opvarmningsprogrammer i grupper ledsaget af musik.
Opgaven:
I skal udarbejde et opvarmningsprogram i grupper. Programmet skal være ledsaget af musik, og det skal fremvises for de andre på idrætsholdet. Programmet skal vare 12-20 minutter.
Afprøvning af programmet:
Hver gruppe afprøver programmet på resten af idrætsholdet. Alle i gruppen skal deltage i eget opvarmningsprogram, og alle skal nå at instruere.
Vurdering:
Fremvisningen af jeres program samt den medfølgende rapport udgør ”prøven” eller vurderingsgrundlaget for dette forløb. Helt konkret vurderes I ud fra jeres evne til at:
• Opnå færdigheder inden for musik og bevægelse. Herunder:
o kan I bevæge jer i takt til musikken?
o Passer øvelserne til musikken?
o Kan I udnytte musikkens opbygning i jeres program (takter og sekvenser i musikken)?
• Udvikle kropsbevidsthed. Herunder
o Hvor ”æstetisk” fremføres øvelserne?
• Udforme og udføre opvarmningsprogrammer. Herunder:
o Har I bygget programmet fornuftigt op?
o Hvordan er I som ”instruktører”?
• Kunne redegøre for relevant fysiologisk viden, dvs. redegøre for opvarmningens formål i jeres aflevering?
• Indgå i forskellige typer samarbejdsrelationer og opnå forståelse for såvel egne som andres roller og etiske forhold. Det handler om at få det til at fungere i gruppen, så I gør hinanden ”gode” og støtter hinanden.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
2
|
Boldbasis
Formål:
formål med forløbet er
1) At eleverne stifter bekendtskab med de forskellige boldspilsfamilier og afprøver disse.
2) At eleverne på baggrund heraf skaber deres eget boldspil i grupper. Alle i klassen (også jer selv) skal være med til at spille.
Spillet skal konstrueres ud fra spilhjulet og spiludviklingsmodellen i Yubio. Samtidig skal det give flow hos deltagerne.
Spillene afprøves med elever som instruktører og vurderes efter fælles feedback.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
3
|
Ultimate
Forløbet Ultimate er et forløb under genren boldspil. De faglige mål for forløbet er følgende:
Generelle faglige mål:
• Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter.
• opnå kropsbevidsthed.
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.
Særskilte faglige mål for forløbet:
Tekniske:
Afleveringer: Baghåndskast, forhåndskast og hammerkast
Pivotering
Gribeteknik: Brugen af "pandekage"-teknikken ved afleveringer i mellemhøjde og "pincet"-teknik ved høje og lave afleveringer.
V-cut
Opdækning (tælle højt fra 1 til 10)
Taktiske:
Positionering i angreb: Eleverne skal vise, at de forstår at bredde spillet ud og angribe det frie rum.
Nøl-spillet: At kunne tælle nøl på en discholder.
Træffe gunstige valg: Eleverne skal kunne vise spilforståelse ved at træffe gunstige valg i spilsituationer.
Regelkendskab: Eleverne skal demonstrere grundlæggende regelkendskab til ultimate spillet og til det kulturelle i spirit of the game.
Anvendelse af forskellige kommunikationsformer.
Vertikal- + horisontal stack
Teori:
Ultimates historie, regler, idé og organisering, samt Spirit of the game
Materialer:
Yubio 2022: s. 651 - 680 (ultimate historie og regler + øvelser + spirit of the game)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
4
|
Hiphop
Formålet med hiphop-forløbet er, at du skal kunne tilegne dig foreviste koreografier, og så skal du selv arbejde med at lave hiphop-koreografi. Du skal i løbet af forløbet lære nogle af de basic
moves og det udtryk, som man bruger i hiphop-dans.
HVAD SKAL JEG KUNNE?
Kropsbeherskelse, herunder:
- Koordination med både arme og ben i takt til musikken ved indlæring af nye serier
- Udtryk - ofte med bounce (let på tå, ned i knæ, ikke for rank holdning og med lidt attitude)
Kreativitet, herunder:
- Sammensætte øvede/kendte bevægelser på en ny måde i en lille koreografi
- En vis grad af freestyle/improvisation
Flow og rytme, herunder:
- Kunne bevæge dig i takt til musikken (både hele og halve taktslag, hvor sidst- nævnte vil være fx
1-og-2) og holde et flow
Specifikke serier:
Koreografi til "6 Liter" (TopGunn)
Koreografi til "Stronger" (Kanye West)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
5
|
Parkour
Parkour-forløbet er et forløb i genren nye og klassiske idrætter.
Praktisk:
I forløbet arbejder vi med jeres teknik og kropsbevidsthed og kobler teori og praktik i forhold til musklernes arbejde ved afsæt (jumps og vaults) og landing (precision jump).
Teori:
Fysiologi:
Muskelcellen og muskelarbejde (anvendelse af begreberne forspænding samt koncentrisk, excentrisk og statisk arbejde) i forhold til afsæt og landing.
Styrketræning (primært med fokus på spændstighed) i relation til parkour
Idrætshistorie og -sociologi: Historien bag parkour samt idrættens organisering i Danmark ift. parkour.
I forløbet indgår følgende bars, jumps og vaults:
- Precision jump
- Strides
- Cat leap
- Cat balance / Cat crawl
- Rullefald
- Underbar / Reverse underbar
- Sidevault
- Lazy vault
- Two-handed vault
- Step vault (safety vault)
- Speed vault
- Gate vault
Til forløbsprøven er kravet at få så mange af de indøvede momenter med som muligt, herunder
minimum 2 forskellige vaults/passager (både på redskaber og på bomme). Tilføj gerne egne bevægelser.
Bedømmelseskriterier:
- Sværhedsgrad
- Udførelse: flow, dynamik, præcision (bevægelseskvalitet)
- Kreativitet
Få lavet et kreativt flow/en rute ved brug af de redskaber vi har til rådighed i gym. salene og optag en video heraf.
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
6
|
Træningsprojekt
Træningsprojekt med fokus på kondition. Forløbet på 9 uger er indledt med et teorimodul med fokus på logbog og dokumentation.
Forløbet har været bygget op, så der blev stillet større og større krav til elevernes selvstændighed og egen planlægning, men også gav praktisk erfaring med forskellige træningsformer. Det første modul efter starttesten var lærerstyret og planlagt for klassen med fokus på forskellige typer af intervaller, mens det ugen efter kun var halvdelen af modulet, der var planlagt for dem. Her var der fokus på kombinationen af styrke- og pulstræning. De resterende uger har modulerne været brugt på selvtræning frem mod sluttesten. I alle moduler har eleverne haft pulsmåler på og har forholdt sig til pulsdata efterfølgende.
Teoretisk har der været fokus på aerob og anaerob energiomdannelse, tilpasninger ved aerob træning, superkompensation og pulszoner. Feedbacken på logbøgerne har fokuseret på mængden af træning, intensitet og varigheden af de enkelte træningspas samt progression. Der er i forløbet fokus på at eleverne kan planlægge, gennemføre og dokumentere deres træning.
Forløbet er afsluttet med en sluttest (coopertest) samt en evaluering og afrapportering af forløbet.
Pensum:
yubio (repetition)
- energidannelse, træningsformer, superkompensation
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
7
|
Pardans
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
8
|
Pickleball
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
Titel
9
|
Basketball
Basketball er et forløb med fokus på beherskelse af tekniske elementer, samt basale taktiske boldspilselementer.
I forløbet er der primært blevet spillet 3 mod 3 kampe på en kurv, hvor de tekniske færdigheder skal anvendes og spilbarhed, placeringsevne og "give and go" er centralt for det færdige spil. Der er dog også blevet spillet på helbane til tider.
Det teoretiske fokus for forløbet er spændingsregulering, samt muskler, knogler og led.
Generelle faglige mål:
• Gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner.
• Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter.
• opnå kropsbevidsthed.
• indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer.
Specifikke faglige mål:
Tekniske:
Dribling med begge hænder: eleverne skal kunne drible med begge hænder i kampsituationer. Desuden skal de kunne drible med den hånd, der er mest gunstig set i forhold til modstanderens placering.
Drible og orientere: eleverne skal i sekvenser kunne tage øjnene fra bolden, når de dribler, så de kan orientere i spilsituationen.
Skud: eleverne skal kunne demonstrere skuddet som en helkropsbevægelse, som afsluttes med høj og strakt arm (grab the cookie). Dertil skal eleverne kunne udføre Lay-up fra begge sider af kurven.
Cut-bevægelser: eleverne skal kunne blive spilbare vha. cut-bevægelser.
Afleveringer: eleverne skal kunne udføre brystaflevering, studsaflevering og aflevering over hovedet.
Finter: Eleverne skal kunne udføre "pump-fake" og "cross-step" finter.
Taktiske:
Positionering i angreb: eleverne skal vise, at de kan placere sig uden bold, så deres medspiller med bold får mere plads mand-mod-mand.
Give and go: eleverne skal kunne demonstrere "give and go" i en spilsituation.
Positionering i forsvar: eleverne skal kunne dække ud i banen, så de tvinger den angribende spiller væk fra kurven.
Træffe gunstige valg: eleverne skal kunne vise spilforståelse ved at træffe gunstige valg i spilsituationer.
Teori:
Spændingsregulering
Muskler, knogler og led
Tekster:
Yubio 2022:
564 - 567 (spændingsregulering)
53 - 58 (muskler, knogler og led)
|
Indhold
|
Kernestof:
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
Særlige fokuspunkter
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/163/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51465227200",
"T": "/lectio/163/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51465227200",
"H": "/lectio/163/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d51465227200"
}