Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Haderslev Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Historie A
|
|
Lærer(e)
|
Anders Hauberg Rasmussen, Louise Dalby, Signe Meyer Rode Nielsen, Thor Niels Fejerskov Jensen
|
|
Hold
|
23-z-HI (23-z-HI, 23-z-HI, 23-z-HI)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Romerriget
Romerriget.
Et forløb, der dækker en periode før år 500 og som strækker sig over Romerrigets eksistens fra bystater, over republik til kejserrige.
Særlige fokuspunkter:
Puniske krige, Provinser, styreformer, klientsystemet, slaveri, overgang til kejserdømme, ovegang til kristendom, diskussion af årsager til rigets undergang.
Relevante problemstillinger:
- Hvilke styreformer møder vi i Romerriget, og hvad kendetegner disse?
- Hvilken samfundsform finder vi i Romerriget (klientsystem, slaveri)?
- Hvorfor bliver republikken overtaget af Augustus' kejserdømme?
- Hvilke årsagsforklaringer er der på Romerrigets fald?
- Hvilken arv har vi fra antikken?
Antal læste sider: 60
Faglige mål:
- Redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Europas historie.
- Skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper.
- Anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analyserer historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie.
Kernestof:
- Hovedlinjer i Europas historie fra Antikken til i dag.
- Forskellige styreformer og samfundsorienteringer.
- Historiebrug og -formidling.
Materiale:
(I kompendier)
Carlsen, Jesper & Løfholm, Hanne (1987): "Slaver i Romerriget." Systime.
S. 8-27
Steg, Christian Jepsen (2015): "På sporet af Romerriget". Lindhardt og Ringhof
S. 7-33, 39-43, 49-57, 71-74.
Kilder:
"Cicero om staten"
"Den lille bog om at stille op til valg"
Taget fra Danielsen m.fl.: Fokus 1: Fra antikken til reformationen, Gyldendal 2010, s. 51-52
Augustus: Mine bedrifter (Res Gestae). Fra Jepsen: På sporet af Romerriget, L&R, 2015, s. 55-57 øverst.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Fra enevælde til Kvinders valgret (1660-1915)
Formål med fællesforløbet i dansk og historie
Formålet med forløbet er at skabe historisk overblik og sammenhæng mellem de to fag.
Desuden skal forløbet klæde eleverne på til opgaveskrivningen i de to fag i uge 16
Faglige spørgsmål vi vil søge svar på undervejs:
• Hvilke samfundsforhold gør sig gældende i perioden ca. 1660-1915?
• Hvordan påvirkes litteraturen af samfundsforholdene?
• Kan litteraturen også påvirke samfundet og måske være med til at skabe forandringer?
Der er fokus på følgende:
- Nationalisme og national identitet
- Grundloven
- Fattigvæsen
- Arbejdernes vilkår
- Kvindernes kamp for ligestilling og stemmeret.
Metode, som vi skal arbejde med:
- Historisk kildekritik (kildeanalyse)
- Danskfaglig analyse og fortolkning
- Hvordan man skriver man tværfaglige opgave i gymnasiet
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Ruslands Ret
Formål:
At undersøge forholdet mellem Ukraine og Rusland i historisk perspektiv fra Stalintiden til nutid med fokus på Putins brug af historien i sin propaganda.
Holdet har beskæftiget sig med
- Holodomor
- 2.verdenskrig (Den store fædrelandskrig) som propaganda
- Historiebrug
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Danmarks Tilblivelse
En gennemgang af Danmarks tilblivelse indtil reformationen, med særlig fokus på magtforhold og Danmarks overgang til kristendommen.
Kernstof:
- forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
- hovedlinjer i Danmarks historie
- forandringer i levevilkår, teknologi og produktion
- forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
- stats- og nationsdannelse
- nationale konflikter
- historiebrug og -formidling
- historiefaglige teorier og metoder.
Relevante problemstillinger:
• Hvem har haft magten i Danmark fra vikingetiden frem til reformationen og hvorfor? (stormænd/småkonger - én kongemagt og rigsråd, dvs. valgkongedømme)
• Hvorfor har magtfordelingen ændret sig gennem tiden, og hvordan hænger det sammen med samfundsstrukturerne (feudalisme og stændersamfund)?
- Hvorfor overgik Danmark til kristendommen og hvilken betydning fik det for samfundet og magtfordelingen?
• Hvordan kan vi perspektivere til i dag?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Kolonitidens kulturmøder
Globale forbindelser og voksende europæisk magt ca. 1500-180.
Problemstillinger til forløbet:
- Hvad kendetegnede kulturmøderne i Amerika, Afrika og Asien fra ca. 1500 til 1800?
- Hvordan gav kulturmøderne anledning til etableringen af globale handelsstrømme og af europæiske koloniriger?
- Og hvorfor blev det lige Europa, der i disse århundreder øgede sin magt rundt om på kloden?
Kernestof:
Forskellige samfundsorganiseringer
Kulturer og kulturmøder i Europa og verdens historie.
Globale konflikter og samarbejdsrelationer
Globalisering
Historiebrug og -formidling
Historiefaglige teorier og metoder
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Troelsen, Kolonitidens kulturmøder, august 2022.pdf
-
Læs kap. 5.1 i det nye kompendie. (s. 5-9)Løs opgaven under elevfeedback inden kl 15, for ikke at få fravær. Det er en individuel opgave.God arbejdstlyst
-
Se del 2
-
Våben, hvede og stål - del
-
Læs Kapitel 5.2 i kompendiet
-
I skal finde Dimonds hovedargumenter, der kommer til udtryk i dokumentaren."Hvorfor var det europæerne der erobrede Inkaerne og ikke omvendt?"
-
Guns, Germ and Steel - Afsnit 2
-
Skærmbillede 2024-11-29 kl. 08.24.03.png
-
Gruppe 1, 4, 7Gruppe 2, 5, 8Gruppe 3, 6, 9
-
Begrebsafklarer begreberne i den blå boks på s. 16
-
Kildesæt om opdagelser - kolonitidens kulturmøder.pdf
-
Den gode problemstilling i historie.pptx
-
Den gode problemstilling til Eksamen.pdf
-
Vi gennemgår jeres problemstillinger
-
Lav følgende i forhold til kildesættet.
-
Læs kapitel 5.3 i kulturmøde kompendiet (s. 17-22)
-
Kapitlets centrale problemstillinger
-
Læs kapitel 5.4 ( s. 23-39 i kompendiet)
-
Geografifløjen: Forklar hvorfor fokus på de geografiske vilkår er det bedste sted at begynde, hvis man vil forstå, hvorfor det lige blev Europa, der koloniserede verden.
-
læs s. 30-35
-
Kildesæt, om europæiske og kinesiske ekspeditioner.docx
-
Lav 2 problemstillinger til eksamenssættet under elevfeedback.Det skal afleveres søndag 2/3 kl. 22
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Folkedrab
Forløbet har haft fokus på folkedrab, hvor vi har arbejdet med Stantons 10 stadier i forhold til folkedrab og vi har ligeledes haft fokus på udviklingen af menneskerettighederne i samme periode.
Klassen blev delt i mindre grupper, hvor de hver gruppe fik et folkedrab de kunne gå i dybden med, og videreformidle.
Som afslutning så vi "The Act of Killing" med et fokus på gerningsmændene.
Kernestofpunkter:
- Demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i globalt perspektiv
- Holocaust og andre folkedrab
- historiebrug og -formidling
- historiefaglige teorier og metoder.
Relevante problemstillinger:
- Hvad er folkedrab?
- Hvordan udvikler folkedrab sig (med fokus på Holocaust)? (før-under-efter)
- Hvorfor benægtes Holocaust?
- Hvordan kan vi perspektivere til andre folkedrab?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Revolutioner og ideologier
Formål: I skal
- Opnå viden om oplysningstidens tanker og undersøge hvor ideologierne stammer fra.
- Opnå kendskab til de store revolutioner (den amerikanske, den franske og den industrielle) og deres baggrund.
- Arbejde med årsagsforklaringer, kildeanalyse og historiesyn
- Udarbejde problemstillinger
Vi skal arbejde med følgende problemstillinger:
- Hvordan opstod liberalismen (hvor kommer idéerne fra og hvilke samfundsforhold katalyserer disse tanker)?
- Hvad fører de nye tanker med sig - hvilke årsagsforklaringer kan vi udlede til den amerikanske og franske revolution (struktur/aktør, bagvedliggende og udløsende faktorer)
- hvilken virkning får de to revolutioner - på kort sigt og på længere sigt?
- hvad er baggrunden for den industrielle revolution og hvordan påvirker denne udviklingen af socialismen?
- hvordan adskiller konservatismen sig fra liberalismen?
Grundbog:
Peter Frederiksen: Vores Verdenshistorie 2, Columbus 2020, s. 64, 73-105, 110-115, 117-119, 124-126
Film:
BBC:
Verdenshistorie, afsnit 6, Revolutioner, DR2 2012 (50 min.)
Verdenshistorien, afsnit 7, Industrialiseringen, DR2 2012 (50 min)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Krigens århundrede 1, 1914-1945
Formål
I forløbet fokuseres på ideologiernes kamp i perioden 1914-1945 - fra 1.verdenskrigs udbrud til 2.verdenskrigs afslutning.
Fokuspunkter/problemstillinger
- Hvad var årsagerne til og forløbet af 1.verdenskrig, og hvad blev konsekvenserne for Tyskland?
- Hvad var årsagerne til og konsekvenserne af den russiske revolution?
- Hvorfor opstod nazismen i kølvandet 1.verdenskrig, og hvordan kom Hitler til magten?
- Hvordan var livet i Nazityskland og hvordan blev befolkningen nazificeret (med fokus på ungdommen)
- Hvordan kunne folkedrabet på jøderne finde sted?
Materiale:
Frederiksen, Peter: Vores Verdenshistorie 3, Columbus 2019, s. 14-15, 32-37, 40-42, 46-47, 52-56, 68-73, 76-89, 111-126.
Madsen, Maria m.fl.: KS-bogen, Columbus s. 76 (om fjendebilleder) (1 s.)
Kilder:
Propagandaplakater (1 s.)
En tysk skolepiges syn på jøderne (1 s.)
Film:
"Intet nyt fra Vestfronten" (15 s.) Den gamle version på MitCFU.
"Første verdenskrig": https://www.youtube.com/watch?v=t6OGzNYbQz4 (5 s.)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Peter Frederiksen: Vores verdenshistorie 3, Columbus; sider: 14-15, 32-37, 40-42, 46-47, 52-56, 68-73, 76-89, 106-107, 111-114, 116-126
-
Årsagsforklaringer og krigens fronter, opgaver.docx
-
Versaillestraktaten, skema.docx
-
Historiebrugstypologi.docx
-
Opgaver til den russiske revolution.docx
-
The Russian Revolution (1917)
-
Vi skal samle op på den russiske revolution og Stalintidens Sovjetunionen ved hjælp af jeres produkter.
-
Gruppearbejde til Hitlers magtovertagelse.docx
-
Opgave til Nazificering af det tyske folk.docx
-
Nazi Congress in Nuremberg, Germany (1936) | British Pathé
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Krigens århundrede 2, Den kolde krig
Formål:
I skal kunne:
• dokumentere viden om centrale udviklingslinjer under den kolde krig, herunder sammenhænge mellem den europæiske og globale udvikling
• dokumentere viden om forskellige samfundsformer samt ideologierne det liberale demokrati og kommunismen
- opnå viden om Danmark under den kolde krig.
- opnå viden om tiden efter den kolde krig i korte træk (ny verdensorden og globalisering)
• formulere historiske problemstillinger
• forklare samfundsmæssige forandringer (struktur/aktør, historiesyn,)
• forklare måder at forme og styre samfund på og se konsekvenserne heraf for individets vilkår.
• bearbejde forskelligartet historisk materiale og forholde sig metodisk-kritisk til det ved hjælp af kildeanalyse og diskursanalyse.
-Formidle og remediere historisk viden
Problemstillinger:
- Hvad var årsagerne til, at den vestlige verden og Sovjetunionen opbyggede et fjendskab i tiden efter 2. verdenskrig?
- Hvordan skabtes Østblokken og Vestblokken?
- Hvilke rolle spillede atombomben og udviklingen af våbenkapløbet?
- Hvorfor blev Berlinmuren opført?
- Hvorfor faldt Berlinmuren, og hvorfor brød socialismen sammen i Østblokken?
- Hvordan udviklede DK sig under den kolde krig?
- Hvordan ser den ny verdensorden ud efter den kolde krig?
Grundbogsmateriale:
Peter Frederiksen: Vores Verdenshistorie 3, Columbus 2021, s. 123-126, 131-140, 213-215, 221-230, 256-257, 260-261, 274-277.
Øvrigt materiale:
- En vesttysk skolebog om årsagen til Berlinmuren, 1976 (1 s)
- En østtysk skolebog om årsagen til Berlinmuren, 1977 (1 s)
- BNP pr. indbygger i Østeuropa og Vesteuropa (0,5 s)
- Billede af Berlinmurens fald, 1989 (0,5 s)
Pjecen "Hvis krigen kommer", Statsministeriet 1962 (uddrag), (3 s.)
"Duck and cover", uddrag fra youtube.
NATO: Defence and Article 5 (1 s).
DR: Om Donroe-doktrinen (0,5 s)
Film:
DR2 dokumentar: Den kolde krig, afsnit 1; Kammerater (7 s)
Berlinmurens fald, dokumentar DR2 (4 s)
DR: Historien om Danmark, afsnit 10 (6 s)
Besøge Det Civile Beredskabs Kommandobunker fra den kolde krigs tid. Den er placeret under Haderslev Katedralskole, som stod færdigbygget i 1967. Bunkeren er nu indrettet som museum.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Kronologiforløb
Formål:
- At give eleverne historisk overblik og sammenhæng.
- At repetere forløbene, vi har været igennem i løbet af de 3 år.
- At kigge på periodisering.
Eleverne arbejder i grupper med de gennemgåede forløb, som sættes i kronologisk sammenhæng. De får tildelt en kilde til forløbet, som skal kobles med den historiske kontekst og danne udgangspunkt for udarbejdelsen af problemstillinger til kilden/forløbet. Forløbet afsluttes med fremlæggelse for de andre i klassen.
Kilder til forløbet
Romerriget:
Tacitus: Augustus’ overtagelse af magten, (ca. 100 e.Kr.)
Danmarks tilblivelse:
”Christoffer 2.’s håndfæstning”: https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/christoffer-2s-haandfaestning-1320 (1320)
Fra enevælde til kvinders valgret:
Louis Pio: "Fabrikarbejderne", 1871: https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/louis-pio-fabrikarbejderne-1871
Kolonitidens kulturmøder:
Sahagun:”Aztekernes beretning om europæernes indtog” (1529-1590)
Revolutioner og ideologier
The Massachusetts Gazette: ”Teselskabet i Boston” (1773)
Krigens århundrede 1:
Keynes:”Versaillesfreden og dens følger” (1919)
Folkedrab:
Goebbels ”Den evige Jøde” (1940)
Krigens århundrede 2:
”Ambassadør Novikov om USA’s politik” (1946)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/163/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58089241913",
"T": "/lectio/163/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58089241913",
"H": "/lectio/163/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58089241913"
}