Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Haderslev Katedralskole
|
|
Fag og niveau
|
Biologi C
|
|
Lærer(e)
|
Ida Marie Deichmann
|
|
Hold
|
24-d-bi (24-d-bi)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
1. Det cellulære liv
Introduktion til kroppens organsystemer - minifremlæggelse - nævn 3 ting om et organsystem.
Sammenligning af model af virus, bakteriecelle, plantecelle og dyrecelle (indsætningsøvelse) + Quiz-let om cellers opbygning.
Encellet vs. flercellet. Livets træ (ikke gennemgået, kun lektie)
Cellemembranen og membranprocesser - cellemembranens gennemtrængelighed - fokus på diffusion og osmose især.
Forsøg: diffusion af eddike ind i kunstige agar-"celler" med forskellig størrelse.
Demo-Forsøg: bagegær overdrysses med salt eller sukker
Demo-Forsøg; en dråbe blå farve dryppes ned i et glas med vand
Forsøg: Undersøgelse af mikrobiomet - mikrobiel vækst (Biotech academy)
Tegning af den mikrobielle vækstkurve på tavlerne i grupper.
Simpel tegning af cellemembranens 2-lagede opbygning af fosfolipider på papir - fagbegreberne hydrofil og hydrofob.
Spørgsmål til lærerbogen.
Engelsk film om osmose. - fagbegreber: opløsning, opløststof, opløsningsvæske, hypoton, hyperton og isoton. Koncentrationen af frie vandmolekyler.
Aflevering om diffusion. Hvordan skiver man en god aflevering i biologi.
Film fra biotech academy om Mikrobiomet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
2. Fordøjelsen af kosten, blodsukkerregulering
- Gennemgang af fordøjelsessystemet med fokus på enzymers virkemåde ift. nedbrydning af kostens bestanddele kulhydrat, fedt og protein - mest fokus på kulhydrat
- Opbygning af carbohydrater herunder mono-, di- og polysakkarider
- Enzymers opbygning og funktion
- Diabetes, blodsukkerregulering og hormonerne insulin og glukagon.
Forsøg
- Spytamylase
- Blodsukkermålinger
Supplerende materiale:
- artikel om fæcestransplantation
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Aflevering i det cellulære liv
|
02-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
3. DNA, proteinsyntese og mutationer
Læringsmål:
• Forskellen på hvor DNA findes i eukaryote og prokaryote celler
• Opbygningen af spiralsnoede, dobbeltstrengede DNAmolekyler – herunder oprulning omkring histoner(proteiner), DNA-byggesten (nukleotider, bestående af deoxyribose, phoshat og en af 4 mulige N-holdige baser), baseparringsprincippet ud fra antallet af hydrogenbindinger mellem A T og G C, DNAstrengenes antiparallele forløb med 3´-ende og 5´-ende
• Overordnet princip i DNA-replikation (kopiering af DNA), dvs. hvordan hver enkeltstreng kommer til at danne skabelon for og udgøre halvdelen af det nye DNA-molekyle.
• Proteiners opbygning af en lang kæde af aminosyrer, hvis rækkefølge bestemmes ud fra koden(genet) i DNA-strengen
• Gener som dele af DNA-molekylet, der koder for protein og som kan oversættes ved proteinsyntesen
• Navngivning af de to DNA-strenge: kodende streng og skabelonstreng
• Transskription: Oversættelse af koden i et gen ved at RNA-polymerasen bygger mRNA ud fra baseparing med skabelonstrengen
• Forskelle på DNA og RNA (dobbeltstrenget/enkeltstrenget), (thymin/urasil), (deoxyribose, ribose)
• Translation: Ribosomerne som cellernes proteinfabrikker, hvor mRNA aflæses i tripletter(3 baser), der koder for en aminosyre
• tRNA´s rolle med at bringe den rigtige aminosyre, der passer til tripletten i mRNA (mRNA-tripletten aflæses i den genetiske kode)
• Mutationer og hvordan de kan opstå – herunder genmutationer, hvor nukleotider i et gen bortfalder/tilføjes eller hvor et enkelt nukleotid erstattes med et andet, samt kromosomafvigelser, hvor stykker af eller hele kromosomer mangler eller overføres til et andet kromosom(fx downs syndrom, ekstra kromosom 21).
• Mulige konsekvenser af mutationer
Forsøg: har ekstraheret DNA fra optøede jordbær og har bygget DNA, DNA-replikation og Transskription med slik.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
4,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
4. Genetik og gentest
• Genetiske grundbegreber (hvad det vil sige at en sygdom er arvelig, gener, genom/arvemasse, karyotypen hos mand/kvinde, kønskromosomer, autosomer, heterologe kromosomer, homologe kromosomer, allele gener, dominant egenskab, recessiv egenskab, mutation, fænotype, genotype, homozygot, heterozygot, krydsningsskema)
• Antallet af kromosomer hos mennesket – herunder kromosomtal i forskellige væv hos mennesket, samt i æg og sædceller + den befrugtede ægcelle (= zygoten)
• Mutationers betydning for udvikling af sygdomme eller variation i fænotypiske træk – hvorhenne en mutation skal opstå for at kunne videregives til næste generation
• Hvad en monogen sygdom/egenskab er, samt kunne forklare forskellen på autosomalt nedarvede sygdomme/egenskaber og kønsbundne sygdomme/egenskaber, evt. være i stand til at udpege sygdommens placering på et kromosomkort
• Opbygningen af stamtavler – herunder forskellen på mænd/kvinder, syge/raske, generationer, lodrette/vandrette stegers betydning for slægtskabet mellem individer, samt nummerering af enkeltindivider i stamtavlen.
• Kendetegn ved nedarvningsmønstre for automalt recessive egenskaber, autosomalt dominante egenskaber og på baggrund af disse ”regler” kunne analysere sig frem til hvilken arvegang, der passer på en stamtavle for en egenskab/sygdom
• Hvad gentests og DNA-profiler er og hvad de kan bruges til
• Hvordan man fremstiller en DNA-profil/gentest vha. gelelektroforese, samt hvordan et evt. resultat aflæses.
• Forskel på placeringen af DNA i eukaryote og prokaryote celler
• Princippet i gelelektroforese (hvorfor DNA vandrer fra - mod +, hvorfor DNA af forskellig længde adskilles)
Vi har lavet den lidt forældede øvelse: undersøgelse af humangenetiske træk og har i den forbindelse læst "vi må nøjes med ørevoks"
Øvelse: blodtypebestemmelse - journal skrevet i modulerne.
The blood typing game.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Biologitest i modulet
|
20-01-2026
|
|
DNAcocktail og Proteinsyntese FILM
|
30-01-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
5. Sexologi og fetilitetsbehandling
Læringsmål:
• Opbygningen og funktionen af indre og ydre kønsorganer hos manden – herunder forklare den hormonelle regulering af sædproduktionen
• Den generelle funktion af hormoner - hormoner frigives til blodbanen fx fra hypofysen i hjernen og binder sig til en receptor et andet sted i kroppen fx i testikler eller æggestokke
• Kønshormoner hos manden, herunder betydningen af hormonerne LH og FSH for testosterondannelsen i testiklerne
• Effekten af testosteron på modningen af sædceller og udviklingen af primære og sekundære kønskarakterer
• Opbygningen af sædceller
• Opbygningen og funktionen af de indre og ydre kønsorganer hos kvinden – herunder produktion og modning af æg
• Regulering af hormonmængden ved negativ feedback
• Menstruationscyklus – herunder betydningen af hormonerne FSH, LH, østrogen og progesteron
• Fordele og ulemper ved forskellige typer af prævention, samt deres præventive virkemåde - herunder hvordan p-piller virker
• Smitteveje, symptomer, konsekvenser og behandling - hvordan man beskytter sig imod forskellige sexsygdomme (klamydia, herpes, HIV)
• Befrugtning og graviditetshormon HCG
- Barnløshed og IVF behandling
- besøg af fertilitetslæge
- Oplæg ved elever på klassen
Simuleret klamydiatest - gelelektroforese
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Simuleret klamydiatest
|
10-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
6. Evolution
De tre overordnede idéer i Darwins evolutionsteori
Principper som evolutionen bygger på (reproduktionsoverskud i en helst stor population, mutation - arvelig, hvis i kønsceller, genetik(gener blandes til unikt afkom - i meiosen og ved sammensmeltning af æg og sædceller), selektion ud fra konkurrence - konkurrence på valg af partner, levested, tilpasning til at spise en bestemt føde(kamp om føde) osv.
• Hvad en art er og hvordan artsdannelse kan ske ved adskillelse af populationer - det biologiske artsbegreb. Artshybruder
• Teorien om evolution ved naturlig selektion – forskellige overlevelseschancer afhængig af graden tilpasning til miljøet
- Davins finker og birkemålerne
- online spil om naturlig selektion, hvor man kan regulere mængden af føden, introducere rovdyr og se effekten af mutationer på fænotypen'
- Øvelse: selektion af bønner med forskellig farve på forskellige baggrunde, binomialtest
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Evolution - selektion af bønner
|
15-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
7. Økologi og søen som økosystem
Vi har arbejdet med økologi hvor vi har arbejdet med fagbegreber ved quiz og byt og ved kryds og tværs.
Tavlediskusion - hvad indeholder carbon? Som optakt til kulstofkredsløbet (her snakkede vi mundtligt om forskellen på organiske stoffer som fx planter, dyr og mennesker og uorganisk carbon som fx kuldioxid i atmosfæren eller bikarbonat (HCO3-) i havvandet). Demoforsøg med en musilingeskal der "boblede", når den blev lagt i eddike. Tegnede kulstofkredløbet på tavlerne med udgangspunkt i ligningerne for Fotosyntese og respiration og bogens tekst.
Elevoplæg i matrixgrupper omkrig forskellige økologiske emner vedrørende søen som økosystem: Abiotiske faktorer i en sø, vanddyr og iltoptagelse, fødenettet i næringsrige og næringsfattige søer, springlag i søer, den onde cirkel i søer og naturgenopretning. Imens grupperne på skift fremlagde lavede eleverne selv et temperaturspringlag i laboratoriet. Set gammel film om naturgenopretning af Hindemade et naturområde i bunden af Haderslev Dam og haderslev fjord. Internetsøgning med henblik på at finde mulige løsninger på naturgenopretning i Haderslev af fjord og dam.
Vi har undersøgt faktorer som kan påvirke væksten af karse (vi nåede kun at designe og opstille forsøget) og undersøgt søens vandkvalitet ved feltundersøgelse.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Evolution - selektion af bønner
|
15-04-2026
|
|
SLUT Biologitest i modulet
|
06-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
NV i 1.g
Eleverne har arbejdet "tværfagligt" med Kemi og fysik i 2 forløb "Big bang og livets opståen" og "Livet lige nu"
Biologidelen indeholdt:
1. forløb: "Big bang og livets opståen"
Første forløb bidrager til biologi c med følgende emner:
- Naturvidenskabelig metode - At opstille hypoteser, teste dem ved at afprøve dem eksperimentelt og hermed be- eller afkræfte.
- 5 typer af biologiske metoder: iagttagelsesforsøg, kontrolleret laboratorieforsøg, feltundersøgelser, befolkningsundersøgelser, modeller
- At beskrive forskelle på opbygning af bakterieceller, planteceller og dyreceller
- At opskrive og afstemme ligningerne for fotosyntese og respiration
Øvelse 1: At kigge på vandpestblade og løghinde i mikroskop - beskrive hvilke cellestrukturer der var synlige (kvalitativ iagttagelse)+ tælle antal grønkorn (kvantitativ iagttagelse)
Øvelse 2: Undersøgelse af fotosyntese og respiration hos vandpest (designe kontrolleret laboratorieforsøg med 8 glas inkl. 4 kontrolglas - for at teste 4 hypoteser)
2. forløb
"Livet lige nu"
Emner: lungernes opbygning og hjerte- og kredsløb
Øvelse 3: måling af vitalkapacitet og peakflow (kvantitativ iagttagelse)
Øvelse 4: Måling af blodtryk og puls i hvile og efter let fysisk arbejde (kvantitativ iagttagelse)
Materiale:
Bio_Big Bang og livets opståen.pdf
Bio_Livet lige nu.pdf
Eleverne samlede alt i en Portfolio, som de har været til mundtlig eksamen i.
De faglige mål:
Eleverne skal kunne:
- formulere og teste enkle hypoteser
- gennemføre praktiske undersøgelser og eksperimenter såvel i felten som i laboratoriet under hensyntagen til sikkerhed
- opsamle, systematisere og behandle data med brug af forskellige repræsentationsformer
- anvende modeller, som kvalitativt og kvantitativt beskriver enkle sammenhænge i omgivelserne, og kunne se modellernes muligheder og begrænsninger
- formidle et naturvidenskabeligt emne med relevante faglige begreber og repræsentationer
- demonstrere basal viden om naturvidenskabs identitet og metoder og anvendelse af matematik indenfor naturvidenskab.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/163/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71006619151",
"T": "/lectio/163/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71006619151",
"H": "/lectio/163/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71006619151"
}