Sønderborg Statsskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Sønderborg Statsskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 2022 SP/1 - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2022/23 - 2024/25
Institution
Sønderborg Statsskole
Fag og niveau
Spansk A
Lærer(e)
Ana Maria Contreras Green
Hold
2022 SP/1 (
1g SP/1
,
2g SP/1
,
3g SP/1
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Caminando
Titel 2
Mis vacaciones
Titel 3
Un mes en Málaga
Titel 4
Datider
Titel 5
El deporte - EKSAMEN
Titel 6
Comida y gente
Titel 7
Mexico - EKSAMEN
Titel 8
Chile - EKSAMEN
Titel 9
Clima y gente - EKSAMEN
Titel 10
Eksamensforberedelse
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Caminando
Begynderspansk
Formål:
Forløbet er en introduktion til det spanske sprog og den spansktalende verden.
Faglige mål og indhold:
Eleverne skal kunne:
- Kende, forstå og anvende grammatiske emner i spansksprog: morfologi, syntaks, fonetik og pragmatik.
- Læse og forstå korte spansksprogede tekster
- Forstå hovedtræk i talt spansk
- Tale spansk i korte dialoger
- Have kendskab til almene emner, dvs. emner der har tilknytning til dagliglivet, personrelaterede eller kultur- og samfundsrelaterede emner.
- Beskrive billeder og handlinger
- Udtrykke sig skriftligt på en sammenhængende spansk
Kernestoffet er:
- Grundlæggende principper for sprogets anvendelse og opbygning.
- Centrale samfundsmæssige og regionale forhold i Spanien og andre spansksprogede områder.
- Fagets centrale hjælpemidler og anvendelse af digitale hjælpemidler.
- Et centralt alment ordforråd til brug for mundtlig og skriftlig kommunikation.
- Et specifikt ordforråd i tilknytning til de valgte emner:
• Hilsemåder
• Studier og skole
• Mad og drikke
• Tal 0-1000
• Tøj og farver
• Indkøb
• Ugedagene, måneder
• Klokken
• Vejret
• Familie
• Fritidsinteresser
• Spanien og Latinamerika
• Byen – ar finde vej
• Transportmidler
• Bolig
Materiale:
- Caminando – Grundbog og Øvebog, Unidad 1a – Unidad 4c. (Clausen, Inge Margrethe et.al – Gyldendal 2009. 1. udgave)
- Supplerende materiale fra andre begyndersystemer. F.eks. Tapas (Zambrano & Clausen- Gyldendal 2009)
- Diverse billedmateriale
- Korte videoer fra YouTube
- Lege og spil
- Interaktive øvelser fra internettet
Indhold
Kernestof:
Skema regelmæssige verber_AR_ER_IR - Kopi.docx
Medbring penalhus: blyant og viskelæder
- Medbring en mappe (I kan genbruge mappen fra AP/Latin) og alle de sider I fik udleveret i mandags.
Terp bøjning af SER (at være) og lær den udenad.
Lær tallene 0-10 udenad.
Lær tallene 0-20 udenad
Læs teksten på s. 17 igen og øv dig i at besvare alle 3 spørgsmål mundtligt.
Bliv færdig med at besvare alle spørgsmål til teksten "España" (s. 19-21)
.Øvebog 1b.pdf
Quizlet
Lav quizlet og lær ordenes betydning udenad (følg linket). Husk at logge ind
Lav opgaver 1-6 (Unidad 1c), sider 9-10
.Øvebog 1c.pdf
Lav quizlet om Spørgeord og vejrudtryk (følg linket)
Bliv færdig med at besvare alle spørgsmål om Eloy (s. 29)
Lav quizlet indtil du lærer alle ord (følg linket)
https://quizlet.com/_cn7p1b?x=1jqt&i=79mrt
Lav quizlet med ugedagene og nye verber (link)
https://quizlet.com/_cnnyn4?x=1jqt&i=79mrt
Øv ugedagene, måneder, dato og vejr
Asynkront modul 26_januar_2023.docx
Los colores - farver
Øv farvene i quizlet (følg linket)
Øv jer med at bøje verberne "Llevar" og "ir". De skal læres udenad.
Skriv 2 sætninger til hvert billede i udleveret ark med "ir" (modul 6/2) hvor du fortæller hvor disse mennesker går hen og hvordan. (se transportmidler i det andet dokument)
Nærfremtid: Bliv færdig med at skrive 3 sætninger til hvert spørgsmål1. Qué vas a hacer mañana?2. Qué vas a hacer pasado mañana?3. Qué vas a hacer el fin de semana?
Repetition verber i quizlet
Lav opgave 9-A på side 22: "Lav 5 sætninger med ord fra hver spalte". Skriv sætningerne i jeres hæfte (se udleverede sider fra øvebog)
Caminando 2c_øvebog s.22.pdf
Læs ”Vejledning til billedbeskrivelse” grundigt igennem (kun de gulmarkerede kategorier) så I er klar til at bruge den i timen i dag.
Øv tallene 0-100
Vejledning til billedbeskrivelse 1g..docx
Hvis du ikke var i timen i går, skal du have lavet følgende opgaver fra øvebog:
Læs min feedback til jeres aflevering 5.
Alle skal være med
Kig i Unidad 2c og dine noter og repeter "nærfremtid" (fremtid med "ir")
Bliv færdig med at tegne dit familietræ (ud fra listen på Caminando side 48 - og øv quizlet
Quizlet: Mi familia
Øv quizlet igen indtil du lærer alle familie gloser (link i modulet 6/3)
Læs om Nicaragua på side 61 og besvar på spansk:
Læs og forstå teksten "Aurora Aragón de León" (s. 46-47)
Bliv færdig med opgave 2A: "MUY o MUCHO" (øvebog s. 24)
image.png
Lær pronomener der bruges med GUSTAR udenad: (A MÍ) ME gusta - (A TI) TE gusta - (A ÉL - A ELLA) LE gusta, osv.
Gustar _ At kunne lide.pdf
Læs dok. "La hora" (klokken) som I fik udleveret i mandags (vedhæftet) Find ud af, hvordan man siger følgende på spansk:
La hora .pdf
Øv udtryk med TENER i quizlet
Titel
Alle skal have læst og besvaret spm. til teksten "En la calle" (Caminando s. 51-52)
Bliv færdig med billedbeskrivelse af s.52, hvis du ikke nåede i timen.
Repeter “Diftongerende verber” ved at læse s. 53 (EMPEZAR – veber med diftongering) og s.183 (Verber med diftongering e>ie og o>ue)
Tidsudtryk
Udtryk med TENER
Lav quizlet igen og lær udtryk med TENER og tidsudtryk
De, som ikke var til stede i sidste modul skal have lavet opgaver 1-7 i DP1 som lektie. Hent en DP1 i mit dueslag (AC)
DP1: bliv færdig med alle opgaver
Stedsangivelser
Lær alle stedsangivelser ved at øve jer i quizlet (følg linket)
Øv quizlet med stedsangivelser igen indtil I lærer dem (link i modulet 19/4)
Kig i dine noter og repetere brugen af HAY og ESTAR (også Caminando s.22-23
Øvebog - Hay og Está.docx
Skriv 5 sætninger hvor du fortæller hvor ligger Rådhuset (el Ayuntamiento) i Sønderborg (brug udtryk fra s. 58)
Bliv færdig med at læse og oversætte teksten "Julia - una presentación" (s. 64-65)
Bliv færdig med "Tareas". Spørgsmål til teksten "Julia - una presentación" (s.65)
Perfektum: Skriv 3 sætninger med perfektum, hvor du fortæller hvad du har lavet i dag eller i denne uge. Start med "Hoy" eller "Esta semana"
Mi tiempo libre.docx
Medbring en lille gave (10 kr)
Omfang
Estimeret: 52,00 moduler
Dækker over: 51
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Mis vacaciones
Forløbet har til formål at repetere verbaltider som eleverne lærte i 1g. og introducere perfektum. Der arbejdes med specifikt ordforråd om ferie og fritid.
Fokus:
- perfektum
- at skrive et brev / et postkort
- at tale om sin ferie
Indhold
Kernestof:
A2_Que-has-hecho-verano-transcr.pdf
Repeter 1g. stof ved hjælp af vedhæftet liste. Du skal kunne besvare alle (eller de fleste) af disse spørgsmål mundtligt.
Repaso 1_Caminando.pdf
Frases para usar en la clase.pdf
Actividades_Qué has hecho este verano.docx
Øv din lytteforståelse og se/lyt til videoen igen (og igen)
A2 Que has hecho este verano.html
Bliv færdig med opgaver 1,3-5 i doc. "Actividades "Qué has hecho este verano"
Gustar _ At kunne lide.pdf
Postal_Cuba.pdf
Actividades_Una postal de Cuba.docx
Skriv 5 gode sætninger på spansk som indeholder verberne: ESTAR, HACER, CONOCER, CAMINAR, VER. Verberne skal bøjes i perfektum
Medbring et lille hæfte med
Lav følgende sætninger om til perfektum:
Bliv færdig med alle opgaver i dok. "Actividades_Una postal de Cuba"
Lær disse verber udenad ved at øve i quizlet. Lav alle fire opgaver:
quizlet: mis vacaciones
Quizlet: mis vacaciones
Bliv ved med øve verberne i perfektum med quizlet
Gruppeopgave_billedbeskrivelse.docx
Ropa y colores.pdf
Skema regelmæssige verber_AR_ER_IR.docx
adjetivos-para-describir-a-una-persona.pdf
La familia.pdf
Fremtid med IR.docx
Descripción física...como son.pdf
descripciones con TENER.jpg
Aflever Caminando, tak
Forbered jer godt til jeres mundtlig præsentation
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Un mes en Málaga
Spansk i-bog om danske Marie, der er en måned på sprogskole i Málaga efter 3. g. Hun fortæller om sit møde med Spanien, spanierne og den spanske kultur.
Kernetekster:
- Kap. 1: Mis primeros días en Málaga
- Kap. 2: Vivir con una familia española
- Kap. 3: Un día típico en Málaga
- Kap. 4: Los jóvenes malagueños
Grammatik:
- Perfektum
- Gerundium
- Udtryk med ESTAR
- Possessive pronomener
- Refleksive verber
- Direkte og indirekte objekt
Indhold
Kernestof:
DP1. Laves i timen. Alle skal være til stede
De som ikke har gjort det endnu skal have læst og forstået cap. 1 "Un mes en Málaga" (log ind på Un mes en Málaga, ellers er teksten vedhæftet her)
Blogindlæg_Un mes en Málaga cap. 1.docx
Husk at aflevere Caminando
Dagens opgaver er under "Elevfeedback"
Quizlet Un mes en Málaga, cap. 1
Minlæring: adjektiver
Vi gennemgår opgaverne fra i onsdags (asynkront modul den 27/9)
Læs mine kommentarer til jeres DP2. I vil få mulighed til at stille spørgsmål. I får også jeres DP1 tilbage
Kig på vedhæftet billedet og skriv 3 sætninger i gerundium, hvor du fortæller hvad personerne (eller enkelte personer) laver lige nu (brug verber som du allerede kender)
billede_gerundium.docx
Gerundium_2g.pdf
Actividades_Un mes en Málaga, cap. 2.docx
Genlæs Un mes en Málaga, cap. 2 og sørg for at forstå det hele (der er gloser længere ned på samme side)
Actividades_ Un mes en Málaga_Cap. 2.docx
Øv quizlet
https://quizlet.com/217306315/cap-2-vivir-con-una-familia-espanola-flash-cards/
https://quizlet.com/256280363/cap-2-vocabulario-para-el-aspecto-flash-cards/?i=79mrt&x=1jqt
Træn gloser til "El aspecto físico" og "personalidad" i quizlet. (der er to links)
https://quizlet.com/256280917/cap-2-vocabulario-para-la-personalidad-flash-cards/?i=79mrt&x=1jqt
Verbos_Un mes en Málaga, cap. 1-2 _ foto.docx
I dag skal I tale sammen om Marie ved hjælp af ”el mapa mental” som I har lavet sidste modul. Forbered jer ved at læse den højt flere gange.
Træn verbet TENER ved at lave alle 3 quizzer i Un mes en Málaga, kap. 2, under "Gramática"
Opgaver1_Refleksive verber.pdf
Refleksive pronomener og verber..pdf
Hvad er et refleksivt verbum? Undersøg og besvar
Øv quizlet med refleksive verber
https://quizlet.com/849476079/refleksive-verber-flash-cards/?i=79mrt&x=1qqt
Contesta todas las preguntas al texto "Un mes en Málaga" - cap. 3
Practica los verbos refleksivos en quizlet
https://quizlet.com/215869797/cap-3-refleksive-verber-bojning-flash-cards/?i=79mrt&x=1jqt
Bøj CASARSE i 1. person singularis i alle verbaltider (perfektum, præsens, gerundium, nærfremtid)
Øv Tidsudtryk i quizlet
https://quizlet.com/220656057/cap-3-tidsudtryk-flash-cards/?i=79mrt&x=1jqt
Bliv færdig med "Traducción" (Un mes en Málaga, cap. 3)
Videos Rutina diaria: NEEM 1/ NEEM Básico - Unidad 3 Mi rutina diaria
Practica el vocabulario del capítulo 4 en quizlet
https://quizlet.com/217308794/cap-4-los-jovenes-malaguenos-flash-cards/?i=79mrt&x=1jqt
De som ikke var til stede i mandags, skal have læst teksten "Los jóvenes malagueños" (Un mes en Málaga, cap. 4) og besvaret alle spørgsmål til teksten
Julekalender_6_dec.pdf
Calendario navidad 11_dec..pdf
Lav øvelser med genitiv. Følg linket
Quia - Cap.4 – Genitiv/ejefald
Bliv færdig med at lave alle opgaver i DP1 (Husk: uden hjælpemidler)
Cap. 4 - delprøve 1.docx
Artikel_Los jovenes malagueños_cap. 4.docx
Opgaver_Direkte objekt.pdf
Alle medbringer en gave til kr. 20
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
2. Trabajo escrito español. DP1
21-09-2023
3. Trabajo escrito español. DP2
02-10-2023
4. Trabajo escrito español_DP2 Un mes en Málaga
06-11-2023
5. Trabajo escrito español: Gerundium_refleksive v
27-11-2023
6. Trabajo escrito español. Un mes en Málaga-4
17-12-2023
Omfang
Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Datider
I dette forløb har eleverne arbejdet med aspekt: præteritum og imperfektum
Materiale:
- "Rutinas diarias" s. 30-31 (Buena Idea 2, Hanne Petersen, L&R 2009)
- Imperfektum (Puente s. 60-62)
- "Cosas del pasado" s. 32-33) (Buena Idea 2, Hanne Petersen, L&R 2009)
- Præteritum (Puente s. 55-59)
Indhold
Kernestof:
Rutinas diarias_Imperfektum_Buena Idea 2.pdf
Verdadero o Falso_Rutinas Diarias.docx
La foto del día_2gsp1_2024.docx
Bøjninger_Præteritum_Imperfektum.docx
Bliv færdig med alle opgaver om objekter (dok. i modulet 3/1)
Læs introduktionen (P.I.1) om de to datider (Præteritum og Imperfektum) i minlæring. Se også videoen
Minlæring
image.png
Imperfektum_fra Puente.pdf
Bliv færdig med alle opgaver i dok. "Verdadero o Falso_Rutinas Diarias.docx
Se under Elevfeedback
Ret dine opgaver fra arbejdselv-modul den 11/1. Mange af jer brugte imperfektum i opgave 13, men opgaver 13 og 14 handler om præteritum.
Cosas del pasado_Præteritum_Buena Idea 2.pdf
Øv bøjning af SER og IR i imperfektum (de er begge uregelmæssige)
Præteritum_fra Puente.pdf
Ejercicios_Cosas del pasado_præteritum.docx
Læs og forstå teksten "Cosas del pasado_Præteritum" (fra modulet d. 24/1) og understreg alle verber i præteritum
Omfang
Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
El deporte - EKSAMEN
Forløbet sætter fokus på forskellige aspekter ved sport og sportens betydning i Spanien og Argentina.
Materiale:
- "Hacer deporte" (video + tekst)
www.videoele.com
- Maria skater" s. 52-57 (España mañana, Kloch, Tønner, et.al, Colombus 2022)
- "El fútbol es el deporte rey" (El deporte rey - Britt Lundgreen Hansen – Systime -
https://eldeporterey.systime.dk/
)
- Filmen "El fútbol es Dios" (Ole Bendtzen, 2010)
- "El cuerpo y el dopaje" (El deporte - Pilmark & Håkansson, Gyldendal 2011)
Supplerende:
- "Når fodbold er en besættelse" (Berlingske Tidende 19. juni 2006)
Fokus:
- Billedbeskrivelse
- Samtale
- Gloseindlæring (om kroppen, om forskellige sportsgreen)
- Klassediskussion
Indhold
Kernestof:
2024_Hacer deporte_videoele_texto.pdf
Bliv færdig med opgave 14 - Præteritum i uregelmæssige verber (dok. den 29/1)
Frases para usar en la clase.pptx
2024_Deportes_conversacion.docx
2024_Hacer deporte_ejercicios.docx
Teksten "Hacer deporte" (modulet 5/2) skal være læst og forstået inden modulet
Se videoen igen
A1 Hacer deporte.html
María_skater_España mañana.pdf
Practica el vocabulario del deporte en quizlet
quizlet: el deporte 1
De som ikke var tilstede sidste gang (21/2), skal have læst de første to sider af teksten om María (skater). s. 53-54
Practica el vocabulario de María en el quizlet
María 1
Ejercicios María_ skater.docx
13mexico-skateboard-slide-S2HM-mediumSquareAt3X.jpg
Forbered en kort billedbeskrivelse, helst uden at skrive den ned. Brug relevante gloser fra listen med "palabras importantes".
Deportes_la foto del día_para practicar.docx
El psicólogo del deporte_el fútbol es el deporte rey.docx
Actividades_El fútbol es el deporte rey.docx
Øv gloser om "El deporte Rey" i quizlet
El deporte rey
Cristiano Ronaldo_El deporte.pdf
2024 Actividades_Cristiano Ronaldo.docx
Responde la siguiente pregunta: ¿Cuál es el deporte rey en Dinamarca? ¿Por qué?
2024 Når fodbold er en besættelse.pdf
2024 La Iglesia Maradoniana.pdf
Læs og forstå teksten "Cristiano Ronaldo" (modulet d. 15/4)
2024_Ejercicios_El fútbol es Dios_la película.docx
Fodbold er Gud
Følg linket til at se filmen, hvis du ikke var tilstede i torsdags. (Filmstriben)
2024 El cuerpo y el dopaje.pdf
Bliv færdig med opgaver i dok. "Ejercicios El fútbol es Dios, la película" (d. 22/4)
Træn gloser til "El cuerpo" (kroppen) i quizlet
quizlet: El cuerpo
Alle skal have læst hele første side af dok. "El cuerpo y el dopaje" (modulet 24/4). Skriv to sætninger på dansk til hvert afsnit med den vigtigste information (4 sætninger i alt)
Præpositioner_Aquí está.pdf
Præpositioner_øvelser_ Aquí está.pdf
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
8. DP2: Héctor de Nicaragua
02-02-2024
9. Trabajo escrito español: Datider
21-02-2024
10. DP1: fútbol
11-03-2024
11. DP2: fútbol
05-04-2024
La foto del día
01-05-2024
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 19
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Comida y gente
Forløbet har til formål at undersøge madens betydning for forskellige mennesker i Spanien og udvalgte steder i Latinamerika.
Eleverne får viden om madkultur og madens betydning for menneskers personlige og nationale identitet.
Forløbet læses i slutningen af 2g. og i fortsættes i begyndelsen af 3g.
Materiale:
- https://www.profedeele.es/actividad/comidas-bebidas-a1/
- "Sabor a España: las tapas son comida de reyes" (España en la calle - Kloch & Tønner, Gyldendal 2019) s. 20-23
- Canción + video: "Banana papaya"
https://www.youtube.com/results?search_query=banana+papaya
- Video: "Qué hiciste ayer?
https://www.youtube.com/watch?v=JJPIRRwvENo
- La cocina cubana en Miami ("Cuba en Miami" - Kledal & Ringgaard, Gyldendal 2015)
- Film "Fast Food Nation" (spansk-engelsk)
Supplerende:
- Overblik over den cubanske udvandring ("Cuba en Miami", Kledal & Ringgaard, Gyldendal 2015)
- Gruppearbejde: "Den store tapasdyst"
- Billedbeskrivelse
- Klassediskussion
- Repetition datider
- Mundtlig fremlæggelse
Indhold
Kernestof:
Alimentos y bebidas_Profedele.pdf
Para hablar de comida_profedeele.pdf
www.profedeele.es
Gustar _ At kunne lide.pdf
Qué desayunas? Qué almuerzas? Qué cenas?
Medbring høretelefoner
2024_ Introducción al tema_preguntas.docx
2024_Sabor a España_Las tapas.pdf
2024_Actividades_Sabor a España_Las tapas.docx
Hvis du ikke var til stede i mandags (6/5), lav opgaver på hjemmesiden (se linket): Explicación; Escucha; Vocabulario de los alimentos; ejercicios 1-8
Læs hele teksten "Sabor a España: Las tapas" (dok. 8/5) hvis du ikke var til stede i onsdags, og besvar mindst den første opgave i dok. "Actividades Sabor a España_las tapas"
2024_ Qué hiciste ayer_præteritum.docx
2024_Qué hiciste ayer_tekst_spm..docx
Repeter præteritum i MinLæring. Hvornår bruger man præteritum? Hvordan bøjer man verberne i præteritum?
Minlæring
2024_Banana_papaya_tekst_opgaver.docx
2024_Ejercicios Banana Papaya.docx
Hoy trabajamos con "Banana Papaya"
Den store tapasdyst_Instrukser.docx
2024_La comida cubana en Miami.pdf
2024_Actividades_La comida cubana en Miami.docx
Læs vedhæftet dok. og find svar til følgende spørgsmål (på dansk)
2024_Migration Cuba_USA.pdf
Lee los textos "La cocina cubana en Miami" (página 104) y "Nora Gámez habla de la comida cubana en Miami" (página 106) si no estuviste en la clase el día 14. de agosto.
Verbalperifraser AQUI ESTA.pdf
2024_Opgaver med VERBALPERIFRASER.docx
2024_Actividades película Fast Food Nation.docx
Contesta la pregunta 1 en el documento "Actividades película Fast Food Nation...": Cuáles son los temas principales de la película?
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
12. DP2: La obsesión por el fútbol
08-05-2024
13. Trabajo escrito español: ir de tapeo
27-05-2024
Omfang
Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 12
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Mexico - EKSAMEN
Forløbet handler om forskellige aspekter af den mexicanske kultur og det mexicanske samfund.
Eleverne præsenteres for generel information om landet, samt store problemer som fattigdom, ulighed, usikkerhed, korruption og vold.
Der er også fokus på andre aspekter som turisme, kulturmøde og de dødes dag.
"Mosaico Mexicano:
- Qué sabes de México? (s.8)
- Ciudad de México (s.32)
- La desigualdad (s.38)
- Colonias perdidas (s.39)
- El turismo en México (s.68)
- Entrevista con Celia y Jonas, viajeros, Dinamarca (s.73)
- México inseguro (s.80-82)
- La mujer y el hombre mexicanos (s.86)
- El machismo (s.88-100)
- Film "La Zona"
El Día de los Muertos:
- Día de muertos (Viva la vida s. 216)
- El mexicano ama las fiestas (Viva la vida s. 217, 219)
- Las calaveritas, poemas de burla (Viva la vida s. 223)
- Como celebras el Día de Muertos? (Revista Punto y Coma s. 24-25)
- Film "Coco"
- Supplerende: foredrag om Muxerne i Mexico
Grammatik:
- Verbalperifraser
- Repetition SER og ESTAR
- Repetition bøjning ad adjektiver
- Mundtlig fremstilling: "Para hablar de un texto"
- Konjunktiv i hovedsætninger
Indhold
Kernestof:
2024_Opgaver med VERBALPERIFRASER.docx
Kompendiet_Mexico_2024.pdf
Contesta las siguientes preguntas: Dónde está México? Cómo se llama la capital? Cuántos habitantes hay en México?
Lee y comprende el texto "Ciudad de México" (kompendiet s. 32)
Husk blyant og viskelæder
Colonias perdidas_preguntas.docx
Alle skal have læst og forstået teksten "Colonias perdidas" inden modulet i dag. (s.39)
Lav alle opgaver i vedhæftet dok. Aflever i Elevfeedback inden kl. 20, hvor jeg vil registrere fravær. Kopier dine besvarelser i elevfeedback, vedhæft IKKE et dok.
2024_Actividades Inseguridad México.docx
2024_Fotos_Película LA ZONA.docx
2024_Actividades película La Zona.docx
https://roadgenius.com/es/statistics/tourism/global-tourism-ranking/
2024_Preguntas_Entrevista con Celia y Jonas_México.docx
2024_Para hablar de un texto.docx
Lee el texto "El turismo en México" (kompendiet México, pág. 68) y mira la página web (link). Contesta
2024_Actividades_La mujer y el hombre mexicanos.docx
OPGAVER MED VERBALPERIFRASER FRA DP1.docx
Sørg for at læse "Entrevista con Celia y Jonas" (s.73) og besvare alle 3 spm. i dok. "Preguntas-Entrevista..." ved hjælp af ord og udtryk fra dok. "Para hablar de un texto" (modulet 19/9)
Se under "Elevfeedback"
Kompendium_Día de los muertos_3g SP1.pdf
Día de Muertos en México
Læs og forstå side 1 af ”Día de Muertos” (udleveret kompendium, ellers dok. i lectio den 30/9) og besvar de første 3 spm. på næste side.
Som forberedelse til oplægget skal I læse denne artikel (på dansk)
https://www.femina.dk/agenda/koen-identitet/vera-var-13-aar-gammel-da-hun-fandt-ud-af-hun-hverken-var-mand-eller-kvinde
Practica el vocaculario en quizlet
https://quizlet.com/dk/953466782/el-dia-de-los-muertos-flash-cards/?i=79mrt&x=1jqt
2024_ Cómo celebran el día de los muertos.docx
Bemærk lokalet!
Mathilde, Maya og Zachariah laver DP1
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Chile - EKSAMEN
Gennem dette forløb får eleverne viden om det politiske, økonomiske og sociale situation før og efter 1973, med fokus på det såkaldte "Sociale udbryd" i 2019 (El estallido social)
Kernestof:
- Filmen Min ven Machuca (Andres Wood 2007)
- Estudiantes en Lucha (Revista el Sol mayo/junio 2012) s. 9-11
- Chile despertó: el legado de desigualdad desata protestas masivas (The New York Times 4/11/2019)
https://www.nytimes.com/es/2019/11/04/espanol/america-latina/protestas-sebastian-pinera.html
- Cacerolazo (tekst + video) Ana Tijoux
- La marcha más grande de Chile (video + tekst)
https://www.youtube.com/watch?v=uLCp1SAZ3Qw
- Quién es Gabriel Boric?
Supplerende
- Forord Machuca (dansk) - Gyldendal 2006, s. 7, 69-73.
-
Grammatik:
- Konjunktiv i hovedsætninger
- Konjunktiv i que-sætninger
- Repetition personlige pronomener: objekt og med præposition
- Repetition præteritum
Indhold
Kernestof:
Konjunktiv i hovedsætniger_faste udtryk_2024.pdf
Konjunktiv i hovedsætninger_ejercicios.docx
2024_Canción Un poco loco_día de muertos.docx
Línea de tiempo_Chile.docx
Forord_Machuca film_dansk.pdf
Chile_2024.pptx
Bliv færdig med opgave 2 (3 sætninger) i dok. den 6/11 "Konjunktiv i hovedsætninger_ejercicios"
Qué pasa durante la dictadura en Chile_Machuca_2024.docx
Machuca_Militærkuppet 1973.pdf
Læs om militærkuppet i vedhæftet dok. s. 69-73 (på dansk)
Machuca_fotos.pptx
Bliv færdig med opgaven fra sidste modul (14/11) : "Qué pasa durante la dictadura en Chile?" Skriv så mange sætninger som muligt
Estudiantes en lucha.pdf
Chile despertó.docx
Bliv færdig med opgaver "Ahora tú" og Verdadero o Falso" (Dok. "Estudiantes en lucha", s. 11)
La foto del día_Chile.docx
Chile despertó
Øv gloser i quizlet
Canción_Cacerolazo_Ana Tijoux.docx
I har læst og forstået sangen "Cacerolazo" og er i stand til at oversætte den mundligt.
Vocabulario de Navidad.pdf
La marcha más grande de Chile.docx
La marcha más grande de Chile_texto completo.docx
Un millón 200 mil personas en la "Marcha más grande de Chile"
Quién es Gabriel Boric.docx
Billeder.docx
Vejledning_mundtlig spansk 2019_kopi.pdf
Øvelse_mundtlig_eksamen - Machuca_Chile.docx
Nyttige vendinger til mundtlig eksamen.docx
Læs vedhæftet dok. om den mundtlige eksamen
Konjunktiv i que_sætninger-Aquí Está.pdf
Præsens_konjunktiv-QUERER.pdf
Genlæs dine noter om Konjunktiv
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Clima y gente - EKSAMEN
Gennem dette forløb får eleverne kendskab til klimaforandringernes konsekvenser forskellige steder i Spanien.
Der arbejdes også med eksempler på bestræbelserne på at finde løsninger.
Kernestof:
- "Calor extremo: en verano tenemos que jugar al fútbol a las 7 de la mañana" (España frontera Climática - Columbus 2024) s. 10-15
- José Mujica (video)
https://www.youtube.com/watch?v=4GX6a2WEA1Q
- Gruppepræsentationer (España frontera climática)
Grupperne har arbejdet med forskellige tekster og har præsenteret dem for resten af klassen.
1. Ældgamle metoder til nedkøling: Teresa. Aire acondicionado en la calle (16-20)
2. Landmand uden vand: Rafael. Los animales necesitan beber pero no hay agua.
3. Fra havvand til drikkevand: Carlos. Beber agua del mar (27-31)
4. De første klimaflygtninge, Delta del Ebro: Marcela. Un paraíso en peligro: “Cada año el mar avanza unos metros” (40-45)
5. Skovbrand i Castellón. Iván og hans far (46-50)
- Klimavenlig tøjproduktion. Javier produce ropa ecológica y sostenible. (s.80-85)
- Fast fashion:
https://www.youtube.com/watch?v=glRnwDwFNj8
Supplerende:
- Spanien tørster under en brændende sol (dansk) España frontera climática - Columbus 2024, s. 8-10
- Reportage DR Jorden kalder: Tørlagt Costa del Sol
Grammatik
- repetition refleksive verber
- Konditionalis
- Indefinitte pronomener
- Repetition Perfektum
- Pluskvamperfektum
Indhold
Kernestof:
Lav opgaver “Konjunktiv i ”at-bisætning”: 139 A -B + 140
Konjunktiv i que_sætninger-Aquí Está.pdf
Oversigt personlige pronomener_Spansk.pdf
Øvelser_Personlige_pronominer.docx
Reportage DR_Jorden kalder_Tørlagt Costa del sol.docx
DRTV - Jorden kalder: Tørlagt Costa Del Sol
Lav alle opgaver færdige i dok. "Øvelser_personlige_pronominer" fra modulet i torsdags den 30."
Lav opgave 1: Traduce las palabras al danés (Antes de leer) i vedhæftet dok.
Actividades_Keep it cool i Spaniens varmeste by_2025.docx
Fortæl historien bag billedet_øvelse.docx
José Mujica_video_preguntas_2025.docx
Kloch, Kasper m.fl.: ESPAÑA FRONTERA CLIMÁTICA, Columbus; sider: 12-14
Actividades_España Frontera Climática_2025.docx
Bliv færdig med at besvare alle spm. til videoen om José Mujica
2. Actividades_España Frontera Climática_2025.docx
3. Actividades_España Frontera Climática_2025.docx
De som har været fraværende skal have læst og lavet opgaverne ifølge dok. "2.España frontera climática" (dok. i modulet den 27/2)
Grupperne fortsætter med at forberede præsentationen af teksten. Se dok: 3. Actividades ”España frontera climática” fra modulet den 4/3
La dictadura franquista.pdf
Actividades_película_El silencio de otros.docx
Gruppepræsentation (den sidste gruppe)
Konditionalis fra PUENTE.pdf
Javier produce ropa ecológica sostenible_España frontera climática.pdf
Genlæs dine noter om "Clima y gente" og skriv to eller tre gode ideer til: "Hvad kan VI gøre for klimaet? (på spansk, selvfølgelig)
Husk bogen, tak
'Fast fashion', ropa barata y que dura muy poco en tienda - Salvados
De skriftlige genrer i spansk - kompetencer og genremål.pdf
Trae el libro, gracias :-)
Opgaver Indefinitte_Ubestemte pronominer.pdf
Indefinitte_Ubestemte pronominer.pdf
Opgaver_Indefinitte (ubestemte) pronominer.pdf
Peerfektum og Pluskvamperfektum_fra Aquí está.pdf
Opgaver_ Perfektum og Plusquamperfektum...fra PUENTE.pdf
Instrukserne i Elevfeedback
Genlæs jeres noter om Verbalperifraser. (med infinitiv og med gerundium)
Minlæring
Repetition grammatik 3g.docx
Husk blyant og viskelæder
Lav opgaver A til D og G i vedhæftet dok.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 24
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Eksamensforberedelse
Indhold
Kernestof:
Repeter "Verber med diftongering og vokalskifte" i vedhæftet dok. og lav quizlet til at øve bøjninger.
Verber med diftongering og vokalskifte_2025.pdf
quizlet.com
Ejercicios de repetición_gramatica__3g.docx
Diftongerende verber / ue
Øvelse_ mundtlig eksamen_El deporte_2025.pdf
Medbring din "mundtlig eksamen" (Fernando Alonso)
Fernando Alonso_El deporte.docx
Genlæs dine noter om alle 4 eksamensemner. Sørg for at have alt klar på din computer / noteshæfte.
Læs og forstå eksamenstekst om Mexico.
Mexico - La Zona.docx
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/164/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52277218355", "T": "/lectio/164/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52277218355", "H": "/lectio/164/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d52277218355" }