Holdet 2024 3g Mu - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2024/25
Institution Sønderborg Statsskole
Fag og niveau Musik B
Lærer(e) Nikolaj Færgemand Holdsbjerg-Larsen
Hold 2024 3g Mu (3g Mu)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Noder og rytmer (Brush-up)
Titel 2 Musical
Titel 3 Mini-musical - melodisk analyse
Titel 4 Blues med sammenspil
Titel 5 Madama Butterfly
Titel 6 Sang
Titel 7 Lydproduktion
Titel 8 Satsteknik
Titel 9 Klassisk klavermusik
Titel 10 Blues
Titel 11 Forårskoncert

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Noder og rytmer (Brush-up)

I dette forløb vil vi behandle hel fundamental node- og rytmelære. Bl.a.:
G-nøglen
F-nøglen
Helnode, halvnode, fjerdedelsnode osv.
Pauser
Bindebuer
Punkteringer
Taktarter
Gentagelsestegn
Volter
Fortegn

Derudover vil eleverne introduceres til trommenoder og guitar/bas-noder.

Eleverne vil desuden prøve at komponere en melodi i C-dur-skalaen og fremføre den som en solo for de andre elever.

Musikipedia.dk/vaerktojer er også brugt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Musical

I dette forløb skal eleverne lære om musicals.
Først og fremmest skal det være klart, hvad en musical er og hvad den ikke er.
Dernæst skal vi se på udviklingen; hvor kommer den fra, hvor er den og hvor er den på vej hen?
Vi skal dykke ned i konkrete numre fra forskellige musicals og se, hvordan vi kan analysere musikken derfra.
Vi skal prøve at spille (dele af) musicals.
Eleverne har spillet sangen "Tightrope" fra musicalen "The Greatest Showman".
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Mini-musical - melodisk analyse

Forløbet er til for at give en indgangsvinkel til musicals.
I forløbet har vi arbejdet med at konstruere en tidslinje vha. chatGPT, hvilket har givet anledning til flere spørgsmål; er musicals kun store i den vestlige del af verden? Hvad er musical for noget i Bollywood? Japan? Er opera kun for de fine?
Eleverne har lavet melodisk analyse vha. teorien fra Musikipedia:
https://www.musikipedia.dk/melodisk-analyse
Eleverne har bl.a. analyseret "I Danmark er jeg født", samt tre musicalnumre:
1)
2)
3)
Eleverne har arbejdet i grupper og i klasserumsdialog, og fremlagt for hinanden.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Blues med sammenspil

Formål:
I dette forløb arbejder vi primært med musikudøvelse.
Eleverne lærer at arbejde kreativt, innovativt og selvstændigt i samspil med andre med henblik på at udvikle og realisere musikalske udtryk.
Eleverne spiller indenfor et (primært engelsk) internationalt repertoire en- og flerstemmige sange og øver sig i at udvise musikalsk udtryksfærdighed.
Eleverne arbejder med at samarbejde om indstudering, fortolkning og fremførelse af et musikalsk arrangement for et publikum.

Eleverne arbejder med forskellige enstemmige sange.
Eleverne arbejder med grundlæggende stemmedannelse, og hvordan stemmen bruges i blues.
Eleverne arbejder med at indstudere, fortolke og fremføre et bluesnummer, og hvordan man i et bluesnummer fokuserer på at få et godt groove til at køre, og derefter arbejder mere improviserende.

Eleverne vil gennem forskellige youtube-guides prøve kræfter med blues på forskellige instrumenter. Eleverne vil efter forløbet kunne besvare hvordan en standard-blues lyder på
-guitar
-bas
-klaver
-trommer.

I analysearbejdet har vi set på Sweet Home Chicaco, og lavet en analyse med fokus på at karakterisere, hvordan man kan kategorisere nummeret som blues.
Vi har set på blå toner, kor (12 takter), temaer, harmonik.
Vi har arbejdet med musikipedia.dk/blues og Jakobmjensen.dk's blues-afsnit.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Madama Butterfly

Formål:
I dette forløb stifter eleverne kendskab med Madama Butterfly af Puccini.
Eleverne vil igennem operaen arbejde med kernestoffet:
- musikalske parametre
- musiklære
- hørelære
- kvalificering af musikalsk opmærksomhed
- oplevelse og analyse
Derudover rammer vi satser og numre fra én af de perioder vi gennemgår.
Vi skal læse tekster og se film om operaen, og eleverne vil herigennem få et samspil med engelsk, eftersom meget af det udvalgte materiale er på engelsk.
Eleverne skal efter forløbet være i stand til bedre at kunne opsøge, bearbejde og anvende fagrelevant kildemateriale.
Eleverne skal efter forløbet være i stand til at sætte Madama Butterfly og Puccini ind i en relevant historisk, samfundsmæssig, kulturel, global, genre- og stilmæssig sammenhæng.
Forløbet styrker elevernes kendskab til musikalsk notation.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Sang

I dette forløb sætter vi fokus på det unikke instrument, stemmen.

Hvordan virker den, hvordan opvarmer man den, hvordan træner man den, hvordan passer man på den.

Vi kommer ind på sang på forskellige "scener"; musical, opera, fællessang, o.a.

Barbershop?
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 17,67 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Lydproduktion

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Satsteknik

I dette forløb lærer eleverne grundlæggende satsteknik.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Klassisk klavermusik

Eksamensforløb

I dette forløb har eleverne fået et kompendie, der bl.a. har haft noderne til følgende
1) Tekst om Præludium og Fuga
2) Fuga i c-mol
3) Tekst om sonatesatsformen
4) Eine Kleine Nachtmusik
5) K280 (Mozart)
6) K545 (Mozart)
7) K284 (Mozart)
8) Sonate no 8 ”Pathétique” (Beethoven)
9) Sonate no 32 (Beethoven)

Eleverne har lært om fugaens struktur og tema/kontrapunkt-forholdet.
Eleverne har lært om sonatens opbygning, og arbejdet med harmonisk og tematisk analyse af sonaterne i kompendiet.
Foruden analyser har eleverne arbejdet med historisk kontekst for de tre perioder; Barok, Wienerklassik og Romantik.
Eleverne har lært om nodelæsning af partiturer og f- og g-nøgler.

Musikipedia.dk/barokken er også brugt.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Blues

Eksamensforløb
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Forårskoncert

Eleverne forbereder og øver sig til forårskoncerten.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer