ZBC Handels- og Teknisk gymnasium Slagelse
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
ZBC Handels- og Teknisk gymnasium Slagelse
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet S3b DA (2024/25) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2021/22 - 2024/25
Institution
ZBC
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Hold
S2022b DA (
S1b DA
,
S2b DA
,
S3b DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Sprogets magt
Titel 2
Fra barn til voksen
Titel 3
Forløb 4: Oplysningstiden og romantikken
Titel 4
Mediernes magt
Titel 5
Litteraturhistorie: Det moderne gennembrud
Titel 6
Værklæsning: "Et dukkehjem"
Titel 7
Fede medieformater til målgrupper
Titel 8
Psyke og eksistens
Titel 9
Samtidens tendenser
Titel 10
Forløb#9
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Sprogets magt
Sprog er aldrig objektivt - sprog vil altid noget med nogen. I dette forløb skal eleverne lære at gennemskue sprogets magt, dvs. hvordan sprog kan bruges til at påvirke, overbevise og måske endda manipulere sine modtagere.
Eleverne skal primært analysere og vurdere forskellige ikke-fiktive tekster og anvende viden om retorik, argumentation, stilistik og kommunikation.
Dermed er formålet at lære at gennemskue, hvad der kendetegner god og dårlig kommunikation, og herigennem styrke elevernes egen argumentation, kritiske sans og refleksionsevne.
Forløbet tager udgangspunkt i det sproglige stofområde, men vil også trække tråde til det mediemæssige stofområde. Forløbet introducerer desuden eleverne til deres første rigtige danskaflevering inden for genren ”Analyse og vurdering”, hvor eleverne skal analysere og vurdere en faktatekst (kronik) ved hjælp af begreber og viden, som de tilegner sig i dette forløb.
Indhold
Kernestof:
Til brug i timen: Mette Frederiksens åbningstale, 2022, uddrag.docx
Lektie: Inden timerne skal du hjemme have læst/genlæst afsnittet Ciceros pentagram og afsnittet Appelformer. Tag noter til det, du læser. Medbring desuden en blyant til dagens timer.
Øvelser i argumentation, 1.b.docx
Hjemme skal I have læst/genlæst afsnittet om Toulmins argumentationsmodel Toulmins argumentationsmodel og lave disse øvelser Øvelser i argumentation, 1.b.docx (Det var dem, I startede på i timerne sidste uge)
Til læsning i timen: Argumenttyper(Afsnittet "Argumenttyper" skal du læse og skrive noter til i timen)
Øvelse i argumenttyper: Øvelse i argumenttyper.docx Spørgsmål til filmklippet "Magtens sprog": Spørgsmål til filmklip 'Magtens sprog'.docx
Genlæs afsnittet Argumenttyper og skriv noter til de forskellige argumenttyper (hvis du ikke fik gjort det i torsdagstimerne)
Hanne-Vibeke Holst - Du er fucking sexistisk, Niarn!.docx (Læses og arbejdes med i timen)
Genlæs jeres noter igennem om Toulmins argumentationsmodel og argumenttyper eller genlæs det her: 4.10 Argumentation(Det er vigtigt, at I får genlæst dette, så I kan huske det)
I timen læses afsnittet Fejltyper og argumentationskneb og afsnittet Ordvalgsargumenter
Opgave til Niarns debatindlæg i matrixgrupper.docx
Læs hjemme Niarns modsvar til Hanne-Vibeke Holst: Niarn - Jeg er fucking realistisk, Hanne!.docx
Til brug i timerne: Retoriske virkemidler - en oversigt .docx Til brug i timerne: Lille øvelse til retoriske virkemidler.docx
Kronikken, I skal analysere og vurdere: Christina Anderskov - Ingen er blevet smukkere af at få at vide, at de er grimme.pdf
Læs opgaveformuleringen igennem til jeres første rigtige danskaflevering og vær klar med spørgsmål, hvis der er noget, I ikke forstår: Analyse og vurdering-aflevering, 1.b.docx
Læs eller genlæs hjemme følgende kronik, som er tekstgrundlaget til den analyse- og vurderingsaflevering, I skal skrive: Christina Anderskov - Ingen er blevet smukkere af at få at vide, at de er grimme.pdf Overvej allerede her ved første læsning, om
Arbejdsark til at komme i gang med analysen.docx Christina Anderskov - Ingen er blevet smukkere af at få at vide, at de er grimme.pdf
Fagevaluering i dansk: https://www.survey-xact.dk/LinkCollector?key=PE1MSRMXL2CN
Øvelse, Den gode indledning og brug af tekstcitater.docx
Skriv jeres idéer til undervisningen ind i dette fællesdokument: Evaluering af danskundervisningen
I skal have lavet øvelserne fra sidst med den gode indledning og brug af tekstcitater færdige til i dag:
Læs/genlæs elevbesvarelsen inden for genren "Analyse og vurdering" og highlight vigtige passager, hvor fagbegreber kommer i spil, og hvor I synes, eleven skaber en rød tråd. Vurdér en opgave og få inspiration til din egen.docx
Til brug i timen, hvor I kan læse og træne om forskellige sproglige problemer: Styr på sproget og Bedre Dansk | Studienet.dk
Grammatik- og kommaøvelser: Lidt opgaver i grammatik,sprogproblemer 1.b.docx
Hvis du har spørgsmål til den skriftlige aflevering, så sørg for at have disse klar til timen i dag :-). Husk, at opgaven skal afleveres senest d. 6. februar kl. 22. Lav din egen planlægning for, hvornår du skriver opgaven derhjemme. Læs opgaveformul
Kort oversigt over forløbet Sprogets magt + repetitionsøvelser , 1.b.docx
Læs dine noter igennem til vores forløb om "Sprogets magt" og overvej, hvad du har lært i dette forløb. Medbring desuden 1 blyant til dagens dansktimer.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
Fra barn til voksen
Indhold
Kernestof:
Syndefaldet - introducerende individuel opgave .docx
Ingen lektie.I får jeres analyse- og vurderingsopgaver tilbage :-). Derefter begynder vi på et nyt forløb om overgangen fra barn til voksen.
I timen i dag skal I læse følgende fire små afsnit: Middelalderens samfund: et slægtssamfund
Afsnit
Arbejdsspørgsmål til Nøkkens svig.docx
Tjekark middelalderen og folkeviser (m. svar).docx
Læs folkevisen Nøkkens svig (folkevise) .pdf og notér et par linjer ned til hver strofe, så du forstår, hvad der sker i handlingen. Bestem desuden, om visen er en riddervise eller en tryllevise. Begrund dit svar.
Opgave, individuel fordybelse i novelleteori, komposition og personkarakteristik, 1.b.docx
Genlæs Nøkkens svig (folkevise) .pdf og svar på arbejdsspørgsmålene hjemme: Arbejdsspørgsmål til Nøkkens svig.docx
Charlotte Weitze, Villy.pdf
Arbejdsspørgsmål til novellen Villy af Charlotte Weitze, 1.b.docx
Identitet og selviscenesættelse - arbejdsopgaver.docx
Genlæs novellen "Villy": Charlotte Weitze, Villy.pdf og besvar også arbejdsspørgsmålene hjemme: Arbejdsspørgsmål til novellen Villy af Charlotte Weitze, 1.b.docx
Spørgsmål til Prinsesser fra Blokken.docx
Læs/genlæs hele dette afsnit : 5.3 Reality-tv + tilværelsen som teater + middle stage + svar også på spørgsmålene i dette dokument: Identitet og selviscenesættelse - arbejdsopgaver.docx (Det var det, I startede på i onsdags)
Hej 1.bJeg har desværre barn syg i dag, så I skal arbejde selv denne time. Janne fra kontoret kommer og fører fravær!I timen skal I læse 3.3 Fortæller (hele siden) og lave disse 6 opgaver til fortællertyper. 1. b.docx. Vi gennemgår på fredag. God ar
Skriveøvelse om fortællertyper.docx
Vi samler op på jeres arbejd-selv-arbejde fra i onsdags, så sørg for at have alle 6 opgaver klar: 6 opgaver til fortællertyper. 1. b.docx
Hvem var Karen Blixen?
Karen Blixen Ringen (1).pdf
Gennemgang af Blixens novelle Ringen i matrixgrupper, 1.b.docx
Genlæs eller læs Karen Blixens novelle: Karen Blixen Ringen (1).pdf og find minimum 3 steder i teksten, som særligt fanger jeres opmærksomhed, eller som I undrer jer over.
Skriv videre på din danskaflevering :-).
Generelle kommentarer til analyse og fortolkningsopgave + tjekliste.docx
Sætningskollaps, øvelse.docx
I skal have læst kapitel 1-4 i Klaus Rifbjergs roman Den kroniske uskyld.
Værklæsning Den kroniske uskyld, 1.b.docx
I skal have læst kapitel 5-7 i Klaus Rifbjergs roman Den kroniske uskyld.
Kapitel 8 og 9 i Den kroniske uskyld, 1.b.docx
I skal have læst kapitel 8-9 i Klaus Rifbjergs roman Den kroniske uskyld.
Information om årsprøve i skriftlig dansk, 27. april .docx
I skal have læst kapitel 10-12 (dvs. til denne dag skal I være helt færdige med at læse romanen) i Klaus Rifbjergs roman Den kroniske uskyld.
Læs om strukturalismen som litterær metode: https://hbdansk.systime.dk/?id=241#c907 + Læs om psykoanalysen som litterær metode: https://hbdansk.systime.dk/?id=241#c912 Vi skal i dag arbejde med Den kroniske uskyld ud fra den strukturalistiske metode
Hvis du ikke har fået læst hele romanen, SKAL du have læst den til i dag :-)!
TAG ROMANEN MED, SOM I SKAL AFLEVERE I DAG.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 24
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Forløb 4: Oplysningstiden og romantikken
Formålet med forløbet er at styrke elevernes almendannelse gennem viden om litteratur. Forløbet bidrager til at udvikle elevernes selv- og omverdensforståelse som led i deres personlige og kulturelle identitetsdannelse.
De faglige mål er:
• at demonstrere kendskab til romantikken som litteraturhistorisk periode og periodens forbindelse til nutiden
• at analysere og fortolke fiktive tekster
• at perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle og historiske sammenhænge
• at eleverne udvikler deres kreative kompetencer i en remediering af "I Danmark er jeg født" eller en anden fædrelandssang.
Kernestof:
• Litteraturhistorie
• Tekster af kanonforfattere som Adam Oehlenschläger, Grundtvig og H.C. Andersen
• Litteraturanalytiske begreber og metoder.
• Mangfoldige genrer (digte, eventyr og kunstbilleder)
Eleverne skal arbejde kreativt med branding ift. nationalromantikken.
Indhold
Kernestof:
Kære 2.b
Skole beder elever aflevere telefoner og blokerer hjemmesider
Den gode undervisning.pptx
Ludvig Holberg - Kanon14 - podcast til undervisning
Oplysningstidens samfund: ny borgerlig offentlighed
Livssyn
Arbejdsseddel til Oplysningstiden_en kongelig affære.docx
En kongelig affære.mov
4. 1720-1800: Oplysningstiden
Sætningsanalyse
Der er en præmie til den elev, der får flest point i de selvrettende opgaver:-)
Arbejdsseddel til Oplysningstiden_en kongelig affære_.docx
Indvielsen
Arbejdsseddel til Indvielsen af Schack von Staffeldt.docx
5. 1800-1870: Romantikken
Tokolonnenotat til romantikken_.docx
Staffeldts _Indvielsen_ litterære kaffeklub .docx
Spørgsmål til Indvielsen_II.docx
Pocahontas.mp4
Arbejdsspørgsmål til Pocahontas.docx
Universalromantik: Adam Oehlenschläger og H.C. Andersen
Indvielsen_matrix.docx
H.C. Andersen - Kanon14 - podcast til undervisning
Klokken (1845)
Arbejdsseddel_Klokken.docx
Citatjagt
Centrale begreber og livsanskuelser fra romantikken.docx
Citatjagt: Romantiske træk i H.C. Andersens "Klokken"
Kære alle i 2.b
Om essaygenren_2023.docx
Skriftlig dansk A - Den personlige stemme.pptx
Personlig stemme_et eksempel.docx
Retoriske virkemidler - en oversigt .docx
Livet er en rejse.docx
Nationalromantikken.pptx
J.Th. Lundbye: 'Efterårslandskab. Hankehøj ved Vallekilde', 1847
Periodenoter_Romantikken.docx
Grundtvig_Danmarks Trøst_1820.docx
N.F.S. Grundtvig
Den religiøse digtning og N.F.S. Grundtvig
N.F.S. Grundtvig: Danmarks Trøst
Hulelignelsen
Romantikkens begreber_tokolonnenotatark_2.b.docx
Danmarks bedste fodboldsang_Arbejdsark.docx
Stem på din favorit: JP’s anmelder bedømmer fire EM-sange endnu dårligere end Alphabeats
Omfang
Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 18
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Mediernes magt
Et længere forløb, der bygger ovenpå forløbet "Sprogets magt" fra 1.g.
Der er først og fremmest fokus på det mediemæssige og sproglige stofområde af danskfaget.
Nøgleord, der kommer til at indgå i forløbet:
- Nyhedsformidling og journalistisk sprog
- Digital dannelse og sociale medier
- Dokumentargenren og reality-tv
Hvis vi når det, kommer der til at indgå to værklæsninger i dette forløb, hvoraf det ene værk bliver en dokumentarfilm.
Indhold
Kernestof:
Kære 2.b
Danmarks bedste fodboldsang_Arbejdsark.docx
Turneringsplan:
Kære alle i 2.b
Introduktion til Romantismen.pptx
Baggrundsteori om romantismen.docx
Romantisme - dansk litteratur
Grupper og tildeling af strofer:
Emil Aarestrup: På sneen
Perspektivering_Tobias Rahim.docx
Den gode perspektivering.pptx
REGLER FOR STARTKOMMA.doc
Mediehistoriens fem kommunikationskulturer
Mediehistorie og mediegenrer_tokolonnenotatark.docx
Debat | Chefredaktør: Undlader du som leder at tale om krænkelser og #metoo, svigter du dit ansvar
Debatindlæg fra Børsen_Undlader du som leder_gruppeopgave.docx
Gallups Kompasmodel
Sofie Lindes tale (08:22-09:40)
Tessas nytårstale
Skritlig Dansk A_Analyse, vurdering og diskussion_2.b_2023.docx
4.Opgavegenre IV _Analyse, vurdering og diskussion_guide til hhx.docx
#MeToo-debatten_Skriftlig Dansk A_2.a og 2.b.pptx
CFU-login (Partiernes skjulte overgreb)
Aktantmodellen
Holddannelse:
Kommakurset
Toulmin_Debatindlæg fra Børsen_Undlader du som leder_makkeropgave.docx
Brug af citater
Sprognormer online og forskellen på skriftsprog og talesprog.docx
De fem kommunikationskulturer_gruppeopgave.docx
Grupper og kommunikationskultur:
Arbejdsark 1_Partiernes skjulte overgreb.docx
CFU-login
CFU-login Partiernes skjulte overgreb
Arbejdsark 2_Partiernes skjulte overgreb - Kapitelmærkning.docx
2.b_Skema-til-shot-to-shot-analyse.docx
Shot to shot analyse_arbejdsark 3.doc
Lyd
Vurdering:
Fie Laursen: jeg var afhængig af opmærksomheden
Personlig branding og identitet på de sociale medier.pdf
Introduktion til selvfremstilling og personlig branding.pptx
Hold/lokale:
Skriftligt arbejde:
Titel
Afleveringsdato
Aarestup og Rahim
21-11-2023
Debatindlæg og Ciceros pentagram
24-11-2023
Dansk A - Analyse, vurdering og diskussion
03-01-2024
Sprognormer online samt skrift og tale
05-01-2024
Gruppeopgave om de fem kommunikationskulturer
05-01-2024
Noter om aktantmodellen, vinkling og kilder
18-01-2024
Partiernes skjulte overgreb_Arbejdsark
18-01-2024
Test med exam. cookies_tojo
02-02-2024
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 21
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Litteraturhistorie: Det moderne gennembrud
Litteraturhistorisk forløb, hvor vi har fokus på det moderne gennembrud, og forløbet trækker tråde til nutidens debat om køn og ligestilling.
Vi skal bl.a. læse "Et dukkehjem" af Henrik Ibsen som værk.
Indhold
Kernestof:
Kære alle i 2.b
Al tekst er kommunikation: Det retoriske pentagram
Personlig branding og identitet på de sociale medier.pdf
Kære 2.b
SDUxLearn
Retteskabelon til analyse vurdering og diskussion.docx
REGLER FOR STARTKOMMA.doc
Goffman og Meyrowitz.docx
Selvfremstilling på de sociale medier - oplæg til teori.pptx
Tokolonnenotatark:
DRTV - Skam
SKAM:
Gruppeopgave til ungdomsserien Skam.docx
Begrebsliste:
Model og influencer angribes for at leve af den perfekthedskultur, hun selv fordømmer
Cillemouse
Opgave I_Innovation_ Skab en Instagramprofil.docx
Cecilie - model og influencer:
Skriftlig Dansk A_2.b.docx
Primærtekst: "Paa Sneen"
Tobias Rahim.docx
3.Opgavegenre III_Analyse fortolkning sammenligning og perspektivering.docx
Hold:
Afsnit
Rollelæsning om undersøgende tekstlæsning.docx
Undersøgende tilgang:
Foran alteret - Herman Bang.pdf
Del 1 (ca. 5-10 min): Lærers eksemplificering af, hvordan man kan sætte ord på sin første oplevelse i mødet med en tekst
Uddybning og fortolkning, Foran alteret.docx
Oplevelse:
Uddybning:
Kære alle
Lykke-Per (1:4) (Uni-login)
Impressionisme
Claude Monet: Indtryk, solopgang (1872)
3.4 Scenisk fremtilling
Gengivelse af tale og tanke
Impressionistiske fortælletræk.doc
Oplæsning af "Foran alteret"
At læse Herman Bang og impressionisme.pptx
Foran alteret (1880)_arbejdsspørgsmål.docx
6. 1870-1890: Det moderne gennembrud
Arbejdsspørgsmål til Foran alteret (1880).docx
Ordsky til temaer i "Foran alteret"
Baggrundslæsning om det moderne gennembrud.docx
Impressionistisk kunst.docx
Oversigt til billeder
Værker
© Getty Images — Monets hus og have i Giverny er i dag omdannet til museum
Introduktion til Romantismen.pptx
Baggrundsteori om romantismen.docx
Perspektivering_Tobias Rahim.docx
3.3 Analyse, fortolkning, sammenligning og perspektivering
Anna Ancher og lyset
Impressionisme - virtuelt
Tæt på: Claude Monet (1840 – 1926)
En vandringsmand_Henrik Pontoppidan.pdf
Det moderne gennembrud_kritisk realisme og Pontoppidan.pptx
Opgave I_En vandringsmand_Mundtlig præsentation.docx
Det denotative og det konnotative niveau
9. Billedanalyse
CFU-login - Ustyrlig
1. Litterær analyse af romaner, noveller og kortprosa
Omfang
Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 28
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Værklæsning: "Et dukkehjem"
Indhold
Kernestof:
Kære 3.b
Henrik Ibsen og det naturalistiske dagligstuedrama.docx
Ibsen, Henrik: Et dukkehjem (1879)
eReolen |
Arbejdsspørgsmål til Et Dukkehjem.docx
CFU-login (TV-dramaet: Et dukkehjem)
Nora og Helmer.docx
CFU-login
Minlæring
Værklæsning af Henrik Ibsens Et dukkehjem.docx
Et dukkehjem (Ved Aksel Bech Christensen) | eReolen
CFU-login (fra 35 minutter)
Minlæring (Analyse, fortolkning og perspektivering)
Et dukkehjem_disposition_eksempel.docx
3.2.2 Disposition og perspektiveringshjul
Et dukkehjem_uddrag_1879.pdf
Minlæring - om at skrive en indledning
Afsnit
Om at skrive afsnit.pptx
Om at skrive en analyse.pdf
Et Dukkehjem_eksempler på indledning, analyse og perspektivering.docx
At analysere drama
2.Opgavegenre II_Analyse fortolkning og perspektivering.docx
Minlæring - Citatteknik og citatanalysens tre trin
Omfang
Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Fede medieformater til målgrupper
Indhold
Kernestof:
Kære alle i 3.b
Musikvideoen som format
Musikvideoens karakteristika
Foreløbig plan for dansk i 3.b-2024-2025.docx
Analysemodel: karakteristik
Download Appen Oplevelsesruter på din mobil og følg en af nedenstående ruter:
Kære 3.b
Musikquiz - ark til grupperne.docx
Fra Gadedreng til Iværksætter: Historien bag KESI
Rap_fagtekst fra Håndbog til dansk_2024.docx (Tokolonne)
Kesi_BO4L_Deluxe Version_2020_45 min..docx
Rap_fagtekst fra Håndbog til dansk.docx
4. Litterær analyse af rap-tekster
BO4L (Deluxe Version) by KESI
Rap_fagtekst fra Håndbog til dansk_2024.docx
Pede B feat. ArtigeArdit - Kodesprog
Jooks - Hun Vil Ha En Rapper
Sproglige virkemidler i rap.docx
Grupper & sange - BO4L.docx
Album BO4L_Kesi_2020_tekster.docx
Alt ved den her sang er sindssygt: Derfor topper dansk kæmpehit lige nu
Ik Tænk
URO - Føles Godt ft. Mekdes
Motiv og tema_en fagtekst.docx
Sammenligningsskema_to tekster.docx
Et eksempel på en sammenligning:
Dansk hitrapper tog en pause fra karriereræset; Jeg havde det forfærdeligt
Dansk sangers største hit rummer en barsk historie; Den handler om noget, jeg har brugt hele mit liv på at tænke over
Kesi og Hennedub - Streaming
4. Litterær analyse af rap-tekster | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Tre tendenser der præger den nye danske hiphopgeneration
3.Opgavegenre III_Analyse fortolkning sammenligning og perspektivering.docx
Fremstilling af flashcard om sproglige virkemidler og rim mm.:
4.3 Sproglige figurer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
4.6 Rim og rytme | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Citatteknik
Litterær analyse af raptekster.pptx
4.2 Sproglige virkemidler | RAP
Rapgenren_fagtekst fra Håndbog til dansk.docx
Rapgenren_tokolonnenotatark.docx
Tekstgrundlag - tekst 1 og tekst 2 til dansk prøve.docx
Tobias Rahim giver første interview i et år: 'Der er en enorm stolthed i at have en anden hudfarve'
Dansk hitrapper tog en pause fra karriereræset: 'Jeg havde det forfærdeligt'
Hvor korte er kortfilm? | SHORTS – kortfilm i undervisningen
Kortfilmens DNA | SHORTS – kortfilm i undervisningen
Tre typer kortfilm | SHORTS – kortfilm i undervisningen
Teori om kortfilm og noteskrivning.docx
Kortfilmstyper, arbejdsark.docx
Den klassisk fortællende kortfilm | SHORTS – kortfilm i undervisningen
Slice of life-kortfilmen | SHORTS – kortfilm i undervisningen
Den eksperimenterende kortfilm | SHORTS – kortfilm i undervisningen
Teori om kortfilm og noteskrivning_tirsdag d. 12. november 2024docx.docx
Anders Walter: Vis mod (2014)
Pistol - Offstream.dk
Analysevejledning til kortfilm.docx
Filmiske virkemidler | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Filmiske virkemidler – animeret dansk
Se på denne oversigt:
Tre analytiske tilgange til kortfilmen Ivalu | SHORTS – kortfilm i undervisningen
Ivalu af Anders Walther
Storytelling og eventyrmodellen.docx
07:43 Årsagsargument (7:43-8:49)
Årsagsargumentet og motivationsargumentet.docx
AIDA-modellen
AIDA-modellen kort fortalt.docx
GLS Julekampagne - en sjov film med et seriøst budskab - SpotOn Studios
14. Medieanalyse af reklamefilm | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Reklamefilm_fagtekst om de tre genrer.docx
Magnum - 5 Kisses
Grupper:
Lav et kampagnespot.docx
Plan for fremlæggelser for Charlotte i lokale 1123:
Kære alle
Minlæring - vurdering
Vurdering af en reklamefilm.pptx
Minlæring Hvad skal en vurdering indeholde? Og hvordan?
Tekst_9-20497.mp4 Greenpeace: Herrelogen
Om diskursanalyse.pdf
Tokolonnenotat til diskursanalyse.docx
Introduktion til diskursanalyse i dansk.pptx
Begrebsoversigt, opgaver og analyseeksempel | Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet
President George W. Bush’s full address announcing first U.S. strikes in Afghanistan - Oct. 7, 2001
Tekst_9-20497.mp4 Herrelogen - en kampagnefilm
Diskursanalyse af Herrelogen_Greenpeace.docx
Diskursanalyse af levende billeder | Diskursanalyse i dansk. Sprog, magt og identitet
1. Fuldstændige sætninger | Styr på skrivningen
JeopardyLabs - Online Jeopardy Template
DRTV - H.M. Kongens nytårstale
Tre talegenrer_fagtekst fra Håndbog til dansk.docx
4.9 Retorik | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Al tekst er kommunikation_det retoriske pentagram.docx
H.M. Kong Frederik X's nytårstale
Valg af fag og emne | Opgaveguiden til hhx
SOP - hurtigskriv om de tre trin.docx
Det faglige formidlingsprojekt_SOP_2024.pptx
Det faglige formidlingsprojekt, når dansk A indgår i SOP på hhx - Dansk - HHX | Emu.dk
Powepoint_opgaveformuleringer_2024.pptx
Nye tal: Kriser sætter sig i k-branchen
Omfang
Estimeret: 24,00 moduler
Dækker over: 36
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Psyke og eksistens
Et forløb, der først og fremmest er et litterært forløb, hvor vi skal læse forskellige tekster - primært af kanonforfattere - der på den ene eller anden måde berører det at eksistere eller at være menneske på godt og ondt.
Vi læser her vores 5. værklæsning, som bliver Tove Ditlevsens digtsamling "Pigesind".
Derudover ser vi spillefilmen "Druk", som bliver vores 6. og sidste værk.
Måske bliver der tid til at repetere romantikken med uddrag fra "Den lille prins" og romantismen med uddrag fra Søren Kierkegaards "Forførerens dagbog".
Indhold
Kernestof:
Kære 3.b
Eksistens:
Livet:
Eksistentialisme_tokolonnenotat.docx
Kære alle i 3.b
En kortfilm om Søren Kierkegaard.
Spidsborgeren | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Æstetikeren | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Etikeren | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Den religiøse | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Søren Kierkegaard - de fire livspositioner_3.b.docx
Minlæring - film om indledninger
Tekst_8-19952.mp4 Herrelogen af Greenpeace
Herrelogen_eksempel på indledning, Ciceros pentagram og analyse.pptx
Minlæring - Film om redegørelse og analyse
Minlæring - Citatteknik
5.Opgavegenre V_Analyse sammenligning og vurdering.docx
Opgave 4_Analyse og vurdering af Herrelogen_retteskabelon.docx
Søren Kierkegaard: Eksistentialisme er at blive sig selv og så give slip | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Grundtemaer i eksistentialistisk litteratur | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Eksistentialisme i dansk_Søren Kirkegaard_færdig.docx
Martin_Andersen_Nexo-Lonningsdag_1900.pdf
Martin Andersen Nexø: Lønningsdag (En Idyl) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
3.1 Hvad handler teksten om? | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Minlæring: Ydre og indre karakteristik
Personkarakteristik:
Folkelig realisme og socialrealisme.docx
Tokolonnenotat_1890-2000_Modernisme og realisme.docx
Martin Andersen Nexø - Kanon14 - podcast til undervisning
7. 1890-2000: Modernisme og realisme | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Terminsprøven 2025.docx
4. 1720-1800: Oplysningstiden | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
8. 2000-2020: Eksperimenterende realisme | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Minlæring_Fortolkning og perspektivering
Retorik og argumentation - Toulmins argumentationsmodel
Minlæring_Vurdering og diskussion
Analysevejledninger til Skriftlig og Mundtlig Dansk A_færdig.docx
Analysevejledninger | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Minlæring: Indledning
Minlæring - Analyse - hvordan?
Minlæring: Fortolkning og perspektivering
Et eksempel på en vurdering (et uddrag):
5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Tendenser i den nyeste litteratur | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Munk, Kaj | Litteraturportalen
Pablo Llambías | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Autofiktion
Livssyn | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (Oplysningstiden fra 1720-1800)
Ekspressionisme
Kristensen, Tom: Nat i Berlin 1921 (1927) | Litteraturens huse
Tom Kristensen - Kanon14 - podcast til undervisning
Tom Kristensen og Nat i Berlin, 1921.docx
Hærværk_et uddrag.docx
Hvad vælger Jastrau?
Spørgsmål 1_Hærværk.docx
5. Sproglig-stilistisk analyse af litterære tekster | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
1. Litterær analyse af romaner, noveller og kortprosa | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Forsiden til romanen "Hærværk":
Tidlig modernisme (1890-1945) | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (ekspressionisme)
Martin A_Agerhønen.docx
Arbejdsspørgsmål til Agerhønen.docx
Martin A. Hansen - Kanon14 - podcast til undervisning
Billedsprog:
Mick Øgendahl og Karen Blixen
Karen_Blixen-Ringen_1958.pdf
Skæbne-anekdoter (Moderne retskrivning) | eReolen
Efterkrigstiden i et eksistentialistisk lys | Eksistentialisme i dansk. Fra Kierkegaard til Sonnergaard
Individuelt arbejde_Agerhønen.doc
Grundtemaer i eksistentialistisk litteratur:
eReolen |Ringen (05:47:57) ca. 18 minutter
Arbejdsspørgsmål til Ringen af Karen Blixen_3.b.docx
Aktantmodellen:
Kæ re 3.b
Druk af Thomas Vinterberg
CFU-login - Spillefilmen "Druk"
Druk - en anmeldelse fra Ekkofilm
DRUK 🏆 Se filmen hjemme nu 🥃 (trailer)
DRUK, arbejdsark.docx
8. 2000-2020: Eksperimenterende realisme | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (Realisme)
Tendenser i den nyeste litteratur | Litteraturhistorien – på langs og på tværs (Autofiktion)
Dialogcirkler:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 25
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Samtidens tendenser
Indhold
Kernestof:
Kære 3.b
Tendenser i den nyeste litteratur | Litteraturhistorien – på langs og på tværs
Tendenser i nyeste litteratur - Arbejdsspørgsmål til videointroen og afsnit om realisme og autofiktion.docx
Kære alle i 3.b
Prolog_Planen_af Morten Pape.pdf
3.3 Fortæller | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Arbejdsspørgsmål: Planen | De seneste fem års litteratur
Lokaler:
Morten Pape fortæller om farens brev
3.4 Fremstillingsformer | Håndbog til dansk – litteratur, sprog, medier
Analyse af sprog og fortælleforhold
Analyse af fremstillingsform og miljø
Fortællertyper:
Sproglige virkemidler - Flashcards
Quiz
Arbejdsspørgsmål til Prologen fra romanen.docx
Analyse og fortolkning
1.Opgavegenre I_Analyse og fortolkning_med fokus på sproglige og stilistiske virkemidler (2).docx
Perspektivering i danskfaget - hvad, hvordan og hvorfor.pdf
Perspektivering.pptx
Den gode perspektivering_2024.pptx
I får en opgave udleveret, som er til fem elevtimer:-)
Benjamin Hav: Vi læser kvinder!
Den eksperimenterende lyriks kendetegn
Hagen, Christina | Litteraturportalen
Hagen, Christina | Om Pistoldigte
POW POW POW. Pistoldigte, 2024.
POW POW POW. Pistoldigte (2024, uddrag) | Litteraturportalen Spørgsmål til digte
POW POW POW. Pistoldigte (2024, uddrag) | Litteraturportalen Skriv et digt om ulykkelig kærlighed
POW POW POW. Pistoldigte (2024, uddrag) | Litteraturportalen
Den ydre komposition, sproglig stil og det lyriske jeg.pptx
Omfang
Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Forløb#9
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/165/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56045920763", "T": "/lectio/165/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56045920763", "H": "/lectio/165/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d56045920763" }