Aabenraa Statsskole
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Aabenraa Statsskole
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 23f HI (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Aabenraa Statsskole
Fag og niveau
Historie A
Lærer(e)
Rasmus Morsø Petersen
Hold
2023 HI/23f (
23f HI
,
23f HI
,
23f HI
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Introduktion til historie og fagets metoder
Titel 2
Dansk-Historieforløb
Titel 3
Den industrielle revolution - Da DK blev moderne
Titel 4
Forbrydelse og straf
Titel 5
Velfærdsstatens historie
Titel 6
Oplysningstid og revolutioner
Titel 7
Den industrielle revolution i England & imperialim
Titel 8
Japans historie
Titel 9
Besættelsen af Danmark - Historie og historiebrug
Titel 10
Internationale konflikter og samarbejde - 20. årh.
Titel 11
Romerriget
Titel 12
Middelalderen - Mellem øst og vest
Titel 13
Overbliksforløbet
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Introduktion til historie og fagets metoder
Formålet med forløbet er at introducere eleverne til de grundlæggende historiske metoder som kildekritik af tekster og billeder, analyse af erindringssteder og diskutere historiesyn.
Indhold
Kernestof:
Velkommen til historie! Vi starter op med at snakke om hvad historie er for et fag i gymnasiet og checker jeres historiske overblik.
Den hvide hest.docx
description
Introduktion til historiske kilder-RMP.pptx
description
Den Hvide Hest.pdf
description
Jeg tager tidslinjerne fra sidste modul med.
Den store Jelling-sten – Levn og beretning.docx
description
Jellingstenene, ca. 950-965
Jeres kilde om 1000 år.docx
description
Medbring en kilde fra jeres eget liv (egen historie) som I kan vise for de andre. Kilden skal sige noget om jer, jeres tid og jeres historie (I må gerne være kreative, så lad være med bare at bruge jeres telefon). Kilden må gerne indeholde tekst, men
Læs det vedhæftede dokument om Levn og beretning.
Levn og beretning.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Læse
Søge information
Skrive
Diskutere
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Personlige
Selvstændighed
Sociale
Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 2
Dansk-Historieforløb
Formål: At give en kort kronologisk oversigt over Danmarkshistorien fra slutningen af middelalderen til Grundlovens indførelse med fokus på styreformer og samfundets udvikling.
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
behandle problemstillinger i samspil med andre fag
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof:
̶ hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶ forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶ stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks
̶ politiske og sociale revolutioner
̶ demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
Sidetal: 30
Indhold
Kernestof:
DRTV - Historien om Danmark: Tidlig middelalder
Larsen og Smitt: Danmarkshistorisk oversigt. Systime, 2006-7; sider: 20-23
Middelalder - DHO 20-23.pdf
description
Larsen og Smitt. Danmarkshistorisk oversigt. 2. udgave. Systime, 2006-7; sider: 36-38, 47-51
Reformationen - DHO 36-38.pdf
description
Enevælde - DHO 47-51.pdf
description
Danmarks første ha_ndfæstning 1282.pdf
description
Forordning til Reformationen i Danmark 1536.pdf
description
Danske Lov 1683.pdf
description
DRTV - Historien om Danmark: Enevælde og oplysningstid
Alle kilder.jpg
description
Håndfæstning.jpg
description
Forordning.jpg
description
Danske lov.jpg
description
Kort over udskiftningen.pdf
description
Miniforedrag om landboreformerne
Larsen og Smitt. Danmarkshistorisk oversigt. Systime, 2007; sider: 53-55, 61-66
Landboreformerne - DHO 53-55.pdf
description
LehmannFalster1841.pdf
description
1864 kort.pdf
description
Frederiksen et. al. Grundbog til Danmarkshistorien. Systime, 2006: side 133-135
Enevælden i modvind.pdf
description
LehmannBegavedeDAnnedeFormuende.docx
description
GTD s. 133-138 - De Slesvigske Krige.pdf
description
Demokratiets indførelse - DHO 61-66.pdf
description
Supplerende stof:
1 Middelalderen.pptx
description
Vi begynder på vores første rigtige forløb i historie. Det er et overblik over Danmarks historie fra slutningen af middelalderen til det 20. århundrede. Til opstart skal vi bl.a. arbejde med læseformål omkring middelalderen. Nøjes derfor med at skimm
2 Middelalderen.pptx
description
Middelalderen - Læseformål
Da vi så dokumentar i sidste modul er lektierne de samme som sidst, nemlig at skimme det vedhæftede dokument.
Leveforhold, rettigheder og pligter - Middelalder, reformation og enevælde (1).docx
description
Læs vedhæftede PDFer om reformationen og enevælde (hav også siderne til Middelalderen i Danmark klar. Vi skal arbejde med mange af de samme samfundsgrupper som vi fokuserede på i sidste modul, fx kongen, kirken, adelen, borgerne, bønderne, og hvordan
4 Ref-Mid-Ene kildearbejde.pptx
description
Genoprisk jeres viden om middelalderen, reformationen og enevælden ved at læse jeres ark fra sidste modul om Rettigheder, pligter og leveforhold i perioden.
Til dagens modul er der 3 kilder, men I skal kun læse én af dem. Se venligst nedenstående liste for indblik i hvilken kilde I skal læse.
Kildekritik.docx
description
Historien om Danmark – Enevælde og Oplysningstid.docx
description
Vi samler op på kilderne fra sidste modul, sørg for at have den genlæst jeres egen kilde og kigget på kilderne de andre grupper havde. Derefter ser vi en dokumentar om enevældens indførelse og samfund.
arbejdspørgsmål til landboreformerne.docx
description
Vi snakker kort om dokumentaren om enevælde og oplysning
ordnet.dk
lex.dk – Den Store Danske
Kildearbejde – Orla Lehmanns tale (1841).docx
description
Vi samler kort op på arbejdsspørgsmålene til landboreformerne fra sidst, så går vi videre til enevælden i modvind.
Kildearbejde - To Orla Lehmann taler.docx
description
Husk aftaleseddel til København.
Besvar følgende to spørgsmål med udgangspunkt i teksten om enevælden i modvind (Ligger på modulet d. 21. februar)
Læs vedhæftede kilde af Orla Lehmann fra Falster 1841 og medbring blyant/kuglepen.
9 Demokratiets indførelse.pptx
description
Før I læser dagens tekst, skal I bruge jeres forhåndsviden. I skal overveje og nedskrive følgende:
Overblik over Danmarks historie.docx
description
I får lidt tid til at færdiggøre oplæg, og så hører vi dem.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Søge information
Diskutere
Formidling
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Kreativitet
Sociale
Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
Forelæsninger
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 3
Den industrielle revolution - Da DK blev moderne
Forløbet handler om den industrielle revolution (historie) i Danmark og det moderne gennembrud (dansk). Det fungerer som optakt til klassens DHO og formålet er at præsentere en række af emner man kan skrive om i sin DHO som fx industrialisering og arbejdere, klassesamfundet, religionens rolle/kritik af kirken og køn.
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ behandle problemstillinger i samspil med andre fag
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof:
̶ hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶ forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
̶ politiske og sociale revolutioner
̶ historiefaglige teorier og metoder.
Sidetal: 30
Indhold
Kernestof:
Link til Redegørelsen
1 og 2 Den industrielle revolution og arbejdernes forhold.pptx
description
Rasmussen et. al. Danmarkshistorie. Lindhardt og Ringhof, 2014; sider: 183, 186-193
DH 183 og 186-188 Industrialisering.pdf
description
Regler for arbejdere.pdf
description
DH 189-193 Arbejdernes vilka_r.pdf
description
Kvindernes kamp for stemmeret - DDKH 31-37.pdf
description
Supplerende stof:
Fodnoter.docx
description
Medbring jeres noter til vores forløb om dansk-historie, vi bruger nemlig et øjeblik på at færdiggøre overblik fra vores Danmarks historieforløb.
det_moderne_gennembrud-uv_mat.pdf
description
2 arbejdernes vilkår.pptx
description
DHO – Problemstilling og problemformulering.docx
description
Vejledning til Problemstilling og Problemformulering.pdf
description
Læs vedhæftede dokument igennem. Marker i jeres PDF'er hvad der er kilder i teksten (Materiale fra fortiden) og hvad der er fremstilling (Tekst skrevet af en historiker til en historiebog)
I får lidt tid til at færdiggøre analyse af kilderne fra sidst og derefter kigger vi på eksempler.
Vi arbejder videre med Kvindernes stemmeret. Genlæs gerne dokumentet om kvindernes kamp for stemmeret fra sidst. Vi skal snakke om aktørerne samt hvad der er hhv. kilder og fremstilling i teksten.
Magtens bygninger, København. 23be + 23f.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Forbrydelse og straf
Forløbet dækker udviklingen af hvilke slags forbrydelser der bliver begået i det danske samfundet, og hvordan vi har straffet disse forbrydelser siden 1500 til i dag. Fokus har været på 1800-tallet samt hvordan samfundet er struktureret ift. retspleje, kontrol, teorier om hvem der bliver forbrydere, osv.
Fagligt indhold:
- dansk historie og identitet
- nedslag i verdens og Europas historie fra antikken til i dag, herunder forskellige typer af årsagssammenhænge og periodiseringsprincipper
- natur, teknologi og produktions betydninger for mennesker i historisk og nutidigt perspektiv
- forholdet mellem aktør og struktur i et historisk og nutidigt perspektiv
- styreformer i historisk og nutidigt perspektiv
Kernestof:
̶ forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
̶ forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶ demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
Sidetal: 30
Indhold
Kernestof:
Opgaver til øjenvideneberetning fra renæssances forbryderverden.docx
description
Forbrydelser i renæssancen - Olafsson øjenvideneberetning - Thiedecke 13-17.pdf
description
Vi starter op på et lille forløb om forbrydelse og straf i Danmark
Straf 1500-1900 - Piskens og galgens tid - Thiedecke 17-22.pdf
description
Læs vedhæftede tekst om Piskens og galgens tid og besvar følgende spørgsmål:
Opgaver til Den store indespærring.docx
description
Hjælp til historiedelen af DHO.docx
description
3 Den store indespærring.pptx
description
Den store indespærring - Thiedecke - Er vi alle forbrydere s. 29-30 + 65-66.pdf
description
Opgaver til Hvem bliver forbryder.docx
description
Mistænkelige personer – Fotos fra underverdenen
Opgaver til Den store indespærring 23f.docx
description
Vi gennemgår opgaverne til den store indespærring fra sidste modul.
Hvem bliver forbryder Thiedecke - Er vi alle forbrydere s. 72-76.pdf
description
Hav færdiggjort opgaverne der ligger på gårsdagens modul.
Forbrydelse og straf i det 20. århundrede - Thiedecke - Er vi alle forbrydere - 67-71 + 79.pdf
description
MdtPrøveInformation23f.docx
description
Kildekritik.docx
description
Vi laver talepapir til DHO
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Velfærdsstatens historie
Formålet med forløbet er at give eleverne en introduktion og overblik over velfærdsstatens udvikling i Danmark, hovedsageligt i det 20. århundrede. Fokus har været på hvilke love og samfundsændringer der muliggjorde velfærdsstaten samt hvilke grupper der der havde brug for et social sikkerhedsnet og hvordan de levede. Der har derfor været fokus på den økonomiske, politiske og sociale udvikling.
Faglige mål
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
Kernestof:
̶ hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶ forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
̶ nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
̶ demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
̶ politiske ideologier, herunder ideologiernes kamp i det 20. århundrede
historiebrug og -formidling
̶ historiefaglige teorier og metoder.
Sidetal: 60
Indhold
Kernestof:
Miniforedrag - Velfærdsstaten
Velfærdsstaten og de universelle rettigheder, efter 1849
Lov om Alderdomsunderstøttelse 1891 Forkortet.docx
description
DRTV - Historien om de fattige: 1870-1920
KS-Bogen s. 159-162.pdf
description
Rasmussen et. al. Danmarks historie. Lindhardt og Ringhof, 2014; sider: 219-220, 223-225
DH s. 219-220 og 223-225.pdf
description
Statistik over 30ernes krise.pdf
description
Friisberg. Kilder til det ny Danmark 1914-1985. Munksgaard, 1986; sider: 46-51
En arbejdsløs fortæller om livet i 30erne.pdf
description
Valgplakat
Reklame
Marshallhjælpen - Plakater.pdf
description
Frederiksen et. al. Grundbog til Danmarkshistorien. Systime, 2006; sider: 217-218, 220-223, 236-238, 245-250, 268-274
GTD s. 217-128 og 220-223.pdf
description
Lembourn og Sørensen - Syn pa_ velfærdsstaten.pdf
description
GTD s. 245-250.pdf
description
Vi har debat om velfærdsstaten. Medbring kilderne fra sidst af Lembourn og Sørensen.
Kildesæt til 30'erne og 70'erne.pdf
description
GTD s. 267-274.pdf
description
Supplerende stof:
Vel mødt til 2g! Vi starter med et forløb om velfærdsstatens historie. I dag skal vi hovedsageligt skabe overblik over velfærdsstatens udvikling. I skal derfor læse artiklen der er linket til. Fokus skal være hvad der kendetegner de forskellige perio
Vi kigger på problemstillingerne fra sidst, sørg for at have dem med.
Læs Loven om alderdomsunderstøttelse fra sidste modul og besvar følgende punkter:
Læs vedhæftede PDF og nedskriv tre hovedpointer (De tre pointer I mener er de vigtigste at huske)
Tendens video
Krisen i 30erne - skriveøvelse.docx
description
5 Velfærdsstaten 1945-1973.pptx
description
Udfyld det vedhæftede ark med ordforklaringer til dagens tekst.
Ordforklaringer til GTD s. 217-218 og 220-223.docx
description
Hav færdiggjort jeres analyse af Marshall-Hjælp plakaterne (Se sidste modul for gruppe og opgave). Grupperne på lov til at præsentere deres plakater.
Begreber til GTD s . 245-250.docx
description
Paneldebat om velfærdsstaten.docx
description
Identificer årsager til krisen i 1970'erne i grundbogsteksten og markér hvad man gjorde for at imødekomme krisen.
Hvad er en god problemstilling.pdf
description
Den gode problemstilling - Handout.pdf
description
8 Kildeøvelse.pptx
description
Vi snakker færdig om krisen i 70'erne fra sidste, hvor vi begynde at snakke om følgende fokus: Identificer årsager til krisen i 1970'erne i grundbogsteksten og markér hvad man gjorde for at imødekomme krisen
Læs vedhæftede kildesæt og udfyld dokumentet med begreber som vi ikke nåede i sidste modul.
Struktur-aktør analyseskema til velfærdsstatens udvikling efter 1989.docx
description
Hav færdiggjort jeres problemstilling(er) (1-2) til kildesættet fra sidste modul.
Lektierne er de samme som sidst, vi arbejder med aktør-strukturanalysen.
Hav færdiggjort jeres analyse af problemstillingen til kildesættet.
Overblik over velfærdsstaten.docx
description
Overblik over velfærdsstatens udvikling.docx
description
Vi samler op på kildearbejdet fra sidste modul, sørg for at medbringe jeres noter til det.
RMP tager plancher og tuscher med til tidslinje over velfærdsstaten. (Der er også mulighed for at vælge andre opsamlinger muligheder, hvis man gerne vil have noget mere konkret)
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Søge information
Diskutere
Formidling
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Initiativ
Ansvarlighed
Sociale
Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer
Forelæsninger
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 6
Oplysningstid og revolutioner
Formålet med forløbet er at skabe overblik over sammenhængen mellem oplysningstiden og de franske og amerikanske revolutioner samt hvordan de danner baggrund for ideen om menneskerettigheder. I forløbet er det blevet gennemgået hvilke befolkningsgrupper disse tanker påvirker og hvad konsekvenserne af dem var. Endvidere har der været inddraget forskellige historiske tolkninger som marxistiske og konservative.
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶ skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
Kernestof:
̶ hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶ forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶ stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks
̶ nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
̶ politiske og sociale revolutioner
̶ demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
̶ politiske ideologier, herunder ideologiernes kamp i det 20. århundrede
̶ historiefaglige teorier og metoder.
Anslået sidetal: 60
Indhold
Kernestof:
Bryld: Verden før 1914 - i dansk perspektiv. Systime, 2008; sider: 181-182, 192-199, 205-228
Kant, Hvad er oplysning.PDF
description
Verden før 1914 s. 192-199.pdf
description
2 oplysningsfilosoffer.pptx
description
USAs uafhængighedserklæring - uddrag.docx
description
Cahiers - Fokus 2 s. 76-77.pdf
description
Sammenligning af den amerikanske og franske revolution - 23f samlet
Menneskerettighedserklæringen.docx
description
Medbring bogen da vi skal fokusere på at få et overblik over begivenhederne i den franske revolution. Vi skal især arbejde med s. 213-224
Adriansen, et. al. Fokus 2. Gyldendal, 2009; sider: 71-75
Fokus 2 s. 71-75.pdf
description
Supplerende stof:
English Version of Kant what is enlightenment.pdf (Read paragraph 1-4)
1 Enevælde og oplysning.pptx
description
Vi starter op på et ny forløb om oplysningstid og revolutioner
Siderne i Verden før 1914 refererer til jeres nye bog.
Meme Generator - Imgflip
Meme generator. Create the funniest memes online.
Enlightenment Philosophers (English)
Hav færdiggjort arbejde fra modulet d. 9. oktober. Det drejede sig om følgende opgave som skulle besvare ud fra Verden før 1914 s. 192-195:
Læs siderne om de tre store oplysningsfilosoffer Montesquieu, Voltaire og Rousseau. Hav fokus på hvad deres forskellige filosofier og tanker handler om om.
Opgaver til dagens tekst
Opgave til lektier:
Sammenligning af den amerikanske og franske revolution.docx
description
5 Den franske revolution.pptx
description
Besvar følgende opgaver til dagens tekst:
6 Rædselsherredømmet.pptx
description
Side 221-225 skal læses grundigt. s. 226-228 kan I nøjes med at skimme, det er blot med for at få afslutning på Napoleons historie.
Besvar følgende opgaver til s. 221-225:
Jeg har jeres plakater med fra sidst. I skal præsentere jeres tanker om plakaten for klassen ift. hvilken stand i er, hvad I gerne vil opnå, jeres forhold til andre stænder samt overvejer om jeres brug af propaganda.
Læs menneskerettighedserklæringen fra den franske revolution og besvar følgende opgaver:
8 Tolkninger af den franske revolution.pptx
description
Medbring desuden jeres historie og og alt materiale/noter fra vores forløb om oplysningstid og revolutioner.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Skrive
Formidling
Selvrefleksion
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Væsentligste arbejdsformer
Forelæsninger
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 7
Den industrielle revolution i England & imperialim
Formålet med forløbet er at skabe et overblik over udviklingen, årsagerne og konsekvenserne af industrialisering i England. Særligt fokus er på hvilke konsekvenser industrialiseringen havde for befolkningen i byerne og på landet, samt kort om hvordan industrialiseringen muliggjorde imperialisme.
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶ skelne mellem forskellige typer af forklaringer på samfundsmæssige forandringer og diskutere periodiseringsprincipper
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
Kernestof:
̶ hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶ forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
̶ kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
̶ nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
̶ politiske og sociale revolutioner
globalisering
̶ historiefaglige teorier og metoder.
Anslået sidetal: 60
Indhold
Kernestof:
Kort over udskiftningen.pdf
description
Bryld: Verden før 1914 - i dansk perspektiv. Systime, 2008; sider: 241-259, 276-278
Bomuldsstatistik.pdf
description
Jensen og Kledal. Den industrielle revolution - England 1780-1850. Gjellerup, 1971; sider: 215-216
Tocqueville - Manchester og Birmingham 1835.pdf
description
Billede - Kontrast i København 1800-tallet.pdf
description
Adriansen, et. al. Fokus 2. Gyldendal, 2009; sider: 145-149, 178-181
Fokus 2 s. 145-149.pdf
description
Henry Ford vs Karl Marx. Epic Rap Battles Of History
Dokumentar om Den industrielle revolution i England
Dokumentar om den industrielle revolution i Storbritannien.docx
description
Den Industrielle revolution - Kildeøvelse.docx
description
Tintin i Congo .docx
description
Grubb, et.al. Europa & de andre. Gyldendal, 2012; sider: 124-128
Imperialisme.pdf
description
Fokus 2 s. 178-181.pdf
description
Supplerende stof:
1 Industri og landbrug.pptx
description
Vi starter stille og roligt op på et nyt forløb om Den industrielle revolution i England. Forhåbentlig får vi lidt tid til at julehygge også, hvor vi kigger på julekalendere gennem årene.
Til teksten skal I have fokus på følgende:
Struktur-aktør analyseskema til Den industrielle revolution.docx
Arbejdsspørgsma_l til statistik.docx
description
Læs om aktør/struktur i vedhæftede dokument
Struktur eller aktør.docx
description
svar-bazar om urbanisering.docx
description
4 Liberalisme og Socialisme (1).pptx
description
Det I skal læse til i dag er forskellige steder i bogen. I kan se sidetallene nedenunder, men det drejer sig om afsnittene Liberalismen - Forsvar for det frie marked (inklusiv kilde 6; Marxismen - Skabelsen af kapitalismer og proletarer, Karl Marx og
Nedskriv årsagerne til at den industrielle revolution skete i England. Vi ser en dokumentar i modulet om det samme og prøver at koble det.
ProblemstillingerManual.docx
description
Læs vedhæftede dokument til kildeøvelsen og nedskriv hvad hver kilde overordnet handler om samt hvad der er fælles for kilderne.
7 Imperialisme.pptx
description
Læs vedhæftede PDF om imperialisme og besvar følgende spørgsmål:
Den industrielle revolution - Opsamling.docx
description
clevershare2g - Clevertouch Technologies Germany
Læs vedhæftede tekst igennem og besvar følgende opgave:
Vi skal samle op på Den industrielle revolution i England, så medbring jeres noter og dokumenter til forløbet.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Søge information
Diskutere
Formidling
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Ansvarlighed
Sociale
Samarbejdsevne
Åbenhed og omgængelighed
Væsentligste arbejdsformer
Forelæsninger
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 8
Japans historie
Forløbet dækkes Japans historie fra oprettelsen af Tokugawashogunatet omkring 1600 til det moderne Japan i dag. Forløbet er kronologisk og belyser de kulturelle, sociale og økonomiske forhold der gør Japan til et unikt land. Særligt har der været fokus på Japans forhold til omverdenen og deres naboer bl.a. med et studie af Nanjingmassakren.
Faglige mål:
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
Kernestof:
̶ forandringer i levevilkår, teknologi og produktion gennem tiderne
̶ forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶ kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
̶ stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks
̶ nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
̶ politiske og sociale revolutioner
̶ demokrati, menneskerettigheder og ligestilling i nationalt og globalt perspektiv
globalisering
̶ historiebrug og -formidling
̶ historiefaglige teorier og metoder.
Forløbet tager udgangspunkt i samfund og kulturer uden for Europa og USA.
Anslået sidetal: 70
Indhold
Kernestof:
Japan s. 10-20 - Tokugawa Shogunatet.pdf
description
1 Japans historie og Tokugawa-shogunatet.pptx
description
Frederiksen. Grundbog til historie - Verden uden for Europa. Systime, 2013; sider: 91-97
GTH VUE s. 91-97 - Japans historie.pdf
description
Begreber til Japans historie.docx
description
Billeder af Kommandør Perry og de sorte skibe.pdf
description
Hansen og Ipsen. Japan - Mellem øst og vest. Systime, 2011; sider: 24-28, 32-36, 39-40, 47, 62, 64-67, 78-79, 87-95, 103-112, 118-124, 129-139
Japan s. 24-28 + 32-36 - Meijirestorationen.pdf
description
Munemitsus beretning om fredsaftalen 1895.pdf
description
Japan - Imperialisme.pdf
description
Konoe Fumimaros radiotale 1938.pdf
description
Japan s. 87-95 - Japan under 2. verdenskrig.pdf
description
Japan s. 103-112 - Besættelse og den kolde krig.pdf
description
Besættelsen af Japan
Statistik over Japans BNP.pdf
description
7 Japans mirakeløkonomi.pptx
description
Japan s. 118-124 - Mirakeløkonomi.pdf
description
Kilder til Japans økonomiske udvikling.pdf
description
Japan s. 129-139 - Japan i dag.pdf
description
Nanjingmassakren - kilder 1.pdf
description
Supplerende stof:
Japans historie under Tokugawashogunatet.docx
description
Vi starter op på nyt forløb om Japans historie. Læs den vedhæftede PDF om Japans historie og udfyld arket med begreber.
Sørg for at have det meste af jeres oplæg til Tokugawashogunatet klar. I får 10 minutter til at planlægge det sidste. Sørg for I ved hvad I vil sige og hvad der skal skrives på tavlen. Teksten om Tokugawashogunatet ligger på modulet d. 10. marts.
Læs det vedhæftede PDF om Tokugawashogunatets sidste år og Meijirestorationen. Hav fokus på følgende spørgsmål:
Grupper
•Analyser kilden kildekritisk med udgangspunkt i følgende problemstilling:
Til dagens tekst skal I have fokus på følgende områder:
Vi hører det sidste oplæg om samuraier fra: Sophia, Emma Mazzoni, Soreya og Beyza
Kilder og fremstillinger - Japan under 2. verdenskrig.docx
description
Om fremstillinger og kilder.pdf
description
Opgave til Konoe Fumimaro
Vi gennemgår Mutsu Munumitsus beretning fra sidste modul. Sørg for at have den klar.
Til dagens tekst, skal I finde centrale pointer om de 4 nedenstående fokuspunkter for Japans udvikling i perioden:
Lav opgaven til Konoe Fumimaro kilden (Ligger på modulet d. 19. marts)
Japans historie - Oversigt.docx
description
Opstil tre problemstillinger til dagens tekst der fokuserer på hhv. Japans økonomiske udvikling, hvilke politiske og sociale udfordringer Japan har samt hvordan japansk kultur har slået igennem i udlandet.
Vi kigger på kildearbejdet fra sidst.
Kildekritisk øvelse - Nanjingmassakren.docx
description
Læs vedhæftede dokument om Nanjingmassakren, det skal bruges til en kildekritisk øvelse i dagens modul. Læs også mine kommentarer til jeres sidste kildekritiske opgave om den industrielle revolution, så I kan forbedre jer og undgå at lave de samme fe
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 8
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Skrive
Formidling
Personlige
Kreativitet
IT
Væsentligste arbejdsformer
Gruppearbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 9
Besættelsen af Danmark - Historie og historiebrug
Formålet med forløbet er at sætte fokus på besættelsestidens historie og historiebrug. Fokus har været på modstandsbevægelsen og østfrontsfrivilliges reaktion på den danske besættelse.
Faglige mål:
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof:
- hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶ historiebrug og -formidling
̶ historiefaglige teorier og metoder.
Anslået sidetal: 50 sider
Indhold
Kernestof:
1 Overblik over besættelsestiden.pptx
description
Besættelsestiden 1940-1945 - Medløbere eller modstandere.pdf
description
Iversen og Pedersen: Danmarks historie - Mellem erindring og glemsel. 2. udgave. Columbus, 2020; sider: 146-155, 173-176
Dilemmaspillet 9. april
Thorvald Staunings tale i Studenterforeningen 1941 - Forkortet.docx
description
Besættelse og samarbejdspolitik Fra Vores Danmarkshistorie.docx
description
Kilde til modstandsbevægelsen.pdf
description
3 Modstandsbevægelsen.pptx
description
Modstandsbevægelsen.pdf
description
Frederiksen: Danmark - Besat og befriet. Systime, 2009; sider: 42-46, 110-114, 163-168
Kilder - Breve fra danskere ved Østfronten.pdf
description
Danskere i tysk krigstjeneste.pdf
description
5 Flammen og Citronen.pptx
description
Historie som fiktion i film og tv.pdf
description
Retsopgøret efter besættelsen, 1945-1955.docx
description
Befrielsen - Danmark - Besat og befriet s. 163-168.pdf
description
Tyskerpiger.docx
description
Læs det vedhæftede dokument om Tyskerpiger
Supplerende stof:
Vi skal danne os et overblik over hvad der sker under besættelsen af Danmark. Læs det vedhæftede dokument igennem, så I har en nogenlunde ide om hvad de vigtigste begivenheder er. Dokumentet er lidt langt, så I behøver ikke have styr på alle detaljer
Læs det vedhæftede dokument om besættelsen og samarbejdspolitikken, og besvar følgende opgaver:
Hav færdiggjort arbejdet med Stauning kilden fra sidste modul. Opgaverne fra som følgende:
Læs vedhæftede PDF med fokus på følgende punkter:
Sammenligning af modstandsbevægelsen og Frikorps Danmark.docx
description
Fokuspunkter til dagens tekst:
Historiebrugsskema.docx
description
Hav færdiggjort sammenligningen af modstandsbevægelsen og danskere i tysk krigstjeneste fra sidst.
Spørgsmål til retsopgøret
Spørgsmål til befrielsen
Hav set Flammen og Citronen færdig (Se besked på Lectio)
5 Forberedelse til årsprøve.pptx
description
Eksamen i historie.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Internationale konflikter og samarbejde - 20. årh.
Forløbet er en oversigt over den internationale historie i det 20. århundrede. 1. og 2. verdenskrig er dækket kort som optakt til perioden under den kolde krig, hvor hovevægten har ligget. Fokus har været på internationale konflikter og samarbejde i perioden samt hvilken hvordan disse har påvirket forholdet mellem lande.
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ opnå indsigt i, hvordan historiefaget kan medvirke til at forstå og løse problemer i nutiden
̶ formulere historiske problemstillinger og relatere disse til elevernes egen tid
̶ formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
Kernestof:
hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶ forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶ nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
̶ politiske og sociale revolutioner
- Holocaust og andre folkedrab
̶ politiske ideologier, herunder ideologiernes kamp i det 20. århundrede
globalisering
̶ historiebrug og -formidling
̶ historiefaglige teorier og metoder.
Supplerende materiale:
Der har indgået en studierejse til Bruxelles, herunder besøg i Europa parlamentet.
Anslået sidetal: 70
Indhold
Kernestof:
Alliancesystemet.jpg
description
Årsager til 1. verdenskrig.png
description
Velkommen tilbage til historie i 3g. Vi starter op på et nyt forløb om det 20. århundrede som forberedelse til vores tur til Bruxelles. I timen vil jeg sige mere om hvad vi skal lave i år, men som forberedelse skal I læse de vedhæftede sider om 1. ve
Frederiksen et. al. Grundbog til historie - Fra de store revolutioner til 2. verdenskrig. Systime, 2008-2012; sider: 117-130, 157-158
GTH2 s. 117-123 årsagerne til 1. verdenskrig OCR.pdf
description
GTH2 s. 117-123 årsagerne til 1. verdenskrig.pdf
description
Wilsons 14 punkter - GTH 2 s. 157-158.pdf
description
Gennemførelsen af Wilsons 14 punkter 23f.docx
description
Dem der ikke har vist Maria pas, skal huske at tage det med i dag.
GTH 2 s. 122-130.pdf
description
Læs det vedhæftede PDF og opstil 2-3 problemstillinger til teksten.
Tyskland i mellemkrigstiden.docx
description
USA i mellemkrigstiden.docx
description
Rusland i mellemkrigstiden.docx
description
Gennemgang af mellemkrigstiden.docx
description
Mellemkrigstidens økonomiske kriser 1918-1939 fra Bryld Verden efter 1914.docx
description
Beyza og Maja skal huske pas.
4 Årsagerne til 2. verdenskrig.pptx
description
Frederiksen et. al. Grundbog til historie. Fra de store revolutioner til 2. verdenskrig. Systime, 2012; sider: 277-294, 310-311
GTD 2 s. 277-288.pdf
description
Anden verdenskrig - Levende tidslinje SVAR.docx
description
5 Afslutningen på WWII.pptx
description
GTD 2 s. 289-294.pdf
description
Jalta-erklæringen GTD 2 s. 310-311.pdf
description
Udtalelser fra aktører i Holocaust.docx
description
6 Holocaust.pptx
description
VejenModHolocaustVerdenEfter1914104-108.docx
description
Marshall-planen, 1948-1953
7 Overblik og Marshallhjælpen.pptx
description
Hvis krigen kommer 1962.docx
description
Smitt og Vollmond. Verdens historie 2 - Fra moderne til nyeste tid. Lindhardt og Ringhof, 2015; sider: 128-136
VerdensHistorie2Efterkrigstiden.pdf
description
Hav desuden færdiggjort jeres arbejde fra sidst om udtalelser fra Holocaust aktører
The European Union Explained*
8 Vejen til EU.pptx
description
Vejen til EU - VVH3 s. 204-212.pdf
description
Frederiksen: Vores verdenshistorie 3. Columbus, 2020; sider: 204-212
Vi kigger på jeres udkast til EU kampagner. Vær klar på at gennemgå og forklare jeres udkast og ideer for klassen.
Smilla skal huske pas.
Olsen og Søndberg. Grundbog til historie - Fra koldkrig til globalisering. Systime, 2009; sider: 103-108, 127-128, 135-136, 149-152, 161-164, 167-170
GTH3 103-108.pdf
description
10 Det røde årti og tendensøvelse.pptx
description
GTH 3 s. 127-152 - Det røde a_rti.pdf
description
Kilder til synet pa_ Sovjet og USA i 80erne.pdf
description
11 Afslutningen på den kolde krig.pptx
description
GTH3 161-164 & 167-170.pdf
description
Ny Kold krig.docx
description
12 Ny kold krig.pptx
description
Nato, Norden og en væltet verdensorden.docx
description
Vietnamkrigen - Kildesæt.docx
description
13 Vietnamkrigen - Kildeanalyse.pptx
description
Supplerende stof:
Gennemførelsen af Wilsons 14 punkter.docx
description
Læs vedhæftede dokument om Mellemkrigstidens økonomiske kriser og highlight hvilke udfordringer Europa stod overfor efter 1. verdenskrig.
Den gode problemstilling - Handout.pdf
description
Som lektier skal i læse teksten fra Grundbog til Historie med særlig fokus på følgende afsnit: ”Sovjet unionen og USA med i krigen 1941”, ”Forholdet mellem de allierede” og ”Atombomber over Japan”. Desuden skal I læse kilden Jalta-Erklæringen og geno
Læs vedhæftede tekst om Holocaust og opstil tre problemstillinger der fanger de vigtigste pointer i teksten.
Opgaver til Marshall-planen:
Før vi kommer til EU, skal vi bruge et modul på at sætte det ind i en kontekst. Den vedhæftede tekst om efterkrigstiden skal give overblik over kolde krig (I kan nøjes med at skimme den, da jeg samler op på hovedpointerne.) Ellers skal vi arbejde med
Struktur-aktør analyseskema til Vietnamkrigen.docx
description
Læs det vedhæftede dokument om det røde årti og beskriv kort udviklingen indenfor disse tre områder:
Skriv din egen kilde - Berlinmurens fald.docx
description
Læs de vedhæftede sider om afslutningen på den kolde krig og murens fald. Hav især fokus på følgende 3 punkter:
Medbring jeres materiale til forløbet.
Læs den vedhæftede artikel om "Nato, Norden og en væltet verdensorden"
Læs vedhæftede kildesæt til Vietnamkrigen. Opstil hvad kilderne har tilfælles og kom med et udkast til en problemstilling. Jeg har desuden vedhæftet et uddybende dokument om kildekritik under øvrigt indhold, hvis man ønsker at supplere sin viden.
Kildekritik2g.docx
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 13
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Lytte
Læse
Søge information
Skrive
Diskutere
Formidling
Selvrefleksion
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Selvtillid
Initiativ
Ansvarlighed
Kreativitet
Sociale
Samarbejdsevne
Åbenhed og omgængelighed
IT
Lectio
Tekstbehandling
Præsentationsgrafik
Internet
Væsentligste arbejdsformer
Eksperimentelt arbejde
Forelæsninger
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
Titel 11
Romerriget
Formålet med forløbet har været at belyse Romerrigets udvikling og fra den tidligere republik til kejserdømme. Særligt fokus har været på Romerrigets skiftende styreformer, overgangen fra republik til kejserdømme samt hvordan kejseren fremmede sin magtposition gennem propaganda.
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ reflektere over samspillet mellem fortid, nutid og fremtid samt over mennesket som historieskabt og historieskabende
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
Kernestof:
̶ hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶ forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶ stats- og nationsdannelser, herunder Danmarks
̶ nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
historiefaglige teorier og metoder.
Anslået sidetal: 60
Indhold
Kernestof:
Antikkens verden - Afsnit 5 Dydens republik.docx
description
Dokumentar
1 Den romerske republik.pptx
description
Bryld: Verden før 1914 - i dansk perspektiv. Systime, 2008; sider: 39-66
Polyb - baggrundsinformation.pdf
description
Se dokumentaren færdig fra omkring minut 43
Hav færdiggjort aktør-strukturanalysen fra modulet om republikkens undergang
Republik - PolybRomsForfatning.pdf
description
Kejserdømme - Plinius Panegyrik.pdf
description
Polyb og Plinius - Læsbar.pdf
description
Lektier er de samme som sidste modul.
6 Rom og provinserne.pptx
description
Buster af de fire første kejsere.pdf
description
Eksempler på mønter med kejseren.pdf
description
Augustin- Gladiatorkampenes tiltrækningskraft.docx
description
Læs vedhæftede dokument om kejserens image igennem og hav færdiggjort opgaven om Rom og Provinserne fra sidste:
Den romerske kejser - Image og repræsentation.docx
description
Romerrigets fald.pdf
description
8 Roms undergang.pptx
description
Historisk undersøgelse af kejserlig propaganda v2.pdf
description
Baggrundsinformation til Kejserlig propaganda.pdf
description
Overblik over Romerriget.docx
description
Lyt til den sidste del af afsnittet "Kan vi lære af Romerrigets undergang" fra Kampen om historien. Start ved tidskoden: 42:00, altså 42 minutter inde i podcasten. (I må selvfølgelig gerne høre hele podcasten, da Adam Holm har besøg af min "gamle" pr
Kampen om historien | Kan vi lære af Romerrigets undergang? | DR LYD
Medbring jeres materiale og noter fra forløbet.
Supplerende stof:
Fokus for læsningen er at lære en række vigtige begreber der handler om opdelingen af det romerske samfund. Forklaringen af begreberne skal udfyldes i det vedhæftede dokument.
Begreber til republikkens samfund.docx
description
Når I læser teksten, hav fokus på at besvare problemstillingen: Hvordan og hvorfor blev Rom Middelhavets hersker?
Struktur-aktør analyseskema til Republikkens krise og undergang.docx
description
I kan nøjes med at skimme afsnittet om Gracchernes reformforsøg, da de generelt var mislykkede og ændrede ikke situationen i republikken. Udfyld også arket med begreber (Det kan tilføjes til jeres eksisterende ark med begreber)
Begreber til republikkens krise.docx
description
Modulets fokus bliver hvorfor Republikken gik under og hvordan det lykkedes Augustus af beholde magten, når Cæsar ikke kunne.
Sammenligning af Roms styreform under republikken og kejserdømme.docx
description
Kig de sider vi har læst igennem og nedskriv de tre styreformer Rom har haft. Læs desuden de vedhæftede kilder. Læg mærke til at et af dokumenterne er de to kilder i OCR scanning.
Kig de sider vi har læst igennem og nedskriv de tre styreformer Rom har haft. Læs desuden de vedhæftede kilder på sidste modul.
Vi gennemgår kildeanalyse af Plinius og Polybius fra sidste modul.
Til dagens tekst skal I lave beskæftige jer med følgende problemstilling:
Læs det vedhæftede baggrundsinformation om kejserlig propaganda. Det danner baggrund for den kildekritiske øvelse vi ska lave i dag.
Hvis I gerne vil arbejde på at forbedre jer, skal I læse mine kommentarer til den sidste kildekritiske øvelse om Vietnamkrigen. Desuden har jeg uploadet et dokument med eksempelbesvarelser på de forskellige dele af en kildekritisk øvelse for at give
Gode eksempler fra kildeanalyse af Vietnamkrigen.docx
description
Opgaver til kilden: Augustin om gladiatorkampe:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Faglige
Læse
Søge information
Skrive
Diskutere
Projektarbejde
Formidling
Selvrefleksion
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner
Kommunikative færdigheder
Overskue og strukturere
Personlige
Selvstændighed
Initiativ
Ansvarlighed
Kreativitet
Sociale
Samarbejdsevne
Åbenhed og omgængelighed
IT
Tekstbehandling
Internet
Væsentligste arbejdsformer
Forelæsninger
Gruppearbejde
Lærerstyret undervisning
Projektarbejde
Titel 12
Middelalderen - Mellem øst og vest
(EKSAMEN)
Forløbet omhandler middelalderen med fokus på korstog og kulturmøder mellem vesteuropa, Islam og det øst-romerske/byzantiske rige. Middelalderens samfundsstruktur er blevet gennemgået, med særlig fokus på forholdet mellem den verdslige og gejstlige magt for at præsentere baggrunden for korstogene. Sideløbende er udviklingen i de muslimske lande og det østromerske rige gennemgået (dog i kortere omfang) for at belyse forskelle og ligheder. I gennemgangen af korstogene er der lagt vægt på årsagerne og konsekvenserne.
Faglige mål:
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
-redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
̶ analysere eksempler på samspillet mellem mennesker, natur, kultur og samfund gennem tiderne
̶ anvende en metodisk-kritisk tilgang til at udvælge og analysere historisk materiale, herunder eksempler på brug af historie
̶ demonstrere viden om fagets identitet og metoder.
Kernestof:
hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
̶ forskellige styreformer og samfundsorganiseringer
̶ kulturer og kulturmøder i Europas og verdens historie
̶ nationale, regionale og globale konflikter og samarbejdsrelationer
̶ historiefaglige teorier og metoder.
Anslået sidetal: 50
Indhold
Kernestof:
1 Den tidlige middelalder.pptx
description
Bryld: Verden før 1914 - i dansk perspektiv. Systime, 2008; sider: 69-80, 103-116
Begreber til Middelalderen.docx
description
2 Det vesteuropæiske samfund i middelalderen.pptx
description
Dagens fokuspunkter i teksten er en række begreber der er centrale for det middelalderlige Vesteuropa. I behøver ikke kunne besvare dem derhjemme fra, da I får lidt tid til at arbejde med dem i modulet, men det giver jer en ide om hvad I skal kigge e
A Short Introduction to the Byzantine Empire - A Crusader Kings III Documentary
A Short Introduction to the Byzantine Empire.docx
description
I dag skal vi have samlet op på siderne vi læste sidst samt begreberne om kirken og kongemagten (det drejede sig om s. 80-86 i vores historiebog). Ellers skal vi prøve at finde ud af hvorfor det øst-romerske rige fortsatte mens det vest-romerske gik
Det Øst-romerske rige 330-630.docx
description
A Short Introduction to the Byzantine Empire Fælles
Islams ekspansion - Matrix.docx
description
4 Islams ekspansion.pptx
description
Vi samler op på dokumentaren i så i slutningen af sidste modul. Vær klar til at dele jeres noter på tavlen.
Pave Urban Tale.pdf
description
5 Korstog.pptx
description
6 Korstogenes efterspil og problestillingtræning.pptx
description
Medbring jeres historiebog Verden før 1914 (Meget vigtigt) og læs vedhæftede dokument om korstogenes efterspil. I skal kunne beskrive kort hvad der kendetegner det andet, tredje og fjerde korstog samt gøre jer overvejelser om korstogenes efterspil i
Korstogenes efterspil.docx
description
Faktalink om Korstogene. I skal ikke læse linket, men det er her jeg har taget informationerne i dagens dokument fra.
Japans historie.pptx
description
Færdiggør kildeopgaven fra sidste modul: Hav delt kilderne ind i grupper med fælles emne/fokus og lav problemstillinger de grupperne.
Supplerende stof:
I skal kun læse den del af dagens tekst I har fået tildelt.:
Læs siderne i bogen og besvar følgende spørgsmål:
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Overbliksforløbet
Formålet med forløbet er at skabe overblik over de forløb der er gennemgået i undervisningen
Faglige mål:
̶ formidle og remediere historiefaglige problemstillinger mundtligt og skriftligt og begrunde de formidlingsmæssige valg
̶ redegøre for centrale udviklingslinjer og begivenheder i Danmarks, Europas og verdens historie
̶ redegøre for sammenhænge mellem den lokale, nationale, regionale, europæiske og globale udvikling
Kernestof:
̶ hovedlinjer i Danmarks, Europas og verdens historie fra antikken til i dag
Indhold
Kernestof:
Vi starter på overbliksforløbet. Medbring jeres bøger og materiale fra historie.
Oversigtsforløb.docx
description
23f Grupper.docx
description
Sidste modul til at arbejde med jeres overbliksforløb. Jeg skal have checket jeres problemstillinger i løbet af modulet og jeres powerpoint, oversigt og samling af materialet skal være færdig i dag.
Skriv gerne til mig, hvis I mangler adgang til nogle dokumentarer eller dokumenter.
Grupperne der har om hhv. Den industrielle revolution i England, Den industrielle revolution i DK samt Internationale konflikter og samarbejde bedes være klar til at holde oplæg. De andre grupper bedes holde sig klar som back-up.
Grupperne der har om hhv. Den industrielle revolution i DK, Velfærdsstatens historie samt Besættelsen af Danmark bedes være klar til at holde oplæg.
Vi bruger ExamCookie til dagens aktivitet. Sørg for at I har testet at det virker på forhånd, ellers skal I forbi IT før timen begynder.
Dagens kildekritikøvelse tager udgangspunkt i forløbet om Middelalderen - Mellem Øst og Vest
Eksamen i historie-2.doc
description
Vi mødes i B203. Jeg kan se, at I er bekendt med lokalet
RMP har kage med
Vi ser Ved det grønne bord og snakker eksamen. Medbring eventuelle spørgsmål.
Supplerende stof:
Grupperne der har om hhv. Romerriget,Middelalderen - mellem øst og vest og Oplysningstid og revolutioner bedes være klar til at holde oplæg. De andre grupper bedes holde sig klar som back-up.
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/166/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57484430192", "T": "/lectio/166/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57484430192", "H": "/lectio/166/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57484430192" }