Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Aabenraa Statsskole
|
|
Fag og niveau
|
Tysk A
|
|
Lærer(e)
|
Daniela Wulff
|
|
Hold
|
2025 TY/23g24h (23g24hTY, 23g24hTY-terminsprøve)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Was uns bewegt: Die Medien - und Arbeitswelt in DX
Was uns bewegt: Die Medien und Arbeitswelt in Deutschland
Formål: Tilegne sig Kompetencer i forhold til DSD 2 prøven med baggrund i Sternchenthemen: Medienwelt und Arbeiten med fokus på Tyskland men også andre tysktalende Lande.
Fokus:
Forløbet har omhandlet en række tekster fra forskellige genre og tysktalende lande, der hovedsageligt har haft fokus på arbejdslivet, og det at få sig en kariere i en tid hvor livet er under konstant forandring. Et besøg på SDU og tyskstudiet har også været en del af dette forløb. Nye måder at arbejde på er blevet diskuteret i forbindelse med dette forløb. Yderligere har der været fokus på de unges liv og det der beskæftiger dem som f.eks social media, familie, venner osv.
Kernestof:
- "Lieber glücklich als reich. Umdenken:Die Deutschen definieren Wohlstand neu" vom BAT- Freizeit - Forschungsinstitut (2006)
- "Wahre Egoisten handeln kooperativ: " Ein gutes Netzwerk ist die Quelle zum Erfolg" von Gudrun Fey (2007)
- "Lena Love" von Florian Gaag (2016)
- "Social media erst ab 16?" von Carlott Bru und Valentin Dreher aus dem Flueter (18. Juni 2025)
- „Aufwachsen in Regenbogenfamilien“ von Antje Lang-Lendorff, Der Tagesspiegel, (2020)
- "Mein Traum von der ortsunabhängigen Selbstständigkeit" von Tamara Juric (14.Oktober 2024) https://kolibridesign.at/selbststaendigkeit/wie-ich-als-digitale-nomadin-scheiterte/
Suplerende stof:
- "Leben in der Filterblase - wie Algorithmen unsere Wahrnehmung formen" von Andrea Gehwolf (Mai 2024)
- "Cybermobbing - wenn soziale Medien zum Pranger werden" von Astrid Herbold (2014)
- "Digitale Nomaden – schöne neue Arbeitswelt" von Andrea Gehwolf (Dezember 2023)
Omfang ca. 35%
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
36 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Lectio
- Tekstbehandling
- Præsentationsgrafik
- Internet
- Konferencesystem
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
2
|
Stürmer und Dränger X
Formål og fokus:
I "Stürmer und Dränger" møder vi Stürmer und Dränger-figurer gennem tiden. Disse figurer har det tilfælles, at de alle er unge, frihedssøgende personer, der på forskellig vis søger opgøret – et opgør med samfundets normer, forældrene eller konventionerne.
Nye tekster, men også kortere, kendte klassikere danner grundlag for emnet. Dertil kommer en teoretisk indledning om Sturm und Drang, som sætter perioden i historisk og tematisk perspektiv. Således introduceres der til Stürmer und Dränger-figuren, som går tilbage til Goethes klassiker Die Leiden des jungen Werthers fra 1774er, derudover er genren balladen repræsenteret via Goethes Heidenröslein, hvor en Stürmer und Dränger-figur stormer derudad uden at tænke på konsekvenserne. I filmen Tschick opfordres der til at udleve sine drømme, uden at tænke på konsekvenserne.
Kernestof:
- Introduktion til Sturm und Drang - Kate Fuchs og Mathilde Sinding (2019)
- Heidenröslein - Johann Wolfgang von Goethe (1771)
- Die Leiden des jungen Werthers - Johann Wolfgang von Goethe (1774) in Auszügen
- Tschick - Fatih Akin (2016)
Supplerende stof:
- Goethe! - Philip Stölzi (2010)
Omfang: ca. 15 %
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Personlige
- Selvstændighed
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Internet
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Forelæsninger
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
3
|
Terror X
Formål og Fokusområder: Emnet terrorisme fokuserer på forskellige retninger og fløje der af politiske eller religøse årsager ved hjælp af vold prøver på at ændre gældende samfundstrukturer eller gør oprør imod disse. Således har vi f.eks. udarbejdet definitioner til begreber såsom terrorist og frihedkæmper; kigget på forskellige terroristiske retninger såsom
- "Linksterrorismus",her især "Die Rote-Armee-Fraktion (RAF)": historisk baggrund, motivation for oprør, gruppens aktiviteter, gruppens medlemmer og selvforståelse 1,2 og 3. generation.
- "Rechtsterrorismus" her især "NSU": historisk baggrund, motivation for oprør, gruppens aktiviteter, gruppens medlemmer og selvforståelse.
- "Religiöser Terrorismus" her især IS betydning i Tyskland.
Kernestof:
- Kadir, der Krieg und die Katze des Propheten - Benno Köpfer (2016) (Auszüge)
- Der Baader Meinhof Komplex - Uli Edel (2008)
- Die RAF( die erste Generation) : (Erstveröffentlichung 2008 zur Sendung "RAF – Deutschland im Fadenkreuz". Letzte Aktualisierung 08.05.2018)
https://www.planet-wissen.de/geschichte/deutsche_geschichte/raf/index.html
- Die zweite Generation der RAF: (Erstveröffentlichung 2008 zur Sendung "RAF – Deutschland im Fadenkreuz". Letzte Aktualisierung 08.05.2018)
https://www.planet-wissen.de/geschichte/deutsche_geschichte/raf/pwiediezweitegenerationderraf100.html
- Der "Nationalsozialistische Untergrund" (NSU) von Johannes Radke (16.10.2013) https://www.bpb.de/themen/rechtsextremismus/dossier-rechtsextremismus/167684/der-nationalsozialistische-untergrund-nsu/
- Mitten in Deutschland: NSU / Die Täter - Christian Schwochow, Züli Aladag und Florian Cossen (2016)
- Die Rede von Bundeskanzlerin Angela Merkel bei der Gedenkveranstaltung für die Opfer rechtsextremistischer Gewalt (23. Februar 2012)
Supplerende Stoff:
Leonora - Einmal IS-Terror und zurück, Folge 1-3, ARD Mediathek (2022)
Omfang: ca. 35 %
|
|
Indhold
|
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Eksamensopgave 1 (Grammatik)
|
12-03-2026
|
|
Eksamensopgave 2
|
08-04-2026
|
|
Eksamensopgave 3
|
15-04-2026
|
|
Eksamensopgave 4
|
17-04-2026
|
|
Flensburg Aufgabe - Präsentation
|
24-04-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvtillid
- Kreativitet
- Sociale
- Samarbejdsevne
- IT
- Tekstbehandling
- Præsentationsgrafik
- Internet
- Konferencesystem
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Lærerstyret undervisning
-
Pararbejde
|
|
Titel
4
|
Kinderliteratur Gestern und Heute X
Formål og Fokus
Der er fokus på at formidle indsigt i nyere og ældre tysksproget børnelitteratur. Som del af forløbet var vi på besøg på Museumsberg i Flensborg for at undersøge hvordan børn bliver billeligtgjort og set i kunsten i de forskellige tider og perioder. Bagefter valgte eleverne en børnebog de selv skulle undersøge med henblik på synet på barnet samt foretagen af en litterær analyse. Meningen er at se på hvordan opdragelse, synet på børn, forventninger og normer har forandret sig historisk set og op til nuet.
Kernestof:
- "Kinderlitteratur" Von Annette Holtmeyer, Britta Schwanenberg (Erstveröffentlichung 2007 zur Sendung "Kinderbücher – Abenteuer mit Pippi und Potter". Letzte Aktualisierung 11.08.2020)
https://www.planet-wissen.de/kultur/literatur/kinderliteratur_von_den_anfaengen_bis_heute/index.html
"Der Vampir mit der Torte" aus Jan und Henry: Auf dem Bauernhof (2016) von Maritn Reinl
"Sonne, Mond und Sterne" aus Weltraum: Kinderfragen für Erstleser (2023) von Christa Pöppelmann
Gute Nacht, Karlchen! (2014) von Rottraut Susanne Berner
"Die Geschichte vom Daumenlutscher" aus Der Struwwelpeter (1845) von Heinrich Hoffmann
Omfang: 15%
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
- Faglige
- Lytte
- Læse
- Søge information
- Skrive
- Diskutere
- Projektarbejde
- Formidling
- Almene (tværfaglige)
- Analytiske evner
- Kommunikative færdigheder
- Overskue og strukturere
- Personlige
- Selvstændighed
- Selvtillid
- Initiativ
- Ansvarlighed
- Kreativitet
- Sociale
- Åbenhed og omgængelighed
- IT
- Tekstbehandling
- Præsentationsgrafik
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/166/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71145390045",
"T": "/lectio/166/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71145390045",
"H": "/lectio/166/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d71145390045"
}