Holdet F3o KIT (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - TEC
Fag og niveau Kommunikation/IT A
Lærer(e)
Hold 2023 Fo KIT (F1o KIT, F2o KIT, F3o KIT)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 AppDesign og Adobe XD
Titel 2 Fotografi til printpublikationer
Titel 3 Visuel identitet Copenhagen Cooking
Titel 4 Videoforløb: Nike
Titel 5 Logoforløb: Vin, garn og teater
Titel 6 SO5 SRC - International Kommunikation
Titel 7 AppDesign - dating app
Titel 8 SOP problemformuleringsworkshop
Titel 9 NO MORE SOLARIUM
Titel 10 Samarbejde med Gå Grøn (grøn markedsføring og SoMe
Titel 11 Data, Cookies og Google Analytics
Titel 12 Uetisk markedsføringsprodukt
Titel 13 Eksamensforløb del 1
Titel 14 Valgplakat
Titel 15 Eksamensprojekt del 2

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 AppDesign og Adobe XD

I dette forløb skal I introduceres for arbejdet med at udvikle apps. Centrale bergreber for forløbet bliver UX, UI og IA, usability/brugervenlighed, grafisk design, brugerinddragelse og tests.

Forløbets omdrejningspunkt bliver værktøjet Adobe XD, som er industristandarden for AppDesign prototypeudvikling. Programmets styrker er integrationen af interaktionsdesign, grafisk design og brugerinddragelse samt gode co-lab funktioner.

Læringsmål:
Du skal kunne
- designe brugervenlige app's, der er
- rettet mod en brugertype udtrykt som en persona, og som
- indfrier formålet med app'en og
- er visuelt/æstetisk appellerende til målgruppen for app'en.

Når forløbet er færdigt, skal du desuden have en stærk forståelse for
- Struktur og rutediagrammer
- Prototypeudvikling
- UI, UX og brugervenlighed
- Brugertests
- Skitsearbejde og wireframing
- Lay-out o typografi i relation til appDesign
- Udvalgte K-teorier og k-modeller relateret til design af digitale systemer

Faglige mål
Eleven skal kunne:
- ... anvende information om brugere og kommunikationssituation i forbindelse med fremstillingen af et kommunikationsprodukt
- undersøge og forstå digitaliseringens påvirkning af kommunikationssituationen (eleverne skal tage stilling til, hvilke data, der skal høstes fra brugerens mobil - skal give grundlag for en etisk diskussion og en forståelse af den digitale situation eleverne selv befinde sig i)
- udforme og producere kommunikationsprodukter, herunder dokumentere metoder til idéudvikling og projektarbejde
- demonstrere anvendelse af kommunikations- og designteori på (...) egne produktioner
- anvende konstruktiv feedback i processen med at fremstille kommunikationsprodukter (peer-feedback som grundlag for forbedringer)

Kernestof:
- forskellige brugere og målgruppers (kultur, medieforbrug og) behov
- brugervenlighed, herunder brugerflade- og interaktionsdesign
- grafisk formsprog og layout, herunder typografi og grafik
- skitser og prototyper
- brugernes internetadfærd og afsenders tilgang til personlige oplysninger og privatliv
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Fotografi til printpublikationer

Overordnet: Eleverne skal producere to printpublikationer på bestilling. Den ene opgave involverer produktfoto, den anden er modelfoto/portrætfoto - begge er til markedsføring/branding og der skal bruges storytelling som værktøj i det ene k-produkt. Billederne efterbehandles i Photoshop (og Camera RAW) og bruges herefter i Illustrator til designs.

Alle designs skal ligge færdig i skitsefasen, før der tages billeder.
Moodboards til begge produkter udleveres af underviser.

Eleverne udvikler selv en afsenderanalyse og de skal tage højde for receptionssituation
Underviser udleverer målgrupper

I forløbet vil vi arbejde med

Praksis:
- lyssætning
- eksponeringstrekanten
- komposition, beskæring, perspektiv
- Efterbearbejdning af RAW i Camera Raw og Photoshop
- Layout og typografi

Teori:
- eksponeringstrekanten
- komposition, beskæring, perspektiv
- Farvelære og farverum (RGB og CMYK)
- K-modeller og pretest
- Basal branding- og markedsføringsteori, Storytelling, USP/ESP/ISP

Der vil være fokus på:
- at komme fra skitsestadiet til færdigredigeret foto + design
- den grafiske/typografiske håndværk
- budskabets præcision -> afkodes det som ønsket?
- at kommunikere på vegne af en afsender til udvalgte målgrupper
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 14,00 moduler
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Visuel identitet Copenhagen Cooking

Formål: Eleverne skal arbejde med en ekstern samarbejdspartner og komme med løsninger på Copenhagen Cookings udfordring ift. en visuel identitet, der er bred nok til at den kan bruges på alskens grafisk materiale (både eget og partneres) og samtidig unik nok til, at modtagere genkender det.

Der arbejdes induktivt, da eleverne selv skal vælge deres grafiske produkt og udforme en opgave i samarbejde med underviser. Forløbet starter med kort introduktion til visuel identitet som en del af brandet og løbende gennemgang af relevant grafisk teori (BOV, typografi og farvelære). Dernæst skal eleverne med ud til et Copenhagen Cooking arrangement og se, hvilke udfordringer de ser og vælge en problemstilling. Dernæst kommer en repræsentant fra Copenhagen Cookings kommunikationsafdeling ud og italesætter, hvilke udfordringer Copenhagen Cooking oplever med deres grafiske arbejde og visuelle identitet.

Herfra skal eleverne i mindre grupper arbejde med deres problemstilling og komme med et bud på en løsning og kunne understøtte denne med teori i en afsluttende pitch foran Copenhagen Cookings repræsentant.

Efter forløbet skal eleven kunne indfri følgende læringsmål:

• identificere, formulere og dokumentere en problemstilling på baggrund af egen udført forundersøgelse, herunder vurdere hvorvidt problemet kan løses ved hjælp af kommunikation
• udvælge relevante teorier, metoder og modeller til løsning af kommunikationsopgaver, herunder demonstrere viden om fagets identitet og metoder
• udarbejde en strategi for kommunikationens gennemførelse, herunder analysere relationen mellem afsender, budskab, medie og modtager i en given kommunikationssituation
• styre den praktiske udførelse af kommunikationen på baggrund af forundersøgelsen, herunder forvaltning af ressourcer og produktoptimering
• forklare og anvende forskellige metoder til idégenerering og brugerinddragelse i forbindelse med udvikling af kommunikationsprodukter
• reflektere over og vurdere arbejdsprocessen med gruppemedlemmerne med henblik på udvikling af kommunikationsprodukter
• gennemføre og dokumentere produktionen af kommunikationsprodukter ved anvendelse af relevante teorier, metoder, modeller samt ved inddragelse af relevant hard- og software


Indhold:
Kernestof:

• grafisk formsprog og layout, herunder typografi og grafik til såvel papir som digital kommunikation
• farvelære og digitale farvesystemer
• skitser, mockups, storyboards og prototyper
• idégenereringsværktøjer og kreative procesværktøjer
• forskellige mediers udtryks – og produktionsformer, herunder fremstilling og bearbejdning af informationer til forskellige medier .

Metode:
Induktiv undervisning med høj grad af selvstændigt arbejde med løbende vejledning og workshops med relevant teori (recap af BOV, Typografi og farvelære) og diskussioner om visuel identitets sammenhæng med brandidentitet.

Materialer:
Kommunikationsprodukter fra Copenhagen Cooking gennem tiden og organisationens logopakke og typografi. Læsning fra KIT A bog om farvelære og ellers relevante Adobe programmer.
Besøg på Copenhagen Cookings festivalplads i Kødbyen.

Evaluering: Afsluttende pitch foran samarbejdspartneren med fokus på deres k-produkt og hvordan det læser Copenhagen Cookings udfordringer og elevernes refleksioner over proces og teoretisk belæg.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 26,00 moduler
Dækker over: 29 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Videoforløb: Nike

Videoforløb: Nike

FIMME for forløb:
Formål:
I dette forløb skal eleverne arbejde med at producere marketingvideoer for Nike. Det primære fokus er på filmiske virkemidler og håndværket i at producere video og gennemtænke processen og udarbejde fra Ide til færdigt produkt. Sideløbende skal elevernes k-produkter lægge sig så tæt op ad Nikes visuelle identitet og overordnede brand, som muligt.

Det skal resultere i en 30-60 sekunders reklamevideo med Nike som afsender til YouTube til en forudbestemt målgruppe, som eleverne selv skal nuancere og segmentere. Til den afsluttende præsentation, skal eleverne bruge relevant faglighed til at forklare og argumentere for deres valg.

Faglige mål:

- udarbejde en strategi for kommunikationens gennemførelse, herunder analysere relationen mellem afsender, budskab, medie og modtager i en given kommunikationssituation
- styre den praktiske udførelse af kommunikationen på baggrund af forundersøgelsen, herunder forvaltning af ressourcer og produktoptimering
- forklare og anvende forskellige metoder til idégenerering og brugerinddragelse i forbindelse med udvikling af kommunikationsprodukter
- udvikle handlingsplaner med fokus på budskab, virkemidler, medievalg og økonomi, herunder reflektere over inddragelse af brugere
- reflektere over og vurdere arbejdsprocessen med gruppemedlemmerne med henblik på udvikling af kommunikationsprodukter
- gennemføre og dokumentere produktionen af kommunikationsprodukter ved anvendelse af relevante teorier, metoder, modeller samt ved inddragelse af relevant hard- og software
- opnå forståelse og erkendelse af de etiske aspekter i forbindelse med kommunikationsproduktionen
- anvende og dokumentere relevante metoder til løbende tests og sluttest af egne kommunikationsprodukter og på baggrund af resultaterne forbedre produkt og proces.

Kernestof:

- afsenderanalyse, markedsforhold og den politiske, kulturelle og samfundsmæssige kontekst
- forskellige afsenderes formål med at starte en kommunikation, herunder vurdere informationsbehovet
- billeder og deres formsprog i både faste og levende billeder, herunder filmiske virkemidler
- forskellige mediers udtryks – og produktionsformer, herunder fremstilling og bearbejdning af informationer til forskellige medier
- relevante digitale it-værktøjer til behandling af billeder, film, grafik, illustrationer, tekst, lyd, animationer o.l. i forbindelse med fremstillingen af kommunikationsprodukter

Indhold: Forløbet er primært deduktivt, da der i opstarten er høj grad af teori-gennemgang, som skal være styrende for den praktiske udførsel af produktionen. Det er første gang eleverne arbejder med video, så vi starter basalt og har primært fokus på produktionen og få de gode vaner under videoproduktion og så er marketing-delen og æstetikken bonus-faglighed og noget, der kan skabe begejstring og engagement hos eleverne.

I løbet af forløbet vil eleverne arbejde med:
- Filmiske virkemidler (neutrale og ekspressive)
- Beskæring
- Perspektiv
- Kamerabevægelse: horisontal/vertikal, gimbal/steady og pan/tilt
- Komposition: Det gyldne snit, central, symmetrisk
- Klip: kontinuitet og montage
- FEMO
- Brandteori
- Praktisk erfaring med planlægning, afvikling og post-produktionsfasen

Metode: Tavleundervisning med gennemgang af teori, praktiske øvelser med delelementer af teorien og projektarbejde i grupper og løbende vejledning og klassedialog.

Materiale: Kamera, Premiere Pro, artikler om filmiske virkemidler og teori en masse eksempler (særligt gamle Nike reklamer) + eget valgt ”Nike” produkt

Evaluering: Løbende vejledning og mundtlig feedback fra underviser og gruppepræsentation foran klassen, hvor båden klassen og underviser giver mundtlig feedback ud fra fælles-bestemte parametre.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Logoforløb: Vin, garn og teater

Logodesign med tre forskellige cases:
Nicoline Garn, Vinnovice og Det Kongelige Teater.


Eleverne skal vælge en case og lave et nyt logo og navnetræk til organisationen bag med forskellige krav og benspænd.

Logoet skal leve op til ARMM-principperne og trække på grafisk designteori.

Der er et sekundært fokus på den kreative proces og de løbende iterationer, der vil komme med kreative benspænd med taktile elementer i forsøget på 1) at inspirere til idéudvikling og 2) udfordre elevernes kreativitet.

Formål:
Efter forløbet har eleverne indfriet følgende faglige mål:

Faglige mål
• søge, anvende og vurdere relevant information om produktionen og kommunikationssituationen.
• styre den praktiske udførelse af kommunikationen på baggrund af forundersøgelsen, herunder forvaltning af ressourcer og produktoptimering.
• forklare og anvende forskellige metoder til idégenerering og brugerinddragelse i forbindelse med udvikling af kommunikationsprodukter.
• gennemføre og dokumentere produktionen af kommunikationsprodukter ved anvendelse af relevante teorier, metoder, modeller samt ved inddragelse af relevant hard- og software.
• anvende og dokumentere relevante metoder til løbende tests og sluttest af egne kommunikationsprodukter og på baggrund af resultaterne forbedre produkt og proces.

Kernestof
• grafisk formsprog og layout, herunder typografi og grafik til såvel papir som digital kommunikation.
• farvelære og digitale farvesystemer.
• skitser, mockups, storyboards og prototyper.
• idégenereringsværktøjer og kreative procesværktøjer.
• Brugertests
• relevante digitale it-værktøjer til behandling af billeder, film, grafik, illustrationer, tekst, lyd, animationer o.l. i forbindelse med fremstillingen af kommunikationsprodukter.


Indhold:
Grafisk designteori (BOV, gestalt, farvelære, typografi) og ARMM-modellen.

Metode:
Individuelt arbejde med sparringspartnere.
Eleverne starter den kreative proces med at lave et moodboard.

Materiale:
-Cases
-InDesign

Evaluering:
Eleverne løser opgaven individuelt og laver derfor et logo og navnetræk selv, som de præsenterer for klassen. Eleverne er sat sammen i venskabsgrupper, hvor de løbende sparrer, giver feedback og hjælper hinanden.

Eleverne skal desuden aflevere en portfolio med produktet i gennem de forskellige iterationer, så man kan se processen fra A-Z.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 SO5 SRC - International Kommunikation

StudieRetningsCasen (SRC) SO5, 2025

Formålet med SRC:
Det overordnede formål med forløbet er at øve sig på de primære faser i processen ved udarbejdelsen af en større tværfaglig opgave, og konkret træner I at:

• Udarbejde en selvstændig problemformulering – herunder identifikation af problemfelt, med udgangspunkt i en overordnet case.
• Bruge vejledning
• Skriftlig besvarelse af en tværfaglig problemformulering
• Gå til en mundtlig prøve på baggrund af din SRC-opgave

Ifølge SO-progressionstrappen skal I opnå følgende:
• Udarbejdelse/besvarelse af problemformulering
• Tværfagligt arbejde
• Individuel tværfaglig skriftlig besvarelse
• Modtager af vejledning
• Vurdering af egen læringsstil og studiemetoder
• Modtage og bruge feedback

Produktkrav:
• En opgave på 5-8 sider med inddragelse af begge studieretningsfag.
Antal sider der tælles. Efter indholdsfortegnelse til og med konklusion
• En mundtlig prøve (i uge 22) hvor I skal fortælle om jeres opgave, og de metoder I har anvendt

KOMT/IT OG SAMF CASE:

Hvordan påvirker amerikansk udenrigspolitik Danmark og hvordan kommunikerer relevante aktører (om) det?
Undercase 1: told og økonomisk påvirkning (bilag)
Undercase 2: USA's interesse i Grønland (bilag)
Undercase 3: USA's ændrede forhold til NATO og dermed dansk oprustning (bilag)

KOM/IT faglige mål:

- udvælge relevante teorier, metoder og modeller til løsning af kommunikationsopgaver, herunder demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- søge, anvende og vurdere relevant information om produktionen og kommunikationssituationen
- udarbejde en strategi for kommunikationens gennemførelse, herunder analysere relationen mellem afsender, budskab, medie og modtager i en given kommunikationssituation

Kernestof:
- digitale og sociale mediers rolle i samfundet, herunder digitale subkulturer og mediefælleskaber
- kommunikationsmodeller, herunder forskellige interaktions- og involveringsformer til analyse af den givne kommunikationssituation
- kommunikative virkemidler, herunder anvendt argumentationsteori, retorik samt tekst og tegn
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 AppDesign - dating app

På valentinsdag i 2024 sagsøgte seks amerikanere MatchGroup (virksomheden bag datingappsene Tinder, Hinge osv.) for at gamificere deres platforme i så høj grad, at det modarbejdede brugernes søgen efter kærlighed og i stedet fastholder brugerne på platformen. Eleverne skal behandle denne problemstilling ved at fastsætte deres eget problemområde og lave et produkt, der afspejler denne problemstilling (primært at skrue op og ned for gamificationelementer og undersøge, hvordan det påvirker brugeroplevelsen og motivationen.

I dette forløb skal I introduceres for arbejdet med at udvikle apps. Vi kommer til at arbejde med IxD, UI og IA design, samt grafisk design, brugerinddragelse og tests.

Forløbets omdrejningspunkt bliver værktøjet Figma, som er industristandarden for AppDesign prototypeudvikling. Programmets styrker er integrationen af interaktionsdesign, grafisk design og brugerinddragelse samt gode co-lab funktioner.

Indhold: Gamification af datingapps og effekten heraf.
Eleverne skal arbejde aktivt med gamification og hvordan det påvirker en app enten at skrue op eller ned for niveauet af gamification. Dernæst har eleverne lavet brugerundersøgelser af, hvordan modtageren oplever mængden af gamification i de respektive app prototyper og deres motivation for at bruge platformen.

Læringsmål:
Du skal kunne
- designe brugervenlige app's, der er
- rettet mod en brugertype udtrykt som en persona, og som
- indfrier formålet med app'en og
- er visuelt/æstetisk appellerende til målgruppen for app'en.
- arbejde bevidst med gamification

Når forløbet er færdigt, skal du desuden have en stærk forståelse for
- Flowcharts: Userflow og taskflow
- Prototypeudvikling
- IxD, UX, IA og brugervenlighed
- MoSCoW-list
- Lave en persona
- Brugertests
- Stakeholderanalyse (power/interest matrix)
- Skitsearbejde og wireframing
- Lay-out med BOV, typografi (recap fra grundforløbet) + farvelære
- Udvalgte K-teorier og k-modeller relateret til design af digitale systemer
- Gamificationteori med udgangspunkt i Octalysis Framework

Faglige mål
Eleven skal kunne:
-forklare og anvende forskellige metoder til idégenerering og brugerinddragelse i forbindelse med udvikling af kommunikationsprodukter.
- gennemføre og dokumentere produktionen af kommunikationsprodukter ved anvendelse af relevante teorier, metoder, modeller samt ved inddragelse af relevant hard- og software.
- anvende og dokumentere relevante metoder til løbende tests og sluttest af egne kommunikationsprodukter og på baggrund af resultaterne forbedre produkt og proces.
- opnå forståelse og erkendelse af de etiske aspekter i forbindelse med kommunikationsproduktionen.
- undersøge, forstå og problematisere digitaliseringens påvirkning af kommunikationssituationen


Kernestof:
- digitale og sociale mediers rolle i samfundet, herunder digitale subkulturer og mediefælleskaber
- brugeranalyse, herunder forskellige målgruppers kultur, medieforbrug og situation.
- afsenderanalyse, markedsforhold og den politiske, kulturelle og samfundsmæssige kontekst.
- grafisk formsprog og layout, herunder typografi og grafik til såvel papir som digital kommunikation.
- skitser, mockups, storyboards og prototyper.
- relevante programmer til fremstilling, programmering og konfigurering af interaktive systemer
- "brugervenlighed og funktionalitet, herunder brugergrænseflader og interaktionsdesign"
- "brugernes internetadfærd og afsenders tilgang til personlige oplysninger og privatliv"
- "relevante programmer til fremstilling, programmering og konfigurering af interaktive systemer"

Metode: idégenerering, crazy8, MoSCoW-list og brugertest (tænke-højt test). Samt individuel formulering af problem/formål.

Materiale: Octalysis framework om Gamification + grafisk design teori.

Evaluering: eleverne laver en kort rapport, hvor de beskriver deres proces og valg/fravalg pba. det teoretiske stof gennemgået i forløbet, som de får feedback på fra underviser.






Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 18,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 SOP problemformuleringsworkshop

Klassen arbejder med forskellige tidligere SOP-problemformuleringer med KIT, hvor de i mindre grupper skal diskutere, hvilke metoder man kan belyse problemstillingen med og hvorfor. Eleverne har adgang til metodekataloget.

Faglige mål:
• udvælge relevante teorier, metoder og modeller til løsning af kommunikationsopgaver, herunder demonstrere viden om fagets identitet og metoder

Kernestof:
• kommunikationsmodeller, herunder forskellige interaktions- og involveringsformer til analyse af den givne kommunikationssituation
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 NO MORE SOLARIUM

I dette forløb skal eleverne lave en klassisk kommunikationskampagne i form af en adfærdsændrende kampagne med fokus på unges solarievaner: at nedbringe unges brug af solarium. Afsender er Kræftens Bekæmpelse og målgruppe er unge, men skal specificeres af eleverne.

Formålet er, at eleverne skal lave en klassisk kommunikationskampagne med fokus på at kampagneplanlægning (herunder brugerundersøgelser), strategi og eksekvering. Det resulteret i en kort animeret video med et tydeligt budskab.

Indhold:
Faglige mål:
- "identificere, formulere og dokumentere en problemstilling på baggrund af egen udført forundersøgelse, herunder vurdere hvorvidt problemet kan løses ved hjælp af kommunikation"
- "udvælge relevante teorier, metoder og modeller til løsning af kommunikationsopgaver, herunder demonstrere viden om fagets identitet og metoder"
- "søge, anvende og vurdere relevant information om produktionen og kommunikationssituationen "
- "designe og gennemføre empiriske målgruppe- og brugerundersøgelser ved hjælp af kvantitative og kvalitative metoder, herunder observationsmetoder"
- "udvikle handlingsplaner med fokus på budskab, virkemidler, medievalg og økonomi, herunder reflektere over inddragelse af brugere"
-" opnå forståelse og erkendelse af de etiske aspekter i forbindelse med kommunikationsproduktionen"

Kernestof:
- "kommunikationsstrategi og handlingsplan"
- "kommunikative virkemidler, herunder anvendt argumentationsteori, retorik samt tekst og tegn"
- "forskellige afsenderes formål med at starte en kommunikation, herunder vurdere informationsbehovet"
- "brugeranalyse, herunder forskellige målgruppers kultur, medieforbrug og situation"
- "kvalitativ og kvantitativ dataindsamling, herunder metoder til observation"
- "datadrevet analyse af målgrupper og inddragelse af data i kommunikationsprocessen"
- "idégenereringsværktøjer og kreative procesværktøjer"
- "forskellige mediers udtryks- og produktionsformer, herunder fremstilling og bearbejdning af informationer til forskellige medier"
- "forskellige fortælletekniske modeller i forbindelse med fremstillingen af kommunikationsprodukter"

Metode:

Eleverne præsenteres for emnet og skal derefter foretage en problemanalyse og vurdere, hvorvidt det er et kommunikationsproblem eller ej. Dernæst skal de med udgangspunkt i:
- Sepstrups Kampagneplanlægningsmodel lave en kommunikationsstrategi
- Bollemodellen/Meyhoff lave afsender og målgruppeanalyse + egen brugerundersøgelse
- BR matrix udvide målgruppeanalysen og informationsbehovet
- KIE til at ideudvikle kommunikationsproduktet
- Toulmins argumentationsmodel og appelformerne til at underbygge det gode budskab

I dette forløb skal de også forholde sig til receptionssituationen - særligt ift. sociale medier. I forlængelse heraf skal vi også snakke budget for paid-media. De vil blive mindet om klassisk grafisk teori som BOV, Gestaltlovene og typografi.

De har gennemgået det meste af ovenstående i grundforløbet, så det nye bliver, at de skal foretage flere af analyserne selv og at de nu introduceres til den økonomiske del af kommunikationskampagner ifm. paid-media.
Gruppearbejde.

Materiale:
Eleverne skal producere/animere en kort video til SoMe med brug af Adobepakken særligt After Effects.
Tutorial: https://www.youtube.com/watch?v=hb2bbfiNBXA
Blandede blog, tekster og teori med fundament i Kommunikation og IT A-bogen.

Evaluering:
Løbende feedback fra underviser, fra hinanden og til sidst præsentation foran klassen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Samarbejde med Gå Grøn (grøn markedsføring og SoMe

Eksternt samarbejde og grøn markedsføring på sociale medier af den grønne butik Gå Grøn.

Længde: 18 moduler

Formål:
Gå Grøn er en butik på Jægersborggade, der sælger kemikaliefri og genbrugelige produkter til hverdagen siden 2006. De sælger både fra deres fysiske butik og webshop, men ønsker en stærkere tilstedeværelse på særligt Instagram, der består af konkrete koncepter, der nemt kan produceres og postes i hverdagen. Desuden er Gå Grøn meget opmærksom på at undgå greenwashing og forholder sig derfor primært faktuelt til deres produkter og bruger i "bæredygtig" som et begreb på nogen platforme.

Eleverne skal derfor udtænke og lave mock-ups af koncepter til Gå Grøns instagram, der trækker på deres visuelle identitet og er nemme at producere, som til sidst skal præsenteres for Gå Grøn.

Eleverne skal yderligere forholde sig til økonomien i kampagnen både ift. produktion og paid-media med udgangspunkt i KIT A-bogen og en prisliste, de får udleveret. De laver selv afsenderanalyse, brandanalyse og målgruppeanalyse, hvilket skal reflekteres i præsentationerne og endelige k-produkter. Samtidig arbejder vi eksplicit med projektledelse, så eleverne har fordelt roller og alle timer starter med et projektledelsesmøde.

I løbet af forløbet skal eleverne selv redigere billederne, udtænkte koncept og budskab og eksekvere det. Løbende bliver der afholdt workshops om etik ift. greenwashing (jf. de nyeste retningslinjer og strammere regler) og jura (markedsføringsloven og copyright). Desuden recapper vi på marketing teori fra tidligere forløb (branding, brandværdi, KPI, ROI, USP, positionering og konkurrenter). De brugertester deres produkter internt i klassen og forholder sig til kvaliteten og validiteten af det og implementerer forbedringer på baggrund heraf.

Forløbet afsluttes med en præsentation af deres k-produkter, deres proces, relevant teori og selvvalgte KPI'er foran Gå Grøn.

Efter forløbet vil eleverne indfri følgende faglige mål:
- undersøge, forstå og problematisere digitaliseringens påvirkning af kommunikationssituationen
- forklare og anvende forskellige metoder til idégenerering og brugerinddragelse i forbindelse med udvikling af kommunikationsprodukter.
- opnå forståelse og erkendelse af de etiske aspekter i forbindelse med kommunikationsproduktionen.
- udarbejde en strategi for kommunikationens gennemførelse, herunder analysere relationen mellem afsender, budskab, medie og modtager i en given kommunikationssituation
- anvende og dokumentere relevante metoder til løbende tests og sluttest af egne kommunikationsprodukter og på baggrund af resultaterne forbedre produkt og proces.
- planlægge den praktiske udarbejdelse af kommunikationsproduktet med fokus på tidsplaner, rollefordeling og projektledelse.
- udvikle handlingsplaner med fokus på budskab, virkemidler, medievalg og økonomi, herunder reflektere over inddragelse af brugere

Indhold:

Eleverne arbejder deduktivt med casen, men induktivt med processen i den forstand, at forløbet starter med marketingteori og introduktion til Haglöfs som brand, men at processen den styrer eleverne delvist selv pba. deres erfaringer i grupperarbejdet.

- greenwashing (jf. de nyeste retningslinjer)
- jura: markedsføringsloven og copyright
- Marketing teori: branding, brandværdi, KPI, ROI, USP, positionering og konkurrenter
- kvantitativ og kvalitativ data
- brugertestmetode: 5-sekunders test og tænktehøjt-test
- receptionssituation

Kernestof:
- brugeranalyse, herunder forskellige målgruppers kultur, medieforbrug og situation.
- afsenderanalyse, markedsforhold og den politiske, kulturelle og samfundsmæssige kontekst Nike + Gå Grøn
- forskellige afsenderes formål med at starte en kommunikation, herunder vurdere informationsbehovet
- kvalitativ og kvantitativ dataindsamling, herunder metoder til observation.
- grafisk formsprog og layout, herunder typografi og grafik til såvel papir som digital kommunikation.
- billeder og deres formsprog i både faste og levende billeder, herunder filmiske virkemidler.
- skitser, mockups, storyboards og prototyper.
- forskellige mediers udtryks – og produktionsformer, herunder fremstilling og bearbejdning af informationer til forskellige medier.
- forskellige distributionssystemer, deres opbygning, muligheder og økonomi.
- brugertests.
- etik i forbindelse med fremstilling af kommunikationsprodukter.
- ophavsret og anden relevant lovgivning i forbindelse med fremstilling af kommunikationsprodukter.
- relevante digitale it-værktøjer til behandling af billeder, film, grafik, illustrationer, tekst, lyd, animationer o.l. i forbindelse med fremstillingen af kommunikationsprodukter.
- projektledelse, herunder værktøjer til procesledelse i forbindelse med produktionen
- relevante it-værktøjer til brug i alle faser af et projektforløb, f.eks. til ideudvikling, prototypefremstilling og kollaborativ

Metode:

- Grupperarbejde i små grupper.
- Projektarbejde.
- Høj grad af selvstændighed med løbende feedback og vejledning fra lærer og peer-feedback.
- Workshops med gennemgang af teori
- Faste krav til produkt og præsentation.

Materiale:

- Afsnit om økonomi og omkostninger ved kampagner fra KIT A-bogen fra Systime (kap. 6.9)
- Prisliste over paid-media
- selvvalgt "Gå Grøn produkt"

Evaluering:

Feedback på præsentation og k-produkt fra klassen og læreren og projektet partner Gå Grøn.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 19,00 moduler
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Data, Cookies og Google Analytics

Workshop: Data, Cookies og Google Analytics

I dag snakker vi om data på internettet, adfærd og sporing.

Faglige mål:
- brugernes internetadfærd og afsenders tilgang til personlige oplysninger og privatliv
- opnå forståelse og erkendelse af de etiske aspekter i forbindelse med kommunikationsproduktionen

Vi kigger på DBA's cookie politik og forholder os til, hvem de sælger brugernes data til og hvorfor.
Vi kigger på skolens Google Analytics konto og diskuterer, hvad de forskellige data kan bruges til - både som organisation og afsender.
Vi diskuterer Cambridge Analytica også ift. personoplysninger og fortsætter over i GDPR.
Til sidst diskuterer vi, hvordan UX og UI påvirker brugernes adfærd særligt ift. eksempelvis at give tilladelse til alle cookies, gøre det svært at afmelde et nyhedsbrev osv.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Uetisk markedsføringsprodukt

Lav et uetisk markedsføringsprodukt.

Fokus på at bryde markedsføringsloven + greenwashing + evt. andre uetiske aspekter og budskaber.

Vi er ved at være i slutningen af undervisningen og derfor skal eleverne selvstændigt vælge case, afsender, format og formål med k-produktet.

Fokus for forløbet er
- projektledelse
- kvaliteten af håndværket
- konkrete eksempler på og forklaring af hvorfor og hvordan produktet er uetisk.
- tydeligt formål og budskab for kampagnen

En del af processen er et 'uetisk værksted', hvor grupperne kan trykteste sine ideer på hinanden både ift. personlige grænser, men også om budskaber kan tydeliggøres og om der er andre måder, man kan være uetisk på.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Eksamensforløb del 1

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 Valgplakat

Valgplakat

Eleverne skal lave deres egne valgplakater med billeder af dem selv.

De har valgt parti hjemmefra og det skal reflekteres i de billede de tager med de "store" kameraer. Efterfølgende redigerer eleverne billederne i photoshop og tilføjer grafik med slogan og tydelig afsender.

Eleverne tester på hinanden og tilpasse pba test. Testen fokuserede på klassens initiativ på tydelig afsender, sammenhæng med partiets politiske ståsted og kvalitet af håndværk.
Eleverne præsenterer for klassen og får feedback fra klassen.
Indhold
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Eksamensprojekt del 2

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 24 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer