Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2024/25 - 2025/26
|
|
Institution
|
X - TEC
|
|
Fag og niveau
|
Engelsk B
|
|
Lærer(e)
|
|
|
Hold
|
2024 Fb1 En (F1b1 En, F2b1 En)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grammatikforløb med dansk
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
New American Frontiers
Formål: At give eleven kendskab til nogle af de tematikker, som fylder i medier og litteratur om USA i moderne tid.
Arbejdsform: se film, gruppearbejde, individuel skriftlighed, præsentationer, klassediskussion
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Writing a Paragraph
|
16-12-2024
|
|
Argumentative essay
|
23-01-2025
|
|
TIME REST F1b1 ENG B
|
01-07-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Animal Farm 2025
I dette forløb arbejds der med Orwell's Animal Farm (1946).
Værket læses igennem og hvert afsnit har tilknyttede tematiske opgaver og grammatikelementer som forstærker og uddyber forståelsen af bogen. Der introduceres relevant teori og forskellige måder at anskue værket på.
Derudover arbejdes der med hvordan værket kan tolkes i en mere moderne kontekst. Og hvad der gør et værk som dette evigt relevant.
Der inddrages nyere politiske, sociale og teoretiske aspekter til dette videre arbejde.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
24 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Genes and Destiny
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
Introduction to the US (avp)
Formålet med dette undervisningsforløb er at give eleverne en grundlæggende forståelse for USA's geografi, historie, kultur, samfundsstruktur og vigtige begivenheder. Eleverne vil også undersøge nogle af de væsentlige træk ved det amerikanske samfund og reflektere over de kulturelle og historiske indflydelser, der har formet nationen. Herunder den amerikanske drøm og traditionelle amerikanske værdier.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
29,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Gothic Horror B
Through the course, the students will become familiar with characteristics of Gothic and horror fiction as well as various standard features and common figures of the genre. In addition, the course aims to trace the development of the genre over central periods in literary history
Primary sources (kernestof):
- Mary Shelley , Excerpts from Frankenstein (1818)
- Edgar Allan Poe, ”The Tell-Tale Heart” (1843)
- Robert Louis Stevenson, Excerpts from 'The Strange Case of Dr. Jekyll & Mr. Hyde' (1886)
- Bram Stoker, Excerpts from Dracula (1897)
- H. P. Lovecraft, 'Dagon' (1919), "The Outsider" (1921) and "The Music of Eric Zann" (1921)
- Stephen King, “The Boogeyman” (1973)
- Bret Easton Ellis, “Tuesday” from American Psycho (1991)
- The Lighthouse (2019)
ca. 35 pages
Secondary sources (supplerende stof):
- Nick Cave, ”Henry Lee” (1996)
- Edgar Allan Poe, ”Annabel Lee” (1849)
- Mortensen et. al: "The Age of Enlightenment and The Romantic Age" in The Gothic Universe, Systime, (ibook accessed 2024)
- Mortensen et. al: "The Victorian Age" in The Gothic Universe, Systime, (ibook accessed 2024)
- Sigh et. al.: "Postmodernism: Literary Background" in Through Literary Landscapes, Systime, (ibook accessed 2024)
- Stephen King, “Why Do We Need Horror?” (1981)
- Alex E. Blazer: “Chasms of Reality, Aberrations of Identity: Defining the Postmodern through Bret Easton Ellis's American Psycho” (2002)
- Hephzibah Anderson: “Why we are living in ‘Gothic times’ ” (2021)
- Podcast “The Gothic: from Dracula to The Shining” from The History Extra Podcast (produced by BBC History Magazine), January 2022. Hosted by Ellie Cawthorne. Available on Spotify,
Særlige fokuspunkter:
Faglige - et genremæssigt bredt udvalg af fiktive tekster af engelsksprogede forfattere - et bredt udvalg af tekster, der tilsammen beskriver væsentlige sproglige, historiske, kulturelle og samfundsmæssige forhold i en engelsksproget region
Lytte - Podcast
Almene (tværfaglige)
Analytiske evner - - tekstanalytiske begreber og metoder til analyse af fiktive og ikke-fiktive tekster
Arbejdsformer:
Forelæsninger
Gruppearbejde
Individuelt arbejde
Lærerstyret undervisning
Pararbejde
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
26 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Introduction to the UK
Formål:
Formålet med forløbet er at give eleverne en bred forståelse for Storbritannien som nation – historisk, kulturelt og politisk. Forløbet tager udgangspunkt i Storbritanniens fortid som kolonimagt og undersøger, hvordan denne historie har formet både de koloniserede lande og den britiske selvforståelse. Herfra bevæger forløbet sig frem til det moderne UK og de udfordringer og forandringer, der præger landet i dag, herunder forholdet til Irland, Brexit og den socioøkonomiske ulighed. Eleverne skal opbygge et nuanceret billede af britisk identitet og mentalitet som noget, der er dybt forankret i historien, men under konstant forandring.
Faglige mål og kernestof:
- Redegøre for hovedtræk i det britiske imperiums historie med fokus på Indien og Irland som cases
- Analysere og diskutere kolonialismens konsekvenser for de koloniserede samfund og for britisk identitet og mentalitet
- Forklare det historiske og politiske forhold mellem Storbritannien og Irland, herunder delingen af Irland og The Troubles
- Redegøre for Brexits baggrund, forløb og konsekvenser for det britiske samfund
- Diskutere socioøkonomiske forskelle i det moderne UK, herunder regional ulighed, klasse og social mobilitet
- Anvende relevante fagbegreber som imperialism, colonialism, national identity, class og sovereignty i mundtlig og skriftlig analyse
- Arbejde analytisk med engelsksprogede tekster og medier af forskellig art (sagprosa, fiktion, tale, dokumentar, statistik)
- Udtrykke sig nuanceret på engelsk om komplekse samfundsmæssige emner
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
30 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Sci-Fi & Technology
Forløbet har til formål at udvikle elevernes evne til at analysere og fortolke engelsksprogede sci-fi-tekster med fokus på forholdet mellem menneske og teknologi. Eleverne arbejder med genrekonventioner inden for science fiction og undersøger, hvordan fiktionen spejler og kommenterer aktuelle teknologiske udviklinger som kunstig intelligens, overvågning og transhumanisme. Der trænes analytiske og skriftlige kompetencer i overensstemmelse med læreplanens krav på B-niveau.
Kernestof og emner:
Genretræk ved science fiction (dystopi, utopi mm.). Teknologisk udvikling og etiske dilemmaer. Forholdet mellem menneske, maskine og samfund. Filmisk og litterær analyse.
Materialer:
Isaac Asimov: "The Three Laws of Robotics" (fra I, Robot, 1950)
Ted Chiang: "What's Expected of Us" (novelle, 2005)
The Jetsons (udvalgt episode, Hanna-Barbera, 1962–)
Jeff VanderMeer: Annihilation (uddrag, 2014)
Alex Garland: Annihilation (film, 2018)
Arbejdsformer:
Tekstanalytisk arbejde individuelt og i grupper, klassediskussioner, mundtlige oplæg, skriftlige analyser og essays.
Faglige mål (jf. læreplanen):
Analyse og fortolkning af fiktive tekster, perspektivering til samfundsmæssige og teknologiske forhold, styrkelse af mundtlig og skriftlig fremstilling på engelsk.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1679/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80185529075",
"T": "/lectio/1679/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80185529075",
"H": "/lectio/1679/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80185529075"
}