Holdet F1a kit (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - TEC
Fag og niveau Kommunikation/IT C
Lærer(e)
Hold 2025 Fa kit (F1a kit)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 AppDesign: Vega
Titel 2 Reklamevideo: Coca Cola
Titel 3 Grøn markedsføring og branding
Titel 4 Eksamensforløb

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 AppDesign: Vega

I dette forløb skal I introduceres for arbejdet med at udvikle apps. Vi kommer til at arbejde med IxD, UI og IA design, samt grafisk design, brugerinddragelse og tests.

Forløbets omdrejningspunkt bliver værktøjet Figma, som er industristandarden for AppDesign prototypeudvikling. Programmets styrker er integrationen af interaktionsdesign, grafisk design og brugerinddragelse samt gode co-lab funktioner.

Læringsmål:
Du skal kunne
- designe brugervenlige app's, der er
- rettet mod en brugertype udtrykt som en persona, og som
- indfrier formålet med app'en og
- er visuelt/æstetisk appellerende til målgruppen for app'en.

Når forløbet er færdigt, skal du desuden have en stærk forståelse for
- Struktur og rutediagrammer
- Prototypeudvikling
- IxD, UX og brugervenlighed
- Brugertests
- Skitsearbejde og wireframing
- Lay-out med BOV typografi (recap fra grundforløbet)
- Udvalgte K-teorier og k-modeller relateret til design af digitale systemer

Faglige mål
Eleven skal kunne:
- ... anvende information om brugere og kommunikationssituation i forbindelse med fremstillingen af et kommunikationsprodukt
- undersøge og forstå digitaliseringens påvirkning af kommunikationssituationen (eleverne skal tage stilling til, hvilke data, der skal høstes fra brugerens mobil - skal give grundlag for en etisk diskussion og en forståelse af den digitale situation eleverne selv befinde sig i)
- udforme og producere kommunikationsprodukter, herunder dokumentere metoder til idéudvikling og projektarbejde
- demonstrere anvendelse af kommunikations- og designteori på (...) egne produktioner
- anvende konstruktiv feedback i processen med at fremstille kommunikationsprodukter (peer-feedback som grundlag for forbedringer)

Kernestof:
- forskellige brugere og målgruppers (kultur, medieforbrug og) behov
- brugervenlighed, herunder brugerflade- og interaktionsdesign
- grafisk formsprog og layout, herunder typografi og grafik
- skitser og prototyper
- brugernes internetadfærd og afsenders tilgang til personlige oplysninger og privatliv
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Reklamevideo: Coca Cola

I dette forløb skal I introduceres for arbejdet med at udvikle video. Vi kommer til at arbejde med filmiske virkemidler og værktøjer til videoproduktion.

Forløbets omdrejningspunkt bliver produktion af en reklamevideo med Nike som afsender. I forløbet arbejder i med DaVinci Resolve, som er et professionelt editeringssoftware. Programmet tilbyder funktioner til klippearbejde, samt grafiske animationer.  

Læringsmål:
Du skal kunne
- Planlægge en videoproduktion
- Håndtere kamera
- Redigere video
- Indtænke filmiske virkemidler i din produktion og planlægge derefter
- Indtænke afsender og modtager i din produktion
- Følge en visuel identitet

Når forløbet er færdigt, skal du desuden have en stærk forståelse for
- Perspektiv
- Komposition
- Beskæringer
- Neutrale/ekspressive udtryk
- Montage, kontinuitetsklip
- Klipperytme
- Kamerabevægelse

Faglige mål
Eleven skal kunne:
-udforme og producere kommunikationsprodukter, herunder dokumentere metoder til idéudvikling og projektarbejde
-demonstrere anvendelse af kommunikations- og designteori på konkrete cases og egne produktioner  
-anvende konstruktiv feedback i processen med at fremstille kommunikationsprodukter


Kernestof:
- interaktive og/eller sociale medier, herunder deres udtryks- og produktionsformer.
- grafisk formsprog og layout, herunder typografi og grafik
- fremstilling af kommunikationsproduktioner med fokus på samspil mellem afsender, producent og bruger
- digitale it-værktøjer til fremstilling og bearbejdning af fx billeder, film, grafik, illustrationer, tekst og lyd.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Grøn markedsføring og branding

Læringsmål:  

- Finde, analysere og anvende information om brugere og kommunikationssituation i forbindelse med fremstillingen af et kommunikationsprodukt
- Undersøge og forstå digitaliseringens påvirkning af kommunikationssituationen
- Forklare og reflektere over etiske problemstillinger og ophavsret i forbindelse med udformning af kommunikationsprodukter

Modeller: Den nye kommunikationsmodel/Bollemodellen, positioneringskortet, AIDA/LEAP
Teorier: brandingteori (brand, branding, brandværdi), USP og ESP
Markedsføringsloven, ophavsretsloven og etik (greenwashing)

Særligt fokus på målgruppe-, afsender- og brandanalyse med udgangspunkt i et ‘grønt’ produkt.
Konkrete eksempler: Coca Cola vs Pepsi, Egekilde vs Aqua D'or, Danish Crown, Allmatters

Eleverne har brugt bollemodellen som omdrejningspunkt for både brandanalyse og skitsering af k-produkt i overensstemmelse med brandanalysen, som de i slutningen af forløbet skrev en mini-rapport.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer