Holdet L3b3 DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - TEC
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Laura Maria Kjær, Lisbet Michelsen
Hold 2023 Lb3 DA (L1b3 DA, L2b3 DA, L3b3 DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Dokumentarfilm (Værk: Flugt) (eksamen)
Titel 2 Taler (eksamen)
Titel 3 Velfærdsstatstekster - nyere tids litteratur
Titel 4 Mennesket og maskinen
Titel 5 Fashion - forløb om magt og mode
Titel 6 Værklæsning romanen 'Populærmusik fra Vittula'
Titel 7 Skriftlighedsforløb
Titel 8 Romantikken (Værk: Sildig Opvaagnen)
Titel 9 Landbrug (Værk: Det blinde øje) (eksamen)
Titel 10 Sprog og kommunikation (eksamen)
Titel 11 Det Moderne Gennembrud (eksamen+værk: Gengangere)
Titel 12 Skæbne (Eksamen + værk: Babettes Gæstebud)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Dokumentarfilm (Værk: Flugt) (eksamen)

I dette forløb arbejdes der med dokumentargenren. Der sættes fokus på distinktionen mellem fakta og fiktion samt deres respektive koder og markører. Der arbejdes derudover med de filmiske virkemidler, for at skabe en bevidsthed omkring deres funktion ift. autenticitetsbegrebet.

Faglige mål
- analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
- demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge
- perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, idéhistoriske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, naturfaglige, teknologiske og erhvervsrelaterede sammenhænge
- demonstrere kendskab til tendenser i samtidens danske litteratur og medier, herunder samspil med internationale strømninger   
- demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder

Kernestof
- billeder, film og øvrige multimodale tekster
- danske tekster fra de seneste 20 år
- norske tekster på originalsprog
- tekster med relevans for teknologisk dannelse
- litteratur-, sprog- og medieanalytiske begreber og metoder
- litteratur-, sprog- og mediehistorie.

Materiale

Primærtekster:

5 minutters citater fra:
- Mikala Krogh: Scandinavian Star (2020), dr.dk
- Hanna Polak: Børnene på Putins losseplads (2014), filmcentralen.dk
- Michael Moore: Where To Invade Next (2015), filmstriben.dk
- Joachim Ladefoged: Mirror (2009), filmcentralen.dk
- Lars von Trier og Jørgen Leth: De fem benspænd (2003), filmcentralen.dk
- Thor Ochsner: 1989: Dengang jeg var 5 år gammel (2010), ekkofilm.dk

- Ditte Kaehne Gade - Et børnehjem (2013), https://www.ekkofilm.dk/shortlist/film/et-bornehjem/
- Uddrag af SKAM: Sæson 2, episode 1 https://www.dr.dk/drtv/se/skam_57471
- Uddrag af Prinsesserne fra blokken sæson 1, afsnit 1 https://www.dr.dk/drtv/se/prinsesser-fra-blokken_47336
- Jeppe Hansen - Bad Boy Breathing (2014) - https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/bad-boy-breathing

- Værk: Jonas Poher Rasmussen – Flugt (2021) https://filmcentralen.dk/gymnasiet/film/flugt


Supplerende tekster:
- Sirius: Ny mand på kysten https://www.dr.dk/drtv/se/sirius_-ny-mand-paa-kysten_347466
- Kapitler fra Dansk i tiden: "Dokumentarens undergenrer", "Dokumentarens dramaturgi", "Filmiske virkemidler", "Autenticitetsmarkører"
- Kapitler fra Håndbog til dansk: "2.2 Fakta- og fiktionsgenren", "5.2 Dokumentarfilm og Mockumentary"
- Det danske filminstituts tema om dokumentarfilmens historie: https://www.danmarkpaafilm.dk/tema/film-fra-virkeligheden-dokumentarismens-historie
- Interview med instruktør Jonas Poher Rasmussen om 'Flugt' https://www.dfi.dk/nyheder/en-flygtning-finder-hjem

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
Skriv dig frem - opgave 1 - godt skriftsprog 30-11-2023
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 17 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Skrive
  • Formidling - Fremlæggelser
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Overskue og strukturere
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
  • IT
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Individuelt arbejde
  • Lærerstyret undervisning

Titel 2 Taler (eksamen)

Fra læreplanen Dansk – htx, 2017

[Eleven skal kunne] demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge.
anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre, kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere.

Formål: Gennem udvikling af kritisk-analytisk sans, refleksionsevne samt beherskelse af et sikkert sprogligt udtryk, er formålet endeligt at fremme elevernes muligheder for som medborgere at orientere sig og aktivt tage del i et demokratisk og globaliseret samfund præget af digitalisering.

Kernestof: svenske og norske tekster på originalsprog.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Velfærdsstatstekster - nyere tids litteratur

Forløbet har fokus på tekster som handler om mennesker i velfærdsstaten i årtierne 1960-2023
Fokus på novelleanalyse og det (sen-)moderne samfund med fokus på statens rolle overfor individet. Hvordan har samfundet indflydelse på identitetsdannelsen i moderne samfund? Er individerne i novellerne gruppestyrede eller individstyrede?

Grundbogen til forløbet finder du på Systime: Brug litteraturhistorien.
https://bl.systime.dk/?id=126

Forløbet er inddelt i undertematikker:

1. Stemmer fra kanten (om socialklasser i velfærdsstaten)
2. Køn og seksualitet - fra kernefamilie til individualisme
3. Kulturradikalisme - herunder 1960ernes konfrontationsmodernisme - om opgør med det traditionelle samfunds normer.

Kernestof:

Intro-tekster:
Velfærdsstaten Lars Tonnesen (1985)
Det gennemsnitlige menneske af Morten Albæk
Villy Sørensen: Affaldspligt (2002)
Kristian Bang Sørensen: Døden kører Audi (2012)

Noveller og digte i kronologisk rækkefølge:
Klaus Rifbjerg: Badeværelset (1964)
Tove Ditlevsen: Dolken
1970erne:
Vita Andersen: Hun ser godt ud.
1980erne:
Michael Strunge: Natmaskinen
1990erne:
Helle Helle: Film  
2000erne:
Torben og Maria + Myggestik (novelle, 2008 Naja Maria Aidt)
2010erne:
Morten Pape: Planen: (romanuddrag)
https://5aarslitt.systime.dk/?id=221
romanuddrag fra Thomas Korsgaard: Hvis der skulle komme et menneske forbi (2017)
https://5aarslitt.systime.dk/?id=263
Kristian Bang Foss: Frank vender hjem - uddrag fra roman
https://5aarslitt.systime.dk/?id=294
Nyeste litteratur:
Glen Bech: Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet (2023)

Supplerende stof:
Kim Larsen og Gasolin sange og tekster
Dokumentar om Klaus Rifbjerg
https://litteratursiden.dk/artikler/fem-skarpe-til-glenn-bech
https://litteratursiden.dk/artikler/stemmer-fra-det-socialt-skaeve-samfund


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 27 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Mennesket og maskinen

Indhold:
I dette forløb arbejdes der med litteratur, der på forskellig vis tematiserer teknologi og menneskers forhold til teknologi. Der læses et udvalg af både skønlitterære tekster og fagtekster, bl.a. eventyr, noveller, digte, taler og manifest.
Forløbet har et litteraturhistorisk fokus, da der arbejdes med kanoniske forfattere fra romantikken og futurismen. Diskursanalysen er metodisk i  fokus i arbejdet med manifest og artikel: Har de et teknologioptimistisk eller -pessimistisk syn?

Faglige mål:
- ”demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden”

”perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, idéhistoriske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, naturfaglige, teknologiske og erhvervsrelaterede sammenhænge.”

- ”anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre, kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere.”

- "udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt.”

Kernestof:
H.C Andersen: Nattergalen (1844, eventyr)
N.F.S Grundtvig: Mands minde (1838, foredrag)
Emil Bønnelycke:  Dynamo (1919, digt) + Århundredet (1918, novelle)
Marinetti: Det futuristiske manifest (1909) + billedanalyse
Y.N Harari: Homo Sapiens sidste dage (2011, artikeluddrag)


Forløbet følger i høj grad antologien "Grænseløs? Menneske, teknologi, fremtid" og lærerbogen 'Teknologiens tekster': https://teknologienstekster.systime.dk/?id=168&L=0.

Forløbet har fokus på skriftlighed, da der introduceres til opgavetypen Analyse, vurdering, diskussion. Der er derfor fokus på vurdering og diskussion som skrivehandlinger samt repetition af faglige begreber vedrørende retorik og argumentation. Skriftligheden tager udgangspunkt i bogen "Skriv dig frem - også til eksamen", der findes på Systime: https://skrivdigfrem.ibog.dansklf.dk/

Endeligt kan det nævnes, at forløbet 'menneske og maskine' forbereder eleverne både tematisk og metodisk til det tværfaglige forløb DIO'en med tematikken 'cyborgs og robotter'.
Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Fashion - forløb om magt og mode

Indhold:
Med udgangspunkt i den globale bæredygtighedsdagsorden ser vi nærmere på tekster, der tematiserer tøjets betydning. Der arbejdes med det udvidede tekstbegreb, idet vi inddrager mangfoldige genrer i forløbet.
Metoden er ideologikritisk, idet vi tager udgangspunkt  i begreberne fra marxismen: 'udbytte', 'kapitalisme' og 'ideologikritik', 'konsumerisme', 'varefetichisme'.
Det samfundskritiske element i forløbet: Produktionsforhold, arbejdsulykker, arbejdstagerrettigheder problematiseres i de to medietekster: dokumentar China Blue og podcastdokumentar Genstart Blodig mode.
Tematisk handler det altså om at købe, at (l-)eje tøj og undersøge de samfundskritiske diskurser, der knytter sig til tøjet ('klædedragten').
Forløbet er virkelighedsnært, idet der arbejdes med konkrete genstande (artefakter) som slips og BH. Symbolikken konkretiseres i elevernes egen erfaringsverden og identitetsarbejde fx: Hvad sker der, når pigerne i klassen tager slips på? Her er to veje at gå i forløbet: Magt- og kønsdiskurser.


Arbejdsformer:
Der er fokus på gentagelser og tryghed i arbejdsformerne:
Der er hver gang korte læreroplæg med tydelige opgaver.
Der er hver gang klar instruktion i elevroller i gruppearbejdet.
Der er hver gang opsamling på notetagning til gruppearbejdet med analysemodel og faglige begreber.  
I slutningen af forløbet inddrages skriftlige arbejdsformer:

Opstart af forløbet:
Arbejdstøj og virksomhedsbrand: samarbejde ml. TEC og Le Fix (invitation i pdf.-format)
Kejserens nye klæder af HCA
Karrierelæring om uddannelser på f.x KEA: Hvordan bliver man skrædder eller designer/ designteknolog?
Informationssøgning på 'fast fashion'

Tekster: (litterære)
De røde sko af HCA, eventyr
De røde sko af Charlotte Weitze, novelle, 2005
Glen Bech: pp.45-46 (om mærkevaren som klasse-  og livsstilsmarkør).
Uddrag af 'Plastic' af Mette Thomsen,
Luka Holmegaard: Look, læsninger
Victor Boy Lindholm: Isblåt som det blå, blå isbjerg
Inger Christensen: Silken, rummet, sproget, hjertet, uddrag (2000)
https://rodisproget.ibog.gyldendal.dk/?id=229


Tekster: (medie- og sprog)
Reklamekampagner fra det italienske tøjbrand United Colours of Benetton fra 1990erne (med særligt fokus på kontroversiel kampagnestrategi, der skal sætte fokus på samfundsproblemer som racisme, kriminalitet, AIDS, vold, krig og bådflygtninge.)

Pernille Aalund: https://nyheder.tv2.dk/samfund/2024-02-02-tidligere-tv-vaert-har-skiftet-alt-sit-toej-ud-med-en-kjole
Jane blev inspireret af sin 104-årige mormor til at lægge sit forbrug om. I dag følger knap 50.000 hendes livsstil på Instagram
https://www.dr.dk/det-bedste-fra-dr/jane-giver-en-fuckfinger-til-forbrugersamfundet-og-flere-hopper-med-paa-trenden
Samvirke-artikel: 5 ting vi kan lære af, at Tina holdt op med at skifte tøj

China Blue, dokumentar, 2005, uddrag https://filmcentralen.dk/grundskolen/film/china-blue
Reklame for uld: https://youtu.be/E6o_RrorNl0
Elevproducerede spørgeskemaer til Ditlev Tamm (jurist og crossdresser).
DR1-serie: Danmarks bedste tøjdesigner, 2024 - afsnittet med sangerinden Jada og kritisk anmeldelse af programmet.
DR-dokumentarer: De dyre piger + de dyre drenge
https://www.dr.dk/drtv/saeson/de-dyre-piger_259424
https://www.dr.dk/drtv/saeson/de-dyre-drenge_407678

Supplerende materiale:
1)
Begrebet 'tekst' knyttes til 'tekstil' og dermed vævningen som skrivepraksis. Dette er en pointe i teksten af Amalie Smith 'Thread Ripper', hvor titlen henviser til at arbejde med tråd, og således finder vi analytiske forbindelser mellem  'at tekste' og 'at tråde'.   
https://teknologienstekster.systime.dk/?id=174
(hint: titlen henviser til en væver eller en syerske, der arbejder med tråd) - perspektiv til talemåden 'den røde tråd'  
2)
Spillefilmen Barbie (2023) inddrages kort med pointen om, at en dukke er en 'påklædningsdukke' og bor i et 'dukkehus' jvf. Henrik Ibsens værk: Et dukkehjem (1879)
Anmeldelse af filmen 'Barbie', 2023

Kernestof:
̶ mangfoldige litterære genrer
̶ billeder, film og øvrige multimodale tekster
̶ sagtekster, herunder journalistik, politiske tekster, populærvidenskabelig formidling og erhvervsrelaterede tekster
̶ digitale kommunikationsformer, herunder sociale medier


Faglige mål:

2.1. Faglige mål

Eleverne skal kunne:
̶ udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
̶ demonstrere indsigt i sprogets opbygning, brug og funktion, herunder anvende grammatisk terminologi
̶ demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge
̶ anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre,
kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
̶ analysere og fortolke fiktive tekster
̶ analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
̶ perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, idéhistoriske,
almenmenneskelige, samfundsmæssige, naturfaglige, teknologiske og erhvervsrelaterede sammenhænge
̶ demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden
̶ demonstrere kendskab til tendenser i samtidens danske litteratur og medier, herunder samspil med internationale
strømninger
̶ demonstrere kendskab til digitale mediers indhold og funktion samt indsigt i tilhørende etiske problemstilling





Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 22,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Værklæsning romanen 'Populærmusik fra Vittula'

Indhold:
Værklæsning af romanen Populærmusik fra Vittula (2000) af Mikael Niemi, som udleveres på klassen i bogform. Nota platformen kan man også finde romanen på og lytte til som lydbog.

I forhold til bekendtgørelsen er der fokus på læsefordybelse og læsehastighed.

Arbejdsformer: Gruppearbejde, korte fremlæggelser i grupper.

Analysemodel til romanlæsning fra Håndbog i dansk.

Svensk: Der arbejdes med korte tekster på svensk (præsentation af romanen)  


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Romantikken (Værk: Sildig Opvaagnen)

I dette forløb stifter vi bekendtskab med Romantikken som periode, herunder: Universalromantik, nyplatonisme, Biedermeier, nationalromantikken og poetisk realisme.

Faglige mål:
udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
̶  anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre,
kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
̶ analysere og fortolke fiktive tekster
̶  perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, idéhistoriske,
almenmenneskelige, samfundsmæssige sammenhænge
̶ demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden
̶ navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation
̶ demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder.

Kernestof:
mangfoldige litterære genrer
̶ billeder, film og øvrige multimodale tekster
̶ Adam Oehlenschläger,
Steen St. Blicher, H.C. Andersen,
̶ Værk
̶ ̶ litteratur-, sprog- og medieanalytiske begreber og metoder

Læste tekster:
H.C. Andersen (1866). Skrubtudsen.
Adam Oehlenschlaeger: Morgen-Vandring (1805) I Kjær-Hansen, a.B. ,Kennebo, P. & Bertelsen, T.S. (2023). 5. 1800-1870: Romantikken. I Litteraturhistorien – på langs og på tværs. Systime. https://litthist.systime.dk/?id=124
Staffeldt, Schack: Indvielsen (1804) danskredaktion, S. (2014). Tekster. I Textanalyse. Systime. https://textanalyse.systime.dk/?id=4721
Steen Steensen Blicher: Sildig Opvaagnen (1828) I Kristensen, S.D. ,Fibiger, J. & Lütken, G.v.B. (2023). Tekstantologi. I Litteraturens huse. Systime. https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=1919

Supplerende stof:
Illum, B. & Søndergaard, R.S. (2023). Forløb 1: Det fortællende menneske. I Textur. Systime. https://textur.systime.dk/?id=129
- Den gode formidling: Afsnit
- Den gode formidling: Danskfaglig argumentation
Illum, B. & Søndergaard, R.S. (2023). Forløb 3: Det lyriske menneske. I Textur. Systime. https://textur.systime.dk/?id=131
- Digtstruktur 2: Form
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 10 Sprog og kommunikation (eksamen)

Forløbet bygger videre på grundforløbet: Sprog og identitet med følgende beskrivelse:
I forløbet vil eleverne få et indblik i og tilegne sig faglige begreber til at forstå, hvordan og hvorfor vi taler med og til hinanden på særlige måder, hvordan forskellige sociale kontekster har en afgørende rolle for vores sprogbrug mm. Eleverne vil også få et indblik i dansk sproghistorie. Efter kort intro til danskfaget indleder forløbet med en klynge af begreber knyttet til sproglig standard og variation og forholdet mellem sprog og social identitet (sociolingvistik):  sprognormer, -lekter, sprogholdninger, bevidste og ubevidste kodeskift & gruppesprog.

Om forløbet ud fra bekendtgørelsen
- det danske sprog og sproglig variation
- dansk sprog i forhold til andre sprog, herunder engelsk i det danske sprogsamfund, og det nordiske sprogfællesskab
- sproglige færdigheder og sproglige analyseteknikker
- indblik i sproghistorie

I 3g kigger vi på sproget som fleksibelt og kreativt og hvilke funktioner det tjener i vores daglige liv. Vi undersøg begreberne: Tekst og kontekst, sproghandlinger og pragmatik, face og facework (som vi vender tilbage til i forløbet Det moderne gennembrud). Vi undersøger hvordan sprog og kommunikation hænger sammen, og hvad mekanikken bag kommunikation er.

Faglige mål:
udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
̶ demonstrere indsigt i sprogets opbygning, brug og funktion, herunder anvende grammatisk terminologi
̶ demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge
̶ anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre,
kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
̶ analysere og fortolke fiktive tekster
̶ analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
̶ perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder
̶ demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder.

Kernestof:
-- dansk sprog, sproglig variation og faglige udtryksformer,
̶̶ billeder, film og øvrige multimodale tekster
-- svenske og norske tekster på originalsprog
̶ t oversatte tekster, der bidrager til at perspektivere dansksprogede tekster i en nordisk, europæisk eller global sammenhæng
̶ sproganalytiske begreber og metoder
̶ sproghistorie.


Læste tekster:
Rytteriet (2013). Rytteriet 2 - Ritas Digt (2013). YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=2fIQ-9b_nrM (tilgået 25.5.2023)
Carsten Colling (2008). Frokost med Mor I Carsten Colling. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=gr9endKXUSM (tilgået 25.5.2023)
P3 Satire (2016). Morten Messerschmidt i De Uaktuelle Nyheder | De Uaktuelle Nyheder | DR Satire. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=ZsCovtzmye0&t=139s (tilgået 25.5.2023)
Minundervisning (2012). Adam & Eva - med danske undertekster.avi. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=Q85gCIMOm7w (tilgået 25.5.2023)


Supplerende stof:
Darger, a.B. & Hansen, K.L. (2021). 7. Samtale og regler for sproglig opførsel. I Begreb om dansk. Litteratur, sprog og medier. Dansklærerforeningens Forlag. https://begrebdansk.ibog.dansklf.dk/?id=334
Lützen, a.P.H. (2023). 1. Kommunikation. I Det sproglige i dansk. Systime. https://sprogdansk.systime.dk/?id=142
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Det Moderne Gennembrud (eksamen+værk: Gengangere)

Dette forløb beskæftiger sig med nogle af de store problemstillinger der blev taget til debat under Det moderne gennembrud og som stadig debatteres i dag. Vi trækker tråde til nutiden via fortiden og læser nogle af de centrale kanonforfattere for perioden. Begreber vi går i dybden med er impressionisme, naturalisme og face og facework.

Sideløbende arbejdes der med skriftlighed og grammatik.

Værk: Gengangere af Henrik Ibsen

Ekskursion: Byvandring med fokus på Det moderne gennembrud i Københavns bybillede. Tilhørerende analyseopgave, hvor eleverne skulle finde et sted i det nutidige bybillede, hvor man stadig så et udtryk af Det moderne gennembrud.

Faglige mål:
udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
̶ demonstrere indsigt i sprogets opbygning, brug og funktion, herunder anvende grammatisk terminologi
̶ demonstrere indsigt i retoriske, herunder stilistiske, virkemidler i såvel mundtlige som skriftlige sammenhænge
̶ anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre,
kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
̶ analysere og fortolke fiktive tekster
̶ analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
̶ perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, idéhistoriske,
almenmenneskelige, samfundsmæssige, naturfaglige sammenhænge
̶ demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden
̶ navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation
̶ demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder.

Kernestof:
mangfoldige litterære genrer
̶ billeder, film og øvrige multimodale tekster
̶ sagtekster, herunder journalistik, politiske tekster
Centrale litteraturhistoriske perioder
Herman Bang, Henrik Pontoppidan,
̶ norske tekster på originalsprog
̶ litteratur-, sprog- og medieanalytiske begreber og metoder
̶ litteratur-, sprog- og mediehistorie.

Læste tekster:
Georg Brandes (1871). Indledningsforelæsning til Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Literatur - uddrag. I Kristensen, S.D. ,Fibiger, J. & Lütken, G.v.B. (2023). Tekstantologi. I Litteraturens huse. Systime. https://litteraturenshuse.systime.dk/?id=1919
Herman Bang (1887). Stuk - uddrag. I Tekstarbejde på tværs. Tekstanalyse i dansk og engelsk af Marlene Ørnstrup Petersen
Ditte Eberth Timmermann. 2015.
Herman Bang (1880). Foran alteret.
Henrik Pontoppidan (1887). Naadsensbrød. I Kjær-Hansen, a.B. ,Kennebo, P. & Bertelsen, T.S. (2023). 6. 1870-1890: Det moderne gennembrud. I Litteraturhistorien – på langs og på tværs. Systime. https://litthist.systime.dk/?id=125
Henrik Ibsen (1881). Gengangere. Henrik Ibsens Skrifter: https://www.ibsen.uio.no/DRVIT_Ge%7CGeht.xhtml (tilgået 25.5.2023)


Supplerende stof:
DR. 1800-tallet på vrangen: Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner, 1864-1880. DR: https://www.dr.dk/drtv/se/1800_tallet-paa-vrangen_-kulturkamp-kapitalisme-og-bordelromaner-1864_1880_70416 (tilgået 25.5.2023)
Illum, B. & Søndergaard, R.S. (2023). Forløb 6: Argumentation. I Textur. Systime. https://textur.systime.dk/?id=244
Bedre dansk. Studienet: https://www.studienet.dk/bedre-dansk (tilgået 25.5. 2023)
Impressionisme
Fibiger, J. & Lütken, G. (2023). At analysere litteratur. I Litteraturens veje. Systime. https://litteraturensveje.systime.dk/?id=751
- Socialhistorisk og ideologikritisk metode
- Psykoanalytisk metode
- Strukturalistisk metode
- Feministisk litteraturkritik
Goffman og facework i Sørensen, J. (2023). 6. Det mediemæssige område. I Metoder i dansk. Systime. https://metoderidansk.systime.dk/?id=123
Bødtcher-Hansen, M. & Mose, S. (2019). Det moderne gennembrud. I Det moderne gennembrud. Gyldendal. https://detmodernegennembrud.systime.dk/?id=132
- Det naturalistiske drama
- Den naturalistiske skrivestil
Applaus Scene (2020). Applaus Scene, se trailer av Gjengangere av Henrik Ibsen fra Rikstearets oppsetning. YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=eAWtSxnjNjc (tilgået 25.5.2023)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Skæbne (Eksamen + værk: Babettes Gæstebud)

Dette forløb ser på, hvordan litteraturen kan undersøge idéen om skæbnen. Vi diskuterer de forskellige forståelser af begrebet både i Blixensk forstand og eksistensialistisk, men også i en bredere moderne forstand. Vi arbejder videre med begrebet 'eksistentialisme' fra SO6 og dykker ned i forskellige tekster fra modernismerne og vores egen forståelse af begrebet 'skæbne' - er det overhovedet centralt i 2023?

Fokus på skriftlighed: Analyse, fortolkning og perspektivering. Novelle og film.

Værkslæsning: Karen Blixen - Babettes Gæstebud

Faglige mål:
udtrykke sig hensigtsmæssigt, formelt korrekt, personligt og nuanceret, såvel mundtligt som skriftligt
̶ demonstrere indsigt i sprogets opbygning, brug og funktion, herunder anvende grammatisk terminologi
̶  anvende forskellige mundtlige og skriftlige fremstillingsformer formålsbestemt og genrebevidst, herunder redegøre,
kommentere, argumentere, diskutere, vurdere og reflektere
̶ analysere og fortolke fiktive tekster
-demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder og deres forbindelse til nutiden
̶ navigere i store tekstmængder samt udvælge og anvende tekster kvalificeret og med dokumentation
̶ demonstrere viden om og reflektere over fagets identitet og metoder.
̶ analysere og vurdere ikke-fiktive tekster
̶ perspektivere tekster ud fra viden om fagets stofområder og viden om kulturelle, æstetiske, idéhistoriske, almenmenneskelige, samfundsmæssige, naturfaglige, teknologiske og erhvervsrelaterede sammenhænge
̶̶ demonstrere kendskab til tendenser i samtidens danske litteratur og medier, herunder samspil med internationale strømninger

Kernestof:
̶ Centrale litteraturhistoriske perioder
̶  Karen Blixen, Martin A. Hansen, Tom Kristensen, Johannes V. Jensen
-dansk sprog, sproglig variation og faglige udtryksformer, herunder naturvidenskabeligt og teknologisk fagsprog
̶ mangfoldige litterære genrer herunder folkeviser
̶ billeder, film og øvrige multimodale tekster
̶ sagtekster, herunder journalistik, politiske tekster, populærvidenskabelig formidling og erhvervsrelaterede tekster
̶ digitale kommunikationsformer, herunder sociale medier
̶ danske tekster fra de seneste 20 år og fra centrale litteraturhistoriske perioder
̶ mindst seks værker med genremæssig og historisk spredning, herunder mindst én roman og to øvrige skønlitterære værker
̶ litteratur-, sprog- og medieanalytiske begreber og metoder


Læste tekster:
Johannes V. Jensen (1906). Paa Memphis Station. I Litteraturhistorien – på langs og på tværs - Systime (https://litthist.systime.dk/?id=263 tilgået 28.5.2024)
Magtens korridorer (2005). På nordhavn station. YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=U-lLaZiEF0s tilgået 28.5.2024)
Tom Kristensen (1914). Rio Janeiro. I I Litteraturhistorien – på langs og på tværs - Systime (https://litthist.systime.dk/?id=264 tilgået 28.5.2024)
Ernst Ludwig Kirchner (1913) Gade.
Franz Marc (1912). Girl With Cat II
Edvard Munch (1893). Skriget
Van Gogh (1889) Stjernenatten.
Martin A. Hansen (1961). Roden. I Brug litteraturhistorien - Systime. (https://bl.systime.dk/?id=223#c541 tilgået 28.5.2024)
Karen Blixen (1950). Babettes gæstebud.
Folkevise: Torbens datter


Derudover har vi suppleret med følgende kapitler fra Litteraturhistorien – på langs og på tværs:
Lyrik i 1900-tallet
Det moderne samfund
Tidlig modernisme (1890-1945)
Og:
Efterkrigstiden: eftertanke og eksistentialisme i Brug litteraturhistorien - Systime


Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 19 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer