Holdet L3h DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution X - TEC
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Rasmus Haakon Lund
Hold 2023 Lh DA (L1h DA, L2h DA, L3h DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Litteraturhistoriske perioder
Titel 2 Dokumentarforløb
Titel 3 sprogforløb
Titel 4 PEEL og kronik intro
Titel 5 Science fiction
Titel 6 DIO
Titel 7 Se dagens lys
Titel 8 Metaforer og retorik
Titel 9 Litteraturhistorie/det moderne gennembrud
Titel 10 Værklæsning Radiator
Titel 11 Eksistentialisme
Titel 12 panpsykisme, romantikken og gaiateori
Titel 13 kanonforfattere
Titel 14 billedanalyse litteraturhistorie eksamenstræning
Titel 15 Se dagens lys

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)

Titel 2 Dokumentarforløb

Indhold
Kernestof:

Skriftligt arbejde:
Titel Afleveringsdato
mikrodokumentar 24-01-2024
stil. Tale på min. 600 ord 25-02-2024
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 26 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 PEEL og kronik intro

Formål

Et ekstra værktøj til analyse af navnlig sagprosatekster. Kan supplere argumentationsanalysen, den retoriske analyse og kommunikationsanalysen.

Forløbet slutter af med en stil i den nye skrivegenre

Kernebegreber i diskursanalysen

Nodalpunkt, ækvivalenskæder, flydende betegnere, antagonismepar, hegemonisk diskurs ...

Materiale
Diverse tekster om nationalisme, sundhed og terrorisme
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Science fiction

Science fiction
Beskrivelse
Eleverne introduceres for sci fi-genren i dansk sammenhæng med Holbergs Niels Klim. De læser uddrag og arbejder med kreativ skriveopgave. Her berøres oplysningstiden. Eleverne undervises i brug af science fiction analysebegreber. Vi læser Sven Åge madsen 'Se dagens lys' som værk.




Tekster læst i forløbet
Se dages lys af Sv Åge Madsen 200 s.
Kernestof:
Ludvig Holberg, uddrag af Niels Klim underjordiske rejse (1741) 64 s               
Terry Bisson, They’re made out of meat (oversættelsesopgave) 4 s
Diverse Remedieringer af Terry Bissons novelle på YouTube  10 s


Supplerende stof:
Robin Engelhardt m.fl – Kloner og stjernekrig - Et paradis forklædt som mareridt  5 s
Dansk - 1700-tallet Oplysningstiden 10 s
5 ting du skal vide om: Ludvig Holberg (youtubeklip)
Om Niels Klim
http://holbergsskrifter.no/holberg-public/view 3 s









Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Læse
  • Skrive
  • Almene (tværfaglige)
  • Analytiske evner
  • Kommunikative færdigheder
  • Personlige
  • Kreativitet
Væsentligste arbejdsformer
  • Forelæsninger
  • Gruppearbejde
  • Lærerstyret undervisning
  • Pararbejde

Titel 6 DIO

Der er intet nyt ved forestillinger om cyborgs og robotter. Ordet ’robot’ blev første gang brugt af den tjekkiske skuespilsforfatter Karel Capek i 1920, hvor det indgik i teaterforestillingen ” Rossumovi Univerzální Roboti”. I skuespillet betød det noget i retning af en ’tjener’ eller en ’arbejder’, men ideen om kunstigt producerede væsener, der kan handle mere eller mindre uafhængig af mennesker, kan man finde langt tidligere, eksempelvis i myten om Deadalus’ automatoner i antikkens Grækenland eller Herons automatiserede teater i hellenismens Alexandria. Under rumkapløbet mellem USA og Sovjetunionen i 1960’erne opstod ideen om cyborgs, hvor man gjorde sig forestillinger om, hvordan man kunne lave tekniske forbedringer af den menneskelig krop, så den kunne tilpasses livet i rummet.


Forestillingerne om alt det gode cyborgs og robotter kan gøre for menneskerne er dog også blevet mødt med bekymringer i forhold til alt det, som kan gå galt, når sådanne væsener bliver sat i verden. I dette undervisningsforløb vil vi på forskellig vis i fagene dansk og idehistorie beskæftige os med nogle af disse skeptiske overvejelser og ikke mindst de kulturprodukter, hvor forestillinger om fremtidens teknologier og deres konsekvenser bliver præsenteret, herunder film, tegneserier og litteratur. I forløbet stiller vi endvidere skarp på nogle af de filosofiske problemer og etiske overvejelser, som optræder når vi befinder os i grænsefeltet mellem menneske og teknologi.

Emnemæssigt befinder opgaven sig i spændingsfeltet mellem fiktion og virkelighed med fokus på enten robotter eller cyborgs, idet der er to opgaveformuleringer, som den enkelte elev vælger imellem. Der arbejdes med en novelle og en fiktionsfilm i forløbet som repræsentant for den fiktive verden, og der læses populærvidenskabelige artikler.

Eleven skal i sin opgave analysere en selvvalgt tekst omhandlende enten robotter eller cyborgs.

Fagligt mål 1:
søge, vurdere og anvende fagligt relevant information (kildekritik , noter, kildehenvisninger og litteraturliste) med fokus på følgende didaktiske principper: informationssøgning, herunder kildetyper, søgestrategier, søgemetoder, metoder til kildekritik og formalia vedrørende anvendelse og angivelse af kilder

Fagligt mål 2:
demonstrere evne til faglig formidling såvel mundtligt som skriftligt, herunder beherske forskellige genrer og fremstillingsformen i en skriftlig opgavebesvarelse (opbygning af individuel flerfaglig opgave ) med fokus på følgende didaktiske principper: skrivehandlinger, fremstillingsformer og genrer i fagene og på tværs af fag, herunder sprogrigtighed og argumentation samt mundtlige, skriftlige og digitale præsentationsformer.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 9 Litteraturhistorie/det moderne gennembrud

Oehlenschlæger. Der er et yndigt land 2. s
Grundtvig NFS, Dejlig er den himmelblå 2 s
Blicher. sig nærmer tiden 2 s
HC Andersen I Danmark er jeg født
Martin Andersen Nexø (1869-1954) Lønningsdag

                                         
Jacobsen Jp to verdener 1882 5 s
Pontoppidan H Ørneflugt 1899 4 s
Pontoppidan H Nådsensbrød 1887 7 s
Skram A uddrag af Constance Ring 1887 7 s
Herman Bang: Irene Holm (1890)




Supplerende
efterskrift til Gennembrudsnoveller ved Pil Dahlerup
LITTERATUR_HISTORISK_OVERSIGT
Dansksiderne: Litteraturhistoriske oversigter
Dansk litteraturhistorie - YouTube
Dansk litteraturs historie | Gyldendal - Den Store Danske
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 11 Eksistentialisme

Introduktion til eksistentialistiske filosoffer; Kierkegaard (stadielære),Sartre (valget, ond tro, fremmedhed, blikket fra den anden) - Kenskab til absurd humor, herunder den kafkaske oplevelse
- Anvende begreber fra eksistentialisme og eksistentialistisk læsning, som beskrevet i "Eksistentialisme i Dansk"  til at analysere, fortolke og perspektivere fiktionstekster.
- Demonstrere kendskab til centrale litteraturhistoriske perioder: efterkrigstid, Heretica Modernisme og 60'er eksistentialisme
- Kommentere, argumentere, diskutere og vurdere ud fra et eksistentialistisk synspunkt

Optakt: Mellemkrigstid, modernisme og ekspressionisme fra Brug litteraturhistorien.
Kanonforfatter: Tom Kristensen, Karen Blixen og Martin A. Hansen.

Tekster:
Tom Kristensen - Det Blomstrende Slagsmål
J V Jensen - nåede de færgen
Karen Blixen - Ringen
Martin A. Hansen - Agerhønen
Grafisk Roman: Forvandlingen af Franz Kafka, fortolket af Søren Jessen (2017/1915) (værk)
Peter Seeberg - Hvile
:Ebbe Skammelsøn (middelalder)
Morten Ramms norske udgave af Rasmus Seebachs kæmpehit
Torsdag kveld fra Nydalen - Morten Ramm - "Jeg Flagrer Rundt"
svensk gøren grin med dansk film
Bestefar og jeg, en prisnominerad film av Grotesco
og TV
Svensk TV gør grin med dansk TV. Mega sjovt!
Norsk gøren grin med det danske sprog
Uti Vår Hage - Kamelåså(HD) Dænske undertekster Med Atle Antonsen, Bård Tufte Johansen & Harald Eia
Titel
Torsdag kveld fra Nydalen - Morten Ramm - "Fotballkommentator"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 20 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 13 kanonforfattere

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 15 Se dagens lys

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer