Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - TEC
|
|
Fag og niveau
|
Musik C
|
|
Lærer(e)
|
Morten Alsing Hyllested
|
|
Hold
|
2025 L23g mu (L23g mu)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Remix
Formål:
• Kreativ og innovativ tilgang behandling af lyd (effektlyde/reallyde)
• Kendskab til genrens karakteristika og historik, og evne til at anvende dette i arbejdet med andres og egne lydproduktioner.
Indhold:
-Teknologi
• Vst-instrumenter, herunder trommemaskine
• Tempo og tempomatch
• Lave loops af andres musik
• Sampling
• Kompressor og EQ - herunder parallelkomprimering og komplementær EQ
Teori:
- Basal musikteori om rytmer
- Formanalyse
- Grooveslagsskema
- Samplingsmetoder og begreber
- Remix i historisk perspektiv
- Copyright lovgivning: basalt om ophavsret
- Mixing
Materiale
-”Musikalsk produktion” – Pia Rasmussen, Marie Højlund og Lasse Nielsen, Systime ibog, kap. 4
-"Medieret og etik; Ophavsret” i ”Levende billeder - Grundbog i mediefag”, Anders Dahl et al. Systime ibog.
-”A proposed typology of sampled material within electronic dance music”, Robert Ratcliffe, Manchester Metropolitan University (UK), side 99-103.
Arbejdsformer:
Vekslen mellem oplæg (teori og eller teknik) og analyse og/eller arbejde med egne produktioner.
Forløbet afsluttes med et projekt om radiomontager.
Kernestof:
̶ egne og andres musik- og lydproduktioner
̶ relevante musikalske og lydteknologiske grundbegreber
̶ lydteknologi og -software
̶ betydning og anvendelse af lyd i medier
̶ relevante modeller og metoder til analyse og fortolkning
̶ relevante aspekter af medieetik og grundlæggende ophavsret.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Filmmusik
Formål
• Kreativ og innovativ tilgang behandling af lyd (effektlyde/reallyde)
• Kendskab til genrens karakteristika og historik, og evne til at anvende dette i arbejdet med andres og egne lydproduktioner.
• Analyse af den syntaktiske oplevelse af forholdet mellem billede og lyd samt de funktionelle og semantiske lag.
Indhold:
-Teknologi
• Arbejde med Film i Reaper
• Sampler
• optage og redigere + sammensætte lyde (Foley sound og lydeffekter)
• Audioeditering: stretche, reverse, pitche, snappe, glue, fade ind og ud
Teori
• Forhold mellem lyd og billede og den syntetiserede oplevelse
o Parafraserende, kontrapunktisk, polariserende
o Mickey mouseing
• Diegetisk og non-diegetisk
• Funktion (syntaktisk) og fiktion (semantisk)
• Lyttemåder: kausal, semantisk og reduceret
Materiale
• Musikalsk produktion kap. 1.3 + 1.4 + 2
• Making waves
• Intentions-, registrant- og feedback-ark
Arbejdsformer:
Vekslen mellem oplæg (teori og eller teknik) og analyse og/eller arbejde med egne produktioner.
Forløbet afsluttes med et projekt om suspense i film.
Kernestof:
̶ egne og andres musik- og lydproduktioner
̶ relevante musikalske og lydteknologiske grundbegreber
̶ lydteknologi og -software
̶ betydning og anvendelse af lyd i medier
̶ relevante modeller og metoder til analyse og fortolkning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
20 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Valgfrit forløb
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Eksamensprojekt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1681/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80185529354",
"T": "/lectio/1681/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80185529354",
"H": "/lectio/1681/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80185529354"
}