Holdet L1k kit (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - TEC
Fag og niveau Kommunikation/IT C
Lærer(e) Rikke Lauritsen
Hold 2025 Lk kit (L1k kit)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløbet: Interaktionsdesign
Titel 2 Kommunikationsanalyse-opgave med etisk problem
Titel 3 Design plakatserie m. AIDA+KISS+1/3-delingsreglen
Titel 4 Digitalt Design i tre Skærmbilleder
Titel 5 Eksamensprojekt KommIT C
Titel 6 Kernestof Repetition

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløbet: Interaktionsdesign

Interaktionsdesign


Læringsmål

Forundersøgelse:
-analysere udvalgte aktuelle eksempler på digitale mediers rolle i samfundet. 
-finde, analysere og anvende information om brugere og kommunikationssituation i forbindelse med fremstillingen af et kommunikationsprodukt.

Produktion:

-udforme og producere kommunikationsprodukter, herunder dokumentere metoder til idéudvikling og projektarbejde.

-demonstrere anvendelse af kommunikations- og designteori på konkrete cases og egne produktioner.


Kommunikationsteori og medier

simple kommunikationsmodeller til at beskrive og analysere kommunikationsprodukter og –processer

interaktive og/eller sociale medier, herunder deres udtryk- og produktionsformer



Design og visuel kommunikation

brugervenlighed, herunder brugerflade- og interaktionsdesign

grafisk formsprog og layout, herunder typografi og grafik

basal farvelære

skitser og prototyper



Produktudvikling og projektstyring

fremstilling af kommunikationsproduktioner med fokus på samspil mellem afsender, producent og bruger



Digitale værktøjer

digitale it-værktøjer til fremstilling og bearbejdning af f.eks. billeder, film, grafik, illustrationer, tekst og lyd

programmer til fremstilling af interaktive systemer, f.eks. websider og apps

Gruppearbejde (bordgrupper)

Fælles kernestof, need to have: 

Den moderne kommunikationsmodel

Persona: https://kommitc.systime.dk/?id=362

UX-trekanten: https://uxdesign.systime.dk/?id=135

Papirskitse, evt. på telefonskabelon https://kommitc.systime.dk/?id=391



Figma til at lave prototype 

Scroll-funktion

Navigere op igen



Kontraster:  

- Formkontraster: https://nielsgamborg.dk/?p=kontrast&u=formkontraster  

- Farveharmonier og –kontraster: https://kommitc.systime.dk/?id=368

Adobe Color  



Nice to have:  

Gestaltlove: https://kommitc.systime.dk/?id=412

(BOV)  



Figmafunktionaliteter:  

Animation

Hover-funktion


Evaluering
Prototype i Figma vises ved præsentation.

Indhold
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Kommunikationsanalyse-opgave med etisk problem

Shitstorms udløses jævnligt over virksomheder, politiske partier, organisationer eller enkeltpersoner, som ’er trådt forkert’ i forbindelse med kommunikation. Det kan være en fejlslået kampagne eller en dumsmart bemærkning, der går viralt og pludselig tiltrækker afsenderen opmærksomhed på en negativ måde fra en større gruppe mennesker. En shitstorm er altså en ’situation hvor nogen eller noget bliver mødt med voldsom kritik og usædvanlig mange negative reaktioner og udtalelser, især på de sociale medier,’ ifølge Den Store Danske. Ofte handler shitstorms om etik. Afsenderen opfattes som uetisk i sit budskab eller handlemåde, og det er det, som brugerne reagerer negativt på. I dette forløb ses nærmere på begrebet etik, og hvordan etik spiller en vigtig rolle, når man planlægger massekommunikation.

Eleverne arbejder i par med at lave en lille infografik om en shitstorm-case med fokus på etiske problemstillinger. Den sættes op i klassen, hvor eleverne modtager peer-to-peer feedback baseret på deres evne til at skildre den etiske problematik i casen samt deres evne til at fremstille en poster med brug af f.eks. Canva.,
Væsentlige arbejdsformer
Projektarbejde i 2 personers grupper
Klasseøvelser og -diskussion
Peer-to-peer feedback på endeligt produkt
Produkt: Infografik, Peer-to-peer feedback.
Materialer
Introduktion, kapitel 2 om medier og kommunikation i Kommunikation IT C af Anna Fenger-Grøn og Peder Meyhoff

’Etik’ i bogen ’ Markedskommunikation’ af Morten Haase og Marie Houmann Kjærs-gaard, tilgængelig på Systime.dk (7 sider)
https://markedskommunikation.systime.dk/?id=1143

Etik diskuteres i forbindelse med casestudy ved følgende cases:
Strejke i SAS - aflyste ferier, skuffede danskere og rejsekaos i lufthavnene.
Herlufsholms hemmeligheder - afsløringer om vold, mobning og seksuelle krænkelser.
FIFAs VM-kaos i Qatar - katastofale arbejdsforhold for migrantarbejdere.
Kinesisk panda i Københavns zoo – dikatatur udlåner dyreart til demokratisk udstilling
Fratagelse af kongelige titler - Prins Joachims børn mister deres titler som prinser og prinsesser.
ECCO i Rusland - Ecco driver fortsat forretning i Putins Rusland.
Carlsberg i Rusland - Den danske bryggerikoncern Carlsberg producerer og sælger fortsat øl i Rusland, hvor Carlsberg hyldes som årets eksportbryggeri.
Nadia Nadim som VM-ambassadør - Kritik for betalt VM-ambassadørskab i Qatar.
Jeppe Nybroe i Irakkrigen – DR nyhedsvært lyver sig ind i krigszone
Diabetesforeningen promoverer ’gul’ fagforening - Diabetesforening i samarbejde med Krifa
Faglige mål

Forundersøgelse: analysere aktuelle eksempler på digitale mediers rolle i samfundet
Produktion: forklare og reflektere over etiske problemstillinger og ophavsret i forbindelse med udformning af kommunikationsprodukter
Forundersøgelse: demonstrere viden om fagets identitet og metoder og behandle problemstillinger
demonstrere anvendelse af kommunikations- og designteori på konkrete cases  

Kernestof
Etik, love og digital adfærd
Etik i forbindelse med fremstilling af kommunikationsprodukter
Ophavsret og anden relevant lovgivning i forbindelse med fremstilling af kommunikationsprodukter
Brugernes internetadfærd og afsenders tilgang til personlige oplysninger og privatliv

Træningsforløb fra Canva (softwaretræning)
Kommunikation it C bogen:
kapitel 2 om Medier og kommunikation (7 sider)

Eleverne benytter Teams til at kommunikere (bl.a. til gruppereferater)
Klassediskussion og læreroplæg
Projektarbejdsform
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Design plakatserie m. AIDA+KISS+1/3-delingsreglen

Forløbsbeskrivelse:
Design en plakatserie m. AIDA+KISS+1/3-delingsreglen

Dette forløb røg op på hele 10 moduler..

Max tre i hver gruppe. Plakatserien må bestå af tre plakater, der til sammen udgør en serie.
En plakatserie vil sige, at flere plakater har samme afsender, samme brugergruppe, samme budskab, samme grafiske udtryk og samme intenderede effekt. Plakaterne er en serie, fordi de skal forstå som en serie. De enkelte plakater i serien kan godt have hver deres motiv, grafiske illustrationer eller billedtekst, men peger alligevel alle frem mod samme budskab til samme brugergruppe, fra en fælles afsender, og alle med samme ønske om effekt hos brugeren. Men plakaterne skal også kunne ses og afkodes hver for sig, - og stadigvæk fungere,, da de ikke nødvendigvis ses ved siden af hinanden.

Læringsmålet i dette forløb er at lære jer at lave grafisk design med eksplicit anvendelse af værktøjer fra designteorien, som er centralt kernestof I KommIT C. Designværktøjerne er; AIDA, KISS, Tredjedelingsreglen, TFR's Bollemodel 2019 samt Gestaltlovene.  Derudover lærer I at anvende noget basalt KommIT C kernestof. Det er: love om ophavsret ved brug grafisk materiale, grundbegreber om overordnede skrifttypefamilier, farveteori, Regler om symmetri, balance, overblik, plads til luft.
1) Studér i jeres grupper samtlige slideshows i jeres KommIT Holdmappe, øverste niveau: " Grafisk Plakatdesign med AIDA Tredjedeling og KISS".
2) Diskutér disse slideshows i jeres grupper
3) Fælles Brainstorm.
4) Beslut indhold i egen plakatserie projekt
5) Udfyld TFR's Bollemodel 2019  - med omhu. Få grønt lys fra TFR.
6) Lav rough skitser på papir, hvor AIDA og KISS anvendes fra starten af. Forklar brugen af AIDA og KISS illustrativt. Lav flere iterationer af skitserne, indtil de virker skidegode.
7) Gentjek skitsernes kommunikationsudtryk med jeres udfyldte bollemodel.  
8) Rentegn skitserne i velvalgt tegneprogram. Anvend farveteori.
9) Opponentgruppe-Feedback på hinandens rentegninger.
10) Indbyg feedback i nye iterationer af rentegningerne, indtil de virker fuldente. Gentjek igen med jeres udfyldte bollemodel.
11) Lav en rapport på mindst 750 ord  (i PDF): Indsæt først udfyldt Bollemodel. Indsæt derpå alle iterationer af skitser og rentegninger i kronologisk rækkefølge. Angiv tydeligt, hvad der er det endelige produkt - altså hvad der er den færdige plakatserie. Illustrér løbende jeres brug af af alt anvendt teori med kasser, pile og udfoldede forklaringer og begrundelser med mange ord i hele sætninger.
12)  Aflevér jeres PDF i Afleveringsmappen.

Dette forløb er dimensioneret til otte skemamoduler. Jeres arbejde vil blive vurderet ud fra, at I har brugt den allokerede tid og overholdt alle ovenstående punkter.
mvh. Thomas
Indhold
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Digitalt Design i tre Skærmbilleder

Dette er et ultra kort forløb på fire moduler. Det skulle have været på seks modukler, men I ønskede jer jo selv at få forlænget plakatserien-forløbet. Men I kan godt nå det, hvis I ikke spilder ikke tiden. kh. Thomas

1) Beslut indhold i eget produkt om digitalt design.
2) Udfyld TFR Bollemodel 2019
3) Vælg digitalt interface. Fx tablet, pc-skærm eller android. .
4) Lav rough skitser, hvor Tredjedelingsreglen er anvendt. Forklar om anvendelsen af farveteori og om valg af farvepaletter, når du har valgt farver i tegneprogrammet.
5) Individuelt: Anvend reglerne for digitalt design:
Regel 1: Brug gestaltlovene til at skabe overblik
a) Opdele sitet i farvede felter og bokse for at adskille info-kategorier
b) Skabe nærhed mellem tekst og illustrationer, der hører sammen
c) Skabe lighed mellem elementer med samme funktion fx menuer
Regel 2: Brug kontraster til at skabe hierarki. Både størrelses- og placeringskontraster
Regel 3: Disponer teksten i 3 niveauer
Regel 4: Strukturer stoffet i logiske kategorier
Regel 5: Følg nettets konventioner: De mest udbredte konventioner for navigation på nettet er:
• Understreget tekst er links
• Vandrette og lodrette bjælker i toppen og venstre side af sitet er menuer
• Et Klik på sitets logo/navn bringer brugeren tilbage til hovedsiden..
6)  Pak en rapport med alt arbejdet: Indsæt først udfyldt Bollemodel, derpå alle iterationer af skitser, rentegninger og til sidst det færdige produkt. Illustrér og forklar jeres brug af alt anvendt teori.
kh
Thomas
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Eksamensprojekt KommIT C

Dette eksamensprojekt fylder 16 skematimer..

Elever udarbejder enten individuelt eller i grupper med max. tre gruppemedlemmer eksamensprojektet. Der kan vælges mellem tre hovedopgaver, hvor der efterfølgende vælges mellem to underordnede opgaver. Projektet struktureres således, at eleverne gennemfører en planlægningsfase, medieudformingsfase, testfase, og afslutningsvis en evaluerings- og vurderingsfase. Undervejs arbejdes der med den skriftlige rapport, og eleverne indføres i, hvad hvert afsnit bør indeholde ud fra en rapportskabelon. Der er i undervisningen fokus på bedømmelseskriterierne, som er beskrevet i læreplanen, derunder vigtigheden af test undervejs med henblik på at gøre eleverne bevidste om inddragelse af konstruktiv feedback i udarbejdelse af kommunikationsproduktet.

Produkt: Rapport (ca. 12 normalsider a 2400 anslag inklusiv mellemrum, eksklusive forside, figurer, tabeller, illustrationer, noter, litteraturliste og bilag.) Kommunikationsprodukt(er).

Dette eksamensprojekt fylder 16-18 skemamoduler + jeres egen ladning af fordybelsestid. kh. Thomas

Med udgangspunkt i læreplanen gennemgås, repeteres og samles op på samtlige faglige mål og kernestoffet.

Med udgangspunkt i læreplanen gennemgås, repeteres og samles op på samtlige faglige mål og kernestoffet.
Læreplanen for kommunikation IT
Kap. 6 i Kommunikation IT A af Birthe Fog. (om Sepstrups Kampagnemodel)
Case: ’Godt du kom’-kampagnen som introduktion til Preben Sepstrups kampagnemodel
Kommunikation IT C bogen, særligt kap 1 - 5
Design teori med opgaver gennemgås i dybden – særlige fokuspunkter: farveteori, Gestaltlovene, designprincipper.

Gruppearbejde, projektarbejde. Elevoplæg om udvalgte emner (repetition). Peer-to-peer feedback.

Indhold
Omfang Estimeret: 16,00 moduler
Dækker over: 18 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Kernestof Repetition

Kernestof repetition - otte moduler..

I ønsker vel ikke at opleve, at censor trækker jer et helt nøk ned på syvtrinsskalaen, selv om I har lavet et ret godt projekt, blot fordi, I svarede tøvende på det sidste spørgsmål til det grundlæggende kernestof?

Hvis censor efter at have stillet sine afsluttende spørgsmål til det grundlæggende kernestof vurderer, at jeres svar afslørede, hvad der svarer til en væsentlig mangel i jeres paratviden om fagets kernestof, så vil een væsentlig mangel i jeres faglige præstation betyde, at I ryger et nøk nedad på Syvtrinsskalaen. Selv hvis jeg ikke er helt enig i censorens vurdering om graden af faglige mangler i jeres viden om fagets kernestof, så får censoren det sidste ord, hvis der kun er een karakter til forskel. Så hvis censor fx siger 7 og eksaminator siger 10, så bliver det 7.

Så eventuelle huller i jeres paratviden om fagets kernestof indebærer en vis risiko. kh. TFR
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer