Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
X - TEC
|
|
Fag og niveau
|
Kommunikation/IT C
|
|
Lærer(e)
|
Aicha Echammari
|
|
Hold
|
2025 La2 kit (L1a2 kit)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Sociale medier
Dette korte forløb introducerer eleverne til centrale begreber og strategier i digital kommunikation med særligt fokus på sociale medier. Forløbet fungerer som optakt til SO1a ”Demokrati og politisk kommunikation”, ligesom det skal give eleverne en grundlæggende viden, der kan anvendes i kommende projekter, uanset problem og medievalg.
I forløbet repeteres der fra grundforløbet (den moderne kommunikationsmodel), og elevernes teoretiske forståelse udbygges med netværksmodellen & LEAP-modellen, hvilket gerne skulle danne grundlag for en forståelse af forskellige afsender-modtager-forhold samt strategisk planlægning og brugeradfærd på sociale medier. Hertil introduceres eleverne for forskellen mellem envejs- og tovejskommunikation samt push- og pull-kommunikation.
Forløbet arbejder desuden med influencermarketing som praksisfelt, hvor eleverne skal kombinere deres teoretiske forståelse med konkrete etiske overvejelser.
Faglige mål
- analysere udvalgte aktuelle eksempler på digitale mediers rolle i samfundet
- finde, analysere og anvende information om brugere og kommunikationssituation i forbindelse med fremstillingen af et kommunikationsprodukt
- undersøge og forstå digitaliseringens påvirkning af kommunikationssituationen
- demonstrere anvendelse af kommunikations- og designteori på konkrete cases og egne produktioner
Kernestof
̶ simple kommunikationsmodeller til at beskrive og analysere kommunikationsprodukter og –processer
- interaktive og/eller sociale medier, herunder deres udtryk- og produktionsformer
- etik i forbindelse med fremstilling af kommunikationsprodukter
̶ ophavsret og anden relevant lovgivning i forbindelse med fremstilling af kommunikationsprodukter
̶ brugernes internetadfærd og afsenders tilgang til personlige oplysninger og privatliv
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Design en plakatserie
I dette forløb skal eleverne designe en plakatserie, der kommunikerer et klart budskab til en valgt målgruppe, der analyseres vha. Gallup Kompas & persona. Gennem forløbet arbejder eleverne med hele designprocessen – fra analyse af afsender og målgruppe til idéudvikling, skitsering og færdiggørelse af plakater. Formålet er, at eleverne lærer at anvende kommunikations- og designteori i praksis og træffer bevidste valg om udtryk, virkemidler og layout. Forløbet veksler mellem korte oplæg, analyse af cases og projektarbejde i grupper. Undervejs arbejdes der med peer-feedback, og processen dokumenteres i en rapport, hvor eleverne begrunder deres grafiske og kommunikative valg. Forløbet afsluttes med en mundtlig fremlæggelse.
Faglige mål
̶ finde, analysere og anvende information om brugere og kommunikationssituation i forbindelse med fremstillingen af et kommunikationsprodukt
- udforme og producere kommunikationsprodukter, herunder dokumentere metoder til idéudvikling og projektarbejde
- demonstrere anvendelse af kommunikations- og designteori på konkrete cases og egne produktioner
- begrunde valg af medie, udtryksformer, virkemidler og it-værktøjer til løsning af kommunikationsopgaver
- forklare og reflektere over etiske problemstillinger og ophavsret i forbindelse med udformning af kommunikationsprodukter
- anvende konstruktiv feedback i processen med at fremstille kommunikationsprodukter.
Kernestof
- Afsenderanalyse
- TFR-bollemodellen
- Gallup kompas
- Persona
- Grafisk designteori: Komposition, Tredeling, AIDA, Kiss
- Typografi
- Repetition: kontraster & farveteori
- Software: X-tensio & Canva
- Ophavsret
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Delaflevering #1 - Afsenderanalyse
|
15-12-2025
|
|
Delaflevering #2
|
08-01-2026
|
|
Delaflevering #3
|
12-01-2026
|
|
Delafl. #4 – papirskitser + TFR + grafisk design
|
26-01-2026
|
|
Endelig aflevering (rapport + k-produkter)
|
23-02-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
16,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Eksamensprojekt KommIT C
Eksamensprojekt KommIT C
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
20,00 moduler
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/1681/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80185529889",
"T": "/lectio/1681/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80185529889",
"H": "/lectio/1681/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d80185529889"
}