Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Gefion Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Bioteknologi A
|
|
Lærer(e)
|
Birgit Eliasson, Karen Houborg, Mads Enevold Andersen
|
|
Hold
|
2023 BT/t (1t BT, 1t BTex, 2t BT, 2t BTex, 3t BT, 3t BTex)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Cellernes kemi
Lektier:
Bioteknologi A: 35-49
BasisKemi C: 56-62, 71-76
Formål:
At få kendskab til Det periodiske system, salte, molekyler, polaritet og intermolekylære kræfter
Eksperimentelt arbejde (planlagt):
Molekylers polaritet.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Bioteknologi A, Bind 1; sider: 25-64, 68-69
-
1t BT - grupper, nov 2023.docx
-
1t BT, Kimfaldsanalyse og bakterier på fingre.docx
-
Dagens power point
-
Dagens ene power point
-
Dagens anden power point
-
1t BT, E.coli, størrelsesforhold.docx
-
BT I, 29-35 eukaryote.docx
-
1t BT, Mikroskopi af plante- og dyreceller.docx
-
Afsnit
-
Marker delta+ og delta- samt bestem om bindingen er polær eller upolær ved at beregne forskellen i elektronegativitet for følgende bindinger: C-Cl S-H N-Cl og Br-Br
-
polære_molekyler.pptx
-
Basiskemi C; sider: 56-62, 71-76
Mygind
-
Bemærk at nu begynder I at læse i den anden kemibog. I skal læse til og med side 61.
-
BT-1, Om pro- og eukaryote celler.docx
-
Biologi i fokus; sider: 9-10
Nucleus
-
instrukser til polaritet_skema.docx
-
Alba, Aleksander, Emilie, Lau, Sarah, Anna, Emma, Leonardo, Selma, Asger, Camilla, Esther og Ludvig har øvelse. Resten har ikke biotek.
-
Bjørn, Caroline, Hala, Nassim, Karl, Boris, Cornelia, Maddie, NOah, Ellen, Emil, Olivia, Valdemar, Elya, Rosa og Victor har øvelse. Resten har ikke biotek.
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Molekylers polaritet
|
19-12-2023
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17,61 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
Mikrobiologi, celler, cellevækst og celledelinger
Lektier:
Bioteknologi A, I: side 25-35 (pro- og eukaryote celler), 49-58 (cellemembran og membrantransport), 58-69 (mitose og meiose)
Biotek A 1. Side 114-117 om eksponentiel vækst, fortynding, pladespredning og sprktrofotometri
Formål:
At få kendskab til opbygning af pro- og eucaryote celler, eucaryote celletyper og membranprocesser.
At undersøge eksponentiel vækst hos bakterier samt se på vækstmodeller og vækstfaktorer
Eksperimentelt arbejde:
Mikroskopi af plante og dyreceller
Kimfaldsanalyse
Osmose (i kartofler)
Model af E.coli (arbejde med størrelsesforhold)
Eksponentiel vækst (spektrofotometri og fortyndingsrække og pladespredning) - udført forår 2024
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Bioteknologi A, Bind 1; sider: 25-64, 68-69
-
1t BT - grupper, nov 2023.docx
-
1t BT, Kimfaldsanalyse og bakterier på fingre.docx
-
Dagens power point
-
Dagens ene power point
-
Dagens anden power point
-
1t BT, E.coli, størrelsesforhold.docx
-
BT I, 29-35 eukaryote.docx
-
1t BT, Mikroskopi af plante- og dyreceller.docx
-
Afsnit
-
Marker delta+ og delta- samt bestem om bindingen er polær eller upolær ved at beregne forskellen i elektronegativitet for følgende bindinger: C-Cl S-H N-Cl og Br-Br
-
polære_molekyler.pptx
-
Basiskemi C; sider: 56-62, 71-76
Mygind
-
Bemærk at nu begynder I at læse i den anden kemibog. I skal læse til og med side 61.
-
BT-1, Om pro- og eukaryote celler.docx
-
Biologi i fokus; sider: 9-10
Nucleus
-
instrukser til polaritet_skema.docx
-
Alba, Aleksander, Emilie, Lau, Sarah, Anna, Emma, Leonardo, Selma, Asger, Camilla, Esther og Ludvig har øvelse. Resten har ikke biotek.
-
Bjørn, Caroline, Hala, Nassim, Karl, Boris, Cornelia, Maddie, NOah, Ellen, Emil, Olivia, Valdemar, Elya, Rosa og Victor har øvelse. Resten har ikke biotek.
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
BT-1, Pro- og eukaryote celler
|
06-12-2023
|
|
BT-8, Måling af bakterievækst
|
13-05-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17,61 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Organisk kemi
Lektier:
BasisKemi C side 117-144
Formål: At få kendskab til carbonatomets bindingsforhold, alkaner, alkener, alkyner, samt deres egenskaber og aromatiske carbonhydrider
Eksperimentelt arbejde: Alkaner og alkeners reaktion med dibrom
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Dagens power point
-
Basiskemi C; sider: 39-41, 117-141
Mygind
-
1t BT - grupper, jan 2024.docx
-
Biologi i fokus; sider: 21, 24-28, 30-31
Nucleus
-
BT 46, næringsstoffers anvendelse.jpg
-
B-88, tyndtarmen.jpg
-
B-84, Mekanisk og kemisk.jpg
-
Meet
-
1t BT, Biologi i fokus side 33-35.docx
-
Bioteknologi A, Bind 1; sider: 71-84, 151-160, 162-168, 170-173
-
1t BT, Nedbrydning af stivelse.docx
-
1t BT, Katalase i kartoffel - resultat.docx
-
Pige 16 år, kosteksempel 1.docx
-
Pige 16 år, kosteksempel 2.docx
-
Instrukser
-
1t BT, BT A 1, side 151-157.docx
-
Anna, Bjørn, Lau, Aleksander, Karl, Leonardo, Nassim, Caroline, Camilla, Ludvig, Noah, Ellen, Esther, Maddie og Selma har kemiøvelse, resten har ikke kemi.
-
1t BT, BT A-1, side 151-160 små genetikopgaver.docx
-
Asger, Emil, Valdemar, Victor, Emilie, Emma, Olivia, Rosa, Elya, Cornelia, Hala og Sara har kemi, resten har ikke kemi.
-
1t BT, Nedarvningsopgave.docx
-
I BasisKemi C er det siderne 53-60, 67-76, 117-141, som der kan blive stillet spørgsmål i til prøven.
-
1t BT, Blodtypebestemmelse.docx
-
1t BT, genetikopgaver - løses i timen.docx
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Alkaner og alkener
|
23-02-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
21,61 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Fordøjelse, kost og energi
Formål:
At kende til opbygning og funktion af fordøjelsessystemet, at kende til de energigivende stoffers opbygning samt om enzymers generelle funktion.
Litteratur:
Biologi i fokus, side 21, 24-28 (kulhydrater), 30-31 (fordøjelse), 33-35 (fedt). Biotek A, Bind 1, side 71-84 (Proteiners opbygning og enzymers funktion)
Eksperimentelt arbejde:
GM i Science (osmoseøvelse)
Katalase i kartofler
Nedbrydning af stivelse
Kostanalyse
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Dagens power point
-
Basiskemi C; sider: 117-141
Mygind
-
1t BT - grupper, jan 2024.docx
-
Biologi i fokus; sider: 21, 24-28, 30-31
Nucleus
-
BT 46, næringsstoffers anvendelse.jpg
-
B-88, tyndtarmen.jpg
-
B-84, Mekanisk og kemisk.jpg
-
Meet
-
1t BT, Biologi i fokus side 33-35.docx
-
Bioteknologi A, Bind 1; sider: 71-84
-
1t BT, Nedbrydning af stivelse.docx
-
1t BT, Katalase i kartoffel - resultat.docx
-
Pige 16 år, kosteksempel 1.docx
-
Pige 16 år, kosteksempel 2.docx
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
BT-3, Skriveopgave om kulhydrater og fedt.
|
26-01-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
13,61 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
DNA, gener, nedarvning
Litteratur
BT A 1, side 151-160 (kromosomer, grundbegreber), (161-162), 162-175 (Mendels 1. lov, stamtavler, Mendels 2. lov).
BT A 1, side 89-108 (DNA, replikation, proteinsyntese (transskription og translation), den genetiske kode)
Eksperimentelt arbejde
2-gen spaltning hos byg
Isolering af DNA fra jordbær
Genopfriskning af blodtypebestemmelse
Formål:
At få indblik i den grundlæggende genetik og at lære om dannelsen af proteiner ud fra generne.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Bioteknologi A, Bind 1; sider: 89-106, 151-160, 162-168, 170-173
-
1t BT, BT A 1, side 151-157.docx
-
Basiskemi C; sider: 39-41, 82-96
Mygind
-
Anna, Bjørn, Lau, Aleksander, Karl, Leonardo, Nassim, Caroline, Camilla, Ludvig, Noah, Ellen, Esther, Maddie og Selma har kemiøvelse, resten har ikke kemi.
-
1t BT, BT A-1, side 151-160 små genetikopgaver.docx
-
Asger, Emil, Valdemar, Victor, Emilie, Emma, Olivia, Rosa, Elya, Cornelia, Hala og Sara har kemi, resten har ikke kemi.
-
1t BT, Nedarvningsopgave.docx
-
I BasisKemi C er det siderne 53-60, 67-76, 117-141, som der kan blive stillet spørgsmål i til prøven.
-
1t BT, Blodtypebestemmelse.docx
-
1t BT, genetikopgaver - løses i timen.docx
-
1t BT, TO-GENSPALTNING I MAJS.docx
-
Dagens power point
-
1t BT, DNA i jordbær.docx
-
1t BT, BT A-1, side 89-93, DNA.docx
-
instrukser til Opvarming af natron_1t.docx
-
1t BT, BT A-1, side 94-97, Replikation.docx
-
1t BT, BT A-1, side 103-106, Transskription.docx
-
Nedenstående elever har kemiøvelse. Resten har ikke kemi.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Mængdeberegning og densitet
Lektier:
BasisKemi C side 82-96
Formål: At få kendskab til densitet, formelmasse, stofmængde, molarmasse og kemiske mængdeberegninger
Eksperimentelt arbejde: Opvarmning af natron
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Dagens power point
-
Basiskemi C; sider: 79-96
Mygind
-
Bioteknologi A, Bind 1; sider: 89-106
-
1t BT, DNA i jordbær.docx
-
1t BT, BT A-1, side 89-93, DNA.docx
-
instrukser til Opvarming af natron_1t.docx
-
1t BT, BT A-1, side 94-97, Replikation.docx
-
1t BT, BT A-1, side 103-106, Transskription.docx
-
Nedenstående elever har kemiøvelse. Resten har ikke kemi.
-
Yubio 2023, side 57-71.docx
-
1t BT, blodtryk, lungevol.docx
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Mængdeberegning
|
05-04-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Besøg på KP, sygeplejersjeudd
Litteratur
Yubio side 57-71 (Åndedræt og kredsløb)
Eksperimentelt arbejde
Måling af blodtryk
Måling af lungevolumen (vitalkapacitet) og sammenholde med højden
Formål
At besøge en uddannelsesinstitution, som kan have interesse for elever på denne studieretning
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Stofmængdekoncentration og Lamber-Beers lov
Lektier:
BasisKemi C side 79 - 82, 104 -107 (inklusiv) og 109-115
BasisKemi B side 183-188
Bioteknologi A side 117-118
Formål: At få kendskab til densitet, stofmængdekoncentration og Lambert-Beers lov.
Eksperimentelt arbejde: Titrering af havvand og måling af bakteriel vækst
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Basiskemi C; sider: 79-82, 104-115
Mygind
-
Dagens power point
-
Bemærk I skal læse i to forskellige bøger
-
BasisKemi B; sider: 183-188
-
Bioteknologi A, Bind 1; sider: 100-103, 114-117
-
1t BT, Bakterievækst spektrofotometer og pladespredning.docx
-
Tag BasisKemi B med
-
1t BT, Opgave om bakterievækst.docx
-
1t BT, Bakterievækst aflæsning spektrofotometer.docx
-
vejledning_fældningstitr_1t.docx
-
Anna, Emilie, Karl, Ludvig, Cornelia, Elya, Emma, Leonardo, Maddie, Noah, Selma, Valdemar, Bjørn, Lau og Hala har kemiforsøg. Resten har ikke kemi.
-
1t BT, CSI, gerningsstedetsgaadevejl.pdf
-
Asger, Caroline, Olivia, Sarah, Aleksander, Camilla, Nassim, Rosa, Ellen, Emil, Esther og Victor har kemiforsøg. Resten har ikke kemiforsøg.
-
I får prøven tilbage
-
1t BT, Opgave om DNA-analyse - PCR og elektroforese.docx
-
Årets sidste power point
-
Lau og Bjørn tager kage med
-
I den første del af modulet, arbejder vi med aktuel stofmængdekoncentration og i den anden del siger ønsker vi hinanden god sommerferie og spiser kage.
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
BT-7, Om besøg på KP
|
15-04-2024
|
|
fældningstitrering
|
16-05-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14,61 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
DNA-teknikker og Crime scene
Litteratur
BT-1, 100-103 (PCR og elektroforese)
Eksperimentelt arbejde
CSI
Formål med forløbet
At arbejde med DNA-teknikker og ar få forståelse for, hvordan man kan se DNA
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
1t BT, Bakterievækst spektrofotometer og pladespredning.docx
-
1t BT, Bakterievækst aflæsning spektrofotometer.docx
-
Bioteknologi A, Bind 1; sider: 100-103
-
vejledning_fældningstitr_1t.docx
-
Anna, Emilie, Karl, Ludvig, Cornelia, Elya, Emma, Leonardo, Maddie, Noah, Selma, Valdemar, Bjørn, Lau og Hala har kemiforsøg. Resten har ikke kemi.
-
1t BT, CSI, gerningsstedetsgaadevejl.pdf
-
Asger, Caroline, Olivia, Sarah, Aleksander, Camilla, Nassim, Rosa, Ellen, Emil, Esther og Victor har kemiforsøg. Resten har ikke kemiforsøg.
-
Basiskemi C; sider: 109-112
Mygind
-
I får prøven tilbage
-
1t BT, Opgave om DNA-analyse - PCR og elektroforese.docx
-
Årets sidste power point
-
Lau og Bjørn tager kage med
-
I den første del af modulet, arbejder vi med aktuel stofmængdekoncentration og i den anden del siger ønsker vi hinanden god sommerferie og spiser kage.
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8,61 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
GMO
Gen modificering af organismer herunder rekombinant DNA-teknologi, restriktionsenzymer, plasmider og transformation.
GMO til produktion - cellefabrikker/fermenteringsteknologi og optimering.
Eksperimentelt arbejde:
pGLO (transformation)
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
Cellefabrikker: https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/fermenteringsteknologi/cellefabrikker/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Enymer og Novonesis-projekt
Aminosyrer
Reaktionshastighed, herunder energiprofiler.
Enzymer, herunder strukturniveauer, enzymtyper, enzymaktivitet, pH- og temperaturoptimum, denaturation.
Enzymkinetik (Michaelis-Menten og Linewaever-Burk plot),
Inhibitorer: reversible (kompetitive og nonkompetitive) og irriversible.
Carbohydraternes intermediære stofskifte (glycolyse, pyruvat omdannelse (aerob og anaerob i menneske og gær (ethanol)), citratcyklus og oxidativ phosphorylering.
Stof- og energiregnskab for oxidation af glucose.
Regulering af ATP-produktion.
Redoxreaktioner, herunder afstemning af reaktionsskemaer med oxidationstal inkl. organiske stoffer.
Bæredygtighed med enzymer - virksomhedscase med Novonesis, hvor eleverne skal forsøge at give (teoretiske) løsninger til mere effektiv produktion af husdyrfoder ved hjælp af enzymer. Det er selvstændigt arbejde i grupper. Produkt er en poster, som præsenteres på Novonesis til postersession med forskere fra Novonesis og andre gymnasier.
Eksperimentelt arbejde:
2. Fremstilling af jern(2+)sulfat
3. Reaktionen mellem thiosulfat og syre
5. Enzymkinetisk undersøgelse af enzymet lactase - uden/med inhibitorer
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- https://dca.au.dk/aktuelt/nyheder/vis/artikel/korn-og-enzymer-gaar-haand-i-haand-for-bedre-fordoejelighed
- https://www.energi.case.dtu.dk/english/-/media/subsites/energi_paa_lager/energi-paa-lager-english/english-kap2/drivhusgasser_husdyr.pdf
- https://nvhus.dk/tilbud-undervisere/baeredygtighed-med-enzymer/
- https://svineproduktion.dk/Viden/I-stalden/Foder/Indhold_foder/Enzymer
- https://www.kemifokus.dk/optimering-af-proteiners-funktion/
- https://www.rcsb.org/
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC4036243/
- Pymol
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
28 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Introduktion til syre-base teori
Forløbet er optakt til SRO
Syre-basereaktioner, hydronoverførsel, pH, vands selvionisering
Eksperimentelt arbejde:
4. Potentiometrisk titrering af natriumhydroxid ELLER saltsyre
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Introduktion til organiske molekyler
Forløbet er optakt til SRO
Carbonhydrider, herunder alkan, alken, alkyn og cycliske forbindelser.
Strukturisomeri
Funktionelle grupper: alkoholer, carbonyl (aldehyd og keton), carboxylsyre.
Navngivning af ovenstående.
Eksperimentelt arbejde ikke lavet.
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
MarvinSketch introduceret
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
SRO
SRO. Ikke alle elever lavede SRO i bioteknologi, men de, der gjorde, skrev om gødskning og næringsstoffer (med matA) eller om blodsukkerregulering.
Carbohydrater herunder mono-, di- og polysaccharider, ketoser og aldoser, reducerende og ikke-reducerende.
Blodsukkerregulering, insulin og glucagon.
Eksperimentelt arbejde:
6. Reducerende carbohydrater, Fehlings test
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- Diabetes og Insulin undervisningshæfte: https://bioside.dk/onewebmedia/Diabetes_og_Insulin_undervisningshaefte_Juni_2008.pdf
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
6 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Kemiske ligevægte
Reversible og irreversible reaktioner.
Dynamiske ligevægte.
Opskrivning af ligevægtsbrøk, le Chateliers princip og vurdering af forskydning af reaktion på baggrund af ligevægtskonstant og -brøk, beregning af ligevægtskoncentrationer.
Eksperimentelt arbejde:
7. Indgreb i et ligevægtssystem (eleverne designer selv - uden forsøgsvejledning)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Nervesystemet
Nervesystemets inddeling.
Celler i nervesystemet og deres opbygning og funktion, herunder neuroner og gliaceller.
Aktionspotentiale, herunder ionkanaler inkl. natrium-kaliumpumpen.
Kemisk signalering mellem neuroner, herunde synapse, synapsekløft, neurotransmittere og receptorer.
Nociceptive smerter.
Eksperimentelt arbejde:
8. Nociceptive smerter - påvirkning af nervesystemet med chili, menthol og wasabi
9. Nervehastighed
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
17
|
Drughunter
Eleverne har arbejdet med Drughunter Dysten, hvor fokus i skoleåret 2024-2025 lå på blodhjernebarrieren (BBB) samt hvordan lægemidler kan optimeres til at passere BBB eller hvordan strategier kan bruges til at omgås BBB. Desuden har eleverne udvalgt en hjernesygdom, som de skulle redegøre for, og finde ud af hvordan den behandles medicinsk. Ydermere skulle eleverne forsøge at optimere uptake og dermed effekt af selvvalgt lægemiddel/lægemidler.
Her har eleverne arbejdet selvstændigt og produceret en poster i grupper.
Eksperimentelt arbejde ikke udført.
|
|
Indhold
|
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
18
|
Kombucha og syre-basereaktioner II
Den udvidet syre-baseteori fermenteringsprodukt: Kombucha (fermenteret sukkerholdig te)
Stærke og ikke-stærke syrer og baser, herunder begreberne mono-, di- og trihydron.
Syre- og basestyrke, styrkeeksponent og kobling til ligevægtsreaktioner.
pH-beregning for stærke og ikke-stærke opløsninger.
Puffersystemer og pufferligningen, herunder Bjerrumdiagram og syrebrøk.
Titrering af syrer: stærke og svage syrer med stærk base.
Måling af pH, herunder indikatorer og pH-meter.
Eleverne har produceret kombucha og har indledningsvist lavet forsøg med gæringer med forskellige C-kilder, for at illustrere, at mikroorganismer ikke kan nedbryde alle carbohydrater og evt. forskel i aktivitet. Desuden undersøgte de også temperaturens betydning for aktiviteten og afledt derfra væksten.
Afslutningsvist har eleverne skulle undersøge, om de kunne bestemme hvilken syre, der hovedsageligt produceres i kombucha. Dette kunne gøres ved titrering af kombuchaen efter den første fermentering.
Eksperimentelt arbejde:
10. Gæring (med forskellige carbohydratkilder og forskellige temperaturer)
11. Kombucha, brygning
12. Titrering af kombucha
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- https://www.smagforlivet.dk/undervisning/folkeskolen/tv%C3%A6rfaglig/baggrundsviden-smag-og-tilsmagning/fermentering-n%C3%A5r-bakterier-og
- https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC6730531/
- https://www.youtube.com/watch?v=nfqI1ccSiPg&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fwww.lectio.dk%2F&source_ve_path=Mjg2NjY
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
19
|
Lægemidler
Forløbet fortsættes i 3g.
Funktionelle grupper og deres kemiske egenskaber
Reaktionstyper, herunder kondensation, hydrolyse, substitution, addition
Isomeri, herunder geometisk og optisk isomeri.
Blodsukkerregulering - opsamling fra SRO med blodglucosemåling efter indtagelse af carbohydratkilde.
Linpiski's rule of five
Eksperimentelt arbejde:
13.1. Påvisning af oxo-forbindelser
13.2. Proteiner - kvalitativ påvisning af amid-binding i fødevarer
14. Måling af blodglukose
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- Der er taget udgangspunkt i følgende materiale fra Biotech Academy:
https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/laegemiddeludvikling/
- https://aktuelnaturvidenskab.dk/fileadmin/Aktuel_Naturvidenskab/nr-6/AN6-2017dff-enzym.pdf
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
20
|
Lægemidler II
Syntese af acetylsalicylsyre. Reaktionstypen kondensationsreaktion, kemisk ligevægt.
Isolation af synteseprodukt ved brug af omkrystallisation.
Renhedsbestemmelse med TLC, smeltepunktsbestemmelse og reaktion med jern(III)chlorid.
Optagelse af virkning af ASS, herunder hæmning af COX-enzymerne, pKs og polaritet for ASS.
Eleverne har arbejdet med syntese og isolation af acetylsalicylsyre.De har skulle vurdere renheden af synteseproduktet. Desuden har de lært om optagelsen af ASS og virkningen på COX-enzymerne.
Eksperimentelt arbejde:
1. Syntese af acetylsalicylsyre, kvalitativ renhed
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- Uddrag af bogen Kemi der Virker, side 18-27 og 85-90
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
21
|
Immunologi
Immunforsvarets opbygning herunder det ydre forsvar, det specifikke og uspecifikke immunsystem. T- og B-lymfocytter.
Overordnet funktion af immunceller. MHCI og II, Toll-like receptor, B-celle responset, T-celle responset, CD4, CD8, regulatoriske T-celler (Treg), cytokiner og interferoner.
Cellens opbygning og overfladeproteiner.
Primære og sekundære antistoffers opbygning.
Antigener.
Komplementsystemet.
Fight the Bite-forløbet er brugt. Vurdere type af slangegift, hvordan modgifte fremstilles, slangearter, direkte og indirekte ELISA, LFA-stick
Virus og vacciner.
HIV, herunder virus-type, livscyklus og kombinationsbehandling.
Hudimmonologi og hudens opbygning, allergiske reaktioner type 4 allergi (Panum)
Eleverne har arbejdet med immunforsvarets inddeling og rollerne af det specifikke og uspecifikke immunsystem, hvad rollen er af de forskellige celletyper herunder T- og B-lymfocytter. Undervejs har de lært om en immunologisk reaktion på antigener og hvordan immunitet opstår efter en infektion.
Eleverne har arbejde med Fight the Bite-forløbet fra LIFE Fonden.
Endvidere har de arbejdet med virus-typer, vaccination og HIV.
Forløbet blev afsluttet med et 2-dagsbesøg på Panum Instituttet, hvor eleverne arbejdet med type 4 allergi, case-arbejde, dissekerede mus og oprenserede hvide blodlegemer fra humant blod. Forløbet skete i samarbejde med en forskningsgruppe; forskere, studerende og dyrepassere.
Eksperimentelt arbejde:
2. Fight the Bite, ELISA og lateral flow assay
Dissektion af mus og musseøre samt undersøge opbygningen af murint hud.
Oprensning af hvide blodlegemer fra humant blod.
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- Materiale udleveret fra Panum Instituttet.
- Fight the Bite-materiale
- Uddrag fra Virusbogen: Side 110-125. (Brix, Eskildsen, Helmig, Virus, 2022, Systime)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
22
|
Bioinformatik
Arbejde med større datasæt i Geneous Prime, herunder opstille og fortolke stamtræer.
Afstandsmatricer og slægtsskab.
Kendskab til sygdommen cystisk fibrose, herunder forskellige typer af CF, symptomer, genetik, mutationer, proteinet CFTR (ionkanal) og arvelighed.
Exons og introns.
Locus, gen og allel.
Eleverne har arbejdet med moderne bioinformatiske redskaber og undersøgt HIV's opståen og dets stamtræ. De har lært om artsbegrebet og relevante evolutionære begreber samt opstillet afstandmatricer. Arbejdet inddrager div. programmer for at lære om sygdommen cystisk fibrose herunder forskellige typer, hvad der sker med proteinet og hvilket mutationer, der kan give forskellige sygdomme af cystisk fibrose (materialet er fra BiD)
Eksperimentelt arbejde:
3. PV92
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- http://biotekunderviser.dk/FIP2020
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
23
|
Artikel/miniSRP
Vi har i dette tværfaglige projekt mellem BT og DA arbejdet med hvordan et bioteknologisk emne kan præsenteres i en populærvidenskabelig artikel (formidlingsartikel) med efterfølgende metadel. Det bioteknologiske emne her tog udgangspunkt i "hud-allergener" på baggrund af vores besøg på Panum.
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
4 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
24
|
Kræft og stamceller
Stamceller herunder forskellige typer af stamceller.
Behandling med stamceller.
Genregulering, herunder epigenetik, histonmodifikation, DNA methylering, post-transkriptionel og post-translationel regulering.
Oncogener.
Beskrivelse
Eleverne har arbejdet med genregulering og epigenetik, og med hvad der kendetegner kræftceller. Desuden har eleverne arbejde med en artikel fra Etisk Råd om stamceller og -forskning
Vi har her arbejdet tværfagligt med matematik i vores projekt på Rigshospitalet med seniorforsker og statistiker Andreas Jensen - eleverne arbejder med beregninger i statistikprogrammet R. Det handler om statistisk bearbejdning af big data i forbindelse med overlevelsesanalyser.
Eksperimentelt arbejde:
/
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- https://www.etiskraad.dk/undervisning/gymnasieskolen/stamceller/etikinterview-om-stamceller
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
25
|
Hormonforstyrrende stoffer
Hormonforstyrrende stoffer og økotoksikologi
Kvindens og mandens kønsorganer.
Kønshormoner og hormonel regulering hos mænd og kvinder, herunder menstruationscyklus og sædcelledannelse.
Befrugtning og graviditet.
Forstyrrelse af hormonbalancen, herunder hormonlignende stoffer og påvirkning af udvikling af kønsorganer.
Økotoksikologi, herunder eksempler på pesticider, bioakkumulering og risikovurdering.
Genteknologi: CRISPR-Cas9
Eleverne har arbejdet med kvindens og mandens kønsorganer og hormonelle regulering. Desuden har de arbejdet med befrugtning. De har arbejdet med hormonforstyrrende stoffer, og har skulle undersøge indholdet af østrogen- og testosteronlignende stoffer i medbragte produkter, og hvad hormonforstyrrende stoffer kan have af konsekvenser på fostre og børn.
Yderligere har eleverne arbejdet med økotoksikologi og undersøgt effekten af herbicidet "Toxan" på karse og om det aktive stof nedbrydes i jord.
Desuden har de skulle lære om genteknologien CRISPR-Cas9.
Eksperimentelt arbejde:
4. Ægløsningstest
5. Yeast Screen "YES/YAS"
6. Påvisning af pesticidnedbrydning i jord og dosis-respons for spiring af karse
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- https://aktuelnaturvidenskab.dk/find-artikel/nyeste-numre/5-2022/crispr
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
22 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
26
|
Fordelingsligevægt af SaSy og antibiotikaresistens
Fordelingsligevægt og fordelingsforhold
Typer af antibiotika
Antibiotikaresistens
Udvikling af multiresistente bakterier i DK
Eleverne har arbejdet med fordelingsligevægt og fordelingsforhold, syre-baseegenskaber af lægemidlet salicylsyre og opløselighed i vand og octan-1-ol. Som eksperimentelt arbejde, har de i grupper skulle bestemme logD for salicylsyre i vand/octan-1-ol vba. spektrofotometri og Lambert-Beers lov.
I forlængelse heraf, har eleverne arbejdet med antibiotikaresistens og hvilke mekanismer, der kan give antibiotikaresistens samt udført et eksperiment hvor inhiberingszonen bestemmes for 4 bakterier og forskellige antibiotika.
Eksperimentelt arbejde:
7. Fordelingsligevægt for salicylsyre
8. Antibiotikaresistens
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
/
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
27
|
Bæredygtige fødevarer
Biokemiske processer: fotosyntesens overordnede delprocesser, samt fotosyntesepigmenter
Abiotiske og biotiske faktorer, næringsstoffer, minimumsloven
Eutrofiering af søer
Brutto- og nettoproduktion
Fødekædeeffektivitet
Økologiske grundbegreber: energistrømme og produktion, eksempler på samspil mellem arter og mellem arter og deres omgivende miljø, biodiversitet
Bæredygtig produktion af fødevarer
Bioteknologisk anvendelse af planter
Eleverne har arbejdet med økologi, økosystemer, fødekæder og energikæder. Eleverne har lært om fotosyntesens delreaktioner. I forløbet har eleverne skulle have et alternativt blik på fødevareproduktion med særligt fokus på proteinrige fødevarer. I den forbindelse arbejdet med genmodificerede afgrøder, kødproduktion, insekter og kunstigt kød. Særlig interesseret har vi arbejdet med klimabelastning og energi-kredsløb. Diskussion af hvordan fødevarer produceres kunne diskutere hvad fremtidens mad KAN være. Eleverne skal kunne foreslå hvor protein KAN komme fra.
Eksperimentelt arbejde:
9. Forsøg, Minimumsloven
10. Forsøg, Vækst hos melorm
Følgende materiale er brugt, som ikke er en del af grundbøgerne:
- youtube.com/watch?v=b95VuzGul_o&time_continue=0&source_ve_path=NzY3NTg&embeds_referring_euri=https%3A%2F%2Fwww.lectio.dk%2F
- Artikel fra AN, Kød uden kød eller dyr
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Supplerende stof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
28
|
Hjælpemidler ved skriftlig eksamen
Hjælpemidler ved skriftlig eksamen
Følgende hjælpemidler forudsættes:
- Marvin Sketch
- Ketcher (https://lifescience.opensource.epam.com/KetcherDemoSA/index.html)
- Excel
- CAS-værktøj, fx Maple
- Vernier Spectral Analysis (https://spectralanalysis.app/)
- Biotech academy:
- forløb om lægemiddeludvikling (https://www.biotechacademy.dk/undervisning/gymnasiale-projekter/laegemiddeludvikling/)
- ABC-ordbogen (https://abc.ordbogen.com/dictionary)
Bøger fra praxisonlinie: må tilgåes vha. skolemail ikke mitID
https://bioteknologi-a-1-nucleus.praxis.dk/1
https://bioteknologi-a-2-nucleus.praxis.dk/1
https://bioteknologi-a-3-nucleus.praxis.dk/1
https://basiskemib-haase.praxis.dk/1
https://basiskemic2udgave-haase.praxis.dk/1
Alle hjælpermidler undtagen internetadgang er tilladte.
Det er ikke tilladt at medbringe downloadede besvarelser fra forskellige protaler fra eksempelvis studieportalen
Anbefalede hjælpemidler:
- Alle lærebøger og noter
- Klædt på til skriftlig bioteknologi (fysisk bog)
- Gamle afleveringer og vejledende besvarelser hertil
- Powerpoint fra undervisningen (download fra lectio)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
1. Bioteknologi, mundtlig eksamen.pptx
-
Artikelklub - artikler, som har været med.
-
Praktisk information om brug af ExamCookie (1).pdf
-
Orientering om behandling af personoplysninger ExamCookie.pdf
-
Test 3, lav figurer og afbild.pdf
-
Datafil 1.xlsx
-
Datafil 2.xlsx
-
Datafil 3.xlsx
-
2t BIOTEK DRUGHUNTER (HIMMELRUM 14.05-14.50).docx
-
2s BIOTEK DRUGHUNTER (HIMMELRUM 15.15-16.00).docx
-
Anna, Ellen og Olivia skal desuden også støve deres egen præsentation af
-
Lektie: Orienter jer i dokumenterne og læs posterne igennem HJEMME FRA.
-
PROGRAM DRUGHUNTER ST-SR 05.05 2026.docx
-
1t MATEMATIK-DRUGHUNTER (ROTUNDEN kl 14.05-14.50).docx
-
1t MATEMATIK-DRUGHUNTER i ROTUNDEN 15.15-16).docx
-
2s BIOTEK DRUGHUNTER (HIMMELRUM 15.15-16.00).docx
-
Lægemidler, Aleksandar, Noah, Viktor.pdf
-
Nervesystemet, Anna, Olivia.docx
-
Test 1, forklar og argumenter, lærernoter.pdf
-
Test 2. Videoer, reaktionsskema, økologi, lærernoter.pdf
-
Test 3, lav figurer og afbild, lærernoter.pdf
-
4. Carbohydraternes intermediære stofskifte.pptx
-
Overvej hvilke begreber/emner du vil have repeteret næste gang
-
3t's ønsker: Carbohydraters intermediære stofskifte og redoxreaktioner
-
STUK, besked om MS.docx
-
Gode råd til skriftlig eksamen.pptx
-
5. Redox.pptx
-
Forberedelse til "eksamen" færdige.
-
Overvej hvilke emner, I gerne vil repetere.
-
Vi repeterer det faglige stof, som vi talte om i modulet mandag.
-
6. Beregningsworkshop.docx
-
6. Datafilen Jokum, som ligger på modulet.xlsx
-
6. Excelworkshop.docx
-
6. Komplementsystemet, workshop.docx
-
Forløbet om hjælpemidler er opdateret
-
Liste over eksperimenter.docx
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
29
|
Forløb#13
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57526677409",
"T": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57526677409",
"H": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57526677409"
}