Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Gefion Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Stine Nygaard Jakobsen
|
|
Hold
|
2023 DA/p (1p DA, 2p DA, 3p DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
2
|
Grundforløb - Argumentation
Fokus: Kendskab til de basale begreber inden for argumentation og retorik. Toulmins model, appelformer, de 5 retoriske faser og retoriske virkemidler.
Læringsmål: hvad skal I lære?
- Få kendskab til det udvidede tekstbegreb og teksters hensigt.
- Arbejde med forskellige typer tekster og undersøge hvilken argumentation og retorik de benytter sig af.
- Få kendskab til retorikkens virkemidler og hensigter samt det retoriske pentagram. Herunder også opnå en bevidsthed om hele kommunikationssituationens betydning for valg af retoriske virkemidler og argumentation.
- Kendskab til de 3 appelformer og hvordan de anvendes og med hvilket formål. Være i stand til at analysere forskellige teksttypers brug af appelformer.
- Kendskab til Toulmins argumentationsmodel og argumenters bestanddele samt brug af forskellige argumentationstyper.
- Kendskab til lejlighedstalen som genre og talers opbygning.
- Være i stand til at anvende de retoriske virkemidler og appelformerne i egne tekstproduktioner.
- Læringsmål i det skriftlige arbejde:
a) Kendskab til skellet mellem privat og faglig tekstlæsning.
b) Lære at anvende korrekt tekstdokumentation og citatteknik.
c) Lære at skelne mellem genfortælling og analyse.
d) Lære selv at skrive analyserende med korrekt tekstdokumentation og citatteknik.
Hvad skal I kunne efter forløbet?
- Gennemskue teksters kommunikationssituation og deres overordnede hensigt og bruge det som udgangspunkt for tekstanalysen.
- Analysere forskellige teksttypers argumentation ved hjælp af faglig viden og begreber.
- Analysere forskellige teksttypers retoriske virkemidler og appelformer ved hjælp af faglig viden og begreber.
- Kunne producere en argumentatorisk og retorisk hensigtsmæssig tekst på baggrund af viden om kommunikationssituationen.
- Kunne skelne mellem privat og faglig tekstlæsning. Kunne anvende korrekt tekstdokumentation og citatteknik. Kunne skelne mellem genfortælling og analyse. Skrive analyserende med korrekt tekstdokumentation og citatteknik.
PRIMÆRTEKSTER:
- Erik Boel: "Det er en hyldest til de danske værdier at flage med andre flag end Dannebrog" (Dagbladet Information, den 6. juli 2023)
- Statsminister Mette Frederiksens tale til Danmark ved corona-nedlukning 12.3.2020
- Lotte Kirkeby: “Myggestik” (fra samlingen Jubilæum, 2016)
- Birthe Baxter: “Uhyrligt”, Weekendavisen, 27. juli 2013.
BAGGRUNDSLITTERATUR:
- Birgit Darger et al.: Begreb om dansk, Dansklærerforeningens forlag, 2009, pp. 9-13 + 95-106
- Jimmy Zander Hagen: Sprog og tale, Systime, 2006, pp. 47-53
- https://www.youtube.com/watch?v=dhd0_Ke-UQY (om de tre appelformer)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Litterære genrer
Et forløb, hvor klassen efter en kort præsentation af Fakta - Fiktion, har arbejdet med de tre hovedgenrer: Epik, Lyrik og Drama samt nogle hybrider.
Eleverne har arbejdet med tekstanalyse samt kreativ egenproduktion og remediering
Epik:
Helle Helle: "En stol for lidt"
Lyrik:
Ulige numre: "København"
Dan Tyrell: "Gennem byen sidste gang"
Faber: "Højt fra træets grønne top"
MC Ejnar: "Jul det´cool"
Drama
Scherfig: "Terminen på Ajlegaarden"
Hybrid: Folkevise: "Hr Ebbes døtre"
Teori:
Håndbog til dansk: Afsnit 2.1, 2.2 og 3.6
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Ensomhed - introduktion til tekstanalyse
Introduktion til litterær analyse med primært fokus på noveller, samt øvelser i skriftlig formidling
Litteratur:
Helle Helle: "Fasaner"
Herman Bang: "Frøkenen"
Leck Fisher: "Blot et værelse",
Sonnergaard: "Reprise på Kroghs Fisserestaurant"
Naja Marie Aidt: "Torben og Maria"
Teori: Håndbog til dansk afsnit 3.1-3.5 og analyseskema 1 (https://hbdansk.systime.dk/?id=171)
Øvrigt: div. PP-præsentationer (ligger i forløbsmappen)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
17,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
DHO -1864
Eleverne har arbejdet tværfagligt med historiefaget om perioden og begivenhederne i Danmark i 1864.
VI har analyseret tekster og trænet de tre skrivehandlinger: redegørelse, analyse og diskussion.
Tekster:
Johan Ottosen: "Det have så nygeligen regnet"
Uddrag af Herman Bangs "Tine" (kap. 8-10)
DG. Monrad "Meddelelse om hærens tilbagetrækning fra Dannevirke" (1864)
Afsnit 1 af DRs serie "1864"
Teori:
"Litteraturens veje" Om Romantik og Nationalromantik s- 146-160
"Skriv dig frem": s. 89-93
"DHO en skriveguide" s. 45-51
Gefion Skrivebogen
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
18 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Eventyr og folkeviser
Forløb om Folkeviser og eventyr.
Vi har læst og analyseret teksterne. Herefter har eleverne remedieret en af dem til enten en moderne novelle, en rap eller en nyhedsartikel.
Tekster:
H.C. Andersen: Klods Hans
H.C Andersen: Den lille Havfrue
Folkeeventyr: Jesper og prinsessen
Folkevise: Ebbe Skammelsøn
Folkevise: Agnethe og Havmanden
Teori:
Uddrag af Fra runer til grafitti - om folkeviser
PP i drev
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Klima podcasts
Eleverne havde et innovativt FF forløb. Der gik over 3 dage.
I forløbet analyseret og produceret podcasts. De har arbejdet innovativt med formidling af emnet Klima. Forløbet er lavet i samarbejde med samfundsfag.
Teori:
Uddrag af bogen "Podcast": s. 10-16 og 30-41
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
12,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
8
|
Ungdom
Eleverne har arbejdet tematisk med ungdom.
Forløbet tog udgangspunkt i en undersøgelse af mediernes italesættelse af ungdommen.
Vi har arbejdet med Nyheder, skønlitteratur og tv-serien SKAM.
Litteratur:
Thomas Korsgaard: "Drengeting"
Martin A. Hansen: Paradisæbler
Tove Ditlevsen: Ungdom
Artikler:
Clara Emmertsen Damo: "Ungdommen skal lære at kende forskel på følelser og diagnoser" 10. december 2022 Politiken
SOFIE RISAGER VILLADSEN: "Ungdomsjob, ungdomspolitik og mindre Instagram blev min vej ud af mistrivsel" 25. juni 2024 Politiken
TOBIAS BUNDOLO KJÆRULFF NØRGAARD: "Måske var efterskole ikke det rette for Alma. Og måske var hun ikke den rette for efterskolen" 14. september 2023 Politiken
Julie Søltoft: "Bekymret pensionschef: Børns mistrivsel rammer hele samfundet" 8. december 2023 Berlingske
samt DIV. selvfundende artikler
SKAM TV serie
Sæson 2 Afsnit 9 https://www.dr.dk/drtv/se/skam_57476
Sæson 3 Afsnit 1 https://www.dr.dk/drtv/se/skam_57488
sæson 3 afsnit 2 - scenen fra 5:23-7:00 https://www.dr.dk/drtv/se/skam_57489
Kernestof -Teori og metode
Håndbog til dansk : Avisjournalistik - https://hbdansk.systime.dk/?id=218
Håndbog til dansk: Medieanalyse af spillefilm - https://hbdansk.systime.dk/?id=234
Sørensen: "Litterære metoder" Læserorienteret metode
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
15 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Nye Noveller
Vi arbejder med analyse og fortolkning af nyere danske noveller. Vi arbejder metodisk med læserorienteret metode indimellem suppleret med klassiske nykritiske analysebegreber.
Tekster:
Helle Helle: "Rester" (Værk 4)
Pia Juul: "Sidste skoledag"
Jan Sonnergaard: Sex
Kortfilm: "Dennis"
Teori:
PP om Minimalisme
https://hbdansk.systime.dk/?id=171
https://hbdansk.systime.dk/?id=241#c914
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
8,00 moduler
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Ræssonerende prosa -analyse og skrivning
Sprogforløb hvor eleverne lærer at analysere essays og skrive reflekterende artikler..
Tekster:
Holberg: "Epistola CCCXXVI"
Thomas Korsgaard: "En gave"
Rifbjerg: "Glæden ved vin"
Vibeke Vasbo: "Glæden ved at kigge ud ad vinduet"
Kompendium til Essayforløb (se drev)
Terori/metode
Skema: Analyse af essays/ræsonnerende prosa (se drev)
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
6,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Litteraturhistorisk overblik
Periodelæsning fra Barok til 1970'erne.
Vi har arbejdet med analyse af Digte, Drama, noveller og roman.
Der er benyttet analyseskemaer fra Håndbog til dansk til dette. Vi har arbejdet med socialhistorisk-metode. Derfor har vi udover teksterne læst rigtig meget litteraturhistorie.
I perioden Det moderne gennembrud forberedte eleverne gruppevis en 45 min. undervisningsgang og underviste resten af klassen.
Tekster:
Barok: Kingo: "Ked af verdenen og kær ad himmelen"
Pietisme: Brorson: "Op al den ting.."
Oplysningstiden: uddrag af "Erasmus Montanus" (2.akt scene 2)
Romantikken:
Staffeldt: Indvielsen
Gyllembourg: Den lille Karen
Blicher: Præludium (Sig nærmer tiden)
Nationalromantik:
Oehlenschläger: "Der er et yndigt land"
"Du gamla du fria" (svensk)
Romantisme:
Winther: Skriftestolen
Det moderne Gennembrud:
Pontoppidan: "Ane Mette" og "En stor dag"
Bang: "Den sidste aften"
Levinson: "Anfægtelser"
J.P Jacobsen: Indledningen til "Marie Grubbe"
Det folkelige gennembrud:
Jeppe Aakjær: Jens Vejmand
Jhs. V Jensen: Interferens (modernisme)
Jhs. V. Jensen: Maskiner (modernisme)
Jhs. V. Jensen: Hvor smiler fagert den danske kyst
Nexø: Lønningsdag
Nexø: Sevilla (eksamenstræning)
Modernisme:
Peter Seebeg: "Patienten"
Tom Kristensen: "Det blomstrende slagsmål"
Broby Johansen: "Bordelpige dræber ufødt"
Jean-Paul Sartre: "Eksistentialisme er humanisme"
Rifbjerg: "Livet i badeværelset"
Karen Bilxen: "Et ubeskrevet blad"
Realisme/autofiktion:
Yahya Hassan: Barndom
Teori/metode
Jan Sørensen: "Metoder i dansk" uddrag om komparativ metode og Socialhistorisk analyse
Litt.historie
Litteraturens Veje
Periodenoter: Barokken (se drev)
Periodenoter: Oplysningstiden (se drev)
Periodenoter: Romantikken (se drev)
Om Biedermeier og poetisk realisme Uddrag af: “Litteraturhistorie - på langs og på tværs” (se drev)
Forfatternoter: Ludvig Holberg (se drev)
Det Folkelige gennembrud (Uddrag fra Litt. veje I-bog) (se drev)
Det moderne gennembrud (uddrag fra Litt.veje i-bog) (se drev)
Om Modernisme fra Håndbog til dansk -litteraturhistorie (se drev)
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
30,00 moduler
Dækker over:
35 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Marginaliseret -dokumentarfilms forløb
Vi primært haft fokus på de tre hovedgenrer. Klassen har "Testamentet" af Sønderby Jepsen som værk.
Herudover har klassen læst Romanen "Frank vender hjem" som værk.
Kernestof:
DOX kap. 2-7
PP med eksempler
Tv dokumentar
- Bare en lortelærling: de første 20 min af afsnit 3 (https://www.dr.dk/drtv/episode/bare-en-lortelaerling_-vi-ansaetter-ikke-kaellinger_548420)
- Mordet på Jannick
Film:
- Testamentet (værk 5)
- Faderen sønnen og Helligånden
Roman: "Frank vender hjem"
Artikel: "Hvis nogen har blod på hænderne, er det Sexologisk
Klinik" 25. september 2015, Information.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57526695786",
"T": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57526695786",
"H": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57526695786"
}