Gefion Gymnasium
lan
Hovedmenu
history
Versionsinformation
Gefion Gymnasium
Hovedmenu
Log ind
keyboard_arrow_down
login
Brugernavn
login
MitID
Kontakt
Hjælp
Hjælp
Holdet 3q DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse
menu
document_scanner
Vis udskriftsvenlig udgave
print
Print med tilpasset bredde til A3
print
Print med tilpasset bredde til A4
Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er)
2023/24 - 2025/26
Institution
Gefion Gymnasium
Fag og niveau
Dansk A
Lærer(e)
Adam Geisler
Hold
2023 DA/q (
1q DA
,
2q DA
,
3q DA
)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1
Grundforløb - Argumentation og retorik
Titel 2
1 - New Journalism
Titel 3
Overblik og Sammenhæng - litteraturhistorie
Titel 4
Romantik og Romantisme
Titel 5
Kampagner
Titel 6
Nyheder og Mediacamp
Titel 7
Det moderne gennembrud
Titel 8
Minimalisme
Titel 9
Tilladte hjemmesider til skriftlig eksamen
Titel 10
Autofiktion - hvordan fortæller man et liv
Titel 11
Modernisme #1
Titel 12
da vi var yngre - multietnolekt
Titel 13
Nytårstaler
Titel 14
Modernisme #2
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1
Grundforløb - Argumentation og retorik
Fokus: Kendskab til de basale begreber inden for argumentation og retorik. Toulmins model, appelformer, de 5 retoriske faser og retoriske virkemidler.
Arbejde med forskellige typer tekster og undersøge hvilken argumentation og retorik de benytter sig af.
- Få kendskab til retorikkens virkemidler og hensigter samt det retoriske pentagram. Herunder også opnå en bevidsthed om hele kommunikationssituationens betydning for valg af retoriske virkemidler og argumentation.
- Kendskab til de 3 appelformer og hvordan de anvendes og med hvilket formål. Være i stand til at analysere forskellige teksttypers brug af appelformer.
- Kendskab til Toulmins argumentationsmodel og argumenters bestanddele samt brug af forskellige argumentationstyper.
- Kendskab til lejlighedstalen som genre og talers opbygning.
- Være i stand til at anvende de retoriske virkemidler og appelformerne i egne tekstproduktioner.
- Læringsmål i det skriftlige arbejde:
a) Kendskab til skellet mellem privat og faglig tekstlæsning.
b) Lære at anvende korrekt tekstdokumentation og citatteknik.
c) Lære at skelne mellem genfortælling og analyse.
d) Lære selv at skrive analyserende med korrekt tekstdokumentation og citatteknik.
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2
1 - New Journalism
1. forløb - vi skal både undersøge genren New Journalism + lære hinanden bedre at kende gennem portrætskrivning.
New Journalism er en journalistisk genre der inddrager fiktionens litterære stil og gør den ellers objektive journalistik mere levende og nærværende.
I skal undersøge genrens karakteristika og anvende den i jeres første lille skriftlige opgave
- iscenesættelse
- sprogligt fokus
- fortælleren/synsvinklen
- ift alm journalistik
Indhold
Kernestof:
Første dansktime - yay
I timen: New journalism interview med Tom Wolfe mandarinskive.pdf
description
Læs resten af: New journalism interview med Tom Wolfe mandarinskive.pdf
description
New Journalism - definition.docx
description
Portræt - opgavebeskrivelse.docx portræt - interviewnøgle new journalism.docx 1q interviewpar new journalism.docx
PortrætskrivningI skal interviewe hinanden i timen og gå i gang med skriveprocessen
portræt - interviewnøgle new journalism.docx 1q interviewpar new journalism.docx
New Journalism - godt eksempel.docx
description
New Journalism - portræt - godt eksempel.docx
description
Skrivemodul
I klassen:New Journalism - godt eksempel.docx New Journalism - portræt - godt eksempel.docx New Journalism - definition.docx Portræt - opgavebeskrivelse.docx
Omfang
Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3
Overblik og Sammenhæng - litteraturhistorie
Gennem nedslag i den danske litteraturhistorie dannes et overblik over vigtige udviklinger, ligheder og forskelle mellem de forskellige strømninger i litteraturhistorien.
- Sagaer
- Folkeviser
- Renæssancen - Boccacio
- Barok - Kingo
- Oplysningstiden - Holberg
- Romantikken
- Det moderne gennembrud
LItteraturhistorisk perspektiv, analyse
Indhold
Kernestof:
Nyheder og skrivemodul
Saga - vikinger, blod, hævn, gamle guder og nyeDa jeg er på kursus, skal I på egen hånd høre nedenstående podcast om sagaerEfter podcast, skal i gå i gang med at læse Ravnkel Frøjgodes saga.pdf - kapitel 1-5 er lektie til næste gang.
Sagatid - weekendavisen.m4aHUSK HØRETELEFONER
Læs kapitel 1-5 i Ravnkel Frøjgodes saga.pdf
Samf time m Anette
læs kapitel 1-5 i Ravnkel Frøjgodes saga.pdf
description
Ravnkel Frøjgodes saga.pdf Ravnkel Frøjgodes Saga spørgsmål 1-10 .docx Saga intro powerpoint.pptx
Læs kapitel 6-10 i Ravnkel Frøjgodes saga.pdf
description
Saga intro powerpoint.pptx
description
Litteraturens Veje - Den sociale orden + Kult og rite + æt og ære.pdf
description
Læs kapitel 11-16 i Ravnkel Frøjgodes saga.pdf
description
Ravnkel Frøjgodes Saga spørgsmål 11-16.docx
description
Folkeviser
læs tirsdag nat, Helle Helle.pdf
Tirsdag nat - opgavebeskrivelse.docx
description
example PEE(L).docx
description
i timen:
Agnete og Havmanden - arbejdsspørgsmål.docx Hr Torbens Datter - arbejdsspørgsmål.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4
Romantik og Romantisme
vi genbesøger Romantikken og ser på overgang og forskelle til romantismen
Indhold
Kernestof:
Velkommen til 2.q
Vi starter skoleåret ud med at samle op på romantikken og gå videre til romantismen derfra
i timen: Oehlenschlâger - Morgen-Vandring.docx i timen: Morgen-vandring - Arbejdsopgaver .docx
Guldhornene - husk headphonesLæs Litteraturens veje: Romantikken, indledende + Romantikkens filosofi
i timen: Guldhornene | Third Ear Studio
i timen: Guldhornene - tom tabel.docx
description
Læs litteraturens veje om nationalromantikken
I timen: Guldhornene færdigGuldhornene - tom tabel.docx
description
Guldhornene - spørgsmål.docx
description
Læs: Kan værk og kunstner adskilles.pdf
i timen: Den debatterende artikel - råd og vejledning.docx
description
Læs: H. C. Andersen- Nattergalen .docx
description
Nattergalen - spørgsmål.docx
description
mere H.C.Andersen
Hyrdinden og Skorstensfejeren.docx
description
Hyrdinden og Skorstensfejeren - spørgsmål.docx
description
VIrtuelt - læsemodul - I skal i modulet læse Sildig opvågen + aflevere 1/2 sides resumé
description
Sildig opvågen SKAL være læst færdigt
description
sildig opvågen spørgsmål.docx
description
sildig opvaagen komposition tom.docx
description
Sildig Opvågen - begivenhedskort - uden numre.docx
description
Læs: Romantisme og Dobbeltgængermotivet
Log ind på mitCFU.dk med jeres unilogin og se filmen Black SwanHold op imod hvad I ved om RomantismenVi samler op næste gang
Film fortsat
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 10
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5
Kampagner
Innovativt tværfagligt forså DA/SA
Analyserer og skaber NGO kampagner
Fokus på appelformer og diskursanalyse
Indhold
Kernestof:
Virtuelt - er i Odensei timen: Bang - Branden.pdf
Vi møder ind kl 12.00
tekstsamling til forløb om kampagner.docx
description
Hvad er en kampagne.pdf
description
Vi arbejder videre med jeres inno forløb - fokus på kampagner og nyheder
Virtuelt (er til møde) - I kan sove lidt længe, men tænker det vil være smart, hvis I aftaler i gruppen, hvem der arbejder på hvad og overvejer hvorvidt I kan bruge diskursanalyse i jeres kampagner
Læs afsnittet om diskursanalyse i: tekstsamling til forløb om kampagner.docx
Sidste hånd på jeres kampagner og præsentationer
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6
Nyheder og Mediacamp
Vi arbejder med de forskellige nyhedsgenrer i avisen
Avisens historie og udvikling
Reportagen
Nyheden
Portrættet
Nyhedstrekant, nyhedskompasset, kilder, interview
Indhold
Kernestof:
Vi starter nyt forløb - Nyheder/Mediacamp
Mediacamp: Start
Nyheder fortsat
Mediacamp: Nyhedskriterier
Nyhedskriterier, nyhedstrekant og kilder.pptx
description
læs: Børesen - reportage - Tårnet er væltet. Dragefødderne er smeltet. Der kom et brag fra himlen. Børsen brænder _ Information.pdf
description
i timen: Reportagen - ind i dansk.docx
description
Børsen brænder - reportage - spørgsmål.docx
description
Besøg af journalist - yay
Mediacamp - Kilder
Mediacamp - interview
Mediacamp 2.q - plan.docx
description
eksempel på reportage
eksempel på portræt
eksempel på nyhed.pdf
Hel dag til projektarbejde på jeres artiklerVi mødes IKKE på skolen - så bare gå direkte til jeres aftaler.Husk I kan godt skrive noget af artiklen før I har alle interviews i hus.Jeg sidder på skolen det meste af dagen.skriv til mig på age@gefion-gy
arbejde på artikel + feedbackI skal have en stor del af jeres artikel færdig
Guides: Mediacamp: Eksempler
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7
Det moderne gennembrud
Vi genbesøger det moderne gennembrud
(tidligere læst: Nexø: Lønningsdag + Drachmanns: Engelske socialister)
Brandes: af Hovedstrømninger
Bang: Den sidste balkjole, Frøkenen, En lille replik
Litteraturens veje om litterær impressionisme + sædelighedsfejden
Amalie Skram: af Constance Ring + Det røde gardin
Brandes: Engle, Det ottende bud, en sidste udluftning
Elisabeth Grundtvig: Nutidens sædelige lighedskrav
Indhold
Kernestof:
Det moderne gennembrud
Vi samler op på det moderne gennembruds kvinderLæs en af nedenstående anmeldelser
Alle vil have en bid af de _oversete kvinder_. Men så spændende er de altså heller ikke.pdf Ny udstilling viser malerier af to navne fra den danske kunsthistorie, du godt kan øve dig på.pdf Problemet med de glemte kvinder _ Weekendavisen.pdf
af Brandes Hovedstrømninger.docx Brandes Hovedstrømninger - spørgsmål.docx
Læs: af Constance Ring.pdf
description
Skriftlighedsmodul - hav indledning og et PEE klar
VIRTUELT - ER TIL AKUT TANDLÆGESkrivemodul - læg sidste hånd på debatterende artikel
Skriv videre på jeres opgaveGå evt sammen i små grupper og giv feedback på hinandens opgaver (også selvom de kun er halvt færdige)
Problemer under debat - i kunsten i dagOplæg og debat
Den sidste balkjole.docx
description
Den sidste balkjole - spørgsmål.docx
description
Læs: Impressionisme - litteraturens veje.docx
description
i timen: Frøkenen. Herman Bang, 1883.pdf
description
i timen: Impressionisme - en lille replik.docx impressionisme - en lille replik - spørgsmål.doc
Frøkenen - spørgsmål.docx
description
af Constance Ring.pdf
description
Constance Ring - Arbejdsspørgsmål.docx
description
Skram - Det røde gardin.pdf
description
Skram - Det røde gardin - spørgsmål.docx
description
Læs: Litteraturens Veje - Sædellighedsfejden.pdf
description
Ai besøg
Sædelighedsfejden - Grundtvig - Nutidens sædelige Lighedskrav.pdf Sædelighedsfejden - Engle.pdf Sædelighedsfejden - Det ottende bud.pdf Sædelighedsfejden - En sidste Udluftning.pdf Sædelighedsfejden - Bjørnson - Nutidens sædelige Lighedskrav.pdf
Debat om sædelighedsfejden
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 11
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8
Minimalisme
Især med fokus på Helle Helle
Teori og analyse
Indhold
Kernestof:
Nyt forløb: Minimalisme
En stol for lidt.pdf En stol for lidt - spørgsmå.doc
Minimalisme.ppt Minimalisme og Helle Helle - dansk litteratur.mp4
skriftlighedsmodulVi skriver på den reflekterende artikel
At skrive reflekterende.pptx
minimalisme - helle-fasaner.doc
description
Fasaner arbejdsspørgsmål.docx
description
Hemingway - Kat i Regnvejr.pdf
description
Kat i Regnvejr - spørgsmål.docx Grundlæggende kendetegn ved minimalistisk fiktion.docx Isbjerg-teorien.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 6
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 9
Tilladte hjemmesider til skriftlig eksamen
Nedenstående hjemmesider er brugt til undervisningen og eleverne må tilgå disse under skriftlig eksamen:
Gymdansk - de tre skrivegenrer i skriftlig dansk + metoder
https://www.gymdansk.dk/skriftlighed-i-dansk.html
Ordbogen.com
Indhold
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 10
Autofiktion - hvordan fortæller man et liv
Autofiktion - Hvordan fortæller man sit liv
En kreativ bearbejdning af det fortalte liv, en blandning af selvbiografi og roman og hvilke problemer det medfører
Fokus på dobbeltkontrakten, fiktion eller virkelighed
Hesselholdt: Hovedstolen (3 noveller - Månestrålesofaen, Badekarret, skridt)
Hesselholdt interview
Blendstrup: Gud taler ud (roman)
Gud taler ud (film)
Skov: Den der lever stille
Højholdt: Imago + Jeg har ingen barndom
Romer: Den som blinker er bange for døden
Knausgård: Min kamp
Indhold
Kernestof:
3.q - crazy - glæder mig til at se jer igen
I timen: Autofiktion - Hesselholdt - Hovedstolen.pdf
description
Hesselholdt - Månestrålesofaen - spørgsmål.docx
description
Lektie: Hesselholdt interview - Barndom i billeder.pdf
description
i timen: Autofiktion - Hesselholdt - Hovedstolen.pdf
description
Hesselholdt - Badekarret - spørgsmål.docx
description
Højholt i timen
Virtuelt modul. Vi taler med Gud.
I skal læse Gud taler ud - til og med side 44
Læs Gud taler ud - til og med side 63
description
+ opgave for
At skrive reflekterende.pptx
description
Debatterende artikel.doc
description
Skriveguide - Den analyserende artikel.docx
description
Hav læst Gud taler ud til side 110
Vi arbejder med jeres opgaver
i timen: Anklageskrift og fadermord.pdf
description
dobbeltkontrakt - livsværk.pdf
description
Læs Gud taler ud færdig
Jens og Gud taler ud
Far til evig forfølgelse - artikel om Jens Blendstrup.docx
description
Far, der er noget vi skal tale om | 4:5 - med Jens Blendstrup | Lyt som podcast | DR LYD
husk headphones
Læs: DenDerLeverStille.pdf
Den der lever stille - spørgsmål.docx
description
i timen: DR Arkivet - Leonara Christina Skov - podcast
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 9
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 11
Modernisme #1
Tidlig modernisme - Johannes V Jensen
Ekspressionisme - Tom Kristensen, Rudolph Broby-Johansen
Futurisme - Bønnelycke, Johannes V Jensen
Indhold
Kernestof:
Formidlingsartikel
Traditionel journalistik versus fortællende journalistik.docx
Den populærvidenskabelige artikel - overordnet.pptx
description
Er lige til tandlægeTimen starter først kl 10.00
Lektie: Læs Perspektiver i dansk - om den populærvidenskabelige artikel.pdf
description
TrivselsLup
Mysteriet om det gyldne snit - populærvidenskabelig artikel.pdf
SRP BIO_DA DESIGNERBØRN.docx SRP med dansk som formidlingsfag - Guide.docx
læs formidlingsdel i: SRP BIO_DA DESIGNERBØRN.docx
præsentation af formidlingsartikel
Nyt forløb: Modernisme - tendenser i det 20. århundrede
INTERFERENS .pdf
description
Interferens - arbejdsspørgsmål.docx
description
Tom Kristensen
Tom Kristensen - Angst + Fribytter.pdf
description
Fribytter - spørgsmål.docx
description
Ekspressionisme ppt.pptx
description
Læs: Litteraturens Veje - ekspressionisme.pdf
i timen: Nat i Berlin.docx Nat i Berlin - spørgsmål.docx
Vrede unge mænd
i timen: Litteraturens Veje - Bønnelycke + Broby-Johansen.pdf
description
Bønnelycke - GADEN.docx Bønnelycke - Gaden - Arbejdsspørgsmål.docx
Skriftlighedsmodul
læs: Litteraturens Veje - Bønnelycke + Broby-Johansen.pdf
description
FORÅRET KOMMER TIL CAFEEN.docx
description
Bordelpige dræber ufødt.docx
description
Virtuelt - er syg
Læs Broby-Johansens forsvarstale og overvej følgende spørgsmål, som vi gennemgår næste gang
Broby-Johansens forsvarstale
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 14
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 12
da vi var yngre - multietnolekt
gennem læsning af af Oliver Lovrenskis roman da vi var yngre (2025) kigger vi især på multietnolekt og stilistisk praksis som metode til at skabe og udivkle karakter og identitet
Oliver Lovrenski
Pia Quist: Stilistisk paraksis
Diskurs
Indhold
Kernestof:
Nytårstaler
Nytårstalen_som_genre_redigeret_2024.pdf
description
Nytårstaler - analyse.docx
description
Nytårstaler - fremlægning
Virtuelt - I skal læse en god bid i vores nye roman:da vi var yngre
Da vi var yngre - spørgsmål 1.docx
Virtuelt - er til eksamen.
I skal læse resten af del 1 i da vi var yngre
da vi var yngre.pdf
description
læs: da vi var yngre til side 160
Sproglige praksis - Pia Quist.pdf
description
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 7
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 13
Nytårstaler
Læsning af udvalgte nytårstaler
Overblik over genrekrav og situation
Indhold
Kernestof:
Nytårstaler
Nytårstalen_som_genre_redigeret_2024.pdf
description
Nytårstaler - analyse.docx
description
Nytårstaler - fremlægning
Virtuelt - I skal læse en god bid i vores nye roman:da vi var yngre
Da vi var yngre - spørgsmål 1.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 3
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 14
Modernisme #2
1. fase: Heretica
2. fase: Konfrontation
Martin A Hansen, Morten Nielsen, Karen Blixen, Sarvig
Rifbjerg, Villy Sørensen, Peter Seeberg
Indhold
Kernestof:
Meet
Han er træt af ord som inshallah.docx
description
Sproglige praksis - Pia Quist.pdf
description
Sivas (Ft. MellemFingaMuzik) – Godfather
Tessa – Sjakalina
BARNDOM (2013) | Litteraturportalen
Jeg kommer fra et land langt væk - Sara Rahmeh | Official Website
læs da vi var yngre til side 198(2. del færdig)
da vi var yngre - spørgsmål til faldet - 2. del.docx
description
Læs vedhæftede artikler fra debaterende artikel stilesæt og overvej hvorvidt da vi var yngre er relevant eksempel i denne debat.Vi samler op på tirsdag.Resten af modulet bruges på at læse romanen færdig.Skal være færdig på tirsdag.
description
Læs da vi var yngre færdig
Da vi ungre del 3 - spørgsmål.docx
description
Skriftlighedsmodul
Vi ser film - i forlængelse af da vi var yngre
Modernisme del 2
Læs: Martin A. Hansen Soldaten og pigen (1947)[1].pdf
description
Sådan skriver man et resumé.docx
description
Forårets horisont.docx
description
Martin A Hansen- Soldaten og pigen - arbejdsspørgsmål.docx
description
Seeberg - hullet.pdf
description
Peter Seebergs Hullet - elevspørgsmål.docx
description
Blixen - Ringen.docx
description
Blixen - Ringen-arbejdsspørgsmål.doc
description
Blixen - RIngen - 7 fantastiske læsninger.pdf
description
Blixen - Ringen - metoder - 3.q grupper.docx
description
Ringen fortsat
Læs jeres tildelte afsnit i Blixen - Ringen - 7 fantastiske læsninger.pdf
description
7 fantastiske læsninger
Aflyst, skal til læge. Ses onsdag.
Virtuelt. Er blevet syg her til aften. Øv.
læs Under vejr med mig selv - pdf.pdf
Læs Litteraturens Veje - klaus Rifbjerg.pdf
Terminologi - Rifbjerg.jpg
description
Læs tekstet til den opgave i ønsker at skrive
Rifbjerg - Nultime.pdf
description
Rifbjerg - Nultime - spørgsmål.docx
description
Debaterende - god.docx
description
læs: Litteraturens Veje - Strunge.pdf
description
Natmaskinen, Strunge.pdf Natmaskinen - arbejdsspørgsmål.docx
Livets hastighed, Strunge.docx Strunge - Livets hastighed - arbejdsspørgsmål.docx
Omfang
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over: 15
moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Vis samlet undervisningsbeskrivelse samt elevtilknytning til forløb
lan
Hovedmenu
login
MitID
login
Brugernavn
more_horiz
Mere
{ "S": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57526696945", "T": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57526696945", "H": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d57526696945" }