Holdet 3r DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Gefion Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Henriette Almvig
Hold 2023 DA/r (1r DA, 2r DA, 3r DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 1 - Grundforløb i dansk - retorik og argumentation
Titel 2 2 - Intro til danskfaget og danskfagets genrer
Titel 3 3 - Fremstillinger af mennesker på flugt + værk
Titel 4 4 - Optakt til DHO - Danskhed og nationalisme
Titel 5 5 - DHO-forløb
Titel 6 6 - Analyseværktøjer og syndefaldsmotiv
Titel 7 7 - Dystopier/science-fiction/katastrofer
Titel 8 Skr. eksamensgenrer og skriftlighed i opgaver
Titel 9 8 - Folkeviser, eventyr og metoder
Titel 10 9 - Journalistik & nyheder på tv & internet
Titel 11 10 - Billedsprog, rim, rytme, syntaks og semantik
Titel 12 11 - Romantik og romantisme
Titel 13 12 - Kønsdiskurser
Titel 14 13 - Flerfagligt forløb - dansk/mat
Titel 15 14 - Moderne og folkeligt gennembrud ca 1870-1900
Titel 16 15 - Dokumentarfilm
Titel 17 16 - Realisme&modernisme i det 20 årh. + værk
Titel 18 17 - Realisme i nyeste tid + værk
Titel 19 Afrunding og om skriftlig/mundtlig eksamen
Titel 20 Tilladte hjælpemidler til skriftlig eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 1 - Grundforløb i dansk - retorik og argumentation

Fokus: Kendskab til de basale begreber inden for argumentation og retorik. Toulmins model, appelformer, de 5 retoriske faser og retoriske virkemidler.


Læringsmål: hvad skal I lære?

- Få kendskab til det udvidede tekstbegreb og teksters hensigt.
- Arbejde med forskellige typer tekster og undersøge hvilken argumentation og retorik de benytter sig af.
- Få kendskab til retorikkens virkemidler og hensigter samt det retoriske pentagram. Herunder også opnå en bevidsthed om hele kommunikationssituationens betydning for valg af retoriske virkemidler og argumentation.
- Kendskab til de 3 appelformer og hvordan de anvendes og med hvilket formål. Være i stand til at analysere forskellige teksttypers brug af appelformer.
- Kendskab til Toulmins argumentationsmodel og argumenters bestanddele samt brug af forskellige argumentationstyper.
- Kendskab til lejlighedstalen som genre og talers opbygning.
- Være i stand til at anvende de retoriske virkemidler og appelformerne i egne tekstproduktioner.
- Læringsmål i det skriftlige arbejde:
  a) Kendskab til skellet mellem privat og faglig tekstlæsning.
  b) Lære at  anvende korrekt tekstdokumentation og citatteknik.
  c) Lære at skelne mellem genfortælling og analyse.
  d) Lære selv at skrive analyserende med korrekt tekstdokumentation og citatteknik.


Hvad skal I kunne efter forløbet?
- Gennemskue teksters kommunikationssituation og deres overordnede hensigt og bruge det som udgangspunkt for tekstanalysen.
- Analysere forskellige teksttypers argumentation ved hjælp af faglig viden og begreber.
- Analysere forskellige teksttypers retoriske virkemidler og appelformer ved hjælp af faglig viden og begreber.
- Kunne producere en argumentatorisk og retorisk hensigtsmæssig tekst på baggrund af viden om kommunikationssituationen.
- Kunne skelne mellem privat og faglig tekstlæsning. Kunne anvende korrekt tekstdokumentation og citatteknik. Kunne skelne mellem genfortælling og analyse. Skrive analyserende med korrekt tekstdokumentation og citatteknik.

PRIMÆRTEKSTER:
- Erik Boel: "Det er en hyldest til de danske værdier at flage med andre flag end Dannebrog"  (Dagbladet Information, den 6. juli 2023)

- Statsminister Mette Frederiksens tale til Danmark ved corona-nedlukning 12.3.2020
- Lotte Kirkeby: “Myggestik” (fra samlingen Jubilæum, 2016)
- Birthe Baxter: “Uhyrligt”, Weekendavisen, 27. juli 2013.


BAGGRUNDSLITTERATUR:
- Birgit Darger et al.: Begreb om dansk, Dansklærerforeningens forlag, 2009, pp. 9-13 + 95-106
- Jimmy Zander Hagen: Sprog og tale, Systime, 2006, pp. 47-53
- https://www.youtube.com/watch?v=dhd0_Ke-UQY (om de tre appelformer)

Link til mappe med grundforløb-materiale på Google Drev: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1Pt5I7bYdrNLogc-PpR1g1gms2Z5jGim8
Indhold
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 2 - Intro til danskfaget og danskfagets genrer

Introduktion til danskfaget og danskfaglige genrer

Fokus
At introducere ny danskfagbog
At skelne mellem fakta og fiktion - At skelne mellem forskellige genrer
Hvad er en kommunikationssituation?
Hvilke genrekendetegn er der ved forskellige genrer?
Omskrivning af eventyr til andre genrer
Hvad vil det sige at analysere, fortolke og vurdere i danskfaget, og hvordan kommer det til udtryk i forhold til fakta- og fiktionsgenren?
Hvad er forskel på indhold og form, når man analyserer?
Hvad er analyse, fortolkning og fortolkningshypotese?
Genrekendetegn - Fortolkningshypotese - At åbne en tekst

Materiale:
Norsk folkeeventyr: De tre bukkebruse
Christina Hesselholdt, Fra Hovedstolen – uddrag: Månestrålesofaen (1998)
Dansk kortfilm: Boy meets Girl, instruktør Søren Frellesen (2008)
Dokument: HAL's noter - Analyse og fortolkning og fortolkningshypotese

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 3 - Fremstillinger af mennesker på flugt + værk

Fremstillinger af mennesker på flugt og mennesker i nød i fiktion og fakta
Eksempler på mennesker på flugt og mennesker i nød i forskellige fakta-genrer og fiktions-genrer
Pressefotos, dokumentarfilm, spillefilm, lyrik
Fokus på udvalgte danskfaglige begreber og udvalgte analyseværktøjer som vi bruger undervejs i forløbet

FOKUSPUNKTER
- Intro til fiktionskoder og fiktionskontrakt samt faktakoder og faktakontrakt
- Om pressefotos. Faktakoder i pressefotos. Analyse af pressefotos af mennesker i nød/mennesker på flugt. Fremlæggelser af pressefoto-analyser.
- Medieanalyse af dokumentarfilm om mennesker i nød/mennesker på flugt. Dokumentarfilmstyper, autencitetsmarkører, fakta- og fiktionskoder i dokumentarfilm
- Medieanalyse af spillefilm som fremstiller mennesker i nød/mennesker på flugt. Analyse af indhold (tid, miljø, faste karakterer) og form (fortællertype og filmiske virkemidler i konkret scene).
- Skriftlighed - analyserende artikel (om spillefilm)
- Værklæsning af digtsamling
- Litterær analyse af digte/digtsamling som fremstiller mennesker i nød/mennesker på flugt. Shared reading, fortolkningshypotese samt analyse af form. Analyse af form (semantiske skemaer og konnotationer, opbygning, sproglige virkemidler) samt fortolkning og perspektivering


MATERIALE

Fra Grundbogen Håndbog til dansk
- s. 20-27: Kontrakter, koder og genrer
- s. 228-235: Dokumentarfilm - Dokumentarfilmstyper + Faktaboksen over autencitetsmarkører i dokumentarfilm + Skemaet over fakta- og fiktionskoder i dokumentarfilm
- s. 335-337: Faste karakterer i spillefilm, fremdrift og spænding, karakterer, fortæller og synsvinkel samt oversigten over fortælletyper i film
- s. 325-331: Oversigt over filmiske virkemidler
- s. 104-105: Om "Denotation og konnotation”
- Analysevejledninger
    - s. 310-311: Analysevejledning for billedanalyse:
    - s. 314-315: Medieanalyse af dokumentarfilm
    - s. 316-317: Medieanalyse af spillefilm
    - s. 296-297: Litterær analyse af digte

Andet materiale:
- HAL's noter - Håndbog til dansk - 2.1 Kontrakter, koder og genrer
- Powerpoint: Pressefotos inkl analysevejledning og gruppeopgave 
- Dokumentarfilmen “Flugt” (2021) af Jonas Poher Rasmussen
- Artikel: “’Flugt’: Årets store danske Oscar-håb ændrer det filter, vi ser verden igennem”, https://soundvenue.com/film/2021/06/flugt-aarets-store-danske-oscar-haab-aendrer-det-filter-vi-ser-verden-igennem-452184
- HAL’s anvisning for medieanalyse af dokumentarfilm/Flugt
- Spillefilmen Zozo (2005) af Josef Fares
- Anmeldelse Zozo - Fantasifuld, følsom og fandenivoldsk, https://www.information.dk/2007/07/fantasifuld-foelsom-fandenivoldsk
- Digtsamlingen "Bag bakkerne, kysten. En klagesang" (2017) af Peter-Clement Woetmann 
- HAL's noter - Analyse og fortolkning og fortolkningshypotese
- Dokument om semantiske skemaer fra “Lyrik - når sproget spiller”
- Henrik Nordbrandts digt “Vuggevise” (2015)
- Kampagne DFU - Skolevalg 2024
- 2 fortællinger fra eBogen De flygtede, Ungdomsbureauet: "Drømmetræet" og "Videre, videre, videre" (chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://ungdomsbureauet.dk/wp-content/uploads/2020/05/De_Flygtede_ebog.pdf)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 4 - Optakt til DHO - Danskhed og nationalisme

Optakt til DHO - Danskhed og nationalisme

Det, vi arbejder med i danskmodulerne indtil DHO-ugen, er forarbejde til jeres DHO. I DHO-forløbet skal vi bl.a. beskæftige os med, hvordan erindringen om den anden slesvigske krig i 1864 har ændret sig gennem tiden.
Vi interesserer os ikke så meget for, hvorfor vi tabte krigen i 1864, men for hvad der erindres, hvad der glemmes og hvorfor.
I dansk skal vi se på malerier, der skildrer nationalisme samt Slaget ved Dybbøl, uddrag fra Ole Bornedals serie ”1864”, taler vedr. 1864 og genforeningen i 1920 samt et romanuddrag af Herman Bangs "Tine"

Fokus:
- Optakt til DHO-ugen og DHO-opgaven.
- Billedanalyse af malerier om 1864 med fokus på, hvordan nederlaget er skildret
- Filmanalyse af afsnit af Bornedals serie “1864” (”1864 – brødre i krig”, afsnit 7)
- Nationalromantik
- Nationalisme og danskhed som det kommer til udtryk i billedkunsten
- Besøg på SMK og arbejde med billedanalyse mm. 
- Herman Bangs "Tine (1889) - analyse af romanuddrag
- Retorisk analyse af taler om 1884

Tekster:
- ”Ottende brigades angreb ved Dybbøl” malet af Vilhelm Jacob Rosenstand fra 1894
- Uddrag af Herman Bangs "Tine" (kap. 8-10)

- Niels Neergaards tale ved Genforeningen i 1920 (https://danmarkshistorien.dk/vis/materiale/statsminister-niels-neergaards-v-genforeningstale-paa-dybboel-1920/)

- D.G. Monrads meddelelse om hærens tilbagetrækning fra Dannevirke 1864 (https://dansketaler.dk/tale/meddelelse-om-haerens-tilbagetraekning-fra-dannevirke/
Baggrund: https://graenseforeningen.dk/leksikon/tilbagetoget-fra-danevirke-1864

- Afsnit af DRs serie "1864" - (”1864 – brødre i krig”, afsnit 7)

- Herman Bangs "Tine (1889), kap. 6-8.


Baggrundslitteratur:

- Håndbog til dansk: Billedanalyse: s. 310-311, 338-343, filmiske virkemidler: s. 325-331
- Artiklen ”Nederlaget i 1864 blev et tabu i dansk maleri” af Helge Hollesen
- Gyldendals Minilex romantikken - udvalgte grundbegreber fra romantikken: Guldalder, Dansk Guldalder, Nationalromantik
- Udsendelse: "1800-tallet på vrangen" del 1: dr.dk - 1800-tallet på vrangen 1  (38 min) - "Guld, hor og romantik, 1800-1814"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 5 - DHO-forløb

Optaktsforløbet beror sig på 5 moduler inden DHO-ugen, hvor klassen er blevet introduceret for emnet nationalisme og danskhed samt hvordan erindringen om den anden slesvigske krig i 1864 har ændret sig gennem tiden.

I den forbindelse har vi arbejdet med baggrundslitteratur samt malerier, der skildrer nationalisme samt Slaget ved Dybbøl, uddrag fra Ole Bornedals serie ”1864”, taler vedr. 1864 og genforeningen i 1920 samt et romanuddrag af Herman Bangs "Tine"

Efterfølgende har klassen haft en komprimeret uge på ca. 15 moduler, hvor der i særlig grad er blevet arbejdet med skriftlighed i en større skriftlig opgave ud fra overskifterne problemformulering, indhold i DHO, indledning,redegørelse, analyse, fortolkning, pdf-modellen, fodnoter, diskussion, vurdering, perspektivering, informationssøgning, litteraturliste, plagiat/snyd,

Derefter har klassen haft 3 skrivedage til at færdiggøre deres skriftlige produkt af DHO'en, som derefter er blevet afleveret.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 6 - Analyseværktøjer og syndefaldsmotiv

Forløb om syndefaldsmyten og basal tekstlæsning og -forståelse

Syndefaldet som motiv og træning i basal tekstanalyse
Undersøgelse af syndefaldsmotivet i litteratur, reklamer og film: Hvordan bruges syndefaldsmyten og hvorfor?
Faglig analyse, fortolkning og perspektivering.
Selvrefleksion over erkendelsesprocesser og overgange i livet.
Litterær analyse, (delvis) filmanalyse, reklameanalyse
Analyserende artikel som stil.

Fokuspunkter:
• At kunne genfortælle syndefaldsmytens indhold og dens hovedpointer

• At kunne overføre af mytens tema til en genkendelig situation i vores eget liv

• Introduktion til analysebegreber vedr. fortælleren (herunder synsvinkel - medsyn/bagudsyn - fortællertyper), tid, miljø og personkarakteristik samt genretræk ved novellen. Desuden introduktion til fagbegreber vedr. symboler, fortolkning (motiv, tema) og perspektivering

• Arbejde med syndefaldet som motiv i en novelle - fokus på fortolkningshypotese samt analyse af fortællerforhold, tid, miljø, personer samt novellegenretræk, symboler, motiv, tema og perspektivering i novellen

• At kunne genkende syndefaldsmyten i filmen "Kundskabens træ" (Malmros, 1981) - At kunne (delvist) analysere en film med syndefaldsmotiv

• At skrive analyserende artikel med inddragelse af syndefaldsmotivet og perspektivering

• Anvendelse af fagbegreber vedr. medieanalyse af reklamer - særligt denotativt, konnotativt samt tekstligt niveau, men også billedanalyse af udvalgte elementer.

• Kendskab til intertekstualitetsbegrebet samt arbejde med syndefaldet som motiv i reklamer - fokus på medieanalyse af reklamer samt intertekstualitet


MATERIALE

- Syndefaldsmyten 1. Mosebog, kap 2-3
- Novellen "Elver" af Keld Belert (1979I
- Udvalgte reklamer med syndefaldsmotiv
- Filmen "Kundskabens træ" (1981)
- Video om intertekstualitet - https://www.youtube.com/watch?v=g0RlC45J2DI

Forskelligt materiale fra Håndbog til dansk vedr. analyseværktøjer
- Fortæller, s. 54-60
- Motiver, s. 38-40
- Novellegenren og novelletræk, s. 79
- Tid og miljø, s- 42-43
- Personkarakteristik, s. 44-45
- Symboler, s. 119-120
- Tema, s. 67
- Perspektivering, s. 69
- De tre trin i billedanalyse (denotativt niveau, konnotativt niveau, tekstligt niveau), s. 250
- Analyse af trykte reklamer, s- 318-320
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 7 - Dystopier/science-fiction/katastrofer

Forløb om dystopi, science fiction og katastrofer + værklæsning (selvstændigt valgt)

Fokus:

* Definitioner: Apokalypse, postapokalypse, utopi, dystopi, science fiction?
* Om religiøse undergange/dommedagsfortællinger
* Nutidens dommedagsfortællinger
* Kendetegn ved science fiction-genren og ved dystopien og postapokalypsen i film og litteratur m.m.
* Struktur + handling i science fiction-film. Ikonografien i science fiction-film. De filmiske virkemidler i science fiction-film
* Science fiction- og postapokalyptisk dystopi-film
* Den antropocæne tidsalder og naturopfattelsen i dag. Klimakrise og økokritik. Katastrofemotiver og antropocæne tendenser i dansk lyrik fra 1980 til idag læst med økokritisk tilgang
* Forskellige eksempler på science fiction/dystopi i litteratur (prosa, lyrik), podcast, film/serier, teater

MATERIALE

- “Undergange - Apokalypser i litteratur og medier” af Sune Weile og Mia Bang Nedergaard, Dansklærerforeningens forlag 2021, Apokalypser i litteratur og medier, s. 8-10, Religiøse undergange, s. 16-19, Krig og undergang, s. 44-46
- Litteraturens veje s. 268-269 (om science fiction)
- Leksikonopslag om oplysningstiden: Minilex - Oplysningstiden (kortlink.dk/gyldendal/2r3ph), Minilex - Fornuft, intellekt og oplysning (kortlink.dk/gyldendal/2r3pm), Minilex - Frihedsrettigheder (kortlink.dk/gyldendal/2r3pp)
- Om Ludvig Holbergs "Niels Klims underjordiske rejse" (1741) fra danmarkshistorien.dk -  https://danmarkshistorien.dk/leksikon-og-kilder/vis/materiale/ludvig-holbergs-romaner/
- Science fiction-filmens struktur, ikonografi og filmiske virkemidler - skannede papirer fra bogen Genrefilm og filmgenrer, Systime, s. 43-46
- Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Klimakrise og økokritik, s. 241-243
- Håndbog til dansk - analysevejledning - Litterær analyse af romaner, noveller og kortprosa, s. 294-295)

- HAL noter - science fiction-genren, postapokalypsen og dystopien
- HAL noter - science fiction-filmens struktur, ikonografi og filmiske virkemidler
- HAL's noter - om naturopfattelsen i den antropocæne tidsalder
- HAL's noter - Analyse og fortolkning og fortolkningshypotese

- Religiøse dommedagsfortællinger: NT Mark. 13.1-27 - De sidste tiders tegn og Jesu genkomst + Koranen sura 82 - Spaltningen

- Black Mirror, sæson 1, afsnit 2: Fifteen Million Merits

- Uddrag af Holbergs "Niels Klims underjordiske rejse" (1741) (om Landet Quamso, landet Lalac og landet Cocklecu)

- Beredskabsstyrelsen - Nationalt Risikobillede 2022 udpeger væsentlige risici for Danmark - https://www.brs.dk/da/nyheder/2022/nrb-2022/ - samt råd og anbefalinger om hjemmeberedskab fra juni 2024 - https://www.brs.dk/da/forberedt/

- Podcast, Enden er nær - Third Ear 2:4

- Novelle: "Opklaring" (2005) af Karen Skovmand fra "Skabt for hinanden og andre dystopier" (2014)

- Teaterstykket "I tilfælde af..." af Howard Barker, set i Skuespilhuset september 2024
- Artikel - Hvornår ville du være villig til at slå ihjel - Katastrofeteater undersøger mennesket under pres, Kristeligt Dagblad, 13.9.2024 om teaterstykket "I tilfælde af..."

- Filmen "Children of Men"" (2006)
- 4 x digte om katastrofen i den antropocæne tidsalder:
    - Inger Christensen. Digt fra digtsamlingen alfabet (1981): brintbomben findes
    - Michael Strunge. Digt fra digtsamlingen Vi folder drømmens faner ud (1981): Plasticsolen
    - Theis Ørntoft. Digt fra digtsamlingen Digte 2014: Det er forvirrede tider, jeg skal fortælle om
    - Yahya Hassan. Digt fra digtsamlingen 'YAHYA HASSAN 2' (2019): KNÆL FOR MONSUNEN
- Novelle: "Opklaring" (2005) af Karen Skovmand fra "Skabt for hinanden og andre dystopier" (2014)

Klassen har i forbindelse med forløbet skrevet reflekterende artikel med udgangspunkt i teksten ”Interview. Vi lever i dystopiske tider” – Merle Baeré interviewer Gregory Clayes i Information 7.12.2018 - https://www.information.dk/kultur/2018/12/lever-dystopiske-tider.

Desuden har klassen samtidig med dette forløb læst dystopisk roman i engelsk.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Skr. eksamensgenrer og skriftlighed i opgaver

Fokus:

Fokus:
Anvisninger for hvordan man skriver en analyserende, en debatterende og en reflekterende artikel + delvist arbejde med de tre genrer


Materiale
- Skriv dig frem - også til eksamen s. 118-120, 142-144, 149-152
- HAL's dokumenter med anvisninger for henholdsvis analyserende, debatterende og reflekterende artikel
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 8 - Folkeviser, eventyr og metoder

NB: Inkl. tekster før 1700, folkeviser + om metoder

FOKUS
Folkeviser/folkeeventyr
- Folkevisers genretræk
- Remediering af folkevise
- Eventyrets udvikling (folkeeventyr, kunsteventyr, moderne eventyr)
- Fokus på eventyrgenretype, eventyrgenretræk, eventyrets forløb, eventyrsymboler, eventyrmotiver
- Strukturalistisk læsning af eventyr - modsætningsstrukturer, kontraktmodellen, aktantmodellen
- Andre litterære læsninger/metoder: freudiansk/psykoanalytisk læsning læsning samt feministisk læsning
- Fuld analyse af eventyr ud fra analysemodel
- Sammenlignende analyse af moderne eventyr/novelle og moderne eventyr i film

MATERIALER
Folkeviser:
Tryllevise: Harpens kraft
Riddervise: Ebbe Skammelsøn

Folkeeventyr:
- Pigen uden hænder
- Grimms eventyr: Rødhætte

Kunsteventyr:
- H.C. Andersen: De røde sko (1845)
- Charlotte Weitze: Kronvildt (1996)

Film:
- Ali Abbasi: Grænse (Sverige, 2018)

Baggrundslitteratur:
- Litteraturen på langs og på tværs, Systime, s. 34-39
- Håndbog til dansk iBog, om strukturalistisk metode s. 91-94
- "Med tiden": "Genrenoter: Eventyret", s. 144-147
- Leksikonopslag om Eventyr i den store danske - https://denstoredanske.lex.dk/eventyr
- Dokument med motiver og symboler i eventyr
- "Eventyr i dansk - Fra folkeventyr til fantasy" læse s. 20-21 + s. 29-31 (om freudiansk læsning og feministisk læsning) samt s. 11-13 (om "Kunsteventyr" og "Modernisme")
Historienet.dk - Forbudt for børn: Så drabelige var brødrene Grimms eventyr -
https://historienet.dk/kultur/boeger/forbudt-for-boern-saa-drabelige-var-broedrene-grimms-eventyr

Andet:
- "Nutidig riddervise": Drengene Fra Angora-Ridder Problemer - https://www.youtube.com/watch?v=XvKQQ_nqICY
- Rather Homemade Productions: Ebbe Skammelsen - Hvad fanden skal det nu betyde? - https://www.youtube.com/watch?v=-QujVaDO8A0
- P3 Rødhætte (freudiansk læsning) - https://www.youtube.com/watch?v=y6BcuC5HswU
- Jessica Hallbäck: Girls just want to have fundamental human rights. s. 9-25 + s. 37-63 (Graphic Novel med feministisk gennemgang af eventyr)
- Anmeldelse af Grænse fra Ekko (https://www.ekkofilm.dk/anmeldelser/graense/)

HAL’s noter:
- Fortolkning – symboler, motiv, tema, budskab
- Litterær analyse af eventyr
- Metoder – strukturalistisk, freudiansk og feministisk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 9 - Journalistik & nyheder på tv & internet

Fokus - forløb om nyheder og journalistik:

• Hvordan defineres en 'nyhed'? Hvad gør en nyhed vigtig/god? Hvilke avistyper og stofområder er der? Hvordan anvendes de 5 nyhedskriterier?
• Avisens indhold, avistyper, stofområde, samfundsområder, avisgenrer
• Undersøgelse af dagens nyheder i forhold til stofområder og avisgenrer i forskellige avistyper
• Nyhedskriterier, kilder, tekst-layout, billed-layout, nyhedstrekant + Hey-you-see?-so
• Analyse af dagens net-nyhedsartikler på omnibusavis, tabloid-avis og lokalavis
• Analyseskema til journalistiske artikler
• Fakta- og fiktionskoder i levende billeder.
• TV-avisens udvikling gennem tiden.
• Breaking News i TV-nyhederne
• Nyhedskriterierne på TV og TV-nyhedernes genretræk.
• Analyse af TV-nyheder på DR1
• Sammenlignende analyse af nyheder på DR1 og TV2


Materiale
- Håndbog til dansk – 198-213 (avisjournalistik, avistyper, stofområder, samfundsområder, nyhedskriterier, tekstlayout, billedlayout, kilder, vinkling, genrer, nyhedsjournalistik, meningsjournalistik), 217-218 (nyhedstrekant)
- Clickbait-artikler: Kristian Dam Nygaard: Cecillie havde glædet sig til at se Volbeat i Parken: Da hun gik på toilettet var aftenen ødelagt (https://www.bt.dk/danmark/cecillie-havde-glaedet-sig-til-at-se-volbeat-i-parken-da-hun-gik-paa-toilettet-var) + 2 mere
- Forskellige aktuelle avisartikler
- Nedslag på TV-avisen gennem tiden (på dr.dk/studie)
- TV-nyhedernes genretræk, Krydsfelt, s. 295-296 (pdf)
- TV!TV!TV! Om breaking news
- TV!TV!TV! - om Nyhedernes opbygning
- Nyhedsindslag "10 år efter angrebet på Krudttønden" fra TVAvisen fredag 14/2 kl. 18.30
- HAL's noter - Vigtige begreber og kendetegn vedr. nyheder på tv
- HAL's noter til TV!TV!TV! Nyhedernes opbygning
- TV-avisen fra 22.02.2025 kl 18.30 (indslagsanalyse)
- 19.-nyhederne fra 22.02.2025 på TV2 (brugt sammenlignende/perspektiverende)
- Forskellige powerpoints om nyhedsgenrer, nyhedstrekant, fakta- og fiktionskoder m.v.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 10 - Billedsprog, rim, rytme, syntaks og semantik

Fokus:
- Forskellige typer af billedsprog (hverdagsmetaforer/idiomer, strukturelle metaforer, orienteringsmetaforer, litterære metaforer, personifikationer, besjælinger, tingsliggørelse, sammenligninger, symboler) samt skelnen mellem kildeområde og målområde
- Anvendelse af billedsprog i animationsfilm (Frøken Mærkværdig og karrieren) samt i dansk lyrik (Blicher)
- Det lydlige i lyrik: rim og klang - definition og anvendelse
- Syntaks og semantiske skemaer - definition og anvendelse
- Stilfigurer - definition og anvendelse
- Egenproduktion af lyrik med fokus på selv at kunne anvende billedsprog og forskellige sproglige virkemidler
- Sproglig analyse af lyrik i sin helhed
- Værklæsning af lyrisk værk
- At opdage og afkode systemet i en digtsamling gennem fælles læsning og samarbejde.

Materiale
- Begreb om dansk, kap 6 (om billedsprog), s. 113-122
- Håndbog til dansk - 4.2 Sproglige billeder - Oversigt over sproglige billeder
- Håndbog til dansk - analysevejledning - Litterær analyse af digte
- HAL’s “Tjekliste - samlet analyse af det sproglige (billedsprog, det lydlige, syntaks, semantiske skemaer, figurer)”
- Evald, Mette og Taber, Rikke: Lyrik – når sproget spiller, Systime
   - 58-68 (det lydlige)
   - 112-113 (semantiske felter)
   - 95-100 (syntaks)
   - 138-143 (figurer)
- Artikel - Stine Berendtzen: Svensk kultfilm hudfletter den kreative branche (Politiken)
- Animationsfilm: Frøken Mærkværdig og karrieren (2011) af Joanna Rubin Dranger
- St.St. Blicher- Sig nærmer tiden (1838) 
- Per Vers og Ole Omkvæd: Verdensborger
- Klip med Inger Christensen: fra portrætfilmen Cikaderne findes (1998)- min 40.00-45.45
- Uddrag af Inger Christensens essay - Silken, rummet, sproget, hjertet (2000)
- Lyrisk værk: Sommerfugledalen af Inger Christensen, 1991
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 11 - Romantik og romantisme

Fokus:
- Overordnede kendetegn for romantikken og dens historiske og litterære baggrund.

- Hvad er universalromantik, Guldaldertanken, organismetanken (monisme), panteisme, dualisme?
Eksempel på dualisme og panteisme (Staffeldts Indvielsen)
Eksempler på universalromantisk litteratur (Oehlenschlägers Morgen-vandring + Guldhornene og H.C. Andersens Nattergalen + Et blad fra himmelen)

- Hvad er nationalromantik? Eksempler på nationalromantisk litteratur (Oehlenschläger,s Der er et yndigt lang + Grundtvigs Langt højere bjerge)

- Hvad er Biedermeier? Eksempel på Biedermeier-litteratur (Chr. Winthers Flugten til Amerika)

- Romantisme: Hvad er romantistisk litteratur? Eksempler på romantistisk litteratur: Chr. Winthers "Skriftestolen")

Materiale:
- Nyplatonisme: Digtet "Indvielsen" (1804) af Schack Staffeldt
- Universalromantik: Digtet "Morgen-vandring" (1805) + “Guldhornene (1803) af Adam Oehlenschläger samt "Nattergalen" (1843) + “Et blad fra himmelen” (1853) af H.C. Andersen
- Nationalromantik: "Der er et yndigt land" (1819) af Oehlenschläger + "Langt højere bjerge" (1820) af Grundtvig
- Biedermeier: "Flugten til Amerika" (1835) af Chr. Winther + forskellige malerier
- Romantisme: "Skriftestolen" (1843) af Chr. Winther

Baggrundsmateriale:
Litteraturen på langs og på tværs, intro til 1800-1870 - Romantikken, s. 99-103, om Universalromantik, Adam Oehlenschläger og H.C. Andersen, s. 103-106, Nationalromantikken, 107-109, Biedermeier og poetisk realisme, s. 111-117, Romantisme s. 117-119
Powerpoint med opsamling på forløbet.

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 12 - Kønsdiskurser

INDHOLD:
- Hvad er socialkonstruktivisme?
- Hvordan præger synsvinklen opfattelsen af køn?
- Hvad er kønsmarkører?
- Lidt om Judith Butler og om køn som handling/performance
- Kønsdiskurser og introduktion til diskursanalysens begreber - hegemonisk diskurs, moddiskurs, nodalpunkt, ækvivalenskæder, antagonisme, flydende betegnere, konteksten
- Eksempler på kønsdiskurser i forskellige tekster/materialer
- Hvordan kan holdningstekster afspejle og påvirke vores forventninger og holdninger til køn?
- Adolescence . kønsroller og kønsfremstillinger. Er Adolescence med til at fastholde kønsstereotyper, eller udfordrer serien vores forestillinger om køn (den hegemoniske diskurs)?
- Kønsdiskurser i reklamer: Hvordan afspejler og påvirker reklamer vores forventninger og holdninger til køn, og kan "kønnede" reklamer være med til at fastholde kønsstereotyper?
- Diskursanalyse i anvendelse - hegemonisk diskurs, moddiskurs, nodalpunkt, ækvivalenskæder, antagonisme, flydende betegnere, konteksten 
- Introduktion til debatterende artikel om sprogets rolle for vores opfattelse af kønnene

MATERIALE:
Baggrundslitteratur:
- Ditte Campion: Blik for køn, Dansklærerforeningen, 2016, s. 10-25
"Hvad er en reklame?" fra Kvindemuseet i Århus' hjemmeside

Andet materiale:
- Klip med Judith Butler: https://www.youtube.com/watch?v=Bo7o2LYATDc
- Klip med forklaring af Judith Butlers teori: https://www.youtube.com/watch?v=ItPc2kPaxb0
- HAL's noter - begreber - Socialkonstruktivisme og kønsperformance
- Instagramopslag: Sanne Søndergaards opslag på Instagram pr 7/3 (som optakt til 8/3, Kvindernes Kampdag): https://www.instagram.com/p/Cpe3VnUM8Mt/?hl=da + @arveneftereva/@henriette.tybjerg's opslag på Instagram pr 29.9.2025 (https://www.instagram.com/p/DPLIhTGjLk0/)
- Artikel: https://www.dr.dk/nyheder/udland/i-rusland-forsoeger-man-sig-med-ny-rekrutteringsmetode-er-du-en-rigtig-mand + Recruitment video from the Russian Defence Ministry (https://x.com/francis_scarr/status/1648766924027748354)
- Artikel om Adolescence fra DR af Villads Rostrup: https://www.dr.dk/nyheder/kultur/det-betyder-de-kryptiske-emojier-i-ny-netflix-hitserie
- HAL’s referat af afsnit 1 og 2 i Adolescence
Opinionstekster:
- Peter Nicolai Gudme Christensen: Den bløde mand (debatindlæg) fra Euroman (12.03.2015)
- Anne Sophia Hermansen: Kvinder er ofre (debatindlæg) fra Berlingske Blog (15.07.2017)
(- Theis Smedegaard : “Mænd skal have lov at være sårbare, hvis vi vil forhindre flere selvmord ” fra Information (20.09 2023))
- Avisen: Søren Baastrup anmelder Spillet- Store tasker og blå-røde kugler
- DR.dk Rasmus Jungersen - Kan man forsvare at kalde influencere for ludere. Ja, mener chefredaktør

Udsendelser
- DRTV - Verdens sødeste mænd, afsnit 1 
- Afsnit 3 af Adolescence🎞️(2025 - krimi/drama i 4 episoder på Netflix, Instruktør: Philip Barantini: Manuskript: Stephen Graham)
- P1 Debat_ Luder, pige eller kvinde _ Mediebiblioteket _ DR.mp4

Reklamer:
- Always - #LikeAGirl: https://www.youtube.com/watch?v=XjJQBjWYDTs
- H&M: https://www.youtube.com/watch?v=cD9OjjM5ZeM&list=RDcD9OjjM5ZeM&start_radio=1 (2016)
- Oddset: https://www.youtube.com/watch?v=AjOUs4UTTrU&list=PL905B471B719AD2DF&index=8 (Oddset-reklamerne er lavet i en lang årrække siden 2002)
- Gillette: https://www.youtube.com/watch?v=koPmuEyP3a0 (2019)
- Stryhns: https://www.youtube.com/watch?v=3aWirhpN_m4 (2016)
- Volkswagen: https://www.youtube.com/watch?v=JyaHzY-8AD4 (2019)
- Bonobos: https://www.youtube.com/watch?v=j6jz2Jma5-s (2018)

Debatterende artikel om sproget rolle i forhold til opfattelsen af køn med udgangspunkt i Lise Rønne: "Kære Politiken, skriv nu ordentligt om kvinder," Emilie Maarbjerg Mørk: "Tøsefornærmet. Føjte. Hår på brystet. Ravnemor. Tigermor. Fuldmoden. Speltmor. Fnise. Vimse"  og Anna Libak: "Ja, kvinder bedømmes mere på udseende - men det er, fordi de er flottere at se på end mænd"
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 13 - Flerfagligt forløb - dansk/mat

Hvordan kan man formidle naturvidenskabeligt/matematisk stof til lægmand i artikelform?
Vi arbejder med den populærvidenskabelige artikel.
Fokus ligger på
- sproglige og layoutmæssige virkemidler
- at omsætte fagsprog til journalistisk sprog
- at formidle viden om emner inden for matematikken
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 14 - Moderne og folkeligt gennembrud ca 1870-1900

Fokus på:
- Intro til det moderne gennembrud 1870-1900
- Kendetegnene ved det moderne gennembrud (herunder de forskellige gennembrud i perioden: a) det naturvidenskabelige og tekniske gennembrud, b) det politiske og sociale gennembrud, c) det urbane gennembrud, d) det religionskritiske gennembrud, e) det kønspolitiske gennembrud)
- Det moderne gennembrud i litteraturen. Kendetegn ved (kritisk) realisme, naturalisme, impressionisme og folkelig realisme i litteraturen.
- Forskel på romantik og det moderne gennembrud ud fra julefortællinger af H.C. Andersen og Amalie Skram. Kvinders/pigers situation samt de fattiges forhold beskrevet i litteraturen før og efter 1870.
- Analyse, fortolkning og perspektivering af noveller fra det moderne gennembrud (Bl.a. 3 x noveller af kanonforfatterne Pontoppidan, Bang og Nexø).
- Erna Juel-Hansen som kritisk realist, der sætter problemer om kvinder situation/position under debat
- Lidt om metode - Nykritisk analysemetode samt ideologikritisk (eller socialhistorisk/litteraturhistorisk) metode

Tekstmateriale:
Tekster af 3 kanonforfattere:
- Henrik Pontoppidan: "Naadsensbrød", novelle (1887), En stor Dag, novelle (1899)
- Herman Bang: Den sidste Balkjole, novelle (1887)
- Martin Andersen Nexø: "Lønningsdag (en idyl)", novelle (1900)
Derudover:
- H.C. Andersens "Den lille pige med svovlstikkerne" (romantik - 1845) vs. Amalie Skrams "Karens jul" (1885)).
- Erna Juel-Hansen: uddrag af romanen Terese Kærulf (brugt som stiloplæg)

Baggrundsstekster
- Jørn Jacobsen og Connie Paldam: "Det moderne gennembrud 1870-1914", Systime, s. 8-15 + s. 18-19
- Litteraturhistorien - på langs og på tværs, s. 132-134 (afsnittet "Skrivestil og sprog" samt afsnittet "Realisme som skrivestil"), s. 143-145 (afsnittet "Klasse og social status" samt afsnittet om Henrik Pontoppidan), s. 134-137 (afsnittet "Impressionisme som skrivestil og fortælleteknik" - inkl. underafsnittene "Replikker og scener" og ""Den impressionistiske fortæller"), s. 142-143 (afsnittet "Herman Bangs 'stille eksistenser’”), “s. 140-141 (afsnittet “Køn og ligestilling" samt afsnittet om Amalie Skram)
- Forfatterweb om Amalie Skram, inkl. videoklippet "Klassisk dansk: Amalie Skram" (af Greve Bibliotek, 2022) samt om Martin Anderen Nexø
- Om Erna Juel-Hansen på https://kvindebiografiskleksikon.lex.dk/Erna_Juel-Hansen

Andet:
- "1800-tallet på vrangen - 6:8: Kulturkamp, kapitalisme og bordelromaner 1870-1880" samt  "1800 tallet på vrangen 7:8: Revolutionsdrømme, realisme og dobbeltmoral 1880-1890"
- Malerier fra perioden - H.A. Brendekilde: Udslidt (1889), Erik Henningsen: Sat ud (1892), Chr. Krogh: ’Albertine’ (1886)
- HAL's impressionisme-noter
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 16 15 - Dokumentarfilm

- Hvad er dokumentarfilm? Hvilke dokumentarfilmstyper findes der?

- Intro til dokumentargenren. Autenticitetsmarkører. De tre klassiske dokumentarfilms-genrer og deres hyppige virkemidler: Den observerende dokumentargenre, den autoritative (dybdeborende) dokumentargenre og den deltagende dokumentargenre + dokumentar-eksempler

- Arbejde med eksempler på tv-dokumentarer med henblik på analyse af genretræk ved tv-dokumentaren, fortæller, dokumentarfilmstype, vinkling, fremstilling af karakterer samt anvendelse af fiktionskoder & autenticitetsmarkører

- Intro til 3 yderligere dokumentarfilmstyper og deres hyppige virkemidler: Den poetisk dokumentargenre, den refleksiv dokumentargenre, den performativ dokumentargenre + dokumentar-eksempler

- Medieværk - dokumentarfilm: "Faderen, Sønnerne og Helligånden" af instruktør Christian Sønderby Jepsen (2025). Fokus på: 1: Opbygning og dramaturgi, 2: Genre, 3: Indhold, 4: Filmiske virkemidler, 5: Sammenfatning, 6: Perspektivering eller diskussion. Foredrag med instruktør og medvirkende

Reality-tv:
- Hvad kendetegner reality-tv, herunder reality-magasinet, reality-serien og reality-showet? Forskellige fagbegreber, genretræk og genretyper.
- Hvad betyder backstage, middle stage og frontstage, og hvordan kan betegnelserne bruges i forhold til reality-tv?
- På hvilken måde peger reality-tv på jeget i det senmoderne samfund?
- Hvad er bagsiden af medaljonen i forhold til at deltage i reality-tv?
- Sociologi: Goffmans teori om facework og Durkheims syndebuksteori anvendt i forhold til reality-tv.
- Analyse af afsnit af realityserien “Prinsesser fra Blokken - otte år efter” med fokus på realitytype, koncept, temaer/konflikter, modtager, deltagere, autenticitetsmarkører, fiktionskoder, frontstage/backstage, facework, syndebuksteori

MATERIALE:
Baggrundsmateriale:
o Håndbog til dansk, Systime, s. 228-235 (dokumentarfilmtyper, autenticitetsmarkører, fakta- og fiktionskoder i film og tv), s. 325-331 (filmiske virkemidler), s. 332-335 (filmens dramaturgi), s. 238-242, (reality-tv)
o HAL’s powerpoint med intro til dokumentarfilmsgenren, autenticitetsmarkører samt den observerende, den autoritative og den deltagende dokumentar - med filmklip som eksempler
          o Klip fra Cartel Land (Matthew Heineman, 2015)
          o Klip fra Silence of the Lambs (Jonathan Demme, 1991)
          o Eksempel på observerende dokumentar: Klip fra ”På skinner” (DR 2011)
          o Eksempel på observerende dokumentar: Klip fra ”Ekstra Bladet uden for citat” (Krogh, 2014)
          o Eksempel på autoritativ dokumentar: Klip fra Advokaternes tag-selv-bord (DR 2015)
          o Eksempel på deltagende dokumentar: Klip fra Operation X, På vandvognen (TV2, 2004-)
o Sider om TV-dokumentar vs. dokumentar som spillefilm
o TV-dokumentar - DRTV - Horisont: Det berygtede superfængsel indefra (2025)
o TV-dokumentar -  DRTV - Horisont: Mordet, der rystede USA (2025)
o HAL’s powerpoint med intro til yderligere 3 dokumentarfilmsgenrer - med filmklip som eksempler
          o Eksempel på poetisk dokumentar: Så meget godt i vente (Phie Ambo, Danmark 2014, 4 min)
          o Eksempel på refleksiv dokumentar: De fem benspænd (Lars von Trier og Jørgen Leth, Danmark 2003, 5 min)
          o Eksempel på performativ dokumentar: Det røde kapel (Mads Brügger, Danmark 2009, 12 min)
o Analysemodel, dokumentarfilm - fra bogen ”DOX – forløb i medier” (Granild og Wolfhagen), s. 95-96.
o Anmeldelse: Information - To brødre er blevet gjort fortræd i dokumentarfilmen ’Faderen, sønnerne & Helligånden’ (https://www.information.dk/kultur/anmeldelse/2025/03/to-broedre-blevet-gjort-fortraed-dokumentarfilmen-faderen-soennerne-helligaanden)
o "Den medierede virkelighed. Teori, analyse og produktion", Jørgen Asmussen og Johannes Fibiger, L&R Uddannelse, s. 108 og 110 (Genretræk og realitygenrer)
o Medier nu, s. 70-75 (ansigtstab i moderne mediekultur og reality som moderne løftestang)

Dokumentarfilm, reality-program mm.
o TV-dokumentar - DRTV - Horisont: Det berygtede superfængsel indefra (2025)
o TV-dokumentar -  DRTV - Horisont: Mordet, der rystede USA (2025)
o Medieværk - dokumentarfilm: "Faderen, Sønnerne og Helligånden" af instruktør Christian Sønderby Jepsen (2025) 
o Udsendelse: Selvoptaget (8:8) (sendt på DR 3.10.2011
o Afsnit af reality-tv: Prinsesser på blokken - otte år efter, afsnit 1, DR 2024
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 17 16 - Realisme&modernisme i det 20 årh. + værk


Fokus:

- Fokus på realisme vs. modernisme i det 20. århundrede - introduktion til begreberne og tendenserne modernisme vs. realisme

- Nedslag på forskellige (kanon-)forfattere og -ismer

- Værk: Karen Blixen: Babettes gæstebud

- Eksempler på realistisk litteratur/kunst samt eksempler på modernistisk litteratur/kunst

- Overgang mellem realistisk litteratur og modernistisk litteratur: Johannes V. Jensen

- Ekspressionistisk litteratur: Pär Lagerkvist-digt, Tom Kristensen digt samt Broby-Johansen-digt – (ekspressionistiske og modernistiske tendenser i teksterne).

- Psykologisk realisme + eksempel på litteratur som går under betegnelsen psykologisk realisme (Tove Ditlevsen)

- Eksistentialisme og Heretica + eksempler på eksistentialistisk litteratur (Karen Blixen og Martin A. Hansen).

- Modernisme og absurditet + eksempel på den absurde fortælling (Seeberg)

- Konfrontationsmoderne + eksempel på konfrontationsmodernistisk litteratur (Rifbjerg)


Materiale:

- Intro - modernisme vs. realisme: modernistiske og realistiske malerier

- Ekspressionisme: Pär Lagerkvist: Ångest, Tom Kristensen: Angst (1930). Broby-Johansen: Foråret kommer til cafeen (1922)
- Psykologisk realisme - Tove Ditlevsen: Uddrag af "Man gjorde et barn fortræd" (1941)
- Eksistentialisme og Heretica, Karen Blixen: Babettes gæstebud (1952) + filmen Babettes Gæstebud (1987) + Martin A. Hansen: Paradisæblerne (1953)
- Absurdisme, Peter Seeberg: Hullet (1962)
- Konfrontationsmodernisme, Klaus Rifbjerg: Konfrontationsdigt: Livet i badeværelset (1960)

Baggrundsmateriale:
- Litteraturen på langs og på tværs, 3. udgave, s. 153-157, s. 163-167, s. 171-172, 2. 173-177, s. 177-178, s. 178-180, s. 182-183
- Videointroduktion (5 min) til modernisme og realisme: litthist.systime.dk/index.php?id=126
- Programmet: Digtere, divaer og dogmebrødre, (1:8)
- Litteratursiden: Analyse: Blixen, Karen: Babettes gæstebud: https://litteratursiden.dk/analyser/blixen-karen-babettes-gaestebud
- Litteratursiden: Artikel: Kunstens funklende nærvær. Litteraturen og fællesskabet i Karen Blixens Babettes gæstebud: https://litteratursiden.dk/artikler/kunstens-funklende-naervaer-litteraturen-og-faellesskabet-i-karen-blixens-babettes

Fra https://litthist.systime.dk/: Om Klaus Rifbjerg

HAL’s noter - Realisme og modernisme
HAL’s noter – Eksistentialisme, Heretica og Martin A. Hansen
HAL’s noter - Om Peter Seeberg og 60’er-modernisme
Noter under ”Præsentation” i Lectio om ”Modernisme og absurditet” (5.3.2026)
HAL’s noter: Et forenklet og konstrueret skema - dokument med overblik over de tekster, vi har arbejdet med i forløbet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 11,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 18 17 - Realisme i nyeste tid + værk

Fokus:
Overordnet fokus i forløbet: Hvad kendetegner realismen i litteraturen efter år 2000, og hvordan forholder litteraturen sig til virkeligheden?
- Intro til realismen i litteraturen i det 21. århundrede: Hvad kendetegner litteraturen efter år 2000, og hvordan forholder litteraturen sig til virkeligheden?
- Eksempel på novelle efter år 2000 (Jens Blendstrup)
- Tekstlæsning af novelle med fokus på magisk realisme (Charlotte Weitze)
- Tekstlæsning af noveller med fokus på minimalistisk skrivestil med tomme pladser og åbne tekster (Dorthe Nors og Pia Juul)
- Tekstlæsning af novelle med fokus på samfundskritisk realisme (Thomas Korsgaard)
- Tekstlæsning af tekster med fokus på autofiktion (prosa af Thomas Korsgaard, lyrik af Yahya Hassan)
- Værklæsning af Thomas Korsgaards "Man skulle nok have været der (2021) med fokus på
autofiktion samt på på samfundskritisk realisme

Materiale:
- Intro til virkelighedstemaet: novelle af Jens Blendstrup "Sofus er læge og mor er syg" (2002)
- Magisk realisme –  novelle af Charlotte Weitze ”Hvad gør en fugl” (2011)
- Tomme pladser og åbne tekster: noveller af Pia Juul: ”En flinker fyr” (2005) og Dorthe Nors: ”Ællingen” (2014)
- Samfundskritisk realisme – novelle af Thomas Korsgaard: ”Bo og hans far” (2024)
- Autofiktion – Thomas Korsgaard: uddrag af romanen ”Hvis der skulle komme et menneske forbi” (2017) og Yahya Hassan: ”Tvangsfjernet” (2013)
- Værk: Thomas Korsgaard: "Man skulle nok have været der" (2021)


Baggrundsmateriale:
- Litteraturhistorien - på langs og på tværs, år 2000-2020, s. 212-218, s. 220-222, s. 226, 244-246, s. 249, s. 292
- Videointroduktion til litteraturen i det 21. århundrede fra 8. Litteraturhistorien - på langs og på tværs - 2000-2020 - Eksperimenterende realisme
- Forfatterweb om Thomas Korsgaard - https://forfatterweb.dk/korsgaard-thomas
- Filmklip med Charlotte Weitze om novellesamlingen "Det hvide kvarter": https://www.youtube.com/watch?v=90f_bPt15aw

- HAL's noter om Charlotte Weitzes Det hvide kvarter 2011 og om magisk realisme
- HAL's noter - Virkeligheden i litteraturen i det 21. århundrede

Artikler om Korsgaard:
- “Lillebror om debutantforfatter: »Det er usandt og for groft«”, journalist Sofie Sørensen, Politiken, 09.12.2024
- “Thomas Korsgaard om sin nye bog - Mit håb er, at folk bliver tvunget til at forholde sig til noget i sig selv”, interview af Matilda Lyager Hanscomb, 02.06.21, Kristeligt Dagblad
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 19 Afrunding og om skriftlig/mundtlig eksamen

Fokus
- Skriftlig eksamen i dansk - de tre genrer: analyserende artikel, debatterende artikel, reflekterende artikel
- Mundtlig eksamen i dansk

- Skriv dig frem - også til eksamen: side 118-120, 142-152
- Ordbog over det danske Sprog (historisk ordbog - gammelt sprog))
- Den Danske Ordbog (alm ordbog)
- Vigtigt dokument om skriftlig eksamen i dansk
- Dokument med anvisninger for og disposition til analyserende artikel
- Dokument med anvisninger for og disposition til debatterende artikel
- Dokument med anvisninger for den reflekterende artikel
- Dokument om eksamen i mundtligt dansk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 2,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 20 Tilladte hjælpemidler til skriftlig eksamen

TILLADTE HJÆLPEMIDLER VED SKRIFTLIG EKSAMEN I DANSK

- https://ordnet.dk/ddo
- https://ordnet.dk/ods
- https://www.ordbogen.com/da/mobile/
- https://synonymet.dk/

Google drev:
Alt materiale fra drev skal være downloadet, da I ikke må gå på drev.

Lectio:
Alt materiale fra Lectio skal være downloadet (undervisningsbeskrivelse, præsentationer, materialer).
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer