Holdet 3x DA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Gefion Gymnasium
Fag og niveau Dansk A
Lærer(e) Adam Geisler, Mads Rosenkrands Jepsen
Hold 2023 DA/x (1x DA, 2x DA, 3x DA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Grundforløb - Argumentation og retorik
Titel 2 1 - New Journalism
Titel 3 Overblik og Sammenhæng - litteraturhistorie
Titel 4 Kortfilm
Titel 5 Romantikken
Titel 6 SDU Mediacamp
Titel 7 Mediacampfinale
Titel 8 Litteratur i 1970'erne
Titel 9 Asta Olivia Nordenhoff
Titel 10 Det Moderne Gennembrud
Titel 11 Links I må bruge ved årsprøven
Titel 12 Autofiktion - hvordan fortæller man et liv
Titel 13 Modernisme #1
Titel 14 da vi var yngre - multietnolekt
Titel 15 Modernisme #2

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Grundforløb - Argumentation og retorik

Fokus: Kendskab til de basale begreber inden for argumentation og retorik. Toulmins model, appelformer, de 5 retoriske faser og retoriske virkemidler.

Arbejde med forskellige typer tekster og undersøge hvilken argumentation og retorik de benytter sig af.
- Få kendskab til retorikkens virkemidler og hensigter samt det retoriske pentagram. Herunder også opnå en bevidsthed om hele kommunikationssituationens betydning for valg af retoriske virkemidler og argumentation.
- Kendskab til de 3 appelformer og hvordan de anvendes og med hvilket formål. Være i stand til at analysere forskellige teksttypers brug af appelformer.
- Kendskab til Toulmins argumentationsmodel og argumenters bestanddele samt brug af forskellige argumentationstyper.
- Kendskab til lejlighedstalen som genre og talers opbygning.
- Være i stand til at anvende de retoriske virkemidler og appelformerne i egne tekstproduktioner.
- Læringsmål i det skriftlige arbejde:
  a) Kendskab til skellet mellem privat og faglig tekstlæsning.
  b) Lære at  anvende korrekt tekstdokumentation og citatteknik.
  c) Lære at skelne mellem genfortælling og analyse.
  d) Lære selv at skrive analyserende med korrekt tekstdokumentation og citatteknik.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 1 - New Journalism

1. forløb - vi skal både undersøge genren New Journalism + lære hinanden bedre at kende gennem portrætskrivning.

New Journalism er en journalistisk genre der inddrager fiktionens litterære stil og gør den ellers objektive journalistik mere levende og nærværende.
I skal undersøge genrens karakteristika og anvende den i jeres første lille skriftlige opgave

- iscenesættelse
- sprogligt fokus
- fortælleren/synsvinklen
- ift alm journalistik
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Overblik og Sammenhæng - litteraturhistorie

Gennem nedslag i den danske litteraturhistorie dannes et overblik over vigtige udviklinger, ligheder og forskelle mellem de forskellige strømninger i litteraturhistorien.
- Sagaer
- Folkeviser
- Renæssancen - Boccacio
- Barok - Kingo
- Oplysningstiden - Holberg
- Romantikken
- Det moderne gennembrud

LItteraturhistorisk perspektiv, analyse
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 5 Romantikken

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12,83 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 7 Mediacampfinale

Deltagelse i Mediacamp finalen 15.-17. januar 2025 på SDU i Odense.
Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Litteratur i 1970'erne

I dette undervisningsforløb har vi udforsket den danske litteratur fra 1970'erne. Formålet har været at give et indblik i periodens kulturelle og litterære landskab samt at skabe en forståelse for, hvordan litteraturen afspejler og kommenterer sin samtid. Vi har desuden trukket tråde op til nutiden og diskuteret relevansen af 70'ernes tematikker i dag.

Forløbets indhold og fokusområder:

Kulturhistorisk signalement af 1970'erne:
Vi har tegnet et billede af perioden, herunder dens samfundsmæssige strømninger, politiske bevægelser og kulturelle udtryk. Dette har dannet baggrund for at forstå de litterære værker i deres kontekst.

Receptionshistorie og litteraturforståelse: Forløbet har behandlet, hvordan litteratur fra 1970'erne blev modtaget og fortolket, da den udkom, og hvordan vores forståelse af disse tekster har udviklet sig frem til i dag.

Tematikker fra 1970'erne til i dag: Vi har arbejdet med centrale tematikker, der prægede 1970'erne, såsom klima, køn og klassekamp. Disse tematikker er blevet diskuteret i relation til både 70'ernes litteratur og den aktuelle litteratur, hvilket har givet anledning til at drage paralleller og identificere lighedspunkter mellem de to perioder.

Tekstanalyse og fortolkning: Gennem arbejdet med konkrete værker har eleverne udviklet deres analytiske færdigheder og evne til at fortolke litterære tekster med fokus på periodespecifikke træk og tematikker.

Forfattere og værker:

I forløbet har vi læst og analyseret tekster af følgende forfattere fra 1970'erne:

Tove Ditlevsen:
uddrag: del 2, kapitel 5 fra romanen Gift, Gyldendal 1971
Selvportræt 1 - fra digtsamlingen De Voksne, Gyldendal 1969
Skilsmisse - fra digtsamlingen De Voksne, Gyldendal 1969

Suzanne Brøgger:
Voldtægt - uddrag fra essaysamlingen Fri os fra Kærligheden, Gyldendal 1973

Vita Andersen
Jeg er forelsket i dig - fra digtsamlingen Tryghedsnarkomaner, Gyldendal 1977
Soltoppen - fra digtsamlingen Tryghedsnarkomaner, Gyldendal 1977

Inger Christensen
I maj skal syrenerne blomstre, de skal! - fra digtsamlingen det, Gyldendal 1969
Kærligheden findes - fra digtsamlingen Alfabet, Gyldendal 1981
Katastroferne findes - fra digtsamlingen verden ønsker at se sig selv, Gyldendal 2018

Derudover har vi læst følgende uddrag fra bogen Stemmer i 70'erne

Wagner, Karen., Sæhl, Anne. & Darger, Birgitte. (2022). Kulturhistorisk signalement. I: Eva. Lundby (Red.), Stemmer i 70'erne (s. 10-14). Dansklærerforeningens forlag.

Wagner, Karen., Sæhl, Anne. & Darger, Birgitte. (2022). Teksternes modtagelse og nye måder at læse dem på. I: Eva. Lundby (Red.), Stemmer i 70'erne (s. 19-25). Dansklærerforeningens forlag.

Wagner, Karen., Sæhl, Anne. & Darger, Birgitte. (2022). Tove Ditlevsen - en verdensstjerne fra Vesterbro I: Eva. Lundby (Red.), Stemmer i 70'erne (s. 26-33). Dansklærerforeningens forlag.

Wagner, Karen., Sæhl, Anne. & Darger, Birgitte. (2022). Inger Christensen kalder jorden I: Eva. Lundby (Red.), Stemmer i 70'erne (s. 44-51). Dansklærerforeningens forlag.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer



Titel 11 Links I må bruge ved årsprøven

Følgende websteder må besøges under årsprøven i dansk. Alt andet på internettet er strengt forbudt at tilgå under årsprøven:

DDO (Den Danske Ordbog) - https://ordnet.dk/ddo/forside

Retskrivningsordbog - https://ro.dsn.dk/?type=keyword&soeg_i=fullforms

Ordnet.dk https://ordnet.dk/

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 12 Autofiktion - hvordan fortæller man et liv

Autofiktion - Hvordan fortæller man sit liv

En kreativ bearbejdning af det fortalte liv, en blandning af selvbiografi og roman og hvilke problemer det medfører

Fokus på dobbeltkontrakten, fiktion eller virkelighed

Hesselholdt: Hovedstolen (3 noveller - Månestrålesofaen, Badekarret, skridt)
Hesselholdt interview
Blendstrup: Gud taler ud (roman)
Gud taler ud (film)
Skov: Den der lever stille
Højholdt: Imago + Jeg har ingen barndom
Romer: Den som blinker er bange for døden
Knausgård: Min kamp
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 13 Modernisme #1

Tidlig modernisme - Johannes V Jensen
Ekspressionisme - Tom Kristensen, Rudolph Broby-Johansen
Futurisme - Bønnelycke, Johannes V Jensen
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 14 da vi var yngre - multietnolekt

gennem læsning af af Oliver Lovrenskis roman da vi var yngre (2025) kigger vi især på multietnolekt og stilistisk praksis som metode til at skabe og udivkle karakter og identitet

Oliver Lovrenski
Pia Quist: Stilistisk paraksis
Diskurs
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 15 Modernisme #2

1. fase: Heretica
2. fase: Konfrontation

Martin A Hansen, Morten Nielsen, Karen Blixen, Sarvig
Rifbjerg, Villy Sørensen, Peter Seeberg
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 16 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer