Holdet 3r id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Gefion Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Anne Bruun Olesen, Laurits Munk Højberg
Hold 2023 id/lr2 (1lr id/2, 2r id, 3r id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Badminton og almen fysiologi
Titel 2 Rytmisk opvarmning og Akrobatik
Titel 3 Crossfit i gymnasiet
Titel 4 Pardans
Titel 5 Basket 3 mod 3 og idrætspsykologi
Titel 6 Volleyball og træningsprojekt
Titel 7 Aerobic og stepaerobic
Titel 8 Pickleball
Titel 9 Eksamensforberedelse

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Badminton og almen fysiologi

Formål:
Målet med badmintonforløbet er at introducere eleverne for spillet og udvikle deres tekniske færdigheder samt taktiske forståelse for spillet.

Eleverne skal lære:
Praktisk
De tekniske færdigheder:
• Greb
• Grundlæggende slagteknik
• Serv: kort baghåndsserv og lang forhåndsserv
• Clear
• Netdrop
• Benarbejde
De taktiske færdigheder:
• Placering på banen
• Regler

Gennem samarbejde skal eleverne;
• Udvikle deres tekniske og taktiske færdigheder samt kunne fejlrette hinanden

Teoretisk
Introduktion til almen fysiologi, herunder:
- Kredsløb, hjerte, lunger, blod
- Energiprocesser: aerob/anaerob
- Muskler, opbygning og iltoptag

Litteratur og pensum
- Yubio:
Badminton kapitel 22.1 og 22.2
Fysiologi Kapitel 2.1, 2.2, 2.3 2.4
- Youtubeklip med tekniske øvelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rytmisk opvarmning og Akrobatik

Undervisningsbeskrivelse
Forløbet tager udgangspunkt i praksis, men kobles løbende til teori om opvarmning herunder basal fysiologi og musik-/koreografiforståelse samt Labans bevægelseslære. I forløbet præsenteres eleverne for et eksemplarisk opvarmningsprogram til musik. Dette diskuteres på baggrund af elevernes kropslige oplevelser og i relation til teorien om opbygning og progression.
Der vil blive inddraget akrobatik og elementer fra gymnstikken i elevernes arbejde med forståelsen af bevægelseskvaliteter og begreber som kropsspænding og koordinering.

Med udgangspunkt i eksemplet samt den præsenterede teori om opvarmning, skal eleverne i de efterfølgende moduler gruppevis udarbejde og øve deres eget rytmiske opvarmningsprogram, som afslutningsvis formidles til resten af holdet.

Formål
At eleverne opnår praktisk erfaring med at udarbejde, formidle og vurdere et rytmisk opvarmningsprogram ud fra en række idrætsfaglige krav. Formålet vil derudover være at øge elevernes teoretiske indsigt i opvarmningsprogrammers betydning for skadeforebyggelse, præstation og motivation.
Den praktiske erfaring og teoretiske indsigt skal eleverne kunne anvende i idrætstimerne såvel som i tiden efter gymnasiet. Forløbets opbygning og en tydelige kobling mellem praksis og teori skal desuden styrke elevernes forståelse af fagligheden og arbejdsmetoder i faget idræt i gymnasiet.

Faglige mål
I dette forløb, og til en evt. eksamen i idræt på c niveau, vurderes eleven på baggrund af, i hvor høj grad de faglige mål bliver opfyldt. De faglige mål og de tekniske elementer som eleven i rimelig grad forventes at kunne beherske, er i dette forløb:
- Udarbejde et rytmisk opvarmningsprogram, som indeholder:
a) Pulsgivende øvelser (løb/hop)
b) Bevægelighedsøvelser (vrid/sving)
c) Muskeltræning (mave/ryg/arme)
- Formidle et rytmisk opvarmningsprogram
- Fremvise bevægelser hvor kvaliteten-i-bevægelsen passer til opvarmningsprogrammer.
- Fremvise progressive akrobatiske opstillinger i serie

Teori
Teoretisk forventes det, at eleven i rimelig grad kan koble forløbets almenteoretiske begreber
til den pågældende praksis og desuden har kendskab til:
• Valg af øvelser til rytmiske opvarmningsprogrmmer
• Redegøre for forskellen på førende, svingende og markerede bevægelser
• Hvad sker der i kroppen under opvarmning
• Kendskab til Labans bevægelsesteori

Litteratur:
Yubio kapitler
Opvarmning: 30.1, 30.2, 30.3, 30.4 og 3.5
Fysiologiske effekter: 3.3
Labans bevægelseslære: 30.8
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Crossfit i gymnasiet

Formål:
En introduktion til styrketræning i praksis gennem crossfit- Undervisningen skal give eleverne et grundlæggende kendskab til fysiologi og træningslære, en indsigt i teknisk og korrekt udførelse af forskellige styrketræningsøvelser samt praktiske erfaringer med forskellige intervaltræningsformer. Ud fra dette kendskab skal eleverne kunne tilrettelægge deres egen træning på en teoretisk og teknisk korrekt måde.

Dette forløb tilstræber at give den enkelte elev en bred teoretisk og praktisk forståelse for de centrale begreber aerob træning, anaerob træning og styrketræning ud fra varierede øvelser og forskellige undervisningstemaer.

Faglige mål
I dette forløb, og til en evt. eksamen i idræt på c niveau, vurderes eleven på baggrund af, i hvor høj grad de faglige mål bliver opfyldt. De faglige mål og de tekniske elementer som eleven i rimelig grad forventes at kunne beherske, er i dette forløb:

- Viden om hvad CrossFit-træning er, herunder CrossFit terminologi.
- Kendskab til at kunne udarbejde træningsprogrammer (WODs) til målgruppen ”gymnasieelever”
- Teknisk udførelse af en række CrossFit-grundøvelser: Squats (air/goblet squats), push-up-release, burpees, atomic situps, worm-walks, KB swings, (walking)lunges, squat to high pull, russian twist, , faldskærm
- Kunne koble viden om styrketræning med CrossFit, herunder basal anvendelse af begreberne: maksimal muskelstyrke, eksplosiv styrke og muskeludholdenhed, 1RM, sæt, gentagelser.
- Tilegnelse af god fysisk kapacitet


Litteratur:
- Yubio (2023): s. 78-85, 976-982, 983, 984, 988, 993-996, 998-1000
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Pardans

Forløbsbeskrivelse
Formål: At kunne følge rytmen i salsa og vals og forstå teknikken i begge stilarter så grundtrinene kan danses alene og med en partner. Det er en ekstra styrke, hvis eleverne også er blevet i stand til at udtrykke noget glæde eller vise noget engagement når de danser.

Der tages altså afsæt helt fra bunden i forhold til takt og tælling, grundtrin, dansefatninger osv. Salsa kan danses som både pardans eller som fællesdans (rueda de casino). Rueda de casino er en dans som danses af flere par i en rundkreds, dansen sammensættes af forskellige variationer/figurer, med partnerskift undervejs. Samme opstilling er ligeledes oplagt med vals.

Eleverne skal ved forløbets slutning kunne:
- begynde på det korrekte taktslag i musikken.
- bevæge sig i takt til musikken.
- tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i begge dansestilarter.
- tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger.
- føre en partner/blive ført af en partner.
- sætte mindst 2 variationer sammen til en sekvens i salsa og vals.
- beherske en kort rutine/koreografi.

Teoretisk forventes det til en eventuel eksamen at eleverne kan
- Gøre rede for forskellen mellem standard og latindans
- Forklare dansefatning samt kropsholdning i henholdsvis Engelsk Vals og Salsa

Litteratur:
Vals
Yubio (2023): 1355-1356, 1337-1339
inkl. videoer: 32.C1 Grundtrin + 32.C2 Vals i firkant + 32.C3 Højredrejning, 32.C4 (venstredrejning) + 32.C6 (Whisk & chassé)
Salsa
Salsa teori – forfatter Maria Nielsen, interne videoer med grundtrin Maria og Lars (findes i drev) med følgende trin: grundtrin (frem/tilbage + side/side), Half swing/cumbia, Vuelta.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Basket 3 mod 3 og idrætspsykologi

I dette forløb arbejdes der med fokus på teamspil med assists i 3 mod 3 basketball.

Faglige mål

Primære faglige mål:
• Beherskelse af skudafviklingen med specielt fokus på håndleddets betydning, samt beherskelse af korrekt teknik ved lay-up, afleveringer og triple-threat (den 3.dobbelte trussel).
• Beherskelse af taktisk og teknisk forståelse: Spilbarhed, spacing, v-cut, back-door-cut, give-and-go samt anvendelse af korrekt teknik i spilnære situationer, f.eks. afleveringer og screeninger.
• Rimelig beherskelse af teknisk korrekt personligt forsvar, samt hvornår der laves fejl (cylinder-princippet).
• Redegørelse for div. regler i 3 mod 3 basket
• Redegøre overordnet for, hvad idrætspsykologi er.
• Forklare og diskutere, hvad skal til for at lykkes som hold, herunder fokus på helholdsvis individuel (motivation og målsætning samt spændingsregulering) og holdets (det velfungerende team, sammenhold og kohæsion, roller og kommunikation) toppræstation.
• Diskutere hvilken betydning aggressioner har i sport.

Sekundær faglige mål:
• Opnå god fysisk kapacitet og kendskab til centrale begreber indenfor 3-mod-3 basketball og ’den i forløbet anvendte akademiske teori’
• Opnå kropsbevidsthed

Litteratur:
• Sørensen J. (2028) Basket kompendium: 7, 9, 11, 14, 16-18.
• Yubio Idræt c+b (2023): siderne 133-147, 562-563, 566-567, 571
• Videoer:
- Regler: https://basket.dk/3x3/
- Pick and roll 1): https://www.youtube.com/watch?v=Rl9kBocUc1E
- Pick and roll 2): https://www.youtube.com/watch?v=Y0cI5kApjWo
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Volleyball og træningsprojekt

Beskrivelse
Volleyballforløbet har fokus på at skabe bevægelse og spilleglæde i et til tider svært og stillestående spil. Her er fokus at finde den rigtige balance mellem tekniske elementer og selve spillet.
Sideløbende med volleyballforløbet laves træningsprojekt. Eleverne skal lave et træningsprogram, der har til formål at forbedre deres hoppehøjde, relevant ift. smash og blokering, der vil blive testet før og efter.

Praktisk:
- Fingerslag med en rimelig korrekt teknik og en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at spille videre på bolden på en fornuftig måde. Dvs. spille bolden over panden og strække armene helt ud mens hænderne går fra ”skål til plade”.
- Baggerslag med en god stabil spilleplade, som gør det muligt efterfølgende at spille videre på slaget på en fornuftig måde.
- Angreb med fokus på to-bens-afsæt og at bolden slås over nettet med en hånd.
- Underhåndsserv der bevidst kan placeres fornuftigt på modstanderes bane.
- Kendskab til og forståelse for de basale regler og rotationssystemet.
- Generel evne til at placere sig selv og bolden fornuftigt på banen.

I alt 6 modulers volleyball

Træningsprojektet
- Sideløbende med volleyballforløbet skal I lave et træningsprojekt.
- I skal lave et træningsprogram, der har til formål at forbedre jeres hoppehøjde, der vil blive testet før og efter.
- I skal teoretisk have styr på begreber som superkompensation, muskelstyrke, forspænding og spændstighed samt springtræning og kunne koble teorien til den praktiske del af træningsprogrammet og undervisningen.

Skriftligt
- I skal på baggrund af jeres resultat fra en test af hoppehøjde udarbejde et individuelt eller gruppebaseret træningsprogram af ca. 8 ugers varighed med det formål at forbedre jeres individuelle præstation.
- I skal gennemføre træningsprogrammet og føre logbog.
- I skal evaluere jeres træningsprogram og diskutere jeres resultater.

I alt 4 modulers træningsprojekt med tests og teori

Evaluering træningsprojekt og volleyball - Hvad bliver I bedømt på
- Jeres evne til at planlægge og gennemføre et træningsprogram, der sigter mod at forbedre jer hoppehøjde
- Jeres evne til at koble teoretisk viden til jeres træningsprogram, både mundtligt og skriftligt samt at anvende korrekte faglige termer
- Jeres fysiske kapacitet
- Jeres tekniske færdigheder i forhold til forløbets mål.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 10,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Aerobic og stepaerobic

Formål
I forløbet ’aerobic og stepaerobic’ arbejder vi med at kunne beherske udvalgte trin sammensat i koreografier i takt til musik. I forløbet skal eleverne selv lære at opbygge en højre/venstre koreografi bestående af mindst 4 blokke af 4 x 8 taktslag, hvor der er fokus på opbygning, bevægelseskvalitet, serier med flow og musikforståelse.

Teoretisk er der i forløbet fokus på aerobic og stepaerobic som aerob træningsform, mens vi ligeledes berør Labans bevægelseslærer ift. hvordan man med udgangspunkt i BESS-R kan gøre koreografier mere alsidige og udtryksfulde.

Faglige mål og kernestof
Eleverne arbejder med:
- At opnå god fysisk kapacitet gennem stepaerobic, som en aerob træningsform
- At opnå kropsbevidsthed gennem koordinering af bevægelser/trin til musik
- Samarbejde i grupper gennem udarbejdelse af mindre koreografier  

Evaluering:
Eleverne evalueres på følgende
- Beherskelse af trin i aerobic: Gå frem og tilbage, V-trin, A-trin, Mambo, Pivot, Steptouch, Double steptouch, Grapewine, Turn, Knæ, Curl, Lunges foran/sidelæns/bagved, Chassé
- Beherskelse af trin i stepaerobic: basistrin, over toppen, V-trin, kryds foran, kryds for enden, curl, knæ, 3 knæ, spark og boks, flyv, l-trin, jorden rundt, mambo, pivot.
- Opbygning og progression i opbygningen i forhold til sværhedsgrad
- Symmetri og skiftetrin (herunder højre/venstre koreografi)
- Flow i øvelsessammensætningen
- Bevægelseskvalitet
- Kreativitet herunder drejninger, tempo, retningsskift, formationer, armkoreografi
- Musikforståelse (herunder at kunne høre den ”store et’er” og holde takten)

Teori: Yubio (2023)
Yubio: 34. Aerobic og stepaerobic
- Hvad er det? s. 1406-1408 (3 sider)
- Opbygning af serier s. 1408-1410 (2 sider)
- Udførsel s. 1410-1411 (2 sider)
- Øvelser: s. 1413-1419
- Labans bevægelseslære: s. 1308-1310
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 9 Eksamensforberedelse

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer