Holdet 3d id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Gefion Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Christel Germann Petersen, Lars Blicher Grunnet, Liselotte Nymark Jensen
Hold 2023 id/dh1 (1dh id/1, 2d id, 3d id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 opvarmning og kreativ dans
Titel 2 EKSAMENSFORLØB: Badminton
Titel 3 EKSAMENSFORLØB: Crossfit og styrketræningsteori
Titel 4 EKSAMENSFORLØB: Pardans: Salsa
Titel 5 Boldbasis og idrætspsykologi
Titel 6 Basket 3 mod 3
Titel 7 Pardans: Vals (hører sammen med Salsa). Udgået.
Titel 8 Træningsprojekt og grundtræning
Titel 9 EKSAMENSFORLØB: Performance-dans
Titel 10 EKSAMENSFORLØB: Volly
Titel 11 Eksamen
Titel 12 EKSAMENSFORLØB: Ultimate (fra grundforløbet i 1.g)

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 opvarmning og kreativ dans

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 EKSAMENSFORLØB: Badminton

Praktisk
De tekniske færdigheder:
● Greb
● Grundlæggende slagteknik
● Serv: kort baghåndsserv og lang singleserv
● Clear
● Netdrop
● Benarbejde

De taktiske færdigheder:
● Placering på banen
● Regler

Gennem samarbejde skal eleverne;
● Udvikle deres tekniske og taktiske færdigheder samt kunne fejlrette hinanden

Teoretisk
Introduktion til almen fysiologi, herunder:
- Kredsløb, hjerte, lunger, blod
- Energiprocesser: aerob/anaerob
- Muskler, opbygning og iltoptag
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 EKSAMENSFORLØB: Crossfit og styrketræningsteori

Formål:
I dette forløb arbejder eleverne med Crossfit som tema. Crossfitkulturen undersøges i et historisk og sociologisk perspektiv ved at klarlægge den særlige terminologi og diskurs, der hersker i miljøet og som tiltrækker brugerne, samt adskiller sig fra fitnessmiljøet blandt andet via nedenstående citat for grundlæggeren:

“Vores speciale er ikke at specialisere sig”

Der arbejdes også med den fysiologiske del, hvor vi skal undersøge, hvordan crossfit træner kroppen med udgangspunkt i de 10 domæner; Udholdenhed (kredsløb), Stamina (celler), styrke, smidighed, power (Power er meget central i grundlæggeren Greg Glassmanns forståelse af CrossFit, og han definerer power som evnen til at flytte kraft en vej over en given tid), speed, koordination, agility, balance og præcision.

Crossfit adskiller sig fra det klassiske fitness- og bodybuildermiljø ved, at man ikke træner specifikt eller isolerede muskelgrupper, men at man ved at træne helkropsøvelser på tid træner hele kroppen optimalt og funktionelt. Alligevel vil vi forsøge at undersøge på baggrund af teorien for styrketræning i kapitel 3.6 i Yubio, hvad der sker fysiologisk i kroppen med fokus på muskelstyrke, muskeludholdenhed og spændstighed. Kredsløbsteori gennemgås ikke i dette forløb, men vil kunne inddrages til eksamen i 3g, hvor det i anden sammenhæng er gennemgået.

Vi skal i løbet af forløbet arbejde med forskellige typer WOD “Workout of the day” både nogle fra Yubio, nogle lærerstyrede og nogle som eleverne selv laver i slutningen af forløbet.

Eleverne skal have teknisk kendskab til følgende øvelser:
(Til de fleste øvelser ligger der videoer i yubio, se modulplan)
Airsquat, goblet squat, burpees, push-up release, atomic sit-ups, lunges, Worm walk, Pull ups, chin ups, sit-ups, skrå situps, faldskærm,

Eleverne skal have kendskab til følgende typer af organisering af WOD:

"You go, I go"
"Amrap"
“EMOM”
"Climb the ladder"
"Fight gone bad"
“Tabata”

Se vedhæftet modulplan under dokumenter

Materialer:
Ebog: Yubio kapitel 25 og 3.6

Links:

Youtube foredrag med Greg Classman:
https://youtu.be/xwK4cPNL19I

Artikel om CrossFit:
56-07_Understanding_CF.pdf (crossfit.com)

Eksempler på flow/mobilitetsopvarmning:
(192) 15 Minute Mobility Monday Flow - YouTube
KaisaFit - Quick Mobility Warm Up (youtube.com)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
  • Faglige
  • Lytte
  • Læse
  • Søge information
  • Projektarbejde
  • Formidling
  • Almene (tværfaglige)
  • Overskue og strukturere
  • Personlige
  • Selvstændighed
  • Initiativ
  • Ansvarlighed
  • Kreativitet
  • Sociale
  • Samarbejdsevne
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 EKSAMENSFORLØB: Pardans: Salsa

EKSAMENSFORLØB:
Salsa (pga. sygdoms-fravær fra lærerens side er Vals udgået af pensum)
Formål: At kunne følge salsarytmen og forstå salsateknikken, så grundtrinene kan danses alene og med en partner.
Det er en ekstra styrke, hvis eleverne også er blevet i stand til at udtrykke noget glæde eller vise noget engagement når de danser.
Kategori: Musik og bevægelse

Forløbet er tilsigtet idræt c-niveau.
Forløbet tager afsæt i en forventning om at ingen eller meget få elever tidligere har danset salsa. Der tages altså afsæt helt fra bunden i forhold til takt og tælling, grundtrin, dansefatninger osv. Salsa kan danses som både pardans eller som fællesdans (rueda de casino). Rueda de casino er en dans som danses af flere par i en rundkreds, dansen sammensættes af forskellige variationer/figurer, med partnerskift undervejs.
.

Omfang og forløb:
Forløbet strækker sig over 7 lektioner á knap 60 minutter.
1. modul:
Rytme, grundtrin og pardans
2. modul:
Salsateknik og variation
3. modul:
Pardans og variation
4. modul:
Gruppearbejde og sammensætning

Arbejdsformer: I forløbet arbejder eleverne individuelt, med en dansepartner, i grupper og med at gennemføre og vise nogle små sammensætninger af trin.

Forventninger efter forløbet:
Det forventes at eleverne kan danse de basale salsatrin og at de kan lave mindst 2 variationer.
Det forventes også at eleverne kan udføre en målrettet opvarmning, danse enkeltvis og danse med en partner.

Eleverne skal ved forløbets slutning kunne:
-begynde på det korrekte taktslag i musikken.
-bevæge sig i takt til musikken.
-tekniske færdigheder mht. placering og bevægelse af fødder, ben og hofte i begge dansestilarter.
-tekniske færdigheder mht. kropsholdning og dansefatninger.
-føre en partner/blive ført af en partner.
-give konstruktiv feedback til hinanden.
-sætte mindst 2 variationer af salsa figurer sammen til en sekvens.
-beherske en kort rutine/koreografi.
.
Kernestof der indgår i forløbet: Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og fokuserer på samarbejde og etik. Forståelse for brugen af relevante digitale redskaber og muligheden for fysisk aktivitet uden for skoleregi.

Teori:
https://docs.google.com/document/d/1F5ZHu8UKfZm8W8k6uapG7Zh3MJPtm1X5/edit
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Boldbasis og idrætspsykologi

Boldbasis:
Formål:
At gøre eleverne bevidste om de fire boldspilsfamilier samt teknisk og taktisk kunnen. Forståelse for egen og andres rolle i samspil. At gøre eleverne opmærksomme på egne basale og alsidige færdigheder samt spilbarhed og taktisk forståelse. Være opmærksomme på egen og andres evne til at opfatte, vurdere, beslutte og handle. Kunne redegøre for og anvende basal boldspilsteori. Udvikle, afprøve, justere og evaluere et nyt boldspil.

Tekniske og taktiske færdigheder:
Gribe, kaste, dybde og bredde i banen. Løbebaner og placering på banen

Materiale:
Yubio side 377 – 418
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Basket 3 mod 3

Faglige mål
Primære faglige mål:
Eleverne er bekendt med rubriks, som konkretiserer de faglige mål yderligere:

Beherskelse af skudafviklingen med specielt fokus på håndleddets betydning, samt beherskelse af korrekt teknik ved lay-up, afleveringer og triple-threat(den 3.dobbelte trussel).
Beherskelse af taktisk forståelse: Spilbarhed, spacing, v-cut, give-and-go, screening samt anvendelse af korrekt teknik i spilnære situationer, f.eks. afleveringer.
Rimelig beherskelse af teknisk korrekt personligt forsvar, samt hvornår der laves fejl (cylinder-princippet).

Sekundær faglige mål:
Opnå god fysisk kapacitet og kendskab til centrale begreber indenfor 3-mod-3 basketball og ’den i forløbet anvendte akademiske teori’
Opnå kropsbevidsthed

Materiale:
Yubio kap. 12 samt kompendie til 3 mod 3
Rubric er vedhæftet i forløbet
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 5,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Pardans: Vals (hører sammen med Salsa). Udgået.

Fortsættelse af det obligatoriske danseforløb i 2g med salsa og vals.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 3,00 moduler
Dækker over: 2 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 8 Træningsprojekt og grundtræning

Træningsprojektet
Træningsprojektet er af 8 ugers varighed og skal ses som en naturlig og praksisorienteret forlængelse af den viden, som eleverne har tilegnet sig om træning og testning i løbet af 1. og 2.g. Formålet med projektet vil være, at eleverne bliver i stand til at udarbejde, gennemføre og evaluere et personligt træningsprogram.

Med udgangspunkt i relevant teoretisk litteratur fra Yubio, netsider m.m., skal eleverne arbejde med et personligt træningsprogram. Udover de pratiske og teoretiske erfaringer, vil formålet også være at forbedre den fysiske kapacitet.
Forløbet startes og sluttes af med fysiske tests i form af en Cooper-test.

Selve træningsprogrammet formuleres i overordnede træk i et Google Doc, hvor det diskuteres med og godkendes af holdets idrætslærer. Eleverne har også skrevet et teoriafsnit, der forklarer deres træningsprogram og forklarer deres resultat.

Fysiologisk teori og overordnede begreber gennemgået:
Restitution, Superkompensation, Kredsløbskondition, Stofskiftekondition, Maksimal iltoptagelse, Konditallet, Slagvolumen, Anaerob træning, Aerob træning, Anaerob effekt, Anaerob kapacitet, energiprocesserne og de fysiologiske adaptationer ved de forskellige typer træning.

Læst teori på Yubio


"10-20-30" af Jens Bangsbo og Thomas Gunnarsson (ca. 2 sider)
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 8,00 moduler
Dækker over: 14 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 EKSAMENSFORLØB: Performance-dans

Performancedans/Danseprojekt 2025

Danseforløb med fokus på at fremme elevernes bevægelseskreativitet og bevægelseskvalitet i sammenhæng med musik. Forløbet er tilsigtet idræt c-niveau og har foruden bevægelseskvalitet og kreativitet fokus på at knytte bevægelser til musik.
Omfang
Forløbet strækker sig over 6-8 lektioner á 60 minutter
Formål med forløbet
• Eleverne opnår viden om grundlæggende bevægelseselementer som rum, tid, kraft og flow.
• Eleverne lærer at sammensætte bevægelser og arbejde kvalitativt med dem.
• Eleverne skaber en koreografi hvor bevægelse og musik passer sammen.

Faglige mål
Eleverne skal ved forløbets slutning kunne:
• Sammensætte bevægelser.
• Redegøre for grundelementerne; rum, tid, kraft og flow.
• Bevæge sig i takt til musikken.
• Skabe og beherske en koreografi der varer mindst 3 og højst 4 minutter.

Dokumenter fra de første undervisningsgange i danseprojektet:
- Danseprojektskompendium til elever i 3.d 2025-26
- BESS konceptet
- Planche med BESS og skilte fra performance-workshop
- Dansens_komponenter.pdf
- Arbejdsark til at skabe en performancedans.pdf
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9,22 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 EKSAMENSFORLØB: Volly

Formålet med volleyballforløbet er en grundlæggende indføring i de centrale teknikker og taktikker i volleyball.

Målet er, at eleverne får følgende færdigheder:

Fingerslag med en højde og præcision, der gør det muligt efterfølgende at lave et angreb.
Baggerslag med en præcision og en højde, der gør det muligt for hæveren at spille bolden.
Smash hvor der sættes af på to ben, og bolden slås over nettet med en hånd.
Underhåndsserv, der rammer modstanderens bane.
Forståelse for regler og rotationssystem.
Evne til at placere sig rigtigt på banen i forhold til bold og medspillere.  

Teori:
Historie og regler samt teknik og øvelser: Yubio: 571-600
Arbejdskrav til volleyspillere: Yubio: s. 607-609
Forspænding og spændstighed: Yubio s. 83
Plyometrisk træning: Yubio s. 609-610

Evne til at spille bolden det taktisk mest fornuftige sted hen.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 6,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 12 EKSAMENSFORLØB: Ultimate (fra grundforløbet i 1.g)

Ultimate er boldspil, der spilles med en disc (frisbee). Da kropskontakt ikke er tilladt, egner spillet sig godt til kønsintegreret undervisning i gymnasiet. At de fleste elever ikke har den store erfaring med ultimate, er ligeledes en fordel, da alle som udgangspunkt starter på samme niveau. Der kan dog naturligvis trækkes på styrker og erfaringer fra de øvrige boldspil.
Formålet med dette forløb er, at eleverne lærer basale tekniske og taktiske færdigheder i Ultimate. Derudover vil enkelte almene og universelle grundbegreber fra boldspil (spilbarhed og bredde/dybde) blive introduceret og integreret i undervisningen og i ultimate-spillet.

Eleverne vil blive undervist i og forventes ved forløbets afslutning at kunne:

De basale regler i ultimate:
Scoring og igangsætning af spillet herefter
Opdækning og kropskontakt
Pivotering og skridt
Nøltælling
Dommerfunktion

Tekniske elementer:
Demonstrere og redegøre for teknikken bag et baghåndskast
Redegøre for, men ikke nødvendigvis demonstrere teknikken bag et forhåndskast
Demonstrere og forklare korrekt gribeteknik - som min. pandekagegribning

Taktiske elementer:
Udvise forståelse for at udnytte de frie rum på banen. Herunder en forståelse af brugen af cuts, både teoretisk og i praksis (øvelser eller spilsituation).
Redegøre for begrebet spilbarhed, herunder brugen af verbal og non-verbal kommunikation.
Forklare og vise i praksis, hvordan man bygger spillet hensigtsmæssigt op. Skal kunne redegøre for begreberne bredde og dybde, samt hvordan disse udnyttes hensigtsmæssigt i ultimate.

Forløbet dækker følgende faglige mål (jf. læreplanen i Idræt C, stk 2.1):
Eleverne skal gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og idrættens discipliner
Beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og aktiviteter inden for de tre færdighedsområder: boldspil, musik og bevægelse, klassiske og nye idrætter
Opnå kropsbevidsthed
Indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige, idrætsspecifikke samarbejdsrelationer
Kunne anvende faglig viden, kundskaber og færdigheder til løsning af enkle, konkrete, idrætslige problemstillinger
Demonstrere viden og kundskaber i relation til fagets identitet og metoder

Forløbet dækker følgende kernestofområder (jf. læreplanen i Idræt C, stk 2.2):
Aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
Aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og boldbeherskelse
Aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
De for undervisningen relevante digitale redskaber
De for undervisningen relevante videnskabelige metoder.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 1,61 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer