Holdet 3j id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Gefion Gymnasium
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Jens Henrik Lynge Jensen, Laurits Munk Højberg
Hold 2023 id/jp1 (1jp id/1, 2j id, 3j id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Badminton og almen fysiologi
Titel 2 Rytmisk opvarmning og Akrobatik
Titel 3 Fodbold
Titel 4 Grundtræning
Titel 5 Ketcher
Titel 6 Dans
Titel 7 Træningsprojektet
Titel 8 Idrætsdag
Titel 9 Danseprojektet
Titel 10 Hockey
Titel 11 Repetition/Ex

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Badminton og almen fysiologi

Formål:
Målet med badmintonforløbet er at introducere eleverne for spillet og udvikle deres tekniske færdigheder samt taktiske forståelse for spillet.

Eleverne skal lære:
Praktisk
De tekniske færdigheder:
• Greb
• Grundlæggende slagteknik
• Serv: kort baghåndsserv og lang forhåndsserv
• Clear
• Netdrop
• Benarbejde
De taktiske færdigheder:
• Placering på banen
• Regler

Gennem samarbejde skal eleverne;
• Udvikle deres tekniske og taktiske færdigheder samt kunne fejlrette hinanden

Teoretisk
Introduktion til almen fysiologi, herunder:
- Kredsløb, hjerte, lunger, blod
- Energiprocesser: aerob/anaerob
- Muskler, opbygning og iltoptag

Litteratur og pensum
- Yubio:
Badminton kapitel 22.1 og 22.2
Fysiologi Kapitel 2.1, 2.2, 2.3 2.4
- Youtubeklip med tekniske øvelser
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Rytmisk opvarmning og Akrobatik

Undervisningsbeskrivelse
Forløbet tager udgangspunkt i praksis, men kobles løbende til teori om opvarmning herunder basal fysiologi og musik-/koreografiforståelse samt Labans bevægelseslære. I forløbet præsenteres eleverne for et eksemplarisk opvarmningsprogram til musik. Dette diskuteres på baggrund af elevernes kropslige oplevelser og i relation til teorien om opbygning og progression.
Der vil blive inddraget akrobatik og elementer fra gymnstikken i elevernes arbejde med forståelsen af bevægelseskvaliteter og begreber som kropsspænding og koordinering.

Med udgangspunkt i eksemplet samt den præsenterede teori om opvarmning, skal eleverne i de efterfølgende moduler gruppevis udarbejde og øve deres eget rytmiske opvarmningsprogram, som afslutningsvis formidles til resten af holdet.

Formål
At eleverne opnår praktisk erfaring med at udarbejde, formidle og vurdere et rytmisk opvarmningsprogram ud fra en række idrætsfaglige krav. Formålet vil derudover være at øge elevernes teoretiske indsigt i opvarmningsprogrammers betydning for skadeforebyggelse, præstation og motivation.
Den praktiske erfaring og teoretiske indsigt skal eleverne kunne anvende i idrætstimerne såvel som i tiden efter gymnasiet. Forløbets opbygning og en tydelige kobling mellem praksis og teori skal desuden styrke elevernes forståelse af fagligheden og arbejdsmetoder i faget idræt i gymnasiet.

Faglige mål
I dette forløb, og til en evt. eksamen i idræt på c niveau, vurderes eleven på baggrund af, i hvor høj grad de faglige mål bliver opfyldt. De faglige mål og de tekniske elementer som eleven i rimelig grad forventes at kunne beherske, er i dette forløb:
- Udarbejde et rytmisk opvarmningsprogram, som indeholder:
a) Pulsgivende øvelser (løb/hop)
b) Bevægelighedsøvelser (vrid/sving)
c) Muskeltræning (mave/ryg/arme)
- Formidle et rytmisk opvarmningsprogram
- Fremvise bevægelser hvor kvaliteten-i-bevægelsen passer til opvarmningsprogrammer.
- Fremvise progressive akrobatiske opstillinger i serie

Teori
Teoretisk forventes det, at eleven i rimelig grad kan koble forløbets almenteoretiske begreber
til den pågældende praksis og desuden har kendskab til:
• Valg af øvelser til rytmiske opvarmningsprogrmmer
• Redegøre for forskellen på førende, svingende og markerede bevægelser
• Hvad sker der i kroppen under opvarmning
• Kendskab til Labans bevægelsesteori

Litteratur:
Yubio kapitler
Opvarmning: 30.1, 30.2, 30.3, 30.4 og 3.5
Fysiologiske effekter: 3.3
Labans bevægelseslære: 30.8
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 7,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 4 Grundtræning

Arbejde primært med cirkeltræning som muskeludholdenhedstræning samt derudover kendskab til og brug af kettlebells og dødløft.
Cirkeltræning:
maxtest, pararbejde, eget program.
Kettlebells: parøvelser, eget program grupper.
Dødløft.
Idrættens træningslære s. 262-65.
I form: Kettlebels – 5 øvelser.
https://www.myprotein.dk/thezone/traening/kettlebell-workout-de-bedste-kettlebell-oevelser/
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Ketcher

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Dans

Lanciers, engelsk vals og salsa.
Kende baggrund for og brug af Lanciers. Kende trinene i de 5 ture og kunne udføre dem funktionelt som dans.
Kunne vise basale grundtrin i Engelsk vals og salsa og udføre disse som par. Kunne funktionelt danse en koreograferet sekvens af forskellige trin som par.
Lanciers: Gefion-udgaven.
Yubio s. 1313-1325
Engelsk vals:
Yubio s.1335-40, 1355-59
Salsa:
Videoer.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer


Titel 8 Idrætsdag

Indhold
Omfang Estimeret: 4,00 moduler
Dækker over: 4 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 9 Danseprojektet

På baggrund af intro fra danser Thomas Nørskov og ppt arbejde med i grupper ud fra Laban-inspiration at lave egen dans på ca. 3 min. Fremvisning for klassen.

Intro: Thomas Nørskov
Ppt-oversigt forløb (mappen).
"Dansens komponenter" fra Idrætsportalen (mappen).
Laban-BESS-oversigt (mappen).
John Friis: "Labans bevægelseskvaliteter", Focus idræt nr. 2 2001 (mappen).
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 9 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 10 Hockey

FORMÅL: høj aktivitet, teknisk og taktisk beherskelse, drenge og piger sammen, formelt og funktionelt
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 3 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 11 Repetition/Ex

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 5 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer