Holdet 3q SA (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2023/24 - 2025/26
Institution Gefion Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e) Steffen Knudsen
Hold 2023 SA/q (1q SA, 2q SA, 3q SA)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Tilladte hjælpemidler til skriftlig eksamen
Titel 2 Grundforløb - fattigdom og ulighed
Titel 3 Hvem er jeg? Identitetsdannelse
Titel 4 Er demokratiet truet?
Titel 5 Kan man styre økonomien?
Titel 6 Politik og medier
Titel 7 Det amerikanske valg
Titel 8 SRO-forløb
Titel 9 Kunstig intelligens
Titel 10 Katalonien Nationalisme og etnicitet
Titel 11 Globalisering og told
Titel 12 International Politik
Titel 13 Kommunalvalg
Titel 14 Danmark i EU
Titel 15 Økonomi
Titel 16 Repetitiion

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Tilladte hjælpemidler til skriftlig eksamen

Alle fysiske bøger og noter er tilladt.
Alle downloadede materialer må tilgås.
Man må ikke bruge internettet (heller ikke Lectio eller Google Drev), men som undtagelse må elever tilgå et udvalg af Systimes i-Bøger under eksamen. Det er dog IKKE TILLADT at anvende Systime-platformens søgefunktion. For en sikkerheds skyld skal eleverne derfor tilgå i-bøgerne fra nedenstående links. Når en bestemt iBog er åbnet i en browser må eleverne godt anvende søgefunktionen 'Søg i denne iBog'.

Nedenstående materialer kan anvendes ved den skriftlige eksamen.


Køn og ligestilling: https://kønogligestilling.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1

Metodebogen: https://metodebogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1

Den lille hjælper til samfundsfag: https://denlillehjælpertilsamfundsfag.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1

Luk Samfundet op: https://lso.ibog.forlagetcolumbus.dk

Politikbogen: https://politikbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1

USA's udfordringer: https://usasudfordringer.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1

LIFE black box - forløb om Tillid og AI https://undervisning.life.dk/samf

Excel i Samfundsfag (formelsamfund): https://sites.google.com/view/excelisamfundsfag/startside

IPbogen: https://ipbogen.ibog.forlagetcolumbus.dk

Nationer og nationalisme: https://nationerognationalisme.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1

Sociologibogen: https://sociologibogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1

Sociologiens kernestof: https://sociologienskernestof.ibog.forlagetcolumbus.dk

Økonomibogen:
https://økonomibogen.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1

Basal Økonomi: https://basaløkonomi.ibog.forlagetcolumbus.dk

EUs udfordringer: https://eusudfordringer.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1

Sådan skriver du i samfundsfag: https://sådanskriverduisamfundsfag.ibog.forlagetcolumbus.dk/?id=1

Samfundsfag.dk
https://samfundsfag.dk
Indhold
Omfang Estimeret: 0,00 moduler
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Grundforløb - fattigdom og ulighed

Eleverne har arbejdet med ulighed og fattigdom i Danmark, herunder forskellige ideologiske opfattelser af ulighed, forskellige måder at måle fattigdom på og forskellige velfærdsmodellers forhold til fattigdom. Forløbet afsluttedes med en diskussion af den danske velfærdsstats udvikling og om den er ved at blive en konkurrencestat.

Læringsmål til grundforløbet 'ulighed og fattigdom i Danmark':
Eleverne skal kunne…
...skelne mellem ulighed og fattigdom.
...forklare forskellige måder at måle og opgøre fattigdom på.
...skelne mellem relativ og absolut fattigdom.
...læse, fortolke og formidle tabelmateriale.
...skelne mellem kvalitativt og kvantitativ materiale.
...forklare liberalismen, socialismen og konservatismens syn på fattigdom.
...forklare de tre velfærdsmodeller.
...koble synspunkter i debatten om ulighed og fattigdom til politiske ideologier.
...konstruere og anvende argumenter med et tydeligt ideologisk afsæt.
...definere og anvende begreberne social arv og social mobilitet.
...forklare forskellige former for livsstile.
...forklare forskellige måder at inddele befolkningen i Danmark.
...anvende Bourdieus teori om kapitaler og habitus til at analysere klasseforskelle.

Faglige mål:
anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemer
undersøge sammenhænge mellem relevante baggrundsvariable og sociale og kulturelle mønstre
argumentere for egne synspunkter på et fagligt grundlag og indgå i en faglig dialog

Kernestof:
sociale og kulturelle forskelle (sociologi)
politiske ideologier (politik)
velfærdsprincipper, herunder stat, marked og civilsamfund (økonomi)

Materiale:
Luk samfundet op (4. udg.), s.  83- 99, 102-110, 196-220
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Hvem er jeg? Identitetsdannelse

Kernestof:
- Identitetsdannelse og socialisering

Lærebog:
Grundbog: Oliver Boserup Skov m.fl.: Samf på B, Columbus 2022 s. 13-50

Supplerende materiale:
19 rektorer advarer: De unge er blevet kanonføde i konkurrencestatens testregime. Berlingske 16.8.2023
Alex Vanopslagh: 4 råd til mindre mistrivsel. Indlæg ved Folketingets åbning.19. oktober 2022 https://www.youtube.com/watch?v=s4P6YGVf4sA
Børn på druk. Dokumentarserie på TV2 1. del.
Politisk aftale – forebyggelsesplan 14.11.23 https://www.regeringen.dk/nyheder/2023/politisk-aftale-om-ny-forebyggelsesplan-skal-nedsaette-boern-og-unges-forbrug-af-alkohol-nikotinprodukter-og-tobak/
Unge Venstre-politikere: Hvis I vil tage Annikas vodka-Redbull, skal vi vel også se på Hennings brændevin. Pol. 15.11.23

Projetopgave: Dokumentarfilm (lavet i grupper) om identitetsdannelse i det senmoderne samfund
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Er demokratiet truet?

Forløb med fokus på det politiske system og demokrati

Centrale faglige begreber og teorier
Det parlamentariske system
Magtens tredeling
Parlamentarisme eller præsidentielt system
Om forholdstalsvalg og flertalsvalg i enkeltmandskredse
Regeringsdannelse: Negativ parlamentarisme, mindretals- og flertalsregeringer, koalitions- eller etpartiregering.
Rollespil om regeringsdannelse i 2022.


Eastons definition af politik og model for de politiske system
Valgsystemer præsentation af forholdstalsvalg og flertalsvalg i enkeltmandskredse

Udlandets indflydelse på DK

Om magtens fem ansigter
Om medierne som 4. statsmagt og mediernes rolle i et demokrati
Sociale medier

Vælgeradfærd: Kernevælger (class voter), marginalvælger og issue voter; Sociotropisk og egotropisk. Downs model.
Partiadfærd (kort): Down og Molin
Kampen om den politiske dagsorden og politisk deltagelse og debat på sociale medier
Dokumentaren: Rasmus Paludan - højrenationalist i børnehøjde

Besøg af Røde Kors. Visning af filmen "If war comes to you" og oplæg.

Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 15 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Kan man styre økonomien?

Forløb om de økonomiske mål og de forskellige økonomiske politikker man kan brug til at styre økonomien. Samt kort om EUs rolle i forbindelse med økonomien.


Hvordan fungerer økonomien?
Det økonomiske kredsløb og markedsmekanismen
Kort om udbud og efterspørgsel og prisdannelse.

Hvordan kan man styre økonomien og bør man styre økonomien.
De økonomiske mål
Økonomisk konjunkturer og BNP
Økonomisk politik

Problemstillinger:
Hvordan kan man styre økonomien
Skal politikerne blande sig
Skal politikerne blande sig i markedet?

Økonomi-projekt: undersøg en økonomisk reform og dets konsekvenser

Robotter
Vi ser på hvordan robotter kommer til at forandre arbejdsmarkedet.
Øvelse: Lav en planche (slide), der viser en utopisk (optimistisk) eller dystopisk (pessimistisk) bud på hvordan robotter kommer til at forandre vores samfund sociologisk, økonomisk eller politisk.

EU og økonomien
Vi ser på hvad EU er og hvad EU bestemmer, samt hvilken rolle Europa-parlamentet spiller.
Opsamling og gennemgang af EU's politisk system og beslutningsproces og magtfordeling.
Hvordan udpeget formanden for Kommissionen?
Hvor meget magt har EU? Har Danmark mere eller mindre magt som EU-medlem?
DR explainer: Kan EU kontrollere tech-giganterne?
EU i medierne og den offentlige bevidsthed.


Indhold
Kernestof:

Supplerende stof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Politik og medier

Forløb om politik og medier

Innovationsprojekt med dansk
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 21 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Det amerikanske valg

Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 11 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer