Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2023/24 - 2025/26
|
|
Institution
|
Gefion Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Dansk A
|
|
Lærer(e)
|
Kim Frandsen, Mette Asaa
|
|
Hold
|
2023 DA/d (1d DA, 2d DA, 3d DA)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Grundforløb: Retorik og argumentation
Fokus: Kendskab til de basale begreber inden for argumentation og retorik. Toulmins model, appelformer, de 5 retoriske faser og retoriske virkemidler.
Læringsmål: hvad skal I lære?
- Få kendskab til det udvidede tekstbegreb og teksters hensigt.
- Arbejde med forskellige typer tekster og undersøge hvilken argumentation og retorik de benytter sig af.
- Få kendskab til retorikkens virkemidler og hensigter samt det retoriske pentagram. Herunder også opnå en bevidsthed om hele kommunikationssituationens betydning for valg af retoriske virkemidler og argumentation.
- Kendskab til de 3 appelformer og hvordan de anvendes og med hvilket formål. Være i stand til at analysere forskellige teksttypers brug af appelformer.
- Kendskab til Toulmins argumentationsmodel og argumenters bestanddele samt brug af forskellige argumentationstyper.
- Kendskab til lejlighedstalen som genre og talers opbygning.
- Være i stand til at anvende de retoriske virkemidler og appelformerne i egne tekstproduktioner.
- Læringsmål i det skriftlige arbejde:
a) Kendskab til skellet mellem privat og faglig tekstlæsning.
b) Lære at anvende korrekt tekstdokumentation og citatteknik.
c) Lære at skelne mellem genfortælling og analyse.
d) Lære selv at skrive analyserende med korrekt tekstdokumentation og citatteknik.
Succeskriterier: hvad skal I kunne efter forløbet?
- Gennemskue teksters kommunikationssituation og deres overordnede hensigt og bruge det som udgangspunkt for tekstanalysen.
- Analysere forskellige teksttypers argumentation ved hjælp af faglig viden og begreber.
- Analysere forskellige teksttypers retoriske virkemidler og appelformer ved hjælp af faglig viden og begreber.
- Kunne producere en argumentatorisk og retorisk hensigtsmæssig tekst på baggrund af viden om kommunikationssituationen.
- Kunne skelne mellem privat og faglig tekstlæsning. Kunne anvende korrekt tekstdokumentation og citatteknik. Kunne skelne mellem genfortælling og analyse. Skrive analyserende med korrekt tekstdokumentation og citatteknik.
PRIMÆRTEKSTER:
- Statsminister Mette Frederiksens tale til Danmark ved corona-nedlukning 12.3.2020
- Lotte Kirkeby: “Myggestik” (fra samlingen Jubilæum, 2016)
- Birthe Baxter: “Uhyrligt”, Weekendavisen, 27. juli 2013.
- Lisa Storinggaard Nygaards tale om karaktersystemet til Nordisk Talefest, 12. maj 2023.
https://www.dansketaler.dk/tale/lisa-storinggaard-nygaards-tale-til-nordisk-talefest
BAGGRUNDSLITTERATUR:
- Birgit Darger et al.: Begreb om dansk, Dansklærerforeningens forlag, 2009, pp. 9-13 + 95-106
- Jimmy Zander Hagen: Sprog og tale, Systime, 2006, pp. 47-53
- https://www.youtube.com/watch?v=dhd0_Ke-UQY (om de tre appelformer)
Samlet omfang: 50 sider
|
|
Indhold
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
13,00 moduler
Dækker over:
0 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
I gymnasiet (litteratur)
I GYMNASIET
Introduktion:
Vores omgivelser og vores miljø påvirker os. Som individer bevæger vi os ustandseligt fra rum til rum: fra vores værelse til stuen, fra vores hus til arbejdspladsen, fra vores land til udlandet. Og hver gang vi skifter rum, gælder der nye regler. Nogle rum er lettere at afkode end andre; nogle har simple regler og konventioner, andre er sværere at navigere i. Nogle steder er man fri, andre steder er man fastlåst. Gymnasiet er også et sted med egne regler og normer. Det afspejler tidernes skiften – værdier og menneskesyn – men det er altid sin egen verden. Det er denne verden over tid, som vi skal undersøge i forløbet "I gymnasiet".
Faglige mål. Eleverne skal kunne:
– analysere, fortolke og perspektivere fiktive og ikke-fiktive tekster i alle medier
– dokumentere kendskab til en bred repræsentation af dansk litteratur gennem tiderne med perspektiv til litteraturen i Norden, Europa og den øvrige verden
– demonstrere viden om og kunne perspektivere til træk af den danske litteraturs historie, herunder samspillet mellem tekst, kultur og samfund
Kernestof: litterært fokus
– tekster fra 1900-tallet, herunder realisme og modernisme
– kanonforfatter Klaus Rifbjerg
– litteraturanalyse og -fortolkning
– anvendelse af relevante litterære metoder
– litteratur-, kultur-, og bevidsthedshistoriske perspektiveringer
Primærlitteratur:
Leth, Jørgen (2006): ‟Hvad er forbudt her?” i Det gør ikke noget, Gyldendal
Scherfig, Hans (1940): af Det forsømte forår, Gyldendal
Hauberg, Sonja (1944): af Syv år for Lea, Gyldendal
Rifbjerg, Klaus (1958): af Den kroniske uskyld, Gyldendal
Turèll, Dan (1980): ”Min skoletid” i Billeder fra 60'erne. 10 samtidshistorier af danske forfattere, Delta
Film- og medier:
Den kroniske uskyld (filmatisering), 1985, Edward Flemming (instruktør)
Supplerende stof:
Ane Sofie V. Stokholm & Tony S. Andersen (2023): I gymnasiet, Dansklærerforeningens Forlag
____
Særlige begreber: heterotopi, dannelse, overgange
Tekstanalytiske begreber: fortæller,
Sproganalytiske begreber: semantiske felter
Begreber til lyrik: assonans, alitteration
Sproglige virkemidler: ironi
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
3
|
Folkeviser
I forløbet stifter vi bekendtskab med middelalderens primære litterære arv i Danmark: Folkeviserne. Der vil være fokus på opbygning/form, virkemidler (syrebadsteknik, formelsprog) og budskab/morale. Vi arbejder med genrerne: trylleviser og ridderviser. Forløbet afsluttes med en analytisk artikel om Agnethe og Havmanden
Primære tekster:
Germand Gladensvend
Ebbe Skammelsøn
Agnethe og Havmanden
Uddrag af "Ravnen" af Sorten Muld, 1997
Sekundære tekster:
Kapitlerne "Middelalder", "Folkeviser", "Trylleviser" og "Ridderviser" i
Håndbog til dansk litteraturhistorie, Systime, Ole Schultz Larsen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
5 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
4
|
Fremstillinger af Grønland og Danmark
Forløbet undersøger forholdet mellem Grønland og Danmark gennem dokumentar og litteratur.
Dokumentarfilmens kendetegn og genrer:
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/61773/sektion/63155
Filmiske virkemidler og dramaturgi:
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/61773/sektion/63156
Vinkling:
https://app.minlaering.dk/bog/45/kapitel/61773/sektion/63160
Dokumentarfilm (vist i helhed):
Historien om Grønland og Danmark, 2023, Inuk Silas Høegh, DR, Danmark
Sumé - Lyden af revolution, 2024, Inuk Silas Høegh, Danmark
Der er arbejdet kort med klip fra:
Lykkelænder, Lasse Lau, 2018, Danmark
Nanook of the North, 1922, USA
Dansk litteratur efter 2010:
Uddrag fra "Blomsterdalen "af Niviaq Corneliussen
Lyrik:
Tom Kristensen: Det er Knud, som er død, 1933
The Minds of 99: Det er Knud som er død, 2012
Podcasts:
Postkolonial læsning (Frantz Fanon):
https://open.spotify.com/show/7sGAZK0AEiE3ZnkP1StXJb?si=qBTmmj8NTwCwuder4TDj_w&nd=1&dlsi=7b842c09dda94ca6
Postkolonialismens begreber:
https://www.levendegronland.dk/da/dansk/postkolonialisme/
Postkolonialisme - en introduktion:
https://open.spotify.com/episode/2YWeI7l712dHXrxHWTSyZR
Fagbegreber til arbejdet med lyrik:
remediering, elogi/dødedigt
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
5
|
DHO forløb
Vi har i DHO-forløbet i samarbejde med faget historie arbejdet med arbejdernes og kvindernes vilkår sidst i 1800-tallet.
Eleverne er blevet introduceret til perioden (Vi har bl.a. set 1800 tallet på vranget del7) til opgaveskrivning og vi har sammen læst et uddrag af Contance Ring af Amalie skram og reportagen Fattigliv af Herman Bang.
Eleverne har derefter kunne vælge mellem to opgaveformuleringer, der inkluderende en af de to tekster.
Vi har især haft fukus på opbygning af opgaver, akademisk skrivning, herunder teksthenvisninger og akademisk argumentation.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
12 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
6
|
Det moderne gennembrud
Forløbet tager tråden op fra DHO-forløbet, hvor klassen beskæftigede sig med perioden og to litterære tekster: Herman Bang: Fattigbesøg og Amalie Skram: Constance Ring (uddrag).
Forløbet fokuserer på:
- at kunne redegøre for, hvad der kendetegner den litteraturhistoriske periode som betegnes "det moderne gennembrud".
- at opnå et bredt kendskab til periodens forfattere og deres forfatterskaber
- at kunne analysere og fortolke tekster fra perioden og sætte dem ind i deres samtidige kontekst
- at være bekendt med hvilke samfundsmæssige forhold i tiden, som var afsæt for perioden (for eksempel de tre K'er, køn, klasse og kirke) og kender til Georg Brandes og hans tanker omkring, hvad litteratur skal kunne.
- at kunne anvende analyseværktøjer indenfor både epik, drama og lyrik.
TEKSTER:
- Brandes-citat fra Forelæsninger og hovedstrømninger i den europæiske litteratur.
- J.P. Jacobsen: Fra Husets Tag (1870)
- Amalie Skram: Karens Jul (1885)
- Henrik Pontoppidan: Ane-Mette (1887)
- Herman Bang: Den sidste balkjole (1887)
- August Strindberg: Den stærkeste (1899) - VÆRK som læst drama
- Henri Nathansen: Indenfor murene (1912) - VÆRK som opført drama
- Klassen har læst uddrag fra 1. akt og set videooptagelse af noget af 1. akt fra en opsætning af Indenfor Murene, Det Kongelige Teater 1981.
Derudover har klassen set hele dramaet opført på Det Kongelige Teater d. 28. januar 2026 og er i den forbindelse dykket mere ned i værket og stykket som klassiker og dets aftryk i dansk teaterhistorie. Eleverne har spillet udvalgte scener og sammenlignet forskellige opførsler af stykket og har talt om stykkets relevans i dag.
Baggrundsstof:
Video om Det moderne gennembrud af Søren Vrist Christensen: https://www.youtube.com/watch?v=Uy29WdY7TYE
Om forfatteren J.P. Jacobsen fra: Litteraturhistorien - på tværs og på langs, Systime.
Forfatterweb: Video om Amalie Skram og Det Moderne Gennembrud (11 minutter).
Om "Indenfor murene": https://kglteater.dk/det-sker/sason-20252026/skuespil/indenfor-murene?section=55440
Krimipodcasten "Mørkeland" episode 91 minuttal 31.20-1.03.20 (i alt 30 minutter) om Ane Katrine Andersdatter.
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk:
- Fremstillingsformer
- Fortællertyper
- Komposition
- Drama
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Dansk 1: Sommerens skønneste øjeblik
|
27-08-2024
|
|
Dansk 2: Indledning
|
12-09-2024
|
|
Dansk 3: Kvinders livsbetingelser under DMG
|
25-09-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
9 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
7
|
Dokumentarfilm
Forløbet handler om dokumentarfilmgenren.
I analysen og fortolkningen af dokumentarfilm har der været fokus på:
- De forskellige stilarter / typer inden for dokumentarfilm.
- Redskaber til at lave en næranalyse af en films virkemidler (fx klipning, billedbeskæring, perspektiv, lys, lyd osv.).
- Dokumentargenrens forpligtelse på virkeligheden kontra kreativ bearbejdning af virkeligheden
- Autenticitetsmarkører og fiktionalisering
DOKUMENTARFILM:
- Janus Metz: Armadillo, 2010 (00:00-04:46)
- Mads Brügger: Ambassadøren, 2011 (00.00-05.10)
- Tómas Gislason: Fra hjertet til hånden, 1994 (00.00-04.00)
- Ari Folman: Waltz with Bashir, 2008 (00.00-04.40)
- Nils Giversen: Angrebet - Omars vej til krudttønden, 2020 (Se 00.00-05.47)
- René Sascha Johannsen: 7 år med Lukas Graham, 2020 (00.00-04.10)
- Joshua Oppenheimer: The Act of Killing, 2012 (00.00-06.22)
- André V. Larsen: Langt ude Orka (00:00-04.45)
- Jonas Poher Rasmussen: Flugt, 2021 (hele filmen) - VÆRK
Supplerende:
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk":
- Dokumentarfilmtyper
- Kreativ bearbejdning af virkeligheden
- Oversigt over filmiske virkemidler
- Autenticitetsmarkører (faktakoder) i dokumentarfilm
- Brugen af fiktion og fiktionskoder
Filmcentralens filmleksikon om “Filmiske virkemidler”.
Interview med Jonas Poher Rasmussen: “En flygtning finder hjem”. Det Danske Filminstitut.
Skriftlighed:
Analyse af dokumentarfilmscitat: Stefan Bugryn: “War Mothers”, 2017 (00.00 - 06.00).
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Dansk 3: Kvinders livsbetingelser under DMG
|
25-09-2024
|
|
Dansk 4: Analyse af dokumentarfilmscitat
|
09-10-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
7,00 moduler
Dækker over:
8 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
-
Gruppearbejde
-
Individuelt arbejde
-
Pararbejde
|
|
Titel
8
|
Michael Strunge og 80'er-lyrik
Forløbet afvikles sideløbende med SRO-forløbet i musik og engelsk, der omhandler punkens opståen i Storbritannien i 1970'erne. Samtidig tjener forløbet som en optakt til klassens studietur til London.
Det danskfaglige fokus er især på at opnå kendskab til forfatteren Michael Strunge og hans lyriske univers.
Derudover er fokus på at opnå viden om det, der kendetegner 80'er-lyrikken.
Forløbet træner evnen til at analysere og fortolke lyrik.
I analysen og fortolkningen af digtene er der særligt fokus på begreber som
- semantiske felter
- sproglige billeder
- sproglige figurer
- remediering
TEKSTER:
- Michael Strunge: "Det kommende", 1978.
- Søren Ulrik Thomsen: "Digte om natten", 1981.
- Lars H.U.G: "De berusedes vej", 1984. (Remediering af SUT-digtet).
- Dokumentar: Torben Skjødt Jensen: "Væbnet med ord & vinger", 2018.
- Michael Strunge: "Vi folder drømmens faner ud" (1981) - VÆRK
Baggrundslitteratur:
Mads Rangvid og Mimi Sørensen: "Brug litteraturhistorien”, Systime 2021: Læst kapitlet: 1980'erne: byen og kroppen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Dansk 5a: Engelske låneord i dansk
|
12-11-2024
|
|
Dansk 5b: Engelske låneord i dansk
|
24-11-2024
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
7 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
9
|
Klasseperspektiver i litteraturen
Teksterne i forløbet handler alle om, hvad klassetilhørsforhold betyder for et menneskes opvækst og liv. Teksterne er skrevet af yngre forfattere, og det betyder, at bøgerne er udgivet indenfor de seneste 10 år. Forfatterne har det tilfælles, at de bl.a. skriver i den autofiktive genre, og at de skriver fra og om samfundets bund. Fokus er på analyse og fortolkning af digte, roman, novelle og teaterforestilling og at anvende de litteraturanalytiske begreber og metoder, der knytter sig hertil.
TEKSTER:
- Morten Pape: Planen, 2016, prolog (s. 7-14).
- Thomas Korsgaard: Hvis der skulle komme et menneske forbi, 2017, kap. 24 og 25 (s. 134-142)
- Thomas Korsgaard: “Bo og hans søn” fra novellesamlingen Snydt ud af næsen, 2024
- Glenn Bech: Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet, 2022 (uddrag med fokus på skildringen af klassesamfundet).
- Teaterforestilling: "Jeg anerkender ikke længere jeres autoritet" (Remediering: fra bog til teaterforestilling).
- Glenn Bech: Nytårstale vist i Deadline på DR2 den 3. januar 2023.
- Haidar Ansari: Institutionaliseret, 2022 (læst 5 udvalgte digte fra værket).
Baggrundsstof:
Forfatterportræt af Thomas Korsgaard https://dettildansk-bibliotek.praxis.dk/10039
Interview med Thomas Korsgaard om Snydt ud af næsen https://dettildansk-bibliotek.praxis.dk/10145
Webinar med Thomas Korsgaard januar 2025.
Samtale mellem Haidar Ansari og Glenn Bech: https://www.youtube.com/watch?v=uMtamsL9K74 (set de første 13 minutter).
Interview med Haidar Ansari om Institutionaliseret, ved lektor Louise Lindhardtsen, 21. februar 2022. Hentet fra Litteraturportalen, Systime.
Barbara Kjær-Hansen m.fl.: Litteraturhistorien - på langs og på tværs, kapitlet “Autofiktion”, "Autofiktionens dobbelthed" og "Autofiktion og etik"
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk, “4.4 Sætningsopbygning” og “Tekstens stil”, “Fremstillingsformer”, “Fortællertyper” og “Komposition”.
Uddrag fra: Georg Brandes: Hovedstrømninger i det 19de Aarhundredes Litteratur, 1872.
Skriftlighed:
Analyserende artikel
Debatterende artikel: Autofiktion - hvor går grænsen?
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Dansk 6: Analyse af digt eller kortroman
|
04-02-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
10 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
10
|
Litterære metoder
Forløbet er et lille tværfagligt projekt mellem engelsk og dansk om "læsninger" ("readings").
I fagene dansk og engelsk bruges, et langt stykke hen ad vejen, samme metoder. De metoder sætter vi i dette forløb særligt fokus på.
Eleverne gøres bevidste om et udvalg af metoder/strategier/læsninger, som man kan bruge til analyse af skønlitteratur og film.
De opnår forståelse af 6 udvalgte læsninger, arbejder med praktisk anvendelse af læsningerne plus reflektion over læsningernes muligheder og begrænsninger.
De 6 læsninger:
- Biografisk læsning
- Nykritisk læsning
- Psykoanalytisk læsning
- Postkolonial læsning
- Socialhistorisk (ideologikritisk) læsning
- Feministisk læsning
Eleverne læser om de 6 "læsninger" og arbejder i grupper med hver deres metodelæsning af
filmen "Mit Afrika" (1985) instr. Sydney Pollack. Der er fremlæggelser i matrixgrupper.
Herudover læses der i dansk følgende uddrag af Karen Blixen: "Den afrikanske farm" (1937):
- Girafferne rejser til Hamborg
- Kitoshs historie
- Vinger
Materiale:
- Film: "Mit Afrika" (1985).
- Karen Blixen: "Den afrikanske farm", Gyldendal 2007 (1937). Uddrag
- Kapitlet: "Læsninger". Fra Langdahl, Berit Riis m.fl.: ”Krydsfelt”, 2. udgave Gyldendal.
- Om Karen Blixen, forfatterweb.
- Artikel: Malene Tabart: Litteraturforsker: "Selvfølgelig var Karen Blixen racist", Politiken 06.09.2014.
- Kenya - Brief Colonial History, from http://www.kenyarep-jp.com/kenya/history_e.html
Omfang: 2 %
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
5,00 moduler
Dækker over:
3 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
11
|
Sprog og magt
I dette forløb er fokus på det sproglige perspektiv i dansk. Temaet er forholdet mellem sprog og magt. Vi skal anvende forskellige værktøjer og teorier til sproglig analyse. Vi skal bl.a. arbejde med retorik, argumentation, diskursanalyse, sproghandlinger, samarbejdsprincippet, facework, samtaleanalyse og kommunikationsanalyse. Disse analyseværktøjer kan anvendes på en række forskellige teksttyper, eksempelvis taler, argumenterende tekster, samtaler på sociale medier, lyrik og noveller eller film med dialog.
TEKSTER:
- Hella Joofs nytårstale, som blev holdt i Deadline på DR2 d. 1. januar 2025.
- Debat: Radikal ordfører: Unge B-mennesker i socialt jetlag har det sværere” af Emil Sloth Andersen, Berlingske 08.12.22.
- “Debat: Senere mødetider er helt godnat” af Niels Peder Ravn, Berlingske 15.12.2022.
- Helle Thorning-Schmidt: Tale ved mindehøjtidelighed på Østerbro, februar 2015.
- Thomas Korsgaard: "Lasagne", Tyverier 2019.
- Fullrate-reklame: "Rent ud sagt".
- "Hele Danmarks Ghita", interview af Iben Maria Zeuthen, Radio24syv, 2019 (analyse af tre sekvenser: minut 00.00-15.00, 15.00-31.00, 54.00-58.00).
- “Opslag i Facebookgruppen “Amager Fælleds Venner” 19. februar 2023.
BAGGRUNDSSTOF:
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk:
- 4.9 Retorik
- 4.10 Argumentation
- 4.11 Diskursanalyse
- 4.12 Kommunikationsanalyse (herunder om: Sproghandlinger, Samarbejdsprincippet og det underforståede, Høflighedsprincippet, Facework og ansigtstruende handlinger).
SKRIFTLIGHED:
Forskellen på den debatterende og den reflekterende skrivemåde
Kreative skriveøvelser som opvarmning til den reflekterende skrivemåde
Reflekterende tekst om billeder af håb
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Dansk 7: Autofiktion - hvor går grænsen?
|
13-04-2025
|
|
Dansk 8: Kreative skriveøvelser
|
23-04-2025
|
|
Dansk 9: Billeder af håb
|
11-05-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
14 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
12
|
Fornuft og følelse
Forløbet handler om de to litteraturhistoriske perioder: oplysningstiden og romantikken. Forløbet indeholder bl.a. tekster af kanonforfattere, og teksterne analyseres og fortolkes med brug af de relevante danskfaglige metoder og begreber til litterær analyse.
Faglige mål:
- at kunne gøre rede for de to litteraturhistoriske perioder: oplysningstiden og romantikken og vide, hvad der kendetegner dem hver især.
- at kende til de mest kendte forfattere inden for perioderne, herunder nogle af kanonforfatterne
- at kunne gøre rede for forskellige strømninger i romantikken, herunder universalromantik, nationalromantik, nyplatonisme og romantisme
- at kunne analysere og fortolke tekster i forskellige genrer (drama, lyrik og epik) med brug af relevante danskfaglige begreber inden for litterær analyse
TEKSTER:
- Ludvig Holberg: Den stundesløse, 1. akt, 1731. Inkl. set 1. akt af en optagelse fra Det Kongelige Teater, 1973.
- Adam Oehlenschläger: Søndermarken, 1817
- Adam Oehlenschläger: Morgen-Vandring, 1803
- Schack Staffeldt: Indvielsen, 1804
- N.F.S. Grundtvig: Danmarks trøst, 1820
- Emil Aarestrup: Angst, 1838
-Emil Aarestrup: Distraction,1837
- H.C. Andersen: Skyggen, 1847
Litteraturhistorie:
Litteraturhistorien - på langs og på tværs, Systime, læst følgende kapitler:
Oplysningstidens samfund
Livssyn
Komedier om fornuft og dyd
Perspektivering til i dag
Lærer-introduktion til Commedia dell’arte og lazzi via praktiske dramaøvelser.
Litteraturens veje, Systime, læst følgende kapitler:
Romantikken
Romantikkens filosofi
Steffens’ forelæsninger
Universalromantikken
Nyplatonismen
Nationalromantikken
Grundtvigs levende land
Romantismen
Emil Aarestrup
Ekskursion til Bakkehuset og Søndermarken.
Teori og analyseværktøjer:
“Litterær analyse af digte”, Håndbog til dansk, Systime.
“Eventyr”, Håndbog til dansk, Systime.
Skriftlighed:
Skriveøvelse i Søndermarken med fokus på stemnings- og naturbeskrivelse og sanselighed.
Reflekterende artikel om mødet med naturen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Dansk 1: Skriveøvelse fra Søndermarken
|
28-08-2025
|
|
Dansk 2: Mødet med naturen
|
22-09-2025
|
|
Dansk: Prøve i forløbet "Fornuft & Følelse"
|
03-10-2025
|
|
Dansk 3: Analyse af digt
|
08-10-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
11,00 moduler
Dækker over:
14,61 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
13
|
Krimi i litteratur og medier
Forløbet har fokus på krimigenren, særligt “true crime”. I forløbet arbejdes der med litterær analyse, medieanalyse og sproglig analyse, idet materialet består af både noveller, tv-serie, podcast og nyhedsjournalistik. Forløbet indeholder ældre såvel som nyere tekster, der har en forbrydelse som omdrejningspunkt.
KERNESTOF:
- St. St. Blicher: “Præsten i Vejlby” (1829) - VÆRK
(Klassen har også set remedieringen af "Præsten i Vejlby" som teaterstykke på Folketeatret og har skrevet en anmeldelse af stykket som optakt til forløbets fokus på journalistik og journalistiske genrer).
- Edgar Allan Poe: “Hjertet, der sladrede” (1843)
- TV-serie: “Rejseholdet”, Sæson 2, afsnit 4
- Podcast: “Forbrydelsens ansigter”, Afsnit: Vatklumperne i buskadset: Gittes sidste cykeltur. JyskeVestkysten
- Reportage: Henrik Cavling, “Jens Nielsens henrettelse”, Politiken 09.11.1892
- Reportage: Herman Bang: "Branden", Nationaltidende 4. oktober 1884 (uddrag)
- Reportage: Niels Thorsen m.fl.: "Stille tirsdag morgen...så pludselig er det hovedstolen, der brænder", Politiken 17. april 2024.
BAGGRUNDSSTOF:
Mimi Olsen m.fl. "Podcast", Systime, kapitlet om "True Crime".
Mimi Sørensen og Mads Rangvid: Krig og kærlighed i nyhedskredsløb, Dansklærerforeningens Forlag 2023, kapitlet “Greb om nyheder” side 4-16
Avis layout fra indidansk.dk
Lisbeth Borker m.fl.: ”Reportagen i ord og billede”, Dansklærerforeningens Forlag, kapitlerne
- Reportagen - Genren, historien, objektiviteten
- Begivenhedsreportagen
Ole Schultz Larsen: "Håndbog til dansk":
Medieanalyse af nyhedsjournalistik og fortællende nyhedsjournalistik
SKRIFTLIGHED:
Artikler om "true crime" brugt til debatterende skrivning:
https://www.information.dk/debat/2019/07/drop-true-crime-lysten-morbid-underholdning-stilles-andre-menneskers-tragedie
https://www.information.dk/moti/2019/08/politimuseets-direktoer-true-crime-faenger-fordi-volden-saa-fremmed
Eleverne har skrevet deres egne nyhedsartikler om en opdigtet forbrydelse.
Analyse af reportage om branden på Børsen.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Dansk 4: Anmeldelse
|
11-11-2025
|
|
Dansk 5: Er true crime en etisk forsvarlig genre?
|
21-11-2025
|
|
Dansk 6: Analyse af reportage (prøve)
|
17-12-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
15,00 moduler
Dækker over:
18,61 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
14
|
Litteratur på skinner
I dette forløb skal vi læse tekster med toget og togrejsen som motiv. Togrejsen har historisk set dannet ramme om alverdens store og små begivenheder og været et spejl for både den fysiske og den mentale rejse.
Fokus er på litterær og sproglig analyse af romanuddrag, noveller og digte, og I skal bl.a. stifte bekendtskab med flere af de såkaldte kanonforfattere, der er krav om at læse i dansk i gymnasiet.
Teksterne er skrevet i 19000-tallet, og I skal opnå viden om tiden og den litteraturhistoriske kontekst, som teksterne er skrevet i. De mangfoldige litterære udtryk op gennem århundredet kan overordnet sammenfattes i to hovedspor: et modernistisk og et realistisk, og vi skal læse eksempler på begge stilretninger.
Forløbet krydres undervejs med kreative skriveøvelser, der knytter sig til de læste tekster.
Stig om bord, så kører vi....fut, fut, fut!
Faglige mål:
- at kunne gøre rede for de to litterære stilretninger: modernisme og realisme og vide, hvad der kendetegner dem hver især.
- at kende til de mest kendte forfattere inden for perioderne, herunder nogle af kanonforfatterne
- at kunne gøre rede for forskellige -ismer i det 20. århundrede, herunder futurisme, ekspressionisme og eksistentialisme
- at kunne analysere og fortolke tekster i forskellige genrer med brug af relevante danskfaglige begreber inden for litterær analyse
TEKSTER:
- Emil Bønnelycke: Århundredet (1918)
- Tom Kristensen: Ulykken (1924)
- Johannes V. Jensen: På Memphis Station (1906)
- Martin A. Hansen: Soldaten og pigen (1947)
- Peter Seeberg: Rejsen til Ribe (1990)
- Martin Andersen Nexø: De tomme pladsers passagerer (1921) - uddrag
- Tove Ditlevsen: Barndommens gade (1943) - uddrag
BAGGRUNDSSTOF & LITTETURHISTORIE:
Filippo T. Marinetti: Det futuristiske manifest (1909) - uddrag
Om tidlig modernisme, futurisme, ekspressionisme og forfatterne Emil Bønnelycke og Tom Kristensen - små uddrag sammensat fra følgende udgivelser: "Dansk i tiden", "Litteraturhistorien - på langs og på tværs", "Modernitetens gennembrud", "Håndbog til dansk - litteraturhistorie", "Textur" og "Litteraturens genveje".
Om Folkelig realisme og socialrealisme fra: Litteraturhistorien – på langs og på tværs, Systime.
Liselotte Henriksen: ”Eksistentialisme i dansk: Fra Kierkegaard til Sonnergaard.” Systime 2017, kapitlet "Introduktion: Hvad er eksistentialisme?".
Lasse Isholm: "Litteratur på skinner", Dansklærerforeningens Forlag (2023), kapitlet "Stationer på livets vej - eksistens" s. 5-7 og kapitlet "De afkoblede - sociale vilkår" s. 10-12.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Dansk 7 (Vælg én af de tre opgaver)
|
21-01-2026
|
|
Dansk 8: Terminsprøve
|
05-02-2026
|
|
Dansk 9: Indledning og afslutning
|
01-03-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
10,00 moduler
Dækker over:
11 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
15
|
Akademisk skrivning
Kort skriftlighedsforløb som optakt til SRP med fokus på akademisk skrivning, herunder:
- at skrive et resumé
- opgavens dele og forskellige skrivehandlinger
- at skrive kort og præcist
- formalia i SRP
Dele af det gennemgåede stof er baseret på "Sådan skriver du SRP" fra forlaget Columbus.
|
|
Indhold
|
Kernestof:
|
|
Omfang
|
Estimeret:
2,00 moduler
Dækker over:
2 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
16
|
Korte formater og korte fortællinger
I dette forløb udforsker vi det korte format i fiktion og arbejder med alle danskfagets tre perspektiver: litteratur, sprog og medier.
Samtidig fungerer forløbet som repetition af litterære, sproglige og mediemæssige analysemetoder fra tidligere forløb.
Introduktion til kortfilmsformatets særlige karakteristiska og de tre typiske undertyper. Vi analyserer kortfilm, idet vi inddrager danskfaglige metoder fra tidligere forløb.
Efter en kort repetition af novelleteori (klassisk og moderne novelle) går vi yderligere i dybden med, hvordan man kan bruge sproglige metoder i læsningen af litterære tekster og inddrager nu minimalisme som en litterær stil.
Faglige mål:
- repetition af filmiske virkemidler i forbindelse med analyse af kortfilm
- repetition af samtaleanalyse i forbindelse med analyse af kortfilm og noveller
- repetition af novelleteori, fortællertyper, synsvinkler og i det hele taget litterær analyse
- opnå kendskab til minimalisme som litterær stil
TEKSTER:
Roman:
- Thomas Korsgaard: Mente I det?, 2024 - VÆRK
Kortfilm:
- The Black Hole (1979)
- Jackrabbit (2018)
- Lives (2020)
- Ikki illa meint (uddrag) (2018)
- I follow you (2015)
- Color me (uddrag) (2020)
- Jordbærsmør (2022)
- Dennis (2007)
Noveller:
- Henrik Pontoppidan: "Havfruens sang" (1890)
- Helle Helle: "Fasaner" (1996)
- Helle Helle: "Der er ikke flere sennepsmarker i Danmark" (2000)
BAGGRUNDSSTOF:
Dorte Granild og Mette Wolfhagen: SHORTS, s. 8-21.
- “Less is more! Simple sætninger og stram stil”. Fra: Jeg er sprog, Systime i-Bog.
- Video om litterær minimalisme af Søren Vrist Christensen, Dansksiderne.dk
Ole Schultz Larsen: Håndbog til dansk:
- 4.12 Kommunikationsanalyse (herunder om: Sproghandlinger, Samarbejdsprincippet og det underforståede, Høflighedsprincippet, Facework og ansigtstruende handlinger).
- 3.3 Om fortællertyper, synsvinkler
- 4.2 Om symboler
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Dansk 10: Eksamenssæt
|
14-04-2026
|
|
Dansk 11: Teksten og mig
|
03-05-2026
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
9,00 moduler
Dækker over:
12,61 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58798982103",
"T": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58798982103",
"H": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d58798982103"
}