Undervisningsbeskrivelse
Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
|
Termin(er)
|
2025/26
|
|
Institution
|
Gefion Gymnasium
|
|
Fag og niveau
|
Nat. grundf. -
|
|
Lærer(e)
|
Annette Jørgensen, Benedicte Barfort, Petur Birgir Petersen, Stine Teglgaard Olsen
|
|
Hold
|
2025 nv/G2 (G2 nv, G2 nvex)
|
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
|
Titel
1
|
Klimaet
I den naturgeografiske del af forløbet har I arbejdet med:
Med udgangspunktet i overskriften ”Klima”, skal I undersøge, hvorfor temperaturen ændrer sig i forhold til, hvor på kloden man befinder sig i forhold til Ækvator og i forhold til afstand til havet. Derudover arbejder I med, hvorfor der er forskel på temperaturen på samme breddegrad på trods af samme solindstråling. I denne del af forløbet bruges kvalitative modelforsøg og analyser af klimadata.
I den anden halvdel af forløbet arbejder I med strålingsbalancen og laver en kvantitativ feltmåling af en aktuel strålingsbalance.
Afslutningsvis ser I på hvordan klimaet formodes at ændre sig i fremtiden, her bruger I en kvantitativ global klimamodel der er baseret på utallige data og fysiske formler.
I den fysikfaglige del af forløbet har I arbejdet med:
at CO2 udledningen er steget
begreberne energi og effekt
begrebet varmefylde. Dette begreb skulle I bl.a. bruge i forbindelse med forklaring af kystklima og fastlandsklima i ng. For at vise, hvordan man kan bestemme et stofs varmefylde eksperimentelt, har I lavet et kvantitativt forsøg, hvor I bestemte vands varmefylde.
lidt om bølgelængder og det elektromagnetiske spektrum.
Kelvinskalaen som en anden temperaturskala end Celsius-skalaen.
Det elektromagnetiske spektrum herunder infrarød og ultraviolet stråling
Planck-kurver, som skulle bruges til at forklare, hvilken type stråling Solen og Jorden udsender.
solstrålingens effekt
begrebet albedo, som skulle bruges i forbindelse med forklaring på drivhuseffekten og den globale opvarmning.
forsøg der illustrerer princippet bag Jordens energibalance, og som viser effekten af, at Jorden har en beskyttende atmosfære omkring sig
|
|
Indhold
|
Kernestof:
Skriftligt arbejde:
| Titel |
Afleveringsdato |
|
Fysikjournal over forsøg 4
|
12-09-2025
|
|
Poster om Klimaet (fysik og naturgeografi)
|
15-09-2025
|
|
|
Omfang
|
Estimeret:
Ikke angivet
Dækker over:
17 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
|
Titel
2
|
NV-biologi og kemi
I skal kunne:
- gennemføre undersøgelser i laboratoriet og i felten
- opsamle, systematisere og behandle data fra forsøg
- anvende modeller der kvalitativt (ikke måleligt) og kvantitativt (måleligt) beskriver - sammenhænge i omgivelserne og kunne se modellernes muligheder og begrænsninger
- formidle et naturvidenskabeligt emne med relevante faglige begreber
- demonstrere viden om naturvidenskabelige metoder og identitet
- anvende matematik indenfor naturvidenskab
Biologidelen
Formål:
Modul 1
I skal kunne redegøre for biotiske og abiotiske faktorer
I skal kunne redegøre for begreberne økosystem primærproducenter og begrænsende faktorer, herunder også fotosyntese og respiration
Modul 2
Beskrive og give eksempler på fødekæder og fødenet
Identificere producenter, planteædere og rovdyr i en model
Kunne følge en energistrøm og forklare størrelsen af energien relativt til de forskellige trin
Relatere fødenet og energistrøm
Forklare hvordan biodiversitet og fødenet hænger sammen
Modul 3
I skal kunne redegøre for:
Hvilke faktorer der påvirker søens sundhed
Hvordan man kan bestemme en søs sundhed
Samspil mellem dyr og abiotiske faktorer
Modul 4
At vurdere en søs forureningsgrad ved at se på hvilke dyr, der lever det pågældende sted
Modul 5
At bearbejde data fra makroindexøvelsen og skrive rapport
Modul 6
I skal kunne redegøre for kulstofkredsløbet
Modul 7
I skal have overblik over forløbet og der skal laves portfolio
Kemi del
I forløbet har eleverne arbejdet med
- Stoffers opbygning
- Atomets opbygning
- Reaktionsskemaer og afstemning heraf
- Grundstoffernes periodiske system, herunder atomnummer, hovedgrupper, perioder og trappen
- Simple og sammensatte ioner
- Saltes opbygning og navngivning
- Opløsning af salte i vand
- Fældningsreaktioner
Øvelse: Kvalitativ bestemmelse af ioner i en vandprøve
|
|
Indhold
|
Kernestof:
-
Periodic Table - Ptable
-
I sætter jer bare på jeres faste pladser
-
Læs i NV kemihæftet side 3-10- lav opgave 4.1 færdig hjemme til i dag
-
Trænning
-
læs om iondannelse side 11-18
-
Lektie, NV-modul 1.pdf
-
Lektie, NV-modul 2.pdf Skim hjemmefra
-
dagens grupper
-
Læs øvelsesvejledningen grundigt hjemme fra side 27-31
-
Lektie, NV-modul 3.pdf
-
Arbejdsark.docx
-
Lektie, NV-modul 4, Makroindeksmetoden (rev).pdf
-
image.png
-
HUSK tøj til vejret!
-
I får modulet til at arbejde med afleveringen
-
Lektie, NV-modul 4, Makroindeksmetoden (rev).pdf Modul 5 - Rapportvejledning.docx Stationsskema, Tomt.docx
-
NV Biologi Aflevering.docx
-
Repetitionsopgaver - G3+10.docx
-
Arbejdsark Kulstofkredsløbet (1).docx
-
Lektie, NV-modul 6.pdf
-
Sørg for at have gjort dine postere færdig
-
Tider til G2 NV-prøve.pdf
-
Matematik-, AP- og NV-prøver information 25.doc
|
|
Omfang
|
Estimeret:
14,00 moduler
Dækker over:
16 moduler
|
|
Særlige fokuspunkter
|
|
|
Væsentligste arbejdsformer
|
|
{
"S": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_student.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69183287031",
"T": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_teacher.aspx?teacherid=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69183287031",
"H": "/lectio/17/stamdata/stamdata_edit_hold.aspx?id=666\u0026prevurl=studieplan%2fuvb_hold_off.aspx%3fholdid%3d69183287031"
}