|
Titel
4
|
Kroppen i kunsten
I forløbet tog vi udgangspunkt i nogle kunsthistoriske nedslag, i forhold til hvordan kroppen er fremstillet i kunsten i forskellige perioder (fra antikken til hyperrealismen), og vi har arbejdet med komparativ analyse af værker fra forskellige perioder.
Derudover har vi som en del af forløbet haft særligt fokus på skulpturanalyse og forskellige fremstillinger af kroppen gennem skulpturen (både periodemæssigt: fra antikken til i dag, og i forhold til gengivelsesstrategier: fra abstrakt form til naturalistisk gengivelse). Endelig har vi diskuteret forskellige teknikker og materialer samt deres indvirkning på skulpturens udtryk.
Som afrunding på forløbet har vi arbejdet med det mandlige blik og kvinden som objekt i kunsten. Vi har analyseret Tizians "Venus of Urbino", Edouard Manets "Olympia" og Maja Malou Lyses "When you're Venus of Urbino but you weren't painted in 1538" og set på, hvordan det mandlige blik og kvinden som objekt ændrer sig over tid. I den forbindelse har vi diskuteret forskellige relevante begreber/fænomener inden for emnet: Nøgen og nøgenfigur, det mandlige blik, nøglehulsæstetik, passivt og aktivt subjekt, kvinden som objekt. Eleverne lavede til sidst en praktisk détournement-øvelse, hvor de skulle redde en kvinde (på et maleri) fra det mandlige blik.
Skulpturer, vi har arbejdet med (analyseret og/eller diskuteret)
- David
- Venus fra Milo
- Henry Moore: Reclining Figure (1951)
- Jeff Koons: Metallic Venus (2012)
- Den sorte David (Piazza della Repubblica (Firenze, Italien), 2016)
- Derudover har vi kigget på Venus fra Willendorf samt Ron Muecks skulptur "Boy" (1999)
Tekster:
- Jonas Wolter: Temaer i kunsten, s. 53-62 (uddrag af kapitel 5: "Kroppen i kunsten")
- Katrine Charlotte Busk: Billedkunstbogen – Form, indhold og kontekst, s. 85-94 (kapitel 4: ”Skulptur”)
- Uddrag af interview med Maja Malou Lyse: Knowledge is power baby! (kopenhagen.dk)
- Lærernoter til John Bergers tekst ”Se på billeder” (om begreberne: nøgen, nøgenfigur og det mandlige blik).
Praktiske øvelser:
- Lerskulptur af krop (grænsen mellem figurativ og non-figurativ)
- Détournement af nøgen kvinde (enten 'Venus of Urbino', 'Olympia' eller 'Susanna og de to ældste')
|