Holdet co_1hf id (2025/26) - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2025/26
Institution X - NEG
Fag og niveau Idræt C
Lærer(e) Susanne Ankjær Klavsen
Hold co_2025 id/hf (co_1hf id)

Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Opvarmning til Musik
Titel 2 Badminton
Titel 3 Floorball
Titel 4 Crossfit (nye og klassiske)
Titel 5 Volleyball
Titel 6 Dancefitness og eksamensopsamling
Titel 7 Forløb#3

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Opvarmning til Musik

Opvarmning (Musik og bevægelse) og musikteori

Formål:
-At lære de basale principper for fremstilling af et opvarmnings program til musik og herunder at lære om basal musikteori.
-At skrive en synopsis over programmet
-At fremføre programmet for og med holdets deltagere.
-At få feedback på produktet mhp. forbedringer

Indhold:
Der undervises i basal musikteori mhp. at kunne finde og bruge musik til opvarmningsprogrammer. Desuden undervises der i vigtige principper for sammensætning af et målrettet opvarmnings program.

Kernestof: Grundbog idræts C - systime side 10-13 + suppl. materiale i forhold til musiktælling og valg af passende musik til øvelse og intensitet (udleveret materiale).

Materialer:
Musik efter eget valg og kroppen som redskab. Evt. måtter og små redskaber.

Metode:
Efter lærerstyret oplæg arbejdes der i projektgrupper, der udvikler et program efter en kravanalyse og nedskriver det i en synopse. Det færdige program skal vises for og med de øvrige holddeltagere. Herved trænes eleverne i at fremvise et produkt foran andre.

Produkt:
Målrettet opvarmnings program til musik
Synopsis over programmet og musikvalg

Evaluering:
Synopsen læses og vurderes af læreren. Opvarmningsprogrammet vurderes og evalueres i fællesskab, hvor programmet fremlægges i klassen og læreren giver en sammenfattende karakter.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 2 Badminton

Badminton (Klassiske og nye idrætter) + relevant træningsteori

Formål og indhold:

Basal teknik og taktik i badminton. Der trænes greb (forhånd og baghånd), slagteknikker i forhånd og baghånd, såvel forsvars- og angrebsslag. Placering på banen og benarbejde indøves og forskellige taktikker i både single og double trænes.

Desuden afprøves en række opvarmningsøvelser og legprægede aktiviteter.

I forløbet indgår teori om spændstighed (styrke), aerob og anaerob træning.

Faglige mål
- gennem alsidig undervisning opnå god fysisk kapacitet og i forbindelse
  hermed kunne redegøre for centrale begreber inden for træning og
  idrættens discipliner
- beherske centrale færdigheder i udvalgte idrætsdiscipliner og
  aktiviteter inden for klassiske og nye idrætter
- opnå kropsbevidsthed
- indgå i og opnå forståelse for egne og andres roller i forskellige,
  idrætsspecifikke samarbejdsrelationer

Kernestof
- aktiviteter, der fremmer den fysiske kapacitet
- aktiviteter, der fremmer kropsbeherskelse og fjerboldbeherskelse
- aktiviteter, der fokuserer på samarbejde og etik
- grundlæggende principper for træning

Faglig læsning/pensum : Grundbog idræt C systime side 79-86 og side 168-170 (aerob og anaerob energilevering)

Arbejdsformer
Individuel, parvist og i grupper á 4 spillere

Evaluering
Løbende feedback + ved kampe
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 7 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 3 Floorball

Floorball - Færdighedsområde : Bold

Der arbejdes med de grundlæggende tekniske slag, greb mv.

Der arbejdes med tæmning, boldkontrol, dribling i små spil situationer.

Spilhjulet introduceres og der arbejdes med de muligheder, der ligger i at ændre i spillet via spilhjulet.

Regler og bane mv. gennemgås og hver lektion afsluttes med det "færdige spil". (Link til grundlæggende regler)

Teori: er Aerob/anaerob energilevering kobles til Floorball , roller i idrætten, ligesom at spilhjulet introduceres. (udlevereret materiale  - gennemgået i lektionerne under den praktiske undervisning).


Kernestof: Energiomsætning, fysisk træning (herunder hurtighed, kondition, styrke og mobilitet). Spillets regler, teknik og taktik. Spilhjulet.

Faglig læsning: Idræt c bog Systime side 168-170, samt side 171-173 (ilttransport, hjertekredsløb og minutvolumen).
Der udleveres materiale omkring "roller i idræt".


Faglige mål: udvikling af elevernes tekniske spillefærdigheder og det taktiske i spillet. Spilhjulet bliver introduceret og eleverne skal arbejde med alternative spilsystemer indenfor floorball. Dette for at udvikle elevernes egne færdigheder i at se spil muligheder og udvikling af spil generelt.
Gruppe arbejde med drejebøger og progression af spillet fra begynder til de færdige spil.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 4 Crossfit (nye og klassiske)

Crossfit:

Kernestof:

- Historien (hum. idrætsteori)
- Hjertekredsløb
- Anatomi side149-164 (muskelbevægelse og gennemgang af store muskler og deres placering)
- Styrketrænings teknikker - Herunder 1. Den knædominante, 2. Den hoftedominante, 3. pres, 4. træk (videoer og fysiske gennemgang med øvelser)
- Vi arbejder med den kardiovaskulære træning og medfølgende idrætsteori (hvor undervisning i aerob og anaerob gentages).

Idræt C -bogen systime side168-177 + Anatomi side 149-164

Faglige mål:
Eleverne skal introduceres til funktionel træning.
De skal have kendskab til fire grundlæggende bevægemønstre:

- Det knædominante bevægemønster,
- Det hoftedominante bevægemønster,
- Træk og
- Pres

De skal kunne genkende bevægemønstrene i de funktionelle øvelser og udføre bevægemønstrene teknisk korrekt.

Eleverne skal have kendskab til enkelte intervalprincipper, og slutteligt skal eleverne sammensætte en alsidig WOD,  som gennemføres med holdet.
Og vi afprøver også AMRAP - så de kan vælge om de sammensætter deres drejebog som en WOD eller en AMRAP

Vi arbejder lærerstyret i tekniktræningen og eleverne arbejder i grupper med de tekniske færdigheder og lærer at rette hinanden udfra gennemgåede fokuspunkter.

Forløbet afsluttet med, at eleverne fremlægger (alle deltager) deres WOD eller AMRAP.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 6 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 5 Volleyball

Volleyball:

Formål:
- I dette forløb vil der, som indledning være 2 lektioner med teori om sundhed og livsstilssygdomme mhp. at opnå en viden om risikofaktorer, sygdomstegn og forebyggelse.

-I den praktiske del vil de basale teknikker i volleyball blive præsenteret.

Indhold:
Der arbejdes "fra bunden af" dvs. at vi starter med at kaste og lærer senere at bruge de rigtige teknikker dvs. fingerslag, baggerslag, serveteknikker, smash og blokade.
Vi arbejder også med taktik og spil i praksis, samt relevant opvarmning.

Materialer:
Udover kroppen som materiale anvendes volleybolde, net, stænger og andre rekvisitter. I den teoretiske del anvendes sider fra "Kompendium i idrætsteori"
Samt idræt c bogen 50-59

Metoder:
-  Praktisk undervisning - lærerstyret uv, individuelt og i grupper
- Teoretisk undervisning - lærerstyret klasseundervisning + gruppearbejde

Produkter.
Det færdige spil, hvor alle har en anvendelig teknik og taktik - Drejebog

Evaluering:
Løbende vurdering af færdigheder, med hjælpende feedback samt slutevaluering under kamp.
Teoridelen: Der gives en kort mundtlig evaluering efter hver fremlæggelse.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 12 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 6 Dancefitness og eksamensopsamling

Dancefitness (Musik og bevægelse), musikteori  (12 lektioner) og opsamling eksamensforberedelse (ekstra lektioner til eksamensforberedelse)

Formål:
- at lære at sammensætte blokke til aerobic/dancefitness og opnå øget viden om musik, der kan bruges til de udvalgte dansearter (salsa, zumba, disco mv.). som kan anvendes til en konditionskrævende motionsform.

Indhold:
I dette forløb læres grundtrin og et par variationer indenfor nogle af de mest almindelige stilarter (vi vælger hvilke, der passer til den enkelte gruppe, der må vælge hvilken stil de ønsker til deres projekt.
Der arbejdes med grundtrin og variationer indenfor flg. dansearter: Zumba (latin), Disco, klassisk aerobic. Sideløbende arbejdes med at opfatte takter, rytme og kvalitet.
I teoridelen præsenteres dansens historie i kort version, samt igen aerob / anaerob træning, samt styrkeøvelser (gulvøvelser i den klassiske workout).

Materialer:
Udover kroppen anvendes en egnet musik - hver gruppe vælger musik til deres serier.
Der læses teori fra forskellige kilder (se pensum). Der repeteres stof fra kompendiet om relevante træningsformer bl.a. koordinationstræning og arbejdsfysiologisk træning (aerob /anaerob samt styrke).

Metoder:
Lærerstyret undervisning med forevisning, forklaring, mange gentagelser, langsom udvidelse af repertoiret og feedback mhp. at automatisere trinene.
Holdundervisning med først lærerstyret ex. på de forskellige grene og stilarter. Derefter vælger hver eksamensgruppe, deres stilart og område og arbejder i grupper med udarbejdelse af deres danseserie.

Produkt:
Forløbet afsluttes med fremvisning af gruppernes danseserie.

Evaluering:
Der er løbende mundtligt feedback samt fremvisning til sidst, hvor grupperne får feedback.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 12,00 moduler
Dækker over: 13 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer

Titel 7 Forløb#3

Indhold
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 0 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer