Holdet 2022 SA/d - Undervisningsbeskrivelse

Undervisningsbeskrivelse

Stamoplysninger til brug ved prøver til gymnasiale uddannelser
Termin(er) 2022/23 - 2024/25
Institution Esbjerg Gymnasium
Fag og niveau Samfundsfag A
Lærer(e) Christina Mølgaard Jepsen, Mads Lykke Christensen, Sabina Tangsgaard
Hold 2022 SA/d (1d SA, 2d SA, 3d SA)
Oversigt over gennemførte undervisningsforløb
Titel 1 Politik og kultur i Danmark
Titel 2 Perspektiver på kønsidentitet
Titel 3 EU
Titel 4 Kriminalitet i det senmoderne samfund
Titel 5 Økonomi og velfærd
Titel 6 International politik
Titel 7 Den grønne bølge
Titel 8 Konflikt og udfordringer i den nye verdensorden
Titel 9 Repetition og forberedelse til eksamen

Beskrivelse af de enkelte undervisningsforløb (1 skema for hvert forløb)
Titel 1 Politik og kultur i Danmark

FORMÅL:
Forløbet har haft til formål, at undersøge folketingsvalget i 2022, i forhold til at undersøge det politiske system i Danmark. Derudover har forløbet fokusereret, hvad det vil sige at være medborger i Danmark, samt teorier der definerer dansk kultur. Forløbet har særligt haft fokus på:
- Politiske skillelinjer
- Parti- og vælgeradfærd
- Partityper
- Integrationsformer
- Medborgerskab
- Dynamisk og beskrivende kultur
- Mediernes effekt på samfundet
- Demokratiidealer


FAGLIGE MÅL:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.


KERNESTOF:
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.


MATERIALE:
(Se under modulerne)


SUPPLERENDE MATERIALE:
- https://nyheder.tv2.dk/politik/2022-11-04-nu-starter-forhandlingerne-om-ny-regering-her-er-fire-mulige-udfald-og-en-joker sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://cepos.dk/artikler/s-regeringen-har-mere-end-fordoblet-brugen-af-meget-korte-horingsfrister/ sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://cepos.dk/artikler/ny-cepos-analyse-saadan-kan-en-kommende-regering-oege-beskaeftigelsen-med-1000000-personer/ sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://nyheder.tv2.dk/politik/2022-12-15-dette-billede-viser-virkelig-en-ny-tid-i-dansk-politik-siger-politisk-kommentator sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://nyheder.tv2.dk/politik/2022-12-15-ministerrokade-afsloerer-ny-kronprins-i-socialdemokratiet sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://nyheder.tv2.dk/politik/2022-12-15-venstre-folk-begyndte-ugen-i-vrede-og-frustration-nu-er-humoeret-vendt sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://nyheder.tv2.dk/politik/2022-12-15-flere-ting-overraskede-kommentatorerne-men-saerligt-en-ministerpost-skaber-undren sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://nyheder.tv2.dk/politik/2022-12-14-de-stoerste-kameler-blev-slugt-foer-pressemoedet-her-er-partiernes-sejre sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://nyheder.tv2.dk/politik/2022-12-14-dagens-overblik-her-er-hvad-vi-ved-om-den-nye-regering sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://nyheder.tv2.dk/politik/2022-12-14-regeringen-vil-halvere-uddannelser-og-fjerne-su-en-massakre-siger-politisk sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://nyheder.tv2.dk/politik/2022-12-15-her-er-svm-regeringens-ministre sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.dst.dk/Site/Dst/Udgivelser/GetPubFile.aspx?id=34714&sid=indv2021 sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://integrationsbarometer.dk/barometer/sammenlign/?v=bbae8d53b795&include_country%3Aboolean=on&indicators%3Alist=4N1&indicators%3Alist=4N2&indicators%3Alist=4N3 sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.theculturefactor.com/country-comparison-tool?countries=denmark sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.youtube.com/watch?v=NJBjE5bgPIs sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.worldvaluessurvey.org/photos/EV000190.JPG sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/de-nye-flygtninge-ukrainere-har-vaeret-nemme-integrere-i-danmark sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.dst.dk/da/Statistik/nyheder-analyser-publ/bagtal/2019/2019-02-18-fakta-om-indvandrere-og-efterkommere-i-danmark>  sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.dst.dk/da/Statistik/nyheder-analyser-publ/bagtal/2022/2022-03-18-ukrainere-i-danmark sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.dr.dk/nyheder/indland/er-flygtninge-en-trussel-mod-samfundet-det-mente-27-procent-af-danskerne-i-2015-i
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 20,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 2 Perspektiver på kønsidentitet

FORMÅL:
Forløb omhandlende kønsidentiteter med fokus på kønsteorier, sociale medier og identitet i det senmoderne samfund, med særligt fokus på:
- Habermas
- Giddens
- Ziehe
- Simone de Beauvoir og Judith Butler
- Goffman
- Populisme og identitetspolitik
- Eastons model


FAGLIGE MÅL:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog.


KERNESTOF:
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.


MATERIALE:
(Se under modulerne)


SUPPLERENDE MATERIALE:
- https://www.dr.dk/nyheder/politik/folketingsvalg/79-aarige-kurt-og-23-aarige-omar-var-uenige-sammen-i-dag-vi-fik Sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.youtube.com/watch?v=h94IQNqaLbk Sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.youtube.com/watch?v=hat758lr9_I Sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.youtube.com/watch?v=4_Oa3KfQ0Dw Sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www. eurosport.dk/badminton/tokyo-2020/2021/guld-grad-har-aldrig-vaeret-smukkere-se-ojeblikket-hvor-axelsen-vinder-ol-finalen_vid1518920/video.shtml Sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.youtube.com/watch?v=F5lq3NINeww Sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://hoeringsportalen.dk/Hearing/Details/64367 Sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.ft.dk/ripdf/samling/20201/lovforslag/l85/20201_l85_som_fremsat.pdf sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.ft.dk/aktuelt/webtv/video/20201/salen/22.aspx?from=20-11-2020&to=20-11-2020&selectedMeetingType=&committee=&as=1#pv Sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.ft.dk/samling/20201/lovforslag/L85/BEH2-37/forhandling.htm#launchPlayer Sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.ft.dk/samling/20201/lovforslag/L85/BEH3-39/forhandling.htm sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.dr.dk/nyheder/indland/rigsadvokaten-slaar-fast-samtykkeloven-fungerer-efter-hensigten sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.ft.dk/aktuelt/webtv/video/20222/srsr/tv.8815.aspx?as=1#player sidst tilgået d. 7/5-2025
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: Ikke angivet
Dækker over: 10 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 3 EU

FORMÅL:
At undervise eleverne i EU som institution og hvordan integration i EU fungere. Derudover er der blevet arbejdet med magtformer i både Dansk og EU sammenhæng. Eleverne har i løbet af forløbet haft en ekskursion til Bruxelles, hvor de har besøgt Europa Parlamentet. Forløbet har haft særligt fokus på:
- Integrationsteorier: Føderalisme, Neofunktionalisme, Liberal Intergovernmentalisme, MLG og differentieret integration
- Magtformer
- Suverænitetsbegreberne
- EU institutioner og lovgivningsproces
- Danmarks rolle i EU og forbehold



FAGLIGE MÅL:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale for- hold.
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger herpå
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- analysere og formidle, skriftligt og mundtligt, empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog

KERNESTOF:
- magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, her- under ligestilling mellem kønnene.
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
- aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt

MATERIALE:
Følgende afsnit i e-bogen: Jensby, Jakob G et al. "Politikbogen". København: Forlaget Columbus, 2019.
- Kapitel 9: Demokrati, rettigheder, pligter og medborgerskab
- 9.1 Hvad er demokrati?
- 9.2 Hvori består forskellen mellem konkurrence- og deltagelsesdemokrati?
- 9.3 Hvad er det deliberative demokrati?
- 9.4 Hvilke rettigheder og pligter har medborgerne i demokratiet?
- Kapitel 8: Magt
- 8.1 Hvad er magt, hvilke forskellige magtbegreber eksisterer der, og hvilke metoder kan vi bruge til at undersøge magtfordelingen?
- Magt som ressource og den institutionelle magt
- Relationelle magtbegreber
- 8.2 Hvilke magtopfattelser eksisterer der?
Følgende kapitler i e-bogen: Branner, Hans. Det politiske Europa. København: Forlaget Columbus, 2019.
- Kapitel 1: EU - et historisk eksperiment
- Kriser sætter skub i integrationen
- 1.2: EU’s særkende: Det overstatslige samarbejde
- 1.3: Suverænitetskrisen og nationalismens genkomst
- EU som trussel mod nationalstaterne
- Konsekvenser af finanskrise
- Konsekvenser af coronakrise
- Formel og reel suverænitet
- Kapitel 4: EU"s institutioner under luppen
-  8.1: Dobbeltheden i danskernes holdning til EU
- Dansk EU-skepsis lever stadig
-  Nej til møntunionen
- Forsvarsforbeholdet – holder argumenterne?
- Det forældede forbehold: Unionsborgerskab
- Retsforbeholdet: Øget betydning og nyt politisk opgør
Følgende afsnit i e-bogen: Frederiksen, Lars. EU's udfordringer. København: Forlaget Columbus, 2020.
- 2.1: Føderalismen
- 2.2: Neofunktionalismen
- 2.3: Liberal intergovernmentalisme
- 2.4: Multi-level-governance
- 2.5: Differentieret integration
- 2.6: Scenarier for EU"s integrationsproces


SUPPLERENDE MATERIALE:
- Tv2. "Balladen i kolonihaven" afsnit 1. CFU.
- https://www.information.dk/debat/2019/10/fagbevaegelsen-mistet-magt-comeback-inden-raekkevidde Sidst tilgået d. 9/5-2025
- DR3. "Absolut EU". CFU
- Vi begik en fejl, da vi afskaffede blasfemiparagraffen. Jeg var selv medskyldig 5. august 2023, Berlingske, Sektion 2 (Opinion), Side 12 (Opinion), Søren Pind..., 906 ord, Id: e9cea3b5
- https://www.altinget.dk/artikel/195965-bo-lidegaard-der-findes-ikke-en-fredelig-verden-uden-et-stabilt-europa sidst tilgået d. 9/5-2025
- https://solidaritet.dk/kronik-eu-er-et-vaerdi-loest-faellesskab/ sidst tilgået d. 9/5-2025
- https://www.eu.dk/da/fakta-og-tal/institutioner sidst tilgået d. 9/5-2025
- https://www.altinget.dk/artikel/fem-ting-du-skal-vide-om-de-europaeiske-stormagters-fremtidsrapport sidst tilgået d. 9/5-2025
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 13,00 moduler
Dækker over: 28 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 4 Kriminalitet i det senmoderne samfund

FORMÅL:
At eleverne får kenskab til, hvilke mekanismer der kan føre til, at man bliver kriminel. Dette er primært anset i en sociologisk og politisk vinkel. Følgende har været i fokus under forløbet:

- Introduktion og definition af begrebet kriminalitet.
- Udviklingen i kriminalitet med fokus på ungdomskriminaliteten. Uligheder i kriminalitet ift. etnicitet og socioøkonomiske faktorer.
- SNAP-modellen samt kulturteorier, motivationsteorier og kontrolteorier.
- Det danske retssystem og magtens tredeling
- Bandekriminalitet og teorier om hvorfor man bliver medlem af en bande - herunder Honneth, Maffesoli, Bourdieu og Goffman.
- Straf vs. resocialisering - hvad siger de forskellige politiske partier og hvilken holdning har de til den kriminelle lavalder. Desuden hvorfor vi straffer samt Bentham og Foucaults tanker om straf.
- Den senmoderne kriminelle, anset ud fra Giddens, Beck, Bauman og Rosa

FAGLIGE MÅL:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale for- hold.
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller,
diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidle
- analysere og formidle, skriftligt og mundtligt, empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog


KERNESTOF:
- identitetsdannelse og socialisering samt social differentiering og kulturelle mønstre i forskellige lande, herunder Danmark
- politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på de sociale medier
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- magt- og demokratiopfattelser samt rettigheder og pligter i et demokratisk samfund, her- under ligestilling mellem kønnene.
- kvalitativ og kvantitativ metode, herunder tilrettelæggelse og gennemførelse af undersøgelser samt systematisk behandling
af forskellige typer data
- komparativ metode og casestudier
- statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed.

MATERIALE:
Følgende afsnit i e-bogen: Bjørnstrup, Victor et al. "Fra drengestreger til bandekrig". København: Forlaget Columbus, 2020.
- Kapitel 1: Hvad er kriminalitet?
- 1.1: Kriminalitet - en definition
- 1.2: Hvordan har kriminaliteten i Danmark udviklet sig i nyere tid?
- 1.3: Ungdomskriminaliteten i fald
- 1.4: Portræt af én kriminel - social arv som den centrale faktor
- Essay 1: Mit liv som rocker
- 1.5: Kriminalitet og etnisk herkomst - er der en sammenhæng?
- Kapitel 2: Hvorfor bliver man kriminel?
- 2.1: Årsager til kriminalitet - fire centrale kriminalitetsfaktorer?!
- 2.2: Robert Merton - uoverensstemmelse mellem samfundets mål og midler
- 2.3: Sutherland - kriminalitet skyldes indlæring af kriminel adfærd
- 2.4: Hirschi - teorien om social kontrol
- 2.5: Oversigt over de forskellige teorier
- Kapitel 3: Rockere og bander i Danmark
- 3.1: Hvad er en bande?
- 3.2: Hvem er rockerne og bandemedlemmerne?
- 4.1: Specifikke teorier om årsagerne til bandemedlemskab
- 4.2: Honneth - behov for anerkendelse
- 4.3: Csikszentmihalyi - Go with the Flow
- 4.4: Maffesoli - banden som en senmoderne neostamme
- 4.5: Pierre Bourdieu - habitus, felt og kapital
- 4.6: Goffman - stigmatisering af individet
- 5.1: Hvordan koster kriminalitet penge for samfundet?
- 5.2: Hjælper det at forebygge?
- Kapitel 6: Hvordan fungerer retssystemet?
-  6.1: Fra byret til Højesteret - hvem bestemmer hvad?
- 6.2: Dansk lovgivning - hvad straffer vi efter?
- Kapitel 7: Hvorfor straffer staten kriminelle?
- 7.1: Statsteori - grundpillen i den moderne civilisation
- 7.2: Straf - et middel til orden i samfundet?
- 7.3: Fængslets rolle - Big Brother is watching!
- 7.4: Straf - en moralsk lektie eller samfundsnyttig resocialisering
- Kapitel 7: Hvorfor straffer staten kriminelle?
7.5: Én gang kriminel, altid kriminel?
- 8.1: Hvordan skal det danske samfund minimere kriminaliteten?
- 8.2: Hvad siger partierne om kriminalitet og straf?
- 8.3: De politiske partier og bandepakker
Følgende afsnit i e-bogen: Juul, Søren et al. "Sociologibogen". København: Forlaget Columbus, 2020.
- 4.1 Hvad karakteriserer det ”refleksivt moderne”? (Giddens) | SOCIOLOGIBOGEN
- Individualisering og gør det selv-biografier (Ulrich Beck) | SOCIOLOGIBOGEN
- Stolelege og knagefællesskaber (Zygmunt Bauman) | SOCIOLOGIBOGEN
- Forandringstempo og meningsløshed i accelerationssamfundet (Hartmut Rosa) | SOCIOLOGIBOGEN


SUPPLERENDE MATERIALE:
- https://www.dr.dk/nyheder/indland/fire-tiltag-skal-goere-livet-svaert-de-digitale-svindlere-jeg-haaber-det-vil-hjaelpe sidst tilgået d. 9/5-2025
- Noer, Michael. Nordvest. Nordisk film. Set på CFU.
- https://www.youtube.com/watch?v=ASGjU3ai9pM Sidst tilgået d. 10/05-2025
- https://www.justitsministeriet.dk/wp-content/uploads/2023/11/Aftale-om-bandepakke-IV-%E2%80%93-Trygge-nabolag-i-hele-Danmark.pdf Sidst tilgået d. 10/05-2025
- https://www.information.dk/debat/2020/09/stol-paa-tal-faar-minoritetsetniske-unge-fremstaa-langt-mere-kriminelle?page=1&fbclid=IwAR3sB0ugnJehHjZQjZk-GNr_3HRL7q3UmLxuGXDay5zIyOPOwCYv-0p0Pwo sidst tilgået d. 10/05-2025
- Danmarks domstole. "Domstoledysten". fundet på: https://domstolsdysten.dk/ sidst tilgået d. 10/05-2025
- https://kriminalforsorgen.dk/straf/faengsel/afsoning-af-faengselsdom/hverdag-i-faengslet/ sidst tilgået d. 10/05-2025
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 25,00 moduler
Dækker over: 25 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 5 Økonomi og velfærd

FORMÅL:
At øge elevernes forståelse for økonomiske sammenhængen i makroperspektiv, samt at forstå hvordan verdensøkonomien hænger sammen i den globaliserede verdensorden. Forløbet har haft særligt fokus på:
- Det økonomiske kredsløb. ind- og afløb
- BNP
- Konjunktur
- De økonomiske mål og sammenhængen mellem dem
- Økonomiske styringsmidler i form af finans-, penge-, valuta- og strukturpolitik
- Keynesianisme
- Ny-klassisk
- Velfærdsmodeller og udfordringer ved velfærdsstaten
- udbud og efterspørgsel
- Økonomisk integration


FAGLIGE MÅL:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger herpå
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
- analysere og formidle, skriftligt og mundtligt,empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog

KERNESTOF:
- velfærdsprincipper og forholdet mellem stat, civilsamfund og marked, herunder markeds- mekanismen og politisk påvirkning heraf
- globaliseringens og EU's betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold
- makroøkonomiske sammenhænge, bæredygtig udvikling, målkonflikter og styring natio- nalt, regionalt og globalt.
- globalisering og samfundsudvikling i lande på forskellige udviklingstrin
- statistiske mål, herunder lineær regression og statistisk usikkerhed

MATERIALE:
følgende afsnit i e-bogen: Andersen, Lene N., Skött, Jakob S. Økonomibogen. København: Forlaget Columbus, 2019.
- Kapitel 1: Hvad er økonomi? (Hele kapitlet)
- Kapitel 2: Hvordan fungerer markedet? (Hele kapitlet)
- Kapitel 3: Elasticitet - hvor følsom er markedsefterspørgslen? (Hele kapitlet)
- Kapitel 4: Hvornår fejler markedet? (Hele kapitlet)
- Kapitel 5: Økonomisk aktivitet - hvordan hænger økonomien sammen? (hele kapitlet)
- 6.1 Hvad er økonomisk vækst, og hvordan måles det?
- 6.2 Hvad er arbejdsløshed og beskæftigelse, og hvordan måles disse?
- Typer af arbejdsløshed
- 6.3 Hvad er inflation, og hvordan måles inflation?
- 6.4 Hvad er betalingsbalancen, og hvorfor er det vigtigt at undgå vedvarende underskud?
- 6.5 Hvad er statens budget, og hvorfor kan der opstå underskud i nogle perioder?
- 6.6 Hvad er omfordeling, og hvilke konsekvenser har omfordeling fra højere til lavere indkomster?
- Hvad er fattigdom?
- Hvad er ulighed?
- Er omfordeling et økonomisk mål?
- Hvis inflation har mange omkostninger, skal vi så i stedet satse på deflation?
- Kapitel 7: De økonomiske politikker - hvordan sikres en sund økonomi? (hele kapitlet)
- Kapitel 8: Velfærd og fordeling - hvem skal opfylde menneskets behov? (Hele kapitlet)
- Kapitel 9: Hvorfor handler lande med hinanden? (Hele kapitlet)
- Kapitel 10: Hvorfor handler lande ikke med hinanden? (Hele kapitlet)
- Kapitel 11: Hvorfor økonomisk integration? (Hele kapitlet)
- Kapitel 12: Globalisering - tabere og vindere? (Hele kapitlet)


SUPPLERENDE MATERIALE:
- https://www.da.dk/politik-og-analyser/loen-og-ansaettelse/2022/realloensudviklingen-paa-det-danske-arbejdsmarked/ sidst tilgået d. 10/5-2025
- https://www.statista.com/statistics/274326/big-mac-index-global-prices-for-a-big-mac/ sidst tilgået d. 9/5-2025
- https://vismandsportalen.dk/ sidst tilgået d. 9/5-2025
- https://www.worldbank.org/ext/en/home sidst tilgået d. 9/5-2025
- https://www.youtube.com/watch?v=9M5Qe7t7nn4&list=PLOpeapGcYNXi4QhkU__oT7tbX-YNB2mdN&index=5 sidst tilgået d. 9/5-2025
- https://www.youtube.com/watch?v=NyuTf_J8ld4&t=1127s sidst tilgået d. 9/5-2025
- https://borsen.dk/nyheder/profinans/article3145584.ece sidst tilgået d. 9/5-2025
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 30 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 6 International politik

FORMÅL:
At lære eleverne omkring magt i verdenssamfundet, samt teoretisk forståelse for globalisering og konflikter i verdenssamfundet. Derudover også fokus på forskellige samfundsmæssige udviklingstrin. Forløbet har særligt fokuseret på:
- Neorealisme - defensiv og offensiv
- IP-Liberalisme
- Funktionalisme
- Den engelske skole
- Globalister vs. skeptikere
- Mål og muligheder for dansk udenrigspolitik, herunder Arktisk
- Konflikter i verden
- Uni-, bi- og multipolaritet


FAGLIGE MÅL:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale for- hold.
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- analysere og formidle, skriftligt og mundtligt, empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi
- på et fagligt grundlag argumentere sammenhængende og nuanceret for egne synspunkter, placere disse i en teoretisk sammenhæng og indgå i en faglig dialog

KERNESTOF:
- aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
- mål og muligheder i Danmarks udenrigspolitik
- globalisering og samfundsudvikling i lande på forskellige udviklingstrin

MATERIALE:
Følgende afsnit fra I-bogen: Branner, Hans. Global Politik. København: Forlaget Columbus, 2021.:
- Kapitel 2: Magt styrer verden - men hvordan? Til og med kapitel 2.3
- 2.4: Kampen om verdensordenen til og med 2.5
- 3.1: Hvor fredelig er verden?
- 3.2: Den militære magts renæssance
- 3.3 Hvad er sikkerhedspolitik?
- 3.5: Regional konfliktløsning
- Kapitel 4: På vej mod én verden?
- 4.1: Globalisering og international politik
- 4.2: Globaliseringens dimensioner
- 4.3: Globalister og skeptikere
- 4.4 Global retfærdighed på dagsordenen
- 7.1: Nationalstaterne og statssystemet under nye vilkår
- 8.3: Mål og muligheder i udenrigspolitikken | GLOBAL POLITIK
- 8.4: Udenrigspolitisk aktivisme i Danmark | GLOBAL POLITIK
- 6.1: En verden i konflikt
Følgende i: Rasmussen, Jesper H. & Skött Jacob S. IP-bogen. København: Forlaget Columbus, 2019
- 2.4: Hvad kendetegner neorealismen? | IP-BOGEN
Følgende i: Brøndum, Peter & Rasmussen Annegrethe. USA's udfordringer. København: Forlaget Columbus, 2020
- 4.5.3: De offensive neorealisters indflydelse på den realistiske udenrigspolitiske skole | USA"S UDFORDRINGER

SUPPLERENDE MATERIALE:
-  Francis Fukuyama: Ukraine-krigen kan redde liberalismen
2. april 2022 B.dk Freddie Sayers... 2788 ord Id: e8c42a4c
- Liberalismen er brudt sammen
20. april 2022 Politiken Sektion 2 (Kultur) Side 5 (Debat') KASPER STØVRING, PH. D.,
FORFATTER... 1094 ord Id: e8caca44
- DR P3. Hvorfor vil alle have en bid af Grønland?. Youtube: https://www.youtube.com/watch?v=qt8DR5w6otI
- Udenrigsministeriet. Arktisk portal. Link: https://um.dk/udenrigspolitik/lande-og-regioner/arktisk-portal sidst tilgået d. 5/5-2025
- Vi skal se på verden, som den er – ikke som vi ønsker, den skal være”, Altinget 17. maj 2023.
- Ingen elsker en politisk realist WEEKENDAVISEN, 12. APRIL 2022, ASLE TOJE
- Institut for statskundskab, Københavns universitet 29. januar 2021
Kampen for anerkendelse: Den liberale verdensorden udhules både indefra og udefra
- Asien-korrespondent: Takket være denne krise vil flere og flere vende sig mod Kina. Politiken 30. april 2022.
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 30,00 moduler
Dækker over: 33 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 7 Den grønne bølge

FORMÅL:
Forløbet har haft til formål at undervise eleverne i, hvordan klimapolitik har påvirket verden, både internationalt, regionalt og nationalt. Eleverne har gennem forløbet arbejdet med et projekt, hvor de har interviewet og indsamlet statistik, med henblik på at lave et kvalificeret borgerforslag. Forløbet har særligt haft fokus på:
- Overstatslige organisationer i klimasammenhæng
- Integrationsteorierne: Føderalisme, Neofunktionalisme, Liberal Intergovernmentalisme, MLG og differentieret integration (med særligt fokus på MLG)
- Udvikling i værdi- og fordelingspolitik
- Easton og demokratiformer
- Giddens
- Rational Choice
- Intrapersonlige, strukturelle og interpersonlige forklaringer på reaktioner i klimapolitik

FAGLIGE MÅLE:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- forklare sammenhænge mellem samfundsforandringer og ændringer i sociale og kulturelle mønstre
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
- demonstrere viden om fagets identitet og metoder
- forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere og anvende viden om samfundsvidenskabelig metode til at gennemføre mindre empiriske undersøgelser
- påvise faglige sammenhænge og udviklingstendenser ved hjælp af foreliggende og egne beregninger, tabeller, diagrammer og modeller med brug af digitale hjælpemidler
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi



KERNESTOF:
- politisk meningsdannelse og medier, herunder adfærd på de sociale medier
- samfundsforandringer og forholdet mellem aktør og struktur.
- politiske ideologier, skillelinjer, partiadfærd og vælgeradfærd
- politiske beslutningsprocesser i Danmark i en global sammenhæng, herunder de politiske systemer i Danmark og EU.
- globalisering og samfundsudvikling i lande på forskellige udviklingstrin
- kvalitativ og kvantitativ metode, herunder tilrettelæggelse og gennemførelse af undersøgelser samt systematisk behandling
af forskellige typer data

MATERIALE:
Følgende afsnit i e-bogen: Hasselbalch, Morten N. & Knudsen, Michael H. Klima og bæredygtighed. København: Forlaget Columbus, 2020.
- 3.1: Hvad karakteriserer FN's klimapolitik?
- 3.2: Hvad karakteriserer EU"s klimapolitik? | KLIMA OG BÆREDYGTIGHED + Underafsnit
- 3.3.4: Valg og klimavalg | KLIMA OG BÆREDYGTIGHED
- 3.3.5: Partiernes klimapolitik | KLIMA OG BÆREDYGTIGHED
- 3.3.1: Eastons model og den danske klimalov | KLIMA OG BÆREDYGTIGHED
- 3.3.2: Hvilken demokratisk indflydelse har borgerne på klimapolitikken? | KLIMA OG BÆREDYGTIGHED
- 3.3.3: Repræsentationskrise, klimaborgerting og aleatorisk-repræsentativt demokrati | KLIMA OG BÆREDYGTIGHED
- 3.3.6: Partiernes adfærd i teori og praksis | KLIMA OG BÆREDYGTIGHED
- 3.3.7: Vælgernes holdninger og adfærd | KLIMA OG BÆREDYGTIGHED
- 2.1: Hvordan kan vi forklare individernes klimaadfærd? | KLIMA OG BÆREDYGTIGHED  (Til og med 2.1.4)
- 2.1.5: Habituelle forklaringer | KLIMA OG BÆREDYGTIGHED (til og med 2.1.8)
- 2.3: Hvilken rolle spiller klimabevægelser i kampen mod klimaforandringer? | KLIMA OG BÆREDYGTIGHED
- 2.3.1: Dannelse af klimabevægelser | KLIMA OG BÆREDYGTIGHED


SUPPLERENDE MATERIALE:
- https://www.dr.dk/nyheder/udland/aftale-paa-plads-efter-en-dags-klimatopmoede-rige-lande-faar-lettere-ved-koebe sidst tilgået d. 7/5-2025
-  DR. Deadline. 21. december 2019, minut 20:22-33:20
- https://www.dr.dk/nyheder/viden/klima/analyse-nyt-eu-forslag-har-ikke-alene-betydning-klimaet-men-ogsaa-dig-hvis-du sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.kristeligt-dagblad.dk/danmark/minister-rejser-til-kina-droefte-dansk-kinesisk-samarbejde sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.europarl.europa.eu/topics/da/article/20200618STO81513/gron-pagt-noglen-til-et-klimaneutralt-og-baeredygtigt-eu sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.altinget.dk/artikel/maalsaetninger-kan-eu-landene-godt-enes-om-men-naar-klimapolitikken-rammer-europaeernes-garager-og-radiatorer-kommer-modstanden- sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://ens.dk/presse/danske-klima-og-energiprojekter-henter-35-milliarder-kroner-hjem-fra-eu sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.kl.dk/media/k5yjn4xj/kls-analyse-af-eus-paavirkning-af-kommunerne-2022.pdf (Kun afsnittene: "Miljø" & "Grøn omstilling og klima") sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://nyheder.tv2.dk/business/2024-12-11-ny-afgift-vil-smadre-danske-kystbyer-lyder-det sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://foedevarestyrelsen.dk/kost-og-foedevarer/alt-om-mad/de-officielle-kostraad/kostraad-til-dig/om-de-officielle-kostraad sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://www.altinget.dk/artikel/et-aar-foer-kommunalvalget-peger-vaelgerne-paa-deres-tre-vigtigste-emner sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://klimarealisme.dk/2024/12/31/er-der-morgenluft-for-klimarealismen/ sidst tilgået d. 7/5-2025
- https://klimahub.dk/ud-med-kulsorte-reklamer/ sidst tilgået d. 7/5-2025
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 23 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer
Titel 8 Konflikt og udfordringer i den nye verdensorden

FORMÅL:
Forløbet har haft til formål, at repetere relevante teorier som kunne bruges til at forklare nogle af de følger det amerikanske præsidentvalg havde. I den forbindelse er også det grønlandske valg fulgt, med henblik på at kigge dybere i konflikten i Grønland, samt Trumps trusler om told mod EU. Forløbet har særligt haft fokus på:
- Det grønlandske valg
- Danmarks udenrigspolitiske muligheder
- IPØ - Handelshindringer og muligheder


FAGLIGE MÅL:
- anvende og kombinere viden og kundskaber fra fagets discipliner til at undersøge aktuelle samfundsmæssige problemstillinger i Danmark og andre lande og diskutere foreliggende og egne løsninger herpå
- anvende viden, begreber og faglige sammenhænge fra kernestoffet og forskellige teorier fra fagets discipliner til at forklare og diskutere samfundsmæssige problemstillinger og udviklingstendenser
- undersøge og dokumentere et politikområde, herunder betydningen af EU og globale forhold
- undersøge konkrete økonomiske prioriteringsproblemer nationalt, regionalt og globalt og diskutere løsninger herpå
- forklare begivenheder og udviklingstendenser i det internationale system og diskutere Danmarks handlemuligheder i forbindelse hermed
- formulere præcise faglige problemstillinger, herunder hypoteser, og indsamle og bearbejde dansk og fremmedsproget materiale, herunder statistisk materiale, til at undersøge og diskutere problemstillinger og konkludere
- forholde sig kritisk til forskelligartede materialer fra forskellige typer afsendere og anvende viden om samfundsvidenskabelig metode til at gennemføre mindre empiriske undersøgelser
- analysere og formidle – skriftligt og mundtligt – empiriske og teoretiske sammenhænge på en struktureret og nuanceret måde på fagets taksonomiske niveauer med anvendelse af fagets terminologi


KERNESTOF:
- globaliseringens og EU’s betydning for den økonomiske udvikling i Danmark, herunder konkurrenceevne og arbejdsmarkedsforhold
- aktører, magt, sikkerhed, konflikter og integration i Europa og internationalt
- mål og muligheder i Danmarks udenrigspolitik
- komparativ metode og casestudier


MATERIALE:
Følgende kapitler i e-bogen: Andersen, Lene N. & Skött, Jacob S. Økonomibogen. København: Forlaget Columbus, 2019
- Kapitel 10: Hvorfor handler lande ikke med hinanden? | ØKONOMIBOGEN
- 10.1 Hvad er protektionisme, og hvad er argumentet for protektionisme? | ØKONOMIBOGEN
- Told | ØKONOMIBOGEN
- Statsstøtte | ØKONOMIBOGEN
- Kapitel 9: Hvorfor handler lande med hinanden? | ØKONOMIBOGEN (Hele kapitlet)


SUPPLERENDE MATERIALE:
- https://www.veriangroup.com/da/news-and-insights/opinionsmaling-groenland-2025 Sidst tilgået d. 6/5-2025
- https://nyheder.tv2.dk/live/2025-01-06-kampen-om-groenlands-fremtid?entry=f7d9b536-8a08-46ea-a147-4583282b83d0 Sidst tilgået d. 6/5-2025
- https://valg.gl/ Sidst tilgået d. 6/5-2025
- https://www.sermitsiaq.ag/ Sidst tilgået d. 6/5-2025
- https://knr.gl/da Sidst tilgået d. 6/5-2025
- https://www.dr.dk/nyheder/penge/kinesiske-vindmoeller-presser-europa-det-er-den-vildeste-priskrig Sidst tilgået d. 6/5-2025
- https://www.danskerhverv.dk/dansk-erhverv-magasinet/dansk-erhverv-magasinet-01--2025/trump-told-og-trusler-krystalkuglen-er-taget/ Sidst tilgået d. 6/5-2025
- Kronik: Når frihandlen går i stå, går alt i stå 17. marts 2025 Jyllands-Posten Sektion 1 Side 27 (Debat) CHRISTIAN FRIIS BACH MF, (V), tidl. lektor i international økonomi... 1179 ord Id: eaa68eba
- https://www.nationalbanken.dk/da/viden-og-nyheder/publikationer-og-taler/analyse/2024/fragmentering-af-global-handel-kan-udfordre-dansk-oekonomi Sidst tilgået d. 6/5-2025
-  Professor: Reform af tysk gældsbremse er »det største politiske nybrud siden den tyske genforening« 21. marts 2025 Information.dk Nina Branner... 1876 ord Id: eaa8f094
Indhold
Kernestof:
Omfang Estimeret: 15,00 moduler
Dækker over: 8 moduler
Særlige fokuspunkter
Væsentligste arbejdsformer